7 Agenda, Donderdag a.s. geen St. Martha-vcrg. NED. R. K. yOLKSBOND. .Vergadering van den Bestuursraad op. JVoensdag 29 Mei a.s., 's avonds 8 uur. bouwgrond thans huinne te velde staande aardappelen, peulvruchten en andere gewas sen verkoopen, vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat koopers van der gelijke te velde staande gewassen geen ver gunning zal worden verleend deze naar hun pakhuis of woning te vervoeren. („St.-Ct.") Kaas, De Minister van Landbouw heeft be paald 1, de verkoop en de aflevering van kaas is met ingang van 20 Mei 1918 verboden; 2, het vervoer van kaas uit eenig deel eener gemeente in of buiten die gemeente gelegen, is met ingang van 26 Mei 1918 verboden 3, de verbodsbepaling sub 1 gesteld is niet van toepassing op den verkoop en de aflevering van kaas, voor zoover de ver koop of aflevering geschiedt: a. door pro ducenten aan bij het Rijkskantoor voor melk en kaas ingeschreven commissiehan delaars; b, door het Rijkskantoor voor melk en kaas; c, aan het Rijkskantoor voor meik en kaas; d, door gemeentebesturen of voor gemeentebesturen optredende grossiers aan detaillisten; e, door detaillisten aan consu menten bij hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. te gelijk; 4, de verbodsbepaling sub 2 gesteld is niet Van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 1 KG.; 5, van de verbodsbepaling sub 1 en 2 gesteld kan ontheffing worden verleend, onder daarbij zoo noodig te stellen voor waarden, door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas, 6, de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld zijn niet ,van toepassing op kaas, welke vóór 27 Mei reeds was afgezonden. Jonge aardappelen. De Minister van Landbouw heeft be paald: dat, in afwijking van zijne beschik king van 16 Mei, het vervoerverbod op vroege aardappelen wederom in werking treedt op Maandag 27 Mei 1918. In zijn circulaire aan de burgemeesters zegt de Minister: Op Maandag 27 Mei a.s. mogen derhalve geen vroege aardappelen meer zonder ver- voerbewijs, afgegeven door de Rijkscom missie van Toezicht op de Aardappelvcr- eeniging, worden vervoerd, en ik verzoek in het belang der voorziening van vroege aardappelen, waaromtrent ik mij voorneem U binnen eenige dagen nader in te lichten, nauwkeurig op de naleving van dit vervoer verbod te willen toezien. („St.-Ct.") i i e Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het rantsoen aardappelen, dat voor het tijdvak van 20 Mei17 Juni pp 8 K-O- en voor dat van 17 Juni1 Juli op 3 K-O- was bepaald, te zamen dus *11 K.O., is met 3 K-O- vermeerderd. Van deze 3 K-G. wordt 1 K.O. in de loopende week verstrekt; de andere 2 K-O- kunnen de gemeenten naar goedvinden over de maand Juni verdeelen. Daarentegen wordt over de maand Juni i/3 K-Q. rijst minder gegeven. Over de Centrale Keukens, die zich daar voor aanmelden, zal pondspondsgewijze een hoeveelheid zand- en veenaardappelen wor den verdeeld, die daarvoor nog beschik baar zijn. Zouten. De Minister van Landbouw- heeft be paald, dat van de verbodsbepalingen inzake den verkoop en de aflevering van glauber zout en natrium sulfaat en van magnesium sulfaat (bitterzout), met ingang van Don derdag 30 Mei ontheffing kan worden ver leend, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, door het Rijkskantoor voor Chemicaliën, Nassaus-traat 32, Utrecht. Aan vragen zijn schriftelijk bij dit Rijkskantoor in te dienen. (St.-Ct.") Niet voor advocaat. De Minister van Landbouw heeft ver boden eieren te bezigen voor bereiding van advocaat of andere alcoholische dranken. M a x. p r ij z e n slachtvee. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat de in zijne beschikking van 1 Mei 1.1. voor levering in de maanden April en Mei vastgestelde maximumprijzen voor slachtvee tevens gelden voor de gedurende de maand Juni 1918 geleverde slachtruu- deren. (,,St.-Ct") BUITENLAND. OQ8LOGSOVERZICHT, HET DUITSCHE OFFENSIEF, HERVAT. In den na-nacht van Zondag op Maandag is het Duitsche offensief met groote kracht hervat. Het Duitsche legerbericht i9 zeer sober: „In den gevechtssector in Vlaanderen en aan de Leie, op het slagveld aan beide zijden van de Somme en aan de Avre zijn de artillerie-gevechten in hevigheid toegeno men. Ten Z. van Laon is sedert Maandagoch tend in de vroegte een slag aan den gang om den Chemin des Dames. De troepen van den Duitschen kroonprins hebben den berg rug in zijn geheele uitgestrektheid stormen derhand genomen en zijn thans in gevecht aan de Aisne," Dit is de eerste stoot, die den gealli eerden js toegebracht, heel onverwacht en heel snel! Het Engelsche legerbericht is uitvoeri ger, het geeft o. i. een juister overzicht van wat er thans aan het Westfront werd aan gevangen „Maandagmorgen 3.30 werd op de Brit- sche divisies nabij den sector van het Fransche front aan beide zijden van de Aisne bij fierry-au-BK (tusschen Berraerb court en Crayonelle) een hevige aanval ge daan. Tegelijkertijd werden zeer krachtige vijandelijke aanvallen gedaan op de Fran sche troepen onmiddellijk aan ónzen rech tervleugel en op de Fransche divisies aan onze linkerflank, langs het hooge terrein, waarover de Chemin-des-Dames loopt. In den Britschen sector werd de vijandelijke aanval gesteund door tanks en begeleid door -een krachtige beschieting met gasbom men. Aan onzen rechtervleugel handhaafden •onze troepen hun stellingen en blijven zij in nauwe voeling met de Franschen. Aan onzen linkervleugel slaagde de vijand er ma hevigen strijd in, onze troepen terug te dringen naar een tweede linie van gereed gemaakte stellingen. Langs het geheele front had een fel gevecht plaats en het duurt nog voort. Aan het Leie-front deed de vijand krachtige aanvallen aan het front Loker Voormezeele, die door de Fransche troepen na een verwoeden strijd met zware ver liezen voor den vijand werden teruggeslagen. In de buurt van het Dickelbuseh-meer kon de vijand over een korten afstand in de Fransche stellingen doordringen. Op dit punt duurt de strijd nog voort. Andere plaatsen, waarin de vijand bij zijn eersten aanval was doorgedrongen, werden door de Fran schen in tegenaanvallen terugveroverd, waar bij zij een aantal gevangenen maakten. Aan het overige gedeelte van het front is de toestand onveranderd." De doodendans is wederom ingezet De geallieerden en de Vereenigde Staten hebben besloten tot een politiek van non- interventie in Rusland, terwijl zij tegelijker tijd hebben aangeboden om aan dit land alle mogelijke hulp te verkenen en elke hoe veelheid munitie te verstrekken. Voorloopig zal men niet tusschenbeide komen. Engeland en de Ver. Staten hebben de Japansche regeering meegedeeld, dat deze nieuwe gedragslijn geenszins is bepaald door eenig wantrouwen jegens Japan, maar zuiver een quaestie van politiek vormt. Och, neen! natuuryjk niet! Omtrent de Iersche: weinig nieuws. Reuter meent te kunnen melden, dait het verbond tusschen de Iersche nationalisten en de Sinn-Fein-partij thans is geëindigd en dat dit alleen bedoeld was om gezamen lijk weerstand te bieden aan de conscriptie- politiek van de Britsche regeering. De kloof zou thans weer hersteld zijn door het be sluit, dat door de nationalisten werd ge nomen. om de Sinn-Feiners te bestrijden in verband met de parlementaire vacature te East Cavan. Naar de „K. V." uit Bazel ver neemt, zullen binnenkort de diplomatieke betrekkingen tusschen het Vaticaan en Por tugal weder hervat worden. De kerken en kloosters in Portugal zijn weder geopend, de priesters in vrijheid ge steld en de processies geoorloofd. Naar de „Times" uit Kopenhagen verneemt, neemt de varkensstapel in Dene marken voortdurend af. Voor de vleesch- - kaarten wordt wekelijks een hoeveelheid van 1.300.000 K.O. geëischt, doch de boe- ren kunnen slechts 289.000 K-O- afleveren. In normale tijden telt de varkensstapel van Denemarken ongeveer 3.000.0U0 stuks. In December 1917 was deze tot 800.000 en in Mei van dit jaar tot minder dan 400.000 stuks gedaald. yolgens een telegram uit San Juan del Sur heeft Costa Rica den oorlog ver klaard aan de centrale mogendheden. De „Correspon-dance Européenne" schrijft: Roosevelt, de ex-president der Ver. Staten, gebruikt thans zijn redenaarstalent om de volkeren van Amerika op te hitsen tot een alvernietigende oorlog en tot haat tegen al wat Duitsch is. Diezelfde Roose velt zeide evenwel op 19 Nov. 1904 bij de onthulling van het standbeeld van Fre- derik den Urooten: „Keizer .Wilhelm 11 is een man, die zijn geheele leven heeft op geofferd voor het welzijn van zijn volk en die, hoewel bereid om de rechten van zijn volk te verdedigen, allerduidelijkst bewezen heeft, dat de Duitschers met de andere volkeren der wereld op voet van vrede en vriendschap willen leven. Het is mijn vurige wensch, dat onze twee groote vol keren in de Joekomst bun weg zullen lier- volgen, vereenigd door banden van harte lijke vriendschap en sympathie." Langs omwegen komen in ons land berichten over de gebeurtenissen in Duitsch- Oost-Airika gedurende het jaar 1917. Uit deze berichten blijkt, dat de Duitschers de Engelschen en Belgen het vorig jaar nog groote verliezen toebrachten. .Vernomen wordt van een .Engelschen militairen dokter, dat in de lazaretten in Dar-es-salan en aan den Centralen spoorweg soms meer dan 30.000 gewonde en zieke soldaten hadden gelegen. In het Noorden van Duitsch-Oost- Afrika, zoo b.v. in Mombe, woedde de uit Indië overgebrachte longipest, alsmede de pokken. De sterfte onder de zieke Belgische en Engelsche soldaten was buitengewoon groot. Helaas schijnen ook de door Engel schen en Belgen overgebrachte ziekten zich op de inboorlingen van Duitsch-Oost-Afrika te hebben overgeplant Dat de Duitsche giftige gassen minder blijvende ellende veroorzaken dan de Engelsche bewijzen de Engelschen zelf en wel bij monde van Winston Churchill, die volgens de „Times" in het Lagerhuis verklaarde, dat in totaal meer Duitschers door Engelsch dan Engelschen door Duitsch gas gedood werden. De uitwerking van de Duitsche gassen veroorzaakt weliswaar grootere verliezen, maar is van voorbij- gaanden aard en maakt de mannen gedu rende enkele weken ongeschikt voor den militairen dienst. Ook veroorzaakt de Duitsche granaat niet zulke verschrikkelijke brandwonden als de zoogenaamde „brandgranaten", die door de Franschen in hun 75-ers gebruikt worden en gevuld zijn met een lading van witte phos- for en zwavelkoolstof. Hetzelfde geldt voor de ge w eer-brandgra na ten en d e 8.4 e n 11.4 c.M. granaten, die ook met witte phosfor gevuld zijn, Uit Stockholm wordt gemeld, dat het nieuwe telegrambureau in Zweden, on dersteund door het Northcliffe-fonds, met Juni in werking zal treden. In Stockholm, Ootherburg en Malmo heeft deze nieuwe Entente-onderneming ook reeds kantoren ge huurd. De Northcliffe-propaganda zorgt ook voor een ware stortvloed propaganda-lec- tuur aan de redacties der bladen en aan particulieren. Het gaat hier om het zelf- bestemmingsrecht derideeën. De Iersche mailboot „Inniscarra" is in den ochtend van 24 Mei op weg van Fishguard naar Cork getorpedeerd en ge zonken. Vijf man, o. a. de kapitein, zijn ge red, de overige 37 man zijn vermoedelijk om het leven gekomen. De „Inniscarra" zonk zeer snél. Een overlevende werd aan boord van den onderzeeër genomen. We koning cte ptcwier en andire ministers van Sva ;jzijn door een gehe m- zinnigj ziekte «.cnge'ast, welke zich door geheel Sp*Dj: heelt verspreid en we'ke 30 percent eer bevolkng beeft arngetan. De ziekte wordt niet a's ernstig beschouwd Dr. FrieJegg, de correspondent van het „fteues Wiener journal", heeft, ca».r de „VorK £t ts" mededeelt vernomen, dat J off de Ru sische ambassadeur te Berlijn, bondag j 1. aan v. Kü'alattanc, den Duri- schen minister van buitenlanos'hè zakeD, een pro:est-nota omtrent Estland en Liji- land ter hand hoeft gesteld. Het Berlijnsohe Oekrajiensclie pers bureau meldt: Te Odessa is de socialistische Doema ontbonden; het raadhuis werd dooi de militie omringd. Tot burgemeester van Odessa werd generaal Dob-zowolski be noemd. De diplomatieke betrekkingen tus schen Mexico en Cuba zijn afgebroken. De redenen daarvan zijn nog niet geheel en a lbekend. De moeilijkheden schijnen begonnen te zijn met de verdwijning der bagage van Fabela, den Mexicaansehen gezant in Ar gentinië, van het stoomschip, waarmede hii naar Zuid-Amerika reisde. De bagage werd gevonden en na twee dagen aan den eigenaar teruggegeven, De toestand in Petrograd is ho peloos. Er is geen aanvoer meer o* pde markt, geen voorraad meer in de winkels, welke reeds grootendeels gesloten zijn. Er zijn geen aardappelen, geen melk, bijna geen kaas, geen suiker, geen bloem, noch graan of grutterswaren. Er is' nog slechts weinig vleesch, waarvan de prijzen dagelijks stijgen. Voor een haas betaalt men 31 gulden, voor een ham 480 a 720 gulden, voor boter 29 gulden het pond, kaas 25 gulden het pond, eieren 2 gulden het stuk. .Carl Berner, president van het Noorsche Storting, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. Berner was ook lid van het Nobel-comité. .Volgens berichten in de Petro- grader bladen van 21 Mei heeft Eenin te trograd een rede gehouden over de toe komstige economische politiek van Rusland. De toestanden op het gebied van het munt wezen achtte h ijonhoudbaar en om daarin verbetering te brengen zou een wet worden uitgevaardigd, .volgens welke alle in om loop zijnde betaalmiddelen ongeldig ver klaard zouden worden en moesten worden ingeleverd. Zij, die hieraan voldoen, worden gere gistreerd en ontvangen nieuwe betaalmidde len terug, evenwel slechts tot een bedrag van 200U roebel per persoon. Het overige vervalt aan de gemeenschap. van Dijon, wiens groote moed en vurig patriotisme te midden der beproevingen van den oorlog het gezag in deze kwestie niet weinig verhoogd, wijdde onlangs een jongen priester in de kerk van Dijon en herinnerde er aan, dat den dag na zijn priesterwijding abbé Albony als onderofficier der artillerie naar het leger van Italië zou terugkeeren. De bisschop sprak als volgt tot de aan wezige geloo vingen: „Indien het een heiligschennis is, een kelk van het altaar te nemen en er zich van te bedienen om er op een profaan feest maal uit te drinken, zooals eertijds de ko ning van Babylon deed, grooter is de hei ligschennis, een priester te nemen en hem te werpen op de slagvelden, in dit werk van bloed dat oorlog heet. „In alle landen, in alle tijden, hebben de regeeringen de onschendbaarheid van de priesters erkend. Maar sedert de revolutie de rechten van den mensch gesteld heeft tegenover de rechten van God, wil de staat de rechten van de priesters niet meer erkennenVan dertien oorlogvoerende landen is Frankrijk het eendge land, de man Gods, Homo Dei, gedwongen wordt gewapenden dienst te nemen O, zeker, onze priesters van Frankrijk hadden niet noodig dezen vernederenden dwang, om te antwoorden aan den oproep van het vaderland, zij zouden uit zich zelf met liefde zijn gegaan, en hun bisschoppen zouden hem niet hebben weerhouden, want indien het den priesters verboden is, te dooden, heeft hij het .recht, het gevaar te trotseeren, zijn leven op te .offeren, en te midden van den slag het ambt uit te oefenen van aalmoezenier, brancardier en ziekenverpleger." GIETEN v jor den kerkbouw te Anna-Paulowua Vorige opgave f 225.20 Warmenhuizen kwam uit den hoek Bracht aan mijn vrouwtje een bezoek En gaf drie gulden, St. Antonius ter eer Op hoop van navolging; met hoop op meer, Uit dankbaarheid aan de Koningin der Mei Lag er een moedertje twee kwartjes bij. Warmenhuizen komt op! gij geeft zooveel, Bréngt ook aan den Polder het leeuwendeel. f 3.50 N. N., tot lafenis der gel. zielen - 1. Van L. te A., ter eere van den H. Antonius - 1.25 N. N., Obdam - 10. N. N-, Bergen, ter eere v. d. H. Antonius - 1. Uit den spaarpot der kinderen tot herstel van een zieke - 0.50 Totaal f 242.45 ALKMAAR. EFN PACIFIST OVER. HET „VREDESOFFENSIEF". In ren ingezonden stuk inde „Westmin ster Gazette" van 8 Mei geeft het lid van bet Engelsche Lagerhuis I. King zeer sn het kort weer, hetgeen m de Engelsche libe rale pers naar aanleiding van de woordea van Lord Robert Cecil over het Duitsche vredesoffensief in nitvoeriger artikelen tot uiting is gekomen Hij geelt niet anders als de volgende 5 stellingen: x. Men moet een vredesoffensief niet ge lijk een militair offensief beantwoorden door zich met meer kracht er tegenover te stel len, maar door het zorgvuldig, voorzichtig en cp'echt te overwegen. 2. Onee politiek moet gericht zij-n niet op de knock-out blow, maar zoowel op een Vol-' kerenboad, waarop president Wnson zoo krachtig aandringt, d.w z. een rechtsorga nisatie in Europa, waar niet het geweld zal heerschen, als op ontwapening, niet op een verderf dijken bewapenmgawetbtrij cl. 3. Territoriale vraagstukken, welke de Geallieerden niet onderling kunnen rege len, zooaïs blijkt uit de geheime verdragen, zuilen vanzelf hun oplossing vinden, wan neer wij bereiken dat er een Volkerenbond tot stand komt. 4. Toen zes weken geleden het groote of fensief in Frankrijk begon, zeide president Wilson, dat hij op ieder oogenblik bereid was den vr«.de in overweging te nemen, mits dit zou zijn een vrede op behoorlijke voor waarden. Waarom moet nu Lord Robert Cecil van te voren ieder vredesvoorstel van de hand te Wijzen 5- Politici hebben geheime vredesaanbie- dingen vet worpen; iaat het volk nu open bare vredesvoorstellen in overweging nemen. VLIEGERAANVALLEN OP OPEN STEDEN. Op een vraag van Rijksdagleden aan gaande beveiliging tegen mchtiunvallen op open steden heeft de rijkskanselier, naar een W.B. meldt, geantwoord, dat er geen vol strekt afdoende middelen bestaan tot ver hindering van luchtaanvallen. In de estate plaats komt een goede vliegerafwering en dan badïsiging va n represaillevluchten tegen vijandelijke hoofdsteden. In beide richtin gen is het legerbestuur werkzaam. DE FRANSCHE PRIESTERS SOLDAAT. De Parijsche „Univers" schrijft: „Het Fransche episcopaat houdt niet op, te pro- testeeren tegen het zenden vain priesters! als strijders naar het front, De bisschop REGEERINGSWOL. Belanghebbenden maken wij er op attent, dat 1 Juru de bons voor regeeringswol zijn vervallen. KONIJNEN- EN PLUIMVEE FOKKERS. Het Bestuur der Nederlands-die Pluim vee- en Konijnenhoudersbond bericht, dat de pieer J- P- Boom, Secretaris der Alltm. Konijneiitokkers-club, aangesloten bij de N.P.K.B, aangesteld js voor de regeling van vervoerbewijzen voor konijnen, hanen en hennen. Zij die deze dieren willen ver voeren, welke n iet voor den slacht be stemd zijn, kunnen zich wenden Kooltuin 31, waar de gewenschte inlichtingen worden verstrekt .Voor voedsterkonijnen die tot den ram moeten worden toegelaten, worden ook de vervoerbewijzen gegeven. Schrifte lijken aanvragen moeten vergezeld gaiain van postzegel voor antwoord. (Zie advertentie). EERVOL ONTSLAG, Bij. Kv B. is, met 22 Mei, aan den heer j. Haak, op verzoek, eervol ontslag ver leend ais ieeraar aam de Rijks H. B. S. te Alkmaar, ALKMAAR,.. AMLRIKAANSCH. We zijn op en top Amerikaansch! De menschen en de... zeden! B'usines-man zijn we al sinds eenige jaren, óeld maken, hoe dan ook, is aan de orde van den dag. In woekeren eo speouieeiren in alles, zeirs in goud en zilver, behoeven we in Amerika geen lesje meer te HalenWe beschouwen de tijden op z'n Amerikaansch: zaken zijn zaken. Niets voor niets!! Alleen bet Steuncomité- systeem alhier herinnert er ons aa.11, dat we slechts namaak-Jankee's zijn! Amerika zou wel pracitisciher geweest zijn inzake steunregeling en niet zooveel arbeidskrach ten ongebruikt hebben laten sinds maanden! '.aar overigeris is Alkmaar een miniatuur- afspiegeling van Amerikaainsiche zeden en toestanden Toestanden ook! Zoo kon men hedenmorgen het Ameri- kaansche schouwspel genietien Jat een kudde paarden (we telden er ongeveer 90) frank en vrij door Alkmaar's. straten liep te rennen. Laat, Boterstraat, Langestraat, zelfs het smalle Enidsen werd doorgerend. Echt Amerikaansch! Alleen de cowboys ont braken! Van leiders geen sprake! We hoor den nog niet van ongelukken, wat wei won der mag heeten. Stofwolken, vluchtende menschen, gillende vrouwen, jagende mannen en. jongens en een klein honderdtal losloopende paarden door een modern ingerichte stad!! Prachtig beeld van Amerikaansche toestanden. Stel len we ons daarbij voor een lange reeks ka- <|oemkon!nkjes,, kaasvorstjes, kwattaspecu- lanten en scharrelaars in goud en zilver! Wij zijn 'Amerikaansch!! Nader meldt men ons nog: De paarden behoorden aan den heer Lion en kwamen per spoor om naar ver schillende weiden hier in den omtrek te worden vervoerd. Tot aan de Pieterstraat ging alles goed, Daar achter geraakte de karavaan in de war en ging een' deel aan den haal langs Alkmaar's straten. 'tWas een aardig gezicht, vooral in de Lange- straat, om daar 't onbereden eskadron voor bij te zien rennen. Door jagen en tegenhouden volgde op,- éénhooping en 't mag verwondering wek ken, dat hier en daar door de opdringende en terugloopende paarden geen spiegelruiten zijn ingedrukt. Naast angstige, beleefden we ook comi- sehe momenten. Zoo zaten in een winkelportiek opéén- gepakt, twee juffrouwen en vier heeren, die daarheen ijlings met pakjes en manden en fietsen de wijk hadden genomen voor de aankomende .troep. De heeren hadden van de fietsen een soort barricade gemaakt en alsof het zoo zijn moest, bleef juist vóór hen de troep, van den tegenkant opgejaagd, stil houden, zoodat het gevluchte zestal alle paardenoogen op zich zag gevestigd. De winkelier -met gesloten deuren daar achter in vreeze voor zijn ruiten en uit gestalde waren! Iets verder stonden werklieden van een verbouwd wordend huis dit evenement te bekijken en te bespreken, toen eensklaps de stoet zich, richting groote kerk, in galop zette, den vollen breedte der Langestraat beslaande. In minimum van tijd was de straat schoongeveegd, waren werklieden ach ter stellaadjes gevlucht, en zag jnen .alleen hun hoofden over de planken verschijnen; alle huizen plotseling dicht; kantoorbedien den weer achter veilige muren; zijsteegjes vol vluchtelingeneen dreun .door de straat eeri welk van stof, en de teugelooze oalva- cade was voorbij. Goddank zonder ongelukken. We hoorden later vertellen, dat de heer Lion, wiens vee door de Regeering in be slag schijnt genomen te zijn, thans in het 'root een paardenhandel is begonnen. Na de stad verlaten te hebben is de stoet de richting van Akersloot ingeslagen, terwijl een paard in het kanaal is- geloopen, doch met een natte huid er af is gekomen. Toen de angstige spanning geweken was, kwamen allerlei veronderstellingen los be treffende de losloopende kudde; zelfs meen de er een te mogen vermoeden, dat het ciirous Hagenbeek „op den hol" was. ge- i-slagen. .Een ander betoogde nadrukkelijk, dat in dezen vleesohloozen lijd het onverantwoord was zoo'n kapitaal a|on „paardenbiefjes" zonder behoorlijk geleide, door een naar vleesch snakkende stad te laten flaneeren. En er waren zoovele jonge en malsohe beestjes bij!! BOTER EN KAAS. Gedurende de week van 28 Mei tot eo met 2 Juni is alsnog verkrijgbaar: op bon No. 95: 1/2 ons boter, op bon No, 96: 1 ons kaas 20 -j-. VET. KALFSVLEESCH. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt aan belanghebbenden mede, dat Don derdag 3d Mei a„s. verkrijgbaar is vet ka-ltsvleesüh, .regen pnders'taande prijzen.i Zij, die hiervoor in aanmerking wensenou te komen, moeten bij hunnen slager opgave doen van het alantad leden van hun gezin vóór of op ^Woensdag 29 Mei a.s. Fricandeau f4.p, K.O. Spierstukkeu en dikke lenden - 4.— Ca-rbonaden en rib lenden -3.80 Borst -3.Ó0 Hals (voorlappen en gehakt) -3.50 Beenderen -0.10 LEVERING KAARSEN AAN BINNENSCHIPPERS. De Directeur van het Distributiebedrijf deelt mede, dat voor binnenschippers kaar ten beschikbaar zijn, waarop kaarsen voor kajuitverlichting kunnen worden verstrekt, welke kaarten aan zijn bedrijf, Paarden markt, vanaf heden verkrijgbaar zijn. MAAIERS EN HOOIERS. Evenais zulks ten vorige jare heeft plaats gehad, zal ook dit jaar niet iiet oog op het bijzonder karakter van de werkzaam heden bij tien hooioogst, aan de bij dien oogst betrokken maaiers en hooiers eenige aanvulling van het levensmiddelenrantsoen worden toegekend. Te dien einde zullen worden verstrekt een extra rantsoen peulvruchten van K.G. per week, zoolang de voorraden zulks toelaten. Verder zat in stede van bet vorige jaar verstrekte rantsoen gori een extra-rantsoen boekweitmeel worden be schikbaar gesteld van I1/2 K-G. per vier weken. Aangezien in de maand Juli door de Jiooiers het zwaarste werk verricht wordt, wordt eene evrstrekking slechts door één vierwekeiijksch tijdvak en wel voor die maand voldoende geacht en worden be langhebbenden verzocht hun naam en adres schriftelijk op te geven aan het Distributie bedrijf vóór of op 31 Mei a.s. VORDERING VLASSTROO, De Directeur van het Distributiebedrijf verzoekt opgave van de hoeveelheden onge root vlasstroo, oogst 1917, in deze gemeente aanwezig, vóór of op. 31 Mei 1918. KOFFIE. Oedurende het tijdvak,' aanvangende op I Juni en eindigende op 15 Juni 1918, zullen dooir detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: bon No. 30 eener thee- en koffiekaart, 0.U5 K.O. koffie; gedurende het tijdvak aanvangende 16 Juni en eindigende op 30 Juni 1918, zulten door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op: bon No. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.O. koffie; Bons No. 30 en 31, door detaillisten ,v.an verbruikers in ontvangst genomen,, mogen door den betreffenden. detaillist des- gewenscht dadelijk aan zijn leverancier wor den afgegeven. Nader zal worden bekend gemaakt welke hoeveelheden de Jeverancier op deze bons zal mogen afleveren aan den detaillist na 26 Juni 1918. 121/2-JARIO- DIENSTJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer G. Hermes den dag, waarop hij voor 121/2 jaar als loopknecht in dienst trad bij de firma- Vroom en Dreesnian. De firma meende dat, al was het dan een '121/2-jairig feest, in dezen tijd 'n me-ns-ch wel eens een opbeu ring noodig heeft, hetgeen dan ook gisteren door haar is getoond, 's Morgens- werdeq

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2