No. 05 Zaterdag 1 Juni 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamiooze VeBnootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENTIES DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. II. IC. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND s 0.75," 10.15; Aan het róllen feuilleton. üïea ©ael Hart. Hat aerat noodige. Zijt ge haastig? vroeg hij; Per kwartaal franco hois. I Met geril. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad ft. i j.üê i 0 (Js Van 1—6 regels Elke rpgel meer. Reclames per regel so Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. (OAS jj ii. (Slot); Indien we allereerst de noodzakelijkheid gaan aantoonen, dat Katholieke leiding, Roomsche organisatie, ook Roomsche be langstelling en daardoor tevens betrouw baar toezicht bij het meer en meer algemeen wordend voetbalspel in clubs, niet kan wor den gemist, dan zouden we kunnen volstaan met deze logische redeneering: de voetbal sport is op zich zelf goed, du® mag ze beoefend worden; door- het missen van betrouwbare leiding en toezicht zijn er ech ter vele gevaren aan verbonden, derhalve zorge men voor die betrouwbare leiding en zulk toeziaht, en dan voegen we er in één adem bij: dit kan onmogelijk, tenzij men ga oprichten een Katholieke voetbal- vereeniging. We hebben in ons vorig opstel terloops eenige gevaren, verbonden aam het onder neutrale leiding beoefend voetbalspel, op gesomd, en we durven pertinent te ont kennen, dat er een andere mógelijkheid voor Katholieken bestaat, om die gevaren te ontgaan, .Van neutrale zijde toch zal men immers het bestaan er van betwisten, ook al om dat men daar, hetgeen in Katholieke krin gen gevaarlijk wordt geacht voor jongelui, niet zoo zwaar tilt, of men zal dié gevaren eenvoudig tot een minimum teruggebracht voorstellen en dan zeggen verbaasd te staan, dat de Katholieken tegen zulke, in hun oog, futiliteiten bezwaar maken. Daarom zouden we gerustelijk durven constateerenwilt ge een algemeen vermaak voor de Katho lieke jeugd en voor Roomsche jonge man nen, e n dit zonder zedelijke of godsdienstige gevaren, richt dan op een Roomsche Voet- balvereenigiug, onder Katholieke leiding ge organiseerd op Roomschen grondslag en tracht daarvoor te winnen Roomsche be langstelling. - Ieder Katholiek, die even goed door denkt, zal moeten toestemmen, dat de Bis schoppelijke wensch, neergelegd in een, Bis schoppelijk communiqué, n.m.l. dat Katholie ken behooren vereenigd te zijn in Katholieke organisaties, omdat daar de behartiging der zedelijke en godsdienstige belangen het beste gewaarborgd is een uiting is van wijze voorzichtigheid, tevens echter inhoudt een ernstige waarschuwing, welke over het al gemeen maar al te zeer in te eng,en, zin werd begrepen. Want, wel is waar hebben de arbeiders, middenstanders, groot-werkge vers, en tot vereeniging. gekomen vakgenoo- ten, waaronder ook velen, die eerst van Katholieke vereenigingen afkeerig waren, ten slotte zich onder den Roomschen banier bijeen geschaard, doch juist zij, wier leef tijd het meest te duchten heeft van zede lijke en moderne gevaren, zijn niet door drongen van den ernst van het Bisschop pelijk woord, an 't zij" ben ter veront schuldiging richten zich bovendien juist daarheen, waar die gevaren het grootst en hevigst zijn, n.m.l. naar neutrale vereenigin- Omgewerkt naar het pransch. 45. Een rijke handelaar, de heer Depasse, heeft zin in Compans, welles kasteel, goed hersteld, aan zijn eigendom het schoone uitzicht geven zou, dat hem nu ontbreekt. Want Compans is, ia den grond, een fraai gedoe met zijn aloude woning, en, zijn prachtig park. Ben ik vlot geraakt, dan wil ik voordeel trekken uit mijn goeden wil te mijnen opzichteik zal hem verzoeken voor mij een betrekking te zoeken, 't is me on verschillig weike. Hij is maar bekend in de handels- en nijverheidswereld. Ja! maar hij heeft met handel drijven een schoon vermogen vergaard Waarom zou ik niet tot denzelfden uitslag komen? Oij, JaCques, graaf de Rhodes, zoudt handelsbediende worden? Waarom niet. Trouwens, voortaan be staat graaf de Rhodes niet meer, Blanche, maar wel zekere Jacques Rhodes, die, door alle mogelijke middelen op voorwaarde, dat ze eerlijk zijn het vermogen zal zoe ken, dat hij u aanbieden wil. Als ver gelding vraagt hij enkel dit: gij moet op hem wachten en altijd beminnen. Zij reikte hem haar tenger handje. Ik zal u beminnen, Jacques, zoolang ik leef, sprak zij plechtig; ik zal op u wachten, tot den dood, als 't moet. L --- Goed,- zej hij vastberaden, dat wilde gen van uitspanning en vermaak, als gevolg van het feit, dat er geen dusdanige Katho lieke organisaties zijn. Als we ten volle de noodzakelijkheid er kennen, dat mannen, die de jonge jaren reeds achter den rug hebben, mannen van ontwikkeling en van rijpe ervaring, boven dien bekend met de moderne gevaren, die het leven biedt, zich ter behartiging van hunne stoffelijke aangelegenheden, dus voor ernstige doeleinden, zich vereenigen in or ganisaties, waar'bovendien de behartiging van hunne zedelijke en godsdienstige belan gen veilig zijn, dan gelooven we, dat het onnoodig is nog een pleitrede te houden, om de noodzakelijkheid aan te toonen, dat jongelui, die de gevaren der wereld nog niet kennen, wier ontwikkeling nog niet tot volle rijpheid is gekomen, Roomsche leiding en toezicht ten zeerste behoeven, vooral, indien zij gezamenlijk streven naar uitspanning en vermaak, waarbij de ernst des levens en de ernst der princiepen zoo spoedig op den achtergrond kan geraken en- zeden en godsdienst aan de grootste gevaren blootstaan. Evenwel, al zou de noodzakelijkheid van het stichten van een Roomsche voetbal- vereeniging, na al hetgeen we hierboven schreven nog niet tot volle klaarheid zijn gekomen, dan nog zou de wenschelijkheid er van zich met grooten nadruk komen aan dienen. Over het algemeen wordt de klacht ver nomen, dat het zoo uiterst moeilijk is, de jongelui tot trouwe leden eener Roomsche joingelingen-vereeniging op te kweeken en hen voor hunne organisatie met enthousi asme te vervullen. En toch leeft er in de jeugd en in de jonge mannen enthousiasme! Het voetbal veld davert des Zondagsmafaidjgs van dik wijls schier onbetoomde belangstelling! Weik een heerlijk resultaat zou het in het ver schiet stellen, indien dit enthousiasme voor de sport kon worden overgeplant in een Roomsche jongelieden-vereeniging, en uit spanning en vermaak onder Roomsch toe zicht, geleid in Roomsche banen, het mach tig hulpmiddel werd tot bloei der Jeugd organisatie, in runnen zit opgevat? Welk een aanwinst zou het zijn, indien des Zondagsmiddags de belangstelling op het voetbalveld, schoongewied van de thans daar welig tierende moderne gevaren, hoogtij vierde en zich concentreerde op den bloei der Roomsche sportvereeniging, wier leden in Gods vrije natuur rein en onschuldig elkaar de palm der overwinning betwisten, om daarna des Zondagsavonds bijeen te komen in hun clublokaal, waar hunne godsdienstige en zedelijke ontwikke ling kan worden voltooid, en waar het genoten vermaak, de behaalde zegepraal op het veld nog eens werd besproken of de nederlaag tot edeler geestdrift zou aan sporen, Roomsch vermaak en Katholiek nuttig onderricht zouden aldus haind aan hand: gaan en de daaruit volgende bloei der Jeugd- ik weten. En toen hij wilde' heengaan, hield zij hem tegen, haar zachte oogen vol tranen op hem vestgide, Jacques! sprak zij. Hij keerde ztcth om. Lieve verloofde, vervolgde Blanche, als ik u verzoeken mag, denk aan eene zaak. Welke? Wees niet te eerzuchtig om mijnent wil: gelujc is meer waard dan rijkdommen en wij zullen elkander liefhebben. Ik wil u rijker zien, meer benijd, de meest gelukkige, zooals gij de meest be minde rijt Ik kan niet gelukkig" wezen al den tijd, dat gij verre van hier vertoeven zult. En zal, later, het volledigste geluk, de ja ren van angst en verlatenheid vergoeden, welke ik moet doorbrengen verre vain u? Wat wilt gij dan, Blanche? Dat wij in 't huwelijk treden zoodra gij een bestaan hebt, hl is 't ook nog zoo klein. Gij, Blanche, de vrouw van een be diende? Hoe kunt gij zooiets bedenken! Maar gij, Jacques, wi.lt toch als be diende beginnen Ik Dat is iets anders. Ik ben een man, en een mam moet alles aandurven om zijn doel te bereiken. 'Goed; maar hoe sterk die man ook weze, zal hij nog niet sterker zijn, als hij gedurig een gezellin achter zich heeft, aan zijne zijde, een vriendin, een medewerkster, die hem aanmoedigt, raad geeft, versterkt en troost? Zwijgt! fleemster, Ge bekoort me. organisatie zou hoop geven op een schitte rende toekomst. „Het voetbalspel," zegt Pater Borro- meus de Greve, in zijn eerder door ons aangehaalde rede, „zal in de ziel van de jeugd heerlijke passies kweeken. De saam- hoorigheid wordt er geleerd. De jongeman gaat begrijpen, dat hij' is een deel van het geheel. Saamhoorigheid is een sociale deugd. Bovendien leidt het spel tot zucht naar organisatie, eerbied voor tucht en orde, eenheid en leiding. Saamhoorigheid, op het voetbalveld geleerd, moet juist door den Katholieken voetballer worden toege past, als het geldt toe te treden tot een Katholieke organisatie." De zucht naar organisatie op het speel veld aangekweekt, de eerbiet! voor tucht en orde daar geleerd, zullen juist er toe bijdragen, dat de geheele Jongelieden-ver eeniging daarvan de weldadige invloed on dervindt. Al deze dingen schijnen ons toe, helder aan te toonen, hoe wenschelijk 'het is, dat Alkmaar binnenkort moge zien geboren worden een Roomsche voetbalvereeniging. Dan zal ook het gemis aan belangstelling in Jeugd-organisatie hoe langer hoe meer wijken. Indien de Roomsche ouders weten, dat hun jongens in de Katholieke club vol komen veilig zijn, dan zullen zij, daartoe door het enthousiasme der jeugd zelve aan gestoken, rnieer en meer daadwerkelijke en ook financdeele belangstelling, gaan toonen in het volgens Roomsche begrippen ge leid vermaak hunner kinderen. De Jeugd organisatie zal in hunne oogen iets heel anders worden, dan zij daarin tot heden wiisten te ondersoheideni Er zal een zekere samenwerking ontstaan tusschen de jon gelui en de ouderen, welke de Jongelieden- vereeniging niet ainders dan ten goede zal komen. Besluiten we dit opstel met een wensch, n.m.l. deze, dat spoedig te Alkmaar moge komen een flinke Roomsahe voetbalver eeniging, onder betrouwbare leiding. Neu trale clubs bestaan er reeds sinds jaren, o. m. „Alcmaria Viatrix" en „Alkmaar". Wat die namen op zich zelf beduiden, we hebben het ons meermalen afgevraagd, zon der dlaarop een bevredigend antwoord te kunnen geven. Laat daarnaast spoedig in het veld moge verschijnen de Roomsiche voetbalclub „Alcmaria". Naast hare toepasselijkheid! voor Alkmaar, biedt deze naam zoo bij uitstek de gelegenheid om de grondbeginse len eener Katholieke club beknopt steeds voor oogen te houden. A. 1. c. m. a. r.i su, dat is: Ad Laudem Christi Majorem Appetimus Reportare Insigne Aemulationis. Een Katholieke naam bij uitstek! „Tot meerdere eer van God, trachten wij in den strijd het eereteeken te winnen!" Een grondwet tevens voor een Vereeni ging van Roomsche jonge mannen! Hun Mijn hart bloedt reeds enkel bij de ge dachte dat ik u verlaten ga. Wildg dan mijn verzoek in. Daar kwam heel zijn wezen tegen in op stand. c -- Nam ik uw offer aan, sprak hij"; het was Van mijn kant een lafheid en een blijk van zwakheid. Dring «iet aan, Blanche; u alleen bezit ik nog om te beminnen; van u scheiden doet mijn hart breken, en toch zal ik het doen; wijl het moet.- Zij boog treurig haar hoofd, wel over tuigd dat aandringen tot niets leiden zou. Hij was immers onwrikbaar, als de strenge stem van plicht en rede sprak. Maar die plotselinge en diepe uitdruk king van droefgeestigheid welke op 't zoete gelaat zijner verloofde verscheen, beklemde het gemoed van 'Jacques. Lijd niet, Blanche, sprak hij, mijn af wezigheid zal niet lang duren. Hoelang wel? vroeg zij. Vier jaar. We zijn beiden nog jong. Binnen vier jaar trouwen we. En als ge niet slaagt in uwe onder neming? Dan trouwen we todh. Ik ben getroost, sprak zij; ik ben sterk, gij kunt vertrekken. Nog denzelfden dag begaf graaf de Rho des zich tot zijnen buurman, den heer Victor Depasse. In de streek werd 'verteld, dat Depasse eens als klerk bij eenen handelaar in dienst kwam, maar door werkzaamheid, verstand, orde en spaarzaamheid, het zoover wist te brengen, dat zijn patroon; uit dankbaar heid1, hem zekeren dag zijn dochter en een geheele leven zij in dienst van God, der halve ook hun spel! Met deze leuze steeds voor oogen, zal er geen sprake meer zijn van zedelijke en moderne gevaren; integendeel, hun ontspan ning -en vermaak zal strekken tot Gods eer, tot eer hunner organisatie, tot eer van Alkmaar zelfs, en de herinnering daaraan zal hen sterken in latere jaren, in den strijd des levens, waaruit zij. God ter eer, fier zullen wegdragen het eereteeken der overwinning als degelijke mannen en Ka tholieken van de daad. ■fc/au-ac i1 ".WBMMWMtM—H—W——W| Den 3den Juli wordt Ge opgeroepen om te stemmen. De oproepingskaart woidt U tijdig toegezonden, die Ge op 't stem bureau inruilt tegen een stembiljet. Hoe dat stembiljet er precies uitziet, zullen we later duidelijk makenaan schouwelijk, zoodat vergissen tot de onmogelijkheden gaat behooren. N u hebt ge alvast te weten, dat er een 31-tal genummerde partijen op staan, met de namen van "de candidaten dier par tijen. Een dier partijen is de Roomsch Katho lieke, Uw p a r t ij dus! Welk nummer die zal hebben, is nog niet bekend1. Maar dit moet Ge alvast onthouden: Het éérst, het eenig noodige is. dat Ge het bovenste hokje van de Roomsche lijst zwart maakt, en dat alleen. Dat hokje dus, waarachter de naam Mr. Bomans staat. Maakt Ge dit hokje zwart, dan hebt-Ge goed gestemd, zooals het een oprecht Katholiek betaamt. I ..mi. i EEN VOLKERENBOND? Hoe men ook over het effeot cn het succes van een eventueelen volkerenbond denken moge 't zij dat men zulk een liga vol goeden hoop en met vol vertrouwen in de toekomst tegemoet ziet, 't zij dat men tegenover de mogelijkheid van ver werkelijking van het denkbeeld meer scep tisch staat feit is, dat velen, zoowel in het Centrale kamp als in dat der Latente, de in beginsel schoone idee met blijdschap begroet hebben. Maar over den aard dezer toekomstige liga blijken in sommiger hoof den de zonderlingste denkbeelden te leven. Lees b.v. wat H. G. Wells in de „Daily Chronicle" dienaangaande schrijft: „De of fers en moeilijkheden merkt hij in den aanvang van een lang artikel op bij de verwezenlijking van de idee eener liga der vrije naties zijn onvermijdelijk. Of de oor log met een volledige nederlaag van Duitsch- land en zijn imperialisme of met een revo lutionaire medorniseering van dit land ein digt, of wel.met een volkomen overwinning der Hohenzollern zijn overwegingen, die het karakter en den omvang der liga beïnvloe den. In de beide eerste gevallen zal de deel in de zaak schonk. Victor Depasse was nog in den bloei der jaren. Hij genoot hooge achting in de Bordeleesche handelswereld. Aan wat heb ik de eer van uw be zoek te danken, buurman? vroeg* hij aan Jacques. Mijn arme vader, mijnheer, ant woordde de jonge graaf, zeide mij eertijds, dat uw notaris hem aanbiedingen gedaan had betreffende ons kasteel yan Compans. Er flikkerde iets ïn 't oog des: handelaars, maar 't werd aanstonds verdoofd door de kalmte welke iéder goed handelaar aan den dag moet leggen bij 't bespreken eener zaak, welke hij op voorzichtige manier tot een goed einde zoekt te brengen. Hij bad buitengewoon veel zin in dit mooie middeleeuwsche kasteel, staande op 't uiteinde van zijn park, welks prachtig geboomte, trotsche torens, oude muren, bekleed met een mantel van veil en ander klimkruid, alleraangenaamst en allerschilder- achtigst gelegen was. Niettemin stak hij zijn lippen vooruit en sloot half zijn oogleden. Och ja!-zeide hij, eertijds!.... Ja; mijne vrouw had wel eens gaarne kasteel- dame gespeeld. Maar het brave schepsel is nu !d)ood!Mijn dochter, die nog een kind is, bemint de eenvoudigheid, zooals ik. Wü kunnen het stellen met het huis dat wij bewonen. Jacques stond op, zonder verder aan te dringen. Die vastberaden manier van doen ver baasde den koopman. liga der vrije natiën een wereldbond wor den, in het laatste ëen verdedigingsbond tegenover Duitschland." Dit is volmaakt duidelijk. Maar begrijpt Wells dan niet, dat op deze wijze de liga haar doel, den wereldvrede zoo lang moge lijk te bestendigen, missen zou? In duur- zamen bond vereenigen zich heerschers en overwonnenen piet, en van iets anders wil Wells, en hij spreekt naar den geest van duizenden zijner Iandgenooten, niet weten. Naar een vrede-bewarenden volkerenbond zouden zeker vélen verlangen; doch op Well's wijze is zoo'n ding niet te stichten. BINNENLAND. GEDENKT ONZE ARME NIEUWE PAROCHIËN. De Maand van het Goddelijk Hart wekt bij ons bijzonder hoopvolle verwachtingen. Want aan het Goddelijk Hart hebben wij steeds ons liefdewerk aanbevolen. Dit heeft het van den aanvang af gezegend en zal het ook nu doen. Daarop vertrouwen wij vast. Iedere bijzondere aanbeveling gelooven wij daarom overbodig. Wij: vragen immers voor ons liefdewerk, opdat door de stich ting en ondersteuning van nieuwe paro chiën meer en meer vervuld wordt het ver langen van Jesus' Goddelijk Hart, Dat vol liefde heerschen wil over de menschen, die Het uit liefde heeft vrijgekocht! En dat vindt Weerklank bij ons goed-Rooms ch! volk. Zoet Hart van Jesus, Koning en Mid denpunt van alle harten, zegen onze wel doeners en ons werk. Giften, vooral jaarlijksche, worden gaar ne ingewaaht door de Redactie „St. Bavo", Huize „Bijdorp", Voorschoten. TH. M. P. BEKKERS, Rector, VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Donderdag 30 Mei. De Kamer heeft besloten er nog maar een weekje aan vast te knoopen, maar dan ook niet meer. Het voorstel - V i s s e r van Ijzen- doorn om tot het einde der volgende week te blijven doorvergaderen, werd aan genomen met 43 tegen 20 stemmen, nadat het voorstel van den heer H u g e n- holtz om niet langer dan tot het einde van deze week bijeen te blijven was ver worpen met 42 tegen 25 stemmen. Bij een suppletoire begrooting van Bin- nenlandsche Zaken kwam in behandeling een motie-d e Zeeuw as., ingediend om de Kamer te doen uitspreken, dat de salaris- verhoogingen, welke de onderwijzers ont vingen op grond van de bepalingen der wet van 23 Februari 1918, niet in minde ring van de duurtetoeslagen mogen worden gebracht, zooals een circulaire van Minis ter Treub schijnt te willen bepalen. Deze volkomen op haar plaats zijnde mo tie werd zonder stemming aangenomen, niet tegenstaande Minister Treub er zich fel tegen verzette. Verder werd een amendement der Com missie van Rapporteurs tot invoeging van een memoriepost voor de uitzending van Nederlandsche kinderen naar het platteland overgenomen door de Regeering. Laat in den middag kwam nog aan de orde de jnterpellatie-Ter Laan inzake het niet uitvoeren van de motie inzake de landweeroefeningen. Louter voor den vorm het was hem alleen te doen om een gelegenheid afkeu- Neen, maar ik was enkel gekomen om u mijn oud kasteel aan te bieden, en daar ik meen uit uw woorden te mogen aflei den, dat gij niet van plan zijt het te koo- pen, ga ik aan een andere deur kloppen, Waar? Bij Mr. Lastapie, den notaris, die naar het schijnt, een ernstiger kooper aan de hand heeft. [Wacht een oogenblik; mogelijk ver staan wij elkaar nog. Jacques ging weer zitten, Wat vraagt gij voor uw eigendom?, vroeg mijnheer Depasse. Het zoo sprekende gelaat van graaf de Rhodes drukte een gevoel van groote droef heid uit. Gij begrijpt, mijnheer, zeide hij1, dat ik zeer bijzondere reden hebben moet, om afstand te doen van die oude woning, bin nen welks muren al de mijnen gestorven zijn. Welke zijn die redenen? Mijn vader heeft vijftig duizend francs schulden nagelaten, en voor alle vermogen Compans met eenige hectaren er rond. Ik verkoop om die schulden te kunnen ver effenen. Wat vraagt gij dan? .Zestig duizend francs. Vijftig duizend voor de schuld, het overige om de eerste onkosten te bestrijden van mijn vestigen te Bordeaux. Wat denkt ge te beginnen in de stad? Alles wat mij eervol zal toeschijnen. Dat zijn woorden. Neen, en ik verlang dat ik op proef worde gesteld, (Wordt vervolgd.).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1