No. 68 Zaterdag 8 Juni 1918 12e Jaargang Bar-: BREEDSTRAAT 12. Telefoon Na 433. DU BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. xx. Een edel Hart. r Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal franco hais. 11.16 Met geltl. Zondagsblad 11.66 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant 10.06 van het Zondagsblad 10.06 ADVERTENTIÉN: Van 15 regels I Q.fö' Elke tegel meerO.löj Reclames per regel t 0.42J Kleine adv.: 30 woorden bij vooruitbet. 0.48* POLITIEK. Het schijnt, dat bij de talrijke nieuwe partijen, welke in het laatste jaar met het oog op de aanstaande verkiezingen zijn ontstaan, ook een aantal Katholieken zich hebben aangesloten. Mijn aandacht werd er althans op gevestigd, dat zich in een van onze groote steden onder de leden van den Economischen Bond verschediene namen van Katholieken bevinden. En al vreezen. wij niet, dat dit aantal zoo beduidend zal zijn, dat er groote invloed vaini zal uitgaan, en al mogen wij met recht betwijfelen, cf wij hier met werkelijke Katholieken te doen hebben, die weten en doordrongen zijn van de plicht, die op hen ruist als Katho liek, niet alleen in het kerkelijk .verband maar ook als s taatsburger, om er toe mede te werken de christelijke beginselen in de staatkunde te doen zegevieren, toch. meen ik, dait een waarschuwend woord in deze niet misplaatst is. Voor ons^ Katholieken, bestaat er slechts één partij:, cte Katholieke Staatspartij, wier streven is neergelegd in het nieuw ontworpen en goedgekeurde pro gram. Wij mogen ons niet laten verlokken door hetgeen ons voorgespiegeld wordt door verschillende partijen, al lijkt het op het eerste gezicht, dat op hun program plan nen voorkomen, die onze sympathie kunnen bezitten. Op ons rust de plicht, de Katholieke partij een zoo groot mogelijk aantal zetels in de volksvertegenwoordiging te verzeke ren en wij moeten: er vain overtuigd zijn, dat in deze iedere stem zij n volle be teeke nis heeft. En zij!, die meenen hun eigen belang te dienen door zich aain te sluiten hij een partij, die de belangen van een be paalde klasse ,wil behartigen, wij. denken hier o. a. aan de politie-partij, waarbij ook enkele Katholieke mannen schijnen voor te komen, moeten dat eigen belang achter stel len bij de groote belangen van hunne geheele partij, die niet alleen het materieele. maar ook het geestelijke welzijn van de menschheid op het oog heeft. Reeds meer dere malen is er de aandacht op gevestigd en het kan niet genoeg worden herhaald: de taak van een volksvertegenwoordiger is niet een speciale, maar een algemeene, over eenkomstig zijn beginselen, de belangen van het geheele volk te dienen. Wat wij van de aanstaande verkiezingen verwachten, is een zoo juist mogelijk beeld van de be ginselen, die er leven in alle lagen van ons volk, aan ons de heerlijke taak er toe mede te werken, dat de uitslag toone, dat verreweg het grootste deel van ons volk de christelijke beginselen is toegedaan en in het bijzonder aan de Katholieke Staats partij een zoo groot mogelijke overwinning te bezorgen. Er mogen er nog zijn, die meenen, dat Godsdienst en politiek niet behoeven samen te gaan, maar no;g eens zij het voor hen herhaald, dat beiden onaf scheidelijk zijn. Niet alleen op het gebied van onderwijs, waarvoor mem al spoedig geneigd is het toe te geven, maar ook op, FEUILLETON. Omgewerkt naar bet Franseh. 48. Kom, kom, wees nu niet al te teer gevoelig. Sinds wanneer heeft graaf de Rhodes een uknoodiging van doen om zich ergens te kunnen aanbieden? De jonge man glimlachte eveni Sinds hij Jacques 'Rhodes geworden is, 't is te zeggen, klerk, makelaar, kooper van koloniale waren, antwoordde hij op geruimd. Welnu! wees tevreden. Gij hebt ge lijk: ik noodig mijnen kleric uit, mijnen bediende, dien ik opgeleid! heb en over wie ik fier ben, Zaterdag ten mijnen huize te komen middagmalen. Jacques was niet erg op zijn giemak. Niet te Coinpans, maar hier, niet waar, mijnheer? vroeg hij. Ja, hier, zei de andere eenvoudig, in gezelschap mijner dochter Céline, een parel v"ti een meisje, verstandig, zooals er geen tweede te Bordeaux te vinden is. Ik heb haair zooveel over u verteld, dat zij brandt van ongeduld om kennis met u te maken. Jacques neigde zonder te antwoorden. He zonderlinge woorden van dien man. anders zoo koel en zoo terughoudend, had den hem wat ontsteld. Tot Zaterdag, niet waar? zei mijn heer Depasse, hem ziende heengaan. Ja, antwoordde de graaf, tot Zater dag. Bij, was stipt op 't gestelds uus ten huize het gebied van huwelijks-wetgeving, ja, fei telijk mag men vragen„op welk wetgevend gebied niet!" is het van de hoogste be- teekenis, dat het zeggingschap door een christelijke meerderheid wordt uitgeoefend. Meer en meer' nadert de groote dag der verkiezingen, en al wordt er uiterlijk min der dan in vroegere jaren waargenomen van den strijd, die wachtende is, dioor ide tijdsomstandigheden, die in andere opzich ten zooveel van onze aandacht vragen, de strijd zal niet minder van beteekenis zijn, en de plicht die op ons, Katholieken, rust, is er niet geringer om. W]iji allen hebben tot taak zelf onze stem uit te brengen op no. 1 van de lijst van den Kieskring, waar toe wij behooren, nu eenmaal de organi satie dat van ons verlangt, maar daarnaast rust ook o pon» de verplichting anderen ertoe aan te sporen een zélfde gedragslijn te volgen. Doch- boven alles geldt het, lede ren Katholiek er op te wijzen, hoe hij zich schuldig maakt aan een ernstig verzuim, indien hij zijn stem geeft aan een andere partij, dam <jie waartoe bij krachtens zijn godsdienstige overtuiging behoort. Eenheid is kracht en verdeeldheid is zwakte. Mogen de verkiezingen, die aanstaande zijn, het uitwijzen, dat gelijk de eeuwen door, de Katholieken ook in Nederjand één zijn in hun overtuiging en daarvan blijk willen geven bij het uitoefenen van huin invloed oj> de samenstelling van: de volksvertegen woordiging in ons vaderland. Het Catholi- que-avant-tout zal juist op 3 Ju,li duidelijk en helder kunnen, blijken. Mr. PAUL v. SONSBEECK. Egmond a/d. Hoef. LEVENS. Met een gevoel van huivering leest men weer de berichten, ,die van het Fransche slagveld (slachtveld mag men feitelijk wel zeggen) komen. Hoevele duizenden en tien duizenden jonge en bloeiende levens, worden daar weer vernietigd van menschein, die zoo graag hadden willen blijven leven, maar die door de onverzoenlijke staatslieden, steeds weer het vuur worden ingejaagd, alsof hun leven niets te beteekenen heeft. Die duizen den en tienduizenden aan beide zij'dierr, die nu weer den grond tusschen de Aisne en de Marne rood kleurden met hun bloed, zijn de slachtoffers van demagogen, die niets willen weten van een vrede door vergelijk, die den oorlog willen voortzetten tot heï bittere einde. Hoe men ook denken moge over het ontstaan van den oorlog, het is een treurig, feit, dat mannen al» Lord George en Clemenceau iedere vredesgedachte voor- loopig uit den booze verklaard hebben, om dat zij nog niet overwonnen. Wiaarom zoo vragen wij1 moet men althans niet „pogen, zekere basissen te vinden, waarop misschien, van beide zijden naderbij getreden zou "kunnen worden Moet om heerscherswillekeur het volk dood bloeden? van zijnen patroon. Ofschoon hij min of meer wantrouwend het geval inzag, en dat van den anderen kant, zijin hart geheel de verloofde zijner keuze behoorde, wist hij dat hij ging voorgesteld worden aan een mooi meisje, en daarom had hij zijn uiterlijk buitenge woon verzorgd. Wanneer Jacques het salon van den heer Depasse binnentrad:, was hij niet meer de bediende, die zes maanden lang die maga zijnen geveegd had, noch de makelaar, die bij regen en wind zijn koopwaren, was gaan aanbieden, noch zelfs de kooper, die men iederen dag op de Beurs, ontmoette, slechts denkende aan zaken doen, weinig bekommerd om zijn kleeding en om dies wat zijn uiterlijke betrof. 't Was een knappe jongen, wiens mooie kleederdracht heel goed stond, en wiens natuurlijke magerheid, zijn deftig voorko men nog verhoogde. Juffrouw, zeide hij', toen de hande laar hem voorgesteld had, mijn patroon, uw vader, deed mij zeer veel eer aan, met mij heden van uw gezelschap te laten ge nieten; dit blijk van vertrouwen heeft me zeer gevleid, geloof me. Gij hebt hem dioor uwen arbeid ver diend, mijnheer, zeide zij met een, lieve, welluidinde stem. Tracht hem voortaan nog meer te verdienen, met trouw dit huis te bezoeken, voegde zij er glimlachend bij. Zij had een middelmatige gestalte, zoo als de meeste Bordeleesche vrouwen, maar was zeer mooi en bevallig. Zij had lachende, streelende oogen. Mijnheer Depasse deed wat hij kon om Jacques pp den voorgrond te stellen, om Toen Clemenceau dan 15 Mei 1917 nog journalist was, schreef hij in zijn „Homme Enchaine", dat het onvoorzichtig is, in de beslissende uren het Fransche volk te ge bruiken als speelgoed (il est imprudent de faire joujou avec le peuple francais). Laat hij en menig ander staatsman voor het eigen land dat woord gedenken! BINNENLAND. GEDENKT ONZE ARME NIEUWE PAROCHIËN! Aan allen die zich geven om het Godde lijk Hart „te doen heersehen", „om Het te verzekeren alle liefde, eer en glorie, welke volgens de middelen, die Hij daarvoor geeft, in hun macht liggen,," verzekert Jezus, (gelijk Hij openbaarde aan de zalige Marga- retha Maria), dat Hij hen nooit zal laten verloren g:"aaoHij1 zal huin veilige toevlucht zijn reeds in het leven, maar vooral bij dec dood; Hij zal hen vol liefde opnemen iu Zijin hart; Hij zal zorgen hen te verheer lijken bij zijn Vader, evenzeer als zij zich hebben beijverd het rijk zijner liefde te doen groeien in de harten. Door een aalmoes ten bate der arme nieuwe parochiën bevordert g'ij| het Rijk der liefde voor Jezus' Goddelijk Hart in de harten der menschen. En het geven van, eenige aalmoes ligt in het bereik vain bij'na allen, Daarom durven wij, wijzend op deze edelmoedige beloften, met groot vertrouwen aan allen, die dit lezen, vragen, OP HET FEEST VAN HET GODDELIJK HART ONZE ARME NIEUWE PAROCHIËN NAAR VERMOGEN TE GEDENKEN. Giften en bijdragen,, vooral jaarlijksche zende men aan Redactie van „Sint Bavo" Huize Bijdorp, Voorschoten. TH. M. P. BEKKERS, Rector. REGELING VERLOVEN VOOR UITOEFENING KIESRECHT. De Opperbevelhebber heeft voor de Land macht het volgende bepaald: 1. Niet-kies,gerechtigden, in het genot van bijzonder verlof van niet lamgeren duur dan 3 maanden, moeten tusschen 26 Juni en 1 Juli, beide dagen inbegrepen, onder de Wapenen terugkeeren, voor zoo ver zulks noodig is, om de kiesgerechtig den te kunnen laten, stemmen. 2. Bijzondere verloven, aan, niët-kiesge- rechtigden mogen van 31 Mei a,f slechts j met dit voorbehoud worden verleend, dat de belanghebbenden, van yerlof terugkee ren en c.q. weder met verlof vertrekken. 3. Gedurende de 7 dagen, voorafgaande aan den verkiezingsdag, komen voor perio diek verlof in de eerste plaats in aanmer king zij, die kiesgerechtigd zijn, met dien verstande, dat zij', die, gebruik makende van bewegingsvrijheid, op den dag der ver kiezingen hun woonplaats niet kunnen be reiken, voorgaan boven hen, die zulks wel kunnen. 4. De kiesgerechtigde periodiek-verlof gangers, die daags vóór den verkiezings dag zouden moeten terugkeeren, keeren op den verkiezingsdag terug, nadat zij zoo vroeg mogelijk hun stemplicht hebben vervuld. 5. Kiesgerechtigde^, die op den verkie zingsdag met verlof zouden moeten, ver trekken, vertrekken daags te voren. 6. Op den verkiezingsdag wordt aan a'lle kiesgerechtigden, die ter plaatse of door gebruik te maken van vrijheid van beweging, in hun woonplaats hun kies recht kunnen vervullen, voor zooveel tioo- zijn goede hoedanigheden te doen uitschit teren; zijn welwillendheid, schranderheid, aangenamen omgang. En deze gevoejde zich weer in het mid den dat hem paste; bij vond er behagen in, deed zich gelden. Toen hij afscheid nam, was hij verrukt over de hartelijke eenvoudigheid der ont vangst; zonder eenigi wam,trouwen kwam hij dikwijls terug. Inderdaad, waarom zou hij wantrou wen gekoesterd hebben tegen dit ernstige meisje met openhartigen oogopslag, dat hem weldra behandelde als een ouden vriend, als een rechtschapen, braven,, eenvoudigen jongen, zonder een greintje pronkzucht. Zij hield veel van muziek, en Jacques, wien de edele toonkunst als ingeboren was, begeleidde haar wanneer-zij zong als andere gasten tegenwoordig waren, wat nogal dik wijls gebeurde. Mijnheer Depasse kon ,n,u niet meer voort zonder hem, hij stond geheel onder zijn fnvloed. Hij had voor Jacques, geen geheimen meer, en lokte hem hoe langer hoe meer in zijn huis. De jongeling, van zijnen kant, liet zich aanhalen en vond genoegen in die vriend schapsbetrekkingen, zonder iets te raden of te vermoeden. Maar zekeren avond zei Céline hem, zonder eenige inleiding: Edmond Pastourelle, de eenige zoon van den reeder, vraagt me ten huwelijk. Jacques moest er eens goedig om glim lachen. Welnu! sprak hij, ontvang dan mijn beste gelukwenschen. Edmond is een flinke jongen, verstandig, hartelijk, zeer rijk, wat dig op den verkiezingsdag vrij van dienst of bewegingsvrijheid verleend. 7. Aan alle kiesgerechtigden kan vrij ver voer per spoor worden verleend, om hen in de gelegenheid te stellen aan de hier- voren bedoelde stemming deel te nemen. 8. Ten einde het reizen per spoor op 2, 3 en 4 Juli zooveel mogelijR te bepei- ken, wordt bepaald, dat, behoudens bijzon dere omstandigheden, de algemeene verloven van niet-kiesgerechtigden door den betrok ken compagniescommandant zoodanig moe ten worden geregpld, dat niet-kiesgerechtig den op de genoemde data niet per spoor reizen. 9. Bovenstaande regeling is ook voor zoover noodig van toepassing voor de depóts der schoolcompignieën en de ka- derscholen, de vaandrigcursussen en de in richtingen van militair onderwijs, wat dus insluit, dat aan het hiertoe behoorende per senooi eveneens tot ten hoogste 36 pCt. plus 10 pCt. van de totale sterkte verlof en bewegingsvrijheid (met daaraan ver bonden vrij vervoer per spoor) kan wor den toegestaan. VIERDE KATHOLIEKE WIEST-FRIESCHt LANDDAG. Wloensdag werd te Wogtium de 4e Ka tholieke landdag in Wiest-Friesland geilen de. Als sprekers traden op Mr. A. baron van Wijnbergen en Dr. W. B. Huddleston Slater, arts te Rotterdam en de Z.E. heer J. E. B. M. Möller, rector te 's-Gravenhage, vroeger kapelaan te Lutjebroek. Als onderwerp was aangekondigd: de R. K. Wijkverpleging ten plattelande. j Wiognum was feestelijk versierd. Prachtig weer begunstigde den landdag. Het muziek korps „St. Caecelia" van Zvvaag luisterde de vergadering op. De landdag werd geopend door dien heer E. J. M. Stumpel, voorzitter, die wees op de resultaten v. d. vorigen landdag, zooals bevordering der Zondagsrust en afschaffing der veemarkten op Zondag, en nu weer de stichting eener R. K. M. U. L. O.-school, die in September voor heel West-Friesland in Hoorn zal worden geopend. Baron van Wijnbergen herinnerde even eens aan de practisehe successen, en de prac- tiscbe resultaten geleverd door de landdagen. Dit in tegenstelling met zoovele andere ka tholieke landdagen, waar wel is, waar na algemeene diepgaande beschouwingen con clusies worden getroffen, die echter niet steeds door tastbare resultaten worden be krachtigd, zooals bij de katholieke dagen in West-Friesland. Spr. stelde ook het houden van dezen landdag op een dag in de week, ten voor beeld. Komende tot zijn onderwerp, de katho lieke wijkverpleging uit maatschappelijk oog punt, wees hij" er op, dat het vna de Katho lieke kiezers afhangen zal of de ziektever zekering zal worden ingevoerd. Evenals de gelijkstelling van het onderwijs, kan dit onder een rechtsche meerderheid worden verkregen. Van veel voordeel is het dus als de R. K. wijkverpleging, ook ten plat telande reeds goed is voorbereid en werkt. Dr. Huddleston Slater gaf een practisehe uiteenzetting nn het medisch belang der j R. K. wijkverpleging. Vooral de noodzake- j lijkheid voor de hygiene, stelde hij op den j „voorgrond, terwijl hij nog er op wees, dai het voor een geneeskundige tón plattelande zoowel als voor de bevolking noodzaeklijk is, dat een deskundige verpleegster doet wat niet altijd door een geneesheer kan worden gedaan, en wat door ondeskundige verpleging vaak wordt bedorven. i dé zaak niet bederft. Raadt ge mij dan aan, hem als echt genoot te aanvaarden? -=■- Ja, omdat hij u gelukkig maken zal. zooals gij 't verdient. Kijk, dat is aardig! Wiat is aardig? Uw raad. Zijn wij geen vrienden? Jawel Is het dan niet natuurlijk, dait ik vrii mijne meening zeg als gij er naar vraagt en als bovendien: uw geluk op1 't spel staal? Zij was zeer aangedaan en haar rozig'e blos had plaats gemaakt voor steenwitte bleekheid. Ik weet dat gij rechtschapen zijt. Maar als ik u nu zei, dat ik Edmond Pas tourelle niet bemin, wat zoudit ge mij dan antwoorden? vroeg zij, na eenige secon den stilte. Dat is erger. Maar gij zijt een rede lijk, oprecht, zeer verstandig meisje, en men kan ernstig tot u spreken: Goed, ik luister. Zoo de heer Pastourelle naar uwe hand dingt, heeft waarschijnlijk uw vader hem daartoe aangemoedigd; dit huweliik bevalt hem. Nu, bij 'hartelijke lieden zooals ge allebei zijt, veranderen, na het huwelijk, achting en vriendschap: in hartstochtelijke liefde, welke diep wortel schiet en rotsvast staat. Zoo had' ik niet gedroomd te bemin nen en bemind te worden, siprak zij treurig, naar den grond kijkende. Jacques rilde. In den blik van Céline lag iets innigs, iets buitengewoons, dat hem plotseling vele Rector Möller, de wijkverpleging uit gods dienstig oogpunt behandelend, ontwikkelde in een gloedvolle rede, dat voor de katho lieken de ziekenverzorging moet geschieden door personen, die meeleven met de zieken niet alleen, maar die ook lijden en dood van katholiek standpunt weiten te beschou wen. Dan alleen kunnen, zii troost brengen aan zieken en omgeving, omdat zij ook dezen door verkwikkende woorden ten steun kun ne zijn. Rector Möller spoorde aan de R'. K. wijk- verjrleging moreel en daadwerkelijk te steu nen. Nadat pastoor Nix van Spierdijk nog een opwekking tot de aanwezigen had gericht, om een offer te geven voor de wijkverple ging, sloot de heer Stumpel de bijeenkomst met een dankwoord. Een plechtig Lof van dankzegging sloot den 4en katholieken, Wesit-Friesohen Land dag, waarbij de liturgische gezangen wer den uitgevoerd door den West-Frieschen koristenbond. NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Koningin Regen tes" op een mijn geloopen. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen, dat het hospitaalschip „Koningin Regentes" op weg naar Rotterdam, aah boord waarvan zich de Brits,che Delegatie bevond voor de conferentie met de Duitsche Delegatie van krijgsgevangenen-zaken, op een mijn is ge loopen en gezonken. Het stoomschip „Sin doro" is ter plaatse voor hulpverleening aan. de drenkelingen. Er waren geen krijgs gevangenen aan boord'. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage.) Zoover bekend is zijn vier stokers ver dronken en is de administrateur van de „Regentes" aan boord van Be „Sindoro" overleden. Er waren drie verpleegsters van, het Roode Kruis aan boord. Dr. De Rook was, met de medische lei ding aan boord van dit schip belast. Kapi tein Redeker voerde er het bevel over. Uit Rotterdam wordt nog geseind: De „Koningin Regentes." is 20 mijl van de Leman .Bank gezonken. De administrateur is ten gevolge van uit putting gestorven. De bemanning is door de „Sindoro" opgenomen; eveneens, de aan boord zijnde Britsche delegatie. CRISISMAATREGELEN. C a s e i n e. De Minister van Landbouw heeft het vervoer en de aflevering van caseine ver boden, met ingang van 10 Juni e.k. Ontheffing van het verbod kan, onder zoo noodig te setllen voorwaarden, worden verleend door het Rijkskantoor voor Melk en Kaas. Voorts is met 5 Juni voor casine vast gesteld een maximum-groothandelprijs van f 1.60 per K.Q. en een maximum-kleinhandel- prijs van fl.70 per K.G., welke laatste prijs o. a. zal mogen worden berekend bij leveling van tusschenhandelaren aan fabri kanten. Deze maximumprijzen hebben betrekking op droge caseine, met een vochtgehalte van ten hoogste 5 pCt. De prijzen zijn te verstaan: franco sta tion van afzending. („St.-Ct.") Vetten en oliën. De Minister van Landbouw vordert op gave van voorraden van de navolgende levensmiddelen en grondstoffen van levens dingen deed zien, welke hij tot dan toe niet opgemerkt had'. Lieve God!... Wias^ het mogelijk?.,. Ofschoon hij niet te hoog met zijn eigen opliep, kon hij zich toch niet weerhouden te denken: Zou ze mij beminnen En ik die daar geen erg in had Hij poogde het gesprek eene andere wen ding te geven. Zij weerstreefde hem niet, en Jacques meende gedroomd te hebben. Maar toen mijnheer de Rhodes afscheid nam, zeide Céline Depasse tot hem: Wilt ge mij 'n groot genoegen doen? Het is u bij voorbaat toegestaan ais 't niet boven mijn krachten is. Ga morgen mijnen vader in zija kantoor Spreken. Waarom? Om hem te spreken over mijn hu welijk. Echterzij aarzelde. Echter wat? vroeg Jacques op zoe ten en liefderijken toon. Overweeg nog eens wat ik u dezen avond gezegd hek Ik beloof het u. Hij keerde huiswaarts, ongelukkig en zeer ontsteld. Niet dat hij zich voelde wankelen. Jacques de Rhodes was een dergenen, die hun woord niet breken, als zij het eens verpand hebben. Hij beminde Blanche de Montégut nog altijd even vurig, niets kon in hem die liefde doen verflauwen. Belang?... Vermogen?Eerzucht? (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1