No. 09' Dinsdag 11 Juni 1918 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bw.: BREEDSTRAAT 12. Teiefooa No, 433. ABONNEMENTSPRIJS s ADVERTENTIÉN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Geldelijke hulp voor de verkiezingen. Een edel Hart. Per kwartaal franco hols. Met geilL Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 1 MS Ui.66 10.0 Van 1—6 regels Elke regel meer. Reclames per regel 10 75 f 017 I 0.42 Kleine adv..- 80 woorden bij vooruitbet. 10.48' Dezer dagen hoorden wij: de opmerking maken, dat de uitgaven onzer kiesvereni gingen bij de nu ingevoerde wettelijke stem plicht, wel tot een minimum teruggebracht zijn. Tegen deze meening moeten wij met kracht opkomen. Wiel mogen op den ver kiezingsdag zelf de uitgaven belangrijk min der zijn, liet z.g. kiezersophalen immers vervalt nu maar daartegenover staan verschillende andere hooge uitgaven. Wat b.v, zal er niet noodig zijn, om den minder ontwikkelden kiezers duidelijk te maken, hoe zij op het nieuwe stembiljet den naam kunnen vinden van den man hunner keuze! Laten wij daarbuji ook niét vergeten, dat nu het geheele land bewerkt moet wor den, terwijl wij het oude stelsel in de vaste 4n bopelooze districten de propa ganda niét zoo intens gevoerd werd. Gaarne voldoen wij daarom aan het tot ons gekomen verzoek van het Bestuur van den Aigemeenen Bond van Katholieke Kies verenigingen, om onzen lezers, weigestel- den en minder gegoeden, het verleenen van geldelijken steun voor de verkiezingskas der Katholieke partij met warmte aan te bevelen. Waar de offervaardigheid voor de goede zaak bij onze lezers zoo dikwijls schitterend gebleken is, vertrouwen wij ten volle, dat ook ditmaal de giften, groote en kleine, zullen binnenstroomea Men bedenke wel: wie spoedig helpt, helpt dubbel. Zendt daarom zoodra mogelijk uw milde giften voor dit doel aan den penningmeester van den Bond, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Plein 13, Haarlem. BINNENLAND. PROPAGANDISTENDAG TE LEIDEN ZONDAG 16 JUNI. De aanvragen voor gereserveerde plaat sen komen geregeld binnen en wijzen op een ruime deelname van de clubs. Als sprekers treden op de heer A. v. d. Aar, onderwerp: „De grondslag van onze roeping" en de WelEerw. Heer O', v. Emmerick, onderwerp: „Waarom moet onze actie Katholiek-Sociaal zijn?" Voor de te houden Ieotuurtentoonstei- ling werden ons prachtige werken en pla ten door verschillende uitgevers afgestaan. Aanvang om twee uur in „Zpmerzorg". Tot en met 14 Juni worden nog aan vragen voor gereserveerde plaatsen inge wacht aan het Secretariaat: Molenstraat 3, Leiden, daar we anders voor een, geschikte plaats niet kunnen instaan. Ook de niet-aangesloten clubs zijn wel kom. Toegang vrij. R. K. CENTR. PROPAGANDABUREAU. Amsterdam, Spui 22, Telefoon Noord 4152. In het Centraal Propagandabureau liggen thans gereed de reeds vroeger aangekon digde „Vliegende Blaadjes". I II II I II II B FEUILLETON. Omgewerkt naar het Erintch, 49. 't Waren woorden, gevoelens, die g.een indruk maakten op zijn hart. Maar zijn vriendinnetje, die Céline, dit beminnelijke kind, ging misschien lijden om hem, en dit denkbeeld maakte hem ongeluk- kig. Hij sloot den ganschen nacht geen oog. Liever dan met den heer Depasse het onderhoud te hebben, waar Céline van ge sproken had, zou hij zich te midden van een troep leeuwen en tijgers gewaagd heb ben. Nochtans, toenzijn patroon hem den volgenden dag in zijjn kantoor ontbood, ging hij er heen met kalm gelaat, hoewel wat koel. De handelaar wierp een vluchtigen blik op zijn bediende, en begon aanstonds:, Beste Jacques, mijne dochter heeft mij het gesprek medegedeeld, dat zij giste renavond met u had. De jonge man verroerde geen lid. Zijn hart klopte, doch zijn gelaat verried niet de minste aandoening. Mijnheer Depasse ging voort: Gij hebt u gedragen als een eerlijken jongen, als een mam die zijn wereld kent. Ik heb aan juffrouw Depasse gezegd al wat ik dacht, mijnheer, verklaarde hij. Ja, gij hebt ook deze woorden uit gesproken: Zoo de heer Pastourelle naar Uwe hand dingt, heeft waarschijnlijk uw Reeds elf onderwerpen worden er in be handeld en meerdere zullen volgen. Men oordeele zelf: I. „Stemt nummer één." II. „De Lauwen en de Stemplicht." III. „Het Roomsche Program." IV. „De kleurlooze middenstof." V. „Kan mijn stem gemist worden?" VI. „De Roomsche Arbeiders en de Roomsche Lijst." VII. „De nieuwe kiezers eu de Soci alisten." VIII. „Op voor het onderwijs!" IX. „De Landbouwers en de verkiezingen." X. „Sociale verzekering en het Staatspen sioen." XI. „De Roomsche vrouw en de Roomsche Lijst." Nog in behandeling is een Vliegend Blaadje, dat de „Crisismaatregelen" zal be handelen. Deze blaadjes worden verstrekt tegen f3.75 de duizend stuks. Het stembuslied1 van Pater Ermann S. J. met partituur ad 2 Cent per stuk. De brochure van mr. A. v. Wijnbergen „Stemt No. één van de katholieke lijst" ad: 4 cent per stuk. Gaarne worden thans de bestellingen In gewacht, welke zoo spoedig mogelijk zullen worden uitgevoerd. „De katholieke Partij" No. 4 zal binnenkort verschijnen. Het Roomsche arsenaal is thans ruim voorzien. Laten wij hopen, dat de R. K. Kiesver- eenigingen en Propagaindadubs zich ruim zullen voorzien. Aangepakt en in voile wapenrustig het strijdperk tegemoet. Leve onze Roomsche actie en Propa ganda Noot: De R. K. militairen vragen mij de „Vliegende Blaadjes" bij duizendtallen. De jongens hebben geen geld en toch moeten zij ze hebben. Wie helpt hen en het Centr. Prop.-bureau om aan hun verzoek te voldoen? Het adres Spui 22 is bekend. Namens het Bureau, B. TH. DE WOLF, EXAMEN KRANKZINNIGENVERPLE GING TE BAKKMU. Eerste gedeelte: 20 candidaten. afgewezen 3. Geslaagd: J. Brokstra^ G. P. H. Cassteelen, C. M. Dee, E. Dering, G. Dubbeld, M. E. Flötman, E. M. Gerholt, J. Wi O. Kloppenburg, Bi. H. Kubba, J. Kijzers, H. de Leeuw, G. Mohr, F. Stei- genga, M. C. Thiel, C. Q. Vermei, G. van Wïeiringen en M. vam Zandbergen. Tweede gedeelte: 11 candidaten. Afgewe zen 1. Geslaagd: L. Engel, M. Gourts, J. Hulshof, P. L. Kik, C. Klok, L. A. Mi- rani, D. Smit, A. Spoeistra en M. de Vries, Derde gedeelte: 11 caindidaten. Afgewezen 3. Geslaagd: J. Baas, P. A|. Franken, J. M. Kroeders, H. M. Missa, E. C. Moos, A. Postma, J. A. van Ravenzwaai en J. de Vriesi. NEDERLAND EN DE OORLOG. Het convooi naar Indië. Bij Kon. besl. is bepaald', dat met dei; datum der aanvaarding van de reis naar Oost-Indië Hr. Ms, pantsersahip „Hertog- Hendrik" en Hr. Ms. hulpkruiiser „Ta- biana" tot een divisie voor buiitenland- sdhen dienst worden vereenigd; daarbij is het bevel over bedoelde divisie opgedra gen aan den kapitein ter zee A. C. de Joncheere, commandant van Hr. Ms. pant- serschip „Hertog Hendrik". Het vergaan van de „Koningin Regentes". Uit Berlijn wordt d.d. 8 Juni qfficieel gemeld1: vader hem daartoe aangemoedigd, en be valt dit huwelijk hem. 't Is waar, mijnheer, die woorden sprak ik uit. Wielnu! Jacques, om rechtuit te spre ken, nooit moedigde ik Eduard Pastou- relle aan en hij is niet de echtgenoot dien ik voor Céline gedroomd heb. De graaf rilde. Mijne dochter krijgt vijfhonderd dui zend francs bruidschat mede, vervolgde dé handelaar, en haar echtgenoot wordt mijn vennoot onmiddellijk, mijn opvolger later. Bij 't uitspreken dier woorden vestigde Depasse zijn slimmen doordringenden blik op Jacques de Rhode. Maar er viel niets te lezen op hetge- laiat van den jongen man, niets, geen wensch, geen verlangen, geen begeerlijkheid. Zoekt hij slim tegen slim te spelen? dacht de patroon. Hij wilde trachten hem uit zijn schelp fe jagen, maar een denkbeeld weerhield hem. Céline bemint hem, dacht hij1; het beste middel om hem te winnen, gezien zijn karakter, is zeer openhartig te zijn tegen hem. Herinnert gij u nog, Jacques, vroeg hij na eenige seconden, uw eerste onder houd met mij? Toen ik u mijn oud' kasteel kwam aanbieden Ja, dat is 't. Ik heb niets veigeten. Zelfs niet dat ge mij zegdet, dat ge tien francs bezat voor heel uw vermogen en een stalen wil om er te komen, en waarom gij niet doen zoudt wat ik gedaan had?. Volgens berichten uit Nederland zouden verscheidene leden van de bemanning van het Nederlandsche s.s. „Koningin Regen tes" beweerd hebben, dat dit schip getor pedeerd is. Na de door de Duitsche regeering met Nederland gesloten overeenkomsten en de dienvolgens aan de onderzeebooten' gege ven bevelen, is het volkomen uitgesloten, dat de „Koningin Regentes" door een Duit sche duikboot aangevallen en beschoten is. Daarom moet de in een deel der Neder landsche pers geuite verdachtmaking welke overigens m tegenspraak is met de uuitlatingen van andere waarnemers als zou een Duitsche duikboot schuld heb ben aan het verlies vam het stoomschip en verscheidene menschenlcvens, op de meest nadrukkelijke wijze van de hand gewezen worden. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de Nederlandsche regeering een speciale com missie benoemd om de mogelijkheid tot lichting Van het gezonken stoomschip „Ko ningin Regentes" te onderzoeken. In den grond geboord. Volgens een door de „Msb." ontvangen draadloos bericht is de Nederlandsche zeil- logger „Helena" (IJ.M. 312), die Vrijdag 24 Mei van IJmuiden ter vissidheri} was uit gevaren, Zondagmorgen op de Noordzee in den grond geschoten. Van de neigen opva renden zijn er 6 ongedeerd en 3 gedood'. De cloaden zijn: van Gelder, wonende te Rotterdam, Sohage en Smit, wonende te IJmuiden. De geredden bevinden zich aan boord' van het lichtschip „Doggersbank" (Noord). (De „Helena" IJ.M. 312 was een zeil- logger van de reederij Busman en Koning stem te IJmuiden. Red.) CRISISMAATREGELEN. Roggebrood. D eMinister van Landbouw; gezien artikel 8, lid 3, der Distributiewet 19Ï6, heeft goedgevonden Ouder intrekking van alle vroegere be schikkingen, waarbij maximumprijzen voor grof roggebrood', verkrijgbaar op R-bons, worden vastgesteld met ingang van 10 Juni de navolgende prijzen voor roggebrood, verkrijgbaar op R-bon®, vast .te stellen: In 'de provincie Noord-Holland voor alle- gemeenten behalve Amsterdam, 14 cent per K.G.voor de gemeente Amsterdam 17 cent per K.G'. De graanschepen. Het stoomschip „Hollandia", dat 18 Mei van Buenos Aires met 4500 ton meel naar Amsterdam vertrok, zal, naar vernomen wordt, in Noord-Amerika nog een lading van 500 ton mais innemen. Eenheidssigaren. Naar wij vernemen, zijn dezer dagen tusschen de Regeering en een groep sigaren fabrikanten de onderhandelingen beëindigd over de invoering van een eeniheidssigaar, welke binnen niet te langen tijd, ongeveer een maand, in de sigarenwinkels zal wor den verkrijgbaar gesteld. De eenheidssigaar zal door de fabrikanten aan de winkeliers verkocht moeten worden tegen f38 a f40 per mille, terwijl de de tailprijs 5 ct. per stuk zal worden. De inhoud van de eenheidssigaar zal zijn zuivere tabak zonder surrogaten of stelen, De fabrikanten zullen ze niét dan met verlies kunnen maken. Daartegenover zullen hun echter consen ten voor uitvoer worden toegestaan, opdat Ja, dit alles staat nog levendig in mijn geheugen geprent, stotterde Jacques, die achter het ontwikkelde voorhoofd van mijnheer Depasse las als in een open boek. Ik heb u geholpen, zooals men mij geholpen heeft. Ik heb belang in u gesteld, vertrouwen in u gehad. Uwe pogingen, uw verstand, uw wil hebben mij terzijde gestaan. Heden weet ik wat gij' waard zijt. Waar jk gekomen ben, dat kunt gij ook bereiken. Graaf de Rhodes doorstond duizend angsten. Victor Depasse bood hem zijne dochter aan, daar viel niet aan te twijfelen. Wlat gedaan? Hoe geantwoord op zooveel goedheid, zonder den man te kwetsen, die, alles wel ingezien, zijn weldoener was; zonder, bo vendien, dit kiesche hart vaneen te rijten, in welk hij misschien heerschte zonder het te willen? Eensklaps lichtte hij zijn ontsteld gelaat op. Mijnheer, vroeg Jacques, kent juf frouw Depasse het gesprek, dat wij' thans voeren Kwam zoo'n vraag van iemand an ders, gewis, ik antwoordde er niet op maar tegenover u, mijnheer de Rhodes, wil ik noch ontwijkend antwoorden, noch liegen. Ja, mijne dochter, mijne Céline, weet dit alles, omdat zij' uu Als ik u bidden mag, mijnheer, spreek geen woord meer, maar stel vertrouwen in mij. Weinigen zijin begiftigd met een hart en een verstand als uwe dochter. Mogelijk heb ik kwaad gedaan, onwillig, geloof mei.«ik Ik achtte mij zoo weinig de daarop te verkrijgen winst het. op de eenheidssigaar geleden verlies zal kunnen dekken. De handel in duurdere- soorten blijft bestaan. In dit verband kunnen we tevens mede- deelen, dat een nieuwe prijsverhooging aan staande is. Met de invoering van de eenheidssigaar, welke vermoedelijk van Javataibak zal wor den samengesteld, wordt een vervoerverbod verwacht van meer dan 100 sigaren, om den kettinghndael in eenheidsigaren tegen te gaan. („Msb.") De kleine boter bons. Ingevolge nader voorschrift van den Mi nister van Landbouw wordt het volgende- ter kennis van belanghebbenden' gebracht: Bij het gebruik van spijzen, geleverd door hotels, restaurants, gaarkeukens, cen trale keukens, enz. zal moeten worden af gegeven een boter- of vetbon van 10 gram voor een eerste ontbijt en voor een tweede ontbijt, voor zoover dit geen hoofdmaaltijd is, en 2 bons van 10 gram voor een hoofd maaltijd. Deze bons zullen in genoemde inrichtin gen of door hunne bemiddeling verkrijg baar zijn tegen inwisseling van een bon van 250 gram van een der vier in omloop zijnde boter-, melange- of margarinekaar- ten. De centrale keuken stelt voor deze bons verkrijgbaar in de lokalen, waar de kaar ten worden verkocht. De bij deze ruiling afgegeven bons van 10 gram zullen alleen geldig zijn voor bo ter of normaal-margarine, al naar gelang genoemde inrichtingen hij de bereiding der spijzen op het gebruik van boter (ho tels, restaurants), of op het gebruik van andere vetten (gaarkeukens, centrale keu ken) zijn aangewezen. De inbeslagnemingen. Naar de „Tel." meldt, heeft de heer Van Foreest zich met de volgende vraag tot den Minister van Landbouw gericht: „Door den dikwijls zeer langen termijn, gedurend^welken eigenaars van gevorderde of ii^WRag genomen landbouwproducten en vee, op betaling van het hun toeko mende geld moeten wachten, wordt zeer groote ontstemming veroorzaakt, waiardooi medewerking bij de vorderingen wordt be moeilijkt. Kan de minister mededeelen, wat ooi zaak van die stagnatie in de betalingen is en is Zijne Excellentie bereid hierin ver andering te brengen door te jxrtgsn, dat gevorderde waren in den kortst mogelijk termijn worden betaald?" Boter. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge richt Naar mij wordt medegedeeld, bestaat er gegronde vrees, dat verschillende boter- producenten zullen trachten zich als plaatse lijk grossier te doen inschrijven, om op deze wijze de leverantie van boter naar verschil lende gemeenten in hainden te krijgen. Het mag overbodig geacht worden u te wijzen op den misstand die hierdoor zou ontstaan. Aan den eenen kant toah zouden zij, die tot nu toe een bestaan gevonden hebben als grossier in boter, geheel worden uit geschakeld, terwijl aan den anderen kant een reeks van personen zich in hulnrte plaats zouden dringen, zonder dat aam een/e der gelijke vermeerdering van het aantal gros siers eenigszins behoefte bestaat. Op grond hiervan heb ik de eer u te verzoeken, u in staat, ik, koele, stroeve mensch, iemand genegenheid of belangstelling in te boeze men maar ik zal beproeven dit kwaad te herstellen Hoe?... Er is maar ééne manier... Ik kan bet niet!Ik kan het niet! Maar ga met mij tot uwe dochter, ik zweer u, ik zal mijn hart laten, handelen. En ik zal haar genezen, ik ken haar, ik ben er zeker van!..., Mijnheer Depasse stond recht, meege sleept door den wil van Ja.Cques, en ging naar de vertrekken van Céline. Wil ons aankondigen, sprak hij tot de dienstbode, die hij in de trapzaal ont moette. Céline zag bleek; haar bloedlooze lippen beefden van zenuwachtige gejaagdheid. Haar blik ontmoette dien vara Jacques, die haar smeekende, vol medelijden en tee- derheid aanschouwde. Ach! hij beklaagde haar, de ongeluk kige! Hare mooie, donkere oogen, schoten vol tranen. Maar hij nam onmiddellijk 't woord op. Juffrouw sprak hij zachtjes, haar gloeiend heete handen vattende, ik ken u sedert ettelijke maanden, en ik leerde u hoogschatten als een meisje wier goedheid grenzeloos is. Staat ge mij toe een ge schiedenis te verhalen, welke ik u niet eer mededeelde, omdat eeme onoverwinbare schroomvalligheid mij belet over sommige dingen te spreken? 'Zeg op, zeide zij met gebroken stem, ik luister. Beiden waren gezeten op een kleine rust bank. Mijnheer Depasse had plaats geno- van geen plaatselijk grossier in boter te willen bedienen, ponder vooraf omtrent de personen, die daarvoor in aanmerking kun nen komen, overleg te hebben gepleegd met het Rijkskantoor voor Vleesch en Vet ten. Ik vertrouw, dat ii aan dit verzoek in het belang van pene goede uitvoering der boterregeling wel gevolg zult willen geven. .(„St.-Ct.") Boterbon 2e week. De bon 2de week van de boter-, melange A en B en margarinekaairten voor het 1ste tijdvak is geldig van 10 t/m. 16 Juni a.s. (,,St-Ct."i Pulp. De Minister van Landbouw' heeft onder intrekking van zijne beschikking van 6 Oct. 1917 vastgesteld de volgende maximum prijzen voor pulp: a. Voor natte pulp: f4.50 per 1000 K.Gi, op vaartuig, op wagon of in vaartuig aan de fabriek, met vracht voor rekening der koopers; f7 per 1000 K.G, franco voor den wal grootscheeps vaarwater. b. Voor gedroogde pulp: f 12 per 100 K.G1. op vaartuig, op wagon of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, welke, hetzij door de 'afnemers vooraf aan den fabrikant ter vulling wordt toegezonden^ hetzij", in dien dit niet tijdig is geschied, bijgeleverd wordt door den fabrikant, in welk laatste geval daarvoor in rekening wordt gebracht f 2.50, welk bedrag wordt terugbetaald, in dien de zak binnen drie weken ma den dag der aflevering wordt teruggeleverd; de be doelde ledige zak moet zijn ongeschonden en van goede hoedanigheid, een en ander ter beoordeeling van den fabrikant. c. Voor suikerpulp: f 12.75 per 100 K.G'. met een suikergehalte van ten minste 10 °/o: f 13.50 per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 15 f 14.25 per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 20 °/o f 15.50 per 100 K.G. met een suikergehalte van ten minste 30 op vaartuig, op wagon of in vaartuig af fabriek, geleverd in zak, op dezelfde wijze als voor gedroogde pulp nader is omschreven. („St.-Ct.") VAN HET BINNENHOF. Vergadering van Voijdag 7 Juni. Voordat verder werd gegaan met de wij ziging der Distributiewet nam de Kamer zonder stemming een aantal wetsontwer pen aan, waarvan we noemen d'e ver hooging van de salarissen der militairen bij land- en zeemacht in Nederland en Indië, de overeenkomst betreffende de be reiding van stikstofhoudende meststoffen, een wijziging van het slachtverbod en een wijziging en aanvulling der Schepenuitvoer- wet. Ten aanzien der wijziging im de Distri butiewet bleef Minister Ponthuma erbij, dat de in het ontwerp gevraagde bevoegd heden onmisbaar zijn voor de verzekering van een goede voedselvoorziening. Verder hoorden we dat, alvorens, kan worden gedacht aan het laten, van brood- koren aan de boeren, eerst 48000 H.A. land meer met graan moet worden bebouwd. Evenwelde Minister liet een beslissnig in deze aan zijn opvolger, evenals over het aardappelen vraagstuk. Eindelijk verklaarde Z.Exc. zich bereid het teeltgebiod .uit het ontwerp terug te nemen om ie.r mede terug te 'komen, bij de Seheurwet. Andere principieele veran deringen zou hij evenwel niet aanvaarden. Dan zou 'hij het maar liever met de be staande Distributiewet doen. Inmiddels werd het duidelijk, dlait de Ka mer toch. niet met het ontwerp zou gereed men in een grooten zetel bij het vuur; hij' pookte in de haard en scheen zich niet om hen te bekommeren; doch werkelijk verloor hij geen enkele hunner beweging uit 't oog. Diep ontsteld, met bevende stem, begon graaf de Rhodes Eenige jaren geleden leefde een jon geling gelukkig en rustig i.n het oude huis waar hij geboren was, waar sedert talrijke geslachten al de zijnen stierven, na er rijk en geëerd te hebben geleefd, weldoende aan allen die hen naderden. Hoe was zijn toestand? Hij verkeerde in den waan dat die heel schoon stond. Het huis was op weelderigen voet inge richt, hij sleet zijn dagen .als iemand, die niet om den dag vam morgen denken moest; nooit had iemand hem over wer ken gesproken, tenzij' om den arbeid voor te stellen, zoo niet als onteerend, dan toch als onwaardig voor eenen man van zijnen stand. Op eenige geweerschoten van zijn huis woonde een andere familie, met een dochter wat jonger dain hij. Bij die woorden sloot Céline hare oogen en werd zoo bleek, dat Jacques meende, dat zij' het bewustzijn ging verliezen. Wil ik ophouden? vroeg hij'. Zij leverde strijd tegen haar eigen. En, na eene uiterste inspanning harer wilskracht, sprak zij1: 't Is niets, ga voort. Hij gehoorzaamde. (Wlordlt vervolgd.);

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1