No. 70 onderdag 13 Juni 1918 12e Jaargang BREEDSTRAAT 12. Telefoon No. 433. ABONNEMENTSPRIJS:. DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. POLITIEK. Een edel Hart. r Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Per kwartaat franco hais. Met geill. Zondagsblad bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad 11. lij 11.5» 8 0.0; i Q.)' ADVERTENTÏÊN: Van 1—6 regels10.75" Elke regel meerJ o.lfil Reclames per regel j 0.42" Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet. 0.48? XXI. „Alle goede dingen in drieën," zegt een bekend spreekwoord en dit kwam mij! in de gedachten toen ik bemerkte, dat de katholieke lijst in den Kieskring Helder het cijfer 3 had verkregen. Mg>ge het zoo zijn, dat de gecombineerde lijsten der kies kringen HelderHaarlem minstens 3 ver tegenwoordigers bij1 de a.s. verkiezingen af vaardigen. Wanneer wij bet aantal katho lieken bij benadering to die beide kieskrin gen nagaan, dan blijkt het, dat daartoe de mogelijkheid bestaat, indien allen hun, plicht doen. Laten wij derhalve bewijzen, dat wer kelijk ook in dit geval alle goede dingen uit drie bestaan, en er toe medewerken, dat 3 Kamerzetels door genoemde kieskrin gen worden veroverd. Het zal noodig zijn den kiezers duidelijk het cijfer van; de lijst, die zij te stemmen hebben, fa te prenten; dit spreekwoord kan hen hierbij behulp zaam zijn, voor zoover het den kieskring Helder betreft. De kieskring Haarlem had het voorrecht no. 11 voor de daar gel dende katholieke lijst te hebben. Op het eerste gezicht een cijfer, dat weinig aan trekkelijk is, omdat dit miskende getal zoo vaak als een gekken-nuimmer wordt aan geduid, maar zal het niet juist daarom ge makkelijk in het geheugen liggen en op die wij2e ten goede komen aan den uitslag? Ook de datum van den dag, waarop de verkiezingen vallen, kan voor den kies kring Helder een gemakkelijk hulpmiddel zijn om het nummer van de katholieke lijst te onthouden: 3 Juli, no. 3 der lijst en 3 afgevaardigden minstens voor Haarlem Helder naar de Kamer, vooral indien dit laatste resultaat bereikt wordt, mogen wij zeggen: alle goede dingen hebben, weder om, ook bij deze verkiezingen, bewezen uit drieën te bestaan, i t i Nog ruim 3 weken scheiden ons van den grooten dag, die zulk een belangrijken invloed zal uitoefenen op de richting, waar in onze politiek to de komende jaren zal worden gevoerd. Drie weken van inge spannen arbeid voor allen, die als propa gandist door huisbezoek, woord of geschrift hun beste krachten zullen geven om de ver kiezingen te doen slagen. Moge de uitkomst de kroon zetten op dien arbeid! Niet allen kunnen het woord' voeren, de pen hanteeren of deelnemen aan het huisbezoek, maar allen kunnen propaganda maken to -ïgen kring, vrienden en verwanten herinneren aan de taak, die zij op 3 Juli 1918 te j vervullen hebben, hen aansporen hun stem j op de katholieke lijst uit te brengen. Hier bij .moeten zij wijzen op het hooge doel: de regeering wederom te doen overgaan in de handen der christelijke partijen, welke in 1913 op zulk een onbillijke wijze en onder valsche leuzen van de regeerings- zetels werden verjaagd. Niet alleen moet i i BWMHnmr FEUILLETON. Omgewerkt naar het JEranach. 50. Dit meisje was niet gelukkig. Haar vader was hertrouwd èW die tweede vrouw verfoeide haar. Dan, het gezin was zeer talrijk, er was eer armoede dan weelde in huis, en de arme jonkvrouw moest niet zel den zwaren arbeid verrichten. Bene enkele zonnestraal kwam schijnen in dit .arme, wanhopige levenhaar gebuur, die ook de vriend barer jeugd was, haar zoo braaf ziende, zoo verstooten, zoo ge folterd, voelde in zijn hart medelijden op- Wellen voor de kleine martelares en be- beminde .haar. Enzij ook hem Zij ook hem. Ach! waarom heeft dan uw vriend neen, noemen wij de zaken gelijk zij zijn, dat is beter waarom hebt gij haar niet tot vrouw genomen, mijnheer de Rho des? Ik was het van plan, juffrouw, maar toen is mijn vader gestorven. Ik w'ilcle dan Weten welk bestaan ik mijne vrouw kon aanbieden en heb dan de nalatenschap mijns vaders jn oogenschouw genomen. De hoe ven behoorden niet meer toe aan zijn kas teel de schoonste landerijen waren ve«- koaht; er was zooveel schuld1 als er nog Waarden waren. Wiat hebt gij toen gedaan? Heeft mijnheer Depasse u dat niet -gezegd? er op gewezen worden, hoe weinig vrucht baar het resultaat van de laatste verkiezin gen voor ons land is geweest, hoe weinig er te verwaohten is van de socialisten, die telkens wel komen met voorspiegelingen en beloften, maar zelf in 1913 weigerden de Regeering te aanvaarden', doch vooral ook op het katholieke program, dat alleen tot verwezenlijking kan komen, indien rechts wederom de meerderheid zal behalen. Dat program, waarin al de verlangens en be geerten der katholieke partij1 op staatkundig gebied: zjjin neergelegd, moet vooral de spoorslag zijn om als één man op den grooten dag', die komende is, den stemplicht te vervullen. De wettelijke stemplicht, op welks verzuim een berisping of éen geld boete gesteld is, kan en mag alleen niet vol doende zijn; het innerlijke bewustzijn, dat een hooge plicht ons roept, moet ons voeren naar de stembus. .Geen vrees voor straf moet richtsnoer van onze daden zijn, maar het volle besef, dat wiji moeten mede werken aan het herstel van een regeering, die opnieuw krachtig de christelijke be ginselen in onze staatkunde zal voorstaan. Ook vroeger, toen stemplicht nog onbekend was, hebben wij' isteeds die verplichting gevoeld, voortkomende uit onze innerlijke overtuiging. Bij1 deze verkiezingen zal het meer dan ooit moeten blijken, dat de Rooin- sche kiezers nog steeds dat bewustzijn in zich ronddragen. Hoe grooter de prijs is, die men behalen, kan in een wedstrijd, des te grooter ook is het verlangen, in dien kamp te overwinnen. Welnu, de prijs in dezen verkiezingsstrijd te veroveren, is van onberekenbare waarde, kan het dan: anders of met jeugdig vuuir en een heilig enthou siasme zullen wij' ons opmaken dé over winning te behalen? Alle goede dingen in drieën! dat zij op 3 Juli a.s. voor dc kieskring Helder het parool! Mr. PAUL v. SONSBEECK. Egmondl a/d. Hoef. BINNENLAND. TRACTEMENTEN SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Als vervolg op onze mededeeling van de regeling' der traotementen der Burgemeesters ter plattelande in Noordholland, vastgesteld door G'ed. Staten, .geven wij nog daarbij de regeling der jaarwedden Van Secretaris sen en Ontvangers. Deze beiden zijn in 5 groepen verdeeld' minder dan 3 dienstjaren, van 3 tot 6 dienstjaren, van ,6 tot 9 dienstjaren, van 9 tot 12 dienstjaren, boven de 12 dienstjaren. In a, gem. boven 300 inwoners: voor secr. respect, f 400, f 450, f 500,. f550 en f600; voor ontv. respect, f200, f225, f250, f275 en f300. In b, gem. boven 400 tow.: voor secr. respect, f 500, f 550, f 600, f 650 en f700; voor ontv. respect, f250, f275, i 300, f325 en f350. In 0, gem. boven 500 inw.: voor secr. respect, f 600, f 675, f 750, f825 en f900; voor ontv. respect, f300, f350, 'f400, O, ja! dat weet ik, maar hoe hebt gij u dan gedragen jegens uw verlooide? Ik lieb haar opgezocht en de waar heid1 voorgehouden; ik heb haar tevens ver lof gevraagd' om te gaan arbeiden verre van haar, voor haar, haar belovende terug te keeren. .Wat heeft zijl u geantwoord1? 'Zij smeekte mij; dadelijk te trouwen, want zij wilde den strijd en de ontmoedi gingen met mij deelen. De oogen van Celine schitterden. Maar ikheb geweigerd, vervolgde Jacques en ben vertrokken, haar belooven- de terug te keeren vier jaar later. Hoelang is dat geleden? Drie en een half jaar. Hebt gij Tiaar nog weergezien? Hij sloot half zijne oogen. Nooit, zeide hij. Maar gij hebt haar toch geschreven, ten minste? 1 Neen, >ok niet. Zoo! en hoe stelt zij het? Weet gij het? Ja, ofschoon niemand het mij gezegd heeft; zij verbeidt met vertrouwen en moed. Dan, dichter komende tot het meisje, welks lief gelaat nat wias van tranen, ver volgde hij stiller: Gij zijt rijk, schatrijk. Gij hebt als vader een braaf man, die u heel zijn. leven geschonken heeft, een. deftige» en recht schapen jongen, die u lief heeft en u te* vrouw verlangtAanvaard' het aanbod, lief zusje, aanvaard' hem als een braaf en moedig schepsel dat gij zijt, zonder te lij den om het schamel geluk van het onge- f450 en f500. In dj gem. boven 600 inw.: voor secr. respect, f700, f775, f850, f925 en f1000; voor ontv. respect, f 350, f 400, f 450. f500 en f550. In 1, gem. boven 1200 luw.: voor secr. respect, f 800, f 875, 1950, f1025 en f 1100 voor ontv. respect, f400, f450, f500, f 350 en f 600. In 2, gem. boven 2000 inw.: vóór secr. respect, f1000, f 1075, f1150, f1225 en f1300; voor ontv. respeat. f 500, f 550, f 600. f650 ,en f700. In 3, gem. boven 3000 inw.: voor secr. respect, f1200, f1275, f 1350, f1425 en f1500; voor ontv. respeat. f 600, f 650, f 700, f750 en f800. In 4, gem. boven 4000 inw.: voor secr. respect, f 1400, f 1500, f 1600. f1700 en f1800; voor ontv. respect, f700, f775, f850. f925 en f1000. In 5, gem. boven 5000 niw.: voor secr. respect, f1700, f 1800, f1900. f2000 en f2100; voor ontv. respect, f900, f975, f1050, f1125 en f1200. In 6, gem. boven 7000 inw.: voor secr. respect, f2000, f2125, f2250, f2375 en f2500; voor ontv. respect, f 1100, f1200, f1300. f1400 en f1500. In 7, gem. boven .10.000 niw.: voor secr. respect, f2350, f2475, f2600. f2725 en f2850; voor ontv. respect, f1400, f1500, f1600. f1700 en f 1800. In 8, gem. boven 15.000 inw.: voor secr. respect, f2700, 2850, f3000. f3150 en f3300; voor ontv. respect, f1700, f1825, f1950. f2075 en f2200. Jongelui - met eenige lust voor admini stratieve werkzaamheden kunnen nu in deze richting een goede toekomst vinden. STAATSMONOPOLIE EN VERZEKE RINGSBEDRIJVEN. De voorzi tter der oom missie voor de mo nopoliseering van het Levensverzekerings- hedrijf, mr. R. Tak, en de vice-voorzit ter jhr. mr. Trip, hebben Maandag aan den Minister van Financiën aangeboden een rapport dier commissie betreffende de be drijfsresultaten van bet Levenisverkezerings- bedrijf in Nederland. Aan dit rapport zijn tal van verklarende gegevens en ophelde rende staten toegevoegd. Naar wij vernemen zal de commissie voor de monopoliseering van het Brandverzeke- ringsbedrijf in deze maand de laatste hand leggen aa:n haar verslag, zooda't kan worden gezegd', dat ook dit minister Treub nog vóór zijn mogelijk aftreden waarschijnlijk zal bereiken. GEDENKT ONZE ARME NlEUWiE PAROCHIËN. Het feest van het Goddelijk Hart is voor onze arme nieuwe parochiën weer zeer ze genrijk geweest: de talrijke vereerders van dat liefdevolle Hart hebben ons liefdewerk ged bedacht! Hun allen onzen daink en de verzekering van een bijzondere aanbe veling aan het Allerheiligst Hart! Verleden jaar is het de geheele maand Juni gegaan gelijk deze week: voortdurend stroomden de giften binnen. Zóó werd die maand de beste van het rijk gezegende jaar 1917. Moge het dit jaar ook zoo zijn! Daartoe doen wij een hijzonder beroep op hen, die verleden jaar ook een gift aan ons liefde werk zonden. Wiie zich opgaf voor een peri odieke bijdrage zullen wij: dezer dagen een postquitantie aanbieden, vertrouwend, dat deze edelmoedig zal worden voldaan. Wie een bijdrage-voor-eens gaf, durven wij ver zoeken deze gift te herhalen; want ons lief dewerk moet geven een bi ij venden s t e u n, en dit kan alleen als ook de giften blijven stroomen. Het Goddelijk Hart. Zijner geloften getrouw, zal deze edelmoedig vergelden. Giften en bijdragen (jaarlijksche, halfjaar- lijksche. driemaandelijksche) zende men; Re dactie „Sint Bavo", Huize Bijdorp, Voor schoten. lokkig kindj dat slechts mijn liefde al» eenig vermogen heeft. Céline verborg het hoofd in hare handen. Zij is rijker dan ik, stotterde zij, zoo stil, dat alleen Jacques het hoorde. Na eenige oogenblikkeii Jiief zij haar be weend 'hoofd op en ging tot haren vader: Wij hebben te schoonen droom gehad, zeide ze, hij kon niet verwezenlijkt worden. Daarop zich' weer wendende tot mijn- heer de Rhodes, sprak zij: Ik zal de vriendin zijn, uwer vrouw; en gij', wilt gij onze vriend blijven? Altijd! sprak Jacques, met zijne iip- oen de hand aanrakende welke zij' hem toestak. Ik dank u, mijnbeer de Rhodes, zeide Victor Depasse, pp1 zijne beurt, ten uiterste ontroerd. Ik had u wél beoordeeld, gij hebt een edelmoedg hart. Al wait ik voor taan voor u doen kan, zal ik doen. Indien ik u dadelijk op de proef stel, sprak Jacques, die behoefte gevoelde om dit huis-te verlaten, waar noch kalqite, noch blijdschap terug zouden keeren, zoo lang hij er vertoefde, indien ik u een gunst verzoek, zult gij ze mij! toestaan? Spreek op. Ik heb een schoone zaak op 't oog, verre van hier. Om te weten of ze goed is, moet ik een lange reis ondernemen. WSlt ge mij een verlof van eenige maanden toe staan? Ja, onder voorwaarde, dat 't geen voorwendsel zij om mij' te verlaten. Dit kan ik u niet bevestigen, want ik heb pooit gelogen. Ik moet u zelfs waar schuwen dat, zoo de zaak is gelijk me» mij zegt; ik uw bediende niet blijven kaïn, NEDERLAND EN DE OORLOG. De „Koningin Regentes". De ondergang van de „Koningin Regen tes" heeft heel wat beweging en ontroe ring in den lande gebracht epi niet zonder reden. Vooral daar de. oorzaak nog in het duister ligt, blijft de kwestie een besproken vraagstuk. Eersit meende men de oorzaak te vinden in eene aanvaring met een mijn, die in dit geval slechts een Engelsche kou zijfy daarna is men gaain overhellen naar de mogelijkheid' van een torpedo van, een D'uit- sche onderzeeboot. Over de eerste veronder stelling zal het moeilijk zijn bewijsvoering bij te brengen en voor het tweede geval meent men bewijzen te hebben in de ver klaring van drie zeelieden niet de offi cieren der „Koningin Regentes". Bij nadere beschouwing beginnen die verkla ringen echter zeer aan twijfel onderhevig te worden. Wij willen hier niet de ambte lijke tegenspraak van Dui-tsdhe zijde aan halen, doch wel hetgeen een Nederlaudscb deskundige, een oud-zeeofficier, fa; hef „Rott. Nwsbld." schrijft. De uiteenzetting van dezen vakman is niet alleen, zeer logisch', maar ook zeer vakkundig. Hij schrijft: „Ik geloof niet aan een, torjaedo. Dat lijkt me om vele redenen onwaarschijnlijk. Ten eerste stonden de heer De Meester, de kapitein en de stuurlieden op de brug j met hun kijkers scherp rondziende en geen van deze ervaren en bevaren mannen heeft iets gezien. De geheele beschuldiging gróndt zich op de verklaring van drit mammen: Maar die verklaringen, door zenuwachtig gewor den en overdreven voorstellende mensclhen j op de keper beschouwd, gevoelt men hoe onmogelijk zij! zjjn. Op 200 M. afstand) zeggen zij de torpedo in rechte lijn op het schip1 te hebben zien aankomen. Nu loopt een torpedo niet boven, doch onder water en zij kan. wel uit haar koers springen, maar dan, is het ook met de rechte lijn gedaan, dan koerst zij fa een, cirkeltje rond. De mannen hebben geflui) gehoord, ook dat is niet mogelijk, want men hóórt bij een torpedo niets, zeker geen ge fluit. Voorts zeggen zij op 200 M. de torpedo te hebben zien aankomen .ent zq' hebben geen geluid gegeven! Een torpedo loopt 30 mijl, dus elke Ueconde 15 M. Zij1 'had den dus 13 seconden tijd om - te waar schuwen, te schreeuwen over het bijzonder korte voorschip van d'e „Regentes". Dat deden zij niet. Waarom niet, als zij' zóó zeker van hun zaak zijn? Zij zagen een bellenbaain ter breedte van twee meter. Zoo breed' 'is geen bellenbaan. Dit alles samenvattend', geloof ik niet aan een torpedo, doch blijf ik, tot er meer zekere gegevens zijn dan die vatn zulke wat opge wonden mensChen, aan een mijn gelooven." 4 maar op mijne beurt hoofd van een han delshuis worden zal. - Wie is, in dat geval, uw vennoot? Ik blijf alleen. Gaat gij in diezelfde artikelen 'doen als ik? Neen, 't betreft een reederif.' Ik moet wel aanvaarden, wat niet tc vermijden is, besloot Depasse spijtig. Ga, beste vriend, ik wensCh dat gij' geluk hebt, maar, om rechtuit te spreken, ik vrees dat gij het u beklagen zult. III. DE SCHATTEN DER ZEE. De zaak ever welke Jacques met zijnen patroon had gesproken, zat aldus 'ineen: Zekeren dag had Jacques de Rhodes;, op de kaai te Bordeaux, een gesprek met een kapitein der groote vaart, met wien hij zeer bevriend was. Die main vertelde hem buitengewone dingen, Hij had aangelegd met zijn schip in een haven der Perzische Golf, en 't trof nu juist, dat hij den Imam van Masoate een grooten dienst bewijzen kon. Deze, om hem te bedanken, had hem rijke geschenken gebracht en hem gezegd: Ik geef u bovendien een, rots op den oever der zee en het recht er mede te doen wat gij wil. De zee zoowel als de grond is goed voor hen die er de schatten kun nen uithalen welke ze bevatten. Bij die woorden voegde fj,et opperhoofd een perkament, beschreven met Arabische letters; maar de kapitein kwam nooit op het denkbeeld dit schrift te doen ontcijferen. Gij zijt nogal liefhebber van rare dingen, mijnbeer de Rhodes, had hem Idle zeeman gezegd; tracht mijn Jading te ver- Hoogere hooiprijs gevraagd. I In eene te Groningen gehouden verga dering van de Provinciale Hooi-Commissie, welke vergadering werd bijgewoond door zeer vele afgevaardigden van plaatselijke hooi-commissiën, is met algemeene stem men besloten tot den minister het verzoek te richten den inaximum-hooiprijs te ver- hoogen. Algemeen was de vergadering van gevoe len, dat de toestanden sedert begin Febru ari, toen de minister den prijs vaststelde op f80 per 1000 K.G'. gezbnd, ongeperst hooi, door weersgesteldheid enz. zoodanig zijn veranderd, dat den .verbouwer thans zonder twijfel een hoogeren prijs toekomt, Onze buitenlandsche verhoudingen. In de „Evening News" schrijft een mede werker, „die Nederland niet kenf"(?) over de recente crisis tusschen Nederland en Duitschland. „De Nederlanders," zegt de Engelsche schrijver, „kunnen zich aan Bel gië spiegelen en als het ware uit de vensters zien wat gebeurt met hen, die Duitschland in den weg staan." Nederland kan zich a,an den anderen kant ook spiegelen aan Griekenland en Roemenië en andere klenie naties, die ziah door de ophitsingen van de Entente hebben .laten overhalen, den oorlog aan Duitschland te verklaren. Ook hun lot is allesbehalve be nijdenswaardig Het Engelsche blad schrijft dan verder: „Het past oinS', buurtschappelijk medelijden te hebben met den moeilijken toestand waar in Nederland verkeert...,." Liet men ons maar eens wat méér van dat „buuirtsahappelijk medelijden" bemerken1 Het convooi naar Indië. Naar de „N. R. Gt." verneemt, is het ver trek van de „Hertog Hendrik", de „Taba- nan" en de „Noordam" nader vastgesteld op Woensdag 19 dezer. CRISISMAATREGELEN. De eenheidsworst. De Minister heeft het rantsoen eenheids worst voor de militairen van 150 gram te ruggebracht op 100 gram. Kruisbessen. Het Rijksbureau voor Groenten en Fruit heeft o. m. bepaald, dat van Maandag 10 Juni 1918 af met het veilen van groen te plukken kruisbessen kan worden begonnen. De geheele oogst moet voor de fabrieken worden geveild en zal afgenomen worden door de Nederlandsche vereeniging van Emitverwerkers tegen een prijs van f0.25 per K.G, Kaas. Vanwege de Vereeniging voor den Blu- nenlandscheu Kaashandel wordt gemeid, dat in een vergadering van de besturen van verschillende vereenigingen, belanghebbend bij de binnenlandsche kaasvoorzieniug, op 10 Juni 1918 in hotel „de l'Europe" te Utrecht gehouden, met kracht werd gepro testeerd tegen de onrechtmatige handelingen van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ten opzichte van grossiers, waar door tal van 'handelaars broodeloos, worden. Overtuigd dat het zeer goed mogelijk is met gebruikmaking van de diensten der grossiers de kaas regelmatig te distribuee- ren, werd besloten een krachtige actie te voeren, teneinde de grossiers in hum bedrijf te handhaven. Groenten. De N. V. Ned. Uitvoer-Mij, heeft aan de besturem der Export-Groemteinveilingen ine*» koopen en als eommisissie laat Ik u mijn perkament over en de rots waar het, zoo denk ik toch, de eigendomstitel van, is; ER gij zult me een geldige en, wel onderteekende verkoopakte afleveren, niet waar? vroeg Jacques, die zoo voorzichtig als ondernemend was. Ik zal onderteekenen, al Wat gij wilt, want ik ontken het niet, dat mijn lading moeilijk aan den mam te brengen is en ik heb geld noodig. Ik neem het aan, besloot Jaicques, binnen een maand is alles uit te voeten. Inderdaad, eerst dat die vastgestelde tjjd verstreken was, had Jacques de gansche lading verkocht. De kapitein, uit dankbaar heid, stond bij notarieele akte zijne rots af aam mijnheer de Rhodes, dezen het per kament overhandigende. Wiat waag ik er man? bad Jacques gedacht. Wiat loopen en wat moeifeDat kost jne eigenlijk niet». En de woorden van dien Arabier klinken toch zoo zonder ling: „De schatten der zee!...," Zijn er soms fijne pareltjes te vergaren aan die rots? Dit was zoo onmogelijk niet; de Perzi sche Golf is beroemd om hare parelviss- scherijen. Om er toe te komen den inhoud van het perkament te ontcijferen,, schafte hij' zich Arabische boeken aan. Maar hoe hij ook blokte, 't ging niet om het stuk te lezen. Maar eindelijk toch werden zijh Dogin- gen met goeden uitslag bekroond. Hij ont moette een schranderen Oosterling, die hem hielp ontcijferen, wat hij zelf piet verstaan kon. (Wtordt vervolgd);

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1