Na 78 Donderdag|20 Juni 1018 12e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vcfittootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. BREEDSTRAAT 12. TeJefooc No. 433. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÉN: DIT BLAD VERSCHIJNT DINSDAQ, DONDERDAO EN ZATERDAG. Algem, Vergadering van Aandeelhouders N.V. „Ons Blad", op MAANDAG 1 JULI 1918, v DE economische bond ook een gevaar. Een edel hart. v de proef op de som. ONS Per kwartaal franco huis. J 1,15 Met gexJl. Zondagsblad bij vooruitbetai&&. Afzonderlijke nummers: van de courant van het Zondagsblad II, BS 10.06 50.06 - aifo.'A" 4.^. 1 Van l—ft regels0,75' Elke regel meer0.15} Reclames pér regel f 0.42* Kleine adv.: 80 woorden bü vóoruitbet. j 0.48* van de R. K. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland, des avonds 8 uur, ten huize van den heer PROOT. Xe behandelen: 1, Verkoop van het uitgeefreoht aan de N. V. Drukkerij „De Spaarne.tad". 2. Ontbinding der N. V. „Ons Blad". Het Bestuur: H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J, E QUAX. N.B. Voor de beslissing op punt 2 is noodig, dat minstens 3/^ van het ge plaatste aandeelenkapitaal vertegen woordigd is. - Er zijn er onder de onzen velen, die voor de aanstaande verkiezingen alleen stemmen verlies duchten door de volhardende actie der socialisten. Dat geldt welverstaan voor de arbeiders kiezers. Doch, een niet geringer gevaar dreigt stemmen te rooven in de kringen van han delaars en fabrikanten. Voor deze laatsten is de Economische Bond de lokkende sirene. Ooed in elkaar gezet als organisatie, voert de Economische Bond een weloverlegde en goed voorbereide actie, gesteund door zeer ruime geldmiddelen. Laten wij ons niet wijsmaken, dat de Economische Bond een nieuw onbeduidend partijtje is naast eenige, die als ïe zwak ke kindertjes kort na de geboorte over lijden. Levensvatbaarheid heeft de Bond zeker o.a. tengevolge van de zedelijke verwording, waarvan de droeve tijdsomstandigheden de schuld dragen. Wel zal het stemmen-cijfer van Treub's nieuw partij eenige duizenden minder be- loopen, dan zijne partij-genooten" hopen, maar toch staat het te vreezen dat het ver leidelijk lied van Treub ook in den Katho lieken Middenstand slachtoffers maakt. Zoo men ten- minste niet ter dege in hef oog houdt, dat het streven van den Bond 'van .Treub mogen wij zeggen den Staats- socialist haast even verwerpelijk is als dat van de socialisten zelf. Daargelaten d!at Treub tenminste achting betuigt voor het hoogere leven en hooger geestelijk leven onmisbaar acht voor het volksgeluk zoeken beiden Economische Bond en socialisten het heil voor ons FEUILLETON. Omgewerkt naar het Fransch. 53. O! o! riep Manaar geestdriftig, pa reloesters! En ronde, schoone en bree- de!... Al wat prachtig is Laat zien, zei Jacques ongeduldig, zijn mes te voorschijn halende, om er een te openen. O! neen! sprak de Hindoe, ge moet de parel niet prijsgeven, dit zou een mis daad zijn die om-wraak riep! Jacques zag hem verbaasd aan. Wat wilt gij zeggen? vroeg hij. Dat de schelpen in vierkante gaatjes moeten gelegd en met matten overdekt worden; dan heeft men te wachten totdat de oesters dood zijn. Ten laatste flpent men ze, en de paarl gaat vanzelf los van het parelmoer, zonder te lijden of bescha digd te worden. Maar wie kan al die bewerkingen verrichten? Wij beiden, 'meester, Aripo en, ik. Wlees daar niet om bekommerd, laat dat maar aan ons over, dit zooals 't overige. 's Anderendaags in den morgen lagen de vijftien eerste oesters in. hunne holten, waar ze niet meer uit zouden worden ge haald dan als hun schelp vanzelf in stuk ken vieL Aripo ging voort met duiken en vis sollen. Na een maand' had hij tusschen, de «rijf en zes duizend weekdieren bovetige- vaderland ad leen in vermeerderde stoffelijke welvaart. De Bond stelt zich voor de oplossing van alle staatkundige en maatschappelijke vraagstukken te verzekeren door het Econo mische leven zoo hoog mogelijk op tc voeren. Als straks na den oorlog honderden nieu we fabrieken het land overdekken, als nieu we verkeerswegen geopend staan voor den handel, als sr maar eindeloos meer geprodu ceerd1 wordt dan is- het heil van Neder land verzekerd. Zeker is het, dat alle krachten moeten worden ingespannen om straks na den oor log de nationale welvaart te herstellen. Maar daar willen alle p ia r tij en toe medewerken,-"de rechtsche zoo goed als de linksche. De overtuiging dat dit gebiedend nood zakelijk is, dringt eiken dag dieper door bij alle n. Daarvoor is eene nieuwe partijvorming waarlijk niet noodig. Maar daar alleen het oog op richten, verraadt bedenkelijke eenzijdigheid van in zicht Beginselvaste Katholieken doen daaraan niet mede. Voor ons klinkt de waarschuwende ver maning van Leo XIII:. „Sommigen meenen, en. hun, gevoelen vindt bij de lagere klassen ingang, dat de Sociale kwestie gelijk zij haar noemen, enkel en alleen een economische kwestie is; terwijl integendeel vaststaat, dat zij allereerst een zedelijke én godsdienstige kwestie is. En nu zijn tot het geluk der staten vooral deze'dingen dienstig: vroomheid van zeden, gezinnen naar juistheid en orde gevestigd, beoefening van godsdienst en rechtvaardig heid, publieke lasten zoowel matig geeischt als billijk verdeeld, bloei van nijverheid en handel, welvarende landbouw, en andere dergelijke dingen yan de zelfde soort; alles zaken waardoor de burgers des. te beter en gelukkiger leven, naarmatè men ze met meer kracht bevordert." Zooais men ziet, ook de Katholieke partij ■houdt het oog geopend voor de s t o f f e 1 ij le e belangen voor bet volk. Al onze Katholieken Kamerleden zullen "in de nieuwe Kamer gereed staan om elke rechtvaardige poging om stoffelijk welzijn te bevorderen, te steunen, onverschillig van welke zijde deze wordt aangewend. Maar meer verlangt ons Program dan dit alleen. De godsdienstige en zedelijke belangen van ons volk moeten ook behar tigd' worden. Dat vergeet de Economische Bond al te veel. Even gevaarlijk als de holle frazen van de socialisten voor de Roomsche arbeiders zijn, even gevaarlijk is voor de Room- schen Middenstanders het eenzijdig stre ven van den Eoonomischen Bond. Daarbij, de Economische Bond is neu traal. haald; 't waren prachtige oesters, schoon, rond, en daar de eerste welke Aripo opge haald had, gereed waren om geopend te worden, kon men nagaan wat ze bevatten. Doch nauwelijks had Manaar er eenige geopend, of hij slaakte een kreet. 't Waren meest „Paramgons", 't fs te zeg gen, de zeldzaamste en kostbaarsste die er bestaan. Zij waren rond, groot en hadden een zaohten, satijnachtigen weerschijn, ge lijk opgevangen lichtstralen, waarin al de tinten van het prisma in spelen en dansen. Het visschen werd dapper voortgezet. Op korten afstand' der eerste bank, had Aripo een andere ontdekt, grooter, en een_ die meer groenachtige oesters bevatte, van' ongewoon voorkomen: Zoo waar ik leef, verklaarde Manaar, daar zitten schatten in! Inderdaad, bij 't openen) kwamen er pa rels te voorschijn van de zeldzaamste et* duurste soort; de eene waren geel, fijn en doorschijnend als bewerkt goud; de andere waren rose en rein als-een dageraad in Mei; nog andere waren zoo WaiuW als de Oostersche hemel, die boven hun hooE hing. Mijnheer de Rhodes wilde de opbrengst deelen. Er waren in 't geheel ongeveer vijf dui zend parels. Drie duizend hadden geen groote waar de, maar de andere waren allerschoonst en allerkostelijkst. Denkt gij dat het vierde van dit alles voldoende zij voor uw deel? vroeg hij aan de Hindoes. 't Is te veelt verklaarden beiden. Wje is nog aief genoeg om daaraan niet te gelooven? AU straks principieele vraagstukken in de Kamer aan de orde komen, hangt het verkiezingskostuum van de Economische Partij al lang in het archief-bureau, waar Treub een reuzenverzameling van bijge zette belasting-ontwerpen aan legde. Treub of liever de Economische Bond neutraal want Treub dat is de E. B. laat zich even moeielij'k denken als Dr. Kuijper geloofd zou worden als hij ver zekerde neutraal te zijin. Wie zou het gelooven? De Algemeene Staatspartij is een der nieuwe partijen, die de neutral:teitsvaan voor op dragen. Hoe weinig er van die neutraliteit te recht zal komen ziet „De Gelderlander'' al duidelijk voorspeld in een der aankon digingen van deze nieuiwe partij. Van onze gezindheid om de gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs, die art 192 van de gewijzigde grondwet ons waarborgt, zoo volkomen mogelijk en zoo spoedig mogelijk door te voeren, blijkt niets. Dat is vóór de verkiezingen al zoo gesteld-. N a d'e verkiezingen nu ja dan gaat dit parade-paard naar stal tot een volgenden keer. V zo° DOM ZI IN DE BOEREN NIET. Veel meer nog dan bij vorige verkie zingen wordt nu het platteland bewerkt. De „domme" boeren zooals zeer ten on rechte onze plattelands-bevolking gewoon lijk wordt aangeduid, verheugen zich in deze dagen in eene ongekende belangstel- lendj vooral van links. Wij voor ons gelooven niet in de „dom heid" van de boeren. Wie er vaak mee in aanraking komt, weet bij ondervinding over wat een benijden® waardig verstand een boer met zijn ruigen, blozenden kop dikwijls be- sohikt. Maar onvergeeflijk dan zouden onze boe ren mu'doen als zij op 3 Juli links stem-* den. Heel de boerenstand de kleiboer en d'e zandboer is ontevreden over "de Distri bution aatregelen. Bij eene overwinning van links gaat men zonder mankeeren weer in de oude fout van jarenher vervallende e e n z ij- dige bevoorrechting van Handel en N ij ver h eid. Die hebben de liberalen wel beschermd en bevorderd. Maar land en tuinbouw, een der voor naamste levensbronnen voor ons volk, daar hebben de liberalen zich nooit veel om bekommerd. De boeren en tuinders hebben hoofdzake lijk zich zelf moeten redden. Neen, gij hebt mij geholpen, zelfs veef'geholpen, het verheugt mij u te kun nen feloonen. 19 't ons geoorloofd een vraag te doen? zei Aripo, die met Manaar beraad slaagd' had, in de taal hunner geboorte streek. Ik luister. Geeft gij ons parels, men zal ze on» ontstelen, ofwel wij kunnen ze niet verkoo- pen aan het twintigste deel hunner waarde. Neem alles met u naar Europa, "tracht het te verkoopen, en, zijt ge tevreden over de opbrengst, stuur ons dan een kleine som, die ons veroorlooft gelukkig te gaan, leven in ons geboorteland. Hoeveel is er ten uwent noodig om rijk te wezen? Tien duizend francstwintig dui zend', ten hoogste. 't 19 gezegd. Gij zult hebben hetgeen gij wenscht. Intussschen behoudt gij) de schuit, gij kunt er uw brood mee verdie nen. Maar toen hij naar Europa vertrok, schonk Jacques de Rhodes hun niet alleen de boot, maar nog twee duizend francs als handgeld, zoodat zij wachten konden totdat alles verkocht en het geld opgezon den was. De parels werden zorgvuldig geborgen in eenen reiszak, dien Jacques geen oogen- biik uit het oog verloor. Hij nam dan af scheid van zijne vrienden, reisde tot Bom bay, en kwam na een week of drie te Marseille aan. Maar daar stapte hij geenszins op den trein naar Bordeaux. Hij nam te Maweille De fouten tegenover land1- en tuinbouw begaan, zijn ni#t zoo maar in eens te her stellen. En het komt er op aan den goeden dokter te kiezen, als het met de „boeren" beter moet gaan. Zal dat Posthuma kunnen zijn? Maar die schrijft altijd hetzelfde recept: com missies en weer eens commissies: De boeren krijgen' het benauwd van al die commissies, die faun op het lijf vallen. Zal de socialist dan de goede dokter wezen? Die kan tenminste het mooist praten en 't royaalst beloven. Maar daar zal de „boer" in geen ge val qp stemmen. Ze moeten juist ontkomen aan den dwang en tyrainie ran allerlei commissies en on handige controleurs. Zij willen hun eigendomsrecht ongeschon den bewaard zien en hun vrijheid zooveel mogelijk hersteld- zien. Omdat te bereiken stemt een verstan dige „boer" 3 Juli rechts, een room sche „boer" op no. 1 van de 3de lijst I in den kieskring den Helder en op no.l van de Ude lijst in den kieskring Haar lem. In geen geval stemt hij' links. Dan kwam hij zeker onder het gezegend bestuur van een socialistisch Minis ter van Landbouw. Zoo dom zijn de boeren niet. BINNENLAND. PROTESTVERGADERING KA-\S- GROSS1ERS. In hotel „de l'Europe", te Utrecht, werd Dinsdagmiddag een protestvergaderiag van kaasgrossiers gehouden, bijeengeroepen dooe de Vereeniging voor den Binnenlaudscheö Kaashandel te Amsterdam, de 'R. K. Kaas handelaren-Ver. te Gouda, de Ver. van Bo ter- en Kaashandelaren in Friesland te Leeu warden en de Huizer Kaasventers-Ver. „de Endracht" te Huizen. De vergadering was drujk bezocht DE DIENSTREGELING OP DE SPOORWEGEN. Volgens de tegenwoordige zomerdienst- regeling bedraagt bet aantaltreinkilometers, dat per dag op de NederlandisChe Spoor wegen wordt afgelegd, ongeveer 41.000. In 1917 was dit aantal ongeveer 65.000 en in 1914 ongeveer 95.000. KAMERVERKIEZINGEN. Ia het belang van de eenheid in de R. K. Staatspartij, dringt ondergeteekende er bij alle R. K. kiezers In den Kieskring Amsterdam op aan, Op 3 Juli hun stem uitsluitend te willen uiitbrengien op No. 1 van de Katholieke lijlst, den heer J. B. van Dijk. J. G, C. VRIENS, No. 2 op genoemde lijst. HET MINISTERIE NA DE VERKIE ZINGEN. De „Tel." zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat minister Gort van der Linden, onmiddellijk na cfe verkiezin gen, ongeacht den uitslag daarvan, het ont slag van zijn kabinet aan de Koningin z&i aanbieden. AAN HEEREN WERKGEVERS. Denk om 3 Juli, zöuden we U nu reeds willen toeroepen, 't Zou immers kun nen zijn, dat U de werkzaamheden, aan uw bedrijf verbonden, zoo regelde, dat enkele werknemers, in ruiw dienst, op dien datum ergers anders werkzaam Waren dan op de plaats, waar zij hun stemplicht moeten ver vullen en zij dus hun stem niet zouden kunnen uitbrengen! Niet wegens de boete, Welke daaruit voor de betrokkene voortvloeit is 't, dat we 0:1s tot U richten, maar omdait we 't zouden betreuren^ dat er, al was 't ook maar één stem, verloren ging. Elke stem heeft waar de, elk stem legt gewicht in de schaal, elke stem kan beslissen over een zetel voor de partij meer. of minder. Dit ge lieve U wel te bedenken. Daarom het be leefd verzoek: zendt uw werklieden op 3 Juli niet naar elders, tenzij dezen des on danks in de gelegenheid worden gesteld van hun stemrecht gebruik te maken. K. Mr. TROELSTRA NIET NAAR ENGELAND. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt is de Engelsche regeering niet be reid mr. P. J. Troelstra vergunning te verleenen naar Engeland te komen. li HUI—mmammm■WPwmumr den sneltrein naar Parijs, waar-hij den yol- genden morgen ongeveer half tien aan kwam. Reeds in den namiddag bood hij zich aan bij een der rijkste juweliers der rue de Ia P«ix. Hij had zijn Arabisch perkament op zak. zijn eigendomsakte, en toonde zijn parels, na -uitgelegd te hebben hoe hij er aan gekomen was. De oogen van den juwelier blonken van bewondering. Vooral negen parels waren zoo schoon en zoo zuiver, dat de juwelier er direct tweehónderd duizend francs voor bood. Maar nog iets, zeidé Jacquets, wat wilt ge mij voor de geheele partij betalen? De juwelier deed lange berekeningen. Hij sorteerde de parels tot reeksen, mat ze. woog ze, bekeek ze met een vergrootglas: Ik geef een rail li oen voor de heele partij, zei hij eindelijk. Mogeiijk is het wat meer waard, maar dan moet ge loopen, wachten, de gebeurtenissen ondergaan. Ter wijl ik u betaal met gereed geld, zonder korting, op d'e-Bank vart Frankrijk. Gij moet er tweehonderd duizend francs bijdoen, voor de juweelen mijner bruid, zei Jacques, en de zaak is klaar. 't Is te veel, zet de koopman, die anders al schrik had dat het zaakje hem zou ontsnappen. Maar ik zal u een paar ooiknoppen geven, een ruig, eene speld en een armband! met diamanten bezet, die de helft waard zijn, 't is te zeggen, hon derd duizend francs maar honderd da zend francs, geschat door den deskundige ea niet dooi den verkooper. Gaat gij daar- NEDERLAND EN DE OORLÜU, Nederland en de vredes bemiddeling. Naar aanleiding van het voorstel van de afgevaardigden Dreseelhuys, Kooien en Rut gers, om de Nederiandsche Regeering be middelend 'tusschen de oorlogvoerenden te laten optreden, teekent de „Vorwarts" aan, dat genoemde afgevaardigden misschien door een te groot optimisme geleid worden, doen dat hun daad de grootste sympathie van het blad geniet en dut miiiioenen het met hun streven eens zullen zijn. CRISISMAATREGELEN. Vroege aardappelen: De kleinhandelprijis van vroege aardap pelen is vastgesteld' op 12 cent per K.G, Nieuwe aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening kan tegenspreken het d'agbladbericht volgens hetwelk reeds zou vaststaan, dat 60 percent der nieuwe aard appelen naar Duiitsehland zullen, worden uit gevoerd: Er is zelfs nog niet besloten of van het teveel aan nieuwe aardappelen, dat ons land pleegt voort te brengen, zal wor den uitgevoerd. Huisslachting. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Na 20 Juni a,s. zullen voorloopig geen andere vergunningen voor huisslachting wor den gegeven dan aan landbouwers ten be hoeve van maaiers en oogsters: Daarvoor is echter noodig een door den burgemeester gelegaliseerde verklaring, dat de slachting met dit doel zal geschieden. De Telegraafdienst De Minister van Landbouw heeft den gemeentebesturen een circulaire giericht, waarin hij verzoekt geen onnoodige tele grammen te verzenden als de zaak per brief kan behandeld worden. Het sturen van een telegram geeft toch geen voorrang in behandeling. I Eieren. Het vervoer van kippen- en eendeneieren is verboden; het verbod is niet van toepassing op het mee accoord? Hier zijn de parels, zei mijnheer de Rhodes, geef den koopprijs. Een kwartier later verliet Jacques het magazijn van den juiweiier, eene cheque van één millioen op zak en schrijnen wel ke de kostbaarste versiersels bevatten eener koningin waardig, juweelen die hij, met zijn twee schoonste pa,reis, de kleine As- schepoetster wilde anbieden, die, be schroomd, ongeduldig en verlaten hem ver beidde in de geboortestreek. Maar 's anderendaags was zijn eerste werk naar Manaar en Aripo niet twintig duizend, maar de voor hein iabelachtige som van honderd duizend francs op te stuuren; aldus werd Sta, midderlerwijl ge huwd met Aripo, de rijkste vrouw van Colang, haar geboortestreek. IV. MOEDER SAINT DOMINIQUE. I Toen Jacques de Rhodes te Bordeaux terugkeerde, heette Céline Depasse mevr, Pastourelle. Haar man was jong, schrander en, bo venal, beminde haar. Ik weet wat ik u schuldig ben, sprak hij tot Jacques; willen wij vrienden zijn? Heel gaarne, antwoordde de graaf, gelukkig als allen wie de kans toelacht. Blijft ge bij mij, Rhodes? vroeg hem denzelfden dag Victor Depasse. Neen, mijnheer, ik ga mij voor eigert rekening inrichten. Uw onderneming is dus geslaagd? (Wordt vervolgd,)j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1