BERICHT. I Dinsdag 25 Juni 1918 Alkmaar, a lresieloos» Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. Bm.: BREEDSTRAAT 12. Telefooa Nn. 433. ABONNEMENTSPRIJS: KT BLAD VERSCHIJNT DINSDAG, DONDERDAO EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ADVERTENTIE* POLITIEK. Een edel hart. I VnnBeusekam, A..L. Wagcningen Thomson, G. J. p. a. Arahein IKöstor Henke, Yf. L. H. Harderwijk IDamm«r8, P. J. Utrecht iCouwenbergh, J. Galeen Tan der Weijden, J. Waarder ÏDutfs, J. Ifi. W. Zaandaih IYan der Waerden, Th. Amsterdam I Thomassen, C. Bussum jJfagtzaam, A. Haarlem Van Eizenga, J. 3 Bu8sum IA. W. Michels, Helder iCaderius ran Veen, E. H. C. Amsterdam iHrtijbers, J. H. Amsterdam Paarlstelleü, Ringen, llons, enz. Drachtige gouden GEL- VER- a kcateioo3' Per kwartaal franco huis. 11.16 Mei geill. Zondagsblad (1 66 bij vooruitbetaal Afzonderlijke nummers van de courant i 0,01 van het Zondagsblad 0.06 Van 15 regels8 75' Elke regel meerI 0 16§ Reclames per regel j 0.42* Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet f ö.<tó Wegens den Feestdag! der H.H. Petrus en Paulus zal het eerstvolgend) nummer van „Ons Blad" op VRIJDAG a.s. verschijnen. XXII. Hoe weinig geldt voor den tegenwoor- digen landman meer het zoo bekende versje van Poot: „Hoe rustig rolt het leven van den kalmen landman heen"! Die tijden zijn voorbij; het is uit met zijn rust, ja, meer dam dat, het is gedaan met zijn vrijheid. Vroeger was hij koning op zijn erf, aan niemand verantwoording schuldig voor de Wijze, waarop hij zijn bedrijf uitoefende, alleen .gedreven door de verplichtingen, welke hij had' tegenover zich zelf en zijn gezin. Thans heeft hij verantwoordelijkheid tegenover geheel de wereld en terecht is hij onderworpen aan bepalingen, voortge komen uit de droeve tijdsomstandigheden. Men schrijft hem voor, wat en hoeveel hij verbouwen mag, vordert het door hem geteelde op en dwingt hem, indien hij Zijn consent van verbouw heeft overschreden, dat meerdere ten spoedigste te vernietigen. Een ieder en zeker ook de landbouwer zelf-, zal het billijken, dat hij1 aangewezen is, daadwerkelijk mede te werken tot een zoo goed mogelijke levensmiddelenvoorzie ning in ons vaderland, en sprekende uit ondervinding mag ik zeggen, dat het werkelijk aan medewerking van hunne zijde niet ontbreekt. De meest ingewikkelde ge- gevens voor de thans jn te vullen inventa risatie-biljetten worden nauwkeurig verstrekt, de telkens herhaalde opgaven worden steeds met de meeste welwillendheid gegeven. En wat staat hier tegenover? Een vrijwel al- gemeene miskenning. Dagelijks, leest men beweringen, als zouden de boeren tot de grootste hamsteraars behooren, een bewe ring, die al even Weinig waarheid bevat, als de veel gehoorde opmerking,, dat op het platteland de levensmiddelenvoorziening zooveel beter zou zijn dan in de groote steden. Ook buiten is het mondjesmaat en moet het grootste deel der bevolking zich tevreden stellen met wat de distributie ver schaft. Sommige artikelen zijn er zelfs, moei lijker dan in de steden van |dè regeering te verkrijgen. VleesCh, dat, al was het mondjesmaat, in de steden althans nu en dan nog werd gedistribueerd, was de laat ste maanden op het platteland niet te krij gen. Ook van andere artikelen, waaronder de zoo onmisbare zeep, wellicht aardappe len;, melk en peulvruchten uitgezonderd, zou men Jiet zelfde kunnen zeggen. Doch ter zake. Wiat staat er tegenover de groote moeilijkheden, Welke de landman in jdeze tijden heeft te verdragen? Zeker geen finan cieel voordeel, waar de vrije handel voor hem zoo goed als verdwenen is. Neen, zelfs een financieele nadeel. En dat is niet FEUILLETON. Omgewerkt naar het Fransch. 55. Eene zuster van mijnheer de Monté gut, die overste is in een Urseliwenklooster aan den kant der Pyreneën. schreef haar gedurig tot haar te willen komen'; had de jonkvrouw geen roeping tot den klooster lijken staat, dan kon ze toclh gerust leven, teruggetrokken maar eervol. En ten langen laatste heeft Blanche daarin toegestaan., niet waar? Ja, maar eerst toen de vier j.aar ver- ioopen waren. Zekeren dag kwam ze mij hier opzoeken. Zij was bleeker dan een doode en kon bijna, op haar beenen niet •neer staan. Ik vertrek, zeide ze mij. Jacques is dood, anders had hij me we! geschreven. Wat ik nog te leven heb, ga ik aan God schenken. Ach! lieve hemel! En zij heeft ge loften uitgesproken? Ik weet het niet, maar het, is waar schijnlijk. Neen, gij vergist u, dat is onmoge lijk..,. indien me zulk eem ongeluk over kwam, zou ik er van sterven!Waar is Waar is dat klooster?... Ik wil haar terug hebben. Als jonkvrouw Blanche geloften uit gesproken heeft, moet gij aan haar verza ken, mijnheer Jacques. Gij weet wel, dat pj een diergenen is^ welke liever sterven alleen gelegen in die prijzen, die hem wor den voorgeschreven, doch ook in het feit, dat de betalingen voor de door hem ge leverde goederen, door de regeering zoo lang op zich. laten wachten. Het is vooral op dit punt, dat ik de aanldiacht wil ves tigen. Maanden lang moet de landbouwer geduld oefenen, éér hij het hem verschul digde ontvangt, hefcgeen naast rentederving hem groot ongerief bezorgt, daar hij veelal terstond zijn geld noodigi heeft als be drijfskapitaal Waar de schuld in deze schuilt, weet ik niet, maar een feit is het, dat betalingen, voor wat in den vvinter werd af geleverd, eerst in het late voorjaar volgden, en nog zijn er plaatsen, waar die betalingen niet geëindigd zijn. Dat hierin verandering moet komen wil men op de welwil lende medewerking der landbouwers blijven rekenen staat als een paal boven water. Men kan en mag niet eisidhen, da,t zij op een eerste vordering afstand doen, van het geen zij geteeld hebben, zonder dat daar een spoedige betaling op volgt. Ook wat noodig is voor het levensonderhoud van, den landbouwer en, zijn gezin late de regee ring in 's landbouwers bezit. Reeds' zoo sterk wordt, noodgedrongen, in de richting van het individu in deze tijden ingegrepen, dat een te ver doorgevoerd opvorderings systeem moet worden voorkomen. Het re sultaat dat men met een algeheele opvor dering zou bereiken, zou het tegendeel op leveren van wat men wilde. Men zou: ver oorzaken, wat men wil voorkomen-, een geheimzinnige en moeielijk te controleeren achterhouding van de meest noodige voe dingsartikelen. Men wakkere derhalve een nuttige productie aan, late men den land bouwer in het bezit van.'wat hij noodig heeft en betale hem voor "de opgevorderde producten terstond na de aflevering uit. Van den landbouw hangt voor geheel ons volk ontzaggelijk' veel af, en mijn onder vinding beeft geleerd, dat werkelijk op tie medewerking der landbouwers valt te reke nen, indien zij oordeelkundig en billijk wor den behandeld. Het is te hopen, jdat bij d'e a.s. verkiezingen onder de talrijke katho lieke afgevaardigden, die in de Volksver tegenwoordiging de belangen van ons volk gaan behartigen, er ook velen zijn,, die met kracht zullen opkomen voor de belangen der landbouwers, die meer dan ooit in onze dagen zulk een belangrijke plaats innemen in onze samenleving. Mr. PAUL v. SONSBEECK, Egmond a/d. Hoef. VOOR ONZE MILITAIREN. Onder de verscheidene kiezersgroepen, Idie zich vormden om uit vak- of stands,belang o.f iets diergelijks onze kiezers af te lok ken van bun partijiplicht, heeft zich ook een militaire groep gevoegd. Blijkens een ons toegezonden schrijven gebeurde er in de Kazerne der Bereden Wlapens te Amserfoort iets, dat te denken geeft en dat ons tot een waarschuwing Ill in I 1.mui dan aan eenen plicht te kort komen. Mijnheer de Rhodes nam' afscheid. In welke streek verblijft zij; thans vroeg hij. Te Isle-en-Jourdain, niet verre van Toulouse. In 't dorp zelf? Neen, buiten het dorp. Goed, de eerste de beste landman dien ik ontmoet, zal me dit klooster kun nen aanwijzen. De dag liep ten einde; over de natuur hing als een waas die geheimzinnige en zoete droefgeestigheid welke men gevoelt op min of meer eenzame plaatsen,. Mijnheer de Rhodes stapte langzaam door; hij doorliep in gedachten de ver vlogen jaren zijner jeugd^, Welke zoo ge lukkig voorbijgingen in die streek, waar iedere weg, ieder hoekje van het landschap, iedere struik hem eigen was. De eene herinnering wekte dé andere op. Zijne moeder stierf toen hij' acht jaar oud was die moeder had hij als kind vurig bemind', zoo vurig, gelijk hij1 nadien alles zou beminnen wat tot zijn hart kon doordringen. Zijn vader Was een onverschillig en koel mensch. Dan de ongelukkige, beminnelijke, aan gebeden Blanche, zoo kiesch en toch zoo liefdevol, die in hem heropend had al de bronnen van teedehreid, Welke sedert het overlijden van mevr. de Rhodes uitge droogd schenen'. ■Eindelijk zijn ondergang, zijn vertrek, zijn harde arbeid te Bordeaux, de stalen wil, dien hij had moeten aanwenden om een be- noopt. Den '20en Juni des morgens comman deerde een Sergeant-Majoor der Ponton- afdeeling aldaar.zijn ondergeschikte militai ren bijeen en hield voor hen een politieke verkiezingsrede. Deze instructeur, schrome lijk misbruik makend van zijn bevoegdheid zette uiteen aan militairen zijner afdeeling,' van verschillende richting eni Godsdienst en min ot meer gedwongen aanwezig te zijn en fe blijven, hoe zij den 3en Juli a.s. moesten stemmen en wie hun, candidal moest zijn. Kaarten of briefjes werden rond gedeeld, om met behulp hiervan ook bij het a.s, verlof familieleden en kennissen voor dien candidaat te bewerken. E,n. wie was die candidaat? De man van het Verbond tot Democratiseering van de Weermacht, opgericht door of naast de zgn. Neutrale Onderofficieren-Vereeniging „Ons Belang", welke vereeniging herhaaldelijk heeft ge toond aan onze Katholieke beginselen zeer vij'andig te zijn. Bovenstaand geval werd spoedig in en buiten de kazerne besproken. Een onder zoek is ingesteld bij' den Kapitein-Comman dant der Divisietreinen, en "het protest, al daar uitgebracht, had tengevolge, dat de zaak ernstig zou worden onderzocht. Wat in Amersfoort geschiedde, is op misschien minder brutale manier ook elders mogelijk. Onze katholieke militairen mogen op hun hoede zijn! Men late zich in onnadenkendheid niet verlokken; men 'houde vast aan zijn be ginsel, en stemme op 3 Juli a.s. den candidaat van zijn eigen Roomsche partij 1 Wat heb ik den 3en Juli te doen? Het witte stipje in het BOVENSTE hokje van de DERDE lijst (vóór den naam Bomans) zwart te maken. DE LAATSTE WEE KI Nog één week van zeven, al te snel ver vliegende dagen scheidt ons van iden groo- ten dag der stemming. Kort is nog de tijd, en lang en, veel dat kan niet anders is overal nog het verkiezjngswerk. Wieest nu op uw qui-vive. Kuut ge nu zeggen, dat ge met uw pro- paganda-taak gereed zijt'? Is al het doen lijke door u verricht? Is op niet één plekje van bet ditmaal zoo uitgestrekte terrein uw zorg uitgebleven? Maar ge weet zelf immers maa,r al te goed, dait er ditmaal van zulk een volledig en stipt afwerken van uw verkiezingstaak zoo gloed als, ner gens sprake was. Het terrein, waarop uw j werkzaamheid' als tooveren moest, was veel te uitgebreid. De nieuwe indeeling van het I terrein gaf allerwegen verwarring. En de j taak zelf, die op u rustte, droeg een ge- heel ander karakter dan voorheen. Nog in 1913 kwam het er alleen op aan, om uw kiezers naar de stembus te lokken, bij de vergeetachtigen aan de bel te luiden en de overbezetten af te halen. Ge wist dan dat ze goed stemden. En waar dit stemmen zoo licht verzuimd werd, moest ge dan met paard en rijtuig de straten en stegen doorrennen, om te maken dat ze bij; de stembus aanlandden. Dit is allemaal veranderd. De wet dwingt thans een ieder ter stem- bus te gaan, doch uwe zware taak is het, te zorgen, dat cr goed gestemd wordt. Door ten eerste: de kiezers, zoo noodig, j nog meer bewust te maken van hun zede lijken plicht, door, ten tweede, den kiezers op eenvoudige wijze duidelijk te maken, hoe zij aan dien zedelijken plicht moeten voldoen. Het eerste bereikt men, door in zijn mede-kiezers de eigen overtuiging over te storten, dat het hier geldt de zaak van God op aarde, dat wij' strijden voor een betere, een meer heilige maatschappij, in het besef, dat .het aanschijn der aarde slechts ver nieuwd1 kan worden, wanneer de Staat ge regeerd' worden kan volgens rechtsche .be ginselen. Dit laatste wordt ons duidelijk, als wij bedenken, hoe links steeds handelde, als wij dus weten, dat er van links niets goeds voor God in de maatschappij', en voor ons, Diens voovaechiters, te verwach ten is; Het tweede wordt bereikt, Wanneer de propagandisten, met een stembiljet-proeve gewapend (gelijk ze ook in „Ons Blad" verschenen) den kiezers beduiden, dat het bovenste hokje van de derde lij-sit (een lijst is de opsomming der candidaten van eene partij') moet worden zwart gemaakt. Mannen-propagandisten 1 aan het werk 1 De laatste week van verkiezingswerk Wacht u; woekert met dien tijd met groote werkkracht! staan te aanvaarden, dat indruischte tegen zijne gewoonten, zijne neigingen... en ten slotte zijn welgelukken! En nu hij eindelijk een vermogen ge wonnen en zoo duur het recht om geluk kig te zijn gekocht had, zou dit geluk voor altijd verloren Wezen?.... Dat was niet aan te (nemen. Een schril gefluit sneed door de lucht en ontrukte hem aain zijn overwegingen. 't Wias de trein die naar Bordeaux stoom de en die ternauwernood den sneltrein voor uitging, welke hem naar Toulouse brengen moest Jacques versnelde zijn stap. Hij bereikte het station^ op het oogen- blik dat de sneltrein binnenliep. Hij bad maar juist den tijd om in eenen wagon te 'springen; drie uren later stapte hij te Toulouse uit. Bij 't aanbreken van den dag nam 'hij den eersten trein naar Isle-en-Jourdain, een plaatsje aangenaam gelegen tusschen Auch en Toulouse. Aan eten dacht hij niet; maar Jacques was koortsig van angst, en dit verdreef zijnen honger. Hij deed zich naar het eerste het beste restaurant geleiden. Het kon niet beter treffen. In 't bureautje zat een net, bruinharig meisje, op wier gelaat verstand en goed heid' te lezen standen. Jacques vond dit fijne wezen naar zijnen smaak. Zij is schrander en lieftallig, dacht bij, zij zal mij wel inlichten. 'Zal mijnheer hier «enigere tijd verfolij- Bedenkt het wèl: op Woensdag 3 Juii a.s. moogt gij SLECHTS EEN HOKJE zwart maken; maakt gij méér dan één hokje zwart, dan wordt uw stembiljet ONGELDIG VERKLAARD. BINNENLAND. R. K, CENTRAAL PROPAGANDA- BUREAU. De actie en propaganda zijn in vollen gang. Het bureau ondervindt dit op ge weldige wijze. Van de „Vliegende Blaadjes" zijn er tot op heden (Donderdag) ruim 750.000 besteld. De nummers 11 en 12 zijn aan alle kies- kringbesturen toegezonden: ter kennismaking, alsmede de programrede van Mgr. Nolens jn brochurevorm, waarin tevens ons Katholiek Program is afgedrukt. De „Vliegende Blaadjes" bovengenoemd kosten f4 de duizend bn de program- ven? vroeg zij; Neen, juffrouw, ik geloof het niet; 't zal trouwens afhangen van de jnlichting, die ge tnij verstrekken zult. Spreek, mijnheer, 't zal me aangenaam zijn u een dienst te kunnen bewijzen. Ik keer terug van eene lange reis; ik meende in mijn geboortestreek een bloed verwante te bezoeken, maar ik vernam daar dat zij 'haren intrek genomen had in' een UrsulinenklooS'ter, in de omstreken van Isle- en-Jourd'ain. Kunt ge mij zeggen, Waar dit klooster ligt en hoe ik er het best komen kan? Voorzeker, mijnheer, en dit des te gemakkelijker, daar ik in dit geliefde (kloos ter mijne opvoeding genoot. Jacques rilde. O! sprak hij, het meisje hoopvol aan ziende, mogelijk 'hebt gij: het nog niet lang verlaten Eene maand' of (wee geleden. Dan hebt gij er misschien Blanche de Montégut gekend? Blanche de Montégut, mijnheer, het nichtje van moeder-overste, maar die Was mijn beste - vriendin. En zonder Jacques een woord te laten bijvoegen, vervolde zij, terwijl hare oogen van geluk blonken: Gij zijt graaf de Rhodes! Ha! hoe gelukkig zal ze zijn, die arme Blanche! Jacques herademde. Een diepe zudht van verlichting verruim de zijn beklemd hart. Adh! sotterde hij', zij is dan nog vrijzij verwacht me nog altijd'! Vrij? antwoordde het meisje droo- rede 5 cent per stuk. Dat men dus bestelle en spoedig. Tevens verzoeken wij dringend, indien eenigszins mogelijk, dit per postwissel te doen, het bedrag verhoogd met port- of vrachtkosten, waarvan wij de begrootiug aan den afzender overlaten. Bovendien zal deze week per post worden gedisponeerd over de bedragen, die de afdeelingen en kieskringen schuldig zijin en aan bet adres waar het bestelde is agfeleverd. Wij verzoeken dringend direct te vol doen. Het bureau legt op ae „Vliegende Blaadjes" geld toe en had niet gerekend) op zulk een groote oplaag. Indien men ons dus nog eens financieel wilde gedenken zou het ons hoogst aangenaam zij!in. Ten slotte maken wij er de kiesvereni gingen op attent de aanvragen om spre kers of debaters nu maar rechtstreeks te richten tot belanghebbenden en maakt on- dergeteekende meteen van deze gelegenheidl gebruik beleefd te verzoeken hem niet te vragen, daar hij' tot den laatsten dag toe bezet is. Aan alle besturen der kieskringen en af deelingen en zeker niet het minst aan onze ij verige propagandistenvan harte suc ces! Namens het R. K. Centr. Prop.-Bureau, B. TH. DE WOLF, Amsterdam, Spui 22. Telefoon N. 4152, PROVINCIALE STATEN. NOORD-HOLLAND. Ged. Staten deelen mede, dat zij; opnieuw aan de N. V. Electrische Stroomverkoop- Maatschappij' „Zaanland*' te Wormerveer, vergunning verleend hebben voor de leve ring van electrischen stroom in de gemeenten Wormeaveer, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Warmer en Krommenie. Ged. Staten stellen voor met jhr. mr. H. Gevers te Heemskerk, onder de door dit College te stelten voorwaarden, eene overeenkomst van ruiling aan te gaan, waar bij door de provincie Noordhülland wor den afgestaan strooken duingrond, gelegen langs de zuidgrens van het provinciaal land goed onder Castricum, te zamen groot 4.39.10 H.A.. waartegenover door jhr. mr. H. Covers aan de provincie Noordholland worden afgestaan strooken duingrond, even eens gelegen langs de zuidgrens van het provinciaal landgoed onder Castricum. Ged. Staten stellen voor de verorde ning op de vervening voor sommige ge meenten in Noord-Holland in te trekken. Hare instandhouding kan., nu in verband met de heerscher.de brandstoffenschaarschte het graven van veen tot turfvermi: g| al.er- wegen wordt ter h.,nd genomen, tot onge- wenschte toestanden aanleiding g'eveii en 'het verdient daarom aanbeveling, de verorde ning, onuer goedkeuring der Kroon in te .rekken, waarna ook in de bedoelde ge meenten, evenals ove.ai elders in onze pro vincie, de besliss ing of r eene ver. ening. al dan niet zal kunnen worden toegelaten, overeenkomstig de bestaande wet, behou dens beroep op de Kroon, a,an Ged. Staten zal toekomen, hetwelk bij: die beslissing dan niet door verouderde voorschriften zal worden belemmerd. Dit is wel van belang, aangezien juist in dit gedeelte der provinc e, met het oog op de waterstaatkundige loe- standen, op verschillende plaatsen het on beperkt weggraven van veen niet zonder ernstig bezwaar zou kunnen worden toe gelaten. merig, dat weet ik niet.... Hoe dat? O, ter liefde Gods, spreek duidelijk. Wiëlnu, na vier jaar op u gewacht te hebben, had Blanche de gastvrijheid harer tante aanvaard', niet meer hopende u nog terug te zien naar zij zeide. Maar ik ben overtuigd, dait zij, ondanks hare woor den, in het diepste van haar hart toch nog hoop voedde. Heeft zij u dat toevertrouwd? Neen, maar ik ken haar zoo goed, dat ik er zelker van ben. Ga voort. Hare tante, moeder Saint-Dominique, drong er op aan, dat zij hare geloften zou uitspreken; Blanche, hoewel in schijn daar toe geneigd, verdaagde gedurig dit oogen- blik. .Eindelijk, in den laatsten tijd, is moe der Saint-Eiominique met hare nicht ver trokken, denkende beter haren tegenstand te overwinnen in een. huis waar Blanche niemand kende. Jacques verbleekte. Dus, sprak hij, juffrouw de Montégut is niet hier? Neen, mijnheer, zij is at weg sedert eene maand. Te Dax. Zijt gij er zeker van? Zeer zeker. Ik dank u, "juffrouw; vind ik haar terug, ik zal het u te danken hebben. (Wordt vervolgd.) I 0

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1