Verkiezing Tweede Kamer, De correspondent der „Kölaische Volks - zeitung" te Zurich se'nt over het verraad bij het Oosteniijksche offensief, dat het offensief >.ot in de kleissle bijzonderheden verraden was, tengevolge waarvan ook de Oortenrijksche schijnsanval bij Tonale zon der uitwerking is gebleven. De Italiaansche opperbevelhebber wist, dat op dit punt een schijnaanval werd voorbereid en dat de hoofdaanval aan den Piave en den Mon- tella zoa plaatshebben. De Italianen waren tot op het uur van het offecs'ef ingelicht, zoodat zij reeds vaa te voren roet een storend spervuur den vijandelijken op- marsch tegemoet traden. Aan het Westfront hebben de Ameri kanen volgens hun zeggen een succes be haald. Zij meldenEergiateremniddag nam onze infanterie in de streek van Cfc&tteau- Thierry stormenderhand het dorp Vaux, het Bois de Ia Koihe ea de aangrenzende boischen. De aanval had plaats in samenwerking met de Franschen op onzen rechtervleugel, die hun linie op Hoogte 204 vooruit brachten. Onze eigen stellingen werden over een breedte van mijl duizend yards voora tgebracht. Een tegenaanval door de Bui'.schers ondernomen, werd volkomen afgeslagen Het aautal gevangenen, in den aanval en bij den tegen aanval gemaakt, bedraagt ruim 600, o.w. 6 officieren, waardoor het totale aantal gevangenen, door onze troe pen in deze tuurt gedurende de vorige maand gemaakt, tot 1200 is gestegen. De buit, door onze troepen gedurende de krijgsverrientingen veroverd, omvat eenige loopg .aafmortiei en en 60 machine geweren. De Amerikanen in Amerika zullen in hun nopjes zijd, ais zij dit comtnuruqaé lezen, doch de Amerikanen aan net front zullen het bij deze praestaiie niet kunnen laten Een bijzondere correspondent vaa de „Times" bij het Amcnkaansche leger deelt immers mede, dat gevangenen, e.;e in de jongste gevechten gem?a«.t zijn, verzekeren, dat Duttschland een offensief, langs de geheele Unie voorbereidt. Verscheidene ge yangenen uitten openlijk de meening, cat deze geweldige inspanning aan den oorlog een einde sou maken, met een volledige overwinning voor Duitschland. Wel wat voorbarig gesproken wellicht, doch het geeft te denken over het zelf vertrouwen der Duitschers en de krachtr inspanning, welke rairmte bereikt zal kunnen worden. De Engelsche minister van levens middelen lord iRhondida is overleden. De Spaansehe griep, zooals de ge heimzinnige ziekte, wijl zij' zich het eerst in Spanje heeft vertoond, in Duiitschland genoemd wordt, heeft thans ook in ver schillende plaatsen van dit rijk haar intrede gedaan. £ij heeft over het algemeen een goedaardig verloop. De Engelsche regeering zal bin nenkort een wetsontwerp indienen, ter ver lenging van den levensduur van het Par lement tot aanstaande jaar Januari. Deze vijfde verlenging is waarschijnlijk de laatste, daar tegen dien tijd de alge- meene verkiezingen worden verwacht. In den Parijschen gemeenteraad is Tiet plan geopperd een der grootste boule vards den naam van president Wilson te geven. De Weensehe „Arbeitersztg." ver telt van de zonderlinge methoden, waarop een zekere koopman. Spielmann O. W. trachtte te maken. Spielmann verkocht aam iemand 5 kisten suiker voor 1ÜOO kronen. Toen de betaalde kisten werden geopend, bleek het, dat er in plaats van suiker, slechts tegelsteenefl in zaten. Spielmann werd aan geklaagd en veroordeeld tot 4 jaren cellu lair. Met toestemming der Spaansehe over heden zijn voor de eerstkomende Zondagen in al de groote steden van Spanje vergade ringen belegd, waarop het nationale vraag stal k„Gibraltar en de zeeëngte" zal be sproken worden. Heele kolommen wijdt men in de Fransche kranten aan de onvoldoende ver zorging van de bewoners met brood en vleesch en andere levensmiddelen. ,.1'Oeu- vre" betoogt uitvoerig, dat de hoofdschuld te wijten is aan het algeheel gebrek aan organisatie bij de verdeeling der voorra den. Bladen als ,jL'Hurnanité „L'Heure", Droit du P.euple" en „Journal du Peuple", schilderen den toestand veel ernstiger en spreken de vrees uit, dat de brood crisis zich op gevaarlijke wijze zal toespitsen, wanneer niet aan den eisch, soldaten n.l. voor den arbeid aan den nieuwen oogst verloi te verkenen, wordt voldaan. 'Naar aanleiding van een Reater- berieht over den ondergang van het hospi taal-schip „Llandovery Castle" merkt het Wolfbureau op: Gelijk steeds bij1 dergelijke berichten van de Engelsche admiraliteit het geval is, zal ook thans de beschuldiging, dat een Duit- sche U-boot het hospitaalschip tot zinken zou hebben gebracht, niet met de feiten overeenkomen. Zooals blijkt uit latere berichten, heeft niemand aan boord van het schip een duik boot of torpedo gezien. In ieder geval moet een Engelsche mijn van dit verlies de oorzaak zijn. De geailièerden schijnen in Rusland de nstrij dopnieuw te willen doen opleven, hetzij door ondersteuning der tegenrevolu- tie, hetzij door een Siberische actie. Intus- schen wordt in alle stilte een actie voor bereid. Engeland hoopt van Zuid-Perzië van de Moermankust, China en Siberië uit Rusland in het nauiw te drijven, dat hen allen toevoer van levensmiddelen afgesne den is. In het Engelsche Lagerhuis is sinds eenigen tijd eene beweging gaande om de regeering te nopen tot beantwoording def vraag, in hoeverre zij aan den val van den Czaar heeft deel gehad. De stellers van de motie beweren, dat de vroegere gezant Buchanan,door verkeerde informaties op een "dwaalspoor gebracht, de Engelsche re geering genoodzaakt heeft, eveneens ver keerde wegen in te slaan in haar Russische politiek. In een boek „Amerika onder de naties" heeft de Amerikaansche econoom prof. Powers onlahgs betoogd, dat het volk der Ver. Staten van ouds een der agres siefste volken van de wereld' is geweest. „Zelfs toen wij nog een kolonie waren, werden wij door het imperialisme beheerscht. Voor het Amerikaamsehe volk heeft er hooit een halt bestaan, veeleer was elk halt hou den een nieuwe „start". En Powers toont dan aan 'de hand der geschiedenis, dat Amerika nimmer zoo vredelievend en recht vaardig, is geweest als het zich verbeeldt te zijn, maar dat het steeds aanvallen deed op naburige gebieden en nam wat het hebben wilde. In een hoofdstuk over de tropische lan den, zet Powers uiteen dat de bewoners daarvan nooit de kracht hadden om auto nomie te verkrijgen en nooit in staat waren g'eweest partij te trekken van de hun ten dienste staande natuurlijke hulpbronnen. „De wereld als geheel genomen echter ziet thans in, dat die hulpbronnen, voor de be- heschaving onontbeerlijk zijin en daarom moeten wij met de hypothese breken, dat het aan het ras niet mag geoorloofd zijn over een ander ras te heersehen. maar veel eer erkennen, dat de sterkere, meer ge avanceerde naties voorbestemd zijn de zwak kere te exploiteeren." Het is opmerkelijk hoe de Amerikaansche literatuur in den laatsten tijd er naar streeft het practische imperialisme theoretisch te rechtvaardigen. Het werk van Prof. Powers is een interessante aanvulling tot de be kende uiteenzettingen van den „Amerikaan sche n jurist" over „Amerika na den oor log". Het bewijst, dat het moderne impe rialisme van de Ver. Staten geen nieuw denkbeeld' is, maar steunt op een traditie, zoo oud als de Ver. Staten zelf. Een Amerika,a'niscb burger schrijft )in de „Gazette des Arden,nes" een be schouwing over de hulp van Amerika in dezen oorlog. Hij noemt de politiek van Woodrow Wilson een „idealistische", hij heeft de ziel van Don Quichotte en hij is volkomen bereid, zijn persoon evenals zijn land o pte offeren, voor hetgeen hij de „waarheid" gelooft, 'als Was die ook even valsch als die van den dooden ridder. De schrijver wijst verder op de groote zaken, die op het oogenblik de kanonnen- en mu nitiefabrikanten maken, evenals de bouwers van schepen en vliegtuigen. Dan zegt deze Amerikaan: „Wij Amerikanen hebben ook onze Inationale eischen, onze Trentino's, onze Triësit's, onze Elzas-Lotharingen. Dat zijn de bezittingen, die de Europeesche mo gendheden nog bezet houden in het Noor delijk deel van Amerika, en waar wij de Amerikaansche sterrenvlag zouden willen zien wapperen." Merkwaardig zijn de conclusies, Waar toe de schrijver komt in zijin artikel, te lang om het hier over te nemen. „Als dè oorlog nog lang moet duren, zal Washington zijn.nota indienen en Frank rijk zal zijn Martinique en Guadeloupe moe ten verlaten en Engeland de Bahamas en Jamaica. Onze bondgenooten zullen dan wer kelijk geen reden tot klagen hebben, daar wij nog niet zullen vragen Canada, noch de rest der Antillen, noch een kolonie in Afrika of Azië, waar wij evengoed als de Franschen en Eingelschen een „pied a terre" zouden kunnen wenschen, voor onze vloot en afzetgebied, voor onze handels waren k Onderstaand oordeel over Clemen- -ceau verscheen eens in de „Éclair" van Parijs eenige dagen voor de verkiezing van Fallières tot president van 3e republiek (17 Januari 1906). Dit oordeel over Cle menceau, „den man van Engeland", is van de pen van commandant Driant, den vurigen Franschen patriot, die o phet veld van eer sneuvelde. De gebeurtenissen van heden illuistreeren o pmerkwaardige wijze deze pro fetie. Het wachtwoord, dat de vrij metselarij van Clemenceau ontvangt, ont vangt deze van Engeland'. Hij is niet de officieele macht, hij is de onzichtbare macht, die onze buitenlandsche politiek leidt. Hij verschijnt weinig of niet in het Groot- Oosten, maar 'hij doet de geheele vrijmet selarij marcheeren op de aanwijzingen van Londen. Hij si de Sinistere man der derde republiek. He is voldoendte, de geschiedenis der laatste 30 jaar te lezen, om te zien, dat overal 'het Engelsche belang boven het onze gaat. Gambetta was vrijmetselaar en anti-clericaal evenals Clemenceau, en zoo lang hij zich er toe bepaalde, anti-cleri caal te zijn, ondersteunde de vrijmetselarij hem. Maar toen hij Frankrijk sterk naar buiten wilde maken, toen hij tusschenbeide wilde komen in Egypte, om de Fransche be langen te handhaven tegenover de Engel- scben, toern kwam Clemenceau tusschen beide: „Frankrijk," zei deze, „moet zich van alke actie naar buiten onthouden en er zich toe -bepalen zijn democratische instellingen te ontwikkelen. Dat is een roemrijke blad zijde in onze geschiedenis, genoeg om ons tevreden te stellen." ALKMAAR DE MOORD TE ANNA PAULOWNA- POLDER, Beklaagde P. Extra, door de Alkmaar- sche rechtbank wegens den moord te Anna Paulownajjolder tot 10 jaren gevangenis straf veroordeeld, is van dit vonnis in appèl gegaan en zal eerlang voor het Hof te Amsterdam terechtstaan. Evenals in eer ste instantie zal hij door mr. F. Pauwels worden verdedigd. GE W ETEN SGÊ LD. Ten bthoeve van 's Rijks ichatkist isj ontvangen bij dtn inspecteur te Alk®»ar, 2e afd., f 81 50 bedrijfsbelasting. R. K. COöP. BAKKERIJ ,',ONS DOEL". De Vrijdagavond gehouden jaarvergade ring was slecht bezocht. De Voorzitter, de heer P. Bakkum, opende met den Chr, groet en betreurde het, dat van de 250 leden ongeveer 50 tegenwoordig waren, heette allen welkom en bracht dank aan Bestuur, leden, commissarissen, meester bakkers en personeel voor de medewerking, hulp en steun van hen in het afgeloopen jaar genoten. Een gaoot gemis noemde spr. het voor het Bestuur, dat het ijverige en actieve lid, de heer J. Vreeker Sr., heen gaat. Spr, bracht hem den dank van de Coöperatie voor datgene wat door hem is verricht en hoopte dat Gods zegen daar voor zijn loon zal zij'n. Het jaarverslag, uitgebracht door den Se cretaris, den heer Wl Groot, werd' na enkele opmerkingen goedgekeurd. De Penningmeester, de heer J. van Baar. gaf hierna verslag va'n den finamoieelen toe stand der Coöperatie. De exploitatie-rekening sloot met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven op f 31657.361/2- Oe balans idem op £J2854.61. Beide functionarissen werd dank gebracht voor hunne werkzaamheden. Medegedeeld werd, dat 24 aandeelen niet volgestort waren. Op voorstel van den heer Bosman zal de rente van de volgestorte aandeelen hiel worden bijgeschreven-, doch uitbetaald aan hen, die zulks verlangen. Over het voorstel van het Bestuur, om het dividend te bepalen op 6 °/o voor de leden en 5 voor de verbruikers, wordt druk gedisousseerd. Uit de vergadering wer den enkele voorstellen gedaan om het divi dend voor de leden hooger te stellen, doch ten slotte werd het Bestuursvoorstel aan genomen. Leden, die hum bedrag niet geregeld in het boekje hebben laten bijschrijven, krijgen daarvan geen dividend. De heeren v. d. Eng en Obdam werden als commissarissen herkozen. ei) 'de verkiezing van 4 Bestuursleden werden herkozen de heeren Kaptein, v. Baar en Vreeker en in plaats van den heer v. Veen werd gekozen de heer M. Wit. Op aandrangMer vergadering trok de heer Vreeker zijn besluit om te bedanken in, wat door applaus werd begroet. De meester-bakker, de heer Deen. werd als vertrouwensman van de Coöperatie hi de Crisis-Commissie van den Middenstand! aangewezen, zulks op voorstel van den heer v. d. Eng. Deze stelde eveneens voor om een bedrag van f25.te schenken aan de St Vincen-tius-vereentging. Het Bestuur wenschte evenwel deze f25 als volgt te verdeelen: f 10 aim de St. Vin- centius-vereeniging, f 10.fan Herwonnen Levenskracht .en f5.aan Hulp in Nood, waarmede de vergadering, ia eenige dis cussie, accoord ging. Nadat bij de rondvraag nog eenige huis houdelijke en andere zaken waren bespro ken, sloot de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet (Wegens plaatsgebrek eerst heden ge plaatst.) PROPAGANDISTEN! Alle Propagandisten van de R. K. Propa- ganda-Club, Bestuursleden van „Vrijheid en Recht" en voorts alle belangstellende Katholieke kiezers worden hedenavond te half negen verwacht in St. Willi- brord. BEDEVAART VOOR DEN VREDE. Men verzoekt ons mede te deelen, dal de oefeningen op Runxputte Zondag a s. te b a 1 f elf beginnen. In de Bedevaartskerk wordt eene H. Mis opgedragen voor een spoedig herstel van den vrede. Men zie verder de Kerklijst van „Ons Blad" van Zaterdag a.s. EEN VURIG KIEZER! Het 'verdient vermelding, dat de 96-jarige heer J. Groot van de Noorderkade alhier de oudste inwoner van Alkmaar zich gisteren naar het stembureau liet rijden om aan zijn Roornschen stemplicht te vol doen. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN, Gelijk wij' gisteren in den laten avond nog bulletineerden, zijn bij de gisteren ge houden stemming alhier uitgebracht op Lijist 1. Unie-liberalen 463 2. Christen-Socialisten 206 3. Roomsch-Katholieken 1659 4. Christelijk-Historischen 324 5. Plattelandspartij 14 6. Vrijliberalen 361 7. Christen-Socialen 4 8. Unionisten 7 9. Middenstands partij 36 10. Christen-democraten 34 M. Politie-partij 35 12. Vrijz.-democraten 359 13. v/h Verb, tot demokr. der Weermacht 19 14. v/d Eeonomischen Bond 308 15. S. D. P. 31 16. Plattelandspartij' 6 17. Anti-Revolutionnairen 180 18. S. P. 38 19. Algemeene Staatspartij 10 20. Neutrale Partij 66 21. Christelijk-Historischen 6 22. S. D. A. P, 861 Het aantal kiezers bedraagt 5842; uit gebracht werden 5305 stemmenj, zoodat 537 kiezers van de stembus wegbleven. Ongeldig waren 252 stemmen. AARDAPPELEN. Gedurende de week van 1 tot en met 7 Juli zal verkrijgbaar worden gesteld- op Bon No. 35: 2 K.G. aardappelen^ HUUROPZEGGINGSWET. De Huurcommissie te Alkmaar maakt be kend, dat ten kantore vain den Secretaris (Gemeente-secretarie) verkrijgbaar zijn for mulieren voor het aanvragen vain ver lenging van den door de Huiurcommissie of den Kantonrechter, ingevolge de Huur- opzeggingswet bepaalden- termijn yan- ver lengde of 'nieuwe huiur. De Commissie vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat ingevolge art. 1, lid 5, der Huiuropzeggingswet, de betreffende ver zoekschriften moeten worden ingediend vóór het verstrijken van vijf-zesde gedeelten van den bepaalden termijn. VERGOEDING WEGENS KOSTWIN- WJNNERSCHAP. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, flat de uit betaling der vergoedingen, loopende over het tijdvak van 26 Jurti tot en met 5 Juli, zal plaats hebben ten Stadhuize, op Zaterdag 6 Juli a.s., voor zoo-veel den Landstorm en de Landweer betreft van 9i/211 uur en voor zooveel de Militie aangaat van 1112 uur voormiddags. HENNEPZAAD. De Directeur van het Gemeentelijk Dis tributiebedrijf te Alkmaar maakt bekend: dat in opdracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een on derzoek moet worden ingesteld, opdat, voor het geval een gedeelte van het te oogsten hennepzaad voor vogelvoeder beschikbaar^ zou kunnen worden gesteld, de noodige gegevens ter beschikking zullen zijn voor eene richtige distributie van de te verdee len hoeveelheid; dat daartoe van heeren- handelaren in vogelvoeder eene opgave wordt gevraagd van de hoeveelheid hennep- en kanariezaad, welke in de jaren 1912 en 1913 door hen werden verkocht, alsmede van de hoeveel heid, we'lke zij voor den komenden winter denken noodig te hebben; dat d-e opgaven over de jaren 1912 en 1913 door bewijsstukken, -bijv. facturen, zullen moeten worden gestaafd-; dat meerbedoelde opgaven vóór Woens dag 10 Juli 1918. bij het Distributiebedrijf (Paardenmarkt) moeten zijn ingediend; dat hij, die geene of eene onjuiste opgave verstrekt, van de distributie zal worden uitgesloten dat ten slotte het thans gehouden onder zoek jn geen geval mag worden opgevat als eene toezegging, dat inderdaad in den komenden winter hennepzaad' voor vogel voeder zal worden beschikbaar gesteld. GEVONDEN VOORWIERPEN. Een vulpotlood, twee witte zakdoeken, een R. K. gebedenboekje, een dop van een vulpen, een kindersehoentje, een gouden ringetje, twee knipmesjes, drie portemon- naies met eenig geld, een zilveren arm band, een rozenkrans en sleuteltjes in een étu,i een touw waaraam sleuteltjes, een ro zenkrans, een tabaksdoos, een paar sjara- tels, een armbandje met gouden sluiting, een fantasie broche, een dames-rijwiel, een enveloppe met geld, een lorgnet, een man chetknoop, een damestaschje met inhoud en een fiondenhalsband met penning. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: 4 Juli. J a-cobus Nicolaas Bleeker en Trijntje Hag'meis-ter. Philippus. Emile Ein- gelbertus de Wandeler en Jacoba Geer truidis Kramer. OVERLEDEN: 2 Juli. Herman Ernst van Hees, 57 TELEGRAMMEN DE SULTAN. VAN TURKIJE.f Weenen. (V.D.) Volgens een hier ont vangen telegram is de Sultan van Turkije overleden. WEERBERICHT Verwachting: Zwakke tot. matige wind, aanvankelijk uit N., later uit Wk richtin gen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zachter. LAATSTE BERICHTEN. Heel den langen nacht leefden wij als in het geliefde sprookje van Blauwbaard: ......Zuster Anna, ziet gij nog niets ko men!" We hebben gewacht, gewacht en nèg eens gewacht, we hebben tel) ess en telkens onze cogen weer eens opnieuw uit gewreven, doch,... er kwam niets, en we troostten ons met de gedachte, dat de -uitslag omtrent den sjand der partijen te 11 uur in den avond toch eigenlijk ook nog niet bekend kón zijn. Voorsl met een voorbeeld als dat vau Alkmaar voor oogen, waa>bij de uitslag der verkiezingen (in de gemeente Alkmaar) eerst om pl m. half 11 goed en wel bekend was. We troostten oes, we wachtten, gestadig wakker gehouden door de in ons bran dende nieuwsgierigheid, en opgeschrikt door het minste ritsel geluid, dat door de diepe stilte vaa den nacht tot ons doordrong I We wachtten,.,., tot eindelijk om t'en minuien voor half vier het eerste telegram arriveerde STAND DER PARTIJEN, omstreeks hedennacht 1 uur. De uitslag van meerdere stembureau* was heddemiacht 1 uur nog niet bekend. Rot terdam en 's-Gravenhage ontbraken geheel. De binnengekomen berichten toonen aan, dat bij een kiesdeeler groot 15000 stem men, door de ruim 600.000 kiezers, wier stem te uur bekend was, gekozen zijn: 4 An-tirevolutionmairen. 2 Christelijk-Historischen. 13 Roomsdi-Katholieken. 1 Bond van Vrije Liberalen. 2 Unie Liberalen. 2 Vrijzinnig Democraten. 7 Soe. Dem. Arbeiders Partiji 1 Soc. Democr. Partij. 1 Economische Bond. Daarbij bleef het niet: we vernamen nog de hieronder volgende uitslagen der groot ste steden in ons land, welke elk op zich zei feen kieskring vormen: UITSLAG AMSTERDAM. Aantal kiezers; 150.626. Uitgebracht 123.666 geldige stemmen. Socialistische Partij 3798, Middenstand 3452, Poliliepartij 326, 2e lijst Plattelands partij 185, S. D.- A. P. 33510, S. D. P, 33510, S. D. P. 13982, Antirevolutionair 7884, Bond Christ. Sociaal 630, Unie-Libe raal 5524, Verbond Wieermaoht 636, Vrij- Liberaal le Lijst 5062, Stoffel 238, Vrij- Liberaal 2e lijst 816, Christ.-Hist. 2e lijst 246, Algemeene Staatspartij 1767, Christ- Hist. le lijst 3615, Christen-Democraat 3035, Neutrale Partij 1639, Plattelandspartij le lijst 90, Christ. Sociale Partij 337, Econo mische Bond 8516, Van der Meulen 169. Katholieken 19056, Vrijz. Democraten 9169. UITSLAG ROTTERDAM. Aantal kiezers: 108.230. Uitgebracht 81.754 geldige stemmen. Vrij-liberalen 4814, Christ. Sociaal 1305, Christ.-Hist. 2e lijst 263, Politiepartij 161, S. D. A. P. 39397, Christen-democraten 331, Katholieken 13735, Middenstand 1509, Plat- tela-ndspartij 178, Christ. Socialisten ill. Antirevolutionairen 10761, Neutrale Partij 538, Christ.-Hist. le lijist 37120, Weerbaar heidspartij 3344, Vrijz.-Democraten 1843, Unie-Liberalen 2364, Economische Bond 3001, Plattelandspartij (links) 98, De Klerk 2032, S. P. 408, Protestamtsche kiezers 191, Staatsjiartij 242, S. D. P. 3396. UITSLAG DEN HAAG. Socialistische partij 409, Christ.-Hist" 2e lijst 105, Middenstand 328, Vrij-Liberalen le lijst 2614, Christen-Democraten 150, Vrij zinnig-Democraten 2674, De Klerk 198, Staatspartij 410, Neutrale partij 775, Politie partij 140. Katholieken 12611, Koloniale par tij 227, Economische Bond 4346, Weerbaar heid 649, Christ.-Hist. le lijst 3048, Vrij- Liberalen 2e lijst 639, S. D. P. 2242, Chris telijk Socialen 869, S. D. A. P. 20224, Unie- Liberalen 4980, Bond van Cvrist. Socialen 456, Antirevolutionairen 5913. 't Was natuurlijk niet doenlijk, uit deze gegevens voor onze lezers eenige gegron de vermoedens omtrent de einduitslag sa men te stellen, doch van elders, waar men een beter totaal-overzicht over heel Ne derland heeft, gewerd ons heel vroeg in den morgen de wel geloofwaardig schijnen de „vermoedelijke stand der partijen", wel ke wij op onze vóórpagina lieten afdruk ken. De uitslag is nog niet zeker, doch dit mogen w jijjalvast constateeren, dat onze Roomsche partij blijk heeft gegeven van eenheid in hare organisatie: een grootsche praestatiel De Katholieke Staatsjiartij wordt voor Nederland het groote, hef machtige lichaam, dat het Centrum was en is voor Duitseh- land! We hebben nu gezien, .wat wij kunnen, wij zullen onze organisatie vervolma ken, we doen 't over vier jaar nog eens over,en dan TWEEDE KAMERVERKIEZING, Stand hedenmiddag '12 uur. Uitgebracht werden: 1340122 stemmen. Kiesdeelen 13401. Uitgebracht werden op de Unie-Liberalen: 82.425, Vrij-Liberalen, 51.440, Christelijk- Historischen, 88.345, Anti-Revolutionnairen, 179311, Roomsch Katholieken, 402.416, Vrij zinnig-Democraten, 70.667, S.D.A.P. 292.936, S.D.P. 31023, S.P. 8826, v. d. Zvvaag, 2640, Eeonomischen Bond, 41.627, Midden stand, 312.675, Politic-Partij, 6.153, Neu- traJp-Partij, 7.375, Christ. Soe-Partij, 10.009 Bond Christ.-SoCialenj 7.856, Verbond' Dem. -Wieermacbt, 6.831, Christen-Democraten, 10.702, Platteland (links), 5.338. Platteland (rechts), 3.612, Staatk. Ger. Partij', 5.186, Bond Prot. Kiezers, 378. Koloniale Partij, 227, Besemer, 234, Unionisten, 391, Alberda, 725, v. d. Meulen, 420, Staats-partij 6.718, Stoffel, 235, Kuiper, 567, Braam, 186, De Klerkj 2.6S8. Zoodat dus volgens het getal der uitgebrachte stemmen zijn gekozen: 4 candidaten der Vrij-Liberalen. 6 f* der Unie-Liberalen. 5 5; der Vrijz.-demoeraten. 22 T» der Soe.-Dem. Arb-Partij 7 V der Christelijk-Historischen 13 f der Antirevolutionairen. 30 der Roomsch-Kathofeken. 3 van den Eeonomischen Bond 2 .1* der *Soc.-Democialische partij 1 der Neutrale Partij 1 der Christendemocraten 1 der Plattelandspartij (Links) 1 ji der Socialistisch Partij 1 j* der Middenstands partij 1 j» der Christensoc.-Partij 1 der Verbond Weermacht. Een kleine wijziging in de uitkomst der telling zou den zetel voor Verbond Weer macht kunnen doen vervallen. De Plattelanders (Links) verwierven een zetel door verbinding! met Plattelanders (Rechts). CRISISMAATREGELEN. S 1 a cb t rUn d e r e n. De Min. v. Landb. heeft bepaald, dat de in de besch. van 1 Mei No. 26732 voor levering in April en Mei vastgestelde maxi mumprijzen tevens gelden voor de in Juli geleverde slachtrunderen. („SL-Ct.")

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 2