3 JfÓi 80 Dinauag 9 Juli iölB lie tS&axg Uitgave van de Naamlooze Vesaootschap „ONS BLAD" ALKMAAR. ©a»,: BREEDSTRAAT 12. Tele/boa Ne. 433. 0ÏT BLAD VERSCHflNT DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. R. K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ABONNEMENTSPRIJS:, ADVERTENTIÊN: Een edei hart. Per kwartaal franco huis. 11.15 Met geïll. Zondagsblad 11,55 bij vooruitbetalisg. Afzonderlijke nummers: van de courant 0.05| van het Zondagsblad 0,01 Van 1—5 regels Elke regel meer. Reclames per regel Kleine adv.: 80 woorden bij vooruitbet 0. FEN OVERWINNING.... TöCH EEN FIASCO 1 Het gaat in de politiek pis in den hui- digeti strijd op de slagvelden. Zoo vaak behaalt de een of de andere partij niet een fiinke terreinwinst, of uit legerorders e,d.„ die de tegenstanders op de aanvallers vinden, blijkt, dat de aan vallende vijand zich een veel grooter succes van zijn offensief had" voorgesteld. Men maakt dergelijke documenten wereld kundig, ènin verhouding tot wat men veroveren wilde, vindt menigeen de ver overing klein,, in verhouding tot wat men veroveren wilde vindt menigeen de behaalde terreinwinst, de vele verbruikte amunitie en de tallooze geofferde menschen- levens veel waard, met bet oog op wal men veroveren wilde vindt menigeen de overwinning.,., toch een iiasco! Zoo is het den socialisten in den laatst uitgestreden politieken Strijd vergaan. Zij hadden vóór den strijd groote ver wachtingen en zij'hadden zich met man en macht voorbereid om die verwachtingen in vervulling te doen gaan, om op groof- sche wijze het overwinningsfeest te vieren. Die socialistische verwachtingen hadden inderdaad redem van bestaan: de tijdsom standigheden waren van zóó onprettigen aard, dat de ontevredenheid^ waarin het socialisme wortelt, een zeer vruchtbaar ter rein was: van de 'liberalen had men al sinds lang den buik vol en zoo redeneerden de soci's bijl de toepassing van het stelsel der evenredige vertegen woordiging zullen de roode stemmen ook in Limburg en Noord-Brabant eens £ersl behoorlijk tot haar recht komen. Overal groeide en bloeide bet socialisme: de ras-echte socialisten duizelden bij' de gedachte aan de geweldige macht welke de kiezers aan de S. D. A. Pi, zouden toeken nen. Doch' wat is er gebeurd? De S. D. A. P. bracht het tot 22 zetels, wat een groote vooruitgang beteekent voor die partij, een vooruitgang, waarop wij niets willen afdingen;, doch de roode verwachtingen waren niet zonder reden zóó boog gespannen, dat deze verkiezingsover winning voor henl.. tóch een fiasco be duidt: „Het Volk" zelf steekt het niet onder stoelen of banken en 't is vooral over Amsterdam (waar twee S. D. A. P.-wethou- ders aan het bewind zijn, waar men dus volop genieten kan van het socialistisch be heer- in de praktijk!), 't is vooral over Amsterdam, dat „Het Volk" deerlijk te kla gen heeft. Na zijne tevredenheid over den uitslag der verkiezingen in Den Haag en in Rot- terdam betuigd te hebben, klaagt het blad over onze hoofdstad: „Over Amsterdam kunnen wij niet met dezelfde vreugde schrijven. De bevolking van Amsterdam diende, wat socialistisch voelen en denken betreft, minstens gelijk te staan met Rotterdam. Het blijft er ver "OSSKaiGSra FEUILLETON- öreaewerk t aaar het ErsnsaSfe 59. Het rijtuig volgde nu eenen draai van den weg en weldra, achter een gesmeed ijzeren^ verroest hek, waarboven een her togskroon prijkte, verscheen een prachtig kasteel. Dreven, wandelwegen, grasperken, hoven, alles was smaakvol aangelegd, maar door ■onkruid overweldigd. Het kasteel, uitkomende tegen een 'dicht 'bewassen achtergrond, had een trotsch uit licht met zijn twintig vensters in den voor- ;gevej en zijln hooge witmarmeren stoep, zijrnt wee achterwaarts uitspringende vleu gels, dit alles met leien bedekt. Het rijtuig hield stil. Het rollen zijlner wielen over het een zame plein, deed een man toeloopen, ge kleed met een vest van grof laken en een breede, blauwe „baret" op het hoofd. Aan een van de vensters der benedenver dieping stak een vrouw' nieuwsgierig haar hoofd buiten, nog schoon, hoewel zij niet heel jong meer was. Een doek was beval lig, op Baskische \\'ijze, op de kruin van haar hoofd gebonden. Bij 'it zien van Jacques, wiens1 lange- ge stalte en voornaam uiterlijk ontzag inboe- ZMQde, nam de man, eerbiedig zijne „ba- retaf- Hijl zag er braaf en verstandig uit en kon de veertig "wel bereikt hebben. Mjjabeef is ongetwijfeld onze oieu- bij achter. En terwijl èni ïn Rotterdam èn in Den Haag de S. D. P. een stemmen- cijfer haalde, dat het onze op geen voeten en- vamen nabij' kon komen, heeft te Am sterdam de S. D. P> het gebracht tot niet heel veel minder dan de helft van ons stemmenaantal. De hoofdstad, meer dan eenig andere stad, heeft 'de ontbindende werking van den oorlog ondergaan. Onze partij zal den toestaand te Amsterdam ernstig onder de oogen moete'n zien." Is het niet teekemend? Erkent „Het Volk" hier niet het soci alistisch fiasco in Amsterdam? En betee kent dit fiasco in Amsterdam niet tegelijker tijd voor heel Nederland, dat de Neder- landsche burger van het socialisme niet gediend is, wanneer hij het eenigszijrs in praktijk heeft gezien.? Waaruit is het anders te verklaren, dat juist in Amsterdam de opstandige groepen, welke zich S. D. P. en S. P. noemen, zóó veel aanhang konden krijgen, dat „Het Volk" er met angst over klagen moet, zóó, dat de partij -den toestand te Am sterdam ernstig onder de opgen zal moe ten zien? Tot op zekere hoogte kunnen de soci alistische leiders de goed-geloovige massa misleiden, doch éénmaal ziet een deel dier massa de misleiding in en keert terug of holt nog vérder door naar S. D. Pi. of S. P. Aan ons de taak te zorgen, dat die misleiding zooveel mogelijk voorkomen of te niet gedaan wordt! nnw'ii «ui «in»ut.!, mpnui EEN POVER FIGUUR 1 De Liberale Unie beeft te Alkmaar een uiterst pover figuur geslagen, niettegen staande de serie artikelen over den ..Ver kiezingsstrijd", welke ten faveure der Libe rale Unie in de „Alkmaarsche Courant" verschenen. x Of de „neutrale" „'Alkmaarsche Courant" haar invloed aanmerkelijk verloren heeft, öf dat de inzinking der Liberale Unie zóó ernstig is. dat er geen .reclame haat kan brengen, dat willen wij jin het midden laten. Een feit is het, dat de „Alkmaarsche Cut." zich beklagen moet over tevergeefs gedane moeite; dat er n.f. niet meer dan 387 kiezers hun stem uitbrachten op den heer Otto, én dat de overige candidaten te zamen niet meer dan 76 stemmen werden waardig gekeurd! Stel daartegenover eens het succes, dat de Katholieken behaalden: op hun lijst ver- eenigden zich.... 1659 stemmen, welke dank zij onze prachtige organisatie, dank zij onze eenheid in beginsel en streving! bijina alle werdenf uitgebracht op Mr. Bo- mans, No. 1 van de lijst. De „Alkmaarsche Crt." moet ach nu be klagen; nog afgezien van de nederlaag, welke de Liberale Unie leed, doordat haar aantal Kamerzetels van 21 op6 wer den teruggebracht, nog afgiezien daar- we meester, sprak hij!, zijn „baret" met zijn vingers ronddraaiende. Met een vluggen oogslag! had de Rhodes hem van 't hoofd tot de voeten opgeno men. Het gelaat en de eerlijke blik van den man bevielen hem aanstonds. Ja, antwoordde hij. En gij, gij zijt Matthieu Puyloo, de oude rentmeester van den hertog de Candales? Ja, heer graaf, antwoordde hij', om j u eerlijk te dienen, zooals ik wijlen den j heer hertog gediend' heb. Ik zeg niet neen; ik zal zien. Is het kasteel in staat om on® te herbergen? Zeker, heer graaf. Noem mij1 maar kortaf mijnheer en geleid mevrouw naar de schoonste kamers van 't huis. - De rentmeester boog en beklom de stoep. Ik ben niet vermoeid, Jacques, fluis terde Blanche tot haren echtgenoot en in plaats te rusten, zou ik liever onze nieuwe woning zien, Welke mij een heerlijk ver blijf toeschijnt. De Rhodes kon zij'ne vrouw! niet weer streven en het bezoek ving aan. Ofschoon Matthieu Pudyoo zich veront schuldigde enkel „ouden rommel" te kun nen toonen zoo noemde hij' de oude meubels welke de zalen en salons vulden vond Jacques alles oprecht prinselijk. Met betrekkelijk kleine uitgaven was al les te herstellen wat de vorige eigenaars hadden laten vergaan of beschadigen. Schilderijen 'en andere kunstwerken zouden opnieuw de galerijten versieren, welke thans naakte wanden vertoonden, terwijl Oen ver standig beheer het park bet grootsche pit- van moet zij voornamelijk daarover klagen: dat haar advies zoo bitter weinig volgers vond. Wij heseffen wat zooiets- voor een dag blad beteekent"'t is een pijnlijk geval, doch .f. eigen schuld Wat, deksel! had zij ook met de ver kiezingen te maken? Waaraan ontleende zij het ceeht aanbevelingsartikelen voor de Li berale Unie te schrijven:? De „Alkmaarsche Courant" had de pijn lijke situatie, waarin zij verkeert, vermeden, indien zij zich gedragen had, zooalsi zij zegt zich te .willen gedragen, n.l. neu traaf, Doch de „Alkmaarsche Courant" noemt zich' neutraal lezers, weet het wel! en onthoudt het voor de volgende tijden! om met ieder goede vrienden te blijven, om zich de voordeelen te verschaffen, welke de goê-gemeente zoo'n allemansvriend gaarne guntj doch tevens wil zij zich de weelde veroorloven een partij voor te staan, juist in tijden van verkiezing, als 't er op aan komt! Neen, „'Alkmaarsche Courant", dat gaat niet. Wees neutraal inzoover 'dat een menschelijke redactie tenminste mogelijk is öf wees het niet! En in beide gevallen; nooit of-altijd! nJJWIBLBg BINNENLAND, DE KABINETCRISIS. H. M. de Koningin heeft gisteren in au diëntie ontvangen de heeren C. v. d. Voort van Zijp, Mgr. Dr. W. H. Nolens en Z.ExC. den Minister van Staat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en voorzitter van de Kamerfracties der recht- sche politieke partijen. („Msk") WIE KREGEN DE MEESTE NIEUWE KIEZERS? De „Nieuwe Courant" becijfert, dat de Katholieken het grootste deel der nieuwe kiezers kregen, nu algemeen kiesrecht is ingevoerd. Het blad geeft de volgende be cijfering: Ter verkrijging van de stemmenaeijfers levert de verkiezing van 1917 geen materiaal, daar het besluit geen tegenca.ndidaturen te stellen, de vergelijking met dte verkiezing van nu onzuiver zou maken. Bij 1913 vergeleken wonnen de vrij'-libe- ralen 4403 stemmen, de Uni-li'beralen ver loren er 37.453, de Chris,telijk-Historisschen gingen 3221 stemmen vooruit, de anti-revo lutionairen .wonnen er 16.240, de roomsch- katholieken maakten een geweldigen sprong, zij hebben blijkbaar het grootste deel der nieuwe kiezers gekregen, en stegen met 271.353 stemmen tot meer dam het drie voud van. hun stemmental in 1913; de winst der vrijzinnig-demoaraten is 906, die van de Soc. Dem. A'rb. Partij beloopt 148.605, bet aantal thans verkregen stem men is iets minder dan het dubbele van 1913, de S. D. P. won 29.684 stemmen en vergeleken met 1917, toen zij niet deel namen aan het electoraal accoord, gingen zij 14.000 stemmen vooruit. DUBBELE NAMEN.' Wij krijgen tou verscheidene personen met dezelfde name» in de Kamer: Henri zicht van eertijds zou terugschenken. In de monumentale eetzaal had Berna- dette Puyloo, de vrouw van Matthieu, melk en vruchten bereid, alsook wel uitgebak ken^ min of meer zwart brood. Blanche at met zooveel smaak, dat mijn heer de Rhodes er verrukt over was. Ge ziet, 'dat 'de lekkere lucht dezer schoone betgen me reeds goed doet, sprak zij glimlachende van geluk. Zij stond op. Nu wil ik, sprak zij, het buitenge- deelte zien. De deuren der eetzaal kwamen uit op de achterzijde van het kasteel. Daar was een prachtig terras', naar 't Zuiden gekeerd'. Daar stonden ook bloeie nde oranj eb co rn en en rozenlaurieren, welke de lucht bal semden met huin zoete en doordringende geuren. In de verte, zoo wijd' het gezicht reikte, strekte de vallei zich uit, dragende goud gele oogsten, groene weiden doorsneden van bergstroompjes, die voortkron'kelden als blauwe slangen met zilveren schubben'. Aan den gezichtseinder teekenden de schoone bergen tegen den blauwen hemel hun ronde ruggen af, hun gekanteelde toppen, hun scherpe kruinen met eeuwige Sneeuw' bedekt. Wat is dat schoon! wat is dat schoon! herhaalde Blanche gedurig, gelijk 'n kind in hare handjes klappende; wat zal ik hier genieten van die schoone natuur, te mid den van die groote stilte door niets ge stoord Maar ab om die laatste woorden der jonge vrouw te logenstraffen, weerklonk Hermans, R. K, en L. M. Hermans., S. D. A. P.A. Staalman, Middenistamdspartij ein A. P. Staalman, Christen-Democraat; KL ter Laan (burgemeester val» Zaandam), S. D. ft. P. en J. ter Laan-, S. D. A. P. DE KAMERLEDEN STAALMAN EN VAN DE LAAR. Het Kamerlid, de heer Staalman, ter zake daarover geïnterviewd., gaf te kennen, dat hij partijpolitiek uit den booze acht en.' een zakenpolitiek zal nastreven en zich ten op zichte van wetsontwerpen, die de Kamer bereiken, niet zal laten beïnvloeden door partijpolitiek. Ten opzichte van het onderwijs stelt hij zich op het standpunt, dat de staat heeft te zorgen voor onderwijs, in alle vormen, ook godsdienstonderwijs. De heer Van de Laar gaf te kennen, dat hij de rechtsch# beginselen zou voor staan. i VAN DE NIEUWE KATHOLIEKE AFGEVAARDIGDEN. In de nieuwe Kauner zullen twaalf nieuwe katholieke afgevaardigden zitting nemen. De verschillende voorstanders van en strijders voor speciale vraagstukken krijgen belang rijke versterking. De middenstands- belamgen zullen warme verdedigers vinden in de heeren Stulemeijer, van Dijk en Mr. Swaue. Bekwame kenners van sociale vraagstukken -en arbeiders, toestanden als de heeren Henri Hermans', Hazevoet, Kuiper en v. d. Bilt komen de helpende hand bieden aan den heer Engels. Wat de actueele en moeilijke 1 a n d b o u1 w a a n g e- legenheden betreft, is de verkiezing van deskundigen als de heeren Dr. Dec kers, Wintermansen Poels zeker van veel beteekenis. De heeren Bulten en v. cl. Bilt zullen met hun practische adviezen de onderwijsbelangen waardevol kun nen dienen en tenslotte wordt onze j u r i- disohe fractie versterkt door het toe treden van Mr. Paul Rteymer. EEN MINISTER VAN ONDERWIJS? Naar wij vernemen, is het zeer waar schijnlijk, dat, indien de Rechterzijde d'c regeering aanvaardt, een Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal worden ingesteld. („Tijd.") NIEUWE ZILVERBON VAN f2.50. (Officieel.) Binnen weinige dagen zullen Rijksdaaldersbons van een nieuwe type in het verkeer worden gebracht. Voorloopig moeten beide soorten bons van f2.50 naast elkaar in het verkeer blij ven, totdat een ruim voldoende hoeveelheid van 'die nieuwe bons gereed Is. Het bovenstaande heeft geen betrekking op bons van f 1. TER EERE VAN ONZE HEILIGE MARTELAREN VAN GO'RCUM. Geen oprechte vereerder der H.H. Mar telaren van Gorcuim verzuime op heden, hun feestdag, een milde bijdrage voor de oprichting van een monument op hun graf. te zenden aan pastoor L. Th. Mulder te Brielie. De Bisschoppelijke Brielsche Commissie. MILITIERAAD. Bij Kon. Besl. zij'n benoemd tot voorzit ters en leden van den Militieraad voor 1919 in 'het derde militie-district van Noord- Holland: tot voorzitter: N. Glinderman, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger J. F. Lub'be, koopman te Alkmaar; tol leden: H. P. Hink Meienbrink te Alk maar, en J. Houtsmuller, gepensionneerd officier-machinist te Alkmaar; tot hunne ii111ma m mi ii li ijjwiiqiiiwi ■■■■PI M|iM."»Ulir~l toornig kindergeschrei, afgewisseld door vlijmend gillen. W|at heeft dat te beduiden.? vroeg mevr. de Rhodes opschrikkende. Onrustig luisterde zij een v/ijle. Haar echtgenoot raadde haar moederlijke» angst. 't Is Marguerita niet, sprak hij, wees maar gerust. Onze lieve kleine kan, onge lukkiglijk, niet zoo luid schreeuwen als het kind welks stem wij vernemen. Maar als bet onze dochter niet is, wie mag het dan wezen? Ik weet het niet. Ongetwijfeld een arm schepseltje, dat lijdt of dat men lijden doet. Ja maar, dat gehuil kan ik niet "'uitstaan. Ik ga zien. En gezwind liep Blanche naar een' klein gebouw, van waar de kreten schenen te komen. 't Was een bevallig huisje, verscholen onder 't neerhangende loof van een reus- achtigen acacia-boom en welks gevel tot aan den nok bedekt wasmetklimrozelaars, yuurkruit en zoethoutstruikem De ven sters waren potdicht gesloten en toch, na eenige oogeriblikken diepe stilte, begcra het builen en gillen apirfeuiw» om dan weer plotseling op te houden. Blanche lichtte de klink der deur op en zij bevond zich in een tamelijk breeden gang, met rood en geel marmer geplaveid bet marmer der streek en aan 't einde van den gang was een houten trap. Zij beklom 'hem vastberaden ein stond' wel dra op den drempel van een breed en hoog vertrek, wel verlicht door vier vensters, twee gesloten, uitzicht gevende op het ter ras^ twee geopend Jangs den kamt van het plaatsvervangers: C. A. de Braai, gepen sionneerd hoofd eencr school te Alkmaar, en H. G. Preijer, kassier te Alkmaar. R. IC MOLENAARS EN GRAAN HANDELAREN, Donderdag 4 Juli j.l. werd door den Ned. R. K. Middenstandsbond in „Boneski" te Rotterdam de stichtingsvergaderiing gehou den van den Nationaleir Hamzevakbond Van Molenaars en Graanhandelaren. Een 130- tal molenaars en graanhandelaren uit alle oorden des land was opgekomen. De vergadering weid geleid en met een kort woord geopend door den heer A. E. Koek, 2e Secr. van den Ned'. R. K. Mid denstandsbond. De Z.Eerw. heer Rector C. Stoffers, geest, adviseur van de Breda- sche Hanze, hield een toespraak, waarin Z.Eerw. op overtuigende wijze aantoonde, hoe noodzakelijk en hoe redelijk het is, dat de R. K. Middenstanders zich ook in Jmn vakvereenigiiigen op R. K. grondslag orga- niseeren. Vooral in den molenaarsstand acht te spreker dit zeer goed mogelijk, daar ver reweg bet grootste*gcdeelte der molenaars katholiek is. In de voorkiopige commissie tot voor bereiding van statuten enz. worden geko zen de heer A. F. F ook te Terheijden, de heeren Teulings, Biermans en Di'kmans, voorzitters resp. van de diocesane mole- naarsgilden in de Bisdommen Den Bosch, Roermond en Breda, de heer Galema fe Gouda (voor het Bisdom Haarlem), de heer de Boer te Btolsward (voor het Aarts bisdom Utrecht) en de heer Reijers te Arnhem (als graanhandelaar). NEDERLAND EN DE OORLOG,. Bommen op Sluis; Het Ministerie van Buitenlandsohe Za ken deelt mede, dat het onderzoek der'ge vonden scherven van de op 12 Juni op Sluis geworpen bommen heeft uitgemaakt, dat de bom van Brits,ah maaksel was, en dat Harer Majesteits gezant te Londen opdracht ontvangen heeft met den meesten nadruk bij de Britsche regeering te pro- tes'teeren tegen deze nieuwe schending v.an Nederlandsch gebied. Toelagen b ij het v i s- sclien van m ijn en. Naar vernomen wordt, is bij Kon. Besl, bepaald, d'ait voor bovengenoemde werk zaamheden een toelage zal worden toe gekend, in den geest van de toe'agen voor varen ouder water met onderzeeboot en. Deze toelage zal worden genoten in tijden van oorlogsgevaar, niet in tijd tan oorlog. CRISISMAATREGELEN, Aardappelen en steenkolen. Naar aanleiding van verschillende min der juiste berichten over dteni uitvoer van aardappelen naar Duitschiand en de daar tegenover bedongen oontrapraestatie is het Haagsch Correspondentiebureau in staat mee te deelen, dat 'teg'enover den uitvoer van 2G00 waggons aaidappelen, een hoeveel heid die beantwoordt aan ruilm 5 'dagen con sumptie hier te lande, staat de invoer van 5009 waggons a 10 ton kolen, zoo mogelijk gaskolen, waarmede ongeveer voor 20 d.agen in de behoefte der gasfabrieken zal kun nen worden voorzien. Worden minder aard appelen uitgevoerd, dan zullen ook evenredig minder kolen worden ingevoeld. Gelijk be kend moeten bovendien evenveel aardappe len beschikbaar worden gesteld voor Enge land al9 naar Duitschiand worden uitge voerd. Tot heden werden 500 waggons aardappelen uitgevoerd, d. w. z. de behoefte SMMff ill' L Ml eerejjlein en de groote dreef. Een bruine, jonge "O schoone vrouw, met brave en zachte oogen, gekleed als eene boerin van de streek, hield op haar arm het schoonste driejarig kind dat men droomen kon. Het schreide zonder te weenen, want zijn prachtige zwarte oog jes waren droog! en schitterden van woede. Het langwerpig gelaat van het kind, kleine mond, rood' als een kriek, buitengewoon fijn gesneden neusje, marmerblainke huid, voorsjrelden, dat 't eens tot weergalooze schoonheid zoude opbloeien. Diane, lieveling!suste de boerin, zwijg dan toch. Indien men u hoorde, lieve hemel, wat zou er van ons geworden? Maar 't kind zweeg en vleide zich tegen haren hals. Dit deed de vrouw omzien. Zij bemerkte dan de bevallige gestalte van mevr. 'de Rhodes in de deuropening, met haar zachten, teederen en toegevender! blik 'haar toelachende. Vcrsc'hooning!... mevrouw!.», pcog- de de voedster te stotteren. Blanche deed een lieflijk gebaar met hare hand. Wie is dat kleine meisje? vroeg zij' met eene stem die ruischte als engelen zang. Jonkvrouw Diane de Candales^ me vrouw. Een bloedverwant van den hertog de Candales, den vorigen eigenaar? Zijn eigen dochter, mevrouw. Zoo! En hoe komt zij hier? (Wordt vervolgd.^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1