king van het nieulwe tarief worden te Am sterdam nooit vernomen. Na een woord van dank door den Voor zitter voor de gehouden zakelijke discus sies en kalme besprekingen, wekte de Eerw. Geest. Adviseur de leden op, toch steeds de leiding van het Bestuur te volgen, dat gedaan heeft wat mogelijk was om de uit- keeiing hooger te krijgen;- .welke wiikeering toch niet minder is dan op andere plaat sen. Laten wij kalm afwachten op de plan nen, die bij B. en Wj. aanhangig zijn, om zooveel mogelijk aan ieders behoefte tege moet te komen. B. en W|. zijn nu eenmaal gebonden aan het Nat. 'Steuncomité, daar is niets aan te veranderen; evenwel behoe ven wij niet bij de pakken te gaan zitten, maar op ordelijke wijze trachten verbete ringen aan te brengen; de georganiseer- den hebben daar recht op. Spr. noemt eemge feiten, dat onder de arbeiedrs alleen geen gebrek wordt geleden; ook heerscht zulks onder de Middenstanders: ook daar wiordit in vele branches niets verdiend. Na een krachtige aansporing zich door andere elementen niet te Jaten misleiden, maar eendrachtig samen te werken, sluit de Eerw. spr. zijn door applaus beloonde opwekking. Voorz. dankt den Eerw. Heer Hosman voor het gesprokene en stelt daarna de rondvraag aan de orde, waarvan door enkele leden wordt gebruik gemaakt,- waarna slui ting met gebed volgde. MlTITIE, Inlijving van de lichting 1919. Tijdvakken van i n 1 ij v i n g. De Burgemeester van Alkmaar brengt het navolgende ter algemeene kennis. Van de lichting 1919 zullen worden {in gelijfd in het tijdvak van 59 [Augustus .1918: 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten infanterie (Grenadiers, Ja gers en Admiflistra,tietroepen hieronder be grepen), bestemd voor het eerste in 4e lijven gedeelte; 2. de dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën Wielrijders en bestemd voor het eerste in te lijven gedeelte. De tot deze groepen behoo,rende perso nen, die in het bezit zijn yan het in art. 70 der Mililiewet bedoelde bewijs van voor- geoefendheid, zullen twee maanden pa ge noemd tijdvak worden ingelijfd. Ten aanzien van de dienstplichtigen van vorige lichtingen, die uitstel .of verlenging van uitstel van eerste-oefening hebben tot het tijdvak van inlijving van dienstplichtigen der lichting 1919, toegewezen aan een der in den ondeistaanden staat vermelde onder- deelen van het leger, duurt het uitstel als in dien staat is vermeld. Infanterie (hieronder begrepen Grenadiers en Jagers) ie bataljons 5 Augustus '1918. Voorgeoefeuden twee maanden later. He bataljons tot het tijdvak van inlij ving voor het derde in te lijven gedeelte der regimenten Infanterie lichting 1919. Als voren, Ille bataljons tot het tijdvak van inlij ving voor het derde in te Jijven, gedeelte der regimenten Infanterie lichting 1919, Als voren. Compagnieën Wielrijders 5 Augusit|us 1918. Als voren, Voor de dienstplichtigen der lichting 1919, niet genoemd hierboven onder 1 en 2, staat het tijdvak van inlijving nog niet vast. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal echter hun inlijving vermoedelijk plaat3 hebben als in onderstaanden staat is (aan gegeven. •Regimenten Infanterie (Grenadiers en Jagers hieronder begrepen), tweede in te lijven gedeelte omstreeks half October 1918. Voorgeoefenden twee maanden later. Als voren, derde in te lijven -gedeelte, omstreeks half Januari 1919. Als voren. Compagnieën Wielrijders, tweede in te lij ven gedeelte omstreeks half Januari 1919. Regimenten Vestingartillerie, eerste in te lijven gedeelte omstreeks begin October 1918. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks begin Februari 1919. Als voren, derde in te lijven gedeelte omstreeks October 1919. Korps Pantserfortartillerie omstreeks be gin Maart 1919. Korps Torpedisten omstreeks begin Maart 1919. Korps Pontonniers, eerste in te lijven ge- edelte omstreeks half Januari 1919. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks half Juni 1919. Regiment Genietroepen (Pioniers enz.), eerste in te lijven gedeelte omstreeks begin October 1918. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks begin April 1919. Als voren (zij, die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -tele phonist en niet Werkzaam pijn bij de Pos terijen en Telegrafie of bij de Spoorweg- deelte omstreeks half Januari 1919. Als voren (zij, die bestemd zijn voor'op leiding tot milicien-telegrafist of -telepho nist en werkzaam zijn bij de Posterijen en Telegrafie of bij de Spoorwegdiensten) om streeks October 1919. Genie (Motordienst), eerste in te lijven gedeelte omstreeks half Februari 1919. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks half Juni 1919. Regimenten veldartillerie, eerste in te lij ven gedeelte omstreeks begin October 1918. Als yoren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks begin April 1919. Als voren, derde in te 'lijven gedeelte omstreeks begin October 1919. Korps Rijdende Artillerie, eerste in te lij ven gedeelte omstreeks begin October 1,918. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks begin April 1919. Als voren, derde in te lijven gedeelte omstreeks begin October 1919. Regimenten Huzaren, bestemd voor paar- den-oppasser, omstreeks begin April 1919. Als voren, bestemd^ voor paardenverzor- ger, omstreeks begin Juni 1919. Als voren, eesrte in te lijven gedeelte omstreeks begin Augustus 1919. Als voren, tweede in te lijven gedeelte omstreeks begin December 1919. Er dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid, dat de in boven*Handen staat aangegeven vermoedelijke tijdvakken van inlijving nog eenige verandering onder- ^"oodra het tijdvak voor een der in dien staat vermelde groepen voorgoed is vast gesteld, zal hiervan nadere bekendmaking geschieden. UITSTEL VAN EERSTE-OEFENING. Uitstel of verlenging van eerste-oefening wordt onder de tegenwoordige omstandig heden slechts in zeer beperkte mate ver leend en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wèf uitstel of ver lenging van uitstel worden verleend aan dienstplichtigeni, «ie bijv.: 1. eindexamen hoogere burgerschool of gymnasium moeten afleggen; 2. examen moeten afleggen voor onder- - 3. leerling zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soort gelijke inrichting; 4. leerling zijn van Be Middelbare Kolo niale Landbouwschool. Uitstel of verlenging van uitstel wordt niét verleend aan dienstplichtigen, die bijv.: 1 als student zijn ingeschreven voor het eerste studiejaar aan een universiteit; 2 reeds een betrekking bekleeden en doorstudeeren, ten einde hun positie te ver beteren, zooals: a. onderwijzers, die zich bekwamen voor de hoofdakte of voor een andere akte; en b personen; die werkzaam Zijn op kan toren, in bedrijven e.d. en les nemen in boekhouden of een ander vak, 3. leerling zijn van een school of andere inrichting, waar slechts enkele uren in de week les wordt genomen; 4. zich wijden aan een studie, the m het algemeen niet van oner wegenden invloed is op hun maatschappelijke betrekking. Zij die uitstel of verlenging wenschen, moeten daartoe zélf hun verlangen bij (on gezegeld) verzoekschrift aan den. Minister van Oorlog te kennen geven, met over legging van een deugdelijk bewijsstuk om trent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplichtigen zullen echter rekening moeten houden met de mogelijkheid1, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Uitstel of verlenging van urtstel behoort eerst te worden aangevraagd, zoodra vast staat wanneer de dienstplichtige moet opko men. Dit is thans alleen het geval met hen, wier opkomst in Augustus a.s. moet plaats 'hebben. De overigen dienen dus, indien zij uitstel of verlenging van uitstel wenschen te vragen, met de aanvraag te wachten toi- dat zal zijn bekendgemaakt welk tijdvak voor hun opkomst is vastgesteld. LANDSTORM. Keuring jaarklassen 1897 en 1896. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van de landstormplichti- gen van de jaarklassen 1897 en 1896, dat op 22, 23 en 24 Juh a.s. op iederen dag voor 60 Jandstormplichtr- rrCI1, te beginnen, met volgnr. 1 van het iugai-cgiolcc der jaaritlaoac 1397 C" Op 25 Juli a.s. voor de overige landstormplichtigen, ten Stadhuize, tdes voormiddags te 9 uiur, ge legenheid bestaat om zich aam een genees kundig onderzoek omtrent hunne geschikt heid voor den dienst te onderwerpen. Voor het geval zij zich voor éen anderen keuringsraad aan het onderzoek wenschen te onderwerpen behoeven zij daartoe toe stemming van den Voorzitter van den keu ringsraad alhier. CONCERT door het Stedelijk Muziekkorps (Directeur de heer H. A. Maas), op Zondag 14 Juli 1918, aanvang 6i/3 uur, in den Hout. Programma: 1. „Het Noorden", militaire marsch S. P. van Leeuwen. 2. Ouverture „In Italiaansche Stijl" F. Schubert. 3. Rood, wit blauw! H. A. Maas, Fantasie-polka voor drie solo- trompetten. (De heeren: Ofman, Fholien en Sieuwerts.) 4. Groote fantasie uit de opera Faust" Ch. Gounod. Pauze. 5. Vroolijke trommelslagers! marsch Wi van Perck. 6. De W.achtparade komt! R .Eilenberg. 7. Zomeravond, wals E. Waldteufel. 8. Finale. TENTOONSTELL1NQ AMBACHTSSCHOOL. Door het Bestuur der Ambachtsschool zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan eene tentoonstelling van Werkstukken en Teekeningen vam de leerlingen dezer school gehouden worden op Zondag 21 Juli a.s. van 10—4 uur, op. Maandag 22 en op Dinsdag 23 Juli, telkens van 1—4 uur. Gaarne maken wij van 'deze gelegenheid gehruik om lezers op te wekken een. kijkje te gaan nemen op die Tentoonstelling. Wij waren meermalen in de gelegenheid dergelijke tentoonstellingen, ook hier ter stede, te bezoeken, en keerden steeds hoogst voldaan huiswaarts, pirecteur en leeraren laten in deze werkstukken, duidelijk (uitko men, hoe het Ambachtsonderwijs verede lend werkt op den kunstzin yan de leer lingen, en waarmede zij de maatschappij een grooten dienst bewijzen. Wij zijn overtuigd, dat het bezoek aan deze Tentoonstelling het vooroordeel, dat bij enkelen tegen het Ambachtsonderwijs bestaat, zaï wegnemen, en dé voorlietde voor dit onderwijs zal doen toenemen. Directeur en leeraren zij een bestendig suc ces toegewenscht, dat zich bij het Bestuur mag doen kennen door overvloedigen steun van hier zoowel als van elders. KAASMARKT.. De handel was gisteren iets vlugger dan verleden week. De aanvoer bestond uit: 45 stapels Edammers. (Fabriekskaas), 7 P^- tiitjes bóeren-Edammers, 14 stapels commis siekazen en 1 stapel Middelbare, waarvan Üe totale wicht wordt geschat op 120.000 kilo. Men besteedde de prijzen volgens ons marktberichtvoor iets afwijkende kwa liteiten een paar gulden lager. Op den overeensfemmenden marktdag van verleden jaar werd aangevoerd: eene hoe veelheid van 189.500 kilo, verdeeld over 370 stapels, (fabrieks- en boerenkaas). Toen waren de hoogste prijzen voor Edammers (fabriek), f 70'/2 Edammer (boerenkaas), f70, commissiekazen f71, middelbare f69. GESLAAGD. Mej. S. Aboouwer alhier, slaagde voor het examen Eugelsdie Handelscorrespon dentie. Door de vereeniging van Leeraren in het het schoonscrijven M. O. is het diploma voor goed loopend handelsschrift en rond- schrift uitgereikt aan mej. M. Berkhout, alhier. Geslaagd is voor het Mercurius Di ploma voor Duitsche Handelscorrespondentie de heer J. van Wiijk. Voor het practijk-diploma slaagde de heer J. Blom. Voor het Mercurius-examen in handels correspondentie zijn geslaagd de heeren A. Hekket (voor Fransch), J. Wf Breet en H. Bregman (voor Duitsch). HEEMSCHUT. Aan den gemeenteraad van Alkmaar ,werd het volgend adres gezonden. „Het Dagelijksch Bestuur van den Bond Heemschut, die zich, onder bescherming van H. M. de Koningin, het behouden van de schoonheid in Nederland ten doet stelt, nam kennis van het voornemen, dat bij Uwen Raad bestaat, om den Geesterhout aan te wijzen als het terrein, waarop, een gebouw voor den Landbouw' zal worden gesticht. „Werd aan dit voornemen gevolg gege ven, dat zou een der weinige open plekken, die in de noord-westelijke, dicht bebouw de, uitbreiding der gemeente overblijven, verdwijnen en daarmede aan de schoonheid ernstige schade worden toegebracht. „Derhalve verzoekt het Dagelijksch Bestuur voornoemd in uwen Raad met dein meesten aandrang, voor bedoeld gebouiw een ander terrein aan te wijzen. PLAATSELIJK N1EUKB. WORMERVEER. Gem een teraads verkiezing. Voor de verkiezing van twee gemeente raadsleden, welke zal plaats hebben op Dinsdag 16 Juli a.s, tusschen 8 en 5 uur, zijn de volgend ecanddiaten gesteld: A. E. J. Ferf (lib.), A. C. Wijkhuizen (a.-r.), E. Meijne en N. Oosterhuis (std.a.p.). De Katholieke kiesvereeniging heeft be sloten de caadidatuur van de heeren Ferf en Wijkhuizen krachtig te steunen. Immers, indien de sociaal-democraten de meerder heid behalen, zouden fcijr Gzetels in den gemeenteraad bezitten of 2 zetels meer, dan zij volgens de evenredige vertegen woordiging moeten hebben. De kiesdeeler was 130. Zij hadden 595 stemmen. 595 130 4 zetels met een rest vam 75 stemmen. Levensmiddelen, in de week van 15 tot en met 21 Juli 1918 zijn op onder staande witte bonnen de daarachter ge noemde regeeringsgoederen te verkrijgen: Bon 50 zandacuxlappelen 2 K.G.; bon 51 kleiaardappelen 1 K.G.; bom 52 vroege aard appelen 1 K.G.; bon 53 vroege aardappelen 2 K.G.bon 54 havermout i/2 H.G.bom 55 kaas 20 1 H.G.bon 56 peulvruchten 1 H.G.bon 57 een versch ei; bon 58 suiker 2i/3 H.G. De prijs van vroege aardappelen is 9 cent jjer K.G. Rantsoen voor kinderen, zieken en zwak ken: Bon 30 havermout; bon 130 rijst 2i/3 H.G.; bon 230 vet 5 H.G.; bon 330 peulvruchten 5 H.G.; bon 430 kindermeel 2j/a H.G. I Op de oranjebonnen 119—125 zijn van 14 tot 20 Juli verkrijgbaar i/3 Liter melk ad 5i/3 cent. De Centrale Keuken heeft haar werkzaam heden tijdelijk gestaakt. Brandstoffen, Op de navolgende be- stelbiljetten van het zomerrantsoem (witte kleur) zijn verkrijgbaar: Besfelbiljet No. 5 y3 H.L. cokes en 150 turven klasse II, prijs zonder gemeentereductie f3, met gemeente- reductie f2.». Bestelbiljet Na 6i/, HL eierkolen prijs fo.90. Op bestelbiljet No.' 5 is de gemeentereduiotiebom No. 5 geldig en heeft een waarde van f0.70. De ge- meentereduotiebon No. 6 vervalt. OUDKARSREL. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente was Woensdag in voltallige verga dering bijeen. Na opening weiden de notulen gelezen en goedgekeurd. Van F, Moeijes, doodgraver, en van P. Heertjes, telefoonhouder, ijas dankbetuiging ingekomen voor verleende duurtetoeslag. Ged. Staten zonden bericht, dat de ver goeding ingevolge de wet van 24 Mei 1897 f 3208.44 bedraagt. Goedgekeurd waren teruggekomen de ko hieren H. O. en Hondenbelasting; Door den rijksontvanger is aan den gem.- ontvanger uitbetaald f585.62. Namens de gas,commissie werd door B. en W. het voorstel gedaam om de salaris sen van het personeel der gasfabriek te herzien als volgt: voor den baas te bren gen op f 22.voor demi len fitter op f 19 2e fitter op f 18.Ie stoker op f2(L 2e stoker op f 19.en hulpstoker oip f 18, lantaarnaansteker voor Lamgendijk op T17 en die voor St. Pamcras op f3.25; dat van den directeur te Jaten op f1700 en van den klerk-incasseerder op f450; een en ander ingaande 1 Juni 1918. Zonder bespreking werd dit voorstel met algemeene 9temmen aangenomen. Een verzoek van mej. Heertjes-Bakker om eervol ontslag als pl.v.w-telefoniste werd verleend. In haar plaats werd benoemd mej. F. Starreveld. B. en W. kregen machtiging om een kas- geldleening aan te gaan van ten hoogste f6000.—. Aan Ged. Staten zal worden aangevraagd om een rék-courant te mogen openen bij een boerenleenbank. Als zetters zijn aftredend de heeren C. Over en M. Rootjes, Op de aanbeveling worden geplaatst: J. Kal verdijk. J„, v, Exier. Q. Hart. C. Eeeen. Iiigevolge ontslagname door den neer Hoekstra als lid der Gezondheidscom missie, zal naar den Centrale Gezondheids raad de volgende voordracht worden inge zonden 6 J. G. Vogelenzang, Oudkarspel, J. jC. Groenhart, Harenkarspel. De gemeenterekening gaf aan, een ont vangst van f55161.26, een' uitgaaf van f55030.81, alzoo een saldo van f 130.45 De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur gaf aan een ontvangst van f302703 een uitgaaf van f3799.71, alzoo een nadee- lig .Saldo van f772.88. Over het niet door gaan van de kermis zal geen voorstel worden gedaan, omdat daaromtrent ook in de naburige gemeenten niets aan de orde is. Sluiting. NOORD-SCHARWpUDE. Kapers o pde kust Tengevolge der stagnatie in de aardappelenaflevering blijven dagelijksch aan de veilingen groote hoeveel heden in vaar- en voertuigen, overliggen. Het gevolg is geweest, dat meerdere malen eenige zakken aardappelen den volgenden morgen werden vermist. Door het markt- bestuur alhier is thans een .jvacht aan gesteld om des nachts toezicht te houden. Hopen wij, dat de dieverij (hans uit mag zijn, Raadsvergadering op Dinsdag 9 Juli. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter, de Ed.Achtb. Heer C. Brinkman, opende de vergadering met een woord van welkom, waanar voorlezing der notulen, welke na lezing zonder op- of aanmerking 'werden goedgekeurd. Ingekomen. Mededeeling van den opzich ter dei gemeente, dat hij een begrooting had gemaakt voor uitbreiding van, het kerio bof en dat de kosten ongeveer f450. zullen bedragen. Ingekomen: Staat van telegrammen over Juni, u.l. 112 en 3 dienst; Goedkeuring, van Ged. Staten begroo ting 1918. Kegeling af- en overschrijving, dienst 1917 De rekening gaf een saldo van f 1144.73," doch op de distributierekeniugwelke afzon- derlij Ljitaat, was een belangrijk tekort. Over een geldleening werd nog gediscus- seerd, doch ten slotte uitgesteld tot een volgende vergadering". Request van mej. Hoff, verloskundige der gemeente, waarin aanvrage om verhoogino- van salaris. Op vooistel van den heer Ootjers (werd met algemeene instemming dit salaris met r 100. verhoogd, met ingang 1 Jan, f18 op voorstel van den Burgemeester. Een schrijven van de vereen. „Algemeen Belang tot verbetering van volkshuisves ting, om 24 arbeiderswoningen te mogen bouwen en een voorschot hiervoor van 1 130.000. De kosten van bouwing en laan- toop grond bedraagt ongeveer f3810.000. Het schrijven was begeleid van bestek (en teekening en een beraming der kosten. heer Barten vraagt o f woningen egen den herfst klaar kunnen zijju; pvaarop de Voorz. antwoordt, dat de opzichter iheeft gezegd van wel Het schrijven zal worden, gecirculeerd en m de volgende vergadering een beslis sing genomen woiden. Rondvraag. De heer Ootjers vraagt of, met het oog op de uitbreiding Ivan het kerkhor, met het Kerkbestuur overliw is gepieegd. De Voorz. antwoordde van niet, dochimen hM if lerF'-, eerst even gezamenlijk het kerkhof bekijken en, daar in (overleg gaan met het Kerkbestuur, om in een vof- gende verg tot een, beslissing te komen. c heer Barten zoui weder graag ieen2e ambtenaar van den Burgerlijken Stand heb. ben, daar hij als 3e ambtenaar niet! graas de verantwoording op zich wilde nemen om ais 2e de fungeeren, Hierin zal voorzien worden. De heer Zut zegt vernomen te 'hebben ,SC"le' in gebruik bij de gemeente- sinbuhe, door den eigenaar terug wordt gehaald en vraagt of naar een {indexen met moer worden 'Uitgezien. De Voorz. zal hiervoor zorg dragen Oo k zegt de heer Zut,dat,de stelt, eigen- p c -5r. ^eiJieen'^j hij het perceel Valri 1.Smit, in slechten staat verkeerd De Voorz. zegt, dat de stelt niet veel dienst meer doet en zou er ivoor wezen om aan den gemeente-oprichter op tedra- honf SCli0eiin& als dit kon, met het hiervoor." tC reparecren- A»en De heer Ootjers vraagt, of de kas bij den gemeente-ontvanger wel eens wordt' naae- aen. Hij hoort hier altijd weinig kan! De Voorz. zegt dat dit geregeld om de 3 maanden geschiedt en het de ivoriwe Tf Jwsf-beeft plaats gehad en het ver- den u'iUraeh?Cnde Verg-aderi^ zal ^r- Hierna sluiting. KUNST. Nieuwe Ujtgaven. „NAAR DE RETRAITE" door MAARTEN VAN DORDT. De titel doet een ieder denken aan de populaire brochure van de Volksboind-Pro^ paganda-Unie, waar reeds een oplage van 35.000 ex. wordt verspreid. De vele aanvragen^ maar vooral ook de krachtige propaganda, die er in heel ons Katholiek Nederland voor de Gesloten Re traite wordt gemaakt, was aanleiding om tot een verbeterde herdruk over te gaan. Dat er met deze uitgave veel nut wordt gesticht is zeker, maar ook zal de ver spreiding van deze brochure vele twijfe laars overhalen een Retraite mede te ma ken. Het is dus een prachtige gelegenheid voor onze Volksbonden, Werlieden-Veree- nigingen, Propaganda-dubs, Rjetraitefondsen en andere Vereenigingen, om met kradit deze Brochure op ruime schaal te ver spreiden. Heel Katholiek Nederland moet kennis maken met den populairen schrijftrant Maarten van Dordt. Oczien de hooge drukkosten, zijn de prijzen zoo laag mogelijk gesteld. (Vrachl is voor rekening van den besteller.) 149 ex. 3 cent per stuk; 5.099 ex. 2i/2 cent per stuk; 100—200 ex. 2 cent per stuk; daar boven voor elke 100 ex. f 1.75 per 100 stuks. Men bestelt bij de Administratie van de Volksbond-Propaganda-UnieBoeken- bergstraat 27, Gouda. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende Platen: Vijf kiekjes van bet open luchtspel „De Maagd van Orleans" te Val kenburg. Vijf kiekjes van het telegraaf kantoor te Amsterdam. Drie typische verkiezingskiekjes. Mej. Suze Groeneweg, het eerste vrouwelijke Kamerlid. Eenige der meest op den voorgrond tredende en meest besproken niet-Katholieke leden der Tweede Kamer. Twee prachtige kieken van de bissohopwijdi-ng van Kardinaal van Rossum. De dierentuin te Tokio. Het Amerikaansche oorlogsschip Texas". Bioscoopcommissies. Herwonnen Le venskracht te Nijmegen. De Katholieke partij in de Tweede Kamer (30 portretten). Mohammed V. Zia-Eddine. De Koningin-Moeder met prinses Juliana. Begrafenis van luitenant Meltzer. De gebr. Trienekens te Venlo. Tekst: Heidehof, door Agatha de Haan. -Naar Rinus, door Henri van 't Sas. Onze Duizend-Gulden-wedstrijd. fiEMENGD NIEUWS Spaansche ziekte. „De Spaansche ziekte" heeft ook lure intrede ook in Smis gedaanla militairen zij u er door aangetast. De verloven zijn ingetiöksen; ook mogen zij het pensionaat, waar ze grootendceis in gekwartierd liggen, niet ver aten. Het schijit, dat een mltair de z.ek e üit het oosten des lands heef. met-gebracht. Mislukte inbraak. Donderdag morgen, bijna in dea nacht nog, om streeks half vijf, zag een surveilleercn- de politie agent op de Leidschekade voor den ingang van het feestgebouw „Belle; ue" een rijtuig staas. Hoewel 't ia het füge- meen niet vreemd is dat daar r(jtu:gca wachten, kwam ditmaal het stiistaauüe rij tuig den agent toch Ietwat vreemd voor. Immets, het sacitên van rij aigen daar gaat altijd samen m<t verstervend ieest- gedrutsch biuntn, maar ditmaal was „Bellevue" ia diepen rust. Bovendien, half vijf, het is in dezen tijd wel wat erg laat vc-or feest. De agent, nieuwsgierig als hij uit zijn aard is, hield dus van om ésn hoekje een oogje op 't geval, dat er niet minder veidac.it op werd toen hij een paar manzen stiekum zag rondschirrelen ine- schen het rijtuig ea den Ingang van^Bei- ievue". In els geval leek 't hem ziag de tood ge maatregelen te nemen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, hij haai de versterking van 't bureau Leidscaeplein, en even later was er een poüaebezettiug, onder leiding van eea iesp.cttur, d,c ae ingangen van „Bsllevue" voldoende be- heerschte. Toen de inspecteur het oogeublik gun stig achtte, trok hij zijn manschappen sa men op dea ingang van het gebouw, waar ™.ea. v-er mannea, den koetsier van het rijtuig met drie kornuiten, bezig vond met het versjouwen van de brandkast uit het kzntoor aan de Leidschekade naar de deur. De kast stond al in den gang, het was blijkaaar de bedoeling haar in het wach ten Je rijtuig weg te voeren. Nu is de politie altijd eeeïgfrins scep- tkch gezind ten aanzien, vsnbjanukasiver- veer in den al te vroegen ochtend, vooral als de eigenaar van de ve; voerde kast nog ia diepe tust is, wat in casu inderdaad he; geval bleek te zijn. Den vervo.rders werd dus met eenige k em verzocht even te wachten totdat ds politie het oordeel over het vervoer zou hebhen gevraagd van dea directeur van „Eelievue", den heer Van Rijn, die boven het feestgebouw woont, D.-ze werd uit zga bed gehaald, en het bleek inderdaad dat het ver voer van de kast met met zijn toestemming geschiedde, bovendien bleek, dat de hoofdman der nachtelijke vervoerders was een kellner, die verleden jaar in „Bellevue" zijn hoof- sche diensten had verleend, en die er dus de situatie kende. Blijkbaar had hij den weg gevonden om ia het gebouw te komen, en toen hij eenmaal binnen war. had hij zijn vrienden toegang verleend ^ngs aen royalen weg, teneinde gezamen lijk het zwsre karweitje op te knappen. Ge ukkig voor hen echter onderbrak de poutie net moeizame werk, het resul- tiat toch zou hun bittere teleursteltirg heb ben gebaara: de kast bevatte niet veel meer dan boeken, Zoouat iedereen tevreden kan zijn; de heer Van Rijn omdat hij zijn wast niet kwijt is, de politie omdat zij eea viertal met schen vermocht terug te houden van fle öwahngen huns weegs, en de vier hee ren omdat zij geen monnikenwerk hebben verricht eu door de politie in staat zijn geite.d ieiwat uit te rusten van hun porin gen om toch monnikenwerk te doen. Waarschuwing tegen het ge bruik van bloembollen. Het is aan den Centralen Gezondheidsraad bekend, dal tegenwoordig allerlei soorten bloembollen voor de bereiding van levens- en genotmid delen worden gebruikt. Onder de bloembol len moeten voornamelijk de narcissen als zeer schadelijk voor de gezondheid .worde.i beschouwd. Daarom behooren bloemholltn slechts dan voor de bereiding van levens- en genotmiddelen gebruikt te worden, wan neer door een onderzoek met zekerheid vastgesteld is, dat daaronder geen schade lijke narcissen voorkomen. Dit is te meer van belang, omdat het aantoonen van narcissen in bloembollen, wanneer deze gedroogd, vermalen of ge brand zijn, zeer moeilijk en dikwijls on mogelijk is. Synode en O.W.? De predikanten en ouderlingen der Chr. Geref, Kerk, die de in deze maand te Utrecht te houden Synode zullen bijwonen, hebben, naar mei

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 6