R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND o y' Zaterdag- i7 Augustus 12e Jaargang' Een edel hart. en om Alkmaar x Buitenland A'* «F^afcv/jrwigggar.r t" wnwrm ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huisL15 Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling f 1.55 Afzonderlijke nummers van de courantf 0.05 het Zondagsblad f 0.05 ADVERTENTIEN: Van 15 regelsf 0.75 Elke regel meerf 0.15 Reclames per regel1 0.42' Rubriek vraag en aanbod per plaatsing t 0.40 Baasspelerig of anti-clericaal? Met vreugde tean het opgemerkt worden, hoe den laatsten tijd, nu de internationale verhoudingen der lan den van zoo buitengewoon groot be lang zijn, meerdere regeeringen zich in verbinding stellen met den Vader der Christenheid te Rome. Al willen wij1 hieruit niet afleiden, dat zulks geschiedt om hoogerê beweeg redenen. al nemen wij zelfs aan, dat de meeste regeeringen met het Va- ticaan in diplomatieke relatie wénschen te treden, omdat zij daarvan voordeel verwachten. de feiten verheugen ons tóch, dewijl daaruit de voorname inter nationale positie van den Paus blijkt, en dewijl Z. H. de Paus op die Wij'ze hopelijk alsnog voor den vrede en voor een eerlijke en goede machts verhouding der verschillende staten na den oorlog zal kunnen werken. Onder de landen, die het nut van di plomatieke relatie met den H. Stoel inzagen, behoordeook China,- doch gelijk Wij1 kortelings reeds meldden Frankrijk heeft zich verzet tegen het aanknaopen van diplomatieke on- derhandelingen van China met den IT. Stoel, omdat dit niet overeen te brengen is 'met het 'Fransch-Ohineessehe ver drag van1858, dat de katholieke organisaties 'in China onder Frankrijk's bescherming plaatste. In ingewijde krin- gen, zoo voegt Reuter er biji, houdt men de benoeming van een nuntius voor een!Duitschen politieken zet, het werk van Hintze, vroeger gezant te Peking, thans minister van buitenland sche zaken van Duitschland. En een later telegram van Reuter uit Pekin'g meldt, dat de Ohineescha regeering! geweigerd heeft den pause lijken nuntius Mgr. Petrelli, „die een intiem vriend van Hintze i3", te ont vangen China heeft dus, noodgedwongen, ge hoorzaamd. Doch men moet zich afvra gen, of 't baasispeleriglheid of wel anti- elerioalisme is van Frankrijk, dat zelf alle diplomatieke betrekkingen met den Paus heeft verbroken, en op grond van een oude overeenkomst van voor zeven tig jaar, zich er tegen durft te ver- zetten, dat de TI. Stoel een eigen ver tegenwoordiger naar China zendt. Om de zaak bij' de andere regeeringen aan nemelijk te maken, wordt fluks een Duitsch komptot verzonnen. Veronder stel, dat de nuntius en Hintze elkaar uit vroeger tijd kennen, is daarom de aanstelling van den nuntius bij de Öhi- neesche regeering onmogelijk? Nog eens „Kranige gemeenteraadsleden". Bespraken wij de.zer dagen in eeni artikeltje de wenschelijkheid, de nood zakelijkheid: dat Wij1 alooi in de nabije toekomst flinke beginselvaste en voor hun taak berekende gemeenteraadsleden zouden krijgen, thans willen wij eens even wijzen op 'n heel voornaam midi del om in het nu reeds bestaande en later nog grooter wordende tekort te. voorzien, door als 't ware goedö raadsleden te kweeken. Burgemeester Michielsen heeft hef kort geleden in „Het Centrum" weer eens krachtig gezegd :s de katholieke' raadsleden moeten zich organiseeren. Zij moeten, in vergadering bij'een, de Room- sche beginselen in zich versterken, zij moeten jgeleid door die beginselen Alle gemeente-aangelegenheden ge- zamenlijk aan uitvoerige bespreking .en aan diepgaande overweging onderwer pen. Kortom: zij' moeten zich in liün or ganisatie in alle opzichten tot de heden .FEUILLETON Omgewerkt naar het Pransoh. 76. Rein van harteallen? Misschien niet! Wat gingi er om achter het strakke voorhoofd van jonkvrouw de Candales? Welke verzuchtingen, welke verlan gens woelden er achter dit gelaat met zijn prachtige, eenigiszins harde trek ken? Waarom schoten die fiuweelen, on peilbare en zwarte oogappels soms von ken en'stralen? Marguerite, rein als een engel, be merkte geenszins de oogslagen vol bit teren nijd en ongekoelden Baat, welke Diana nu en dan op haar wierp En wat Fabien betreft, de ontstel lende en onweerstaanbare schoonheid, zeide hem nog niets, liet hem koud, on verschillig en -vreedzaam. Diana sprak niet tot zijn hart, dat nog niet geklopt had, noch tot zijp zuiver jongelingtsmoed. waar <Je driften nog geen vat op hadden. I Bij voelde zich meer aangetrokken tot ten dage noodige raadsleden vormen zonder ophouden. Reeds lang was er sprake van een Bond van R. K. Raadsleden. Daarmee wilde 't echter maar niet vlotten, hoezeer do heer Michielsen nu en dan ook z'n best deed. Het komt ons voor, dat het niiet- slagen der ondernoming voof 'n goed deel is toe te schrijven aan den tot nu'toe voorgestanen opzet: een Bo nd te stichten, 'daargm zagen wiijl met genoegen een ander denkbeeld, met o.i. grooter levensvatbaarheid, geopperd. Zonder te spreken over de noodza kelijkheid van een program, over een meer systematische gemeente-politiek, meent „De Volksbanier" dat het troetel kind van den heer Michielsen alleen maar een weinigje anders gekleed moet worden. „Wat, zou men er van denken, vraagt het blad indien de t'R. K. raadsleden zich vereenigdan in „raads- kringen"? Als basis ware te nemen de bestaande Rijkskieskringen. In Haar leao bestaat zoo, iets. Daar vergaderen leden van verschillende gemeenteraden uit de omgeving! bij' elkander: Haarlem, Heemstede, Schoten, Beverwijk, Half weg. Er zou dan evenals biji den Bond van R. K. Kiesvereenigingen een hoofd bestuur moeten zijn, dat de zaken van boven a-f leidt, jaarlijks tenminste een algemeene vergadering houdt, waar de raadskringen door een of meer afgevaar digden vertegonWoorcri.ga zouden kunnen zij'n. Een Bond van R. K. Raadsleden met individueele leden is een practi sche onmogelijkheid. Het zij'n tegen woordig niet 3 enkel de kapitaalkrach tigen die geroepen worden om behulp zaam te zijn bij' het besturen der ge meenten, en niet ieder heeft de ge legenheid en het geld om bondsverga deringen bij' te wonen. Alleen daaruit is reeds> het fiasco van het bestaande licb aamte verklaren." Inderdaad! Men zie af van den „Bond", men organiseer© „kringen". Wie neemt, in onze omgeving het initiatief? UIT! DEN ALKMAARSCEN RAAD. Eigenlijk weten we niets van de laatstgehouden Raadsvergadering, want we zijn behoorlijk buiten de deur gelaten! Wij kunnen ons dus niet zetten tot behandeling en beschouwing van een en ander „Uit den Alkmaarschen Raad", doch dat doet. er minder toeWe wil len ditmaal voornamelijk .maar even eonstateerien, dat de Raadszitting geheim Was. 't Was tevens een spoedvergadering. Dit laatste is mogelijk een verkla ring van het eerste: in de. haast heb ben de hoeren misschien gemeend, dat een,-en ander maar liever „onder ons" moest blijven, en in de haast hebben zij er misschien niet aan gedacht, dat het niet aangaat, in 'n geheime zitting te besluiten tot de oprichting van een gemeentelijke briquettenfabriek Dank zij1' immers de welwillendheid van een der geheim-lievende raadsle den, Wist de „Alkm. Crt." gisterenavond reeds te vertellen, dat bovengenoemd besluit Werd genomen. De vergadering was noodig,'zo,o werd aan genoemd blad uit de school ge klapt, 'omdat B. en W. van de brandstof fen-commissie bericht hadden ontvan gen, dat de braadstoffenhandelaren voor de oprichting van een briqettenfabriek door hen niets gevoelde; en daar er een ministerieel schrijven was, "waarin Marguerite, zoo beminnelijk en bevallig' ,met hare mooie oogen, blauw als de hemel, hare blonde haren, moeilijk bij een gehouden met een blauw zijden lint, maar dat bij' 't minste zuchtje flad derde. D'iane scheen daar niet jaloersch op, integendeel. En eiken morgen, met een gedien stigheid welke ieder trof, ging zijzelve de tuilen plukken welke de jonge mar kies zijne kleine vriendin bij haar ont waken aanbood, ofwel de bloemen welke hijl op hare servet aan tafel ontbla derde. Dit overgelukkige leven duurde «eni ge jaren. De zaken van Jacques de Rhodes bloeiden altijd voort Ook op het kasteel d'Angel los scheen het geluk weergekeerd. Het verkoopen van 't woud leverde zulke gnustige resultaten op, dat de voorschotten, door graaf de Rhodes ver strekt, bijna waren terug betaald. - De goed bewerkte landerij'en droegen prachtige oiogsten. Men leefde te Argelles weer op g'rioo- ten voet, zonder de zorgen en bekom meringen, welke zoo menig jaar de bericht Werd, dat gemeenten die niet medewerkten, om de beschikbaar te stel-, len brandsto,ffenh,o,eveelheden te ver- grooten, o,ok niet geholpen zouden wor den. oordeelden B. en W. de oprichting van een gemeentelijke briquettenfaibriek noodzakelijk. De moeilijkheden voor het aanschaffen van de noodige, machines (zuiggasmoto ren zij'n om iets te noemen niet meer te bestellen en de commissie, die voor, eenige weken er nog eene voor f7000 in handen had, heeft nu de beschikking, over een anderen, maar voor1 f20000), maakte een spoedige beslissing van den Raad noodzakelijk. Ten slotte besloot de Raad in be ginsel tot de oprichting van een ge meentelijke briquettenfabriek en daar-: voor eenige gebouwen óp het terrein, van de oude gasfabriek te bestemmen. In openbare zitting zal de Raad nu slechts de daarvoor noodige gelden be hoeven te# vetoeren, daar men hiertoe volgens de gemeentewet in een -zitting met gesloten deuren niet mag' beslui-: ten. Hiertoe mócht men in geheime zit ting' niet besluiten; jammer voor den Raad, anders had men knusjes het» heele gevalletje, „onder ons" kunnen afhandelen! - Van den heer Elf ring was een schrij ven ingekomen, dat hij zich met deze- wijze van het behandelen van de pu blieke zaak niet kon vereenigen, z. i. diende de publieke zaak publiek be handeld te worden. Juist zoo! Als men geen crïtiek vreest en er zijn geen waarachtige redenen voor ge heimhouding (waarvan wij! tot .nu toe niets konden ontdekken), zet dan de deuren wijd open. De Alkmaar'scbe burgerij1 en ook de Alkmaarsche pers is den Raad dank baar, als hijl 'n goed besluit neemt, waarom wordt ons dan een oordeel velling over het al dan niet goede van dit besluit onmogelijk gemaakt? Gaat men weer, gelijk vroeger maar al te veel geschiedde, verstoppertje spelen Ons oordeel over het „in beginsel" genomen besluit schorten w'ij op, totdat wij' over meerdere gegevens beschik ken; ons oordeel over het geheime der vergadering meenden wij maar aan stonds te moeten uitspreken. - OORLOGSOVERZICHT Nu de Engelschen de Tsjeeho-Slowa- ken als een geallieerde natie erkend heb ben, nu beginnen zich de sympathie- en machts-verhoudingen in Europa's oos ten scherper af te teekenen. Wij bevroedden het reeds sinds lang, wat de Tsjecho-Slowaken, - een zoo plotseling talrijk en krachtig geworden oorlogspartij wilden; thansweten wij' het met zekerheid. De Tsjecho-Slowaken zijn, gedeeltelijk uit eigen sympathie (of liever: uit an, tipathie tegen de Centralen en de Bols- jewiki), gedeeltelijk ook tengevolge van de actie der Entente, mede-strijders dep Geallieerden. Meerdere fronten hebben zich in kor ten tijd in Rusland reeds gevormd, eii thans wordt er hier en daar formeel en danig gevochten. Wij kennen reeds het 'front aan de Moermankust; daar is het de laatsste da gen vrij kalm; de 'Bolsjewiki schijnen daar tegenover de Engelschen aan de winnende iiand te zijn; zij rukken van het Onega-meer op en naar ver luidt bereiden zij langs alle spoorwe- arme, oude markiezin bedroefd hadden. De harde proef, welke zij! doorstaan had, had haar genezen van hare slor digheid; zijl volgde nu den raad van den reeder en maakte geene schulden meer. Alles werd direct betaald. Het moeilijkste Was nu niet te snel te gaan en het verkregen fortuin goed te beheeren. Maar Jacques de Rhodes wist alles ten beste te schikken en Fabien, met wien hijl omging als ware hij' zijn zoon, deed mede zijn best om het landgoed te doen bloeien. Hij' werkte hard, maar achtte zijnen arbeid voldoende beloond, als de gezel lige maanden aangebroken Waren dat de familie de Rhodes 't gebergte kwam bewonen. Zwarte wolken pakten zich nochtans samen boven het huis De Rhodes. De krachten van Blanche kwamen niet zoo snel terug als hij gewenseht"- had. Zij had geen nieuwe crisissen gehad, noch die schokken, welke haar „binnen korten tijd ten grave konden sleepen, maar hare gezondheid was altijd wan kelbaar. Marguerite, trouwens, was ook niet gen van Finland een opmarsch voor. Aan het Siberische front echter be vinden zich de Tsjecho-Slowaken, die nn vanuit Wladiwostok hulp krijgen van de Geallieerden; verder onderscheiden wij het oostelijk Tsjecho-Slowakische front, ongeveer op de grens van Euro- peesch Rusland en Siberië, en om het hierbij te laten het westelijk Tsjecho'-Slowakische front, dat vrijwel geheel langs de Wolga loopt. Resultaten van den strijd kunnen nog niet opgegeven worden; wel wordt ge-' meld, dat op het Westelijke Tsjjecho- Slowakenfont nabij Kazan en Swi- fasjk, hevig wordt gevochten. Sovjetstroepen veroverden het station van Oekotnitsja 25 K.M. ten W. van Simbirsk aan de lijn Pensa-Simbirs. In het Bcaskergebied komen de Kalmukkeu in opstand tegen de Tsjechen; Kalmuk- kentroepen worden gevormd, eenige Vijii reeds in actie. De Tsjeeho Slowaken Communisten- partij te Wologda besloot, dat, zoo^ noo- clig, al hare leden de Sovjets-republiek zullen verdedigen. Wat bewijst, dat er ook wel degelijk Bolsjewiki-Tsjecho-Siowaken zijn, die zich nu juist niet vereerd gevoelen met' de indeeling der Tsjecho-Slowaken on der de Geallieerdenmet één En- gélsche pennestreek! De Japansche troepen zijn in Siberië 'geland en hebben zich met de daar aanwezige Engelsche en Amerikaansche afdeelingen vereenigd. De „Manch. Guardian", het blad, dat in Engeland steeds tegen de interven tie der Japanners in Oost-Azië is opge treden, wijl het daarvan érnstige ge volgen verwacht 'voor de positie er, den invloed van Engeland in dat deel; der wereld, is daarover heelemaal niet te spreken. „Het kan niet langer betwij feld worden, zoo schrijft het blad, dat president Wilson, onder den sterken druk der geallieerden, en voornamelijk van Frankrijk, toestemming heeft ge geven tot de domme en naai' wij meenen noodlottige politiek eener Japansche in- tenventie Tn Siberië." Aan 'het front in 'Frankrijk hebben de Duitschers weer een nieuwen, klei nen terugtocht uitgevoerd. Zij ontruim den een scherpen hoek bij Beaumont- Hamel. De Franschen veroverden Ribecourt en de 'Engelschen bezetten het door de Duitschers ontruimde gebied, waarin ook Serre en andere plaatsen liggen of lagen. Een W. B. wijst erop, dat sinds 12 Augustus het groot© Entente-offensief is doodgeloopen, terwijl nog slechts hier en daar partieele aanvalspogingen plaats hebben, welke vrijwel alle in het Duit- sche vuur verbloeden, voor zij noawof ontwikkeling kunnen komen. r VERSPREIDE BERICHTEN Denemarken en de oorlog. Naar een W. B,. uit Stockholm meldt, bevat „Syenska 'Dagbladet" een artikel over „Fransehe plannen tegen Dene marken", waarin er op gewézen, wordt, dat'terwijl Entente-troepen in het noor den rug van Skandinavië staan, Fransehe stemmen worden verno men om een aanval op de Duitsché kust te bepleiten, hetgeen van groote beteekenis zou zijn voor Denemarkeli en ook voor Zweden. Het blad grondt zijn opmerkingen op" een geschrift van den Franschen admiraal Degouy, waar in d'e beteekenis van een rechtstreek- schen aanval op de Duitsche kust wordt ontwikkeld, waartoe de neutrale landen, vooral Nederland 'en Denemarken, langs diplomatieke wegen er toe gebracht, moe I. «uil—a—ime, sterk. De voornaamste geneesheeren van Parijs hadden meer dan ooit .aanbevo len, haar alle aandoening te sparen; 't minste verschrikken, 't geweldig 'toe slaan eener deür, deed haar hart klop pen als hamers op het .aambeeld. En te midden van dit alles, bleef Diane altijd braaf, zachtaardig en ge dienstig. Maar sedert haar laatste verblijf pp 'het eiland Cbrfu, w'as zij1 stiller, meer ingetogen geworden. En de reden hier van? Ziet Wat er gebeurd was. Fabien was ade dames de Rhodes op Corfu komenbezoeken en onder de rozenlaurieren, "welke bloemen de lucht: met balsemgeuren vervulden, hadden Margurite en hij' samen lange wande lingen gemaakt. Bij' hun thuiskomst glimlachte Blan che, want zij vond hare dochter veel fleuriger, schooner en blinker dan ge Woonlijk. Dan, haar zoo gelukkig ziende^ dachl zijl: Wie zal haar inniger en heiliger beminnen dan hij, die alles aan Jacques 'te danken heeft? En 's avonds, ale Marguerite haar ten worden steunpunten aan de gealli eerden af te staan. Oorlogspsiychose in de Ver. Staten. Naar de „Vossische Zeitung" aan de Deensehe bladen ontleent, gaat de oor logsdwaasheid in de Vereenigde Staten zoo ver, dat men een organisatie van van knapen in het leven geroepen heeft, die tot taak hebben zooveel mogelijk ge sprekken af te luisteren en, indien een of ander gezegd mocht worden, dat in staat is de goede oorlogsstemming ■van het volk te benadeelen, dat ter stond aan de politie moeten overbren gen. De „gele honden" zooals men da pacifisten in Amerika noemt, mogeni dus wel op hun hoede zijn, nu de „anti- yellow-dog-clubs" zwijn opgericht. Volgens een bericht uit New-York zijn in de Vereenigde Staten nieuwe bepalingen voor het verbruik van suiker afgekondigd, waardoor dit tt# 2 pond per maand en per persoon wordt beperkt. De „Koln. Ztg." verneemt uit Ber lijn: Naar aanleiding van de in het buitenland verspreide geruchten, vol gens welke van de Duitsche duikbootan, die deel, hebben genomen aan de tor- pedeering van de „Justitia", er een! niet zou zijn teruggekeerd, kan vol gens te bevoegder plaatse ingewonnen berichten worden vastgesteld, dat in' werkelijkheid beide duikbooten, die aan de torpedeering deelnamen, in hunne havens zijn teruggekeerd. Een soldaat, die aangekleed wordt. De reclame zucht der Amerikanen zoo schrijft „l'Oeuvre" zoekt naar alle middelen om de Arnerikaansche vrijheidsleening volgeteekend te krij gen. Zij doen het niet als bij ons en zeggen: „Teeken in om de soldaten ui» t.e rusten", neen, een beambte gaat op een plein staan met een Amerikaansch soldaat naast zich. Dan roept hij uit: „Zie, deze"-'soldaat is niet gekleed enl onbewapend. Wie wil hem een uniform jas bezorgen?" Daarbij zwaait hij1 dan met een aandeel door de lucht. Wan neer hij dat aandeel kwij t is, schreeuwt hij verder: „Wie zorgt voor zijn ge weer?" ten dan weer bij een volgend! aandeel: „Wie voor zijn sabel?" enz. Als de soldaat dan eenige malen „aan gekleed" is; begint hij te roepen: „Wie zorgt voor zijn operatie, als hem een been is weggeschoten?-" en de arme soldaat wordt in gedachte meer dan ge vierendeeld. Bij ons, zoo schrijft het blad, zouden de voorbijgangers spoedig in lachen uitbarsten, maar in New-York wéét men deze vertooning dagen ach tereen te herhalen. KORTE BERICHTEN Robert Fay, dif> uit Arnerikaan sche gevangenschap ontsnapt was, nadat bewezen was, dat hij bommen geplaatst had op een schip, dat naar Europa voer, is in Spanje gearresteerd en naar dq Vereenigde Staten uitgeleverd. Het Oostenrijksche oorlogs persbureau beschuldigt de Italianen op zettelijk duidelijk kenbare hospitalen 'met bommen bestookt te hebben. De voorzitter van het. Arneri kaansche Roode Kruis vernam van be voegde zijde, dat tengevolge van de terreinwinst, Parijs voortaan beveiligd zal zijn tegen beschieting. De vroegere Russische minister van oorlog, Soechomilinoff, die na zijne vrijlating tiit de Peter- en Paulsvesting een kommervol bestaan Leidde, ligt vol gens berichten uit Petrogrado op ster ven. Het (3 6 jaar omvattende) dagboek van den vroegeren tsaar Nicolaas, zal vingers over de pianotoetsen liet glij den, dan ontlokte zij; het instrument me lodieën, die Blanche en Fabien zegden wat hare onschuld nog zelfs niet ver- tnoed had. Zij had te Oorfu een dier harmoniums .aangetroffen, uit welke de ziel spreekt in zoo iJreede en schoone aocoorden, ais een kunstenaar aan de violoncel en op dit instrument vertolkte zij' de nog onduidelijke indrukken harer eer ste onwetende kinderliefde. De avonden dan, terwijl Blanche voor hare dochter een rooskleurige, geluk kige toekomst inzag, terwijl Fabien, eer lijk en beschroomd, zich overgaf ,aan £oate droomerijien, en zij'n hart in bezit zag nemen door een blond en tenger beeld, had Diane de Oandales de ge woonte zich af te zonderen in een don keren hoek der 'veranda, vanwnar zij1, zonder dat iemand haar zag, bespiedde al wat er omging in Het salon. Zou hif haar beminnen? vroeg zijl zich af, zekeren dag, dat zij! Fabien, als verrukt, had zien blozen voor Mar guerite. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1