TWEEDE BLAD. F KINDERCOURANT ZATERDAG 25 JANUARI 1910 ^uïr boek en blag\ STADSNIEUWS. Provinciaal Nieuws. Een koopje. OM DEN~~HAARD. ',-VGRAPJESfTV" BLADVULLING. Legende van St. Agnes SPROKKELINGEN J v WIE WIL RÜILEJSS? BRIEVENBUS DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE [van deze week bevat de volgende PLATEN:. Marie Gijseri, onze Brabantsche rcir-ansehrijfster. De toestand te Berlijn. 3. Spartaeiöten b-ehcerseken de Zimmerstras- ee. 2. Eegeeringstroepen op de „Brand-e- jburgeiitor"; een machinegeweer onder de jjSliegeswagen". 3. Spartaeisten-linie ill een Berlijnsclie straat 4. Oarl Liebkmeckt en Rosa Luxemburg', die de vorige week ver moord wérden. 5. Voorbijgangers en nieuws gierigen zoeken veiligheid. 6.. Soldaten wer pen handgranaten uit een venster. 7. Een bar ricade van krantenpapier. 8. Hot gebouw vaai de „Verwarfs" na oen bombardement door regeerings-troepen ingenomen. Schetskaart van Elzas-Lotlharingen. Een bruiloft in Élza.s-Loi,haringen toen de natio- xunle kleeder dracht en nog algemeen in eere waren. Kiekjes iai Elzas-Lothariugen: 1. Het dorp Pfirt 2. Op een Zondag in de hoofdstraat van Mülhausen. 3. Het hoofdpost kantoor te Mülhausen. 4. Duitsohe soldaten op de markt to Kaysersberg na de ontrui ming van den Elzas. 5. Landschap in de Vo gezen (Kaysersherg). 6. Gezicht op de „Drei Aehren''. 7. Landschap (Schnierlaeh met Ra- benbiihl). 8. Wintersberg in de Vogezen. 9. Een straat in Anzag (Lotharingen). 10. Straat in Wingert (Lotharingen). 14. Ge zicht op St. Arnold. 12. Hoofdingang van het station Elfringen (Duitsch Anioourt). tVredesvreaigd in Japans Feestvierende in woners van Toko. De Jap arische Minis ter-president brengt een „Banzai!" (Hoera) uit op de geallieerden. Demonstratie van schoolkinderen te Tokio. Demonstratie der Sint-Feiners" te Dublin voor de invrij- heidsstelling der politieke gevangenen. Wa- penstilstandionderhandeliagen te Berlijn. De regeeringistroepen worden op een kopje drinken getraeteerd. Z.Exc. Mr. G. Ruys de Beerenhrouck (borstbeeld, vervaardigd door Fr. de Laar. Maastricht. Bij a> straatgevechten te Berlijn werd 'in paard dood geschoten, men snelt toe om een stukje •machtig te worden. De Engelsohe afgevaar digden ter Vredesconferentie. Viscount, Har- dinghe, Balfour, Lloyd George, Bonar Law, Hughes. Sneeuwklokje. Cyclamen. Blanke Kerstroos. De Beersolie-Maaskwes tie. Ketekmtploffing te Vlissinigen aan boord van de G 14. Reinigingsinstelliag te Iv, jj irodé TEKST: Het eiland der Eenzamen, (L. A. A. ter Beek). Een ongeluksvogel Een oponthoud (Marie Gij-sen). Wintersöhe Bioementooi. ALKMAAR. Vertrokken personen: H -G. v. Lennep, O.L., Kennemerstraatweg 110, Doorn; W. J. Noback, G. K., Westdijk 6, 'Harenkarspcl, db.G. den Das, N.H., Schermer- weg 101, Hensbroek, bakkerskn.; F- J. M. Al- bers, R.K.., Kerkplein 106, Utrecht, bakkerskn.; C. M. v. Broekhuizen, N.H. Vogelenzang 10, Arnhem, timmerm.C. Wittebrood, R. K., Wes- terweg 18, Egmond-Binnen; J. Schermer, N-H., Kinheimstraat 29, Dusseldorf; M. J. Dcrksen, R.K., Fnidsen 107, Duitschland, db.; M. Hom borg, R.K., Verdronkenoord 24a, Beverwijk; E. v. Uitteren, N.H., Kooltuin 23, Brielle; D. J- M. v. Buul, R.K., Stationsweg 130, Amsterdam, buffetjuffrouw; M. en M. Does, N.H., Geestla, Amsterdam; P., A. en K- Sloesen, N.H., Geest la, Vreeland; S. de Bree, N.H., Geest la., Vree land; T. J. v. Vegten, Achterdam 11a, Zuid- Schanvoude; E. C. Foor, N.H, Verdronkenoord 121, Egmond aan Zee, apoth.-ass-; J. C. Duiij- neveld, N.H., Noorderkade 50, Amsterdam; F. A. F. van der Straten, R.K., Paijglop 23, Amersfoort, winhelbed.C. v. d. Velden, R.K., Langelaan 8, Egmond-Binnen; H Blekkingh, N.H., Costerstraat 15, Zutfen; P. D. Rentenaar, N.H., le Kabelstraat 25, Zijpe, smitskn.; J. Eshuis, N.H., Voormeer 31, Heerlen; M. Umans- Wijte, R.K-, Eikelenbergstraat 18, Haarlem; H. J. Steenbergen, G.K., Oosterkolkstraat 29; Assen, meubelm.A. Teljeur, Zeglis 45, Tilburg, monteur; J. Wielinga, D.G., Spoorstraat 36, Sneek, photograaf; J. Asjes, N.H., Tienenwal 9b, Tex slager; Wed. P. Huijer, R.K., Laat 150, Doeseurg; P. A. Rabeling, R.K Fnidsen 50, Delft; A. C. Bakkum, R.K., Oudegracht 150, Amstrdam, winkeljuffr.Wed. W. F. de Jong, N.H., Doelenstraat 22, Emmen; P. Kramer, v. Teijlingenstraat 2, Zaandam wisselwachter; H. Pik, N.H., Laat 63, Broek op L.dijk, slagers knecht; C. de Reus, H.L., Keizerstraat 22, Hoorn; C. Kaptein, G.K., WCsterweg 29, Urk, db.M. v. Kleef, R.K., Nassaulaan 19, Boven- karspel, db.; A. J. Stikkel, N-H., Verdronken oord 38, den Haag; T. C. ten Boekei, G.K., N. P. Laan 166, Hilversum; G- M. Kempen, R.K., Heul 18, Amsterdam; K. Vennik, N.-H., le Landdwarsstr. 12, Limmen, arbeider; C. W. van Swinderen, N.-H., Kanisstr. 7, Noord-Sehar- woude, schilderskn.; J. NolArbons, N.-H., Kennemerstraatweg 20, Amersfoort; T. de Ja ger, G.-'K., Houttil 34, Bussum, barbier; G. A. Stolte, N.-H., Stuartstr. 58, Amsterdam, boek binder; J. Tin, N.-H., Bergerweg 50, Haren-kar spel, smid; A. Kramer, N.-FL Nieuwesloot 47, Broek op Laugendijk, db.; C. Robben, R.-K., Comp.straat- 9, Onstwedde; T. J. Sluijter, R.-K., Oudegrach 184, Amersfoort; D. M. C. de Munk, R.-K., Clarissenbuurt 9, Amersfoort, costuum- naaister; D. van ZoonenKater, N.-H., Station straat 65, Heiloo; J. M. T. Muller, R.-K., Zeglis 138, Zaandam, db.E. M. van den Berg, N.-H., Overdiestr. 63OudkarspelH. W. Bosman, Voormeer 35, Rotterdam; H. J. Harskamp, N.-H. Landstr. 30, Ede; P. Post, G.-K., Schermerweg 19, Urk, db.; A. Groot, N.-H., van Everdinge- straat 1, Beemster, db.; P. C. Slik, D.-G., Kool tuin 19, Weesp, slager; J. Mus, G.-K., Raasje 10, Rotterdam, koopman; M. Joon, N.-H., Lan- gestraat 70, Ursem, db-; W. L. van Adriehem, R.-K. Verdronkenoord 76, Amsterdam, kapelaan; J. Vermeer N.-H., le Tuindwarsstr. 25, Keste- ren, spoorbeambte; R. van der Steeg, N.-H., Varnebroek 1, Amsterdam huisbewaarder; H. C. Olivier v. d. Schatte, N.-H-, Langestr. 81, Apeldoorn, arts; P. J. Groot, R.-K., Nieuwesloot 107, Sehimmert; G. den Toom, N.-H., St. An- nastraat 23, Hoorn, arbeider; J. F. Lemrnen, N-H., Keizerstraat 22, Dordrecht, grondwer ker; N. Bet, R.-K-, Steijnstr. 31, Bergen, db.; EM. - Boon, R.-K., Houttil 7b, Hoorn, ass. huish.; P. C. Dubbeld, N.-H., Nieuwpoortslaan 135, Eindhoven; C. F. Adelaar, N. O. I., Ver dronkenoord 93a, AmsterdamA. Dibbets, N.-H. Breestraat 18, Amsterdam, winkelbed.; P. J- Boom, R.-K., L. Oudorp 56, Rotterdam. ■•ZIJDEWIND. Deze week hield de Boeren leenbank een buitengewone vergadering ten lokale van C. Jong Jbzn. Aanwezig waren ongeveer GO leden alsmede de Weleerw. Heer Kapelaan Bekkering. De Directeur, voorzitter de heer A. Rui ter zeide, dat het doel dezer bijeenkomst per convocatie en in de courant al was kenbaar gemaakt; wat straks door den ks- sier nog wel nader zal worden toegelicht, vervolgens lieel-te spreker allen wolkom en opende de vergadering met den Ohr. groet. Vervolgens werden de notulen gelezen door den heer O. Jong, kassier-secretaris, welke met dankzegging voor juistheid en uitge breidheid bij monde van den voorzitter door de vergadering werden goedgekeurd. Vervolgens zeide de voorzitter dat het hoofddoel dezer bijeenkomst is om de rente der voorschotten met 24 cent per honderd gulden te verhoogen, een en ander met het oog op den lagen stand van de stukken (staatsleening) welke momenteel op ongeveer 88 staan, spreker verzocht daarna den kas sier een en ander nog nader te willen ver klaren. De kassier zeide tot zijn genoegen te mo gen constateeren, .dat de bank in haar 15- jarig bestaan gunstig heeft gewerkt, wan neer wij nagaan, dat de bank voor onge veer 6 jaar terug nog in 't bezit was van 67 Russische Hope die wij ver voor den slechten toestand kwijt waren, dan mag ons dat zeker t ot tevredenheid stemmen om re den wij dan misschien na vele jaren, of nim mer aan eigen geld zouden kunnen toe komen. Omreden wij gedurende dc oorlogs jaren een tijdperk doorleefden, dat bij onze bank veel meer geld werd gebracht, dan gehaald, waren wij wederom genood zaakt voor het overtollige geld stukken te koopen en heeft het Bestuur gemeend goed te doen die gelden te beleggen in de Staats leening dus stukken van ons eigen land, waarvan wij tegenwoordig nog 66 stuks 1000 bezitten, wanneer deze momenteel verkocht moesten worden, zou dat dus on geveer 66 maal f 120 of plus minus f 8000 moeten kosten, doch omreden daar al het geld van die 66 stukken niet noodig is en zij bovendien de volle rente blijven geven, hebben wij gemeend beter te doen, die stuk ken voor zooveel noodig te beleenen, wat meer rente kost als dat men er voor ont vangt, doch dan tot bestrijding van het verlies de vergadering een voorstel te doen om de rente der spaargelden te laten staan op 3.36 en die der voorschotten te verhoo gen van f 408 op f 4.32 met ingang .van 1 Januari 1919. De voorzitter voegde hieraan nog toe dat het zeer goed mogelijk is, dat door de tegenwoordige leening van f 350,000,000 de leening 1917, waarvan de in voorraad zijnde 66 stukken ko men-, tegen pari zullen worden afgelost, wat ons dan geheel voor verlies zou behoeden. De heer Sb. Groot zou het wenschelijk achten, met het oog op de hoogere geicncoers, om ook de renten der spaargelden met een bedrag van f 0.24 te verhoogen en dat der voorschotten met nog f 0.24. De voorzitter zeide dit In strijd te achten met het doel der Boerenleenbank en verklaarde tevens dat ook het bestuur zich daarmee niet kan ver eenigen. De heer P. van Trienen achtte het voor stel door het bestuur gedaan, zeer aannemelijk eri zou het dienovereenkomstig wel willen accep teeren, welk voorstel dan ook op een desbetref fende vraag van den voorzitter bij acclamatie wordt aangenomen. Bij rondvraag klaagt de heer A. Bijvoord er over, zijn convocatie zeer laat te hebben ont vangen. Bij bespreking bleek dat dit aan de pos- terij moet worden geweten; wat eenigermate te billijken is; overwegende den haast onbegaan- baren weg, waar Bijwaard woonachtig is, doch om die reden niet geheel kan worden vrijgepleit. De heer A. Molenaar zou het bestuur voor hare bemoeiingen iedere vergadering bijv. f 0.50 pre sentiegeld per persoon willen geven. De voorzit ter dankte aen heer Molenaar hierop namens het bestuur voor zijne erkentelijkheid, doch zeide dat zij hun werkzaamheden allen gaarne gratis ter wille van de goede zaak verrichten. Nog vroeg de heer Molenaar hoe gehandeld wordt tegenover borgen, wanneer een borgstelling eindigt, waar op de kassier antwoordde, dat de handteekenin- gen der vervallen obligaties desgewenscht uit geknipt en aan de belanghebbenden teruggege ven worden, met welke beantwoording Molenaar zich tevreden stelde. De kassier drukte de aanwezigen op het hart om eventueele aanvragen van terug te ontvangen spaargelden of voorschotten steeds zoo tijdig mogelijk in te dienen, waarna de Eerw. Heer kapelaan het woord nam op verzoek van den voorzitter. Spreker verheugde zich in den bloei van de bank en mede over het genomen besluit, als zijnde in' de gegeven omstandigheid nood zakelijk, toch evengoed in overeenstemming met het doel, ook destijds doo-r burgemeester Raf- faisen beaamd. Spreker hoopte door bestuur en leden op een eerstvolgende vergadering in de gelegenheid te worden gesteld, om ontstaan en doel der Boerenleenbanken nog eens nader uit een te mogen zetten en sluit met den Chr. groet de vergadering. WAARLAND. Deze week had ten over staan van notaris Go timer te Obdain, ten lokale van Mej. de Wed. A. van Op-hem, de verhuring plaats van het overtollige weiland voor den bouw der nieuwe R. K. Kerk alhier geschonken, waarvan de uitslag als volgt: voor den tijd van vier jaren: perceel L pl.m. 0.37.38 H.A. voor 240 per jaar, KL Smit Fz.; pere. 2 en 3 pl.m. 027.19 H.A. voor 180 per jaar, P Bruin Jz. Sr.; pere. 4 en 5 pl.m. 0,25.05 H. A. voor 152.25 per jaar, dezelfde; pere, 6 plan. 0.27.03 H. A. voor 172,50 per jaar, S. Jonger Wz.; perceel 7 plan. 0.14.12 voor 102, And. Eek-kor; totale opbrengst voor 1.30.77 H. A. voor 846.75. Na afloop der verhuren werd door d-en heer Smoets h.djs. alhier een hartelijk woord van diank gesproken namens de bouwcommissie voor hot slootwerk door allen kosteloos ver richt en stelde spreker den aanwezigen de vraag of zij wederom zoo bereidwillig wilden zijn, om bij hot maken van het kerkhof, die werkzaamheden evenzoo te verrichten, vrat met algemeene instemming door de aanwe zigen bevestigend werd beantwoord. ELCK WAT WILS, EEN HOESTENDE PLANT, Niet alleen mensehen en die» ren kunnen hoesten. In Amerika groeit oen plant, diio bijzonde* [gevoelig is voor stof. Wanneer do poriën of kleine openingen in de bladeren door stof verstopt raken, worden de. in het blad ontwikkelde, gassen met bracht uitgedreven. En dit gaat verge zeld v-an een geluid, dat denken dioot aan ons hoesien. hewelk ieder versteld doet staan, die mot de eigenaardigheid dezer plant niet bekend is. ONTSTAAN DER BRIEF KAARTEN. De briefkaart moet haar viif- ti-gsten verjaardag nog vieren. De eerste, die op de gedachte kwam, or>en kaarten als brieven te d'o-en dienen, was Stephan, directeur der Duitsche post» rijen. Vi'etr jaren later, in 1869. werden zij voor 't eerst in Oos tenrijk Hongarije ingevoerd. Li Pruisen en de Noord-Dui-teehe Staten verscheen de eerste brief kaart op 1 Juli 1870. waarna weldra andere landen het voor beeld volgden. In ons land wer den zii het eerst verkocht- op den 22 Juli van dat oor logsjaar, DE TORPEDO. Dank zii d-en oorlog, weet thans ieder wat een torpedo is, maar niet ieder weet hoe het helsche olng aan zijn naam is ge il om-en. Het ontleent dien aan. een „levenden onderzeeër," n.l. den Sidderrog, wiens weten schappelijke naam „Raja Tor pedo" luidt. Deze visch. die veel vuldig in den Atlamtischen Oceaan voorkomt, bezit een soort v-an electrisch orgaan, het welk hem in staat stelt d!en vijand, dia hem durft naderen, verdoovende schokken toe te brengen. Het woord „torpedo" ■beteekent dan ook letterlijk „verlamming." OORSPRONG VAN HET BILJART. Evenals bij ons een drogist een gaper boven ziin deux beeft staan, zoo bad in Londen ieder pandjeshuishouder drie ballen lals onderscheidingsteefcen aan gevel. Van zekeren lommerd- houder. Bill Kew, wordt yer- baald, dat hii gewoon was ziin ledigen tijd te verdrijven door met een yard of el de ballen over die toonbank te rollen. Later ver ving bij do toonbank door een tafel en die jongelui vermaakten zich gaarne met het nieuwe sip©!, dat, naar dien uitvinder Bill en ziin yard of el, den naam Biljart kreeg. Naar 's mans familie naam wieird die stok keu. geuoomdi „Saartje! Saartjeü Kijk eens wat een fène jas! Krek m'n nieuwe. De voering is ook een der! Haal 'm eens uit de kast!" Juist wil Saartje naar de kast gaan, of daar haalt Hers ie tot aller verbazing, het volgende briefje uit een der zakken van de pasgehaalde jas: (door Willem v. d. G. te Alkmaar.) Hersie Strong was één van de diamantslij- pertjes, die in dat vak waren rijk geworden. Nu aan het rentenieren zijnde, leefde hij rustig met zijn Saartje, in de Jodenbreestraat te Amster dam. Hij was gezegend met een paar aardige toontjes, waarvan hij plezier had. Zijn oudste van 18 jaar, Brammie genaamd, volgde zijn vader in het vak op, doch Hersie had hem al lang voorspeld, dat hij het nooit zoo ver zou brengen, daar Brammie niet zoo handig was als Hersie vroeger was geweest. Vooral, omdat hij nu al sedert 3 weken geen werk had. „Sjonges, sjonges," zei Brammie bij zichzelf, „het ziet er slecht voor me uit, van vader al drie maal een kwartje geleend, mijn horloge naar den lommerdmijn winterjes dito Wacht, daar heb ik een idee. De winterjas van vaderDie heeft hij toch vooreerst niet noodig." De jas uit de kast genomen, en ingepakt, was het werk van een oogenblik, en weg was ie. „Nouw, nouw! dat valt mee! Twaalf gulden! Daar kan ik nog wel een tijdje voor zonder werk blijven!" Vrouw, kan ik eten?" riep Hersie ongeduldig. Met zijn vork in de eene, en zijn mes in de andere hand, gereed om een aanval op zijn bord te doen. Het diner was eindelijk opgediend en het ge- heele huisgezin zat met smaak te eten, toen Brammie, eensklaps zijn maag-vullend-werk staakte en aan vader zei, dat hij een koopje had- „Van jouw koopies, zal een mensch ook niet gauw vet worden," zei Hersie, zichtbaar ver stoord. Maar als er wat te verdienen Was „Wat heb je te koop?" „Een lommerdbriefje, vader!" „Wat zeg je daar? en hoe kom je daar aan?" „Ja, zoo vraag je den boer zijn kunst af! Maar je mag het hebben voor f 2.50." „Maar wat kan ik er op krijgen?" „Een prachtigen winterjas, die wel zestig gulden waard is, voor 12 pop." „Ik heb pas een nieuwe, geef me het maar Voor twee gulden." „Neen, dat doe ik niet!" „Goed, dan is het voor mij, maar pas op als je me beet neemt." „Heusch vader, 't is een koopie, je zult het Zien, hier is 't briefie." „Hier heb je je riks, en maak dat ie wen koms Dit behoefde vader Strong geen tweemaal te zeggennauwelijks - was het eten gedaan of Brammie was reeds verdwenen. ifcalafi»rt,'e' iaat ^°pie dlCn jas eeils Saan „Gauw terugkomen hoooorü" Ontvangen van: Juffr. Stomper de Somma van: zestig cent voor één week huur. Zegge f 0.60. Hessie Strong. Of Brammie vader Strong ook bedrogen had (21 Januari.) Sint Agnesje was haar lammetje kwijt, Waar kon zij het vvedervinden Zij schreide en schreide in haar eenzaamheid, Onder de bloeiende linde. En wijl ze zoo om haar makkertje kloeg Daar komt me getrippel-getrappel Haar schaapje weer, dat een kindje droeg: Het kind droeg een gouden appel. „Veel lammetjes huppelen blank en blij In vaders welriekende dreven," Zei 't kind tot haar: „gaat gij mee met mij, Ik wil ze u allen geven." Veel appeltjes blozen, goud en geel, In Vaders rijke landouwen; Ik zelf za! er wezen uw trouwe gespeel, En denkt gij, het zal u rouwen? Schoon Agnesje, wilt gij mijn bruideke zijn Schoon Agnes, en gaan met mij mede?*' Toen schreide niet langer dat maagdelijn, En saam op- het schaapje zij reden. Saam op het lammetje reden zij heen, En deelden den appel samen En Agnesje zei: „wij gaan nooit meer T vaneen." En Jezuke antwoordde: „Amen." Sjonge, jonge I Wat krijg ik tegenwoordig een lioop versjes om in onze Kinderkrant te zetten; ik weet er bijna geen raad mee. Natuurlijk kan ik ze niet allemaal tege lijk plaatsen en moeten dus verschillende neefjes en nichtjes nog wat geduld hebben. Maar, dat is waar ook: ik bemerk, dat tegenwoordig maar beel Weinig gebruik wordt gemaakt van ons „Wie wil ruilen"- hoekje. Ik had er misschien zelf nóg niet aan ge dacht als één onzer nichtjes mij er niet aan herinnerd had. Hebben jelui geen plaatsjes,bonnetjes, sluitzegels of postzegels meer te ruilen? En dan nog iets: heel veel kinderen schij nen onze algemeene voorschriften niet te kennen of vergeten te zijn. Daarom'herinner ik er nog eens voor de zooveelste maal aan: Ten eerste, dat briefjes, oplossingen, grap jes, rijmpjes, ruilbriefjes, enz. altijd met inkt geschreven moeten zijn, ~- n Ten tweede: de velletjes papier en de briefkaarten mogen maar aan één zijde be schreven zijn. Ten derde: onder ieder briefje 'of oplos sing, of wat dan ook moeten staan: de naam, de voornamen (voluit), de juiste leeftijd en het juiste adres. Ten vierde: alle zendingen voor de Kin derkrant moeten rechtstreeks gezonden wor den AAN DE REDACTIE VAN DE KIN DERKRANT, HOF 6, ALKMAAR. Let dus wel: zóó is het adres en niet» anders, geen woord minder, maar ook geen woord meer. Opgelet dus en allemaal goed onthouden, dan gaan wij nu gauw naar bedje toe. Wel te rustenl 'OOM ROOS. ONDEUGEND KAATJE Heel stil, lag in een hoek Marietje'e peperkoek. Maar Kaatje ging hem halen En, zonder te betalen, jBeet zij er zeven keeren aan. Marietje-lief, dat schreide, Maar stoute Kaatje zeide: Dat heeft de poes gedaan. (Ingez. door Neeltje V., te Akersloot.) MIJN PAARDJE. J* Hu, mijn blesje, stapt Wat aan, Ginder ziet gij haver staan. Draaf, lief paardje, dus met spoed iWeet dat 'k vader halen moet. Vader heeft zoo ver geloopen Om voor mij wat moois te koopen En voor jou, geloof ik vrij, Een groot stuk suiker of kandij'. (Ingez. door Alie v. d. S., te iLdsse). HET MUSCHJE. t L - Mijn broertje bad een vogeltje Gevangen in den heg; Hij is cr mee naar' liuis gegaan)"'' En heeft het in een stoof gedaan', jMaar ach', nu kon 't niet vliegen, Dat kwam het duur te staan. iBroer ging nu wormpjes zoeken En deed ze in 't stoofje vlug, r Maar 't vogeltje bedankte, En dacht: laat me liever in de lucht. Mijn broertje begon te schreien, ffoen 't poesje, ook niet traag, Eet muschje liet verhuizen, i TJit het stoofje naar zijn maag. (Ingez. door Piet B., Akersloot) ZIJN WANDELSTOK. Jairtje, 'die een man zap: met een houten been dat uit een bro-efcspirp te voorschijn kwam1: Gunst ma, ziet eene, die man loorxt met ziin wandeie-tok uit ziin broekspijp. (Inpez. door Wilhelmina W. te Noordiwiik.) OP SCHOOL. Onderwijzer„Nu weten jeluii waarvan het goea' gemaakt wordt.... Piet waarvan is nu je jas gemaakt?" Piet: „Van grootmoeders mantel, mieeeter," (Ingez. door Joh. S. te Santpoort.) Als men hot loven ziet. zooals Gocl biet 'ge schapen heeft, kan men niet anders doen, dan Hem daarvoor danken, dlat Hii ook den dood schiep. -- In duizend .bloemen staat Het schrift der Liefdot Wat is deez' a-aTdle schoon - i Als zii den hemel dra-aait i t Om van ons ruil- en vea-zamel-lioekje ge bruik te maken, zendt men mij maar een. briefje, waarin duidelijk staat geschreven wat men wenseht. met vermelding van volle- digen naam en adres. Dan zet ik dat in de Kinderkrant en de verzamel aartj es weten dan waar ze elkander kunnen vinden. De briefjes moeien in enveloppe gezonden worden. Aan de redactie van de Kinderkrant, Hof 6, Alkmaar. Ik heb th-eeloodi, vreemde postzegels en plaat- jee van de Verkadio's albums Zomer, Bonte wei en Vecht. Hiervoor wilde ik graag hebben van de Veoht de nummers3 9 15 27 33 88 44 49 57 64 69 71 74 79 96 97 106 123 187 138 141 143, of Kwatta-soldaatjes. Deze heb ilk het liefste Ik geef twee plaatjes voor een soldaatje. Mijn adres is: Martha van den Berg, Wiilhel- minasitraat 8. Hilversum. Martha v. d. B. tc Hilversum, Ho. hö. hol Zeg, Mappie, wees nu zoo wiis en spring geen gat in de lucht; want dan heb je kans dat het weer b-ogi-nt te regenen-. Ik kam me anders begrijpen, dat je verlangend ben naar de thuis komst van moe en dus ook naar de beteirsehap voor tante. Hoe is 't met Ledda? Is haar -ver koudheid nu weer over en krijg ik nu -gauw weer een briefje van haar? Goed geraden: aan oen ziafc anti) raclet heb ik nu eigenlijk meer dan aan een mud -groeten, maar dat gaat zoo moeilijk per brief. Voor het Ruilhoekje zo-rg ik wel. Dag allemaal. Piot B. te Akersloot. Zoo j-o zult zien. IbJeh ik heel-wat aan .ie versje moeten veranderen alvo rens ik het kon plaatsen en dun mag je ook •geen kwaad1 vertellen van andere neefjes of nichtjesdat staat niet mooi. Maar. ik denk, dat j-e hot eigenlijk eóó niet bed-oeld hebt. is 't niet zoo? En als je d'an weer een versje hebt ge maakt, mag je 't weer etuxen; dan zullen -wij wiel weer zien of het geplaatst kan worden. Cliristientje K. te Uitgeest. Dat was een prachtige uitvin-ding van je om dien postzegel zoo in een verband te netten: zoo kom hij nooit los. Je raadWriianpje was niet geschikt, omdat bet veel te bekend is: toen ie grootouders nog kinderen waren was dat rijmpje al oud, dus kent oen ieder die oplossing er wel van. Gosdi omithou- dlende rijmpjes, grapjes of verhaaltjes moeten jelui zelf hebben -gemaakt, dus moeten geheel nieuw ziin. Johanna L. to Egmond-Binnen. Dank je voor je versie. Je hebt ook aardig je best gedaan, maar het is toch nog niet mooi ge noeg voor een plaatsje. Vindt je 't erg? Nee hé? Doe maar je best: „al doende leert men."- Oorrie K, te Egmond-Binnen. Ook jij bedankt voor je riimipje. Maar, hoe jammer hé. ook jou versje wias voor plaatsing nog Iniet geschikt. Je moet maar denken: „oefening baart kunst" en dus blijf je maar je best doen. Agnes KL tie Noordwük. Gfe- lu'kkig dat moe weer beterende is. Wat zal dat een fiin dagje zijn als je mee mag naar Am sterdam. Ik vind het heel mood van je. dat je je best zal doen Voor die inzameling van „De penning(en) dor Damianuis- Sti-ohting." Dat is een héél goed werk. Veel sucoes er mee! Heb je die spookgeschiedenis heusch zelf gemaakt? Martha N. te Velsen. Ver» Bchrilckoliik, kind, wat ben ik geschrokken van dat kokende water. Gelukkig, je ziet to;'.]) al tijd ma-ar dat hot uitkomt: „er is geen ongeluk zoo groot, of er komt toch nog een gelukje bij." Weet je nu wel aan wie het ge luk te danken was, dat zus net bit de kachel vandaan was'; Niet?Wel kind: aan dien H. Engelbewaarder van zuis. En wat geluk ook voor jou, dait ie been en recht zijn gebleven en dat ia niet naar het ziekenhuis behoefde en dlat je n-U weer be ter wordt. Ik zal een extra Weep Gegrootje voor je bidden. Eb schrijf je mij dian nog eens' hoé je vooruit gaat? De groeten te rug aan allen. Annie v. d. V. to Lisse. ïk vris't heusch niet of de -prijzen al ver zouden waren: maar ik heb ei dadelijk een brief over geschre ven naar het magazijn en jik dlenk, dat oio prijzen nu wel in jelui bezit ziin. Dat ia ook wal dat broer zoo ziek is. Bid maar goed voor hem; ik zal hot ook doen. Ik heb zooveel versjes nog liggen, dat ik heusch zoo ma-ar in de gauwigheid niet ban zien of er van jou ook nog een hii iÉ. Heb ik het nog. dan heb je al-tijo' nog kans dat het geplaatst woidlt, hoor! Dag Annie, de groeten ook j© zieke hrPartje, Marietje H. en Dieuwtje W, te 't W.oud. Wel beste bindloteÖL db rumieswedstrijd fa el lnir% weeor afgeloopen. Maar its 0® volgenden wodbtrifd beddW fioAt i

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 5