Alkmaar. tonstelling ft-IL NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORD-HOLLAND No 180 Woensdag1 80 Juli 1919 13e Jaarg ang* dubbeie reiniging f #515. paards föt *10 P.K. IITER, s a.s. PÜJiLLEÏOjM 5 r k S i g ra, voorraad, de prijzen. IB, straat 36 Top's ©n ;rij pl.m. f1200^ 1 - -- Verschijnt dagelijks. Bureaux: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Standsorganssatie. Algemeen overzicht. Oraschuld en iisclaad. 50. a DELEND, MLKfelAAR. U Waagplein. JSTUS. I I.!»! -»r "i111 ONS Abonnementsprijs: Per kwartaalper agent f 1.65met geïllustreerd Zondagsblad f 2.10; franco per post i 1.85; franco met geïllustreerd Zondagsblad f2.30; afzonderlijke nu"™»» Yan de courant 5 ct.; van het Zondagsblad 5 ct. Advertentieprijs: v Tan 1 5 regels J 0.75elke regel meer 1 0.15- Reclames per regel f 0.42^ Rubriek .Vraag en aan bod" per plaatsing f 0.40. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 200,—, S 500,—, f 60,—, f 35,—'T*ÏS.- Gelukkig is de tijd voorbij waarin men, v'olgens liberaal systeem, leerde, dat ieder 'maar zorgen moest vc.or zijn eigen belang ,en dat aldus van zelf liet algemeen belang zou worden behartigd. Hoezeer dit leidt tot zelfzucht en on derdrukking der zwakkeren, heeft men maar al te zeer kunnen ondervinden. Men heeft nu ingezien, welk een kracht er ligt in organisatie en hoe noodig het is, dat personen, die gelijke belangen heb ben, zich vereenigen. Men begint nu meer te begrijpen, dat men niet alleen heeft te zorgen voor zich zelf, doch ook voor elkander, dat inen niet Wet persoonlijk belang: moet stellen boven Wet aigemeene, docW dat men op de eerste plaats er op moet letten, Wet algemeen be lang te behartigen, dat het persoonlijke daaraan ondergeschikt moet wezen. 1 Die solidariteit, dat besef van belangen- gemeenschap, heeft in de vakorganisatie reeds groote vorderingen gemaakt, voor vakorganisatie voelt men over het algemeen veel, doch het groote belang van de stands- organisatie schijnt nog niet voor alle ar beiders duidelijk te zijn. En toch, de taak der standsorganisatie is veel uitgebreider 'dan die der vakorganisatie, zij is edeler, verhevener, meer hoogstaand. De vakorganisatie beperkt zich uit den aard der zaak tot het behartigen van die speciale belangen, welke aan de verschil lende vakken en bedrijven eigen zijn en welke liggen op die terreinen, waar de macht en de belangen der werkgevers en de belangen der werknemers elkander ont moeten. De vakorganisatie zorgt dus voor de be langen van het vak, Voor den arbeider als vakman. Dit omvat echter niet alles, behalve de vakbelangen, welke voor ieder vak verschil lend zijn, zijn er ook belangen, welke niet een of ander vak betreffen, doch alle per sonen van een zelfden stand: arbeiders, middenstanders of werkgevers. Deze belangen worden behartigd in de Standsorganisatie. De vakorganisatie is dus ondergeschikt ban de standsorganisatie, de laatste zorgt yoor den geheelen stand, terwijl zij daar enboven de standgenooten onderverdeelt volgens het vak, dat zij uitoefenen, om hen aldus voor hun speciale vakbelangen te doen zorg dragen. Wie nu alleen maar vvat gevoelt voor de vakorganisatie, geeft blijk van een bekrompen blik, zoo iemand sluit zicli op in het enge kringetje van zijn vak en heeft geen oog voor liet wel zijn van zijn standgenooten. Zoo iemand let ook te veel en te uitslui tend op het directe, stoffelijke voordeel van llooger loon en korteren arbeidstijd, maar vergeet de hoogere belangen: het godsdienstig welzijn, de zedelijke verhef fing, de sociale ontwikkeling enz. Een betere kennis van de taak der stands organisatie zal ook zeker de belangstelling daarvoor verhoogen. Welnu, de standsorganisatie heeft tot taak, rechtstreeks of zijdelings a H e be langen firn den arbeidersstand te b h rf gen Vooreerst het godsdienstig en ze delijk welzijn van den arbeider. Er dient van de werkliedenvereeniging een stuwkracht uit te gaan om de arbeiders tot een inniger godsdienstig leven op te wek ken en tot hboger zedelijk peil voortdurend op te voeren. Dit kan geschieden door de oorzaken en de aanleiding van de verzwakking in Wet geloof en de ontaarding van zeden mede te Welpen bestrijden en wegnemen:: o.a. door actie tegen de neutrale pers, te gen slechte lectuur, tegen het bioscoop gevaar, tegen het vloeken en spreken van slechte taal; door het godsdienstig leven positief te bevorderen door cursussen in geloofsverdediging, door aan te sporen tot veelvuldig gebruik van de genademiddelen der kerk (aigemeene H. Communie, triduum retraite, congregatie, H. Familie), door het oprichten van bibliotheken met lectuur op het gebied van geloofsverdediging, het hou den van ontwikkelingsavonden, het plaatsen van een vragenbus, het doen circuleeren var. tijdschriften, het bespreken v. n de Ka tholieke beginselen op sociaal gebied, het behandelen en weerleggen van de voor naamste dwalingen van onzen tijd, door eugdorganisatie enz. Vervolgens het stoffelijk welzijn den arbeider, niet het loon of de van vakbelangen, dit behoort tot de vakorgani satie, doch de goede aanwending van het verdiende loon om een goed huisgezin te vormen, dus de zorg voor goede, goed- koope en gezonde huizen (bouwvereenigin- gen) goede, gcedkoope en gezonde voe ding (verbruikscoöperaties, cursussen in huishouding en koken voor toekomstige huisvrouwen) de zorg voor spaarkassen, vereenigingslokalen, a'genieene verzekerin gen, ziekenfondsen, brandassuranlie, levens verzekering, bestrijding van tuberculose drankbestrijding, volkszang, muziek, ont- panning, het geven van adviezen in alle mogelijke aangelegenheden, cursussen Ned. taai en boekhouden, voorschotbanken, ar beidsbeurzen, winterzorg en steun aan we duwen. Daarbij heeft de standsorganisatie nog een groote en gewichtige taak door de bespreking en uitvoering van de aigemeene sociale wetten: door deze gezamenlijk te bespreken kan men de ontwerpen toetsen aan de praktijk en waardevolle opmerkin gen maken en aanwijzigingen geven; bij de uitvoering kan men het wezen cn het doel van die wetten beter bekend maken en zorgen, dat allen zooveel mogelijk van die wetten profiteered Dit zijn slechts eenige punten: voor de standsorganisatie der arbeiders is nog zoo veel meer te doen, telkens zullen er nieu we belangen zijn te behartigen en de om standigheden zullen telkens nieuwe maat regelen noodig maken en op andere zaken ■cl-© aan.da.olii Voor een goede werking der standsorga- nisatie is echter noodig een voortdurend meeleven van alle leden en hun voortdu rende steun en belangstelling. Hoe mcer er door de vergadering woedt voorgesteld, hoe meer het bestuur in staat wordt gesteld de besluiten ook werkelijk en volkomen uit te voeren, hóe meer men voor zijn stands- organisatie over heeft, des te meer zal de standsorganisatie kunnen tot stand bren gen in het belang en het voordeel van de arbeiders in het algemeen. Daarvoor is echter noodig, dat zij doordrongen zijn van de juistheid der conclusies, aangeno men op het congres te Amsterdam in 1918: „De gevaren op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk gebied, welke de Room- sche arbeiders van onzen tijd bedreigen e'n de belangen, welke de Roomsche ar beiders alleen door onderlinge samenwer king kunnen en moeten behartigen, leggen aan alle Katholieke arbeiders den plicht op, zich te vereenigen tot n e krach tige en werkzame arbeidersorga- nis atie." „Dit is eveneens noodig voor de har monische samenwerking der standen in de samenleving; de standsorganisatie moet ge heel de arbeidersmassa zoodanig opvoeden, vormen en ontwikkelen, dat zij haar plaats tusschen en naast de andere standen kan innemen ter verkrijging eener naar Chris- teliike beginselen hervormde maatschappij." „Voor dit vormings- en opvoedingswerk zijn noodig krachtig werkende plaat selijke arbeidersvereenigingen, welke den grondslag vormen voor geheel den verde ren opbouw .van onze Roomsche Stands- organisatie". B. H. C. HOSMAN, Geest. Adv. E)e storm welke is gevolgd op de ont hullingen van Erzberger in de Duitsche Nationale Vergadering is nog niet tot be daren gekomen. En met al de gevolgde verklaringen van vooraanstaande figuren uit de periode v. h'. z.g.n. vredesaanbod der Entente in 1917 en met den stroom van persbeschouwingen is nog niet veel klaar heid gekomen in de schilderij die voor het oog van de wereld over de gebeurte nissen van 1917 is opgehangen. De vroegere rijkskanselier Micliaelis, die niet lang n::t zijn verdediging op. Erzber- g-er's aanval hóeft gewacht, krijgt nu den wind van voren. Van verschillende kan ten, o.a. in de „Vorwarts" en in de „Frank furter Ztg.", wordt hem verweten, dat hij de vredespoging veel te'geheimzinnig be handeld heeft, zoodat Lu-dendorff de brie ven van den Pauselijken nuntius eerst uit de bladen heeft leeren kennen ep men keurt het sterk in hem af dat hij den vice- kanselier in onwetendheid heeft gehouden omtrent het door het Vaticaan overhandig de voorstel. Maar hoe valt dit nu weer te verklaren, als wij moeten aannemen gelijk Michae lis verzekerde dat een Kroonraad werd gehouden waarbi' de militaire autoriteiten aanwezig waren; teneinde het antwoord op den brief van mgr. Pacelli vast te stellen. Michaëlis zal in den kroonraad de bewuste documenten, waarom het alleen ging, toch niet achterwege gehouden kun nen hebben? Uitgezonderd de „Vorwarts", die het schrijven van den Engelschen gezant, sa men met de nota van den nuntius Pacelli op zich zelf een werkelijk vredesaanbod acht, is bijna de geheele Berlijnsche pers het er over eens, dat men, gezien den toon en den inhoud van het telegram, niet nn een ernstig vredesaanbod van de entente jouwen xon. Van -dien kant bezien valt uit den inhoud van het telegram, door de Engelsche re geering a. li. Vaticaan gericht en nu dezer dagen ook gepubliceerd, dan ook allereerst op te maken, dat men, in tegenstelling met wat Erzberger in zij-u onthullingsrede sug gereerde, niet met een eigenlijk vredes aanbod van Engeland, door bemiddeling van het Vaticaan te doen heeft. Het Engelsche telegram is een (blijkbaar geheim) antwoord van Engeland op het bekende vredesvoorstel van den Paus van 1 Aug. 1917. Er wordt in het telegram ge zegd, dat de pogingen om de oorlogvoeren den tot overeenstemming te brengen, ver- geefsch moeten blijven, omdat de -Centra- len nimmer zich over hun oorlogsdoelein den hebben uitgesproken, en nimmer ver klaard hebben in hoeverre zij tot herstel en schadeloosstelling bereid zijn en met welke middelen zij een herhaling willen voorkomen van de oorlogsgruwelen. Spe ciaal wat België betreft, zoo wordt opge merkt, is nimmer een duidelijke verklaring gegeven. Nog meer teekenend is, dat de conser vatieve bladen zelfs van eene overwinning op de onthullingspolitiek spreken en van een nederlaag van Erzberger en van diens bewuste en onware beschuldigingen. De „Deutsche Ztg." meent dan ook, dat Erz berger heeft afgedaan. Opmerkzaam is overigens, dat de „Lo- kalanzeiger" Erzberger en zijne geheele onthluliingsac.ie onwaar noemt, terwijl van den anderen kant het „Berl. Tagebl.", de „Voss. Ztg." en de „Vorwarts" den per soon van Erzberger op den achtergrond schuiven. Deze bladen zijn het over de schuld van du regeering-Michaëlis eens. De „Voss. Ztg." legt lraar niet alleen een gebrek aan bereidwilligheid om vrede te sluiten ten laste, maar zegt dat hare '88. Raimond hoeft hem [eeniga jaren geledein tet leven gered. Dat schijnt hij dus niet Ijfjerccten te zijin". „Zoo is het. Het geweten van dien man schijnt nog niet geheel tot zwijgen gq- bracht te zijn, en wellicht komt dit ook iuw ongelukkige nicht niog aeins ten goede". „Arme Madeleine,", zuchtte de jonge priester. „Wat ju.w broeder betreft", ging) de aarts bisschop vdort. „ik heb heel (wat voor hieM icunmetn doen,... Mijn pogingen zouden, niet geslaagd Zijn als er ook maar de, '.Minste vlek in het leven van Raimond -to ontdekken viel. Maar heel dat vorig loven getuigt te Zijimen gunste. Bovendien Is z'ijii houding aoio kalm en- waardig en hoeft hij' zich aoo goed weiten i)e .verdedigen dat ik alle hoop heb.." „Wat zegt ,u; monseigneur, zou -het mo gelijk zijn?" „Het is zelfs .waarschijnlijk, Miib zoon. Het bevel tot invrijhieddsstelling ligt ge reed om geteekend te worden". Charles wankelde en zou gevallen zijn, indien de prelaat hem niet ondersteund had. „Houd u ka-lmi", sprak do aartsbisschopi. „Gij1 ziet dat God Zijn dienaren niet ver laat, 'Maar uw beproevingen zijn nog niet geëindigd. De onschuld van uw broeder zal erkend worden, maar de beschuldigin gen tegen uw nicht, zijn verpletterend". Charles onderdrukte oen diepen zucht Maar aanstonds herstelde hij1 zich weer qn sprak langzaam: „Monseigneur, als ik Raimond aan mijn- zijde heb en voor zijn lot niet bevreesd moer behoef te zijn, zal ik krachtiger kunnen handelen omi bok Madeleinq te red- don. „Neem- or al tien tijd voor dien gij noodig hebt -mlijla zoo-m. Ik zal u helpen zooveel ik kan." Nog' een lange week -mloiest Charles de Sintély wachten. De rechter van instructie, die hot be velschrift o-nderteekenen moest, was ©en zeer rechtschap-en man» Hij' had zich ni-es tevreden gesteld met -een van die vage be velschriften ,uit te vaardigqn» die wel de historische schuld ligt in hare houding te genover het eenige middel, dat er toender- tiid was om een Engelschen onderwer- pingsvre-de te ontgaan, n.l. een onvoor waardelijk vergelijk met het Russische volk. Intusschen is de geschorste zitting v-an de Nationale Verga-dering weer voortge zet, waar de minister van buitenlandsche zaken Müller nog weer eenige mededee- lingen deed in verband met den brief van Mgr. Pacelli. Hij deelde o.rn. mede, dat deze brief die 30 Augustus is geschreven, doch eerst 5 September te Berlijn is aange komen, met alle documenten die hiermede. verband staan binnenkort in een Wit boek ter kennis van de nationale vergade ring zullen worden gebracht. Reeds vóór 5 September, dus vóór de ontvangst van Pacelli's schrijven, had het departement van buitenlandsche zaken door een neutraal diplomaat de tegenstan ders laten polsen. De minister komt na een uitvoerige bespreking van de houding der toenmalige regeering tot de volgende con clusies: le. Michaëlis Heeft den partijleiders niets medegedeeld omtrent het Engelsche tele gram en den brief van den nuntius. 2e. Hij heeft den partijleiders beloofd een duidelijke verklaring af te leggen ten aanzien van België. 3e. Het antwoord van Michaëlis aan Pa celli was juist het tegengestelde van zulk een verklaring. Nadat vervolgens von Graefe en Schultz, beiden conservatieven, eenig-e woorden in liet midden gebracht hadden, deed dë mi nister-president Bauer mededeeling van een briefwisseling tusschen Michaëlis en Hin denburg, waaruit blijkt, dat beide verstrek kende economische waarborgen in België erlangden. Hindenburg wenschte zelfs een militaire bezetting gedurende veisdieidene jaren en het permanente bezit van Luik. De inhoud van den brief van den rijks kanselier blijkt in vele opzichten in strijd te zijn met het dezer dagen door Michaëlis gepubliceerde verweer, terwijl het antwoord an Hindenburg- weinig overeenkomt met Hoe men ook over de kwestie denkt vervolgde Bauer een zwakkere, meer erwarde regeering dan die van Michaëlis is ondenkbaar. Minister Erzberger, die tenslotte opnieuw n het woord kwam, handhaafde zijn re-de van Vrijdag volkomen, ondanks de erklaringen van Michaëlis, Ludendorft en Hellferich. In nog krasser termen dan Vrij dag sprak hij over de „vredessabotage door de opperste legerleiding", waardoor Duitschland aan den rand van den afgrond werd gebracht. Ook de regeering droeg hieraan schuld. Er was geen gunstiger tijd voor het sluiten van den vrede dan in 1917. Deze gelegenheid werd door -de zwakke regeering, die een willoos werktuig was van de militairen, ongebruikt gelaten Op het verwijt, waarom hij destijds niet op klaarheid had aangedrongen, antvvoor-d- de Erzberger dat hem slechts het feit van liet verzenden van Pacelli's schrijven be kend was, doch' niet den inhoud daarvan noch het antwoord der Duitsche regeering. Desondanks was de val van Michaëlis grootendeels zijn werk. Erzberger's rede werd ook nu weer door stormachiigen bijval van de meerderheids partijen en heftige protesten van wat vroeger was de rechterzijde ontvangen. Zóó blijven wij in een cirkelgang rond loopen zonder zekerheid omtrent den tuis ten loop der werel-dbesturende gebeurte nissen van het rampjaar 1917. Toch sprak uit het Engelsche telegram voldoende geneigdheid om tot besprekingen over te gaan en het aanwijzen van den weg om eventueel tot vrede te geraken geschiedde op zulk een zah^ .en en volkomen harts- tochtloozen toon, dat het Vaticaan volle recht had om het stuk als een zeer betee- kenisvol document aan de regeering te Ber lijn voor te leggen en deze daardoor uit te Vrijheid teruggeven, -maar de vlek op miands goeden naam niet wegnemen. Eer lijk ©n ronduit luide het in h-et stuk „Overwegende dat uit oen zeer nauwkeu rig onderzoek niet het minste is kunne11 blijken, dat o-p -eenige- schuld van Raimiond de Sintély zo-u wijzen, enz." Tegelijk met zijn vrijheid had de jon ge man dus ook zijin goeden naam te rug. Toen hij in Vrijheid gesteld was, liep hij 'n oogenblik rond zonder te wie-ten waarheen. Gelukkig kon hij -een ledig rij tuig aanroepen-, dat hem voorbijreed. „Naar de St. Oiotilde", sprak bijl tot den koetsier. Aan de pastorie vernam hij: ,-to-t zaj-n blij de verrassing, dat Charles tot secretaris van den aartsbisschop benoemd was. En weinige ©ogenblikken later lagie-n de broe ders in elkanders larmieti, geen van beidein in staat een woord te spreken. Raimond ontrukte zich het eerst aam Zijn. ontroering. Hij' keek zijn broeder aan en zag met schrik, hoezeer deze in die weinige we ken veranderd en verouderd was. Zilveren- draden liepen hem door zijn- vroeger zoo tmopi zwart haar; zijn anders zoo heldera noodigen om in te gaan op de indirecte invitatie van Engeland haar oorlogsdoel bekend te maken. En de eronderstelling is dan ook ge wettigd, dat de Pauselijke interventie in die dagen misschien succes had kunnen hebben wanneer men van Duitsche zijde bereid geweest ware om een positieve en besliste veiklaring over België af te leggen, die met de eischien van rechtvaardigheid door den Paus in zijn voorstel aangegeven, in overeenstemming was. Maar zoover was men toen te Berlijn nog niet; men moest, zooals de rijkskanselier antwoordde, eerst nog eenige vraagstukken onderzoeken Intusschen wordt in Duitschland, ook slinksche wijze waarop dit aanbod is behandeld, gecritiseerd. Michaëlis en von Kühlmann zijn nl. niet via den nuntius cue het aanbod overgebracht had in re- la tie getreden met de Entente-regeeringen, maar door middel van een neutraal diplo- maat, die de Spaansche ambassadeïir te Benijn schijnt te zijn geweest. Dit moet op de Engelsche regeering wel een vreem den indruk gemaakt hebben. Geen wonder, dat de „Vorwarts" de ver dediging van Michaëlis het meest krasse be wijs noemt van de verderfelijkheid van de geheime diplomatie. Wie met de noodige belangstelling dif diplomatiek proces gevolgd heeft, zal mede hebben ontdekt dat er nog veel duisters in.al deze „onthullingen" en daarin zal licht moeten worden gebracht door het Staatsgerechtshof, dat in Duitschland in voorbereiding is. Reeds heeft de minis'- ter van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat het wetsontwerp betreffende het Staats* gerechtshof zoo spoedig mogelijk afgehan deld zal worden. Volgens dit ontwerp zal een parlementaire commissie, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn, die elkaar d-us controleeren, de gebeurtenissen objec tief vaststellen. kringen o-mi- mieit rimpels o®g©n waren door donkere geven en zijn gelaat was als doorploegd. „Wat moet gij; zwaar g-eleden hebben" sprak Raimond. Charles sloeg Ziijn blauwe Oogeni op miaar e-en groot ivoren kruisbeeld, dat aan dein) wand hin-g en zeide: „God alleen, weet het." Nadat ze no-g geruimiea tijd avier Rai- mond's verblijf in de gevangenis ©n over zijn invrijheidsstelling gesproken hadden; kwam eindelijk het dnoiavig loit van Made leine ter sprake» „En waarom zou Madeleine dan toch haar echtgenoot vergiftigd Imheiteini hebben' riep Raimond uit. „De beschuldiging luidt dat ziijl zich van een onaangenaam; lastig -en achterdochtig echtgenoot wilde ontdoen." „Het is waar, dat de markies achte-r- dochtig en tijdens zijn ziekte zeietr lastig was", antwoordde Ra-imlond. „Maar vergoedde dat door leen inniga genegen heid, 'n groote -teed-erheid en voor Madeleine. Ên bov-endiein, hoe kan ©en rechtbank aannemen, dat iemand van het zachtaardig karakter en de deugden onzer nicht zoo -maar koelbtoedig een Met belangstelling mag de behandeling der door dit gerechtshof te beoo-rdeelen vraagstukken worden tegemoet gezien. Hier zal licht moeten worden verschaft Unitrent ties die thans de aigemeene aandacht meer dan tot dusver in hiooge mate ge spannen houden. DUITSOHIAKD. Bei» „Hamstercentrale" der Onafhankeiyten. Ta Berlijn is ©en groote „hamsteroentrale" der onafhankelijke socialisten ontdekt, waar in groote voorraden levensmiddelen waren opgehoopt. De „Freiheit", het orgaan dei- onaftiankc- lijken, beweert nu, dat de voorraden bijeen gebracht zijn uit inzamelingen, die voor dó hongerlijdende politieke gevangenen zijn ge houden. Volgens berichten in andere blad-en echter, moeten heel andere lieden dan politieke gevangenen met deze voorraden „vetgemest" zijn. KORTE BERICHTEN Do vertegenwoordigers van 80.000 metaalarbeiders te Milaan besloten de ai gemeene werkstaking te proclameeren. In Berk;; i hebben 50.000 textielarbeiders hieilj werk neergelegd. Het draadloos verkeer (tnssabein Nati on en Amerika zal beden worden hervat. Van Amicrikaansche ztjde be-eft miein Duitschland gevraa-gd of het ber-edd is beid verkeer v-ain handels telegramlmem te her stellen. In het proces tegein da moordenaars van den Saksischen minister Ne-uring. ziijln 6 beklaagden tlot gevangenisstraif vóór, verscheiden© jaren veroordeeld» 5 andere-n zijn vrijgesproken. De,Daily Telegraph" Meldt, dait in officieele kringen de Meeming he-erscht, dat giftmengster wordt, alleen |omdat haar -echt genoot lastig van -humeur is en zonder dat ze door een zeer he-vigen hartstocht of ©en gro-ot belang daartoe gedreven w-erd" „Ge hebt gelijk", stemde Charles h-e-M toe. Raimond ging voort: „En wie kon er, buiten haar den geheieien dag door, vrij tot het ziekbed v-an dein markies madiereüj Jeannette of Sego-nde? Evenmin als Made* leine zelf zijin zij tot zulk een monstert» acütige misdaad in staat. Clemens Tiaub zou door een vuur gegaan zijn om he leven van zïjri to-aestsr te redden. Eï( blijK alleen over do vicomtoss© de Mondial gon. Maar ik -zie niet in, welk belang zijl bij: den dood van haar broeder ken heibbeinj, zóo-lang de kleine Leionie nog loeft". öharles luisterde M|e|t (naar dan grond ga- iriühten blik; rniaiar gaf door woord noch' gebaar Zijin 'goed- (of aifkeuring, te keaneïl. Een oogenblik daiciht (de jon'gla geneest heer na» Tbem ging hij voort: „Bovendien! kwaimi Olaaia de Mbndragon pias in het hol» tel de lOypièires (aan, toqnl ide eerste verBcbljnj» aelen van .Vórgif tigii^ N-ch leeds wfeittoceflt hadden. 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 1