Ho 253 Donderdag 23 October 1919 13e Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBL AD VOOR NOORD-HOL* NO Verschijnt dace" 1^8. BUIT EN LAN D. bZ* ^k T ,°Uden «k M m FEUILLETON BINNENLAND administratie 433. Byreauxs HOF 6S ALKfVIAAR. - Telefoon: REDActie ©sa. V De melkprijzen. Het witte huis. OWS BLAD Abonnementsprijs: Per Kwartaal: per agent 2.15; met gedineerd Zondagsblad 1 2.60; franco por post 1 2.50; franco met ïjill ustreerd Zondagsblad I 2.95; afzonderlijke nummers ■van de courant 5 ct.van het Zondagsblad 5 c. Advertentieprijs Van 15 regels i 1.elke regel meer l 0.20; Reclames per regel f 0.52K Rubriek -Vraag en aan bod" per plaatsing f 0.50. Aan aSJo abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f SOO,—, f 400,—, f 200,—, f 100,—f ©0,—, f 35,— i 15.— Nu zouden we er tocli werkelijk iets liefs voor willen geven, als we eens absoluut zéker ie weten konden komen, wié er in ie melkprijzen-kwestie gelijk heeft: Hij, die beweert, dat een melkprijs van 20 cis. per liter te laag! is, of hij, die dienzelfden prijswoeker noemt! Beider beweringen kunnen tegelijkertijd niet waar zijn: een van beiden moet öf onwaarheid snreken, öf zonderlinge begrip pen huldigen omtrent redelijken winst of woeker, dat kan niet anders. Stellen wij even de kwestie zuiver: eenige dagen geleden brachten B. en iW. van Zwolle onder de aandacht van den Minister, dat in hunne omgeving gedu rende heel den zomer de volle melk niet meer dan 16 a 17 ets. gekost heeft, dat geen enkele leverancier in dien tijd over te lage melkprijzen geklaagd heeft, doch dat toen de Minister op 6 October de ver hoogde melkprijs van 20 ets. invoerde plotseling vrijwel alle leveranciers den melk prijs tot dit bedrag: hebben verhoogd. „Een enkel geval is ons bekend", zoo verstoutten B. en W. zich te zeggen „waarin een leverancier niet meer dan 18 ets.' vroeg, omdat hij zich schaamde, een Iwinst te' maken, als door den bij Uwe Exc. vastgestelden prijs mogelijk was." Een dergelijke meening betreffende de tolelkprijzen-kwestie werd van meerdere zij den vernomen. Doch wat zeggen hiertegenover de be langhebbenden Althans de meesten van hen? Dat de wintermelkregeling van deii Mi nister een grove onbillijkheid beteekent, Omdat daarin voor de producenten (men bedoelt hiermede natuurlijk niet de koeien!) prijzen worden aangegeven, die beneden de productiekosten blij ven; dat een drukking; van den melkprijs geen bescherming van economisch zwak keren rnagi heecen, gezien het geringe melk- verbruik in deze kringen, ook reeds in normale tijden, en dat men verontwaardigd is, dat van een zoogenaamd streven naar goedkoopere levensomstandigheden voor de burgerij hoegenaamd niets blijkt ten op- lichte van reeders, groothandel en industrie, Üochdat de melkveehouder, als het voorna me object wordt aangesproken. Zóó hebben de Zuid-Hollandsche melk veehouders o.a. Maandag; nog gefoeterd in een motie, welke natuurlijk ijlingis naai den Minister is gezonden, en ze zijn tor niet voor teruggeschrikt, aan de motie- in-kwestie toe te voegen: dat de Bond van Melkveehouders in Zuid-Holland, overwegende diat een alg-e- Sieele staking: van productie in deze tijden van schaarschte onverantwoordelijk moet worden geacht en als zijn oordeel uitspreekt 'llat de melkveehouders voor prijzen, door de Regeering toegedacht, niet zullen be stuiten tot normale productie en zich niet verantwoordelijk acht voor het zeker ko- hiend feit, dat de bevolking! in hooge mate (gedupeerd zal worden, doordat ze zich voor een groot deel zal moeten behelpen met melk, die voor consumptie-doeleinden minderwaardig is In de Kamer heeft de boeren-afgevaar- ïiigde, de heer Braat, bovendien nog eens z'n best gedaan om' de melkprijzen ver hoogd te krijgen; de- Kamer liet hem met zij n motie wel alléén staan, maar dat neemt niet weg, dat er van de zijde der boeren niet geschroomd wordt, openlijk in krachtige, ja zelfs dragende taal te be- toogen, dat de menschen nog te weinig betalen voor hun slokje melk. We willen aannemen, dat de melk op, 0e ééne plaats wat goedkooper geleverd kan worden dan op'de andere, doch bet verschil kan naar onze bescheiden mee ning niet zóó groot zijn, dat een „des kundige" als de bovenbedoelde Zwolscbe leverancier „woeker" moet noemendatgiene wat b.v. door de Zuid-Hollandsche melkvee houders als „beneden de productiekosten" wordt aangeduid. 't Kan nuttig en eerlijk zijn, dat er voor verschillende gemeenten of deelen des lands alsnog' verschillende prijzen worden vastgesteld. doch zooals de zaken nil staan, moeten wij niettemin noodwendig vragen: „Wie isonjuist?."- 0»— 2)'. Het breeds huis van den burgemeester volgt op deze rij1 woningen, die alle het voorkomen hebben of zij pas uit. den dut tonnen; 'fc is of ca- traagheid heersciht in Re kleine kanten gordijntjes, welke zonder een enkele kreukel voor d© gla zen hangenluiheid staat als het ware gp den gevel geschreven en ziet mfen hier of ■«aar een deur ontsluiten, dan schijnt het Ons toe, of de renteniers-woning óp zeer Onwelvoegelijke wijze den mond opent Om te gapen, terwijl de twee kleine raampjes boven den ingang ons aain- ateren met een slaperigheid, die ons zei ven aan het geeuwen zou maken Aan net eunde van deze duttende krómtaie woont de predikant, die nog Xte korte broek draagt, en van al de dorp^ t*6n van we^r kleur of riohting ^k ■«eer gezien on bemind is, i tore™ X °verfd0 vertoont zich een p die, op enkele uitzonde- DE INWERKINGTREDING VAN HET VREDESVERDRAG (VOORLOGPIG .UIT GESTELD? De Opperste geallieerde Raad heeft thans besloten, dat het opperbevel der geallieer den den datum zal vaststellen voor het in werking treden yan het vredesverdrag met Duitschland. Tot op zekere Hoogte, zoo luidt verder het Parijsche tel., is Duitschland in gebre ke gebleven te voldoen aan zijne verplich tingen, die liet bij het teekenen van den wapenstilstand op zich heeft genomen, en zoolang, het wapenstilstandsverdrag nog van kracht blijft, is het gemakkelijker om tegen deze ontduikingen direct en krachtig op te treden, dan het geval zou zijn, als de bepalingen van het .vredesverdrag in kracht zijn getreden, OOSTENRIJK De nieuwe grondwet. De Nationale Vergadering te Weetien heeft het grondwetsontwerp besproken. Volgens dit ontwerp krijgt de staat den naam van „de republiek Oostenrijk". De bepalingen van de grondwet van Novem ber en de wet van Maart, volgens welke Duitsch-Oostenrijk een deel van het Duit sche rijk is, vervallen. Eenige leden gaven uiting aan hun smar telijk gevoel van spijt, dat de republiek van Duitschland gescheiden wordt. De wet werd daarna in tweede en derde lezing1 aangenomen. Voorts werd in alle lezingen het wetsont werp voor het houden van een buitengewo ne volkstelling! .vóór 31 December e. k. goedgekeurd, ROME. Het Vaticaan en Frankrijk. De „Ciorriere delia Sera" verneemt uit Rome, dat, ofschoon kardinaal Vico door het Vaticaan met geen officiëele missie in Frankrijk belast is en de kardinaal zich' met zuiver godsdienstige zaken bezighoudt, de Pauselijke legaat toch' met den Paus of met kardinaal Gasparri een lang' onder houd heeft gehad betreffende mogelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Va ticaan. Op het oogenblik, zouden er door tus- schenkomst van kardinaal Ametie en een persoonlijkheid, geattacheerd bij' het ge zantschap te Rome op het Quirinaal, vrij goede indirecte betrekkingen bestaan tus schen den Quai d'Orsay en den H. Stoel, Tot op heden evenwel heeft kardinaal Vi co geen mededeeling omtrent een of ander onderhoud met Fransche politici betreffen de het hervatten der diplomatieke betrek kingen naar Rotoie gezonden. DUITSCHLAND Stakingen in het Rijingebied, Uit Exefeld wordt gemeld, dat ajle ar beiders in staking zijn gegaan. Des namid dags 4 u,u-r staakten ook de werklieden aan de tram den arbeid. Het ge-hee-le verkeer in het Neder-Rijiiland staat stil. Vanaf 2 uur rijden de treinen van den staatsspoorweg niet meer. Een o-penluchtr demonstratie waaraan 15000 personen deel namen nam een motie aan. waarin hef tig geprotesteerd wordt tegen het gedrag van de Belgische bezettingstroepen. ringen na„ alle de mteest noodige levens behoeften te koop aanbieden en voior een dorp zeer wel zijn ingericht. Na het middelpunt van Marrelhoef eens in oogenschouw genomen te hebben, gaan wij: op onze wandeling, juist een kring beschrijvende, langs meergemelde- kerk heen en naderen den weg aian de trekvaart. Huizen van allerlei vorm ên kleur wisselen zich hier in bonte verschei denheid voor onze blikken af en de lange lijb, waarop zich ook het grootste loge ment van het doiy, „De Koevoet", be vindt, wordt eindelijk, nadat wijl tien minu ten hebben getaopen,, plotseling afgeibro: ken, ons het vergezicht latende over uitgestrekte weilanden, waarop een on noemelijk getal runderen Zioh te goed doen aan net sappige gras, nadat hun landelijk geloei onze steedsche oor en heeft verkwikt. 'Zijdelings van de weide af, op een breeden met groo-fia klinker» ha, straten weg, bevindt zioh een wit huis dat, geheel op zich zelf staande, ach van de overige in bouw onderscheidt. Eenzaam1 en verlaten als het is. komen wijl het alleen voorbij! wanneer wij eenige arbeiderswoningen Zouden willen bezoeken die zioh, achter het weiland verspreid, aan ons oog vertoon en. Tien jaren ge leden werd het betrokken door een we duwe uit Duitschland, afkbmistig, die het VERSPREIDE BERICHTEN De Volkerenbond. In een rede over den Volkerenbond, te Londen, zeide lord Robert Cecil, diat het Volkerenbondsverdrag: geteekend was door 27 onafhankelijke staten, en dat hij reden had om' te gelooven dat bijna al de 13 neutrale staten die daartoe uitgenoodigd waren, zouden toetreden en verklaarde niet te veronderstellen, dat de verschillende staatslieden bun onderteekening gezet zou den hebben, zonder eerlijk overtuigd te zijn, dat de Bond zou slagen. D e r a 11 e n-w e e k i n Engeland. Dezer dagen is in Engeland de reeds eerder aangekondigde bijzonder soort na tionale „week" begonnen. Tijdens deze „week" zal op nooit gehoorde schaal een verdelgingsoorlog gevoerd worden tegen de ratten. Vijf jaren lang hadden de menschen geen tijd, om zich met deze plaag bezig te houden. Het ongedierte nam1 schrikbarend toe. De ratten-„raids" op de in de magazijnen op gestapelde levensmiddelen kostten ieder jaar den staat een fabelachtige som. Zijn ■de officieele cijfers juist, dan zouden er zich ongeveer 50 millioen stuks in dit land bevinden» die per jaar voor 40 millioen pond sterling- aan levensmiddelen vernie tigen. Gedurende deze week zal op die auto riteiten der verschillende dokken de bij zondere verantwoordelijkheid rusten, om de magazijnen, welke dit ongedierte herbergen te zuiveren en om' het land van de bedrei ging der rampen, welke de ratten teweeg brengen te bevrijden. Londen, evenals iede re oude haven, zit vol van deze dieren en het zuiveringsproces moet daar volle dig! zijn. De Arbeidsco-nf erentie te f Was hing ton uitgesteld? Volgens te Bazèl ontvangen be richten heeft de regoering te Washington besloten de internationale arbeidsoonfe- rentie die den 29en October aou begin nen, voor korten tijd! te verdagen, daar tot nu toe geen gevolmachtigde van den Volkerenbond is aangewezen. De Duitsohe Bond van Vaikvereenigin- gen te Berlijto, heeft door middel van Neu tralen de verklaring ontvangen, dat de Opperste Raad de toelating van Duitsohe en Oostenrijkscke vertegenwoordigers bij' de Arbeidsconferentie te Washington aan beveelt, teneinde deze zooveel mogelijk te comipleteeren. Waarschijnlijk zullen dan ook de Duitsche afgevaardigden naar Was hington gezonden worden, «HiTB BKniü HTSN ""Het bericht uit de Koln. Ztg. dat reeds 20 milliard van de Duitsche finan- tieele verplichtingen, volgens het vredes verdrag, door kolenleveringen, betaald zijn is niet juist. Wel zijn groote massa's ko len en landbouwmachines geleverd, maar nog niet toereikend. De Kolcnnooü te Weenen is zoo groot, dat de Weenschto scholen vanaf 15 November voor 3 maanden gesloten moe ten worden. Volgens de Tribuna hebben de Itali- aansche troepen Cattaro ontruimd, opdat deze plaats een vlootbasis van de Youga Slaven zal worden. De bezetting van Boedapest door de Roemenen zal binnenkort tot het ver leden behooren. Als plaatsvervangers der Roemenen zal een intergiealiieerd detache ment optreden. De Roemeensch'e Vacuum Petro leum' Compagnie zal in samenwerking met Tsjech'o-Slowakije de aldaar liggende petro- leUmbroruien exploiteeren. In de Duitsche conservatieve pers sedert dien tijd met haiair eenige dochter bewoonde. Mevrouw Trauimbach was een vrouw van ongeveer vjjf-en-veertig jaiar, slank en mager en vain een donker uitzicht Hoewel Zijl niemand ooit eenig letsel ver oorzaakte, werd Zij! door de meeste dor pelingen, althans die uit de mindere klas se, in het oogloopend vermeden. Haar wo ning vooral scheen een voorwerp van afgrijzen. Menigeen had men tevergeefs een goede som gelds kunnen bieden, om deze bijl avond voorbij! te gaan, en zelfs overdag keerden velen het hoofd af, wam neen Zij' op groo-ten afstand het witte huis zagen "iggen, dat hun een koude rilling aan scheen te jagen. De notabelen van het dorp schenen ei' Zich over het algemeen minder aan te storen, althans er waren verscheidene families waarmede mevrouw Traumbaeh voortdurend omgang hield. In de eerste plaata kreeg. Zij dage lijks visites van dókter Roestel," onder Viens behandeling Zij' zich reeds sedert jaren bevond: en daar de zooveel angst veroorzakende danne protestantsch was, ontving Zij1 ook dikwijls bezoek van den dominee, die altijd met de meeste voo-r- komlendheid, ook dopr haar dochter, werd ontvangen. Toch was het mteisjo kaïtiiohek opge voed en, raloge dit menigeen vre-eni'd .voor komen berichten voor, dat de Letten den terugtocht der Duitsche troepen bedreigen, door Littausche troepen in den rug der Duitschers te posteeren. Een bericht uit Kowno meldt, dat in geheel Littauen de staat van beleg is afgekondigd; de jaarklassen van 1896 tot 1900 gemobiliseerd zijn en de Targba tegen den 25en Oct. bijeen geroepen is. De kosten tot instandhouding van het Portugeesche leg-er vanaf den da-tum van zijn vertrek' uit Portugal tot den terugkeer bedragen 350.000 000 gulden. Volgens een bericht uit Milaan heeft d'Amiunzio een nieuwe proclamatie uit gevaardigd, waarin gezegd wordt, dat Fium© een militaire vesting dn oorlogs tijd is. Ieder, die met vijandelijke gevoe lens tegenover Eiume staat, wordt als een vijand beschouwd, op wien de dood straf van toepassing, is. Lenoir is do-or den angst, Welken hij' heeft uitgestaan op den ochtend, dat hij' geëxecuteerd zou worden, verlamd en genoodzaakt steeds het bed te houden. Men gelooft te Kopenhagen dat al daar een geheim draadloos station be staat, dat telegrammen ontvangt uit Ra den-Rusland. De politie doet moeite ran 6et station o-p het spoor te komen. Het Pinsohe ministerie van buiten lands-olie zaken heeft den Oppersten Raad Malmédy 6650 bedaren ongerekend nog de Entente-nota inzake Sovjet-Rusland zal handelen. Nu de Opperste Raad het inter nationale arbeidseo-ngres te Washington heeft geadviseerd tot toelating der Duit sohe en Oosteurijklsche gedelegeerden, he,b ben de Duitsche en Oo-stenrijksche re geeringen besloten om afgevaardigden te zenden. Men verwacht da,t het vredesver drag tegen 27 of 28 dezer door Japan geratificeerd zai worden. Graaf Ma-oohi di Cellere, Itali- aa-nsch ambassadeur bij! de Vereenigde Staten, is overleden. De dierentuin van Antwerpen krijgt langzamerhand het wild gedierte weer te rug, dat in het begin van den oorlo-g toen liet Duitsche bombardement begon, was opgeofferd. De New Yoi'ksche dieren tuin had aangeboden de gedunde col lecties aan te vullen en de eerste ba- zending ia reeds te Antwerpen aangeko men. De Opperste Riaoid heeft een lijst opgemaakt van 600 Duitsehere die voor een rechtbank zullen moeten verschijnen wegens bedreven misdaden gedurende d-en oorlog. Een blad te Warschau heeft u,it Bielisto-k bericht o-ntvangen, dait het hoofd van de Bolsjewistische propaganda in C'en traa-1 Europa,, S-obelsohn, alias Radek, te Grodno is gearresteerd en gevangen gezeit Kardinaal Mercier is op Zijn rondreis door Amerika te Detroit met warmte begroet door het bisschoppelijk congres. De „Vo-ssisisch e Zeitung" be richt, dat in het mijndistriot op den lin ker Rijnoever de staking zioh heeft uit gebreid to-t de Krupp-fabrieken van R-hein hausen. De ambtenaren en de burgerij! Diaken gemeene zaak met d-e stakers, de koffiehuizen en de postkantoren blij ven gesloten en alleen de maiga-Zijtaem met levensmiddelen Zij'n geopend. Het Belgische bosehbeheer heeft, een opmeting gedaan va-n de bosschen bij ËupeiL en Malmédy. die aan het Belgisch gebied worden toegevoegd. Te Eupen b-^ draagt de uitgestrektheid' der wildrijke bossehen 4677 hectaren en in het kanton Matmédy 6650 hectaren, ongerekend nog kbmen daar da moeder protestant was, ei' bestond hiervoor een zeer gegronde reden Mevrouw Traumi-baeh's echtgeuoo-t was kar tholiek, en ofschoon de uiteenloopende geloofsbelijdenis van het echtpaar noo-it eenige tweespalt in het huishouden te weegbracht, wiais hij! te zeer a-an liet ge loof zijner vaderen gehecht, dan dat hijl er ooit in had lcu-nnen toestemmen, zijfti dochter de leer harer mo-ed-er te zieu omhelzen. Het was dan ook zijn laatste wil dat het meisje in zijto godsdienst zou wordeu opgevoed en zijto trouwe echtgenoot», die 'hem dit altijd bad be loofd, hield ook na zijn dood, wtoord. Et- was voor de goede vrouw niets hin derlijks in gelegen, daar zij! een dier men schen was, die, zloaais nxeu zegt, ieder in Zijn waarde laten. Zij! bevat een ge voelig en rechtschapen hart-, maar ging van 't noo-it te verdedigen protestiantsche beginsel uit, dat ieder in zijn geloof kan zalig worden, Eo-n deze opvatting voor" haiair zelve een niet gelukkigen uitslag hebben, er werd een Zekere on verschilligheid uit geboren, die alle haia-t te-gen den katholiek uitsloot en alzoio', in dit opzicht, gunstig, op de vorming ha rer dochter werkte'. Zij! Zond ïn haaaj kïndsche jaren de kleine Laura naar da kerk wanneer dit noodig w,as en aan den pastoor ha|a,r gpdsdiens-tige opvoeding de 13.000 hectaren, die aan de gemeente behooren. Het Fransche „Journal Officie]" bevat een wet, waarbij op straffe van 10 dagen tot 6 maanden gevangenisstraf en 100 tot 5000 francs boe:», ongerekend de verbeurdverklaring, verboden wordt, zonder bijzondere vergunning vail den minister van financiën gemunt geld te sm-elten en aan den omloop te omtrekken Het tramverkeer in Brussel is geheel hersteld. Poolsche bladen hebben gemeld, dat ook Polen een lijst van personen indient, die uitgeleverd moeten worden. De staking der arbeiders te New Y-ork, betrokken bij de kustvaart, is geëindigd. De arbeiders in dienst van de Ounard-jijn, de JVhite Star-lijn, de Ami rikaansche en Fransche lijnen hervatten heden het werk. In het verwoeste gebied vanFraink rijk is het bevolkingscijfer met 1 milli oen verminderd. Het aantal inwoners, vroeger 5.200 000 bedraagt thans 4.055.000 Meer en meer koeren echter nog vluchter lingen terug. De hoogovens en ertsmijnen in Deutsch-oth van de Gelsenkirehener Mijn bouw-Mij!. Zijn door de Schneider Greusot- fabrieken voor 26 millioen francs gekocht. De Opperste Raad besloot de blok kade van sovjet-Rusland te handhaven, daarbij- aan de geallieerde vlooten in dt Oostzee, met de bewaking belast, voor schrijvende om de Duitsche kustvaart- visscherij te sparen. Honderd Duitschers zijn in de industrie-streek van Pomibas H-agon dan- ge en Anneville gearresteerd w-egens anti- Fransche agita-tie. Te Berlijn heeft een jongmensch vat een bank 200.000 Mark verduisterd De jongeman werd later gearresteerd e-n had n-og de helft van het gestolene in zijn be zit. De andere helft h-aid hij'reeds v-erkwist Nederland en België. Naar aanleiding' van1 het bericht, 'dat de „Nation Beige" de regeering gevraagd heeft naar de maatregelen om het gevaar te keeren van samentrekking! van drie Ne* derlandsche divisies langs de Belgische grens enz. verzekerde men ter bevoegde plaatse aan het „Vad.", dat van samen trekking of verplaatsing van troepen geen sprake is geweest. SUBSIDIE VOOR VROUWENARBEIDS- SCHOLEN. Naar het ,,Dev. Dbld." verneemt is bij; de Regeering in vergevorderden staat van voorbereiding! een wetsontwerp, waarbij aan de vrouwenarbeidssdholen een subsi die van 70 pet. der netto kosten zal wor< den verleend. NEDERLAND EN FINLAND. Zijn wij wel ingelicht, meldt het Nerd. Corr. Bureau, dan bestaat bij de Regeering het voornemen een diplomatieke vertegen woordiger van ons land bij de Republiek Finland aan te stellen. IN HET BELANG DER GEPENSIO NEERDEN. In overleg' met zijn ambtgenoot van fi nanciën heeft de Minister van Marine maat regelen beraamd pm te voorzien in den nootd van de gepensioneerden, waarvan de afdoening! van hun pensioen vertraging ondervindt, zoo-dat zij niet dadelijk het pensioenbedrag: kunnen ontvangen-. Als ge volg van dit overleg hebben de betrokken Ministers een beroep giedaan op de ver schillende hier te lande bestaande instellin- overlaten-de, hield ziij! zich alleen mist haiair maatschappelijke vorming bezig. Laura, die haar moeder met een tee- dere liefde beminde, was doordrongen van de godsdienstige beginselen, haar in hare jeugd ingeprent; te verwonderen was het dus niet, dat Zij) ouder goworden zeen veel leed doordien zij' gevoelde dat haar moeder, aan de christelijke waarheid vreemd gebleven, ook' de vertroostingen moest missen, welke 'den katholiek in ruime mate worden toebedeeld, en mocht Zij: ter wille van den lieven vrede ook dikwerf zwijgen, zijl wist maar al te goed dat, zoo iemland troost behoefde he-t zeker haar lieve moeder was. Elr hing over het verleden Jer immer droefgeestige en zeer zwaarmoedig» vrouw een sluier van geheimzinnigheid, ili-e liet aan Laura niet gegeven was te ontdekken Sombere dagen en' nog angstiger nachteR' had zijl mtet haar doorgebracht, en sedert lang was Zij lot do overtuiging- $eko- mien dat de artsenij' welke dokter Borstel voorschreef, niet de -minste uitvyerkingr der go-ede kon hebben, daar uiet iiej, lichaam!, doch de ziel leed. JJ (Wordt vervolgd,!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 1