No 255 Zaterdag- 25 October 1919 13e aaar^aiig' R..K. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORD-HOLLAND FEUILLETON Het witte hyis. BUITENLAND. BiNNENLAND Verschijnt dagelijks. Bureaux: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: ™e33? 433' De nood der gemeenten. Treurige vertooningen. ONS BLAD Abonnementsprijs 3 Per kwartaalper agent i 2.15met geïllustreerd Zondagsblad t 2.60: franco per pest 1 2.0franco met jjCU ustreerd Zondagsblad i 2.95; afzonderlijke nummers van de courant 5 ct.; van het Zondagsblad et. Advertentieprijs: Van 1 5 regels 1 1.elke regel meer i 0.20; Reclames per zegel f 0.52)4 Rubriek .Vraag en aan bod" per plaatsing 050. Aan alle abonné's werdt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,—, f 400,—, f 2 00,—, J 100,—, So,—. 35,— f 15.— De nood der gesteenten komt m deze voorn 1920verschilnen'"1--'- duidelijker dan ^Verleden jaar was 't hier en daar ook 'al heel erg, doch men rooide t nog. Dit iaar is het evenwel niet meer te har den; ditmaal weet men in vele gemeenten net de varkens werkelijk geen raad meer. Om eens 'n enkel typeerend voorbeeld dan te halen: 't Was niemand meer of minder dan de burgemeester van Leeuwarden zelf, die van jijn stad in de laatst gehouden raadsver gadering moest erkennen: .Leeuwarden gaat naar deii kelder, met de geldmdidelen van de gemeente loopt het hopeloos spaak. Het is nu al zoover, dat ons personeel met geld. dat er met is, wordt betaald, dat de gemeente zich daar in schulden voor steekt En de „Leeuw. Crt." jerenneert: „De belastingen zullen, gaat het zoo door, niet meer te betalen zijn binnenkort. Straks zal iemand, die het voor dezen tijd toch waarlijk nog niet overmatig weelderige in komen van f6000 heeft, daarvan alleen aan de gemeente het zesde deel af te staan hebben. En voor de overige inkomens, waarvoor liet percentage het vorige jaar tot ruim 12 opklom, gaat dat tot 20 a 22 omhoog. Laten een of twee van onze hoogstaan geslagenen ons in den steek, dan worcit dat voor ons allen, die achterblijven, een klap. Ook uit Deventer vernamen wij dezer da gen een soortgelijke noodkreet. 't Is trouwens vrijwel overal dito-dito. Nu hebben vele gemeentebesturen de laatste jaren in de gelukkige veronderstel ling geleefd, dat ze - nou ja! wel is waar een zwaren tijd doormaakten, doch dat (crisis)-leeningen toch maar probate middelen waren om bankroet-onaangenaam heden te vermijden. 't Was te voorzien, dat 't met die leen- «naar-raak-tnanie spaak zou loopenz.aan- Jam en Velsen leverden daarvan trouwens al heel spoedg.i het duidelijke bewijs, doch als we nu hooren, dat zelfs de onlangs uitgegeven leeningen der gemeente Rotter- dam en Den Haag mislukt zijn? in dien zin, dat de plaatsing wel gegarandeerd is door de kassiers, doch dat deze nu met den strop zitten, dan moet 't ons toch dui delijk wezen, dat (crisis)-leeningen als pro baat middel tegen alle finantiëele zienten, waaraan de gemeenten tegenwoordig ple gen te lijden, welhaast hebben afgedaan, en dat de gemeenten voor de in vele gevallen bijkans onmogelijke taak gesteld worden, zichzélf te redden, voorzoover tenminste het Rijk niet hier en daar een douceurtje uit de O.-W.-belasting, depo neert. Nu de finantieele nood der gemeenten zóó precair wordt, nu zullen de gemeente besturen zich ernstig dienen te beraden, wat zij moeten doen om het veege lijf te redden. Alsnog den Hoofdelijken Omslag ver hoogen? Dat zal niet gaan! Dan zoeken de voor naamste belastingbetalers overal de goed koopste (dorps)-gemeenten op en wordt de strop voor de noodlijdende gemeenten nóg grooter! Het Rijk bij laten springen Ook dat zal niet gaan, dani blijft er van jde zelfstandigheid der gemeenten een noodzakelijke voorwaarde in ons Staats recht voor de gemeenten niet veel meer Jwer! Wat de gemeentebesturen dan wel kun nen, en derhalve wèl moeten doen? Mr. Marchant zeide het dezer dagen in s,De Vrijz.-Demokraat" zeer ad-rem: „De gemeenteraden zullen moeten gaan begrijpen, dat beperking van uitgaven een algemeen volksbelang is, proletarisch, ka pitalistisch, of hoe men het moge noemen. Uitbreiding van het belastinggebied alleen zal bij de tegenwoordige overbelasting de redding niet kunnen brengen. Beperking is mogelijk, ook zonder den socialen arbeid van de gemeente lam te leggen. Indien de raden maar de gedachte loslaten, die hen somtijds schijnt te be zielen: wij zijn toch failliet, wat komt het erop aan!" Juist zoo! „Beperking", „bezuiniging!" zie daar het middel tegen den ondergang, dat de gemeenten gretig zullen moeten aan grijpen. al zal 't voorwaar in vele ge vallen niet gemakkelijk zijn, dit op zich zelf uitstekende middel te hanteeren. Vooral wanneer men aan dat middel zoo weinig „gewend" is! 4) Met de meeste bereidwilligheid nam hij liaar echter onder behandeling. Geen dag ging er voorbij, dat hij hot witte huis liet bezocht. Nauwkeurig gaf hij acht op allo verschijnselen en de beklagens waardige toestand van het kind, dat hem door haar lieftalligheid aantrok, werd voor hem een punt van ernstige over weging. Werden geen moeite en zorgen door hem gespaard, reeds een jaar lang had hij over die hardnekkige oogziekte gepr&otisoerd, zonder nog een enkele schr, de vooruit te zijn gekomen. Toch gaf hij de hoop niet op ©n bleef de in- en uitwendige medicamenten toe dienen, waarmede hij' de kwaal in den aanvang had bestreden. Dat het kind zich by' zooveel teedere vaderlijke zorgen aan den dokter hecht te, behoeft geen betoog, en ook de wo©- Bear toonde bewondering en dankbaarheid voor zooveel geestkracht en volharding Jpenjge maanden verliepen toen men wei' xelijk verbetering meende te bespeuren yet was of do novel die de oogen van net nre'sio hndo'rte. voor eenige oogen- Sinds onze gemeenteraden na de jong ste raadsverkiezingen „demokratisch" zijn samengesteld, zijn ze er wat betreft het gehalte niét op vooruitgegaan. Vooral daar, waar communisten hun in trede in den Raad deden, beleeft men de zotste vertooningen, vertooningen, die voor een kluchtspelschrijver van kolossaal veel nut kunnen wezen, omdat zij wèl in staat zijn den lachlust te wekken, doch die met het oog! op de plaats, waar zij ten beste worden gegeven, niet anders dan zeer treurig kunnen heeten. Stel u voor: Dezer dagen heeft de Raad van Am sterdam een langen middag en een lan gen avond vergaderd, en gedurende al dien co-stb-aren t ijd dank zij een allerschande lijkste obstructie van Wijnkoopiaaasche zij de niets anders uitgevoerd dan lo. een voorstel der communisten tot verlaging van den gasprijs aangehouden, 2o. besloten een klok cadeau te doen aan het nieuwe Stad huis van Rotterdam, 3o. een rauwelings in gediend voorstel-Wijnkoop tot het zenden van een sympathie-telegram naar Petro- grad en tot een adres aan de Règeering in den Haag, otn niet deel te nemen aan de blokkade van de Sovjet-republiek, verwor pen en 4o. in een interpellatie-Wijnkoop over het optreden van gemeentebestuur en politie in de bakkersstaking blijven steken! Hoe het in den Ainsterdamschen Raad bij de discussie's over deze zeer gewichtige zaken toegegaan is, kan men zich voorstel len, als men ervaart, dat „Het Centrum" spreekt van „een vischmarkt" en 'dat het „Handelsblad" schrijft: „In den Raad wordt de janboel steeds erger; het is af en toe zoo'n geweldige herrie, dat een fatsoenlijk mensch zich gaat schamen, om er bij te zitten. Terwijl bijvoorbeeld de heer Wesselingh zijn medelid De Wolff bedreigt met.... de haarspelden der arbeidersvrouwen, keert mevrouw Van Zelm zich om naar de pers tribune, en krijscht luidkeels iets onver staanbaarsde burgemeester hamert, tracht zich verstaan te maken, andere aar. wezigen joelen, mevrouw Van Zehn schreeuwt nog meer, en de heer Wesse lingh zet intusschen onversaagd zijn „re devoering" voort, waarnaar trouwens toch niemand meer luistert Droevig verval! Maar hoe kan hei ook anders? Toon en onderwerp der „debat ten" worden uitsluitend aangegeven door de bolsjewistische fractie: het is Wijnkoop vóór en Wijnkoop na." En dat terwijl een gemeentebestuur in deze tijden een zoo zware, verantwoordelij ke, omvangrijke taak te vervullen heeft, terwijl iedere minuut van den kostbaren tijd der raadszittingen benut moet worden om voor de van alle zijden thans zoo ern stig bedreigde gemeentebelangen öp te ko men. Hoelang zullen de socialisten zich nog laten bedotten door hun leiders, die er vermaak in stellen, de raadszaal te ge bruiken als een kludittheater, waar ieder ernstig woordvréémd klinkt? Want, al is het waar, Üat Wijnkoop en consorten de eigenlijke clowns zijn in den (Amsterdamschen) Raad, de „bourgeois" soci's, doen genoegelijk aan het klucht- spelletje mee om in grappigheid voor de communisten toch' maar niet ónder te doen! WEEK-OVERZ2CHT. Even raadselachtig als tijdens de voorbe reiding der vredesonderhandelingen miet de vijanden der Entente da overdracht van de vredesvoorwaarden to Versailles en te St Germain eni de daarop gevolgde docu menten telkens eu telkens word uitgesteld), werd do naai- den vred&stoestand hakende wereld ook deze week weer droevig ver rast met de opschorting van den datum!, waarop de vredesovereenkomst van kracht val worden verklaard. lil zijn zitting van 1.1. Diasdag heeft de Opperste Raad namelijk de vrij zonderlinge beslissing genomen, dat het oogenblik yan den vrede vastgesteld zal worden niet door do vredesconferentie of de voornaamste vre&es-gedelegecrdsn, maar door het opper bevel van do geallieerden. Het blijkt nu, dat Duitschland in gebreke gé- bleven is te voldoen aan verschillende ver plichtingen, die het bij het tcekenen van den wapenstilstand op zich heeft genomen. Zoolang het wapenstilstandsverdrag nog van kracht blijkt, meent men te Parijs, is bet gemakkelijker ora tegen dezo ontduikin gen direct en krachtig op te treden, dan het geval zou zijn, als ds bepalingen van het vredesverdrag in kracht zijn getreden. En duswachten maar! is de boodschap. De militaire leiders der Entente krijgen dus zelf Ie beslissen', wanneer hun taak zal hebben afgedaan. Echter, zoo mag men verwachten, zullen zij zich hij het nomen van dit besluit wel door andere motieven laten leiden dan zelfzuchtige cn militaris tische alleen. Laten wij dus hopen, dat het uitstel niet van al te langen duur zal zijn, al behoeft het vertrouwen in militaire macht hebbers, die misschien nog altijd in hun overwinningsroes leven, niet zoo heel groot La zijn. Do oorlog in Rusland tegen dc Sovjet- legers duurt nog immer voort. Eu in dezen strijd is het wel opmerkenswaardig, dat tel kens de successen der anti-bolsjewisten in da Entente-bericht m grooter worden voorger gaven dan ze werkelijk zijn. Teekenend was dit vooral deze week met da vermelding, daL St. Petersburg en Kroou- stadl reeds waren gevallen, terwijl achteraf moest blijken, dat noch het een. noch het ander waar was. Wel worden beide plaatsen van nabij be dreigd, doch gevallen zijn zij zelfs nu nog niet. Ook de Fiumc-kwestie is nog steeds niet opgelost cn d'Annunzio speelt nog heer cn meester over Fiume, en eigenlijk ook over Italië en zelfs ook over idle geallieerden) die hem blijkbaar niet aandurven uit vrees voor nieuwe verwikkelingen. iLlusschen is het zeer wiel mogelijk, dat d'Annunzio profile art van Wilson's ziekto, want Wilson zou ar zeker de mail niet naar zijn om in gezondheid zoo met zich te laten sollen. Men mag werkelijk benieuwd zijn naar de eindelijke oplossing van dit probleem, die toch pens ,ook zal moéten komen. ROME. Tegen de onwel vo egel ijk© mode. Het Zondag te Rome begonnen congres van den Katholieken vrouwenbond is Dinsdag morgen met een audiëntie op het iVaticaan besloten. In antwoord op een toespraak van de presidente van dien bond, hield Z. II. de Paus een belangwekkende rede, waarin Hij als een der meest noodzakelijke en meesl dringende doeleinden van het vrouwien-apos» tolaat aangaf een krachtige actie tegen da onzedigheid in de huidige mode. Tevens gaf dc Paus daarbij als Zijn uit drukkelijk verlangen to kennen, dat de Chris telijke vrouwenbonden zouden organisearen, volgons wier statuten zij zich zouden ver binden al haar invloed aan te wonden, om in haar omgeving de teveel verwaarloosde eischen der welvaegelijklicid te doen eer biedigen. VERSPREIDE BERICHTEN De buit der Roemenen. Volgens een officieel onderzoek hebben Üc Roemenen van 1 Februari tot 7 October uit Hongarije naar Roemenië weggesleept 1776G wagons, waaronder 237 wagons met kanonnen, 11 pantsertreinen, 563 wagons munitie, 8778 wagens steenkool, 102 loco motieven, 13 wagons met meubelen, 51 met koeren em 3 niet b&ddegoed, benevens 32 wa gons met Hongaarsciie gevangenen. In Ze venburgen staan 82 wagons met goeder em welke krachtens bevel der Entente achter blijven. 4.0.0 00 spoorwagens., gevonden. Naar da „Soir" meldt, heeft maarschalk Foch in een telegram aan de Belgische re geering bericht, dat 40.000 Belgische spoor wagens in bezet Duitschland ontdekt wer den. België bezat Dij 't uitbreken van den oorlog 80.000 wagens; zestig duizend ervan waren zoek geraakt, zonder dat iemand Jtot nog toa had kunnen vermoeden waarheen zoo'n massa rollend materieel was verzeild geraakt. Er blijft nu af te wachten in wel ken toestand al dit materieel sv^rd weer gevonden. KORTE BERICHTEN De koning van Spanje heeft bij zijn bezoek aan het slagveld van Verdun, pen krans gelegd op do graven1 der dappere verdedigers van Verdun. Maarschalk Petaiu gal' den koning zichtbaar bewogen een uit eenzetting van de vreeselijke overwinning. ïusschen het Vaticaan en Japan is thans een overeenkomst tot stand ge komen betreffende do Katholieke missies op de Marianen, Carolincn en Marshall-eilant- deu. De schippers in de haven van Ant werpen zijn in staking gegaan. Het schijnt, dat de beweging zien over geheel België zaj uitbreiden. Wegens het gebrek aan klein geld in Frankrijk hebben ©enige restaurants be kend laten maken, dat hun gasten met klein geld moeien komen, wijl zij anders met post zegels terugbetaald worden. De gezondheids-toestand van. pre sident iVilson gaat op zoo bevredigende wijze vooruit ais ondor de gegeven om standigheden mogelijk is. Er hebben zich geen nieuwe symptomen voorgedaan. Hij ondertookende vier v, etsontwerpen ein. hield zich bezig met verschillende zaken. De Nationale Vergaöering te Wee- nen heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij; van de aanhechting van Oos tenrijk bij Duitschland afgezien wordt blikken scheen geweken. Wel zag rij1 niet. met de gewone hel derheid dér meeste lieden, maar zij' kon de voorwerpen welke zich aan haar blik ken vertoonden duidelijk, onderscheiden, en noemde ze achtereen, tot onuitspre kolijke blijdschap der meer dan geluk kige moeder. Al had Eduard Roestel in dio oogenblikken haar ganschen rijk dom gevraagd, hij had dien verkregen. Toch was de geneesheer onbaatzuchtig genoeg dien niet te verlangen, en zelfs, al ware geen geldelijke belooning het ge volg zijner doctorale hulp geweest, dan zou hij zich door den gelukkigen uitslag thans verkregen, ruimschoots voldaan heb ben gevoeld. Des te treuriger was het daarom, toen na eenigo dagen de hoop welke men aanvankelijk koesterde, op eens werd verijdeld, en Laura weder tot den vorigen toestand van duisternis was teruggekeerd Menigeen had in zijne plaiats allen moed verloren en het kind voor on genees baar verklaard immers hij1 had al de middelen welke de kunst aan dc hand geeft, te baat genomen en niets mocht helpen; maar de jonge dokter was zoo spoedig niet uit het veld geslagen. Vrij gaf hij de jeugdige lijderes den' raad zich vooral niet aan droefgeestigheid over te geven, daair dit de genezing bepaald zou vertragen, en boezemde haar met. den meestee andrang do boop in dat zrij zeer zeker herstellen zou, Mevrouw Trauimbaeh baarde hem insgelijks vele zorgen. Zij bevornd zich dagelijks onder den. invloed van zenuwachtige aandoenin gen, welke door de minste teleurstelling verergerden. Ook Laurai moest haar kwaal voornamelijk aan zenuwverzwakking wij ten Zija praktijk voerde dus een open baren oorlog tegen de zenuwen, en zeker is dat een vijand die moeilijk te be strijden is. Twee jaren lang had hij het witte huis bezocht zonder eenigo blijvende verbe tering te bespeuren. Op zekeren dag klaagde zijne jeugdige patiënte dat de gewone prikkeling in haar oogen had opgehouden en zij vermeen de, ofschoon zeer flauw, iets te kunnen zien. Roestel onderwierp haar aan een onderzoek; doch hoewel hij het vertrou wen op haar genezing zooveel mogelijk versterkte, bleef z.ijn hoop echter zeer gering. Spoedig liet hij een kamer in ge reedheid brengen waarin het daglicht ge heel was uitgesloten, en nadat er nu nog een paai' weken waren verloopen, meende hij' inderdaad iels gewonnen te hebben. Laura kuste dankbaar de handen van den jeugdigen arts, cn bevochtigde ze met haro (tranen, hare moeder was uit bundig in haar lof en wie harer vriendin nen haar ook in die dagen kwam bezioc- riren, moest do 'bekwaamheid des dok- Uit Eoggia in Italië wordt gemeld dat aldaar een hevige aardschok is waar genomen, richting Oost-Zuid-Oost. De schok nield zes seconden aan. Gisteren moest de Bulgaarsehe de legatie antwoorden op de vreucs-voorstel- len der Geallieerden. Het Sobranj© heoi't een motie aangenomen, die zich legen het vredesverdrag richt wat de ontrui ming van Thraciö en de streek van Stroe- mitza betreft. tors hooren prijzen, dien zij' als den kundigsten der artsen een ieder aanbe val. Werkelijk nam sinds die oogenblik ken zijn praktijk in uitgebreidheid toe, en het duurde niet lang, of hij' genoot het volste vertrouwen van dé meeste dorpelingen, en werd niet alleen een vraagbaak voor de rijken, maar ook een ware troost der armen, wier nederigste stulp hij niet zelden belangloos bezocht Had hij bijna geen rast, wanneer hij werd geroepen liet hij nooit op zich wachten, en overal verscheen hij met een vriendelijk gelaat. Drie jaren was Laura onder zijn behan deling en vorderde haar genezing zeer lang zaam; iederen dag ging zij een kleine schrede vooruit, en zoo weid haar geduid meer en meer versterkt, 'door de zekere verwachting van zich eenmaal duurde 't dan ook nog zoo lang het volkomen gebruik van haar oogen te zien terug geschonken. Dat ook Eduard Roestel een zekere genegenheid voor het meisje voelde ontwaken, zal men zeer licht kunnen be grijpen. Is het voor iedereen, hetzij' oud of jong. hetzij arm of rijk, van schoonheid misdeeld of ruimschoots daarmede begif tigd, een ware ramp, het voornaamste zij ner 2intuigen te moeten missen, toch zal ieder met ons de zwakheid hebben te be strijden, dit meer in de met schoonheid, bedeelde te beklagen. Laura Was een be minnelijk en goed ontwikkeld kind, zaclft- GOEDERENTARIEVEN. Ingaande 1 Nov. a.s. zullen de goede rentarieven der Spoorwegen met 25 pCt. worden verhoogd. TELEGRAMTARIEVEN. Naar de ..N. H. Ct." met vrij groote stelligheid verneemt, zal het minimum-te legramtarief met 10 ets. verhoogd worden. KATHOLIEKE VAKORGANISATIE. Als 3e gesalarieerde bestuurder van den Ned. R. K. Bond van bakkers, cacao-, chocolade- en suikerbewerkers is benoemd de lieer J. Chr. Evers, van Amsterdam. OVERLEG MET DE VAK ORGANISATIE. De Ned. R. K. Zuivel- en Margarine- bewerkersbond „St. Antonius van Radua" heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, waarin het leedwezen wordt uitgesproken, dat op geen enkele wijze door het Rijks-zuiveikantoor afdeeling: melk is overleg gepleegd met de vakorganisa tie in het bedrijf, waardoor financieel ver lies wordt geleden. Adressant dringt na mens het H.B. van den Ned. R. K. Zui vel- en Margarine-bewerkersbond er bij Z.- Exc. op aan, het daarheen te willen lei den, dat het Rijkskantoor onmiddellijk overleg pleegt met de vakorganisatie in het bedrijf, teneinde dreigende conflicten te voorkomen en te verhinderen, dat de ar beiders schade lijden door het ontbreken van overleg. DOUWES DEKKER. Rechtsingang is verleend tegen Douwes Dekker wegens de Solosche affaire. Met de „Solosche affaire" is bedoeld het optreden van Douwes Dekker tot steun van eene actie der vereenigjng „Insulinde" in het Solo'sche, waar zij de bevolking op zette om te weigeren, zich aan verschil lende wettelijke verplichtingen te onderwer pen. SAMENWERKING. Do Minister van Binnenl. Zaken heeft, vol gens 't „Vad.", aan de gemeentebesturen bericht, dat, ter verkrijging van meer een- beid ia dc leiding tor beteugeling van even tueel© revolutionuaire woelingen, het weu- sc hol ijk is gebleken, dat de betrokken bur gerlijke ©n militaire autoriteiten, ressortee- re>nd onderscheidenlijk onder de departemen ten van Binnenlandsch© Zaken, Justitie en Oorlog, meer voeling met elkander houder dau tot nu toe. In verband hiermede heelt do waarnemend opperbevelhebber van land en zeemacht aan de militaire autoriteiten;, die zijn aangewezen voor de uitoefening var# het militair gezag in verschillende deeleu des lands bij eventueel© onlusten, instruc ties gegeven tot het houden van dusdanig overleg. De burgerwachtcommaudanten moe ten izch niet die militaire autoriteiten in verbinding stellen tot het houden van dit overleg. Ten slolte wordt nog opgemerkt, dat bovenbedoelde instructies geen wijziging brengen in d© aanwijzing van de autoriteit:; dia zijn belast met de hulpverelening aan burgerwachten. aardig' en eenvoudig bovendien en Eduard Roestel bezat verstand genoeg om deze goede eigenschappen te kunnen waardee- ren. Hare genegenheid voor den jonkman toonde zich even warm als ongekunsteld en had geheel en al dat voorkomen van argeloosheid, (diat onbekendheid, met de dikwerf lage bedoelingen der wereld ver raadt. De blos der schaamte had zich nog nooit op dat beminnelijk gelaat vertoond, omdat de ziel de aanwezigheid van het kwaad niet vermoedde; zij was niet al leen vreemd gebleven aan allen invloed van buiten, maar had in eigen boezem nog, nooit dien alles verterenden gloed van den hartstocht gevoeld, waardoor in later jaren het jonkvrouwelijk gemoed soms wordt beroerd en niet zelden overmeesterd. Hare genegenheid, hare gehechtheid voor Edu ard was niets dan een warm gevoel van achting! met eerbied en met een dankbaar hart beminde zij den jongeling en blikte naar hem op, met dat gevoel dat het kind gevoelt voor een vader. Aan het einde van het jaar had zij h'et vrij gebruik van haar gezicht terug ont vangen; daar het echter nog zeer zwak was, moest zij richJ nog een jaar lang van een zoogenaamde conservatie-bril be dienen Doch daarna (wns zij geheel gen» zen. jCWiordt vervolgd)'.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 1