Stafen-Generaa! GEMENGD NIEUWS iCerk en School. Crisisaangelegenheden RECHTSZAKEN. Luchivaartvarkeer Landbouw en Veeteelt Provinciaal Nieuws 'ONZE VISSOHERS EN ENGELAND Het bestuur van de Vereeniging van ree ders van vissch ersva a r tuigen to IJmuiden heeft bericht ontvangen van het Ministerie van Buitonlandseho Zaken, dat van de handelsattaché te Londen d.d 24 October een mededeeling is ingekomen, dat van dien datum af allo havens van het ,Ver- oenigd Koninkrijk open z'ijln voor hot bin- nenloopen van Nederlandsche viss-cbera- vaartuigen, zoodat geen bezwaren bestaan om do schepen daar to laten havenen. Het bestuur dor Vereeniging is nu, ïnoldt „Hb.", diligent om te trachten ze kerheid te krijgen omtrent de kolenvoor- ziening bij! hot aanloopen van vorenbe»- doelde havens. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE 24-UUR STAKING. Zaterdag 25 dezer hield do Neutrale Rond van Spoorwegpersoneel to Utrecht eeno buitengewone bonds vergadering, waar in do bondsvoorzitter, J. Dekker, sprak over do taktiek in verband met een v.an do Nederlandsche vereeniging van Spoor- en Tramwagpcrsoneel ingekomen schrijven waarbij werd gevraagd of op een pro gram van oischen, indien dat langs den vroedzamon weg niet te verwezenlijken zou zijn, men boreid was een 24-ureiw staking to proclaimeeren. Spr. ging allereerst nai Wat van dia 7iijdo al over do aamenwerking was ge zegd en geschreven Schering en inslag was dat zonder samenwerking door do N V veel meer was bereikt dan met ea- tnenwerking. Al bijna een jaar lang spreekt man daar over de „hondentrouw" van Regcering en directie. In hetzelfde verslag waar de medewerking voor haar 21-urenstaking weid besproken, staat cok dat do leden ook deze organisatie wan trouwen. Wat er nu van te denken, dat mon nu wel Wil samenwerken onder die voorwaar den. Spr betoogt, dat een proteststaking van 24 uren en nog wel zoo Tang te voren in uitzicht gestold, een onding is. Men gaat prat op'bijna 20,000 leden en weet nu pas vau 2400 leden! da.t d:e vóór staken Zijn, In 1903 hadden zich er ook vóór staking verklaard, die echter, toen het er op aankwam, bleven werken, nog wal leiders dier beweging. Als er 24 uren kan gestaakt worden, kan het ook twee maal of meer 24 uren. Zoo'n dag ongevraagd vacantia haalt niets uit dan roekeloos slachtoffers miaken. Ons: standpunt, zegt spr., ligt opgesloten in de beginselverklaring van het Alg. Ned Vakverbond, waarbij' onze bond is aange sloten. Die is langs den weg van geor ganiseerd overleg en zonder vreea om ais niets Iielnt positief daartegen stelling te nomien. Hierom vragen wij', zjegt spr, liet vertrouwen in 'liet beleid van het hoofdbestuur. (Daverend applaus) Trouwens, vervolgt spr.niet wij heb ben voor het spoorwegpersoneel iets te proclameeren, maar zij,' die staken moeten hebben daar zelf hun oordeel over te zeg gen. Hoofd om hoofd moet hot gehorte personeel daarover zich uitspreken. Wat 2400 van de 40.000 man spoorwegperso neel willen is geen wet voor de 37.600 anderen Na eenige discussie, waarbij voor al zij die de staking van 1903 hadden meegemaakt over menig terroristisch op treden spraken, dat toen plaats heeft go- had. werd met algemeene stemmen en onder applaus het vertrouwen in het ver dere beleid van het hoofdbestuur uitge sproken. NEDERLAND EN BELG IE, Naar wij vernomen zullen de vergaderin gen te Parijs betreffende de herziening van do Tmetatan van 1839 die wegens het vertrek van do Belgische gedalegieior- den naai' Brussel korten tijd waren on derbroken, in het begin der volgende week worden hervat. MINISTER 1DENBIJRG. Do Minister van Koloniënde he'er Idetl- burg, is Maandag te 's-Gravonhage terug gekeerd uit het buitenland. DE ACHTURENDAG IN DE PRAOTIJK. Op aandrang van do organisaties der werklieden ging ook Wilson's scheepswerf te Rotterdam er eenige maanden geleden toe over om den achturendag in te vooren. De uurloonen werden in) verhouding verhoogd. Het ging eonigen tijd goed, totdat, naai* de „Avondpost" meldt, do directie merkte dab telkens werk lieden en nog wel de beste, naar andere war ven overgingen. Bij navraag bleek, dat zij' daar geen hooger uurloonen kon den maken, maar.langer mochten wer ken. aoodat een belangrijk hcoger week loon bereikt kon worden. Van dat week-) loon kon wat overgehouden worden en| daar werkte men graag een paar uur per dag langer voor. In overleg met de ar beiders hoeft de directie thans weer den tionurendag ingevoerd. Zou het nou heusc.ii een smioesjo ge weest zijn, dat geroep van de arbeiden? om den 8-urigen werkdag? VRAGEN .VAiy KAMERLEDEN, j Het V onhuizensche ge val- Door den hoer De Jonge (S.DA.P.) zijn aan do Ministers van Binnenland echo Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het Uwe Excellenties bekend, dat op 26 September j.l een bewoner van ©en der gemeenten in de nabijheid van Hoorn in den vroegen contend van zöjta bed is opgelicht, gewelddadig is ontvoerd en dat hij! is overgebracht naar het krankzinnigen! gesticht te .Venray en aldaar is opge sloten? 1S Zijn Uwe Excellenties geneigd naar de- Be ontvoering en opsluiting een onderzoek tn te stellen, en aain de Kamer de resul- Jaten van dit onderzoek mee te deolen? De melkprijs', lit een fe Utrecht gehouden vergadering' tfian den Utr. Prov. Bond van Melkvee houders is uilgesproken, dat voor 16 ceni niet gemelkt kan worden. Een bestuurs- motie werd aangenomen, waarin teleurstel ling uitgedrukt wordt over het ministerieele besluit, waarbij een winterprijs voor de melk is vastgesteld, benevens reductieprijs, en waarin verzocht wordt tot een. herzie ning o.ver te gaan. Crisis-Enquete- commissie. Naar wij vernemen, neemt Mr. H. J. Nieboer de functie waar van secretaris der Crisis-Enquete-commissie in de plaats van den heer Mr. O. A. Koster, die als zoo danig zijn ontslag heeft aangevraagd doch deel blijft uitmaken van de commissie. Katoen voor volks ki e e d i n g. Met medewerking van den heer Johan Gelderman, fabrikant te Oldenzaal, wordt, naar de „Ned." bericht, door het Mini sterie van Landbouw, Nijverheid en Han del gebleekte en ongebleekte katoen voor volkskleeding ter beschikking van de ge meenten gesteld. Peulvruchten. In verband met loopendo geruchten, als zou bij de Regeering het voornemen her staan om eerlang uitvoer van peulvruch ten toe te staain, brengt de Min. van Landbouw ter kennis dat zoodanig voor nemen niet bestaat. Vergunningen tot uitvoer zullen der halve noch voor peulvruchten (erwten en boonen), van den oogst 1919, rtoch voor die van vroegere oog-sten worden verleend, Uitvoer v. garnalon Bij' Kon. Besluit is bepaald, dat, met wijiziging van het gestelde in art. II van het K. B van 30 Maart 1918, de' uitvoer van garnalen wordt vrijgesteld met in gang van 1 Nov. ONTEVREDEN KAMPBEWONERS. In het Harderwijker vreemdelingen-kamp hebben de Russen Vrijdagi een hongersta king geproclameerd naar aanleiding van het feit, dat op een hunner bij een poging tot ontvluchting door den officier van piket geschoten was; slechts vijf van de 400 geïnterneerden namen voedsel aan. De kampcommandant, de gep. kolonel Van Al phen is zóódanig onder den indruk, dat hij zijn functie heeft neergelegd; hij is reeds vertrokken. De leider der krijgsgevangenkampen heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. DE OUDSTE HOTELHOUDSTER. Onze toeristen, de buitenlandsche wel licht nog meer dan dei binnenlanders schrijft „Hb." kennen hotel „De Bontekoe" te Meppei, vanwaar de traditioneele tochten naar Giethoorn en Staphorst ondernemen worden. De eigenares van dit toeristen-ho tel, mevr. de wed. Vóbhuis geb. Hummel, staat reeds gedurende een halve eeuw aan het hoofd der zaak, zij is een populaire figuur in Meppei, in welke gemeente zij veel goed heeft gedaan. Binnenkort, 17 November, hoopt zij haar 75-sten verjaar dag te vieren. Hiermede plaatste de oude, krasse dame zich dan tevens als oudste aan het hoofd der hotelhouders in ons land. STAKING VAN ELEKTRICIENS TE AMSTERDAM. De dreigende staking van werklieden in de Electrotechnische Bedrijven is Maandag ingegaan. Te Amsterdam hebben de mon teurs en hulpmonteurs bij een 50-tal in stallateurs, waaronder ook niet-georgani- seerden, het werk neergelegd. Naar nren ons van werknemerszijde mededeelt, om vat de staking1 een kleine 1000 man. De staking' staat onder leiding van de besturen van de Algemeene (moderne), R, K. en Christelijke Metaalbewerkers bonden. De Rotterdamsche electriciens hebben in een Zondag gehouden vergadering het hooldbestuur van den Melaalbewerkers- bond opdracht gegeven de staking te pro clameeren op het geëigende tijdstip, het geen natuurlijk beteekent, dat men in Rot terdam het verloop van de staking' in de hoofdstad zal aanzien en naar gelang van de wijze, waarop het conflict zich daar ontwikkelt, in Rotterdam zal optreden. PREMIEVRIJ PENSIOEN VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN. De afd. Amsterdam van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren in Ne derland heeft zich met een schrijven tot alle Amsterdamsche Gemeenteraadsleden gewend, waarin steun wordt verzocht tot het bekomen van een premie vrij pensioen voor de gemeenteambtenaren, hunne vvedu wen en weezen. DF. DUBBELE MOlOiRD TE MILLINGEN. Gistermiddag cm 12 uur ia liet parket uit Arnhem aangekomen. Uit het voorioopig onder zoek is gebleken, dat de jongste der beide zus tere, teen de andere verwoord werd, gevlucht is, dccii later achterhaald en eveneens vermoord werd Zij werd daarna in een greppel geworpen. Oc-k blijkt, dat er uit de kasten geld is sloten. GEBROKEN SPOORSTAAF. De treinen 162 en 1618 van Hilversum' naar Amsterdam, eerst de sneltrein van 10 uur uit Hilversum en even later een stoptrein van Bussum, hebben gistermorgen 'beide aan den overweg bij de Koningin Wilhelminaschool te Bussuni voer onveilig" moeten stoppen, daar er aan den volgenden wachtpost aan de Gooi- berigstraat een gebroken spoorstaaf lag, waar over na een kort oponthoud zachtjes gereden werd. Een nieuwe staaf werd daarna ingelegd. KLEIN ALLERLEI Te Utrecht had een druk bezochte ver gadering plaats, uitgeschreven door den Ned. Bond van Vakschoolleeraren en leeraressen can te protesteeren tegen de salarisregeling voor tjet personeel bij het meisjesvakonderwijs, de rege- geling van het toekennen van een duurte-toeslag en het niet in de termen vallen van het personeel bij het vakonderwijs voor de toekenning van een extra-uitkeering van een maand salaris. Te Heerenveen kasten de eieren al weer 25 cent per stuk; voor 14 dagen kon men ze nog koopen voor 15 cent. Z. M.. de Koning van Spanje heelt den heem Van Vcflenhoven, minister-resident der Nederlanden te Brussel en toekomstig gezant te Madria, het grootkruis van de Isabel la Calhühca-orde gesc.ionken. Do president der Portugeesche republiek benoemde de heer Vollenhoven tot groot-officier van de Ghristus- erde. De R. K. Vol as Bond te Amsterdam heeft aan Mr. Bomans een telegram gezonden, waar sympathie wordt oetuigd met zijn streven, n.l. het vegeteren van de kazerne-toestanden. Te Assen »s opgericht een Rijksambtena ren-woningstichting. Men noopt met Mei j.920 de eerste huizen gereed te hebben. Onier zeer veel blijken van belangstel ling herdacht de heer L. J. Hemmes, bacterio loog te Ililtegersberg, den dag, dat hij 25 jaren lang mocht werkzaam zijn in dienst van de lijdenao .nenschheid. Maandagmorgen is te Tilburg door on bekende oorzaak brand ontslaan in de machine kamer der wohenstofEenfabriek der firma Wed. de Beer Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Assurantie dekt de schade. lil een perceel aan de le Jonkerstraat te Amsterdam viel een man van de trap der tweene verdieping. Hij bleef op de plaats dood'. Tc Kluts dorp viel een 4-jarig jongetje v. S. in het vuur en is aan de gevolgen over leden. De nieuwbenoemde Britsche gezant hij het Nederlandsche hof, Sir Ronald Graham, is te 's-Gravenhage aangekomen. Van den Naderlandsehen consul te Riga is bij het departement van Buiietnlaiidsche Zaken bericht ontvangen, dat de Nederlandsche kolo nie aldaar ongedeerd is. Tal van Hollanders vestigen zich we der in Duilschland, waar zij voor de laag geno teerde) marken booerderijen, hotels en fabrie ken Kcopen. Te Hamm heeft een Hollandsche maatschappij de Leisingsche baksteenfabriek ge kocht voor 6X1.000 Mark. Door nu wijlen mejuffrouw II. W. van Kuyk le Arnhem, is haar vermogen, dat ge schat wordt op één millioen, vermaakt aan de Dullerlstichting aldaar. De Minister vau Financiën wenscht de hypotheken af te schaffen en te vervangen door emolumenten van de beëedigde klerken op de verhooging van jaarwedde. De Miii'ster heelt aan de hypotheekbewaarders advies gevraagd. ARR. RECHTBANK TE ALKMAAIL Zitting van Dinsdag 28 October. NIEUWE ZAKEN. B edelarij. Do justilioneele wcekiilm werd vandaag ge opend met de verschijning van den nog slectits 55-jangen schilder K. A. H. een zwerver, die op 26 'September in de Langestraat te Alkmaar heeft loopen bedelen om, gelijk hij voor de rechtbank heden verklaarde, onder dak te komen. i Het O. M. eischto tegen herw 3 dagen hechte nis en 6 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. B e 1 ee di gi n g. Het volgende filmbeeld had een dametje moeten zijn, een naaistertje uit Hoorn, wier namen beginnen met de letters P. M. K, doch üe lilm was niet compleet: het naaistertje was niet verschenen en liet de zaak verstek gaan. Zij had op 2 Juli den gasfitter G. Dijk stra te Hoorn beleedigd, door hem toe te voegen: ik beu niet zoo'n afzetter als jij snot aap, kwajongen en aap, enz., toen deze-kwam om wegens wanbetaling de gjasmeler weg te halen. Als getuigen werden gehoord de beleedigde Dijkstra en de lantaarnopsteker G. Wocsten- berg. Hel O. M. eischte f 10 boete subs. 25 d. h. Rijwieldiefstal. K. Stammes te Wieringerwaard was op Zon dag 24 Augustus naar de kermis geweest, onder Barsingcrhorn. Daar had hij zjjn fiets even voor een café gezet, doch toen hij terug kwam was Alph. J. de C., veldarbeider te Anna Paulowna, met een dronken kop op de fiets gesprongen en ermee tusschen uit geknepen, Bekl. werd op zijn wieg t-iar huis door den brig, rijksveldwachter A. v. Keulen te Scha- gen aangehouden, die ook de fiets in beslag nam. Get. v Keulen zegt, dat bek! niet ongunstig bekend "Vat en meent dat de drank hem tot den dioistal bracht. Het O. M. eischte f 20.boete, subs. 10 dagen hechtenis. Ook gevonden. Onlangs heeft de rechtbank reeds recht ge sproken togen twee beklaagden, zekere K. en V., terzake diefstal van enkele rijwielen te Hoorn. Er was echter nog een derde schuldige, die nog met in houden der politie was gevallen. In- (usschen heeit men de hand op hem gelegd en thans moest hij, de los werkman J. W. H. uit Helder terecht slaan. Bekl., die voor de politie een bekentenis had afgelegd, kwam nu op die bekentenis terug en, rap ter tong als hij was, wist hij op ■alle vragen en opmerkingen zijn uitvluchten. Hel O. M. requireert en verkrijgt schor sing van het onderzoek tot over 14 dagen, teneinde de getuigen die heden niet Verschenen zijn, te hooren. Wie er een. De 46-jarige Alkmaarder werkman J. N. S. thans gedetineerd, moest ook al terecht staan wegens rijwieldiefstal, gepleegd op. 1 Juli van dit jaar in het Kennemerpark te Alkmaar Bekl. bekent, hij heeft het rijwiel te Egmon- dermeer voor f25.verkocht aan een gras maaier, zekeren v. d. Borden, De pres. herinnert bekl. eraan, dat hij al verscheidene malen veroordeeld is geweest. Het O. M. eischt 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, Mr. Prins pleit clementie voor bekl. Wiie volgt? De 44-jarige Alkmaarder schoenmaker W>. L., heeft zich te verantwoorden wegens rijwielver duistering. Hij had op 13 Juli 1.1. een rijwiel geleend van den 23-jarigen K. W. v. Swinderen, met wie hij in hetzelfde kosthuis woonde, en heeft dit rijwiel aan het Ritsevoort aan een on bekende verkocht voor f 7.50. Het rijwiel was eigendom van een rijwielhandelaar, aan wie bekl. f-10.schadevergoeding heeft betaald. Het O..M, eischt f20.boete subs. 10 da gen hechtenis „DOOFSTOMME" INBREKER'. Dinsdag deed de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam uitspraak in de zaak tegen den 22-jadgen Duitschei» deserteur Friedrich Fritz Behrendt, die vanuit het ge sticht „Door Liefde Saamgebracht" aan de Westermarkt, waarin hij 2i/a Jaar lang de rol van doofstomme speelde, verschillends inbraken in naburige perceelen ondernam. De Rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig en veroordeel da hein tot 2V2 jaar ge vangenisstraf. De eiseh was 3i/a jaar. DE MOORD IN! HET OOSTZANERGAT TE AMSTERDAM. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam werd Dinsdag een tweetal zaken behandeld in verband met den afschuwe lijken moord op den 13-jarigen Dirk van- Leeuwen in het Oostzanergat. Dirk Johannes Hendrikus Snijders, wordt beschuldigd: lo. van valschlieid in geschifte. 2o. van oplichting, subsidiair van het ver schaffen aait een ander van het middel tot het plegen van oplichting. In de uitvoerige dagvaarding wordt aller eerst ten laste gelegd, dat beklaagde ziöh irj het bezit heeft gesteld van een gedrukt kvvi- tanlieformulier en dat hij daarna inde maand April of Mei 1919 te Amsterdam dat gedrukte kwitantieformulicr door den 17-jarigen spoa'- knecht P. K. Lettiuga heeft doan invullen. In de tweede plaats wordt aan beklaagde ten laste gelegd, dat hij op 10 MM 1919 Ve Amsterdam te zamen en in vereeniging met een anderen persoon mot het oo m. rk om zich cu dien anderen persoon wederrechtelijk 'e bevoordeelen B. P. L. Pels, kassier bij de Amsterdamsche Handelsbank Amsterdam, hoeft bewogen of door een zekeren Dirk van Leeuwen doen bewegen, tot de afgifte of hel doen afgeven van f76095 door een nader omschreven listige en bedriegelijke handeling, te zamen en in vereeniging door hem, be klaagde, en dien anderen persoon opzettelijk beraamd en uitgevoerd. Subsidiair wordt aan beklaagde ten laste gelegd, dat hij dien anderen persoon heeft verschaft het middel tot het plegen van de oplichting, door de valsche kwitantie met valsche betaalbaarstelling hem opzettelijk ter hand te stellen, opdat die andere persoon ze met het oogmerk van wederrechtelijke b-v voordeeling opzettelijk listig en bedriegelijk ter uitbetaling zou aanbieden of doan aan bieden aai: een der loketten der Amsterdam sche Handelsbank. Deze aanbieding tiad plaats door Dirk van Leeuwen in opdracht van den anderen persoon, waardoor de kassier Pels opzettelijk in den waan werd gebracht, dal de Amsterdamsche Handelsbank betaalbaar had gesteld en dientengevolge de f 760.95 aan Dirk van Leeuwen heeft uitbetaald of doen uitbetalen. In deze zaak, waarin mr. J. de Vries als verdediger optroodt, zijn elf getuigen gedagvaard. Aan Willem Visser, geboren to Amster dam', is Len laste gelegd, dat hij op 10 Mei 1919 te Amsterdam aan de overzijde van het IJ ter uitvoering van zijn te voren be raamd plan om Dirk van Leeuwen opzette lijk van het leven te berooven, na kalin beraad en rustig overleg in ieder geval ter uitvoering van zijn voornemen om Dirk van Leeuwen opzettelijk van het leven te berooven terwijl zij beiden (beklaagde en genoemde Dirk van Leeuwen) zich in een roeiboot bevonden, opzettelijk genoem den Dirk van Leeuwen heeft aangegrepen en diens hoofd met geweld onder water heeft geduwd en gehouden en hem in het water heeft geworpen, tengevolge van welk oen en ander genoemd© Dirk van Leeuwen on middellijk, althans zeer spoedig daarna, do-or verdrinking om het leven is gokomen. Er zijn in deze zaak, waarin mr. L. S. G. de ilarlog als toegevoegd verdediger op treedt, niet minder dan 30 getuigen gedag vaard. Eerste getuige is de 18-jarige D. J. H. Snijder. Verder behooren tot de getuigien de vader van het slachtoffer, de 42-jarige loodsbaas D. van Leeuwen en het 16-jange broertje Gerril van Leeuwen. Als deskundi gen zuilen gehoord worden de heeren C. J. van Ledden Hulsebosch, scheikundige, A. Hilkema, uurwerkmaker, dr. H. J. M. Schoo en dr. El Hamme, artsen Beklaagde Snijder werd door don president ondevraagd. Hij bekent. Uit dit verhoor blijkt, dat beklaagde op 10 April zijn ontslag gekregen had bij de firma Bruno Recknitz en dat hij het plan -opgevat had, de firma door jnidel van een valsche kwitantie te benade-elen. Dit plan w as hem aan de hand gedaan door beklaagde Visser, dien hij sedert anderhalf jaar keilde, doordat Visser een goede kennis van zijn moeder was. Deze Visser heeft het plan voorgesteld. V or dar gaf beklaagde op, dat hij op het kantoor een afdruk van een stempel nam en è'en kwitantie zich toeeigende. Dat hij juist het bedrag van f 760.95 invulde, ,was toe vallig. Dit was niet het gevolg van bekend heid met het feit, dat de bank tot f 900 zon der advies betaalde. Voorts gaf beklaagde inlichtingen over de wijze waarop het stempel werd besteld en over de wijze .waarop de kwitantie werd ingevuld. 1 Op een vraag van mr. De Vries antwoordt getuige Klein, dat naar zijn indruk Snijder stond onder suggestie van Visser. Dat is ook zijn indruk ten aanzien van de oplichting. Z. i. heeft Snijder alles gedaan op aandrang van Visser. Wat Visser betreft, gaf de heer Klein des gevraagd als zijn indruk, dat hij gedurendea zijn 25-jarige loopbaan bij de politie npoit een zoo ergerlijk karakter als piensch heeft ontmoet Enkele getuigen A décharge werden ge hoord: kennissen of vrienden van beklaagde Snijder, Zij schilderden Snijder af als oen ijverig, leergierig jongmiensoh, die zeer wei nig uitging. Hierna zou het O. M. het woord krijgen voor zijnr equisitoir. Mr. de Vries vraagt echter zchorsing tot na de behandeling van de zaak-Visser, omt- dat bij deze behandeling dingen Ran het licht kunnen komen, die in het voordeel van beklaagde Snijders kunnen zijn. Na raadkamer besliste de Rechtbank, dat bij de behandeling der zaak-Visser dingen aan den dag kunnen komen, die met oe- trekkng toti de zaak-Snijder van belang zijn. 1 Daarom wordt vr-nck vau den verde- diger toegestaan en dei behandeling gesclior.{( tot Donderdagmiddag 3 uur. BELEEDIGING EN DREIGING. Bij vonnis van den krijgsraad in Hél eerste militaire arrondissement is S. ,W.„. mil.-soldaat bij het 21e reg. infanterie, schuldig verklaard aan het als soldaat met woorden dreigen van zijn meerdere iit rang en deswege veroordeeld tot eene mi-, litaire detentie van drie weken. EEN PRECEDENT. Men meldt uit Arnhem aan de ,,N. C."? Bij rechterlijke uitspraak is een vonnis!, geveld, dat als precedent van belang kan zijn. Iemand had een gebouw gehuurd' op een contract, waarin hem het recht van koop werd toegestaan tegen een zeker bedrag. Toen hij van dat kooprecht ge bruik wenschie te maken, weigerde da eigenaar; het geschil werd een rechtzaak, en de eigenaar voerde aan, dat de vorde ring van den huurder niet toewijsbaar was* omdat geen enkel wetsvoorschrift daaraan steun verleende. De rechtbank evenwel heelt beslist, dat de bedoelde vordering wel ontvankelijk is, en veroorlooft geen enkele wetsbepaling!- zulks, daar de rechter bij zijn uitspraken toch niet beperkt is tot de wet, doch veel eer heeft te streven naar bevrediging van datgene, wat de billijkheid en de goede trouw in het maatschappelijk verkeer eischen, tenzij de wet een dusdanige vor dering in beginsel of uitdrukking mocht uitsluiten. DESERTIE, Bij vonnis van den krijgsraad in hot eerste militaire arrondissement is G. v D., mil -soldaat bij het 21-reg. infanterie schuldig verklaard aan eerste desertie, opgevolgd deer arresaiie, en deswege veroordeeld tot eene militaire detentie van twee maanden. VEROORDEELD. Bij: vonnis van den krijgsraad in het eerste militaire arrondissement is S. W(, mil.-soldaa'i bij het 21e reg infanterie schuldig verklaard aan het als soldaat met woorden dreigen van zijn meerdere in rang en deswege veroordeeld tot eeae militaire detentie van drie weken. DE LUCHTVAART-MAATSCHAPPIJ. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage, lent kantore van den notaris Jlir. mr. II. J. H'. Stoop, opgericht, behoudens do Koninklijke goedkeuring op de statuten: de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland on Kctoniën. Tot administrateur werd benoemd •de 1ste luitenant-vlieger A. Plesman, voorzitter» van het Dagelijksch Bestuur der E.L.T.A. Van 1 November a.s. af zullen de kantoren gevestigd zijn Heerengracht 13, den Haag. Bij hcoge uitzondering werd door de Ko ningin leeds bij de oprichting van de Maatschap pij het predieaat „Koninklijke" verleend. LUCHTDIENST SAKSEN—TSJEGHO-SLOWAKUE. De Saksische Luchtrt-ederij Dresden-Andilz! heett aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering 'n plan voorgelegd, dat de volgende verbindingen omvat. Dresden—Tetsehen, Audit—Leilmeritz, Praag—Tetlitz; verder TetsehenPraag, Leit- meritzPraag, TetsehenPraag. Voorioopig wordt overal de spoorweg gevolgd. De regeering te Rraag heeft het voorstel aangenomen. Alle deelnemers moeten van ach crhjke passen voor zien zijn. HOOGTE RE GORD. De Fransche militaire vlieger Progrin maakte een hoogterec-ord van vijf mijlen. MIDDEL TEGEN D'E BLADLUIZENRLAAG. Door een kweeker in Duits Iiland te, zooi meldt „Hb.", een leerzame proef genomen ter bestrijding vau de zoo zeer gevreesde bladluis. Hij plaatste tusschen de tuinboonen sterk riekende gewassen. Waar tusschen de boonen dille en karwei stond, kwam- geen enkele blad luis op de boonen voor; waar wortelen ala tusschengevvas stonden, kwam de luizenplaag minder sterk voor; in vakken zonder tusschen- zaai krioelde het van bladluis. DE IMPERATA „DE SPIRITU SANCTO" EN HET GEBED „KOM H. GEEST" NA DE -II. MIS. Nu volgens betrouwbare berichten de oifici- eele afkondiging van den vrede te Parijs aan gaande is, bepalen Wij, dat vanaf den dag, waarop bedoelde afkondiging plechtig zal ge schieden, de door'Ons voorgeschreven gebeden —d.d. 10 Jan. 1919) niet meer behoeven to geschieden. Het voorschrift omtrent de Litanie van 0 L. Vrouw blijft nog van kracht, t AUGUSTINUS JOSEPI1US Bisschop van Haarlem. („Si Bavo/') - RANSDORP. RANSDORP. Subsidie. Men schrijft uit Ransdcrp aan „Hb." dato 25 Oct.: In de gisteren gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, dat de Minislet van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be reid is een rijkssubsidie te verleenen voor res tauratie van het merkwaardige 17c-eeuwschi raadhuis. Op. het verzoek om subsidie voor, herstellingen aan den ouden kerktoren kon de. minister, In verband met de beschikbare midg- delen en het groote aantal subsidie-aanvragen, voorioopig nog niet Ingaan. MEDEMBLIKl MEDEEMBLIK, Doop»ge*. Gent D< predikantsrfaats bij de Doopsgez. Gemrentc. vervuld rijn, doordien ds. A. Kcuter^te Orate te Medembhk is vacant; die te TwfaSd mt en West-GraMjk, het beroep, ned» Twtete ten einde voos gezmrenlijltf kosten ,n de kerkediensten te voorzien. 1 Be'de gemeenten hebhe" ^ans comblt

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 2