MULDER QUAX. Sfaten-Gensraa! Provinciaal Niauws BINNENLAND GEMENGD NIEUWS SPORT EN SPEL ALKMAAR. Kassiers. PURMEREND. Inwisseling van COUPONS en LOSBARE OBLIGATIES. VERZEKEREN tegen VERLIES bij UITLOTING. Crisisaangelegenheden D e firma Krupp zal nu ook met de vervaar diging van kinematogralische apparaten begin nen. To New-York is de grootste schouwburg ier wereld geopend. Er is maar één balkon, vom de rest zijn de zetels gelijkvloers. Er zijt zitplaatsen voor 5327 personen. Do vèrst-aï zittingen zien do lieden op het tooneel als lilli pullers. Volgens de „Daily Chronicle" is le Brus sel een Rembrandt verkocht voor 400 fre. en zcu men uit ons land nu al 600.000 trs. gebo den hebben. D c t o e s t an d van Haase is wedercnl sle< liter geworden. De amputatie van het been heeft niet aan de verwachtingen beantwoord; dt er et teringen duren nog steocls yoort, terwijl da koorts hoog is. De conferentie lian leiders der vet? eenigde mijnwerkers in Amerika heeft uiigs, maakt, dat het wenschelijk is om het sinkings bevel le wijzigen en liet begin der staking op 11 November te stellen. 10-JARIO BESTAAN E, K VAKBUREAU. Het 10-jarig beslaan van het R. K Vakbureau is te Utrecht in heerlijk fees telijke stemming gevierd. Tie feestvergadering in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht was zeer druk bezocht. Aanwezig waren de Ministers jlir. Mr Oh. Ituys do Beerenbrouek, Ko-nig en Mr. I de Vries, voorts de Kamerleden Dr Deekers, Henri Hermans, Mr A. Baron van "Wijnbergen Engels Kuyper, Haazevoot, en van Rij zo wijk, welke laat ste drie tevens zitting hebben in het R.K Vakbureau, Do heer van Rij'aewijk hield een korto openingsrede, waarin hij1 den aanwezigen het welkom toeriep. Onmiddellijk daarop verkreeg Z.Ex-o Jhr. ror. Oh Ruys de Beerenbrouek het woord, die de vergade ring ongeveer als volgt toesprak.: „Het ia miijnen ambtgenooten en mij' een voorrecht op deze feesfvergadering to mogen tegenwoordig zijn. Mijn eerste woord is een hartelijke gelukwensch. Ge boren uit de katholieke vakorganisatie zij't gijl haar een sterke steun geworden Zegenrijk is trw arbeid geweest. Mag ik U een drietal feiten noemen? Het naaste doel der vakorganisatie is lie lotsverbetering der vakgenoot en. En aoo kan toen zeggen, dat het vakbureau de lotsverbetering van alle arbeiders ten doel heeft. Welnu tegen het eerste van zijn tien jarig bestaan is het kranig en krachtig Dreven van het vakbureau met een prach tig succes bekroond. Dat de 8-urige arbeidsdag in het voor jaar van 1918 kon opgenomen worden! in het program dar grootste politieke partij is mede aan uw arbeid te dan ken Niet het directe doel, maar wel bet indirecte en voornaamste doel van vak bureau en vakorp-anisaties is de bevor dering van de godsdienstige en zedelijke belangen der arbeiders. Welnu, uw stre ven naar lotsverbetering erd niet be- heerscht, door stoffelijke hebzucht maar door de liefde voor onze "huisgezinnen cn medearbeiders. Uw streven naar hooger loon en kor teren arbeidsduur hield rekening met de goddelijke eischen van reohtvaiardiglieid der liefde. Hij predikte geen klassenstrijd maar natuurlijko s-aatrihoorigheid van kapitaal en arbeiders van werkgever en werknef- tmer. die met en voor eikaars welzijn moeten arbeiden. Ik sta hier voor een elite uit een deel des volks, dat reeds vele jaren en vooral in de laatste jaren met suc ces streeft naar verbetering in zijn lo-fj. naar ruimer deel, zoo-als Leo XTfl en Pius X het noemden in de cultuur goederen. En bij u was des te minder gevaar voor verdoezeling der Christelijke begin selen, omdat gij' naar uw lotsverbetering streefdei overeenkomstig die beginselen en boven -alles en in de eerste plaats „zocht het Rijk Gods en Zijne gerecfw tigheid". Bn daardoor cok kan de R.egeering op u steunen, Zij heeft op U gesteund en zal op u blijven steunen. De regeering rekent óp U. En zoo zult gij door uw vakorganisaties' onder lei ding van uw vakbureau direct bevor deren de lotsverbetering van al uw mede arbeiders. Indirect de Christelijke beginselen laten doordringen in het leven onzer Maatsehap- Nl. Een steun zijn voor de orde en den bloot onzer samenleving, voor ons vader land en onzo geëerbiedigde Koningin. Na deze rede die luid werd toegejuicht vloog de gonsehe vergadering overeind en zong eerbiedig het "Wilhelmus. Daarna verkreeg de heer Engels lid der tweede kamer het woord tot het hou den der feestrede. Ook deze rede werd luid toegejuicht Muziek en gezang luisterden den ver- dcren avond op en in den loop der avond uren kwam nog een danktelegram in van H, M de Koningin. BOND VAN. KAASPRODUCENTEN. Y/ oensdag heelt de Bond van Kaaspro- öhrenten te Gouda een algetneene ver gadering gehouden ondier leiding van zijn voorzitter,den Keer A. van Wijnen. Deze vestigde in de openingsrede de aandacht erop. dat tengevolge van de tijdsomstan digheden de producenten in het volle licht zijn komen te staan en een ieder meent nu- er over te kunnen meespreken, hoe de producent zijn taak vervullen moet en wei- Ken prijs hij voor zijn product mag! maken, zonder kennis van zaken worden de meest positieve meeningen hierover verkondigd. I gevaar is niet denkbeeldig, dat die losse meeningen ten slotte haar invloed gaan doen gelden op de regeering; daar tegen te waken acht spr. de taak" van de producenten-organisaties. Aan de andere zijde wenschte spr. die organisaties aan te manen tot matigheid in hunne eischen. Hun invloed op den algemeenen gang van zaken zou grooter zijn zoo zij zich steeds van overdrijving hadden weten vrij te houden. Nadat eenige huishoudelijke besprekin gen waren gehouden, besprak de heer Van Wijnen het kaasmaakverbod. Hij deelde mede dat dit verbod op 15 October on verwacht uit de lucht is komen vallen. Aan de burgemeesters werd de bevoegd heid verleend om ontheffing van het verbod te geven tot 1 November. Spr. heeft den indruk gekregen, dat vele burgemeesters zich noch aan het verbod, noch aan het verkenen van ontheffingen iets gelegen hebben laten liggen en de producenten in hunne gemeente gewoon hun gang heb ben laten gaan. Met 1 November gaat het kaasmaakver bod nu onherroepelijk in, met uitzondering van de bedrijven dier producenten, wier organisaties de z.g. melkverpüchting heb ben aanvaard. Deze producenten behoeven eerst op te houden met kaasmaken en de melk voor de consumptie leveren, als de regeering zulks van hun organisatie eischt. De organisaties hebben den plicht de melk aan de steden te leveren voor 16 cents per liter, dus voor den zelfden prijs dien zij aan de producenten voor de melk af boerderij moeten betalen. De vervoer kosten zijn voor hunne rekening. Het is duidelijk, diat de organisaties op deze melk- levering moeten verliezen. De voordeden zijn niet van dien aard-, dat zij tegen de nadeden opwegen; de Coöp. Producenten Handelsvereenigitig b. v. heeft getracht van de melkverplichting ontslagen te worden, Zij wilde dan gaar ne 7.3 cents per K.g. exportkaas afdragen. Nog eene uitzondering is er gemaakt op den regel, daf het kaasmaakverbod met 1 November ingaat. Deze geldt voor de afgelegen boerderijen. Naar aanleiding van deze medededingen toonde een der aanwezigen een publicatie van den voorzitter der Utrechtsche Land- bouwbeurs, den heer W. H. de Beaufo-rt, waarbij dezte aan de producenten bericht, dat het bestuur der Landbouwbeurs door den Minister is gemachtigd, om toestem ming te verleenen voor het verwerken van melk tot kaas na 1 Nov. Zij die deze toestemming wensdien te verkrijgen, kun nen zich tot en met 31 October vervoe gen aan de Landbouwbeurs, ten einde het daartoe strekkende contract te teekenen en het bewijs van toestemming in ontvangst te nemen, tegen betaling van de som van f 60, welk beorag na de algeheele opheffing van het kaasverhod wordt terugbetaald, als de bepalingen van het contract ten genoe- ge van het bestuur der Landbouwbeurs zijn nagelegd. Dezie publicatie wekte bij den Heer Van Wijnen de grootste verwondering. Indien de publicatie van den heer De Beaufort op waarheid berustte, dan ried spr. de vergadering aan, zich verder niet aan het kaasmaakverbod te storen. De verleende machtiging aan het Bestuur der Landbouwbeurs beteekent willekeurige be- vooirechting die te meer ontoelaatbaar is, waar aan den Bond van Kaasproducenten is geweigerd om ontheffingen van het kaas maakverbod te mogen ver.eenen. Spr. zeide der vergadering toe, onmidtdelijk een ern stig onderzoek te zullen instellen. Hierna werd de vergadering gesloten. NEDERLAND EN BELGiE. Een drievoudig verbond. Do „Nieuwe Gazet" schrijft in haar numïna van 30 October: Onze Brussetscho correspondent meent tv. weten, dat de jongste (Belgische) minister raad zich bezig heelt gehouden met een uitersi ernstig voorstel van Fransche zij-de, dat nieti minder zou betreffen dan een defensief ver bend tegen Duitschland tusschen Frankrijk, België en Nederland. Eerst zo-uden België en Nederland een bondgenootschap aangaan, ei, dit zou dan aansluiting zoeken bij Frankrijk. De Belgische gedelegeerden Segere en Oris zijn uit Parijs met dit voorstel naar Brussel weergekeerd. Alle moeilijkheden tusschen Bet giö en Nederland zouden er door zijn opge lost. De annexatie van Zeeuwsch of van Lim burgseh gebied is vanzelf dan niet meer tioodig en de vraagstukken betreffende de vaart cp de Schelde zouden spoedig een oplossing vinnen. De Brusselsche correspondent meldt nog, dat dit voorstel in den ministerraad met ge mengde gevoelens is ontvangen. De ministers Delacroix en Hymans zouden voor de zaak gewonnen zijn en er zou veel kans bestaan dat c-ncler drukking van Plarijs, de Belgische regeering zou toegeven. Engeland en de Ver- eenigde Staten zouden het plan goedkeuren. I EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 30 October. Do Eerste Kamer is bezig mot een aantal wetsontwerpen van Minister Aalberse. En zij doet dat met prijzenswaardige vlugheid. De werkloo-sheidsverzekenngsnoodwet, die het eerst aan de beurt was, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen na een korte discussie tusschen den heer de Waal Maleiijt en Minister Aalberse, waarbij Z.Exc. er in slaagde de bezwaren van den senator weg te vagea Langer hield natuurlijk de Arbeidswet op. 't Begon er prachtig mee. Het Kamerlid, waarvan den grootsten tegenstand werd ver wacht, verklaarde dat hij zou voorstemmen. De heer Stork verklaarde, dat zijn bezwaren allerminst zijn opgeheven, doch dat hij de verantwoordelijkheid voor het in het loven roepen van een Regeieringscrisis in de hui dige omstandigheden niet aandurft. Een ander geluid deed een ander groot industrieel hooren. De heer van Houten oordeelde, dat ie mand die in een werkplaats 10 uur of oui- ten een werkplaats 10 uur per dag mat lust cn opgewektheid werkt, genoeg heeft gedaan voor een zoo groot mogelijke produc tie. Waaruit volgde, dat hij geen bezwaar had tegen liet wetsvoorstel, ook al maakt hij dan ook eenige aanmerkingen op do ui twerking van den grondregel. Na den heer van Houten kon de lieer Polak, die voor de S.D A.P. de taak op zich nam do in het wetsontwerp neergelegde be ginselen te verdedigen, nog eenigan tijd aan bet woord komen. Nieuws vertelde ook bij niet. Avondvergadering van Donderdag 3Q Oct. Slechts zeer weinig senatoren hebben hst tot het einde der zeer lange avondvwgade- ring uitgehouden. En de spijbelaars en zij, die stilletjes ver dwenen, hebben niet veel nieuws in verband met de Arbeidswet van Minister Aalberse gemist. Van de zeer lange staart dor rede van den heer Polak vertellen we alleen, dat zij ook een waarschuwing bevatte tegen te slappe toepassing der wet. De heer van Embden maakte niet heel be langrijke opmerkingen over niet heel belang rijke ondergeschikte panton en drong voorts aan op spoed met de totstandbrenging een er wet op do huisindustrie. Voor de Arbeidswet zal hij met graagte stemmen. Minder graag zal dat de Katholieke lieer van Swaag doen. Deze was het in voel met den heer Stork eens. Evenwel vond hij toch ook, dat de bezwaren niet opwegen tegen het goede dat de wet zal brengen. Waarom hij zich bij de voorstemmers zal scharen. Ernstige bezwaren had ook een andere Katholieke senator, de heer Diepen. Die be zwaren golden vooral de 45-urige werkweek, waar men elders niet verder gaat dan 48 uur. En zij- wogen zóó zwaar, dat hij er al leen overheen kon komen door pi-ddel van de toezegging des Ministers, dat de wet zat gewijzigd worden als de concurrent evoor- waarden voor deze industrie te zwaar wor den. Commissie v. aav- Kun stra es t s to. ff en. De Minister -van Landbouw heelt nan F. R. Löhnis, 's-Gravenhage, W. Kakebeeke, Goes, A. P- van der Kolf, Rotterdam, H. Löhnis, Zwolle, B. II. Meiborg, Veendam, W. Nijkamp, Enschede, en A. van de Ven, Son, eervol ont slag verleend als leden der commissie van advies, (oegevcegd aan het Rijkskantoor voor Kunstmeststoffen, onder dankbetuiging van de door hen als zoodanig bewezen diensten. Onze broodvoorziening Naar aanleiding' van do thans herha'aJdc lijk vernomen vraag, waarom toch do broodkaarten nie'; worden afgeschaft, heeft de Minister van Landbouw de heer van TJsselsteijn aan hot Ned. Dorr Bureau, het volgende medegedeeld: Zooals m;en weot, worden op broodkaar ten drie soorten brood beschikbaar ge steld. wittebrood, bruinbrood en rogge brood. Wat nu het bruinbrood en het rogge brood betreft, de Regeering legt daar zooveel op toe, dat het verbruik daarvan moot worden gelimiteerd. P/k-tit-o r-orl wordt geheel, bruinbrood voor een deel bereid uit inlandsche grond stoffen Nu is er feitelijk te veel rogge in ons land. vandaar dat van Regeerings- wega rogge wordt geveild. Dat neemt intussche-i niet weg, dat de Regeering! maandelijks op de roggebrood vers trekking" f 1.600 000 moet toeleggen en f2.600.000 op de brainbroodverstrekking. Roggebrood is thans belangrijk goed- kooper dan rogge en daarom kan hei niet ongelimiteerd verkrijgbaar worden gesteld. Datzelfde geldt voor het bruinbrood. Alleen ten aanzien van het wittebrood zou het thans mogelijk zijn dit zondert bon te verstrekken. Er is dan ook zeer ernstig over ge dacht voor het wittebrood de broodkaar ten geheel af te schaffen. Maar hierte gen bestaat een overwegend bezwaar. Im1 niers werd de mogelijkheid geopend dit brood in onbepaalde hoeveelheid te koo- pen, dan zou het verbruik daarvan waar schijnlijk sterk toenetmen en nu heeft de Regeering geen schepen om métér tarwe uit Zuid-Amerik» te halen dan thans geschiedt. Daarbij' komt dat om ten spoedigste de distributie van brood te kunnen ophef fen althans do banden wat meer lo3 te maken, waarop wellicht in Mei van het volgend jaar eenig uitzicht bestaat, een belangrijke voorraad grondstof in ons land aanwezig zal moeten Zijn. „Ik ban! nu bezig" zeide de Minister „wat voorraad te vormen maar deze ïs nog gering. Thans is er ook nog weinig bin nen van den inlandschen tarweoogst. Op de vraag waarom er naast het rog gebrood op bons, vriji roggebrood verkrijg baar is, antwoordde da Minister, dat uit hetgeen hij' omtrent het roggebrood had medegedeeld, bleek dat een groot deel der rogge in den vrijen handel blijft,, omdat daaraan geen behoefte is voor de verstrekking van goedkoop roggebrood. Er is dus hoegenaamd geen bezwaar tegen dat men daaruit vrij' roggebrood ver vaardigt. dat dan uit den aard der zaak don verbruikers veel duurder Komt dan het op de broodkaart verkrijgbare rogge brood. Hetzelfde geldt voor het Zeeuwsch krop brood, krentebrood, scheepsbeschuit enz. OPLICHTERIJ. De juweliersfirma Schreuder en Baksteen te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat Zij is opgelicht voor gouden sieraden tot een waarde van f2463 Telefonisch was haar verzoeht, meldt „'Hd.*', die goederen op zicht te zenden aan sein; adres in de Schtrioroeksclie laan. De goe deren werden «in het opgegeven adres in ontvangst genomen door iemand, die er moe naar binnen ging. Achteraf ia gebleken, dat de bewoners niet thuis wa ren, zoodat de onbekende een valsch&nj sleutel moet hebbonn gehad, waarmede hij de woning is binnengegaan. DE MOORD OP KORPORAAL VOS. De correspondent van „Hd." te Deven ter meldt nader; De in het hol aangehouden persoon be weerde daarvan slechts tijdelijk de bewo ner te zijn. De vaste dien hij' wel eens opzicht, heette Springihof, hij zelf was H. Bosch Er woonden wel meer menschen op de hei, bij' wien hij' kwam en hij wees een richting aan, waar volgens hem een kameraad leefde, dien hij' vaak sprak. Weldra rees het vermoeden, dat Bosch zelf Springhof was, temeer waar op zijn linkerarm de letters A. waren geta- toueerd. Toen hij1 maar steeds weer over zij'n „vriend op de hei" begon, stelden do Deventer politiemannen een nader onder zoek in en arresteerden in egn Leihut gelijk gemeld zekeren Van Kooten. Deze is zeer onlangs uit een vier miannderi lange preventieve hechtenis ontslagen, omdat men ten slotte geen voldoende aan wijzigingen vond om rechtsingang tegen hem te verleenen ter zake van een moord dio ook justitio-mannen vast gelcoven dat hij' gepleegd heeft. Beide aangehoudenen ontkennen alle schuld. Bosch alias Springhof is echter re9ds op talrijke tegenstrijdigheden in zijn verklaringen betrapt, welke ook miet de feiten niet overeenkomen. Een andere correspondent meldt aan het „Hd.": Aangezien de aangehoudene omtrent de herkomst der in het hol gevonden voor werpen geen bevredigend antwoord kon geven, werd hij gevankelijk naar Ede overgebracht. Aldaar kwam men tot da ontdekking dat liet signalement van "het rijwiel overeen kwam met dat wat eer tijds aan den korporaal Vos heeft toebei- hoord Do vader van den vermiste, werd ontboden en herkende in het in beslag ge nomen rijwiel het eigendom van zij'n zoors evenals de portemcumale, fietslantaarn en jampot. Do verdachte die aanvankelijk verkeerde namen opgaf, verklaarde niets van den korporaal te weten. Later er kende hij' Aldert Smit te heeten en uit Bellingwolde afkomstig te zij'n. Inmiddels bekende hij' aldaar inbraak te hebben ge pleegd en een bedrag van 4003 mark te hebben gestolen, waarvoor hij' door de rechtbank te Winschoten werd veroordeeld ONGELUK. Te Slrij'p zaten drie kindertjes om een z.g potkachel, waarop water stond te ko ken. Op een gegeven oog en blik trok een der kleinen aan een poot vatn den kachel zoodat deze omtuimelde. De kleintjes kre gen het kokend water en het vuur der kachel over het lijf en twee van hen be kwamen zoodanige ernstige brandwonden, dat onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis te Eindhoven door den genees heer werd gelast. De toestand der kinde ren is zorgwekkend, KLEJÏi ALLERLEI Het plan van den Minister van Financiën om te breken met het stelsel van emolumenten voor de beëdigde kier ken op de hypotheekkantoren en die te vervangen door verhooging van salaris vindt geen instemming bij die klerken, evenmin bij' de notarissen. jDo organisatie der klerken zal een actio aanvangen inzake dit plain. De Kon. Nat Bond voor Reddings wezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis" heeft Woensdag onder voorzitterschap van Z[ K H. den Prins der Nederlanden in de Harmonie te Gro ningen zij'n tiende algemeene vergadering gehouden. De gemeentebesturen van Aalst, Bergh, Dinxperlo Gendringen, Hummelo en Keppel, Ambt-" en Stad Doetinehemi, Lichtenvoorde, Winterswijk Wis en Zei hem, hebben besloten voor gezamenlijke rekening de noodzakelijkste levensmïdda len en verbruiksartdkelen te koop en, die niet meer vallen onder artikel 1' der dis tributie-wet en die toch niet anders dan of tegen hooge prijzen pf zeer bezwaar lijk zijn te verkrijgen, j Den Haag: HBS. 2—Hermes 2. Reserve Xe klasse Bk Amsterdam: Ajax 2—A.F.C. 2. f Hilversum: 't Gooi 2—Blauw-Wit 2, n Utrecht: Hercules 2—Spartaan 2. Haarlem: H.F.C. 2—Haarlem 2, half elf,- 2e klasse B. Zaandam: Z.F.C.— ED.O i Alkmaar: Alcmaria Victrix—R.C.1I, - - Amsterdam: Neevlandia—Schoten. Amsterdam: O.D.E.—Hollandia. Reserve 2e klasse D. - Amsterdam: A.F.G. 3—Hollandia 2. Wormervoer: W.F.G. 2—Blauw-Wit 3, Amsterdam: Ajax 3Z.F.C. 2. Zaandam: Z.V.V. 2—O.D.E, 2. 3e klasso E. Purmerend: Purraersleijn—D.WS. Amsterdam: NOS.—Ü.S.C, Helder: Helder—H.B.C. Amsterdam: Steeds Voorwaarts—H.S.V. 3e klasse F. Yelseroord: V.S.V.Watergraafsmeer, Bloemendaal: Bloemciidaal—E.V.C. Amsterdam: SwiftWest-Frisia. Koog a. d Zaan: K.F.C.Rapiditas, A1 k m aai: V.AF.C. I—Hollandia III. V.AF.C. II—V.VU. II. V.AF.C. Ill—V.VU. Ill, RUGBY-VOETBAL. De Amsterdamsche studenten hebben net Delflsche voorbeeld gevolg! en hebben ook een rugby-club gevórmd. Onder de laden be vinden zich vele Zuid-Afrikaansche studen ten, die deze in ons land nog zoo onbekende sport reeds lang beoefenen. Zaterdag a.s. zal 's middags op het H.F.C.- terrein te Haarlem oen wedstrijd gespeeld worden tegen de Delftscha studenten. Do aanvoerder van het Amsterdamsche taem ie Stein, eertijds aanvoerder van het 15-tal van de Universiteit te Kaapstad. =1 WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR i A.S. ZONDAG Westelijke Afdeeling. le klasse A. 1 Amsterdam: A.F.C.—D.F.G. Den Haag: Quick—Blauw-Wit. Rotterdam: V.O.C.H.B.S. t Haarlem: HaarlemH.F.C, Utrecht: U.V.V.—Sparta. - Den Haag: H.V.V.—Ajax. O v er gangscompetitie, Rotterdam: R.F.G.-W.F.C. Schiedam: S.V.V.—Hercules. Amsterdam: 'Spartaan—HermeL IJmuiden: Stormvogels't Goot y- f Amsterdam: V.V.A Feijenoardt, Den Haag: V U.C.—Concordia. p- Reserve le klasse Al Rotterdam: Feijenoord 2—Sparta X Dordrecht: D.F.C. 2H.V.V. 2. f GARTRICUM. Kaao. A.s. Dinsdag zal de Raad wederom) vergaoeren. Op de agenda staal alleen „Be handeling Reclames H. O.". De vergadering zal in het openhaar worden geopend, om daar na direct in besloten zitting le gaan. k S. A. Vrij vernemen nog dat door hefi plaatselijk comité tot Eere-Voorzitter is be noemd de ZeerEerw. heer EFngering, Pas toor der parochie. Brandstoffen. Dezer dagen vernamen wij dat de afnemers van brandstoffen niet allen bekend zijn met de prijzen van de brandstol len aan huis bezorgd. Deze zijn als volgt: Anthraciet per II.L. f 3.45 thuis bczorgo. Eierbrikelten f2.90. Steenkolen f3.10. Gas- cokes f 2.10. Bruinkoolbriketten per 100 6l f 110. Uit bovenstaande blijkt dat de handelaren in geen geval meer mogen vragen dan is aan gegeven. Duin en Bosch. Naar alle waarschijnlijk heid zal de acht-urendag voor het verplegend personeel nog cp zich laten wachten. Het gaat met het aanwelven van nieuwe krachten niet naar vvenseh. De teveel gemaakie uren wordeSi inmiddels uitbetaald. Salarisaetie. Wij vernemen dat doof de besturen der beide gestichten „Meer eis Berg" en „Duin en Bosch" reeds is vergaderd ever de nieuwe loonregeling. Deze vergadering ook de directeuren waren aanwezig werd te Haarlem gehouden. SCHERMERHORN. SCHERMERhORN. Raadsvergade- r i n g. Ue raad cezer geinecuie vergader de Donüerdagnamiddag te half 2, ondef voorzitterschap van den heer Jac. de Leeuw", burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van een opmerking in de vorige raadsvergadering van een der socialistische raadsleden, dat geklaagd werd over de gedragingen van liet hoofdi der school; dat hij n.l. herhaaldelijk het locaal verlaat en de leerlingen dan aan zichzelf overlaat, om thee te gaan drinken, is door B. en W. een onderzoek ingesteld waaruit is gebreken, dat die klacht abso luut ongegrond is. Beiden wethouders js bij het onderzoek gebleken, dat het school hoofd wel eens de klas verlaat, doch uit sluitend in verband met schoolzaken als het controleeren en het bijstaan van de an dere onderwijskrachten; hij verlaat die klas echter nimmer voor particuliere zaken. De voorzitter betreurt het dat een der gelijke klacht in het openbaar is geuit en verzoekt dat in het vervolg dergelijke klachten bij het college van B. en W. zullen worden te berde gebracht. De heer Groot vindt het niet gepast op praatjes van kinderen af te gaan; hij1 althans zou zich daaraan niet durven of willen wagen. Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van de Woningbouwver- een. „Schermerhorn", verzoekende ceii ter rein der gemeente, zijnde een deel van den Oostertuin, te mogen koopen voor den bouw van een aantal woningen ent wat daarvoor de koopprijs zal nrceten zijn. De heer Bakker vraagt of 't niet wen schelijk is liever het terrein in erfpacht te geven. De heer C. Groot meent dat daarin voor de gemeente niet veel verschil zit. Wethouder de Groot acht het beter eeti stuk grond aan de Dorpsstraat voor den. bouw van woningen te bestemmen. Op een vraag van den heer Kalis, hoe veel woningen de Woningbouw-vereenè ging voornemens is te bouwen, deett de heer C. Groot mede, dat men het plat» heeft 24 huizen te Jxiuwen. Wethouder Westerhof zegt dat inzake den woningbouw het laatste woord nog niet gesproken is. In een conferentie met Jhr. de Graaf deelde deze mede, dat d£ gemeente geen besluit kan nemen wan neer niet eerst bouwplannen en begrooting zijn ingediend. Bovendien moet blijken of Kier woningen noodig zijn en zullen de kosten voor de gemeente niet miniem zijn. De woningen zullen, naar schatting/ f7 guild en huur op moeten brengen. De heer C, Groot deelt mede, dat itt den korten tijd, dien het bestuur der bouw?,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 2