DERDE BLAU. Vrijdag 31 October 1919. Os „gewëiddadige ontvoering" de „ergerlijke vrijheidsberooving." Provinciaal Hiouws en Het Venhuizer muisje lieeil een danig lang ilaartja gekregen. l)e auli-paspsche vrijzinnigheid in ons Noor derkwartier heelt waarschijnlijk begrepen, dat er na de sterk gedocumenteerde weerlegging oen laster der „Hoornsche Courant" in ons blad geen sprake meer wezen kon van een „schandaaltje" aat tegen de Roomscne Kerk kon worden uitgespeeld; 't heelt haar blijk baar niettemin een zeer onbehagelijk gevoe. gegeven, dat de „Iloornsche Courant" met haar relaas van Koumsche duitendieverij en van Rater-scbe lisligi.ui zoo op de kolïie kwam, en wij meeuen het veilig als een gevolg van die onbehagelijke stemming te mogen beschou wen, oal men de zaak nu eens over een itnde-ren boeg tracht te gooien. Nu het niet vol te houden is, dat de Room se he Kerk hier loeren zou op een halve ton gouds en dal een Hater „in dienst der eenig heilige roomscne Lcrk", zich zou beijveren om dien buit voor de Kerk binnen te halen, nu moet er van 't lasterlijke verhaal in ieder geval nog gered woraen, wat spitsvondige anli- paapschheid daarvan nog meent te kunnen redden. in ieder geval moet het nog voorgesteld wor den, alsol de Venliuizer patiënt niet krank zinnig is, althans niet in een gesticht thuis aehoort. 't is 'n zekere m'nhoer J. J. Bekaar uit Hoorn, die in „Het Volk" (dat spreekt!) ge tracht heeft, dat zaakje nog zoo goed mogelijk op te Knappen, hij is op zijn manier op onderzoek uit getogen naar Venhuizen en geelt in genoemd rood orgaan weer, wat hij ver- neme" zou hebben uit den mond van een Pro- iestantsch -n boer, dien hij toevallig in de aabjjheid \an Jacob Langedijk's vroegere wo- Wt aantrof: We zijn er hier in V. allemaal ver giftigd om. Als die man d'r in mot.... tja oan metten er 'n heeleboei in. Hij heeft nooit iemand overlast gedaan. Kijti, '1 was zóó. Toen z'n ouders liog leefden, was 't alles goed. Hij reed met oen kaaswagen van 't fabriek naar sted; afijn, hij was neelemaal vertrouwd. Toen z'n ouders dood waren, ging hij op z'n eigen leven, maar al gauw wou hij met z'n huishoudster trouwen. Die wou wel,, hij had 'n lialven ton. Maar de fa milie wou niet. Dat was 't werk, vat je1 „We zullen hem paal en perk stellen", zeiaen ze. Hij heeit me laler wel gezegd: „-Och, cct>, was ik maar getrouwd toen mijn ouders nog leefdenl Dan konden ze ine niks maken". „Ze hebben hem eerst met slimmig heden een stuk laten toekeren, dat ie zieti onder kurateele van z'n broer stelde Maar hij was zeker nog "te duur, ze heb ben hem listig in 'n gesticht weten te krijgen. Al de mooie meubelen uit huis httll de familie weggehaald en z'n land pachten ze nu voor 'n schijntje van hem. Hebt u den man lang gekend? on derbrcek ik. Maarten en ik hebben mekaar mi- sakels best gekend, we zijn samen op school gegaan en hebben samen geloot. Dat was nog in den tijd, dat roomschen en protestanten hier door mekaar liepen. je most meaelije met den man hebben, zooais hij uit Venray terugkwam, .loc hij er uit is gekomen'? Ze lieten hem, toen hij er twee jaar lang altoos rustig geweest was, wa. vnjigheid. Toen heeft hij z'n goud horloge eigens in pand ge geven, want geld had hij niet en eerst van al 'n spoorboekje gekocht. Da gen lang heeft hij daarin gestudeerd, want hij was zoo'n verre reis niet ge woon, nè? En zoo is-ie dan ontsnapt en op n goeien dag kwam-ie hier, dolblij aat hij weer vrij was. t Is ef ze je den heelen dag pij nigen, als je onder allemaal gekken zit, zei hij. En je zit er net als in 'n kooi En doodsbank, dat men hem zou ko men nalen. „Zou je me dan helpen? vroeg hij aan bekenden, meestal aan protestanten. „Zou de politie me kun nen beschermen? Ik heb zooveel oomzeg- gers, weet je? Hier neemt de verslaggever verder het verhaal over. „Familieleden vroegen den burgemees ter van V. of deze hulp wilde verlee- nen, om Maarten naar het gesticht terug fe brengen. De burgemeweester weiger de. Bbijkbaar vond hij hem niet hinder lijk." 'Op Zondag 20 September (ik mees. althans op dien datum) is een pater of broeder uit het gesticht den man ko oien halen: hij heeft hem overgehaald, Kalm mee te gaan. Wel een bewijs, dat de man niet lastig was; hij was integen deel^ volgzaam en gedwee. Maar oe het station Hoorn hebben protestante dorps genoot™ hem ontdekt en gewaarschuwd, ondanks hevig protest van den geleider ging hij met hen mee terug. Den Vrijdag daarop, 26 September, werd Maarten gt° welaoadig ontvoerd en naar het gesticht terug gebracht. Een ooggetuige vertelt: Z'n broer, een oomzegger sn z'n kostbaas, hebben hem uit bed gelicnt, gebonden en in een auto gegooid. Z'n kleeren weraen hem nagegooid en vooruit ging het Dus de man zat ongekleed inn de auto? Ja, Ze hebben te Loenen in een restaurant gegeten. Toen was Maarten netjes gekleed; hij had zich onderweg gewnsschen en de kleeren aangetrokken. Niemand in het restaurant heeft iets vreemds aan hem gemerkt. Hij was er trouwens altijd op uit in het publiek netjes voor den dag te komen. Hij heeft tel het laatst toe gehoopt, dat hij niel naar het grsttr-hi gebracht werd. Toen hij lid grooi8 gebouw voor zien zag, zei hij: „En nop kom ik er nooit meer uit." Dat is ook zoo. Hij is nu levend be graven, onder krankzinnigen. Zoo iets kan nou iemand, die nooit een mensch over last heeft gedaan, in ons vrije Neder land gebeuren Dj'; relaas nu moet den Keer Bekaar die nen tot inleiding van een betoog: dat de Krankzinnigenwet moet worden herzien; hij schroomt zelfs niet de volgen de infame insinuatie neer te schrijven: Vrije Nederlander, een kwaadwillige oom of neef, die zin in uw geld heeft, ua die een omkoopbaar arts heeft ge vonden. lean u altijd 'in een gesticht doen opstuiten met politiehulp zelfs." Het iust ons niet ('t zou vervelend wor den!), hier nogmaals de Venhuizer geschie denis naar waarheid uiteen te zetten; onze lezers herinneren zich het verhaal, zooals het in ons blad reeds weid medegedeeld volgens .,de waaiiheid en niets dan de waarheid." Terloops zij echter opgemerkt, dat het huwelijksplan van Jacob een „nieuw" ge zichtspunt is, dat nota bene zelfs door de „Hoornsche Courant" is voorbijgezien. Nemen wij er tevens nota van, dat thans weer wordt beweerd: De Burgemeester weigerde hulp te verkenen. Of het bij de „ontvoering" zóó is toe gegaan, als die „ooggetuige" beweert, kun nen wij momenteel niet zeggen, 't lijkt ons evenwel zeer ongelooflijk: de patiënt zou zich onderweg in de auto gewas- schen en aangekleed hebbenhet water in de wasehkom zal bij het schokken der auto zeker danig geklotst hebben: De heer Bekaar ziet zich gedwongen te verklaren, dat wij een geneeskundige verklaring hebben afgedrukt; die verklaring is evenwel verouderd, zegt hij, een geneeskundige verklaring mag volgens de wet niet ouder dan 14 dagen zijn, doch hij vergeet eraan toe te voegen, dat de Veuraysche dokter den curator tijdens liet laatste verblijf van den vluchteling ie Ven huizen nog liet weten, dat J. L. nog steeds onder de krankzinnigen moest worden ge rekend. In de verklaring voor de Rechtbank, welke wij publiceerden, wordt gezegd-, dat J. L. al zijn kerkboeken verbrandde; dit nu kan volgens den schrijver in „Het Volk" bezwaarlijk als een bewijls van krankzin nigheid gelden: „De man was na zijn verblijf in room scne gestichten anti-kerkelijk geworden. Hij had een neef, pater, toegevoegd:: „Waarom trek je dien Zwarten rok niet uit en ga je niet werken!" waartegenover wij den heer Bekaar alweer op moeten merken, dat J. L. nog in geeo Hoornsch gesticht verpleegd was, toen hij zich in Augustus 1917 zoo dwaas gedroeg, dat hij tengevolge daarvan dus niet anti-kerkelijk geworden kan zijn, en dat last not least de patiënt zich tijdens zijn jongste ver blijf te Venhuizen juist opvallend vroom gedroegiederen morgen was hij in do kerk en bad hij daar ostentatief vroom! Een en ander kan dienstig zijn bij de be oordeeling van 's heeren Bekaar's betrouw baarheid. De heer Bekaar heeft onder het inom van eenige wetenschappelijkheid het ge schrijf der „Hoornscho Courant" blijkbaar zoo'n beetjo in bescherming willen nemen om wille van de anti-paapsche vrijzinnig heid De „Hoorsche Courant" zal het echter met ons ééns zijn, dat die m'nheer Bekaar wat hóór betreft z'n bescherming" maar liever thuis had moeten nouden. Nu immers iemand, die in „Het Volk" schrijft, uit het Vcnhuizensche geval alsnog geen venijn kan zuigen tegen da Roomsche Kerk, nu moet het een ieder wel duidelijk zijn, dat de „Hoornsche Courant", die dat wèl gedaan heeft, een allermalste frats uit haaldel t en vraag aan de Begeering. Het misleidende geschrijf van den heer Bekaar in „Het Volk" heeft inmiddels dit gevolg gehad, dat een socialistisch Kamer lid de heer De Jonge in de stille hoop, dat het Venhuizer-gevalletjc misschien als nog tot een strijdmiddel tegen de Katho lieken zou kunnen worden gemaakt als de bliksem zijn stift ter hand genomen heeft om aan do Ministers van Binnenland- sche Zaken en Justitie 'te vragen: „Is het Uwe Excellentie bekend, dat op 26 September j.l een bewoner van een der ge meenten in de nabijheid van Hoorn in deni vroegen ochtend van zijn bed is opgelicht, gewelddadig is ontvoerd en dat hij is over gebracht naar het krankzinnigengesticht te Venray en aldaar is ongesloten? Zijn Uwe Excellenties geneigd naar deze ontvoering en opsluiting een onderzoek in to stellen en aan de Kamer de resultaten van dit onderzoek moe te deelen?" Wij zijn er zeker van, dat de heer De Jonge met zijn (eventueole) stille hoop bedro gen uit zal komen, en dat hij juist het tegenovergestelde zal bereiken van wat nij als socialist tegen de Katholieken en iiun Kerk beoogt: nil immers zal ten overvloede nog eens officieel blijken, hoe,... infaami de „Hoornsche Courant" gelogen heeft! Dat „geingd" is kostelijk! Het Kamerlid moest zijn Nederlandscho taal nog een beetje bestudeeran! i - ir EEN BELANGRIJKE VERGADERING Dinsdag werd in hot Park te Etnkhui- zen een belangrijke vergadering gehouden, die voor den zadenbouw in West-Fries- Vand en den vrijen-hamdpl in zaden van veel nut kan worden. Een klein stukje voorgeschiedenis. Door den drang der oorlogsomstandighe den was gedurende dien tijd in het, leven geroepen de „Coöperatieve vereieniging bot verkoop van tumboucLzarian, te Enkhui zen", die met succes in het belang barer leden gewerkt heeft. Door het hers belten van den vrij-gn handel in deze artikelen oleek 'in het begin van 1919 deze v avera ging overbodig, en 't was op de verga-T dering, waarin liquidatie werd besproken, dat het plan geopperd werd, om het groot aantal zaden-bouwers (pl.m 1200) dat thans een oooperalie vormde, bijeen te houden, aangezien zadenbouw en zaden- handel in vele opzichten verbetering kon den ondergaan^ Z'óó besloot men tot het oprichten der Goop. vereeniging tot verkoop en verede ling van zaaizaden. Het oude bestuur bereidde den over gang voor en legde thans de resultaten! daarvan aan de thans gehouden verga dering voor, die talrijk beziooht was. De heer S. Kuiper, directeur der ge meentereiniging, presideerde, opende m©t een woord van welkom en gal daarna het woord aan den heer Jb. Stelling Ozn! secretaris, tot het voorlezen der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Van de vorige vereeniging was nog aan wezig een reserv-efons, hetwelk na af trek van 2 pOt. dividend aan de leden nog ongeveer f 1100 bedroeg. Voorge steld en aangenomen werd dit ter beschik king van het nieuwe te kiezen bestuur te laten, teneinde de organisatie goed op pooten te kunnen zetten. De heer Schoenmaker van Andijk bracht hulde aan het bestuur en in zonderlieid aan den heer S. Kuiper, voor de goedge slaagde werkzaamheden gedurende een moeilijke periode, die thans achter den rug is. Besloten werd de salarissen van dep voorzitter, den secretaris en den werkman in het zaadpakhuis te laten dooiieupen tot het eind van dit jaar, in verband met de vele werkzaamheden, ook na de ontbinding der oude vereeniging verricht. Eenige moeilijkheid levert op een hoe veelheid uienzaad dio onverkoopbaar was gebleken. Wel was. de voorzitter in onder handeling geweest n»fc een koopor, die 25 cents per pond wensehte te besteden, maar ook deze had vtóór deze vergade ring nog niet kunnen docideeren. Bon voorstel om1 het ingeleverde zaad aan de inbrengers terug te doen bezior- gen kon mede niet aangenomen worden daar de onkosten, daaraan verbonden, waarschijnlijk de waarde van het zaad nog zouden overtreffen. Ingeval do bedoelde verkoop tot lager prijs, waartoe machtiging werd verleend, niet zou doorgaan, kon tot vernietiging van dit zaad worden overgegaan. Het punt der agenda „Aansluiting bij' den Ned. Tuinbouwraad" werd versohoven tot na de verkiezing van een definitief hestuur tot welks competentie dit meer be hoort en later (met het oog op den tijd van vertrekken) tot een volgende algcr meene vergadering. Thans was aan de orde de samenstel ling der statuten. Goeddeels kunnen die van de vorige vereeniging als basis ge bruikt worden. Wij'! bepalen ons hij1 de vermelding tot die t welke gewijzigd wer den. Dit waren: Art. 1 De vereeniging draagt den naam van Gooperatieve vereeniging tot verkoop en veredeling van zaaizaden. Art, 2 Zij stelt"" zich ten doel de be langen der aangesloten leden te behar tigen door goedgekeurd zaaizaad en poot- goed to verschaffen om op deze wij'ze den vrijen handel in land- en tuinbouw/jaden te bevorderen en door voldoende controle zooveel mogelijk de aoortachtheid der in den vrijen handel aangeboden tuinbouw- zaden te verzekeren. Art. 3 Allen, die tot doel willen mede werken, kunnen lid zijln dezer vereeniging (Art 6 vervalt Art. 12 De jaarlijksche contributie be draagt 1 gulden. Art, 13 Het be3tuiur bestaat uit 7 personen. Art. 16 Het salaris der bestuursleden en den secretaris wordt door de algemiee ne vergadering bepaald. Het bestuur be noemt en ontslaat het voor het werk dei- vereeniging benoodigd personeel en stelt daarvan de salarissen vast. De aldus voorgestelde statuten werden alsnu aangenomen. Bij' de hierop volgende bestuurs-verkie zingen word zorg gedragen, uit de ver schillende plaatsen, waartoe het ledental behoort, vertegenwoordigers te krijgen, daartoe werden uit elke plaats eerlij personen voorgedragen Gekozen waden ae heeren KI. Singer Ozn(Nd. Scharwoude) J, Ha-m (Wijdenos), J Smalt (Medem- blik) K. Prins (Hoogkarspel) Jb Bak ker Kzn, (Enkhuizen), D Molen, (An dijk) en K. Bloemendaial (Rovenkarspel met Venhuizen). Nog werd ingeleid het punt: Werk zaamheden eener Zaaizaad-oommissie, doch daar het nieuwe bestuur zich vooraf hier op to beraden heeft, zal dit in een volgen de vergadering nauwkeurig omschreven moeten worden. Tot dit besluit droeg ook bij1 de verge vorderde vergaderingstijd, die Velen noop te huiswaarts te keeren. De rondvraag was ook daardoor een weinig gehaast en leverde geen belang rijke op. Da heer S. Kuipers 'sloot de vergade ring onder dankzegging voor de dege lijke besprekingen en verklaarde zich be reid niettegenstaande zijn vrijwillige af treding uit het bestuur om -te allen tijde met raad en hulp ter zijde te staan. W ARMENHUIZEN WARMENHUIZEN. Raadsverga dering, Woensdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig -alle leden. Do voorzitter opent cle vergadering, waarna de notulen onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn: a. Een schrijven v d. JFed. Bond yan werklieden in openbaren dienst afd. War- menhudzen, betreffende een nadere rege ling van hun salarissen en een uitkeering in eens. Wordt in handen gesteld van B. en W om advies. b. Een adre3 van A Jongejan te Krabbendam, inhoudende een verzoek 'tot aankoop van 2 stukgas grond bij' züfn perceel sectie A 365. Wordt in handen gesteld van B. en W om advies. O, Een schrijven van Ged Staten waar in aangeraden wordt een wij'ziging te brengen in de termajn van aflossing dei' geldleening groot f23000, ten behoeve van het gasbedrijf, welke leening in 20 jaar moet zijn afgelost. Voorgesteld wordt te besluiten om "14 jaarlijksche aflossingen van f 1000 te doen en zes van f1500, te beginnen met het jaar 1921, Zonder hoofd, stemming aangenomen d. Een schrijven van de afdeeling Sohagen van de Noord-Holl. Mij van Landbouw, inhoudende een verzoek tot het- nemen van een aandeel en een bijüraga te verleenen voor de te houden land bouwtentoonstelling in 1920. B. en W stellen den Raad voor, f25 als bijdrage te verleenen. Aldus besloten. e. Een sohrij'ven van de R K, Geiten houders, inhoudende een dankbetuiging voor de verleende subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat bijl Kon. Besluit van 25 September het besluit van den Raad tot vaststelling eenei' ver ordening op de heffing van H. O is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Vaststelling begroeting gasfabriek. De voorzitter leest post voor [tost voor. B. en W stellen voor, het salaris van den directeur der gasfabriek te brengen op f3000, met ingang van 1 Januari 1919. De heer Molenaar vraagt, wait de di recteur momenteel boven de f2000 sala ris heeft. De voorzitter zegt-, dat de directeur nog in het genot is van vrije woning en vrij' vuur en licht. Do heer Molenaar rekent dit op f400 en vindt dan oen verhooging van f 1000 te hoog. De directeur zou dan een salaris van f3100 gaan genieten. De voorzitter wijtet op den verant woordelijken taak van den directeur en noemt een salaris van f3000 voor der gelijk ambt niet zoo bijizo-nder boog. Wethouder de Groot vindt een verboo ging van f1000 ook te veel. In de ver gadering van B. en W is hij! er ook tegen geweest. De directeur zal bovendien nog vrijlc pensioen-bijdrage ook krijgen. Dit be draagt ook een f360.Dan had spr lie ver gezien een toeslag in plaats van eetl verhooging,, daar oen verhanging vast staat. Men kan hierop niet terugkomen als de tijden veranderen. De voorzitter merkt op, dat de tijden niet zoo spoedig zullen veranderen. De heer Swan motiveert zijn stem voor het voorstel. De heer Gutke had verwacht, dat B. en W. met een voorstel zouden gekomen zijn voor toekenning van jaarlijksche verhoo gingen Waar dit niet is gebeurt zal hij'' voor dit voorstel stemmen. De heer Slot verklaart, dat de begroo tingscommissie met het voorstel van B. en W. acooord gaat De heeren de Groot en Molenaar na- plieceren en blijven zich verzetten tel gen deze verhooging. De heer Molenaar' stelt voor, f 500 salaris te geven. Het voorstel van B. en W komt in stemming en wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heauen Molenaar, Nannes, Slot en Groot. De begrootingscommissie «telt nu voor, met ingang van 1 Januari 1920 f3000 salaris toe te kennen. Dit voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de. heeren Molenaar', Nannes en Groot. Verder stelt de begrootingscommissie bij; monde van den hoer Slot voor. den direc teur over 1919 een duuvtetoeslag te gte ven van f500. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, die van den heer Nannes. De begrooting wordt vastgesteld toit een bedrag aan ontvangsten en uitgaven) van f120805miet een reserve fonds V f1986. De heer Molenaar zou gaarne zien, dat de aanleg van gasinstallaties ge schiedde door vakmenschen uit het dorp en niet door vreemden. De heer Slot gaat met dit idee vol komen aocoord. De voorzatter zal detze iziajak aan den directeur kenbaar maken. Begrooting dei' gemeente voor 1920. Bij de post jaarwed (Me wethouders stelt bij monde van den heer Slot de begroo'- tingscommissie voor, de salar{s|sen te bren gen van f 100 op f 150. Zonder hoofd, stemming aangenomen Bij de post presentiegeld raadsleden stelt de heer Slot voor, deze te br-engen van f2.50 op f4per vergadering van den Raad en de commissies. De heer Swan mieent. dait de wet niet toelaat voor commissievergaderingen pre sentiegeld te verleenen. De voorzitter leest het desbetreffende Kon. besluit, waaruit blijkt, dat voor com missievergaderingen geen presentiegeld kan worden gegeven Do heer Slot stelt dan voor, het presen tiegeld te brengen op f4.per vergai- dering. Zonder hoofd, stemming aangenomen Post jaarwedde ambtenaar ter secre tarie. Ei" is een adres ingekomen van dient ambtenaar, waarin bijl verzoekt het salaris te stellen op f 1600. B. en W stellen voor, het salaris op f1400 te laten. De heer Slot vraagt of f1400 salaris juist is. De heer de Groot antwoordt, dajt helt salaris f1100 is, plus f 300 toeslag, i De heer Slot zegt, dat dit een groot verschil is. Hij stalt namens de begroo tingscommissie voor, het salaris te bren gen op f 1400 plus f 50 voor ambtenaar v. d Burg. Stand plus f 50 ais plaats» vervangend secretaris. De heer Molenaar vereenigt zich mof dat voorstel, daar net- de gemeente niets uitmaakt. Het voorstel van de begrootingscommis sie wordt verworpen met 4 tegen 3 stel» men. Tegen stemden de heeren Swan, Nai: nes, de Groot en Kraakman. De heer Slot stelt n u voor. liet salaris met f 50 voor plaatsvervangend secret.ms te verhoogen. Dit voorstel wordt met algemeen a slem- men aangenomen. Jaarwedde doodgraver. B. en W stellen voor, dit van f20 te brengen op f 35, Zonder hoofd, stemming aangenomen' Jaarwedde veldwachter. Deze heeft verzocht om salarisvcrhoo- ging. De begrootingscommissie stelt voor, het. salaris te brengen op f1200 plus f200 al? bodeloon, f 150 voor kleeding en f 150 v, vrminghuur, en dit in te doen gaan op 1 Jan 1919, mocht dit laatste niet aangeno men worden dan? stollen Begr.com B. en W. voor, over 1919 een duurtetoeslag te verleenen. De heer Gutke stelt voor, het in handen te stellen van B. en W om1 a-S vies. Aldus besloten. Voor de burgemeester wordt een subsi die uitgetrokken van f200. De heer de Groot stelt voor, de post vtaott cle brandspuiten te verhoogen,, claar de spuit te Schoorfdam -af is en er dus eer nieuwo zal moeten aangeschaft worden, Be voorzitter wilde een spuit uit War- menhuizen naar Schoo-rldam zenden en voor Warmenhuizen een motorspuit aan schaffen. Hoeveel dit kosten zal weet spr niet. Do heer Slot merkt op, dat, wanneer er tot aanschaffing van een motorspuLf wordt overgegaan, hiervoor een kening gesloten kan worden. Hiermede is do raad het eens. De heer Slot merkt verder op, naar aanleiding van cle post wering van school- verzuim,, dat er buitengewoon veel vacan- tie wordt gegeven en verzoekt B. on W hierop te willen toezien. Hij1 acht het niet in heit belang van het onderwijs, dat de kinderen een wandeling van eeflt half uiur onder schooltijd maken, die tijd kan volgens spr. beter bsnut worden. De heer de Groo-t gaat volkomen miet. het gesprokene van den heer Slot mted'g De voorzitter merkt nog op, dat bij' de nieuwo wet, de vrije- en ordenoefeningeab want hieronder moeten we d it half uur re. kenen, zullen vervallen. r Vervolgons worden de ontvangsten be handeld, Do huishuur der gemeente-woningen worden verhoogd en wel die van fl.50 tot f2; die van fl.75 tot f3, en die van? f2.50 tot f3 25. B. en W zeggen voorts den Raad toe, in de eerstvolgende vergadering miet etec nieuwe verordening op de heffing varf schoolgelden en begrafenisrechten te all ien komen. Verder stellen B, en W voor, de pensi* oenstorting voor de gemeerat-ambtenaren' en werklieden voor riSkiening van de ge meen to te nemien. Aldus besloten. De begrooting wordt vastgesteld tot oen bedrag aan ontvangsten en uitgaven' van f 149154.07, met een post voor on voor. ziene uitgaven van f2678.67 De heer Slot vraagt, of in het vervolg niet een andere weg kan worden bewiani. deld. De commissie ziet de begroeting na, terwijl alle raadsleden er inzage van kunnen krijgen. Om nu de zaak to bespoe digen zou hij' willen, dat niet post voor post werd opgelezen, maar de commissie en de leden eenvoudig hun o»p- en aan- merkingen ter tafel zouden brengen. Dit zou het werk zeer bespoedigen. De voorzitter zegt overweging toe. Bij" de rondvraag vraagt do heer Stof of het niet mogelijk is waar de kramen bij! kermïa belast zullen worden, een be lasting te heffen van alle vermakelijk!" heden De voorzitter voelt veel voor een belas ting bij' kermis, doch voor een belasting voor de enkele uitvoeringen, die er te Warmenhuizen per jaatr plaats hebben! niet. Hij zegt nochtans toe de zaak' te zul- len overwegen. De heer Molenaar vraagt, of reeds iü overleg getreden is met particulieren, dia wegen, welke in verbinding staan met da hoofdwegen, in beheer hebben, teneiflda deze particulieren er toe te brengen deze wegen goed te onderhouden. De voorzitter antwoordt hierop, dait zulks nog niet is geschiedt. De heer Molenaar wijst nu op de slechte toestand van den weg bij1 de zuurkool- fabriek. Deze weg wordt hoe langer hoe miear verkeersweg. Hij. zou gaarne zien, dat B. en W met de betrokken eige naar tot overeenstemming konden gerhi ken wat betreft verbetering van dien weg. De voorzitter zegt toe, dat overleg zal worden gepleegd. Hierna gaat de raad in comité, ter vaststelling van het kohier H. O In comité generaal besloot do raad als nog het vermenigsvuldigingscijfer van den H„ O 1919 te bepalen op 1,8 CALLANTSOOG. CALLANTSOOG. Vergadering van 'den raad td'ezer gemeente Dinsdag j.l, 's mor gens half tien uur. Tegenwoordig allen. Voorzitter Burgemeester. Na opening vaststelling der notulen. Mededeelittg. Voorzitter deelt mede, |a, dat de levering van sehoolbehoeften is op gedragen aan den heer P. Trapman te Sohagen. als zijnde de laagste inschrijver. b. dat door Ged. Staten is goedgekeurd den aankoop van een perceel, groot 0,09 c.A. door de gemeente van mej. de w-ed, Kooger, tegen den prijs van f 10. c. Goedkeuring: door Ged. Staten de Wij ziging van post 40, der gemeentebegroo- ting'. d. Voorstel van Ged. Staten Wijziging in de bestaande bouwverordening! in dien) zin. dat ook gelet zal worden op Jfet uiter-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 9