'BINNENLAND Gemengd Nieuws, Luchtverkeer. DRANKBESTRIJDING c. USÏ ONZE OOST Moord'te Haarlem. *tfcöSfcT£l eEüSSeHYEÜ. i Wind en weder dienende, zullen twee meisjes, die afgevaardigden z>)n van ontslagen vrouwelijke klerken van het Engelsche ministerie van oorlog, vandaag naar Parijs vliegen, om Lloyd George daar hare grieven voor te heggen. Een van hare leidsters heeft gezegd, dat de zaak te dringend was, om te wachten op den terugkeer van den eersten-minister en dat zij van plan waren hem te Parijs „op te sporen." Naar uit Rome'aan de „Morning Post" ge seind' wordt, verklaart de Corriere d'Italia, het orgaan van de katholieke volkspartij, dat noch het volk, noch het parlement hun goedkeuring aan een militair verbond met Frankrijk zouden geven. Volgens het officieele rapport van het Zweedsche bureau voor sociale aangelegenheden, is in Zweden de levensstandaard sedert het uit breken van den oorlog met 159 pet. gestegen. Het Spaansche „Staatsblad" heeft een besluit afgekondigd met betrekking tot den welcelijk- schen rustdag voor de pers en de persagent schappen. De rust gaat Zondag om 12 uur 's middags in, om Maandag om 12 uur s middags te eindigen. Zondag verschijnt een ochtendblad, waarna Maandag wederom een avondblad uitkomt. De Anvers-ville, een vati de stoomschepen, die de plaats in de Golf van Bi'scaije, waar het stooirfbehip Afrique vergaan is, heeft afgezocht, is te Plymouth aangekomen. Het bracht geen overlevenden van de Afrique mede. Van de 465 menschen aan boord van het vaar tuig zijn er dus maar ongeveer 40 gered. Naar verluidt is de Marconimaatschappij in het bezit van een belangrijke nieuwe uitvin ding, die het mogelijk maakt, dat schepen elkaar draadloos opbellen op dezelfde wijze als met de telefoon met draad geschied. Daardoor zal het niet meer noodig zijn om voortdurend een mar eonist aan het toestel te hebben.'Men zal met één marconist kunnen volstaan, die in zijn hut de alarmschei boven zijn hoofd heeft. Het nieuwe middel is over een afstand van 200 mijl bruikbaar. ïeheele ï.esteld. provincie Overijssel in werking' BEZWAREN TEGEN BE BUURTEWET Behalve aan den Nijverheidsraad, heeft de Minister van L., N. H. ook het advies van den Middenstandsraad ingewonnen in zake de Duurtewet. Erg gunstig is het wetsontwerp door laatstgenoemden Raad niet ontvangen. Vooreerst betreurden de leden het ten zeer ste, dat het particulier initiatief niet zoo danig heeft gewerkt, dat het ontwerp overbodig was. Vervolgens kwamen tal van bezwaren los. Ook onduidelijkheid in de toelichting. Wat heteekent bijv. de uit drukking: een redelijken prijs? Het woord redelijk, is zeer rekbaar. Zal er rekening mede gehouden worden, dat de eene han delaar goedkooper kan inkoopen dan de andere? Kan alles wat historisch gewen •jen is en notarieel vastgelegd, maar ver nietigd worden? Maar ook tal van winstverliezen werden gevreesd. Fabri-eks- en handelsgeheimen 1-o-open gevaar 'openbaar te worden omdat de verhooren in het algemeen openbaar zijn en geen voldoende waarborgen gege ven worden, dat een opgelegde geheim houding niet geschonden zal worden. Men achtte het dan ook, dat hij schending van verplichte geheimhouding niet, zooals het wetsontwerp voorstelde, volstaan zon-kun nen worden met het opleggen van boete of hechtenis, doch was zeer stellig uitslui tend van hechtenis. Hinder, last en schade voor het bedrijf van den fabrikant en den handelaar, was mede ecu ernstige grief van den Midden- standsraad tegen het wetsontwerp. Im mers, telkens zouden handelaars en fabri kanten hun zaken moeteu verlaten dm in lichtingen tc geven of zich te verantwoor den. Veel bezwaren ontmoetten de bepalin gen, die do bevoegdheid der plaatselijke diuirtecommi-ssies regelen. Deze commis sies zullen, volgens het ontwerp, bun aan dacht hebban te vestigen op prijzen," die in den kleinhandel of daarmee gelijk te stellen bedrijven worden gevraagd en zul len aan het publiek de door haar in ver band daarmede nuttig geachte wenken verstrekken. Wil dit nu zeggen zoo luidt de op merking van de.n Middenstaudsraad dat als de commissie tot de wetenschap komt dat ecu artikel bij den eenen winkelier goedkooper verkrijgbaar is -dan bij een anderen, zij de aandacht van het publiek daarop moeien vestigen? Zoo ja, dan wordt dit d-o-or den Raad uit den booze geacht. I)e Bnnrte-wet, aldus redeneert men, is er om woeker te weren, maar niet om voorlichting te geven over prijzen bij ver schillende winkeliers en om ten behoeve van bepaalde winkeliers als reclame-bu reau op te treden. A.1 dezè opmerkingen en nog meerdere, zijn ter kennis van den Minister gebracht. Ru moet bij de indiening van het defi nitieve ontwerp zijn gebleken, dat door den Minister weinig rekening gehouden is met de bezwaren van den Middenstands- raad. Zulks voor-spelt het indienen van veel amendementen hij de behandeling van 't ontwerp in de Tweede Kamer. Hetwelk, (laar we hopen, aan de doelmatigheid der Duurtewet ten goede zal komen. HET OORDEEL VAN 'T PUBLIEK. Bij de „Haagsche Crt." zijn de kranten bezorgers aan 't staken gegaan. Oorzaak? Natuurlijk de eiscli om hoog» 1-oon. Voor het „Vad." strekte die staking tot aanleiding, om aan hare ahonné's te vra- jen wat zij wel van een dergelijke sta king dachten. De vele ingekomen antwoorden wijzen er op, dat het krantenlezend publiek, hoe democratisch ook, van oordeel is, dat het nu maar uit moet zijn met die staking- epidemie en dat men er zioh schrap tegen moet zetten. HONDSDOLHEID. Be wei. OP }l^n.dw«JrIolb^id yo/vr dp HOOG WATER EN" OVERSTROO MINGEN. Verheugde men zich in de omstreken van Gorinchem, dat bet water op de hoofdrivieren geregeld verminderde, die blijdschap was van korten duur. Zeer snel steeg het water weer op de Waal en Mer- wede. In het laatste etmaal is de stand 25 c.M. hooger geworden. Do stand der rijkspeilsehaal bedraagt thans 3.02 M N. A. P. Volgens berekening naar den water stand te' Keulen en den was van den Bo- ven-Rijn, zal het water o-p de Waal en Mei-wede zonder eenige stijging meer van den Boven-Rijn aanmerkelijk hoo ger worden dan bij den overigen h-oo-g'en waterstand. Het spreekt van zelf, dat men den toe stand m-et zorg inziet. De Maas blijft wassen sedert Woensdag 4 uur. Het water staat in de machineka mer der waterleiding. Maastricht is zon der drinkwater. De stand is even hoog als in 1880. Uit Luik seinde men, dat het water 2 c.M. per uur steeg. Ook het water in den IJsel bij Deven ter blijft stijgen. De bewoners van Hoven en Steenkomer vluchten naar de voor hen ingerichte gemeent.egebouweii. Uit Grave wordt gemeld, dat de Elft- weg weer door de Beersehe Maas over stroomd is. Elke verbinding over Grave is voor voertuigen thans onmogelijk. Voor voetgangers is er echter een veerdienst ingesteld. Het ergste is wel de toestand hij Maas- tricht. Daar verkeert de bevolkyig in de omstreken in nood. Door de gemeente Maastricht is een dienst ingericht voor het bezorgen van le vensmiddelen. Indien de berichten uit Bel gië bewaarheid worden, dat namelijk nog 50 e.M. was verwacht wordt, dan zal spoe dig het watër door het zoogenaamde Wa terpoortje naar Wijk binnenstroomen. Reeds staat nu ook bet lage gedeelte van het stadspark en de. daartoe leidende toegangsweg blank. Sedert Woensdagavond is het water 21 c.M. gewassen. De putten der waterleiding zijn ond-ergeloopen, zoodat momenteel ge brek is aan drinkwater. De Rijn bij Arnhem stijgt voortdurend. De St-adisblokkenwag, dat is een straat aan de Bet-uw-zijde van den Rijn, welke toegang geeft tot de Arnbemsehe Stoom sleephelling, is over een lengte van 50 a 60 M. verzakt. In den afgel-oopen nacht is men met njan en macht bezig geweest om verhooging aan te brengen, terwijl men begonnen is achter den weg een nood waterke-ering te maken. Vooral nawegen en dijken, door de lang durige bespoeling, verzwakt zijn is deze nieuwe was, tengevolge waarvan het wa ter met geweldige kracht de polderlanden wordt ingestuwd, dubbel "gevaarlijk. Volgens de mededeelingen van den Al- gem-eenen dienst van den Waterstaat be treffende de waterhoogten in de Neder landse he rivieren toekende sedert de laat ste opgaaf te Keulen de peilschaal 65 c.M. was. Te Lobith steeg het water 52 c.M. De Waal was volgens de peilschaal t-e St. Andrie-s 73 c.M. gestegen. De IJss-el bij Westerf-oort was 45 en bij Deventer 11 c.M. gestegen. Te Kampen bleef de val aan houden en wel 2 e.M. Te Venlo, Grave en St, Andries werd resp. weer 32, 3 en 29 c.M, was geconsta teerd. De laatste berichten, o.a. uit Venlo, Eindhoven en Maastricht luiden zeer ern stig. Vooral in Maastricht, is de toestand nijpend. Nog nooit heeft de waterwolf Maastricht zoo stevig in zijn klauwen vastgegrepen. AMBTENAREN BIJ WATER SCHAPPEN. De gewijzigde (lees durdere) levensomstan digheden hebben ook hun invloed uitgeoefend op een groot aantal ambtenaren in Zuid- en Noord-Holland. Daarom hèeft het bestuur van den Bond van Ambtenaren in beide provin ciën aan Ged. Staten van N. en Z.-Holland een vcrzocgschrift gericht met de bedoeling door tusschenkomst van die colleges een afdoende verbetering in (Jen toestand te verkrijgen. GEMEENTE LEVENSMIDDELEN- DIENST TE AMSTERDAM. Naar „Het Volk" verneemt, zal binnen kort een voorstel van den Wethouder De Miranda tot instelling van een eentralen 1 evensmid-delendienst in Amsterdam, wor den ingediend. Daarna ligt het in de bedoeling van den wethouder, het voorstel inzake de stich ting van een gemeentelijk groenten-bedrijf aan de orde te stellen Den wethouder wer den aanbiedingen gedaan door groote organisaties van producenten, die bereid zijn tot medewerking, door hun teeltre- geling aan te passen aan de cisehen, die een stedelijk groenten-distributiebedrijf zou stellen. Na de verschijning van het voorstel in zake een groenten-bedrijf komt dat inza ke de melkcentralisatie aan die orde. Ver der wordt gewerkt aan de voorbereiding van een voorstel, dat ten doel heeft de stichting van vólks-restaurants in ver schillende deelen der stad.. Over de beloofde medewerking van de groenten-winkeliers inzake de aardappe len-distributie was de wethouder niet best te spreken. De bestellingen liepen traag, weshalve de wethouder een proef nam met het opnemen van de 'bestellingen in te gemeentelijke visch winkels. In één week werden nu in de elf gemeentelijke visehwinkels meer bestellingen op door de gemeente beschikbaar gestelde aardap pelen opgenomen, dan im de ongeveer 1100 particuliere groentwinkels in dezelfde week werden aangenomen- Naar verluidt heeft men in het plan van het gemeentelijk groentenbedrijf de Productie van gemeenteweg" g^c.hrant. KACHEL-ONTPLOFFINGEN. In een circulaire tot de Brandstoffen- commissie gericht, deelt de Rijkskolen- distributie mede, dat in de mijnen het meest nauwlettende toezicht op het ge bruik van ontplofbare stoffen wordt ge houden en in de kool zelf zeer weinig ge schoten T^ordt Wanneer in de kool wordt geschoten, mag trouwens geen dynamiet, doch mag uitsluitend zwart buskruit of veiligheidsmijnkruit worden gebezigd. Het is derhalve vrijwel buitengesloten, dat dynamiet zieh in de afgeleverde kolen bevindt. Het zwarte buskruit en het vei ligheidsmijnkruit worden gevaarloos, zoo dra zij mét water in aanraking' komen, dus als de kolen wonden' gewasschen, wat met het over groote gedeelte der huisko leu geschiedt. Eventueel achtergebleven niet ontplofbare patronen van deze ont plofbare stoffen zouden slechts gevaar kunnen opleveren in de omgewasschfti schaohtkolen, welke echter slechts hij uit zondering voor huisbranddoeleinden wor den afgeleverd. De Rijkskolendistributie schrijft do ka- .chelontplo.ffingen toe aan de opeenhoping van gas in de kachels als gevolg van on voldoenden trek. DE OPBRENGST VAN EEN FABRIEK. Het gezamenlijk loon der arbeiders van „Vulcaansoord" te Gaanderen, (Geld.) die op 20 en 27 December werkten voor de Weensche kinderen bedraagt 1530.81. Eenzelfde bedrag is ook door de heeren fabrikanten gestort, zoodat er voor Wen nen is opgebracht 3061.62. HULPVERLEENING AAN BiURGEtR- w ACHTEN. De Burgerwachten zijn een noodzakelijk gevolg .van de onrustige tijden, die we be leven- Daarvan is ook de Regeering over tuigd en zii helpt daarom ijverig mee, oin de Burgerwachten zoo goed mogelijk weer baar te maken. Thans is door den Minis ter bepaald, dat militair personeel voor hulp bii de oefeningen, alsmede wapenen, toebehooren en onderhoudsmiddelen, leder goed, munitie en marga-sdiijven kunnen worden beschikbaar gesteld voor Burger wachten. die op hare statuten de Koninkl. •goedkeuring hebben verworven en een ver klaring afleggen van den burgemeesten, dat deze Van diensten der burgerwacht wenscht gebruik te maken, indien de handhaving van de openbare orde dergelijke bijzondere maatregelen noodig maakt, terwijl de le den van de 'burgerwacht den leeftijd van juinstens 18 jaar moeten hébben bereikt. Luchtreizen in Buitscliland. Aan een artikel over de ontwikkeling van de lucktvaarttrajisporten over de we reld in de „Times Trade Supplement" van 10 dezer ontleenen wij, dat de Duitsehers ijverig' doende zijn, de iuohtvaarttranis- po'i'ten te ontwikkelen en dat zij reeds een bond hebben gevormd: met plaatselijke af- deeling'en in al de voornaamste sted'eü, die zich uitsluitend zal bezighouden met 't populariseeren van alle vormen van vlie gen. De slechte toestand der spoorwegen en de opstopping en vertragingen hij het gewone verkeer vormen natuurlijk een sterke stimulant voor de luchtreizen in Duit-schland. De laatste berichten, zegt 't artikel in de „Times" wijzen er op, dat duizenden mijlen van Duitsche luchtwe gen in een vergevorderdem staat van or ganisatie verkeeren, terwijl de Duitsche luchtvaartondernemingen proeven nemen met groote handelsaer-oplane's met ver schillende mpforen, die ladingen zullen kunnen vervoeren van niet minder dan 3 ton. Tot dusverre echter is de ontwikke ling tegengehouden door gebrek aan pe troleum. GOEDKOOPER BOODSCHAPPEN. Als men Lord Montague, een der beste Engelsche kenners der luchtvaart, mag gelooven, dan zal 't binnen kort goed kooper zijn, boodschappen tnssehen Lon den en Parijs per lucht te verzenden dan per telegraaf. Hij denkt, dat boodschappen per vliegtuig Indië in 4 dagen zullen be reiken tegen 10 over den kabel en dat het veel goedkooper zal uitkomen dan het huidige tarief van 1 shilling(60 cent) per woord. Nu maar afwachten of deze prachtige voorspelling uitkomt!! GEEN STERKEN DRANK AAN BOORD Hét "vórig jaar besloot de reederijver- eeiiging Vuurbaak te Katwijk om met eeu verouderde gewoonte te breken, n.l. om geen sterken drank meer met de vaar tuigen mede te geven. In de plaats van drank werd nu meer koffie en thee mee gegeven. Deze proef is goed geslaagd. Dit lieeft van de zijde van de reederij Vuur baak aanleiding gegeven ook voar het jaar 1920 te besluiten geen sterken drank meer op de vaartuigen te verstrekken. Buitenlandseh verlof. De legercommandant in Indië deelde in een rondschrijven^ aan de militaire auto riteiten mede, dat binnenkort de bepa ling voor buitenlandseh verlof te verlee- nen aan onderofficieren en minderen, zul len verschijnen, s De desbetreffende algemeene order zal spoedig worden tegemoet gezien. In verband hiermede werden alle mili tair© commandanten aangeschreven op ruim© schaal den troep hiervan op de hoogte, te stellen. „Bat. Hbl." Donderdagmiddag drie uur is onder 4e ge meente Haarlvnmeriiede =n Kr-irnév.'qiv'na bij Haarlem de z8-iarige F, Zwart uit Haar lem door den 27-jarigen Amsterdammer A. Rooze doodgestoken. De oorzaak moet zijn een liefdesgeschiedenis. Om drie uur vervoegden zich aan de glasfa briek aan den Schalkwijkervveg, waar Z. werk zaam was, genoemde R. met zijn kóstjuffrouw die tevens de kostjuffrouw vam Z. was. Zij vroe gen om Z. te spreken. Toeschouwers bemerkten dat zich een twistgesprek ontwikkelde, waarbij R. een'dolk te voorschijn haakte, waarop Z. weg vluchtte. Hij word door R. achtervolgd, die hem den dolk in den rug stak met het gevolg, dat deze het hart doorboorde en aan de borstzijde uitkwam. Z. overleed na eenige oogenbli-kken zonder nog te hebben gesproken. Het lijk werd per brancard naar het groote gasthuis te Haarlem vervoerd. R. en de kostjuffrouw vluchtten, maar eerst, genoemde werd op de grens van Haarlem en Haarlemmerliede door een Haarlemsche politie agent gegrepen en naar het politiebureau aldaar overgebracht. Daar werd hij ter beschikking gesteld van d» politie van Haarlemmerliede, die hem overlever de aan de justitie. De dader moet reeds bekend hebbm. NIET ERG ROYAAL. Nu ieder zijn best doet -om van het zijne zooveel mogelijk af te stqan, ten behoeve dei- ongelukkige Oostenrijkers, hebben de landbouwers te Bameveld zich ook' danig uitgesloofd. Op verzoek van het bestuur der land- bouwafdeeling, hebben zij in de opslag plaatsen van. den secretaris der afd-eelin-g aldaar bezorgdmud aardappelen en J/2 iuud boonen. Dit was alles, wat zij van de door hen tijdens de vette oorlogs jaren, gemaakte O. W. voor de van ge brek en ellende omkomend© Oostenrijkers over hadden! DOOR ZIJN VOETSTAPPEN VERRADEN. Op den Stationsweg te Leiden is voor eenigen tijd inbraak met belangrijken dief stal gepleegd. Er zijn toen foto's genomen van voetafdrukken in den tuin. Nu is in verband m-et een diefstal van drijfriemen dezer dagen iemand in arrest gesteld, wiens voetafdrukken met die uit den tuin overeenkomen. Het is gebleken dat men hierdoor inderdaad een dei»-inbrekers ge snapt' heeft. VOOR SCHEPEN IN NOOD. De Marconi Company heeft een nieuw© en belangrijke uitvinding gedaan. Daar door worden schepen in staat gesteld el kaar op te bellen, evenals hij de telefoon. Schepen, die in nood- verkeeren kunnen alarmseinen geven door middel van bel len San andere schepen, die zieh binnen het bereik der golven bevinden. Het is niet noodig een marconist aan boord t© hebben, die luistert. Door deze nieuwe vin ding is het mogelijk, dat de schepen varen met slechts één marconist aap boord, in plaats van drie. De marconist die zieh aan boord bevindt kan slapen met de bel naast zijn bed en schepen, die zich op een afstand van 300 mijlen bevinden, kunnen ham wekken door hem op te bellen. EEN' VERZUIM? Men schrijft aan het „N. v. d. D.": De militaire buitengewone' kommiezen, die 1 Januari j.l, overgegaan zijn in dienst van 't departement van financiën staan tot op heden 13 Januari nog steedis zonder wa pens aan de grens. Eerst wanneer bijv. hij een arrestatie vaai een smokkelaar of iets dergelijks, slachtoffers onder hen ge vallen zijn, zullen er wellicht dadelijk af doende maatregelen genomen worden, maar dan is het kalf verdronken Ter opheldering dit: Op 31 December werden de kommiezen als militair in het genot van groot verlof gesteld en moes ten zij toen o.m. ook hun wapenen inleve ren. Volgens inlichtingen van een inspec teur der Belastingen, zouden zij vanwege de „Belastingen" voorzien worden van ka rabijnen, die van de Hemhrug ontvangen zouden' worden. Dit is tot dusver niet ge schied. Men néme maatregelen voor het te laat is! BRUTALE INBRAAK. Uit het feit. cfat de beugels van de groo te toegangsdeuren los gevonden werden, zou men kunnen besluiten, dat men het ge bouw door deze hoofddeuren heeftx veria ten. Mogelijk hebben de dieven zich laten insluiten. Ook is nog een open vraag op welke wij ze de gestolen goederen zijin weggevoerd. Wellicht per handwagen. Intusschen kan dit vervoer ook per auto hebben plaats ge had. De heeren inbrekers dit is de po litie bekend zijn tegenwoordig namelijk in het bezit van een eigen automobiel ter vergemakkelijking van de uitoefening van hun bedrijf! VLIEGER DOODGEVALLEN. Donderdagmorgen 10 uur is van een hoogte van ,300 meter gevallen de marine vlieger segeant-konstabel Lems. Hij was onmiddellijk dood1. Het toestel is totaal" vernield. PATRONEN IN DE STEENKOOL. Te Hengelo zijn in een wagon kolen, af komstig van de Laura-mijn te Kerkrad©, drie dynamiet-patronen gevonden, die naar het laboratorium te Heerlen ter on derzoek zijn opgezonden. D© kolen, waarin de patroon zat, die de kachel van den heer Kolk deed springen, waren afkomstig uit de Staatsmijn Wil li elmina of uit de Oranje Nassau-mijn. De onlangs door de Rijks-Kolendistri- butie gepubliceerde verzekering, dat bet aanwezig zijn van springstoffen in de steenkool zoo goed als onmogelijk is, lijkt ons toch wel aanvechtbaar. GEVAARLIJK SPEL. Te Arnhem vischten eenige schooljongens uit de Beek, welke langs de groote weide van Sons- beek stroomt, niet minder dan 200 scherpe infatt" terie-patronen in houders, op. Ze namen die mee nas" schoe' er maa'-ter troen geheim v vi nun vondst, lot hun groote verbazing wist het ohof£ hunner school er bij hun komst reeds alles van. „Zakken uitpakken!" werd gelast en de patro. nen moesten worden overgeleverd. Een paar, patronen werden reeds van de kogels ontdaan,-' een dei onnoozelen had met een hamer op cem patroon getimmerd; wonder genoeg zonder dat een ongeluk gebeurde. De politie stelt thans een onderzoek in om te weten te komen w:. -lepatronen' in het water wierp. EEN WRAAKNEMING? j In den nacht van Dm.- l.v. cp Woensdag werd te N. TekeJa (Gr.) om 4 uur met een jachtge- weer geschoten op de woning van dei rijksveld wachter Dg^Graaf aldaar. De hcgelk wrcU dron.- gen in den muur en in de deur -.au Vt slaap vertrek. De dader(s) is (zijn) niet l h rd, evenmin als de redenen. Men brengt 1 wel in verband met Dinsdag door' p veldwachter gedane huiszoekingen i n_ Pckela, in verband met diefstallen van se'; a at en aardappelen. EEN P ASSEN-KWESTIE EN DS HEER DU VS. Uilgenoodïgd om nadereiulichtjagen te geven over da bekende passenkweslie, waarin Wethouder Duys van Zaandam ge moeid is, heeft de heer Keens te Biaricum thans aan het Zaandamsche gemeen te- raadslid, den heer C. Tel een „open brief' gericht, waaraan wjj de volgende bijzon derheden ontleenen: „De bedoelde acteer blijkt te zijn de heer Co Balfeert van het gezelschap Wil lem Royaards: op zijn pas stond vermeld, dat hij „gasfitter" was. Behalve hetgeen reeds 111 ons- blad van 3 -Januari stond en wat de. heer Duys groetende-els erken-cl heeft, deelt de lieer Keens nog mede, dat de heer Balfoort in Londen een hoekje „The Gasfitter" heeft gekocht, waar door- hij op een politiebureau -geroepen d© irt zijn pas genoemde kwaliteit aannemelijk loom- maken; voorts dat hij inderdaad even' bij de firma West is aangeweest, als iemand, d-ie even een boodschap ke-mt doen. De heer Duys heeft gèzegd, dat de lieer Balfoort een langen tijd in Engeland in' zaken is geweest; -de heer Keens deelt me de, dat dit daarop neerkomt, dat de heer- B. een tijdje in Engeland in een bloemen winkel het bloemenbind-en heeft geleerdt De heer Keens grondt nu zijn verwijt in hoofdzaak hierop, dat de heer Dnys den, Britschen consul niet had laten weten, dat' de heer Balfoort acteur .was- en tevens,' voor een particuliere zaak zich naar En-, geland wenschte te hegeven." Hbld, NIET ALLEDAAGSCH EN BUITEN- GEWOON BRUTAAL. Een aannemer van heiwerken, die %jj« materialen geborgen heeft in een schuuc aan den Omval te Amsterdam, is dezeaj, dagen op niet-alledaagsehe wijze slacht-' offer geworden van een paar handige diek ven. J.l. .Zaterdagmiddag -verscheen op hef terrein aan den Omval een jeugdig pery s-oon in gezelschap van een „handelaar", Eerstgenoemde ontsloot brutaalweg dei deur, die. toe-gang gaf tot d© opslagplaats; der hei-materialen, aan den juist aanwen' zigen eigenaar der schuur voorgevend/' een zoon van den aannemer d?r hei-werk' ken te zijn. „Er wordt zóó weinig in de bouwwerken 1 verdiend, dat we den boel maar liever verv' koopen," verklaarde de peeudo-zoon van' den heier. En de daad bij het woord voew' gende, laadden zq-cm(?) eu handelaar dti verse maehinedeelen op een gereedstaan- den wagen, waarmede later weggereden' werd. Toen de eigenaar der machinerieën de» brutalen diefstal ontdekte, gaf hij hiervait kennis aan de marechaussee te Water-' ^raaf-smeer, die onmiddellijk een oudere zoek instelde. Er moet voor een waardé, van circa zeshonderd gulden ontvreemd! zijn. J Aan de meelfabrieken der N. V. Wessaéf n-en's Koninklijke Fabrieken te Wormerveer-4 geraakte gisternacht een arbeider tusschen dé machine bekneld, tengevolge waarvan hem eeï, hand werd afgekneld. De 15-jarige dochter van den heer P. v. d> L., te Wolfaartsdijk (Zeel.), reed' spelenderwijs met een fiets in een -watergang achter de ouderJ, lijke woning, waaruit zij levenloos werd opge/ haald. Te Nijmegen is gearresteerd zekere vrouvyj H., uit 's.Gravenhage, wier opsporing door ds, Amsterdamsche recherche was verzocht. Zij; wordt verdacht in Juli j.l. haar kind' te hebber1 verlaten met liet oogmerk zich daarvan te ont-i doen. Te Leeuwarden hebben alle gemeente-i werklieden boven de 65 jaar oud, aanzegging gekregen dat zij ontslag en pensioen moeten'aan vragen. Woensdagmiddag .is in het mariuedok' het Rijkspolitievaartuig „Ekster,'' dat daar gemeerd, lag, aangevaren door de binnenkomende Neder- landsche stoomloodsboot 15. Het politievaartuig is in zinkenden staat. Te St. Maartensdijk (Thol-en) is de land-, bouwschuur van Ide Wild eCz., door onbeken de oorzaak afgebrand, waarbi; 12 beste stam/ boekpaarden en 12 stamboekenkoeien in da. vlammen omkwamen. De hevige wind was oo.y zaak, dat ook de schuur van F. Westerweel door, het vuur werd vernietigd. Uit deze schuur koiy de levende have met moeite worden gered. Te Arnhem doen zich eenige gevallen van. pokken voor, waaronder enkele zeer ernstige, .B. en W. van Arnhem hebben eefi aansporing tot de burgerij gericht om zich te lat-en. inënten» Te Hof, van Delft is gisternacht >p drié, plaatsen ingebroken. Ten huize van de heerenf De W. en G„ ohd-ingenicur van Delfland, wer-J een groote hoeveelheid tafelzilver gestolen; l'ctv huize-van den heer A. wordt riets verin t.- je Uift gem. G ending-en (G-elcU wodt sedert Zaterdag vermist de heer 0< W. die toen zijn kosthuis verliet Men \cr-i; mc'ed' rl?* hem een oagteuk is overt- r

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2