R..R. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND BUITENLAND No. 17 Donderdag 22 Januari 1920. 14e Jaargang Verschijnt dagelijks. Bureaux: HOF 0, ALKMAAR. - Telefoon: Trekken uit SCennenfierland. Naar het overstroomde land FEUILLETON. Het witte huis. AD Abonnementsprijs: Per kwartaalper agent f 2.15met geïllustreerd Zondagsblad -f 2.60; franco per post f 2.50; franco met guil nstreerd Zondagsblad f 2.95; afzonderlijke nummers Tan de courant 5 ct.van het Zondagsblad 5 ct. ADMINISTRATIE 433. REDACTIE 333. Advertentieprijs: Van 1 5 regels f 1.—elke regel meer i 0.20; Reclames per regel f 0.52^Rubriek ,Vraa» en aan bod" per plaatsing f 0.50. Aan alle sbonné's wordt cp asnvrsag gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500,t 400,I 200,f 100,I 60,f 35,f 15. QUFJ.'.DO's „MENSCHENWEE." De al-nieuwsgierige, de partout-snuffe- laar. die de werken van Karl Marx met even vee. geestelijken appétit verslond als Ide producten van Is. Querido; die derhalve het indianen land en het land van „Men schenwee" doorkruiste; die bevoorrechte. Zeggen we, zal met verrassing geconsta teerd hebben, dat de Roodhuiden en de Hollamlsche menschengroep door Querido juiigeteekend met hetzelfde sop overgoten zijn „Menschenwee" speelt in de provincie Noord Holland. Onze provincie. En het speelt teBeverwijk. Ons Beverwijk! Mogelijk valt menig lezer om en zeg! jiii het den IJmuider socialist Schilling na, idat zijn pijp daarbij uit gaat, als hij. con staieert dat zijn vader en- diens pa, enz., misschien hij zelf ook nög, eigenlijk niet ,veei meer waren en zijn, dian roodhuiden, dan onvervalschte Indianen, van dezulken, die den tomahawk hanteerden en uittrokken ter scalpen jacht. Zeker verheugen wij ons in liet bezit yan zulke exemplaren. En Querido staat niet alleen in zijn welhaast beleedigende ap preciatie van het Beverwijksche ras. Heeft die auditeur militair van den Utrechtscheu krijgsraad deze week niet ter verontschuldi ging van een moordenaar uit ons midden de 21-jarige milicien N. K. uit Heems kerk aangevoerd, dat „deze menschen ?iit hun aard zeer vechtlustig zijn en gereed om bii de minste gelegenheid het mes te trekken?" Wat er van zij, de Beverwijker staat hij de gerade van Querido's pen in wijden kring binnen en buiten het land gedood verfd! als een stuk wildeman, die hpst en rost, tiert en vloekt, gnuift en ganneft als zijn broeders in Wild-West. Nu gebeurde het, dat een wereldzwerver, sen, die in scheepsdienst langs alle kusten iler viif aarddeelen zwalkte, moe van nim mer thuis te zijn, te land kwam in de zoete, gastvrije armen vali het Leger des Heils Dit Wcmelsche armee laafde, spijsde en kleedde hem Wat meer zegt, het lijfde hem ut, leerde hem, die alle talen, het. Bargoensch incluis, verstond1, de grondbe- gjnse.tn van theologie, wiskunde, astrolo gie en politiek. Toed onze recruut goed en wel' was afgericht, troste hij de wereld weer in en yverd'.. Communist. Heusch, waar. Of het Leger des Heils trotsch gaat op dezer zoon, weten we niet. Evenmin als we in- 'staan voor de historische waarde van het bovenstaande, dat bij monde van een Queri- do-schen Indiaan te onzer kennis werd ge bracht. Uit den eigen mond van den betrokkene weten wij inmiddels, dat tenminste begin en einde van deze historie in evenwijdige lijn der feiten liggen, zoodat wij zonder blozen ons wagen kunnen aan het volgend fantasietje. Klaas zoo zullen wij hem noemen stond op zekeren dag te snuffelen in een boekenverzameling. De wetenschap, bii het roemruchte en dankbaar herdachte Leger opgedaan, maakte hem moeilijk in de keuze zijner lectuur. Daar opeens glintmert de roerende titel „Menschenwee" hem tegen. Hij grijpt, en hij leest, en hij bladert Dat hossen, dat rossen, dat vloeken, dat gnuiven. Hij zal diaa-r heen. Hij wil die Indianen gaan verlossen uit de duister nissen van comperigheid .van barbaarsch- iieid, vanpaapschheid. Hij, Klaas de Communist. Zoo kwam hij in het land van Menschen wee.' Zoo kwam hij prediken de wonderen van het Communisme. Sommigen bogen het hoofd- in diepe geroerdheid der 'Com munistisch aangelegde ingewanden. Ande ren lachten, schaterden, gierden het uit, dat Kennemeriand er van schudde. En die het hoofd.bogen, brachten Klaas in den gemeenteraad, waar hij sindsdien volgens de wet der evenredige vertegenwoordiging het geloof zijner geestverwanten belichaamt. Klaas was gekomen om licht en verlos sing Je brengen. Zijne overtuiging was. dat niets van a-1 het bestaande den grond slag kon vormen van het maatschappelijk getrouw, dat hij zou optrekken in arm Kennemeriand. Als hij dan voor de eerste maal tusschen de knechten van het kapi talisme in de rij van vroede vaderen ge zeten was, hij. Klaas, hoog in boord c-n diep in manchetten, net als de anderen- de vrouw dan uitgezonderd, beleed hij zijn geloof in het Communisme, één, ondeel baar encomniun. Toen verklaarde hij. dat zijn stem geen enkel besluit der heeren zou' steunen, daar dit indirecte medewer king zou zijn tot instandhouding der Ka pitalistische maatschappij. Zoo begon Klaas zijn verlossingswerk in het meest proletarische proletendom. in het land van „Menschenwee." Naar deri inzet te oordeelen, most onze held dit doen en ten uitvoer brengen in den stijl der bewonderenswaardige Derwi- schen, die hun leven slijten met de onafge broken beschouwing van hun buik en aizoo de verwachting" aller natiën voor ons sinds twintig eeuwen vervuld denken te dienen. Niets do-en dan te prijken daar midden in den kring der Kapitaaiknechten, als de gevleesde belofte van lichte tij-den. waarin de mensch gelukkig zal zijn. De mensch. dat is onze nazaat van morgen of overmorgen. Wij zeiven zijn dan natuurlijk al lang teruggekeerd1 ---in den schoot van moeder de aarde en aaide zeiven weder aarde en niets méér, niets beter. Want ook dat leert de heerlijke doctrina van het com munisme. Edoch, wat zien we? Klaas, na gezegd te hebben- niet mede te willen bouwen, bouwt om het hardste. Eigen huizen Neen. als hij die heeft en wij hebben daar ver denking van, dan bouwen anderen ze voor hem. In den Raad? Neep, daar bouwt bij niet. De verslagen zeggen het genoeg. Politie wil hij niet en begrootingen acht hij uit den booze. En als hij een voorstel steunt, dan is het er negen kansen voor een. c"en. dat al bij voorbaat tegen de vlakte ligt. Klaas bouwt buiten den Raad. Daar in het land van „Menschenwee" drijft hij zijn vernuft rond', huldigt hij in feite de politie en haar defensieve werkzaamheden, smeedt en propageert hij plannen voorvolksont wikkeling in eiken zin, schouwburg, wo ningbouw enz. Daar en wij zijn pas in het begin zijner opbouwende actie daar wórdt liij lid der commissie ter bevordering van de fusie van Beverwijk en Wijk aan Duin. Wie mij niet gelooft, sla de laatste nummers onzer plaatselijke bladen open en snuffeie in berichten en advertenties. Hij zal met mii de gelukkige, maar zeker ook verwon derde ontdekker zijn van liet inderdaad verbluffende feit, dat de man, die naar alle zijden zijne medewerking weigerde aan de instandhouding onzer muf-verziekte maatschappij, zijn schouders leent om twee gemeenten uit die maatschappij aan elkaar te schuiven eii deze laatste aldus met een krachiigen spijker hechter op haar voetstuk te bevestigen. Of o, Klaas, wat gruwzaam verden ken doorflitst door ons ziftend en kifziek' brein? of droomt Klaas van een Sov- jetdómeintje, dat na de fusie grooter zal zijn dan klein-Beverwijk,-van een Sovjet- domeiiitje in de Sovjetrepubliek van den verheven Wijnkoop; van een Sovjetdoméin- Ije. dat lieeten zal Beverwijk-badplaats? Dan zwijgen wij en buigen het hoofd voor zooveel vernuft. En dan vragen wij den schrijver Is. Querido, den ondankba re, die.tot loon voor het jaar gastvrijheid in onze Zeestraat genoten niets beters wist dan den aard van dit volk in een parodie te verkeeren, of hij bij het neerpennen van dit Indianenverhaal ook maar" een oogenblik heeft kunnen vermoeden, dat zijn werk zou worden de oorzaak van Kenne- merland's verlossing. Kennemerland's ver lossing dooronzen Klaas? FRITS. (Van onzen eigen redacteur.) Nijmegen, Dinsdagavond. Onze rivieren zijn slangen niet al leen door de kronkelingen van haar loop, maar 't meest door de veiraderiijko wijze, waarop zij de oeverbewoners besluipen. Zoo rustig stroomde 't water, voert tus schen z'n dijken en dan n ens.... 't water .wordt woest 't zet zich uit en stort zich 't land in en als 't niet hoog'genoeg reiken kan slaat 't een gatl in den dijk, en. wringt zich er door, woe dend.... De berichten hadden mo wel doen be seffen', dat t water schrikkelijk te keer was gegaan, met heel. wat schade en el lende als gevolg... maar nu ik een en ander met eigen opgen heb gezien, nu zie ik pas "goed, luie gevaarlijk die erf vijand onzer lage lauden is. En morgen zal ik 't nog wel dieper voelen, die mistroostige somberiiejd. van do plagende en vernielende watervloeden.. Ik ben n.l. vandaag niet vender geko men d.an Nijmegen. Juist vandaag werd 'n nieuwe - treiruki.st voor 't verstoorde traject ingevoerd. Toen ik uit Haarlem vertrok, wist ik 't nog niet, en toen ik uit Nijmegen weg wou, vertier naar 't zuiden, kon 't- niet. De MaasJauurtspcor rijdt niet meer, en 'n trein naar L n den-Katwijk gaat pas vanavond; 7.15... wat heb ik er dan aan, in pikkedonker? Mor gen vroeg dus."... Er was trouwens hier óók genoeg te zien. Vanuit den trein zag ik al staalt- tjes. Tc Ging over Utrecht en Arnhem, wel minder gemakkelijk (3 maal over- stappeul) paar verkieslijker, wijl 'k'nog ook Arnhem even zien wou. Bij Ooster- beek-laag had de Rijn zich onmatig ver breed. Je dacht al boven do rivier te rijden maar 't was overstroomd land: de kruinen, of li-ever de top-poa der krui nen yan boon.cn staken bov.n 't water uit., van groepjes huizen - zag je niets dan de d,aken.... en van de steenfabrie ken lal niet veel meer, behalfe den schoor steen, tdi-e, vreemd genoeg nog rookte,... Aan Hen overkant 'staat 't water togen den Winterdijk, maar de velden staan blank 'van 't, in andere winters hier nrait geziene, kwelwater'' waar 'bij een boeren woning Wat wascligoed zielig te Togen" hing, Imet de slippen in 't waterII In 'Nijmegen dook ik oen gids op, die me He interessantste punten wees. Eerst naar de Dage Marlet, waar vroeger de pont laanlei. Wreeind stond een kistdam in de straat, vóór de cr-op-uitkomendie Steenstraat. 'Uit deze laatste stroomde het water, vóór de daling van gisteren en vandaag, .vorder. De Steenstraat stond nog blank. De bewoners moeten over een steigertje in hun huis komen. Anderen dan ide bewoners hadden geen toegang, maar een vriendelijke politie-agent liet er ons, met onze perskaart, door. Voet je ivoor voetje, anders vie. jc in net vuil gele (water I Even toegang gevraagd in een der. huisjes.... 't water had er 'n kal ven Meter hoog op den vlöe-r gestaan. De juffrouw klaagde wel over de schade maar wijl ze tijdlgalles, (behalve de kachelen 't b uffetje, die waren te zwaar, naar den zlder had kunnen sleepen troostte ze zich.met 't bewustzijn, dat 't nog erger had kunnen zijn, en dat 't 'water „al lief zakte", 'k Wou 'n foto nemen voor de Illustratie maar 't was te donker, dus maar verder! Eerst'de Waalkade op of juister: 'n sieigeitje 'boven 't water, waar onder de Waalkade ligt. Een triest geeicht dat uitgestrekte water, bijna onbeweeg lijk liggend, als voldaan over zijn valsch'e streek en daarin, ver weg, straatlan taarn! -Nog wijder, bijna onafzienbaar, was de watervlakte aan den Voerweg, tegenover „De Ooywaar de dijk en 'n groot stuk land er achter eenvoudig verdwenen zijn. Toen terug, 'k Mocht een huis aan de Waalkade binnend.. dwz. niet door de voordeur daar stond 't water tot den klink tegenaanmaar langs 'n inderhaast in- elkaar-geslagen houten trap .door 'n nood- deur in den achtermuur.Die achtermuur was echt ouderwetsch dik, meer dan 'n halven meter maar 't water, dat veór in kwam langs deur en vensters, siepelde er gestadig doorheen om gootjes in de achterstraat te vormen. Best vooi je huis! De Electrische Centrale (als 't water daarin gekomen was, had Nijmegen in 't donker gezeten!" zei mijn giicis) stond al weer bijna droog. Er was trouwens 'n flinke wal voor opgeworpen, 'k Haalde hier in de gauwigheid 'n paar natie voeten. Omdat 't onderwijl ook donker was gewor den verkladrde ik dal 't voor vandaag wel letjes was, en zodht 'n hotel. Daar at ik, en ging toenschrijven wat ge nu gelezen hebt. Morgenochtend zien dat ik in Cuyk kom! 'n Rijtuig of auto zou me, naar me verze kerd werd, nief eens tot Linden-Katwijk kunnen brengen- E-HGRjÖ- Eindelijk is liet proces HelfferichErzberger begonnen. Men zal zich herinneren, dat HeJf- ierich- Minister Erzbeiger van allerlei kelijks beschuldigd heeft ('t moedwillig overleveren van jjuitscmand aan den vijand enz.) waarop -deze .aaistc zijn beschuldiger een proces aandeed. Voor de rechtbank heeft Helfferich zijn be schuldigingen" herhaald en Erzberger zich ver dedigd dooi alles als laster te bestempelen. De partijdag van liet Centrum heeft Dinsdag avond een besloten bijeenkomst gehouden, waar in uitsluitend over den persoon en de politiek van Erzberger werd beraadslaagd. Er werd een motie .aangenomen waarin ge. zegd wordt, dat m de zitting van den partijdag geen beschuldigingen geuit zijn, die de persoon- 'Iji.e eer van Erzberger raken. Van beschuldi gingen, uitgebracht door politieke tegenstan ders, moet de juistheid nog bewezen worden door den rechter. Voor de partij is cr geen en kele oorzaak Erzberger om persoonlijke redenen het vertrouwen op tezeggen. Ook de politiek van de coalitieregeeriig en dus die van Erzberger werden goedgekeurd. ONLUSTEN EN STAKINGEN IN ITALIË. De staking van het personeel van post- e* telegrafie in Italic is als geeindrgd te beschouw wen. Het Kamerlid Taragona heeft in naani van de. stakers met de regeering onderhandeld. Intusschen is Dinsdagnacht de algemeenf staking geproclameerd. Te Genua hielden de socialisten een betooging om de slachtoffers der; Russische revolutie te herdenken. De betooging die, ondanks het verbod van de autoriteiten, ge. houden werd, werd door de politie uit eikaap gedreven. 40 personen werden aangehouden. Ook te Florence-kwam het tot botsingen lij. afloop van een anarchistische vergadering 30 personen werden dooi sabelslagen gewond. De troepen konden de orde herstellen. INTERNATIONAAL DCWE-CONGEES De directie "der posterijen te Keulen deelde eenigen journalisten mede, dat de volgends weck de vertegenwoordigers van alle postbe- sturen van de landen, aangesloten bij de we- reidpostvereeniging, te Parijs zullen bijeenko- men, om te beraadslagen over liet opnieuw ut werking treden van het vroegere wereldpost.- verdrag. HET VERBIEDEN .VAN KR ANTE-i IN DUITSCHLAND De Duitsche Rijksr-egeering, vastbesloten nu met ijzeren vuist de onafhankelijken en commu nisten aan te pakken, neemt niet alleen de aan voerders gevangen doch verbiedt ook de kran ten van deze partijen tc verschijnen, zonder op gaaf van redenen en voor onbepaa'den tijd. De „Freiheit,'' de „Zeit am Montag'', de „Rote 1' ahn-e" te Berlijn, twee communistische kranten in Halle en Zeitz, hebben eraan moeten geloo- ven. Daartegen heeft de vereeniging van kranten- directeuren te Berlijn geprotesteerd. Tijdens den oorlog werden herhaaldelijk kranten bestraft met het verbod te Verschijnen. De rijksdag heeft hec door weten te zetten dat deze straf voor n et langer dan drie dagen toegepast zou worden, 0111 te beletten dat de kranten volkomen geruï neerd' zouden worden. Moet, vraagt het „Bert. Tagcbl.'' de nationale vergadering de republi- kemsclic regeering den zelfden -dwang opleggen, dier. de rijksdag uitoefende op het oppercom mando te Berlijn en het groote hoofdkwartier!, EEN CONGIIES VAN HET CENTRUM. De Duitsche Centrum-partij houdt te Ber lijn een congres. President Fehrenbaoli lneld een indrukwekkende rede ter nage dachtenis van den onlangs gestorven Cen- Uuni-ieiuet Gröh-er en verdedigde vervol gens de houding, door -het Centrum bij het begin van de revolutie aangenomen- liet lia der Nationale vergadering Trim- born sprak vervolgens over den politieken toestand, hii behanoelde hef vraagstuk van den oorlog, van den vrede en van de revo lutie. Het Centrum, dat de revolutie scherp lieei't veroordeeld, heeft zich met de demo craten en de sociaal-democraten op het standpunt van de republiek gesteld, daar deze beide partijen de revolutie niet heooen- gewild. Indien het Centrum anders zou üeo- ben gehandeld, ware er volledige .anarchie gekomen. Een regeering zonder sociaal-de mocraten was onmogelijk. Om hef vaderland le redden, is het Centium in de regeering gebleven, zelfs toen bij het sluiten van den vrede de democraten uit de regeering traden De coalitie met de sociaal-democraten betee- kende niet het aanvaarden der sociaal-de mocratische ideeën. Klaar en duidelijk heb ben -wii uitgesproken, dat wil de democrati sche republiek aanvaarden Zelfs indien in Duitschland de monarchie zott terugkomen, zou het alleen een democratische monarchie kunnen zijn; De partij en de pers molen de SI „Er Js ©ene waarschuwende les in ons lev-en", zegt Duiver in zijn „Wat aa-1 hij pr mee doen", welke de meets-en reeds o-nt vingen en geen boek, dat ik mij herin- 'ner [ïeeft haar met voldoenden nadruk da-ou uitkomen. Zij is dezewacht u .voor ep scheiding. De wezenlijke droef held bestaat niet in de smart de scheiding .zelve; zij bestaat in het hoe en wanneer gij het gelaat weder zult ontmoeten, .dat ïiu op h.et punt staa.t van uit uw oog te v-erdwijnen. ,Van het hartstochtelijk \vaarw-el aan dj® uw hart bezag tot het ■hartelijk „go-ede reis" gewisseld tusschen .kennissen op een badplaats buiten, of na su feestdag altijd wordt er een ster- of zwakker band vaneengiescheurd /Dij de scheiding, en 'de nijvere vingers yan deu tijd zijn niet gewoon gebroken banden weer aaneen te hechten. .Wel, kan miein elkander weer ontmoe tten; maar zal bet in denzelfden toe stand zijn? Met dezelfde overeenstem- ttitng, dezelfde gevoelens?, Zullen zielen, fWOirt spoedende langs yerschiUende we riich andermaal vereenigen, alsof de die daar tueedtm ligt, een droom ware ■jefist? Zelden, zelden. Zijt ge niet zelfs Mi Kz®n yan 'n «t yan <>ene maand naar dezelfde plaats teruggekeerd en noebthans bij u zelven gezucht: „Waar is de bekoorlijkheid die deze plek eens ademde en mij toelachte uit aller gelaat?' Eien dichte,' heeft gezegd, „De eeuwig heid zelfs kan het verlies van eene na het afzijn van 'n jaar," of van gene minuut niet herstellen". Zijt gij gelukkig op de plaats waar ghj toeft met vrienden wier stemmen u thans welluidend in de oorea klinken? Wacht u dan voor de scheiding, of indien gij schei den moet zeg niet met belecdigend tar ten van tijd en lot: „Wat nood Wij zullen elkander wederzien". Helaas helaas wanneer wij denken aan de lippen die spraken van „Wieldra wederzien" en dan overwogen hoe wij, naar hart en ziel en gedachte voor altijd van elkander 'ver wijderd waren, toen wij elkander later van aangezicht tot aangezicht ontmoet ten en een inwendige «stem ons toeriep: „Dat is dan het wederzien". .Wellicht waren het deze gedachten wel ke hen door het hoofd dwaalden, toen het oo-genbllk van scheiden was genaderd. Ze ker had geen van beiden, wanneer zij re kenschap van -hun gewaarwordingen had den moeten geven, zich in den sierlijken Engelschen auteur - uitgedrukt; toch voef- aéh zij zfcfi «Topdoordrongen van" de gedachte, dat zij een der treffendste oogen blikken in hun teven waren genaderd en een toestand hadden bereikt welke hoe weemoedig hij ook hup har'' '~wt stera men, toch zooveel zoels, en liefelijks in zich bevatte en waarop z.ij, als er vele ja ren, zouden verioopen zijn, en zelfs dan nog, wanneer zij door een heehteren band aan elkander vereenigd mochten wo-raen, mee een geiioeguoeiung zouuen terugzien, ene 111 minne nerinnermg eten ooventoon zou vo-eren novcn ane in then tijd- door hen gesmaakte vreugde en genot- Het gelukte echter Clara vrij wel haar aaifdo-ening t© hclieerschen. Haar maag delijke eigenwaarde veroorloofde dan ook niet al te zeer een genegenheid te verraden, welke van do andere zijde nog geen verklaring vond en 't was met een glimlach op hare lippen, dat zij, nauwe lijks de djur genaderd zeide: „Zoo gij al uw vrienden vooreerst niet mocht terugzien, gij gaat -toch ook in ieder geval niet naar de Oost, en gij kunt u per brief met de achtergeblevenen onderhouden Ternaiiwernood warön haar 'deze woor den ontsnap!, of een opmerkelijk heen- en weerschuiven 111 de zijkamer verried het ongeduld van mevrouw Traumbaeh, waarop wellicht zteer spoedig een aanma ning voio-r Clara zou volgen, om binnen te komen, en toen hierop van de zijde zijns vriends ©en wenk volgde om ,'t zoo kort mogelijk t© maken drukte hij zijn vriendin de hand en snelde met een koorstaeht-ige gejaagdheid de deur uit, -ter wijl hij met een vlijmenden zucht haar nariep: ..Vaarwel-" Clara hare aandoening voormevrouw Traumbacli willende ver bergen, snelde, toen zij de deur had toe geworpen, naar achter,, maar hetgeen zij vreesde, gehemde; haar meesteres riep haar terug. Toe-n zij binnentrad, trof haar het verwijt dat zij naar achteren wiide, zonder eens naar haar zieke om "té kij ken Olara verdedigde zich met te zeggen, dat mevrouw zeer goed wist welke be zigheden haar wachten, en wendde haar hO'O-fd af om het vorsch-end oog yan haar meesteres te ontwijken. „Wat is dat nu, mijn kind", sprak mevrouw Trauinbaeh niet zonder hare bevreemding te verraden, „weent ge-, en dat om het vertrek van dien jonkman I100 is heb mio-gelijk, gaat u dit zoo aan 't hart.?" „Treurig© gedachten, door de herinnering aan een vroegeren rampspoedigen tijd eensklaps bij mij opgewekt, hebben mij voor bet oogenblik eenigszins ontstemd, maar gij mo-et er maar niet op letten het z%l spoedig overgaan" gaf zij' on waar ©n ontwijkend ten antwoord. „Gij 20-udt mij dus willen wijsm&k-n dat "het dit was en niet het vertrek van Charles Lindscheer wat u zooi verdrietig maakt?" vroeg haar meesteres, „Afscheid nemen", hernam Clara, „al is het ook van iemand die men ter nauwernood kent heeft altijd eenigep indruk op mij gemaakt". „Kom hoiud het nu maar nfet Langer voor mij verholen" sprak de oude daime met aan drang; d.e jonkman is meer dan een beken de voor. u, ja meer nog dan een vriend". „Welnu", riep het meisje half toornig uit, omdat men niet gewed haar zielsge heim wilde nitvorschen, ik wil van mijn hart geen smoorkuil makenik heb Cliar les Lindscheer lief en redenen om ta gc- lóoven dat hij ook mij bemint". „Gij b&hoiefb -u daar niet boos om te maken hernam mevrouw Traumbacli .want er steekt waarlijk geen schande in floor zulk een recht schapen jongeling bemind te worden". Olara ging naar achteren om de voor genomen bezigheden te verrichten, en hare meesteres vond, aan haar zelve overge laten bij dien zonderlingen toestand van; bet meisje te verwijlen, waarin men zool gaarne verbergt wat althans geen oneer is t© openbaren, rc.wijt de herinnering haai; menig tafereel -uit hare meisjesjaren voojl do opgen too-verde, waarin een zoete maai! reine genegenheid d-e hoofdrol vervulde^ Genoeglijke oo-genblikken waren het zekerÉ maar toch vermengd met een bittere smart,, mogelijk omdat bet verlorene voor dé alles- behalve christelijke vrouw niet tel herwinnen was, ma-ar zeker omdat zij zelf verwijt gevoelde de rozen harer genegenheid vóór haar tijd te hebben doen verwelken, 'Wordt vervólgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1