TWEEDE BLAD. Vrijdag 23 Januari 1920. Vergadering van den Raad DER GEMEENTE ALKMAAR, or Donderdag; 22 januari des namiddags te L uur. (V ervolg) Politie over tiebioscopen. De Voorz. merkt op, dat we hier rustig, hebben kunnen bespreken de groote belangen van het volk, welke hier op het spel staan. Toen spr. hier kwam, vond hij een onaf gewerkt besluit betreffende de bioscoop Jièm stond het te doen, uit te voeren, wat eenmaal aangenomen was. 't Zou revolutionnair van spr. geweest zijn, hiermede geen rekening te houden. In ieder geval moet vastgesteld worden, dat de afkeuring van deze film niet is te wijten aan een drijven van Roomsch- Kath. zijde. Snr. kan zich slechts op het standpunt stellen, dat hij begint met degenc(n), wie de keuring werd opgedragen, te vertrou wen. Fr hebben zich, wat film-keuring: betreft, geen bijzondere gevallen voorge daan. Op dit moment kunnen we alleen praten over de vraag of de commissie ge lijk zij tot heden gewerkt heeft al dan niet goed werkt. Wanneer we nu de laatstelijk afgekeurde film in beschouwing nemen, dan kan spr. niet toegeven, dat de film zoo onschuldig is, als sommigen zeggen. Maar hoe het ook zij, Het is best mo gelijk, dat deze film door velen is goed gekeurd. 't Is mogelijk dat 'deze film juist op het kantje staat. Is het oordeel van de commissie in het algemeen juist of onjuist, voor hem heeft hij een lijstje met 22 films welke hier zijn goedgekeurd en in andere plaatsen afge keurd. Het oordeel is dus over het alge meen juist. Nu nog enkele opmerkingen omtrent liet gesprokene. Wanneer de samenstelling is zooals de heer Westerhof zeide, dan zal spr. hieraan een eind maken. Een keuring voor volwassenen is ock in Dordrecht en Winschoten. Bij het geheele gemeentebeheer moet er gewerkt worden en moet er gewerkt worden met stille machtigingen. In 't algemeen heeft hij ie eomm.-leden de machtiging gegeven zoodra zij de film gekeurd hebben en advies uit gebracht hebben, toestemming te geven tot vertooning of niet, zonder de burge meester daarin te kennen. Toch blijft hij tie verantwoordelijkheid dragen. Waarom HU geen herkeuring. Er was een onomstootelijke be slissing van den 'loco-burgemeester en toen hij 's Maandags in Alkmaar kwam stond hij daar tegenover. Hij kon tiaar niet tegen in gaan. Wat de zaak hooger beroep betreft, kan spr. geen juiste mededeelingen doen, toch kan spr. mededeelen, dat deze kwestie ten genoegen van de ondernemers reeds zoo goed als opgelost Is. Spr. moet tegenover de motie afwijzend staan. Hij zou eerst eens willen zien, hoe het verder gaat. Het afschaffen van keuring voor volwassenen zou alleen de moeilijk heid verplaatsen, daar spr. dan toch inlich tingen moet inwinnen b.v. bij den Com missaris van politie. De heer Wester hof belooft kort te zullen zijn; hij komt neer op Wat de heer Keijsper zeide over de voor- en nadeelen yan een en ander voor de bioscoophouders. Hij ziet in 't gesprokene van den heer Keijsper een pleidooi voor zijn motie. Spr. herinnert aan de citaten, zoo straks door den heer v. d. Bosch aangehaald. Spr. vraagt, of in het „Vaderland"-ci- taat juist gedoeld is op toon eel en 'bios coop. De 1 leer v. d. Bosch bevestigt zulks door voorlezing: van het bewuste citaat. De lieer Wester hof acht het dan toch van niet zoo groot belang. Spr. heeft een brief van den Ned. Bios- coop-cxploifantenbond, waarin gezegd wordt (op 10 Sept.), dat er geen gemeenten bestaan, waar keuring odk voor volwasse nen geschiedt. De pestilentie, die om ons'heen grijpt. dat zoekt spr. niet in üe bioscoop; heel het maatschappelijk milieu maakt der gelijke pestilentie. Spr. merkt op, dat de heer Leesberg zweeg over het feit, dat in het Zuiden in 5 steden de onderhavige film is goedge- keurd. Of het moest zijn, dat er Haar geen bios- coopeommissie's zijn! Een stem: In 'i Zuiden heeft men die niet noodig! Westerhof: O zoo! Is dat de pplos- Sing? Dan stapi ik van dit apropos af! De zaak staat zoo, evenals de heer .Ver- kerk reeds gezegd heeft, wij hebben niet gedacht dat de keuring zou zijn ,voor vol wassenen. Bij de aanname heeft de voorzitter gie- Zegu dat het in een zeer bijzonder geval noodig' zou zijn een film voor Volwassenen 'u j ™uren-Hij heeft het vertrouwen dat de Raad zijn motie zal aannemen. De heer Keijsper zegt, dat het voor- Stel van den heer Westerhof nadeelig: s Vpor de exploitanten. -Hij zal tegen de motie stemmen. De heer W. C. Bosman merkt jop, nat de commissie de keuring doet uit bur- - toplicht in het belang van het algemeen, Hij heeft danook waardeering' voor het werk van de commissie. Maar de keuring voor volwassenen is niet noodig1, ook tirt. 188 geeft hiertoe geen bevoegdheid. Alleen tan deze reden is hij voor de motie Wes- terhof. yPe 'leer Sluis' betwist ten sterkste, dat Jrt. 188 geen censuur zou kennen, juist J^ensuur geeft dit artikel aan. De vrijheid voor volwassenen kan vol gens dit artikel wel eens beperkt worden. Hij gelooft dat allen zich' en bloc met de meening' van den burgemeester kunnen ver eenigen. De heer v. 't Veer zegt, dat liet niet afkeuren van de films niet komt door ide ruime opvatting: van 'de commissie, doch door de serieusheid van de exploitanten. Zonder de commissie ging het vroeger zeer goed. De Voorz. merkt op, dat de heer Wes terhof nogmaals ter sprake heeft gebracht een eventueel drijven van rechtsche zijde in de door den Burgemeester ingeslagen weg. Hij verklaart nogmaals, dat zulks tem eenemale uitgesloten is geweest. Of het toezicht preventief of repressief moet werken, doet minder ter zake. Dat er met de motie-Westerhof g;een ion vriendelijkheid wordt bedoelt, gelooft spr. doch in de aanneming] der motie ligt toch een afkeuring van de taakopvatting der commissie; en met een dergelijke strekking kan spr. zich niet vereenigen. Wanneer we verder vastleggen, dat de commissie goed samengesteld in haar geheel in hooger beroep gevraagd Kan worden, dan meent spr.dat er op deze wijze een goede oplossing mogelijk is. iDe motie van den heer Westerhof wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Te gen stemden de heeren H. E. Bosman, Keijsper. v. d. Bosch, Leesberg; Sluis, Bak G. van Veen en Ringers. De Voorz. zegt dat de zaak in een nieuw stadium is gekomen en dat hij met alle aandacht zal nagaan wat hem in den vervolge te doen staat. Aanvulling salaris;ver ordening gemeentei- ambtenaren Zonder hoofdelijke stemming aangeno men. 1 L o o n s herziening gemieentewerkl ieden. De Voorz. opent over dit punt de algemeene beschouwingen, waarbij tevens de kindertoeslagen zullen worden behan deld. Mevr. Aukes vangt haar rede aan met eraan te herinneren, dat Mr. Leesberg, toen hij in de vergadering van 5 Nov. kin dertoeslagen bepleitte, gewaagde Van „na'as tenliefde." Een woord van groote beteekenis en van diepen inhoud. Spr. heeft zich' afgevraagd, of zij dan geen naastenliefde bezit: zij toch is tegen kindertoeslagen. Spr. citeert katb. schrijvers over kinder toeslagen als Mr. J. Bomans cn Prof. J. D. J. Aengenent, die naast tiet loon voor den gepraesteerden arbeid ook de naasten liefde wenschen te betrachten: het boekje van Prof. Aengenent over „Salarisregeling en Kath. Sociologie" vindt spr- zóó mooi, dat zij zichzelf na lezing: daarvan bekende: „Ik wilde, dat ik voor kindertoeslagen zijn kon." Tegenover deze kath". schrijvers staan ecb ter ook wel eenige katholieken, die met kindertoeslagen niet zoozeer dweepen, o.a. de heer A. Hendriks, secr. van den R. K. Openb. Onderw. Bond voor Lltrecht en Haanem. Ofschoon spr. begrijpt, dat zij den Heer Leesberg niet van zijn standpunt zal af brengen, meent zii hier toch te moeten zeggen, waarom zij tegen toeslagen is: andere leden van den Raad tocji laten zich misschien nog wèl overtuigen. Spr. memoreert, hoe de op 23 Febr. 1917 uitgesproken rede van Prof. Aenge nent. zooveel aandacht trok, dat sinds dién eigenlijk het stellingnemen van voor- en tegen-standers dateert. Spr. dan is tegen kindertoeslagen, om dat zij daarin een middel ziet tot fnuiking van vrouwenarbeid: als de vrouw ïlink is en er wat bij tracht te verdienen, dan wordt er geen kindertoeslag gegeven. Uit feministisch oogpunt moet spr. tegen kin dertoeslagen zijn. Ten tweede zal het loon naar behoefte (kindertoeslagen) de productie, welke in onzen tijd juist zoo hoog: mogelijk moet worden opgevoerd, drukken. Spr. stelt tegenover een flinken arbeider zonder, een tragien arbeider met 10 kin deren; de iaat9te verdient met zijn traag heid nog méér dan de eerste met zijn flinkheid. Doodt dit systeem niet üe werkkracht? Het gevolg zal wezen, dat ide vaders van groote gezinnen bij voorkeur niet in dienst genomen worden; spr. weet wel, dat de gemeente niet zoo zou handelen, doch de particulier wel; het gemeentelijk voor beeld zou hier niet gevolgd worden. De gemeente zou gaan werken met een geheel ander loonsysteem dan in de vrije maatschappij geldende is. Wil men toeslagen geven voor Kinderen, dan dient men dit óók te doen voor onder steuning van ouders, voor ziekte, enz. Men zou op deze wijze komen tot een nivelleering van vele loonen, doch .wan neer men het loon losmaakt van de arbeids- praestatie is dit schade voor de productie. Dan vervolgt spr. De ouders in groote gezinnen, hebben in 't algemeen, zeker meer zorgen dan die van het kleine; maar fetaat daar ook niet tegenover dat zij zooveel meer liefde ontvangen? Zelf oudste uit een groot gezin, en hoe klein was het tractement 50 jaar geleden van een hoofd eener school, heb ik lief en leed ondervonden, maar naar mijn onder vinding gaat er niets boven een groot ge zin, waar werkelijk liefde heerscht. Het groote gezin kan, vergelijkenderwijs, goedkooper leven dan het kleine en 'de kans cm met het loon rond te komen zal grooter zijn, naarmate 't Icon in 't 't algemeen hét nor m a a 11 o o n dus, laan redelijke eischen voldoet. Toch is het niet te ontkennen dat een groot gezin meer behoeften heeft ais een klein; maar zal de werkelijk flinke knap pe arbeider of beambte die behalve zijn loon, zijn kindertoeslagen ontvangt dit niet voelen als een soort bedeeling? Hij heeft daar niet voor gewerkt. Is het een zuiver standpunt om toeslag 'dus ioonsverhooging te geven vcor jets. wat 'met den, arb'eid! inlets hééft te ma ken?. En w zou ik' nogj uw aandacht op één punt willen vestigen: „Zal Ide vrouw, de moeder met deze maatregel ,veel gebaat zijn? Zij bedoelt todï tegemoet te komen aan de grootere kosten die een groot aantal kinderen met ziïli brengt. Dit extra wordt aan den man uitgekeerd, die toch zelden ide uitgave voor de kin deren doet. Het is nog: lang niet zeker of in alle gezinnen de kinderen er zooveel beter van zullen worden. Ik heb altijd een groote bewondering gevoeld voor de vrouw uit Ide volksklasse die haar huishouding goed bestuurt en de kinderen netjes houdt en goed opvoedt. Maar ik ben ook overtuigd dat niet één man, ook' maar bij benadering: weet, wat een vrouw in de jaren dat zij voortdu rend kleine kinderen te verzorgen krijgt, voor een reusachtige taak heeft. Ten eerste omdat dit eentonige en nooit eindigende werk geheel buiten de sfeer der mannen ligt, maar ten 'tweede omdat hij niet beseft, hoe in deze moeielijke jaren de physieke krachten dikwijls te kort schie ten. De grootste zorg wordt op Ide schouders van de vrouw geladen. Tegenover deze zorg der vrouw stond tot nu toe, de verantwoordelijkheid van dc-n man om het gezin te onderhouden en deze verantwoordelijkheid gaat men nu, als een recht, gedeeltelijk op de gemeen schap schuiven, wat mij zeer bedenkelijk lijkt. Maar erger nog lijkt het mij dat die gemeenschap geen waarborg geeft dat, liat meerdere loon waarvoor hij' zich niet extra heeft vermoeid, werkelijk aan de vrouw, v o o r de kinderen, zal afgedragen worden. Indien men echter de moeder van het gezin, niet als een aalmoes maar als een recht voor het werk, dat zij in het gezin voor de gemeenschap doet, van overheids wege voor dat werk wit beloonen, dan zou ik dat van harte toejuichen. De Voorz. schorst te 5 uur de ver gadering tot 's avonds half 8 uur. AVONDVERGADERING. De Voorz. heropent te half 8 de ver gadering. Afwezig zijn de heeren |Mr. W. C. Bosman en F. Bak. De Voorz. stelt aan de orde de voort zetting' van punt 7. De heer Wester li of merkt op, dat de kindertoeslag een zeer sterke loondruk zal geven. Spr, haalt citaten aan waaruit blijk t welke nadeelen de kindertoeslag heeft Het blijkt, dat waar 'de kindertoeslag het hoogst is, de loonen het laagst zijn. Het ware goed aan alle gemeentenaren een kindertoeslag te geven. Gewenscht ware dit b.v. te doen door een groote kinder aftrek bii d.e belasting. Hoewel de 8e con clusie van het congres van üe R. K. Vak bonden spreekt voor kindertoeslag vcelen de particuliere patroons er toch niet veel voor aan hun arbeiders kindertoeslag; ie geven. Kindertoeslag is in liet nadeel van den arbeider zelf. Het kan gebeuren, dat aan üe gasfabriek twee nieuwe stokers moeten zijn, waar voor zich 8 sollicitanten opgieven. Hierbij zijn personen met veel kinderen cn ook één met 1 kind en een met geen kinderen. Het spreekt nu vanzelf, dat üe directeur de personen zonder en met 1 kind zal nemen. Het zal dus zeer moeilijk zijn voor den werkman met een groot gezin om een be trekking te krijgen. Spr. is tegen de toe slag voor de kinderen. De gemeente heeft zich" steeds op liet standpunt gezet van loon naar bekwaam heid. Het zal nu kunnen .voorkomen d,at een minde» bekwaam man met meer loon naar huis gaat dan een (neer bekwaam vakman. Waar het verzoek van den modernen ge- meentewerkliedenbond niet zal worden in gewilligd neemt de fractie de voorstellen van dien bond over. Deze wil wegvalling van de kindertoeslag en verhooging van alle loonen piet 45 cent per week. De loonen zijn hier nog: niet zoo bij zonder hoog. In plaatsen hier in de buurt als Zaandam, Zaandijk, Wormerveer en Be verwijk geven als minimum-loon veel meer. Wij doen echter behoorlijk mede en waar wij slechts behoorlijk mededoen is het beste de kindertoeslag weg te nemen en de loo nen te verhoogen. De heer van 'c Veer bevreemde het, dat van katholieke zijde -de kindertoeslag: naar voren geschoven wordt, 't Is echter kenmerkend, dat waar de katholieken üe meerderheid hebben men geen kindertoe slag heeft, zooals in Brabant cn Limburg. De heer Leesberg: Heel Brabant heeft kindertoeslag'. De heer v. 't Veer merkt op, 'dat ook vooraanstaande katholieken bestrijders zijn van de kindertoeslag'. De heer Leesberg: Wie? De heer v. 't Veer: De heer Bulten. De kindertoeslag dient dan ook te verdwijnen: Hij "is voor de voorstellen van den bond van gemeentewerklieden. De heer G. van Veen betoogt, dat hij zich geen oogenblik verbeeldt dat er toen de zorg zoo groot was niet moest inge grepen worden. Men heeft terecht gezegd, dat de vrouw een zware laak heeft een groot gezin zal stellig meer behoefte heb ben 'dan 'n gezin met geen of weinig kin deren en op andere wijze is het niet te geven, toch is het spreker zeer begrijpelijk dat men voor het voorstel van zijn eigen bond stemt. Spreker is het met de vorige sprekers volkomen eens clat het een ver schrikkelijk iets is als men met een talrijk gezin en een ontoereikend loon zit, maar deze lieden kunnen daar niet over oordee- Ien. Juist zooals 't met alle sociale begrippen gegaan is, gaat het ook thans met een onder deel van hel loonvraagsMk, een belangrijk ele ment ervan, den kindertoeslag. Hoe wordt er tegen te velde getrokken e.i ges traden, ge wantrouwd, verdacht gemaakt, b:sehimpt ea valscheiijk voorgesteld: Wat al misleidende com fficntaren en onjuiste ijèdcnccrlnjm moeien 'dienen, om het bestaansrecht van kindertoeslag te ontkennen. Behalve dial voor elke zaak hel veldwinnen van recht en rechtvaardigheid altijd zal moe ten worstelen tegen principiëele bestrijding, js het ten opzichte van den kindertoeslag ook vooral onbekendheid en onverschilligheid eener- zijds, onvoldoende voorlichting en gebrek aan propageering anderzijds, welke het juiste oor deel en de eerlijke onderscheiding belcmmero. Onze werkgeefster, die overheid', heeft len taak en ten plicht goede arbeidsvoorwaarden vast te stellen, hetgeen practiseh zeggen wil, dat de stoffelijke Verzorging van haar personeel zoodanig moet zijn, dal zij billijk is en den mensch waardig. Zij heeft dan het loon te be schouwen uit sociaal en niet uit coffliner cieel oogpunt. Goeddeels geschiedt zulks ook, want behalve dat loon wordt uitgekeerd voor werkelijk geleverden arbrid, warden bovendien belangrijke bedVagen gevoteerd voor pensioen, wachtgeld, ziekengeld vacanlie, verlof enz. Nu is 't frappant dat men, over het algemeen de sociale zorg wèl over al deze zaken wil uitstrekken, doch niet over het gezin, on der Voorwendsel, dat kimUrlocsIagen het loon zouden drukker, d.w.z. lager doen zijn. Hier is do logica zoek. Want, ól alle bovengenoemde gevallen drukken mede hel loon en zouden daarom dan óók bestreden moeten worden, öf zij doen dit niet, maar dan gaat voor den kin dertoeslag alléén de bewering van loondruk ooi: niet op. Dezelfde redenen, waarom aange drongen wordt op pensioen, ziekengeld, va cantia enz. gelden volkomen, zelfs in sterker mate, voor den kindertoeslag. Of zou niet hel tegemoet komen in dc tekorten der grooJ» gezinnen veel belangrijker zijn dan b.v. het toekennen van ,een vacan ietoeslag, hoe ge- wensclil overigens ook? Vraagt niet eerst het no o dza k eI ij k'e om bevrediging en daarna het nuttige? Mer. voert ook vrij algemeen tegen kinder toeslag hel argument aan, dót liet loon moet worden afgemeten naar de aibeidsprestatie en dat de overheid cr geen rekening mee kan hou den, ot hare arbeiders gehuwd of ongehuwd willen zijn; géén of véél kinderen hebben Dc arbeider, die liet groote gezin aanvaardt en ten nutte der samenleving zware lasten op zich neemt, zich verantwoordelijk voelt te genover de menschheid en uit dien hoofde de moeilijke verplichtingen van opvoeding en vorming der nakomelingschap naar behooren wil nakomen, heeft zeker het volste recht op ecu inkomen, waaruit hij eenigszins behoor lijk de daaraan verbanden kosten bestrijden kan; heeft recht op 'n alleszins redelijk' levens peil, en moet niet door overmatige zo.rg wor den- neergedrukt. Hiermede meent spr. alle verzet fegien kindertoeslag te hébben weggeredeneerd, I)e heel" Cloiaclk wil zijn stóm voor den kiederstoeslag motiveeren. '1 Spijt hem, dat zijn parlijgenoote het ongelukkige voorbeeld van dio luie man met 10 kinderen en die vlugge man met geen kinderen heeft aan gehaald. Wat hel doorvoeren in particulier bedrijf betreft merkt spr op, dat in Hen gelo de mensclien een middel gevonden heb ben om den kindertoeslag te geven. De lieer WesterhoT: Dat is liet oord der hongerlijders. De heel" C1 o e kDe loonen zijn er eerst kort geleden geregeld De heer Westcjr hof: Hoe hoog zijn zij? De heer Cloecfk wil hierop geen ant woord geven, daar verschillende eischen en behoeften hebben. Hij verklaart zich voor een kinderaftrek bij de belasting en liefst zoo hoog mogelijk, doch dat heeft hier niet mede te maken. Gelijk loon voor gelijken ar beid bestaat er niet, want naarmate men ouder wordt, krijgt men door periodieke verhan gingen meer loon. De heer "Wie s t efr li o f: Maar de capacitei ten stijgen ook! De lieer Clo/jctk: Dat is waar, doch niet naarmate men ouder wordt Spr. voelt niet veel voor zegeltjes plakken, doch hij zou dubbel willen plakken, indien daardoor van regeeringswioge voor het groote gezin een te gemoetkoming werd gegeven. Hij staal aan d» zijde van den lieer vaft Veen, waar deze zegt, dal het een behoefte is.. De lieer "Verkerk zegt, dat hel toch niet waar is, dat de kindertoeslag' in hel particulier bedrijf is door te voeren. Zoodra ieder arbeider zijn eigen behoefte kan be palen, kan pas worden voorzien in die be hoefte. Al het gepraat in deze is dus in de ruimte. Wij moeten echter den kant van kindertoeslag niel uit. Hij kan zich niet voor stellen, dal een hoofd van een 'tak van dienst, waar hel steeds gezegd wordt le bezuini gen, niel zal zoeken naar de goedkoope ar beidskrachten, zoodat dc arbeiders met een groot gezin geen betrekking meer zullen krij gen. Eén ding 'spijt spr., n.l. dal de mo derne bond nu wesr mei andere voorstellen komt. Deze bond wil geen kindertoeslag en ging acccord-met de voorstellen In deze salarissen was volgens lien dus de kinder toeslag verdisconteerd. Spr. verzoekt nu een oogenblik goed de aandacht: voor de le klasse word een minimumloon van f27 ge vraagd, de commissie stelt voor f27; deze cijfers zijn voor de andere klassen: 2e klasse organisatie 1'28: commissie f28 35; 3e klasse org. f 29comm. f29.70 en '4e klasse org. £30; comm. 31.05. De commissie geeft dus meer dan gevraagd wordt; niet de maxima is dil even ""anders. Deze zijn n.l. naast el kaar gezel ais volgl: 4e klasse (org. 133, comm. £33.75; 3e klasse org. £32 en f32.40; 2e klasse f 3J. en f3105; le klasse f30 cn f 29.70. In groep 1 zitten alleen de werklieden zon der eenige routine, zij zullen er dus uit den aard clor zaak slechts enkele weken in deze klasse vallen, om daarna naar klasse 2 over te gaan. Spr. wil er op wijzen, dat de manier van den modernen bond niet de juiste én het moeilijk maakt overleg te plegen. Inzake de periodieke verhoogingen neemt spr. lie t op voor den modernen hond. Men zal er Lee moeten komen met de werklieden een collectief contract af te sluiten. Spr. gelooft niel en kan zich zulks ook niet voorstellen/, dal een straatveger, die 3 jaar ini "dienst is, 1 .neer weg zal vegen dan een vtraatvegeu 'die sleciits 1 jaar in dienst is. Spr. zou ove? willen gaan tot het direkt geven van liet maxi- mum loon aan alle werklieden. Waar zulks echter niel gaat is hij voor 3 éénjaarlijk-' sclic verhoogingen. De heer Oskam is tegen kindertoeslag. Hij zal stemmen voor het voorstel van dei- modernen bond, omdat ieder voorstel, bet- welk verliooging van loon bréngt Ii-ni welko r. zal zijn. De heer II. E. Bosman is oen voor stander van kinder toesla:1, Hij vindt het eb gènaardig. De lieer Westerhof heeft de ar beiders voorgerekend, dat men eigenlijk zou koman tot 25 cent Ioonsverhooging, doch dat zulks niel voor le stellen was en men dus 45 cent moest vragen. De lieer We ster hof: 'l Lijkl wel een goocheltoer. De heer Bosman vindt I13I oak werke lijk een goocheltoer, Spr. is vcor kinder toeslag, ook voor de ambtenaren, want amb tenaren met |e|en salaris van 32 vindt spr. ook nog 'prolc-lariërs, al hebben z.3 een boordje aan. De heei B a k hoeft mei verbazing ds me- dedeeling van dgn heer Oskam vernomen. Hij- vraagt den heer Oskam wilke grens cr voor hel loon in de gemeente Alkmaar gesteld moet worden. De heer Westerhof interrumpeert en zegL dat de hond slechts oen opperluniteits-vaor- slel heeft gedaan. Men heeft niet meer ge vraagd dan men daclit le kunnen krijgen. De heer Bak merkL op, dat de maxima's met Amsterdam niet zooveel schelen. Hij raadt aan de voorstellen ongewijzigd le aan vaarden. Als provincieplaats zullen wij zeker zeker binnen korten tijd een overaanbod van werklieden krijgen. De hoer Vierkeirk vraagt voor de tweede maal het woord. Dat is gemakkelijk, dan* ben ik er alvast van af. Het slandpmit van den heer Oskam is, dat hij voor het voorstel van den modernen bond stemt, omdat hij voor alle voorstellen, die Ioonsverhooging zullen brengen, stemmen zal. Spr. neemt dit standpunt niet in, hij zal gaan zoover als zulks mogelijk is, doch wanneer nog altijd do belasting voor eht grootste gedeel te opgebracht moet worden door de arbeider^, kan spr. de loonen niet zoo hoog mogelijk opvoeren, 't Had gemakkelijker cn mooier geweest, Wanneer hij dc 45 cent verdedigd ■organiseerd overleg. Zóó lieeft men geen over had, doch het strijdt tegen het principe ge- leg meer. Spr. vindt, dat de .D.A.P. pp moei passon, dat ze haar eigen glazen nieli ngooil. De hoer van c/on B|OSch is uit recht- vaardigheidsoogpunt voor den kindertoeslag. Of dezen kindertoeslag al dan niet toepas selijk is op het particulier bedrijf mag niet een" argument zijn om den kindertoeslag in dc gemeentebedrijven niel door le voeren. De beer O s k a 111 vindt ligt voorstel vai! dan modernen honcl niet sympathiek cn is hei- in zooverre eens niel den heer Verkerk, doch 0111 meer genoemde reden zal hij voor het voorstel stemmen. Eenmaal komt cr een grens, docli vast staat, dal men met dit loon nog geen vetpot heeft. De heer Thomsj:en zegt, dat B. on W. in de bijlage het geven van een toeslag recht vaardig noemen e.*. als spr. rekening houdt mei de omstandigheden, dan Iran hij dil ge voelen niet doelen Wat rechtvaardig is kan men zoo maar niet aan de hand van ge gevens bepalgn, het is een gevoelskwestie Voor de betrokkenen is hel voorstel recht vaardig en onrechtvaardig, omdat het tigelijk werknemers ^11 werkgevers betreft, wiens be langen tegenovergesteld zijn. Spreker brengt vervolgens een woord van hulde a;an"dc com missie. Hij is niet voor relalipve verhoogin gen, hij wil menschelijkfa theoriën voorstaan tegenover het gezinsloon Als het noodig is moei het er wszen, en hij de groote ge zinnen ïs hel noodig. Iedereen, die recht vaardig is, moet medegaan. De heer Leesberg: meent, dat de werk lieden tevreden kunnen zijn en dat ze het ook zijn. De werklieden zijn üan ook meer dan royaal beloond, hetgeen spr. hen niet misgunt. Het verwondert spr., dat, waar de heer van 't Veer toch ook voor ab soluut gezinsloon is, deze tegen den kin dertoeslag is. De kindertoeslag sluit er toch' geheel bij aan. Het absolute gezinsloon gaai men regelen naar de omstandigheden. Wij zitten hier ais overheid en moeten in dien zin het voorbeeld geven. In geheel Noord- Brabant heeft men kindertoeslag. Laatst werd er een commies griffier opgeroepen op een salaris van 3 a f4000 plus 3 pCt. toeslag voor ieder kind. Spr. zegt. dat de theorie van Marx luid de, dat ieder mensch naar behoefte moet kunnen leven. En nu is de behoefte van klein gezin. Doch men wil er nu niet aan een groot gezin grooter dan die van een omdat het voorstel van Christelijke zijde komt. De Heer Westerliof: En Marx zei liet ai. De heer Lees berg: Verschillende voor aanstaande mannen van alle partijen heb'- 'ben zich uitgesproken voor kindertoeslag. Die rechtvaardig voelt moet voor kinder toeslag: zijn. Hij had gedacht van de vrouw een ander geluid te hooren. Mevrouw Aukes zou er wel voor zijn indien het van ifté-lRijk' kwam. Hij huldigt de manier van optreden' van den heer Cloeck die als zelfstandig man durft op te treden. De kindertoeslag! zal geen ontevredenheid wekken en is dit wel het gieval, dan noemt' spr. de arbeiders jaloersch. Verwerpt meffl nu den kindertoeslag, dan zal nooit de rusl ouder de arbeiders weerkeeren. De heer v. 't Veer zegt, dat de S.D. A.P. de arbeiders juist niet tot rust willen, brengen. De heer Bak zegt Üat er overvloed1 komt van arbeiders en de heer Leesberg kan ze niet krijgen. De heer Bak: Als Werkgever ondervind ik het dagelijks. De heer v. 't Veer: Niemand Keeft Het ontwerp afgekamd. Alleen willen wij tie. kindertoeslag weg hebben en het geltty dat men daarvoor voteerde op, een andere manier besteden, De heer tester Holt merkt op, tiaï de belangrijke bezwaren idle hij' noemde onaangevochten zijn gebleven. Zijltf rnee- ning is nu zoo, dat zoowel voor de kleine als de groote gezinnen üe kindertoeslag.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5