De Staking ie de Havens. No. 42 Vrijdag 20 Februari 1920. 2e Jaargang f. WIEUWS. EN ADVEETËNTIE BLAD VOO R NOORD-HÖLtANf© Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 43s' iontessori-opvoeding. De katholieke havenarbeiders en Rotterdam te Amsterdam weigaren het advies van hun hoofdbestuur op te" volgen om weer aan 't werk te gaan. - Hef Nat. Arbeidssecretariaat, (waaronder de Federatie van transportarbeiders valt) spoort aan tot een massale arbeidersstaking,Ernstige molestaties te Amsterdam. Bygeoraalcic FEUILLETON Het? witte huis. mi r ti m V A "VAa" - -Ü. Abonnementsprijs] Per kwartaal: f 2,—, franco per post f 2.50} Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 booger, Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25} Reclames per regel 1 0.75 ;®Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abcnné's wordt cp aanvraag gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegeH-ongevallen tot een bedrag van fSOO,-, 1400,- 1200,-, ftOO,-, 160,-, 13B,f SS. Doordat Dr. Marie Montessori een Italiaansche vrouwelijke geneeskundige zich gedurende e enige weken in Nederland bevond en hier en daar lezingen gehouden heeft oiu het naar haar genoemde „Mon- tessori-stelsel" in de opvoeding van het jeugdige kind te propageeren ook in Hol land, is er onder ons volk den laateten tijd meer dan ooit belangstelling gewekt voor de door Dr. Montessori voorgestane opvoedingsmethode? Wat wil Dr. Montessori? /ij wil 't jonge kind opvoeden in alle vrijheid, zonder traditionneelen, conven- tioneelon, (volgens haar) belemmerenden dwang: bet kind moet ziek geestelijk ge heel vrij kunnen ontwikkelen en daartoe jnag het tot het zevende of achtste jaar ook geen klassikaal onderwijs ontvangen. Niemand twijfelt er aan, of de geleerde on ervaren vrouwelijke paedagoog Mon tessori streeft met haar stelsel een edel doel nr: de verbetering van het toekom stige ge/lacht in meerderlei opzicht. r.n gaarne gelooven wij ook, dat er waar- beid ligt in de Montessori-op vatting. Zoo nemen wij aan, dat een kind op la- teren leeftijd zedelijk stérker zal staan, .wanneer het metie uit zichzelf de afschu welijkheid van het kwaad heeft leerèn in zien, dan wanneer een afschuw van het kwaad het kind meer uitsluitend van bui ten-af is ingepompt, zonder dat het in zichzelf de diepere overtuiging van de schandelijkheid der slechtheid heeft aan gekweekt. Een Öostenrijkseh pastoor vertelde ons dezer dager, dat de jeu gul in Oostenrijk over 't algemeen heel „zoet" is Z.Eerw. schreef dit gelukkige verschijnsel hieraan toe, dat men de kinderen in Oostenrijk jvel niet vrij laat, geenszins! maar hun toch steeds de gelegenheid geeft, zichzélf een oordeel te vormen: waarom dit of dat slecht is. Wanneer een kind iets verkeerds doet, dan snauwt men het niet aanstonds af, dan haalt men de roe niet. te voorschijn; 't is genoeg, het kind met strakke over tuiging in de stem toe te voegen: Das tut man nicht! (Dat doet men niet) Dit geldt Is een sterke afkeuring en heeft het voordeel, dat het kind niet zoo maar ruw gestooten wordt in de bepaalde (goede) richting, doch mede uit eigen over tuiging tot de conclusie, tot de overtuiging J" komt: Ja, 't is waar, dat is niet goed, dat mag ik mot doen. Zóó beschouwd heeft het Montessori- stalsel zeker veel goeds, mits men maar niet verder gaat dan dr. Montessori zelf. Er dreigt, er bestaat echter groot ge vaar, dat men het kind in plaats va.n de door ons bedoelde vrijheid losbandig heid zal veroorloven, en 't is daarom, dat wij met onze sympathie voor de op- vocd-inetkode van Dr. Montessori voor- z .g moeten zijn wanneer vou±a..^uer6 van deze methode het jonge kind geheel vrij willen laten, in niets vóórlichten, in niets voor-behoeden, en zij willen ook ten opzichte van den godsdienst de vrijheid in het kind laten uitwerken, zoó. dat het kind eerst op ia- teren leeftijd bepaalt, welken godsdienst het eventueel! zal aannemen, dan aarzelen wij niet het stelsel én dwaas èn Hecht te noemen. Dwaas, omdat het belachelijk is, te ver onderstellen, dat een kind geheel uit ei gen kracht zichzelf het goede zou weten uit te kiezen naar ziel en lichaam; zelfs de lichamelijke behoeften zou een kind nog niet esen nit eigen aandrift ep onge vaarlijke (laat staan: op heilzame wijze) kunnen bevredigen. Daarbij schijnt men geheel te vergeten, dat ds mensch van nature ten kwade ge neigd is en dat er in de paedagogiek steeds véél taktisehe leiding no-odig is ge weest om het kind te leeren, zijn kwade neigingen te overwinnen. Is het al te ver doorgevoerde Montes- eori-stelsel om deze redenen naar onze meening dwaas van onmogelijkheid het wordt verfoeilijk slecht, wanneer men het tevens toepassen wil bij de godsdienstige vorming (of juister gezegd: niet-vorming!) van het kind. Wil men het kind in alle vrijheid zich zelf den besten(!) godsdienst laten uitzoe ken, dan houdt men absoluut geen reke ning met wat wij. Katholieken, in volle overtuiging als waarheid weten: dat God do Heer is van hemel en aarde en al wat daarop is, dat alle schepselen dus ook het pas geboren kind Hem toebehooren* en dat ieder schepsel verplicht is een Go- cle-gevallig wezen te zijneen wezen, dat Hem looft en prijst. Zijn dan Katholieke ouders niet ver plicht; door middel van het H, Doopsel hun kinderen aanstonds na de geboorte welgevallig te doen worden in de oogen van God, zijn zij niet verplicht, hun kin deren te doordringen van de godsdienst- waarheden, zóó, dat deze weten, waarvoor en waartoe zij leven en hoe zij zich met het oog op hun eigenlijke, hun eeuwige bestemming gedragen moeten? Daarbij komt, dat het in God's oogen iets kwaads is, wanneer een kind onge doopt voortleeft en door God verboden dingen doet. En dat wij het kwaad toch moeten ver hinderen, waar ons zulks mogelijk is. Vergeleken bij het hiernamaals is on ze war ;ld met al haar mensehen en din gen en wetenschap de Montessori-me- thode incluis niets!! Vandaar dat de methode naar onze op vattingen slechts mag worden toegepast in aangelegenheden, welke het godsdien stig en moreel leven niet raken, en dan nog zóó voorzichtig en taktvol, dat er geen dwaasheden begaan worden tot. geestelijk en lichamelijk letsel yan het kind, ten gunste waarvan Dr. Montessori haar systeem propageert. het eerste deel vaa hun antwoord, plotse ling een draai nemen. H-adt gij, zoo zegt men tot onze Regeering', nu nog maar voorgesteld, om Wilhelm te verwijderen van het terrein der misdaden en van zijn gewezen vaderland,, waar men nog altijd pogingen aanwendt, om opnieuw het kei zerrijk nit te roepen.... dan zou Neder land ten minste getoond hebben nog een geweten te bezitten en zich iets van de vei ligheid van Europa aan te trekken. En hierbij wordt gewezen in de richting van onze Indische bezittingen, waar de ex-kei zer veilig zou kunnen worden opgeborgen. Als het daar nu ten slotte om te doen is, we zonden zeggen: daar valt met onze Re- geering over'te praten. De machthebbers in Engeland en Frankrijk hebben natuur lijk iets no-odig om den aftocht te dekken Nu eenmaal de malle vertooning van den uitleverin.gsejseh is opgezet, kan men niet zonder meer terug. De zachte maar duidelijke wenk van Lloyd George: toe, kom mij te hulp, zal onze Mi nister Kameheek begrijpen. Daarvoor be hoeft men zelfs geen diplomaat te zijn. Het gaat nu blijkbaar alleen maar om eet vorm te vinden, ten einde het figuur der Engelsche en Fransche regeeringen tc' redden. Wie zal niet geneigd zijn, om daar bij een handje te helpen? Maar daarmee wordt aan de fiere en klare Nederlandsclie diplomatie dan ook al needs bij voorbaat de palm der overwin ning uitgereikt. Het heette eerst, dat do nota der gealli eerden aan Nederland inzake den eisch tot uitlevering van don Duitschen Keizer, ge lijktijdig met het nieuwe antwoord aan de N aderlandsche regtering zou worden ge publiceerd. Maar, om nu niet heelemaal den nieuwen tijd te bespotten, waar-in wij immers met de „geheime diplomatie" gebroken hebben, heeft Radio den tekst uit Londen dan toch maar rondgeseind. De nota der geallieerden houdt geen en kele bedreiging aan Nederland in; maar daarmee is er dan ook alle goeds van ge zegd. Was het antwoord onzer Regee-ring indertijd, kort, krachtig en hoffelijk, de re pliek der geallieerden is lang, vervelend en zuur. Honderden woorden worden eerst ge bruikt, om toch maar duidelijk to laten uitkomen, dat men heusoh gelijk had met zijn eisch aan Nederland, om den. D'uit- scheu ex-keizer uit te leveren. Hoe weinig de opstellers zelf hiervan overtuigd zijn, blijkt uit het slot van hun nota, waarin zij, zonder eenig verband met De houding der Katholieken te Amsterdam. Gisteren heeft in het Gikl-enhuis te Amsterdam eet, vergadering plaats gehad van de afkleeling Amsterdam der R.-K, Transpcrtarbeidersorga- nisatie „St. Bonifacius,'' ter bespreking van het standpunt der R.-IC. havenarbeiders in het hui dige conflict. De vergadering wendl geleid door den afdcelingsvoorzitter, den heer H., Janzen. Deze zelte uiteen, iwaarom het hoofdbestuur heeft gemeend, in een vorige vergadering te moeten ad'viseeren zich te onthouden van werk. Dit was geschied omdat het hoofdbestuur de gestelde eischen rechtvaardig achtte. In de laatste dagen zijn echter dingen ge beurd, welke in strijd zijn met hetge'en is af gesproken in de gecombineerde bestuursverga dering cn daarom heeft het hoofdbestuur ge meend deze vergadering te moeten beleggen. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer J. Zwaga. Hij behandelde den stand' van den strijd. Het deed hem genoegen, dat, ondanks het feit, dat tegen het bestuursadvies veel bedenkingen werdien geuit, toch het advies vrij algemeen is gevolgd. Hieruit iihjkt, dat bij de R.-K. orga nisatie het bestuur de leiding geheel in handen heeft cn dat de ledien geheel solidair zijn. Spr. hoopte, dat ook in' de toekomst die solidariteit zal blijven bestaan, temeer nu moeilijke dagen aanbreken. Spr. herinnerde aan dekalmte, waarmee de strijd is begonnen. Hem verheugde dit zeer, doch hij meende, dat bij een gedeelte van de stakers dit kalme begin een doorn in het oog moest zijn. Zij hadden liever dadelijk relletjes gehad. Het bondsbestuur had haar advies gegeven in de meening, dat het hier een zuiver loonconflict gold. Het bestuur had echter zioh voorbehouden zijn standpunt tc herzien, als de strijd ven ander karakter aannam. De „Handelsblad"-onthullingen hebben het bestuur aanleiding gegeven het advies te her zien. Aanvankelijk zag het bestuur in die ont hullingen niet dadelijk d'e noodzakelijkheid van koersverandering. De briefwisseling tusschen den Gentralen Boind en de Ned. Federatie beeft echter aangetoond, dat de „Handelsb!ad"-onthul- lingen op waarheid berustten en dat de Ncd. Federatie wenschtc, het conflict uit te breiden over het geheele land. Gebleken is, dat van .syndicalistische zijde reeds pogingen worden aangewend om het con flict uit te breiden. Een cn ander heeft 'het bondsbestuur aanleiding gegeven zijn advies te herzien. De vraag is of de R.-K. arbeiders moeten medewerken, aan een syndicalistisch avontuur. Dit wil liet bondsbestuur niet, al blijft bet de billijkheid der looncischeu erkennen. In geen enkel opzicht wii het bestuur cl' zich mede schuldig aan maken, dat daden worden verricht, welke in 't geheel niet ten goede komen aan d'e Ioonactie, zooals deze aanvankelijk is opgezet. Spr. meende, dat het streven van de syndi calisten tot een absolute nederlaag van den strijd» moet leiden. Op grond van dit betoog meende het hoofd bestuur een nieuw advies te moeten geven. De R.-K. .arbeiders zullen zich niet langer neutraal houden tussolien de strijdenden, doch, daar van heden af de staking niet meer hetzelfde karak ter heeft als aanvankelijk was bedoeld, geeft het bestuur iiet advies, van af heden aan het werk te gaan. Dc laden moeten zioh niet laten afschrikken door de mogelijke gevoigen van dit feit en de arbeid ernstig aanpakken, om daar door de belangen van de natie te dienen. Na de inleiding van den heer Zwag<a volgde Debat. Een der aanwezigen wees erop, dat de Chris telijke arbeiders, ondanks het arbeidsadvies voor het grootste deel niet werken. Hij meende, op dien grond, dat ook de R-K. arbeiders in meerderheid het advies niet zullen opvolgen. Hij venschte stemming over de vraag: „al of niet aan het werk gaan»'. Verschillende anderen verklaarden zich tegen het bestuursadvies. Eén hunner meende, dat er nog geen revolutie-gevaar bestaat, en een an der zei„als de revolutie moet komen, komt ze toch. Wij kunnen haar met onzen arb-id niet tegen houden." Weer een ander meende de arbeidsonthouiing voort te moeten zetten en intusschen naar be middeling te streven. Iemand betoogde, dat het beste middel tegen de revolutie is, dat de werkgevers de toon- eischen inwilligen. Voorts deed een der aanwezigen een "beroep op Minister Aaiberse om »en einde aan het conflict te maken. De overheid alleen kan thans de arbeiders weer naar het werk 'ciacn. Opgemerkt werd verder, dat R.-K. bazen zijn ontslagen, omdat zij geen besmet werft' wilden verrichten. De patroons hebben voorts verschil lende R.-K. arbeiders he' werk onmogelijk ge maakt. Nog werd de vraag gesteld of het niet moge lijk is, nu de Oentrale Bond en de Ned. Fede ratie niet meer samenwerken, met eerstge noemde organisatie te zamen den strijd verder te voeren. De heer Zwaga beantwoordde de .sprekers Hij stelde in het licht dat hij zijn adv'es niet gegeven had uit revolutievrees, maar. omdat de Ned. Fed den loonstrijd niet meer zuiver had gehouden. Spr. begreep, dat het advies niet ge makkelijk zal zijn uit te voeren en dat het voor velen moeilijk zal zijn, weer aan den arbeid te gaan, maar dit kan aan het advies niets ver anderen. Er is gezegd, alvorens te gaan werken, bij dc werkgevers een bemiddelingspoging aan te wen den. Maar niet van die zijde wordt de strijd vertroebeld, dooh van d« zijde der syndicaiis-' ten. Spr. hoopte, dat wanneer besloten iwerd; het bestuursadvies op te volgen, aan dit besluit al- geheéte uitvoering zal worden gegeven. Enkele debatters dienden van dupliek. „Laat ons niet bang zijn voor de commu nisten," zeide iemand. Hij wees er op, dat de Centrale Bond ook del staking voortzet, hoewel hij in bet geheel niet met Bouwman meegaat. Een ander stelde voor een week te wachten); alvorens ..over het bestuursadvies te stemmen. Weer oen ander raadde aan om, even» als do Centrale Bond; eon afzondeodSjfceiii; loonstrijd te voeren. Nadat de laatste spreker had geëindigd gaf de voorzitter weer liet woord aan den heer Zwaga. Geroep: Zwijg maar, wij gaan took niet werken." De voorzitter: „Hier zit de leltang/ (Rumoer.) De voorzitter: „Dc bondsvoorzitter zal spreken .daarna zullen we stemmen." Geroep: ,,Stem mi maar,: we verworpen het advies!" 't Woord was weer aan don heer Zwa ga. Hij verdedigde nogmaals het bestuure- advies.' Hij herinnerd© eraan» dat die orga nisatie besloten had niet te staken. Daar om kan nu niet naast den Centralen Bond den strijd worden gevoerd. Hierna werd gestemd. De voorzitter stelde voor schriftelijk te stemmen. Dit voorstel werd verworpen, zood-at dadelijk werd gestemd. Met bijna aLgemeene stemmen beslooi de vergadermz het bestuursadvies niet op te volgen en dus te volharden in de .onthou ding van werk. De geestelijk adviseur; kapelaan Bram dehof, sprak ten slotte enkele woorden. Hij zeide, dat, ondanks deze stemming het hoofdbestuur de leiding zal blijven koudon Hij constateerde, dat. de vergadering de geldigheid van de motieven van hot hoofdbestuur niet blijkt in te zien. Hij hoopte dat de tegenstemmens gieen schade van liun besluit zullen ondervin den. „Hbld." Het N.A.S. en de Transport- arbeidersstaking. oensdag vergaderde het bestuur van? het Nationaal Arbeiders-Secretariaat met de besturen van de aangesloten Federaties, en Bonden en die vertegenwoordigera van eenige plaatselijke Arbeiders-Secretaria ten uit de grootste plaatsen des lands. Nadat door-Bouwman en Sneevliet uit voerige mededeelingen met betrekking tot hunne aanwezigheid op de Conferentie van de Derde Internationalo waren ge daan, nam de druk bezochte vergadering 107 "Beu licht gekra.aK stoorde hem in zijne wrevelige mijmering. Hij had bij die alleen spraak m-eit strakke blikken voor zich beengezien, doch sioeg zijne oogen thans - weder op. Het nette kleedje dat de maag delijko gestalte omhulde onderging een lichte golving, de rustbank kraakte, een vlijmende zucht werd vernomen, langzaam richtte zij zich op als uit een droom ont waakt en staarde peinzend voor zich heen. Zij scheen zich te bezinnen, 'en duide lijk was het zichtbaar dat zij niettegen staande de verkwikkende rust welke zij genoten had, zich aan een lusteloosheid ten prooi gevoelde, die haar de kracht be nam onmiddellijk op te staan. Nog altijd zat zij met den rug naar den achterkamer gekeerd. Haar blondJokkig hoofdje viel zijdelings tegen de leuning der canapé, als gevoelde zij zich machteloos óm het op te beuren. Eenige minuten verliepen toen scheen zij eene Overwinning op zich ïplve te behalen, en .met meer .vlugheid Üan men aanvankelijk ya® h^ar zou .ver wacht hebben, sprong zij op den grond en keerde zich in hare geheele lengte naar 'd© drie wachtenden, d.e haar in ademloo- z& stilte gadesloegen. Eduard was eensklaps met eene woest» heid opgesprongen, die de beide vrienden verschrikte. Zijn boezem joeg onstuimig en de hand van den heer Ohantilgois, wei- ka de zijne plotseling omklemde, ont waarde aan welk eene ontroering hij ten prooi was, daar hij als ie©n espenblad trilde „Houd u bedaard", riep Charles hem toe toen hij de deur wilde openen om de jeugdige maagd te gemoet te snellen die altijd nog gelegenheid gaf ooi haar in stilte gade te slaan. „Houd u bedaard of ik VWS voor de gevolgen". „Los, tos", schreeuwde Eduard, terwijl het bloed bern naar het gelaat stroomde en hij al zijn krachten inspande om zioh van da knellende hand des deleters te be vrijden. Het was den laatste niet langer mogelijk en het lag ook niet in zijn be- doielling zijn opzet te beletten. Met een krachtige® nik wrong pduard zich los, en toen Charles hem tegen wilde houden en hem het openen van de deur belette, deed een forsche stoot van de vrienden hand hem achterover buitelen, daarna rukte de jonkman i® zichtbare verwarring de deur open, en terwijl hij plotseling als een pijl uit den boog vooruitschoot, kreet hij met een stem die van aandoe ning trilde: „Laura Laura, mijne dierbare engeL Zijt gij behouden gebleven? Heb ik u tyj-ch teruggevonden?" Ben rauwe gil, welke tot in de. diepste schuilhoeken van het huis doordrong, was het eenig antwoord der onthutste maagd terwijl zij' haar bewustzijn verloor en, drei gende te vallen, door den krachtigen arm van Eduard werd opgevangen. Wij wagen het niet de aandoening van den jongeling te schetsen, genoeg zij het als wij vermelden, dat hij meende in het rijk der droomen rond te waren en zich in die oogenblikkcn gelukkig boven iede ren sterveling gevoelde. „O, mijn God", riep bij met verheffing van stem, „Gij hebt welgedaan met een armen zondaar. Nu ben ik voor altijd de -uwe. Zij zal mijn voorspraak zijn ten allen tijde, en mijn liefelijke engel, die mij langs die kronkelpaden van dit leven tot U voert. Om hare onschuld zult Gij mij behouden, om hare deugden mij ver sterken. Heb dank Algoede, heb dank".' Mevrouw Ohantilgois, die zich in het achtergedeelte van het gebouw ouvu.k*i, was op den schellen kreet van het m eis to toegeschoten. Schrik en onsteltenis tee kenden zich op haar gelaat, toen zij zich in da kamer vertoonde waar het gezel schap vergaderd was. „Dit is mijnheer Koestel waarvan ik u gesproken heb," zeide haar echtgenoot in dit oogenblik van spanning geen sier lijke bewoordingen kunnen vinden om dei; jonkman voor te stellen, „do zaak heeft zich toegedragen zooals mijnheer Lind- scheer met ons dit verwachtte^ mijne ongelukkige patiënte is inderdaad het meisje dat wij ons hebben voorgesteld. God ge-vo dat de schok welken zij liceft, doorgestaan, ton goede op 'haar moge werken". i Be drie toeschouwers liadden een halven kring om Eduard gevormd, die nog altijd den dierbaren last in zijn arm omsloten hield, waarop hij metstralende blikken nederzag. Geen der aanwezigen sprak ver der ©en woord, allen wachtten af wat er gebeuren zou. i Op dat oogenblik brak de ochtendzon door de wolken en bestraalde bet bleek gelaat der bewustelooze maagd, een lichte trilling doorvoer hare leden; langzaam opende zij hare oogen, en met e©n zedig welgevallen tot den jongeling opsturende, lispfca zij uauwölijlis hoorbaar „Eduard Eduard". „O mijn God, heb dank, zij beeft ge sproken, bare tong is ontb-o-eid, de schok heeft haar gered", riep dokter Ohantilgois1 terwijl een liefelijke glimlach zijn mond omzweefde -en er twee heldere tranen die van de innige voldoening getuigden in zijn oogen blonken Eduard geleidde haar naar de canapé terug en zette zich naast haar neder. Mevrouw Ohantilgois kwam, na zich een oogenblik verwijderd ta hebben, terug, met een glas water waarin' zij. eenige droppels uit een flesch- ja goot, dat zij Laura aan de lippen bracht die hulpbehoevend als een kind was, daar zij nog altijd van gébruik barer handen verstoken biet., fa-en zij het medicament met eenigen weerzin ge bruikt had, barstte zij in een stroom van tranen los, hevige snikken ontsnapte® haren boezem, en haar hoofd viel mach teloos op den schouder van Eduard. Dokter Ohantilgois gaf zijn echtgenoot® --en Charles een wenk en fluisterde hen toe: Laten wij ons eenige minuten in de achterkamer begeven zij moet ongestoord 'kunnen weenen, de tranen welke zij stort doien haar meer goed dan de beste artso» nij' dig ik haar kan voorschrijven." i fWordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1