DERDE BLAD. Eferk en School SPORT EN SPEL Zaterdag 21 Februari 1920. zullen wü profijtelijk Vasten Provinciaal Niettws oude Bedevaartsplaats in liet 'afgeloopen jaar door ruim ACHTTIENDUIZEND PELGRIMS Voor liet goed begrip "der vasten- en -onthoudinaswet stellen we voorop drie vra gen van den Katechismus o! de Christelijke 275 Wat verbiedt de H. Kerk in liet derde gebod In liet derde gebod verbiedt de H. Kerk: 1. op de onthoudingsdagen: vleesch en Jus'uit vleesch te gebruiken; 2. op de vastendagen: meer dan eens een vollen maaltijd te nemen en bovendien 's morgens en 's avonds vleesch of an dere zware spijzen te gebruiken. 276. Wie moet zich ©p de onthoudings- dagen van verboden spijzen onthouden? Op de ontho-udingsdagen moet zich van Verboden spijzen onthouden, wie den leef- tijid van 7 jaren heeft bereikt, als hij niet On: 'vettige reilen ontslagen ïs. 277. Wie moet vasten? Vasten moet hij, die zijn een en twintig ste jaar voleind heeft en zijn zestigste laar n<% hiet is ingetreden, en niet door ziekte, zwaren arbeid of eene andere wet tige reden ontslagen is. Moe nu zullen wij profijtelijk vasten? Luister naar de vermaning van onzen Goddel ij ken Meester: „Als gij vast, wilt dan niet treurig zijn gelijk de huichelaars, die hun gelaat uit mergelen, opdat hun vasten bij de men schen in het oog- lcope. (Wat een verstor ven menschen!) Voorwaar Ik zeg u; zij heb ben hun loon (den lof der menschen), reeds ontvangen. Maar als gij vast, zalf uw hoofd en wasch uw aangezicht, zoo- idat het den menschen niet blijke, dat gij Vast, wel echter aan -uwen Vader, die io Ihet verbórgene is: en uw Vader, die In het verborgene ziet, Hij zal het u ver- geiden." Gelijk ons onheil begonnen is door over daad en gulzigheid: zóó moet ook ons hei! beginnen door onthouding en vasten Naar den hemel staan slechts twee we gen open: de weg der onschuld en de weg der boete. Het besmeurde doopkleed kan aüeen gevvasschen worden in het bad .van boetvaardigheid. Het is de uitspraak van onzen Zaligmaker: „Als gij geene boet- vaardigheid' doet zult gij allen gelijkelijk .Omkomen." Wat de Meester echter oplegt, Heeft Hij 'Zelf eerst gedragen; wat Hij voorschrijft, 'Zelf eerst vervuld. Vóór Zijn openbaar zeven vastte Hij veertig dagen en veertig 'In,achten, en al dien tijd at of dronk hij Biet. j In Het Boek der Wijsheid staat geschre- 1 ,ven, dat de Heer de zonden der menschen Ontveinst en als door de vingers ziet, ter- Iwil.e der boetvaardigheid en de menschen ïpaart, omdat Hij is de Heer onze God. Zie, op de prediking van Jonas in de As- Syrische hoofdstad: Nog veertig dagen en Ninive zal verwoest wordendeden ai de inwoners boetvaardigheid. De Koning zelf gaf het voorbeeld en be val allen te vasten en te bidden en zich ,te bekeeren van hun zondigen weg en hunne booze werken. En God erbarmde Zich over hen en voelde de gedreigde straf Biet uit. De Koning der Koningen heeft ook ons Het voorbeeld van boetvaardigheid gege ven en bij monde van den Profeet Joë! beveelt Hij ons Bekeert u tot Mij in geheel uw hart net vasten en geween en verzuchting. En scheurt uwe harten en niet uwe kleederen, ■en bekeert u tot den Heer uwen God; Want Hij is goedertieren en 'barmhartig, lankmoedig: en rijk aan ontferming en be reid om kwaad te vergeven. Wie weet of Hij niet verandere en vergeving schen- keTusschen het voorportaal en het al taar zullen de priesters weenen, de diena ren des Heeren, en zij zullen zeggen: Spaar, o Heer, spaar uw volk en lever uw erfdeel niet over ter versmading, zoodat de natiën hen overheerschen. De tijden zijn hoogst ernstig! Zal ons dierbaar vaderland, van den buitenland- schen vijand gevrijwaard, ook voor den t-innenlandschen vijand gespaard blijven? Laten wij vasten en bidden en ens be keeren van onze zondige wegen en onze 'booze werken, opdat God Zich ook over ,cms entferme gelijk over de Ninivieten en wij voor de ramp 'der revolutie gespaard mogen blijven. Bidden wij vooral des Zon Sags met groot vertrouwen de Litanie van 'Loretoj en herhalen wij sméekend en zuch tend, in het Lof, „Spaar, o Heer, spaar uw .volk, en lever uw erfdeel niet over ter v-ercniaaitig, zo-o'dat de natiën ons overheer schen." Dan moge de Heer ook ons ant woorden, wat Hij eenmaal sprak tot Zijn volk: Zie, Ik zal u zenden koren en wijn ien olie, en gij zult u daaraan verzadigen; en niet langer zal lk u overleveren ter .versmading onder de volken: Zoo spreekt ide almogende Heer. Alkmaar, den 21en Febr. 1920. M. P. A. OOMS, D.P. •- ONZE LIEVE VROUW [TER NOOD IN 1919. Uit la?6r ijgelogen plaat sen vanwaar men, hetzij per tram, te voet of per rijtuig Onze Lieve Vrouw, 'sHei- -Hgdóffi te H-eiloo kan bezoeken, kwamen gedurende de oorlogsjaren de pelgrims Slechte in beperkt getal naar „Maria's Heerlijkheid in Kennemerland"Qxtra Be- .dovaartstreinen immers werden niet toe- Jtelafcen. Maar nauwelijks warden de o in de -tweede helft van het vorig jaar weder toe. gestaan, ot onmiddellijk werd er van dit 'tertof door meerdere Heilioër-Bedevaar- tpn, o.a. van den Haag, Amsterdam, Lei- wen en Utrecht dankbaar gebruik gc- «•aakt, ©n zoo mag nu met groote blijd- -nnap gemeld worden, dat onze heeriüke werd bezocht. En ge-en wonder is het dat deze hei lige plaats het haït der vereerders van de H. Maagd op zoo bizondere wijze trekt. Immers, de in zoo- schitterende luister opbloeiende devotie tot O. L. V-ro-uw ter Need getuigt-, te midden van zooveel ver warring als overal heerscht, van de cn- v-erwoestbaarlieid van ons Heilig Geloof.: spreekt tot ons hart, dat in dezen ellen- denvollen tijd zoo gemakkelijk tot moe- deloosheid geneigd is, de triumfkreet: „Sur- sum oorda", „Harten omhoog", God leeft. "Want wie komt er te Heiloo, of hij denkt niet aan de droeve dagen der ver volging van ons H. Geloof gedurende zoo vele eeuwen; aan die dagen toen onze heerlijke kerken verwoest wprclen; o-nza priesters werden verjaagd of gedood en ook Maria's Heiligdom te Heiloo werd ver woest? Scheen het niet alsof alles toen ver- "oren was, oï het heerlijk, ïtoomsdh Ge loof door St. Willibrord ons gepredikt zo-u v-erloren gaan? En nu? Over ons geheele land verspreid staan de heerlijke Godshuizen door een vroom voorgeslacht gebouwd als verweesd, als stomme, wegkwijnende getuigen van een stervend geloof. Meerderen zijn zoo goed als verlaten; ontfermde rich cle E.egeering er niet over door ze; ook met veel Roomsch belasting geld, te laten restaurêeren,, zij waren ten doods opgeschreven. Een steeds kleiner wordend getal van'nog waarlijk geloovige zielen komen er zamen, maar zij vinden er dén Christus niet meer Dien zij zoe ken, en kLagencl roepen zij het uit; „Zij hebben den Heer weggehaald en wij weten niet waar zij Hem hebben gelegd." Maar naast die vele, verlaién kerken staan pvenvele nieuwe Roomsche kerken; hun torenspitsen heffen' het heerlijk teeke-n des Kriiises hoog in de blauws lucht en van laar tot iaar breidt hun getal zich uit; Roomsch Holland groeit. „God's heilige Moeder werd Onze Lieve Vrouw tor Nood de „Troost der bedrukten" Zij heeft neergezien op het tot Haar G. Zoon terugkeerend Holland, oil ook Zij keerde weder tot de Heilige plaats van waar men Haar verjaagd Had en waar zoo velen Haar eens hun droeve klachten uitschreiden. Roomsch Holland heeft Haar welkom geheeten met groote blijdschap on liefde en Leeft het woeste en verwaarloosde stuk je grond waar voorheen Maria's Heilig dom liad gestaan, tot een lustoord ornge- tooverd, dat van jaar tot jaar in gehoon held en aantrekkelijkheid wint; het hoeft Haar een nieuw Heiligdom en Kerk ge- cbonk-eoi en daar gaat het ter Beevaart naar do Troost der Bedrukten en ver wacht Haar hulp in zijn nood; maar ook daa-r aanschouwend den wonderbaren op bloei der al-s uitgestorven Devotie, en s tiert het dankbaar de triumfeerendo Moe-' deimaagd het gehad der H. Kerk tc-e: „Gaude Maria Virgo, cunetas haereses sola muaremisti m -umverso mundO'", „Verheug U o, H. Maagd Maria, Gij alleen hebt over geheele wereld 'de ketterijen over wonnen'*'. Zie dat verklaart de trek naar Hé'.loo, dat is Bet geheim van dien ongekenden bloei; nergens beier da-n te Heiloo voelt m-e-n hoe goed, hoe heerlijk en veilig het is Roomsch te zijn. Maar ook dat verklaart, waarom wij te Heiloo zoo gaarne bidden voor onze, in zooveel opzichten beter dan wij zijnde, dwalende Broeders en Zustors. Dankbaar voor d«r goede gave ons geschonken, dankbaar aan dei H. Maagd dat Zij ons daar weder bezocht, willen wij er Haar als het ware toedwingen, dat Zij ook die vele, dwalenden en zoekenden aal zo-eken in hun nooden en hen voeren tot den vrede van ons Heilig Roomsch Geloof. Getuigde hot groot getal pelgrims in 1919, die te Heiloo onze Lieve Vro-uw ter Nood kwamen vereeren van de groote Devotie tot Onze Lieve Vro-uw onder dien titel vereerd, van die liefde getuigden ook do twee vrome schenksters, die de 8e en 9e Kruiswegstatie schonken; een nieuwe Statie is ons alweder toegezegd, en over nog een wordt onderhandeld; zoo zouden er nog slechte twee te schen ken zijn; welkft Bedevaart of vrome Ver eeniging verzekert zich bijtijds het voor- fecnx ede te mogen schenken? Minder gelukkig was de Bissoh. Com missie wat betreft het getal nieuwe stich ters voor de Bedevaartkerk, waar voor een bijdrage van minstens f 25 wordt gevraagd; slechts zes stichters, waaron der een van f50, gaven zich op, mogen hun getal dit jaar aanmerkelijk grooter worden. Want tengevolge der tijdsomstan digheden waren de inkomsten de laatste jare-n veel minder dan voor den oorlog, terwijl de kosten'steeds stijgen. Daar het vorig jaar in het algemeen wéder iets belor was dan het vorige, heeft do Bissoh. Commissie ziende hoeveel er gevraagd moest worden, zich meer be scheiden op den achtergrond gehouden, maar zij vertrouwt, dat dit jaar overzicht vele vereerders van onze Lieve Vro-uw zal overtuigen, dat zij hun steun nog niet kan ontberen, en wie voelt het niet God's H. Moeder is een milde gave 'toch zeker wel dubbel waard, terwijl Zij hen ni-e-t vergeet, die Ha-ar niet vergelen. Zoo moge dan dit overzicht er toe bijdragen dat meerderen zich zullen voe len genoopt de léden van de Bissch. Oommissie van O. L. Vrouw ter Nood te steunen in het heerlijk werk de Devotie bevorderen tot O. L. Vr. ter Nood. De adressen der leden zijn: Mgr. J. Graaf, „D-uinrust" O verveen, Voorz.; do Hoo-gBorw. Pater Provinciaal J. A. F. Kronenburg O. s. s. R,. Keizersgracht 220, Am/sterdam; pastoor B. de Jong, Heiloo; Archivaris O. J- pGonnet-, Haanem; Jan Stuijt, archi tect, 195, Bezuidenhout, den Haag en G, Th, M. van den Bosch, Secretaris-Penning- nneester, Spoorstraat 24, Alkmaar. ROOMSCH, LEVEN. Het sinds eenige jaren, gevestigde Ge nootschap van den Stillen Omgang te Alk maar, heeft dezer dagen de Bisschoppelijke goedkeuring op zijne Statuten ontvangen, en zijn door Z. D. H. benoemd tot Voor zitter en Secretaris resp. de heeren H. J. van Emmerik en M. Kloet. Uit de Statuten vermelden wij alleen Het Doel; Het genootschap van den Stillen Omgang is eene Kerkelijke Vereeniging, ter ver eering van het Hoog Heilig Sacrament van Mirakel van Alkmaar en van Amster dam, en stelt zich ten doel de devotie tot het H. H. Sacrament van Mirakel .voor Alkmaar en Omstreken uit te breiden. Het Secretariaat van het Genootschap is (gevestigd Oudegracht 261 te Alkmaar. VOETBAL TE ALKMAAR. PROGRAMMA VAN V- A. F. C. Alvorens we tot ons programma voor a.s. Zendag overgaan, moeten we mededeelen, dal plaatsgebrek on-s noopt deze week de compe- Litie-standen van den N. II. V. B. achterwege to Jaten. Wel willen we memoreeren, dat de drie elftallen van V.A.F.G., welke in dien houd spelen hun reputatie gehandhaafd hebben en alle 3 nog sleed3 no. 2 van bovenaan staan. 't Is morgen rustig in dé Alkmaarsche voetbalwereld, zoo rustig als wc het nog zelden meegemaakt hebben. Do eenige wedstrijd van Leieekenis is dis van V. A. F. C-. I tegen Concordiaaa I uit den Helder, welke morgenmiddag te twee uur op het terrein van V. A. F. G. aan den Wes Ier- weg te Alkmaar zal gespeeld worden en welke onder leiding slaat van scheidsrechter D. Kort V. A. F. G. I zal het volgende elftal in het veld brengen: Ouwens. Mooij. Jansen. N. N. Pekelharing. Van Riel. Yrlzcbocr. Adtmer. Nijman. Donders v. Dropen Maandag a.s. hopen we onze meening weer te geven omtrent de samenstelling van het elftal omdat we op het oogenblik gegevens missen, welke onze meening zouden kunnen wettigen, Wel willen wij zeggen, dat wij mecnen, dat het een goede gedachte geweest i3 om Pékél- haring mid-half to plaatsen. Pekelharing immers is een geroutineerd hoogst fair speler, die vanuit het midden het spel verplaatsen moet en dan als het ware de geheele leiding in handen heeft, waarvoor de mid-half da bij uitstek gekozen man is. Van den mid-half hangt ook zoor veel af en bij voorbaat ach en wa déze verandering in liet elftal een verbe tering Nu nog iets over den iaalsten competitie wedstrijd, welken V. A. F. C. in Alkmaar speelt. In den Helder won V. A. F. G. van Con- eouliaan met 4—2, zoodat men licht geneigd zou zijn hieruit de conclusie te trekken; mor gen wint V. A. F. G. ook weer. Doch men moet oppassen. Goncordiaan I is een zeer eigenaardig elftal, dat menige club leeüjke par ten heeft gespeeld. Dus V, A. F. G. moet, neen móg niet te licht over den wedstrijd van morgen denken, want anders.... Wanneer het weer nu mee blijft werken d w. z. als hst zoo mooi blijft als ge durende cle laatste dagen dan zal he. een wedstrijd wezen, welke zeer gaarne bijgewoond zal worden. V. A. F. C. moet haar beste beentje voor zetten; dat doet ze ook daar twijfelen wij niet aan dan is het morgen een uilsteken Se gelogenheid om zich bij voetballiefhebbend Alk maar sympathiek te maken, en wel dusdanig, dat men in den vervolge even graag naar een V. A F. G.-wedstrijd gaat kijken als uaar een andere. En daar moet het heen. Om 12 uur speelt V. A. F. G. IV tegen A.F.-G, II op het terrein aan den Weslerweg. WARMENHU1ZEN. WARMENHU.ZEN. D a m w e d s t r ij d. In het lokaal van den heer G. J. Mosck Hz., werd verleden week een wedstrijd gehouden jn de edele damkunst. Een dozijn liefhebbers uit het naburig Koedijk en een dozijn kunstminnaars uit deze gemeente waren tezamen gekomen om hunne krachten te meten. Koedijk was niet gelukkig. Warmenhuizen kwam glans rijk ais winnaar uit den strijd met 30 tegen 14 punten. Proficiat! onze geluk- wensch met deze overwinning, doch meer nog uitten wij onze vreugde dat dit echt huiselijk spel hoe langer hoe meer weer in eere komt. Humorist. Door den heer van 't Hof werd bij den heer M. Pronk Mz. café „de Ooijevaar" een voordrachtavond gegeven op Zondag 15 Februari, de heer Siinon Burger uit Harenkarspei aan de piano. Bei de heeren verwierven veel succes. Jam mer. dat er te weinig publiek was. Bei den èn humorist en pianist verdienden een veile zaal. R K. Kies ver een. Op de j.I. Woens dag gehouden alg.emeene vergadering van bovengenoemde vereeniging werd naast de gebruikelijke huishoudelijke zaken, als no- tuien, jaarverslag, rekening van den pen ningmeestgr, verkiezingen enz. tevens het reglement herzien waardoor het ook moge lijk is geV:orden de dames- leden der kies- vereenigiüg te doen zijin. Wijl deze ver gadering samenviel met de verplichte ver gadering van O. H. Bz. was de opkomst gering. Wat meer gemeenschappelijk overleg met de secretarissen der verschillende vereeui gingen was ten zeerste gewenscht. Onderlinge Hulp bij Ziekte, Woensdagavond hield bovenstaande ver eeniging haar verplichte jaarvergadering in het lokaal van den heer Slikker. De heer P. J. Mink, voorzitten De secretaris-penningmeester der vereen gat ï'n deze functie door zijn mededee lingen, jaarverslagen enz. een duidelijk beeld over het inwendige en uitwendig le ven der vereeniging. De vereeniging telt thans 220 leden. De heeren Ambr. Groot en Joost Mink werden Herkozen als- be stuursleden. De Heeren R. Zomerdijk en D. Zon werden gekozen ails leden der re- keningcommissie. De contributie werd met één cent verhoogd. Deze cent komt ge héél ten goede aan den bode, wiens loon steeds te kort was. De WelEd. Zeergel. Heer G. van Hes teren reeds geneeskundig adviseur van de vereeniging, werd gekozen als voorzitter der vereeniging. Als punt van ide agenda voor de vol gende vergadering die in de maand Maart zal worden gehouden, zal komen op voor stel van den heer Bos: yerhooging der boete, bij niet-koming ter vergadering. De vergadering werd met een dankwoord aan het bestuur en leden vöor het ver trouwen in hem gesteld door den nieu wen voorzitter gesloten. 1A. V. E. N. U." Zondagi 15 Februari gaf ons bekroond fanfarecorps een-uit voering1 in de kolfbaan van den heer Slik ker. De kolfbaan was flink bezet. De aan wezigen gaven door hunne stille aandacht en hun applaus na elk nummer hunne in stemming te kennen, met de correcte en zuivere uitvoering der nummers. De heer Otto en het gausehe corps, hadden een sticcesavo-nd te boeken. Als niet vermeld nummer op het pro gramma werd gegeven „Morceau de Sa- ion" sopraan-saxophone en piano. Deze kamermuziek werd c-ns geboden door Mevrouw ZevenhuizenDil en de heer P. de Geus Kz. Dit nummer had een overweldigend succes. De verschillende pauze's werden gevuld door den heer Loeveus uit Alkmaar. Wij kunnen echter het bestuur van het corps niet gelukwenscheu mei hunne keu ze van dezen voordrachtman wijl deze num mers meer thuis hoorden op een meeting van Socialisten en A-nti-militairisten dan op een strikt neutrale muziekuitvoering. Wij weten dat het bestuur totaal niet op de hoogte was van de keuze der stuk ken, do-cli wij kunnen ons met een keuze op goed geluk af nimmer vereenigen. Uitvoeringen. Zondag 15 en Dins dag 17 Februari 1920 konden de Paro chianen van Warmenhuizen, led-en der Sint Josephvereetiiging genieten van een uitvoe ring. De vereeniging begaf zich thans op- nieuwe banen. Geheel nieuw personeel was aangeschaft 't Was thans een uitvoering van Dames. Met volle goedkeuring van 't bestuur en leden en toestemming va-n de Patronaats- eommissie had onze hier pas geïnstalleer de Kapelaan, de WelEerw. lieer Bik, de zware en o-ndankbave taak op zich geno men de dames die zich daarvoor hadden aangemeld te vormen en pasklaar te maken voor liet toon-eel. De keuze der stukken was gelukkig te noemen, doch zij waren lang niet van de gemakkelijkste. Niets minder dan het zeg en zangspel van den WelEerw. heer Smul ders „de Hemelsch-e Altaarwacht" stond op het programma en „de ontevreden wasehvYouw" komisch zangspel in drie be drijven. Was het laatste slide meer een gewone kiucht en kwam dan meer naar voren het gewone bedrijf der dames en hunne na tuurlijke houding in het gewone dage- lijksch leven, zich domineerend om „de ontevreden waschvrouw", die op niet te verbeteren wijze de Hoofdrol vervulde, het eerste nummer gaf ons te hooren heer lijke verzen die op uitmuntende wijze wer den gezégd en gezongen. Waren de repetitie-uren voor de dames zwaar te noemen, door tranen, zuchten eti gramschap is toch tot stand gekomen een schitterende weergave van het zoo echt Roomsch tooneeispel. 't Zal voor den Re gisseur een groote voldoening zijn geweest zijn volhardend pogen om onze mooie Ne- Oerlandsche taal goed te doen zeggen be kroond te zien mei een uitvoering waar van volstrekt niet te bespeuren was dat zij geschiedde door dames die voor de eersic maal de planken betraden. Hebben de toe hoorders genoten van de mooie costumes, en de heerlijke zeg- en zangwijze der da- nies, als katho.ieken gaf het ons Roomsch hart een groote vreugde den menschge- worden God in het heilig Sacrament te hooien vereerd en aanbeden te worden Vooral voör de aanwezige ouders zal het een aansporing geweest zijn, hunne kin deren meer en meer te doen naderen tot de H. Tafel des Heeren om daar te ont vangen den Godmensch, den Gever aller genade en Zaligheid. Moge de wenschvan den heer Mosch als woordvoerder der vereeniging in vervuLitjg gaan en het da- mestooneel nog vele ma.en een uitvoering geven. Wij mogen deze bespreking over deze uitvoering niet eindigen alvorens de dames, die zich geheel belangloos beijverd hebben de costumes te maken en den heer Lingerak pianist, den dank te brengen die zoo ten volle verdiend is. SINT MAARTEN.. SINT MAARTEN. Gemeenteraad. (Ver volg). Vervolgens wordt een adres voorgelezen van het hoofd der school te Sint Maarten. (Dorp). Deze klaagt daarin over de slechte "chooireiniging door degene, die daarvoor is aangesteld. Ycorz. zegt dat de gemeente opzichter ver schillende dingen heeft nagegaan en gerappor teerd dat de voorstelling van het H. d. S. wel wat overdreven is. Daar de werkvrouw dio was aangesteld, heeft hedankt is een ander gezocht, die heeft verklaard voor f250 per jaar dit te willen doen. Andere gogadigdeu waren er niet B. en Wi vindèu het hedrag zeer hoog, raaac het werk moet toch gebeuren. De Raad geeft tenslotte aan B en Wi. vri mandaat om in deze zaak: te handelen als noodig zal blijkea. De raad wil voorts het salaris van den ambtenaar van den Burg. Stand laten zooals het was, n.l. op Ï125. Over een ambtenaar le secretarie willen B. en Wl den Raad laten beslissen. De heer Slot acht een zoodanige overbodig en ziet de functie van Burgen», en Secr. dan liever gescheiden. De wethouders hadden ook jlit idee. De heer Limmen gelooft, dhl het werk ter secielarie is toegenomen en dieelt de mèènicg van den k'ver 8<oL De heer Glas heeft in gelijke gemesnién als de onze een onderzoek ingesteld. In Wieringerwaard en Callantsoog heeft men ook een ambtenaar, in Harenkarspel niet. Daar is do functie gescheiden. Hij is niet voor een ambtenaar, maar zou liever een klerk zoö noodig aanstellen en daarvoor f400.— geven. Woidt goedgevonden deze regeling aan Ged. Staten voor te stellen. B en W. stellen voor om een adro. van den Algem. R. K. Ambtenaarsjjond, waarin op heiziening van alle salarissen van in gemeen tedienst zijnde personen wordt aangedrongen voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo wordt besloten. Van de heeren J. Eriks en F. Groet zijn ver zoeken ingekomen om ontheffing van den 11.0. wegens vertrek- uit de gemeente. Toegestaan. Tevens wordt goedgekeurd 'een supppl be- greoting ten behoeve van het éleetrisch bedrijf en?, sluitend in ontvangsten en u.traven on f 33.550. Do verordening op de stem districten (we hebben er nu drie) alsmede de verordening en regeling van het beheer Ëiectr. Bedrijf wordt voorgelezen en goedgekeurd. De rege ling van het tarief voor hel Eleetr. Bedrijf wordt op verzoek van den heer Slot niéi gelezen, doch zat deu leden ter inzage gegav.n woiden. De instruclie voor den lijmverker •wordt goedgekeurd. Na lezing der ïnstruc.ie voor den Administrateur, vraagi, de heer Lim men wie betaalt nu den plaatsvervanger van. den Administrateur, indien deze zicz of af wezig is, daar in een hierover handelend art», kei wel gesproken wordt dat B. en W. een plaatsvervanger benoemen, doch omtrent be taling niet vermeid is Vo-oiz meent dat d-e Administrateur dit zelf betalen moei. Het betredende' artikel wordt in dien geest gewijzigd en het geheel daarna aangenomen. Op verzoek van den voorzitter, deelt de heet Limmen mede, dat er toestemming is om een R. K. School te bouwen. De grond is er ook zoodat dezen herfst de school wel klaar zal kunnen zijn Voerz. licht toe, dat het dan da bedoeling zou zijn den bouw te Eenigeaburg niet te ialen doorgaan, daar er dan weinig kinderen op de oopnbare school zullen verblijven. Du heer Schermerhorn gaal erg te keer tegén dit plan. Nu de gemeente reeds zoover gevor derd is komen ze met deze tijding. Hij wilde niet aan den leiband loopen van een handjevol kalnalieken. Wij hebben er toe besfo.en, zegt hij en ik wil niet meer uitsteken, het is een zéér kleine daad. Voorzitter vindt liet niet juist zoo te spre ken. Komt er een Katii. School welnu dan kan de gemeente groote kosten sparen. De heer Schemierho-rn wil zich er niet bij neerleggen. Een Roomsche school voorziet vol gens hem niet in een behoefte. Do heer Limmen wil niet de ja toeren over be hoefte of niet, doch zegt dat de school er toen komt, ook wanneer de gemeen.e zou oorgaan. Hij deelt alléén dit mede, om nu liet nog and-ers kan de gemeente van nullelooze uilgaven te ontlasten. Over het „handjevol Ka Iholieken" zegt hij dat hij zelf dere zaak behandelde, de rest kan de heer Schermerhorn er buiten laten.. De heer Schermerhorn zegt dat als de Ka tholieken deze zaak toch doordrijven ze het dan ook maar moeten voelen. De heer Glas betreurt het, dat nu eerst deze rncdtueeling komt, en gelooft, dal den taatsten tijd zooveel aan deze zaak is gewerkt. Hij hceht meer aan een schriftelijke moded-eéling en twijfelt aan de mondelinge. Do heer Slot zou het jammer vinden als noodeloos geld zou worden uitgegeven. Voorzitter vindt dit ook, nu er betere gege vens ziju, is het de overweging uit te stelten. Er wordt verder druk en nijdig gedis- cissieerd. De heer Sehermerliorn zegt dat losse praal- jes niels geven. De heer Slot had hem gezegd, dat oen bijzondere school te Groenveld zou komen. Na informatie was hem gebleken dat niemand er iets van wist. Hij durft dan ook bewezen dat de heer Slot er op speeule&rdé om tegen goeden prijs land le verknopen. De heer Limmen: ik kom hier niet om leu gens le vertellen. Onze plannen gaan door. Do heer Schermerhorn: De onze ook. Do heer Limmen: Die kunnen toch beter gewijzigd worden? De heer Schermerhorn: Jelui kunnen 't toch ook. De heer Brommer: Die toestand wordt toch anders na het gezegde van den heer Limmen Tenslotte zijn alle leden (ook de heer Seher- merhorn) er voor om aan den heer Limmen tien dagen te laten, om dan op een spoedver gadering van den raadt over te leggen cle schrif telijke bewijzen dat er toestemming van hoo- ger nand is, om te Sint Maarten een Roomsch Katholieke school te bouwen. De heer Slot zegt bij de rondvraag den heer lieer Schermerho-rn le willen verzoeken zijn woorden in te trekken, die hij heeft gespróken over een bijzondere school te Groenveld. Hij heeft die meaedeoling gedaan builen ds- raads zaal en meent dat het geen pas heeft, u-e woorden hier ter sprake te brangen. De heer Sehermerliorn vindt dit goed, als de heer Slot erkent dat liij (Sehermerliorn) geen leugens heeft verteld. De heer Slot geeft dit toe. Voorz. zegt ook', dat het geen pas geelt zoo te spieken en geeft den heer Schernieriio-rn ia overweging niet persoonlijk le worden maar zakelijk le blijven. Hierna volgde sluiting der vergadering. SCHOORL'. SCHOORL'. Ijk en herijk'. Ijk en her ijk zal te Schoorl plaats hebben op l» Maari, te Bergen op 13 Maart, Heiloo 5, Maart. Akersloot 19 Maart, Koedijk 26 Mrt, SXWKEL. WINKEL. Uitslag der verkiezing Vatt drie HooMing-elanden voor idem 1 Waard en Groet. Herkozen M. Ven Waardpolder. Gekozen P. Blaauboer, WaardpoMer in de plaats vlam A, V* benoemd is tot Heemraad, en P. man, Winkel, in de pjaats van N, Ghmeken,- die zicfi IssWlgeW

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9