ING. TWEEDE BLAD. LEVEN Vrijdag 27 Februari 1920. 8SBEH6D Ni Alkmaar itten. UIZEN, tPlcps SPORT EN SPEL Provinciaal Nieuws do leiding van taai' tastuur tu, slaat zal biijkéo, haar positie in de overgangscompetitie ta hand haven. Misschien is dan ook voor haar nog in die toekomst een plaatsje in liet Voetbal El dorado weggelegd. SgtKSSSBgKMSisa scl ten- it men ank het mi'snt n?3 3^% 4 AREEREN Dorten NAAI- HINES, zoo- voor Huishou- i Industrieel ratiën worden mteurs onder j (ie uitgevoerd. 3AARSCHE !EHANDEL: r 66 en 68 236. alle mogelijke wel voor Sin- dere Duitsche magazijn in ïNSTRAAT. si DE AFBOUW BEK KRUISERS [Door den Minister van Marine is een .wetsvoorstel ingediend tot afbouw der kruisers Java en Sumatra. NEDERLANDERS IN RUSLAND. In antwoord op een vraag van het Twee de Kamerlid, den heer Kruyt, heeft de Mi nister van Buitenlaudsche Zaken geant woord, dat de uit Kopenhagen ontvangen berichten, hem hoop geven, dat het Sov jetbewind binnenkort aan de Nederlanders in Rusland zal toestaan dat land te verla ten. AFLEVERING EN VERVOER VAN STEEN. Het Rijkskantoor voor steen zal, volgens de bepaling' van den Minister van L., N. H., sleolits dan toestemming tot afleve ring en vervoer geven, onder voorwaarde dat tot lossing niet zal worden overgegaan dan na afgifte der vergunning aan bet ge meentebestuur, hetwelk in plaats daarvan een losvergunning zal geven. Deze voorwaarde treedt in werking met 25 Februari. DE WINKELSLUITING GEDURENDE DE JAARBEURS. Het „Utr. D." verneemt, dat op verzoek van den Bond van Straatvereenigingen in de Binnenstad te Utrecht, om tijdens de Jaarbeurs de verordening op de winkel sluiting' buiten werking te stellen, gun- stig dicor B. en W. is beschikt, zoodat de winkels niet om 9 uur behoeven te worden gesloten. mael'.ine-Vingerbalk R. Cl H. KAMPIOEN. Naar aanleiding van het Kampioenschap dat R. G. H. i n het afgeloopen seizoen heeft weten te betalen geven we hier oen kort overzicht van die vereeniging vanaf haar oprichting. Nog voor clat R. Q II. liaar tweede lustrum heeft gevierd is zij er in geslaagd zich van het Kampioenschap in de 2e klasse B van den Ned. Voetbal Bond meester te maken en heelt zich daarmede een plaatsje in de overgangscompe- tlüe veroverd. Hel is nl. juist den 25en Februari 9 jaar ge- ledten dat R. Cc H. toen onder den naam1 Achil- ,les, werd opgericht. Voor- en tegenspoed zijn in die jaren afwisselend haar deel geweest on wij gelooven dat hier in de eerste plaats aan haar eerelid S. Iiaze voet, die het vorig jaar Juli naar Deli is vertrokken de eer toekomt do R. C. H. de richting te hebben gegeven waar rij nu nog in voortgaat. In liet seizoen 1911-1912 werd reels met twee elftallen ingeschreven bij den H. V. B. en wisten bekte elftalle i resp. in de 2e <jn 3a klas se zich No. 1 in hunne afdteeiing te plaatsen. Het le promoveerde onmiddellijk naar de le klasse A van d'en II. V. B. en eindigde als No. 2 onder Haarlem III. Da gelegenheid die loon be stond om tot den N. .V. B. te worden toegelaten werd aangegrepen en dus reeds na twea jaar speelde R. G. H. in de 3e klasse van dien bond. Het eerste debuut was echter niet schitterend, daar dat jaar niet een wedstrijd werd gewonnen Nog 3 drie jwen werd daarna in de 3e klasse v. d. N. V. B. gespeeld. Het laatste van die drie (seizoen 1916-1917) bracht haar het kampioen schap in die Massa met de daaraan verbinden promotie naar de 2e Masse. Van de 14 te spelen wedstrijden in dat seizoen werden er 13 gewon nen en werd slechts éénmaal verloren. Het doelgemiddeidc was teen 72-9. In do tweede klasse voelde R. Q. H. zich di rect thuis en met slechts 1 punt verschil op de kampioenen W'. F. G. die 2 maal door R. C, II, werden geslagen, werd de 2e plaats bereikt. Nog datzelfde seizoen wist R. G. H. door achter eenvolgens van Wilhelmina, H. B. S., D. F. Cj Tubentia, Stormvogels M. V, V. en V. V. A. lc winnen beslag te leggen op den „Holdert"- beker Die wedstrijden zullen veie Haarlemmers nog versch in het geheugen liggen. Voorwaar ook een schitterende prestatie. We gelooven dat R. G. H. dat seizoen haar Jaste combinatie had. Algemeen werd verwacht dat zij zich het ko mende seizoen 1918-1919 zonder veel moeite zou meester maken van het kampioenschap in haar afdteeiing, doch alle. optimisme lea spijt moesl zij dezen eeretilel aan bet IJmuidensche „Stormvogels" laten en kon zich zelf mei de 4e plaats tevreden steken. Thans is er echlcr reden tot juichen het zoo- begeerde kampioenschap is veroverd, hoewel liet er eenige malen naar heeft uitg&zicn dat het taar wederom1 zou ontdglippen. Het sterke Z. F. G dat lot den 28on December met 6 punlen voorsprong op No. 2 vrij zeker was an het kam pioenschap en nog geen wedstrijd had verlo ren werd door R. G. II. op dien datum1 voor de eerste maait geklopt en nog wel op eigen terrein Door deze nederlaag scheen Z. F. Q. geheel haar zelfvertrouwen te hebben verloren, terwijl R. G. II, na dien datum^ haar laatste vier wed strijden in even zooveel overwinningen wist om1 le zetlen met hei lekend© resultaat. Als curiositeit willen we hier nog aan toevoe gen, dat de s peler W. Hazevoet vanaf de opricf. ling lot nu, de blauwzwarte Meuren in het eerste elftal heeft verdedigd. Tol hiertoe is alleen geschreven over hal hel le elftal. Het zou echter onbillijk zijn als de lagere elftallen in dit overzicht werden vergeten. Het tweede heeft n.l. nog een goédé kans om zich van het kampioenschap to de le Masse A van den H. V. B. meester te maken, terwijl ook het derde elftal in de le klasse B een behoorlijk figuur slaat. liet vierde elftal gaf hel eerste een goed voor- j'eetó' en kon zich ree ls de vorige week ai kampioen noemen. Rest nog het 5e elftal aat in de 3e klasse. II. V. B. ook ten goed figuur slaat cn vermoedelijk als no. 2 zal ein digen. cHt is te hopen dat R.G.H. er in zal slager; om voor bei komende seizoen de be schikking le k ijggn over ten goel speelter rein in da onir.ir.'i.'Üijk: omce.i:ig van 1 lairiem en wij gelooven dat zij dan de komende tijden met gerust hart kan tegemoet zier en onder TIUETJENHORN. T UITJEN HORN. Propagand a-avond. Door de Kiesvereeniging van Haren karspel en Sint Maarten, daartoe uitge- noodigd, was de WelEd. heer B. Th. de Wolf naar hier gekomen op Maandag 23 dezer, om te spreken tot de R. K. Kies gerechtigde vrouwen der parochie Tuit- jenhorn. Begunstigd door het mooie weer waren er buiten verwachting veel vrou wen opgekomen zoowel jong als oud. Van dio zijde der mannen was ook veel belangstelling, doch velen zijn natuurlijk thuis moeten blijven. In zijn openingswoord heet voorzitter allen welkom, en deelt mede, dat de ËdAchtb. beer Burgemeester bericht van verhindering had gezonden. Do heer de Wolf aan het woord ko mende, zegt dat er plaatsen zijn waar men gaarne komt, omdat daar do verga dering af is. Als propagandist voelt men zich thuis wijl er geestdrift is voor de goede zaak. De laatste keer voor de man nen gesproken hebbende, hoopt spr. ook d© vrouwen te kunnen opwekken en haar belangstelling in te boezemen voor deze hun zoo nieuwe beweging. Spr. schetst bet wereldgebeuren tot vóór den gspoten oorlog. Wereldschokkende feiten vielen niet voor, tot... de oorlog .uitbrak. Toen werd het anders, oen nieuwe toekomst gaan we tegemoet. Iloo snel is alles geschied. W© moeten niet op de eerste plaats vra gen „Wat is er gebeurd"?, maar bovenal „waar gaan we heen". Waar vroege.' honderden jaren voor noodig waren, is nu roet de sneiheid van een handomdraai al les veranderd. Keizers en Koningen afge zet. Men hoepelt met koningskronen (Franscbe revolutie Bilderdijk) Spr. scheist dio greote revolutie-beweging in Rusland ©n de Midden-Europeesche rijken on her innert aan de beroemde Encycliek Ilerum Novarum waarin door don Paus van Rome gewaarschuwd werd tegen liet Socialisme en do revolutie, waar levens gewezen wordt op de plichten van werkgever cn werknemer. Men heeft niet geluisterd naar dat woord, vandaar die kracht der revo lutionaire. beweging onzer dagen. Spr. gaat na u© socialistische en de christelijke wereldbeschouwing. "Beide ver schillen hemelsbreed van elkander. De eerste zuiver materialistise- (d.i. de er kenning van de stof al3 lioogsto goed) de tweede de geest stellende boven de stof, do ziel boven het lichaam, het eeuwig geestelijk leven, boven het kortstondig tij delijke. Sprekende over de verhouding van liet socialisme tot den Godsdienst (do Chris le lijke natuurlijk.) stelt spr. in het iio.it de tegenspraak der soo. onderling. Ofschoon dio socialisten het voorstellen alsof „Gods dienst privaatzaak 13", heeft Bcbel de groet Mogoi dier Duitsche S.D.A.P. gezegd .Christendom en Socialisme staan tegen over elkaar als water en vuur", en volgens den propagandist der S. D. A. P. Jos Loopuit is: „Voor menschen wier riclit snoer de H. Schrift is, bij de S.D.A.P geen plaats". Duidelijk genoeg meent spr. Da haat tegen de Reomscke kerk is groet Met enkele uit de vele staaltjes voorko mende in „Het Volk" illustreert spr. deze woorden: Het zal hen vergaan als Juliaan den Afvallige, die in zijn laatste uren nog moest .uitroepen: „Gij Nazarcner hebt over wonnen". Waarom die haat? Wie heeft het proletariaat ten tijde der Romeinsche overlieersching verlost van de onderdrukking der patrioiëns.? De Christus met Zijne leer. Wie zal red ding brengen uit den chaos ontstaan na afbreking van al het achcone dor Mid deleeuwen? Marx Neen.... De Chris tel ij ko naastenliefde alléén kan en zal red ding kunnen brengen. Hiertoe is de huip der vrouwen noodig. In de plaats van het passieve is het actie ve kiesrecht de vrouwen geschonken. Of schoon onze vrouwen er niet zoo hard om hebben geroepen, zullen ze thans onge twijfeld hun plicht kennen cn vervullen. Spr. is niet bangi voor het kiesrecht der vrouw. De goede Kath. moeder, de kern des gezin-, kweekt liefde en god d erst aan. Altijd is gebleken dat de vrouw 'de trou we steunpilaar der Kerk is geweest. Men durft zeggen, wijzende op het groote wee in deze wereld, „ziedaar het resultaat van 19 eeuwen Christendom." Tot dezulken zegt spr. „waarom luisterde men niet naai de stem van den Paus van Rome". Laat af van het bloedvergieten? Waarom sloot men Jdem uit van de Vredesconferentie kort vóór den oorlog,? Men meende hem niet noodig te hebben, en wanneer dan alles misloopt, durven ze te zeggen dat het de resultaten van het Christendom zijn. De taak der opvoeding van het kind is in deze tijden buiten gewoon zwaar. „Een rein volk, is een sterk volk" zegt spr. en wijst op Frankrijk, en de treurige gesteldheid van het gezin, zco- dat de overheid zelf daar reedis een waar schuwing; deed, tegen het Neo-Maitlpjsia- nisme. De taak der vrouw is groot en machtig en meermalen blijkt, dat ze voor hun taak berekend zijn, vooral wat betreft de philantropische (weldoende) zijde. Spr. vreest niet dat de hiü9piichten vergeten zullen worden als aan de politiek zal wor den meegedaan. Voor meer politieke ont wikkeling beveelt spr. aan het lezen van een Roomsche krant. Is men niet op. de hoogte dan kan dat een verderf worden wanneer we de theorieën van het Socialis me hooren verkondigen. Daarom onze eigen vergaderingen bezoeken, onze sclio©- ne principieele beginselen zullen u nooit bederven. Het beste en machtigste middel om te weten waarom het zoo wordt voor gehouden is het lezen der eigen Room sche bladen. Meer dan vroegter moeten va der en moeder op de hoogte zijn. De toe komst zal striid brengen, vormt flinke strij ders en strijdsters, zegt spr. voor de katli. zaak. Onze actie wordt gievreesd door de S.D.A.P. Ze zullen bij de eerste gelegen heid endervinden dat we niet bang zijd voor de vrouwen. In Duitschland en Bel gië hebben ze beter gestemd dan de man nen, Onze tegenstanders zullen weten waar toe de principieele Roomsche vrouw in staat is. Spr. aan het eind komende, zegt dat Zijn taak niet zoo zwaar is, als nu de vrouwen te doen komt te staan. Het liberalisme is verslagen en ligt op ster ven, ook het socialisme zullen we over winnen. De strijd zal laaiigi en zwaar zijn, het gaat tussc'nen Qod en stof, den Schep per en het geschapene maar met de vrouw naast ons 'zal het gemakkelijker zijn. Op! tegen het ongeloof en het Socialisme Op! tegen Satan en zijn strijd tegen Ood en Kerk en aan het eintde zullen we over winnen, want er slaat geschreven: „De strijdende Kerk, is een zegepralende Kerk". Hierna' een lang en dankbaar applaus. Voorz. dankt spr. voor zijn schoone rede en hoopt dat het aangestoken vuurtje zal doorbranden. De propagandisten zullen le den komen aanwerven en eerstdaags volgt een algemeene vergadering. Voorz. hoopt en vertrouwt dat de vrou wen zullen komen en sluit daarna met den christelijken groet. HARENKARSPEL HARENKARSPEL. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vo g el rde Woens dagmiddag. Afwezig da heer Bakker. Van het hoofd der sobool te Kerkbuurt was bericht bericht ingokomen dat op 15 Jan. het aantal leerlingen 152 was waardoor een vierde leerkracht noodig is. Diverse circulaires betreffende verbete ring van ambtenaarssalarissen fcwanon bij verdero voorstellen van B. en "W. aan de orde. De circulaire' betreffende regeling sala- risssen ambtenaren burgelijken siahdwerd besloten aan Ged. Staten mee te doelen dat er voor verhooging geen termen zijn. Wat het verhcögon van lahool reld betreft, waarvan ook in dit stuk wordt gesproken, werd meegedeeld dat dit liior recth tame lijk hoog is zoadat het B. on W. niet ge- wenscht voorkomt do.re nog hcoger te bren gen. Van den secretaris van den keurings dienst v/as bericht ingekomen dat, een voor ste! tot verhooging van keurloonen kan worden tegemoet gezien, in verband met de verhoogde salarissen. Goedgekeurd waren teruggekomen de be sluiten betreffende woninghuurbcpaling voor hoofden van scholen, op de kohieren school geld 4do kwartaal, op het supph kohier H.O. op de tijdelijke kasgeld!eening groot f 1000—, op do betalingen uit onvoorzien, en enkele suppl. begrootingen in verband met verhanging- van safari-men. Niet goedgekeurd is de ve.o d.-ning rege lende de telaThrr van onderwfeérssalaris- scn. Daarop werden op voorstel van Ged. Staton de volgende veranderingen aange bracht: lo uitkeering bij z'ekte e&n jaar vol en een half jaar half en n'et ean vol jaar te samen. Bij zwangerschap van een gehuwd onderwijzeres 3 maanden daarvoor en twee dn ma' met behoud van vol salati*. De raad haJ. destijds .half salaris gewi'd. Daaromtrent a&wani n:et3 in d;e verorde ning voor. 4e meerdere vssordae'on voor» m'litaiten. 5e va-r-tsteTngusfer verordening op een Januari 1910 on niet op den dag der vast stelling. Na eenige bespreking wed on liet adres van Rnnsdorp afwijzend beschikt. Uit Schagen was een dankbetuiging in gekomen voor d e vertehhda subsidie voor de landbouw',ent,oonsteTng. Bericht was ingekomen dat van den keuringsdienst de ontvangsten bedragen bobben aan keurloonen fll35.73i/j terwij] do kosten waren f 1548.25. Aan hot tekort zal deze gemeente hebben bij te dragen ruim f (10.— Uit Warmenhuizen wat bericht ingeko men dat do gasprijs met een c3nt ver hoogd zal moeien worden. Naar aanleid'ng van het laats e raads- verslag van Warmenhuizen waarin ge- zogd werd dat de prijs zoo geregeld most worden dat er f 1501 's jaars in de ge meentekas vloeit wat in strijd zou zijn met de overeenkomst hebben' B. en W. een schrijven gericht In 'bet antwoord werd echter meegedeeld dat d1 wethouder die dat gezegd heeft hiermee abuis had. Besloten w erd de verhooging te aan vaarden. De heer Francis vond het alles zins billijk dat het tekort dat die' g meente de eerste jaren had wordt ingehaald Bericht kwam in dat over Dec. 15472 M3 gas verbruikt is, over 1919 totaal 138665 M3, waardoor de gemeente een reductie ontvangt van 686165. Op het bekende adres van het gemeente bestuur van Schagen werd besloten ad- haesie te betuigen. Van den heer van Latum den aannemer van de school te Waarland was bericht, ingekomen dat het opleggen van een boete van f 600.— z.i. niot gemotiveerd is. Et waren z.i. voor de te late oplevering van het werk wel motieven. Voorzitter merkte op, dat niet alles waar is wat in het schrijven gezegd wordt, doeii dat B. en W. meenen te moeten voorstel len de boete op f 200.— te moeten be palen. Na eenige bespreking ging de raad hiermee a co oord. Een verzoek van de burgerwacht te 't Veld om subsidie Werd lot de volgende vergadering .uitgesteld omdat B. en W. geen gelegenheid hadden dit verzoek on der opgen te zien. Naar aanleiding van verzoeken om win- kelsMting te bevorderen door het daar- .stellen van een verordening werd besloten een zoodanige verordening in het leven te roepen en daarin te bepalen dat Zon dags na 12 uur alle winkels gesloten moeten zijn, behoudens enkele uitzon deringen. Voor sluiting 's avonds na 8 uur, bleek iu een voor de winkeliers belegde verga dering het grootste gedeelte niets te gevoelen. Een voorstel van den heer üerst o:n het venten den geheelen Zondag te ter- bieden werd met 2 tegen 3 stemmen verworpen. Ter tafel kwamen hierna de volgende voorstellen van E en ff.: Ie. om de vergoeding voor kleeding voor den veldwachter te brengen van fl00.~ op f200 2e. om een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 10.000. 3e. om de woninghuur voor den secreta ris te bepalen op f100.— 4 e. om Ged. Staten te ad vise oren niet tot verhooging van liet salaris van de amb tenaren van den burgelijken stand over te gaan. De heer Francis vond het salaris voor den veldwachter groot f 1000.— te laag en zou daarom gaarne zien dat dit gebracht werd op f1100 en de vergoeding voor kleeding van f 100 op f 150. Voorzitter wees op de verschillende emolumenten waarvoor hij gelegenheid! krijgt. Eenigen tijd werd ovei' dit punt nog gesproken doch ten slotte ongewijzigd aangenomen. Ook de andere voorstellen werden on gewijzigd aanvaard. Door de uitbreiding van het aantal kinde ren aan de school ie Kerkbuurt is de school te klein, doch doordat een nieuwe R.. K. schooi in liet zicht is, is bijbou wen waarvan de kosten 15- a 18000 zullen zijn niet aan te bevelen. Van het R. K. Kerkbestuur van Tuit- jenhorn is nu de mededeeling ontvangen dat over een van de lokalen van het patronaatsgebouw mag worden beschikt voor een vergoeding van f3. per week. Deze aanbieding werd alleszins billijk geoordeeld en daarom in dank aanvaard. In dit lokaal zijn banken en borden aan wezig waarvan liet gebruik onder den huur prijs is inbegrepen. De heer de Vries merkt op, als er geen R. K. School in het zicht was hij niettegenstaande den duren tijd zou voor stellen le .bouwen. Nu is dit de meest practischo weg. Goedgevonden werd aan deze school een onderwijzeres te benoemen; eon op roeping is inmiddels reeds geplaatst, waar op momenteel 2 sollicitanten zijn inge komen. Voor bewezen diensten werd be sloten aan het postpersoneel een grati ficatie te verieenen van f60.— Do gratificatie is iets minder dan het vorig jaar, doch ook de werkzaamheden waren minder. Nadat nog eenige af- en overschrij vingen on betalingen .ujt onvoorzien warén geregeld werd de vergadering gesloten. II F, ER -HUGO W AARD. HEER-HUGOWAARD. Ons onderwijs. Hc-i g.iat onze gemeente met het verschaffen, van leerkrachten aan school III niet naar len vlceze. De lieer Stuffens, nog kortelings hier geplaatst, vertrekt 1 Maart. Het voor eenige weken nieuw benoemde hooM, Lekrokle kort na de benoeming en aangezien er geen tijdelijke leerkracht aanwezig is, zal alzoo 1 Maart het personeel aan genoemde school weer incom pleet zijn, wat zeker voor goed onderwijs n'et bevorderlijk kan heelen. Voor de nog steeds vacanle betrekking van hoofd hebben zich nu 15 sollicitanten aange roeid. Moge onze gemeente een goede kcuzé doen, en niet weder teleurgesteld woid 11. O n gel uk. Woensdagmiddag stonden eenige kir,neren vol belangstelling de werkzaam: eden gade le slaan voor het Electrtoch net. De hoo rnen langs den Middenweg moeien voor dit deel duchiig gekapt worden. Toen dan ook weder een zware twijg kwam le vallen, sprong een kleine jongen van 4 5 5 jaar, genaamd O. terzijde. Op hetzelfde ooge.ihlik' kwam een paard mei kar aangereden, en onze kleine dreumes raakte er onder en kreeg oan wial over beide boenen. Liefderijke hulpvaardige liar.djn brachlen het ventje bij ren der bewoners binnen, van wie hij later per rijtuig naar die ouderlijke woning werd vervoerd. Nader vernemen wij dat da toestand bevre digend is. GASTRIGUM. GASTRICUM. Kruisverbond'. Maandag avond had de oprichtingsvergadering plaa's van hel Kruisverband. De opkomst was niet schitterend. Slechts 12 leden waren opgekomen. De vergadering werd geleid dior den Voor zitter van de K. S. A. Na voorlezing van de statuten waaromtrent een discussie ontstaat tussehen .den heer Schoon hifi en den heer van Lunen over de verschil lende calegoriën van leden wordt besloten een voorloopig bestuur le kiezen, die tot taak een definitief reglement le ontwerpen. Nog werd voorgelezen ce.i circulaire omtrent de drankbeslrijdingsdag naar Heiloo op 2en Paaschdag, alwaar de WelEerw. Pater Boito- mcus de Greeve ke'. woord zal voeren. We hopen dat do volgende ve gadering van het Kruis verbond beier zal bezocht zijn e:i lastbare resultaten zullen worden Le eikt. Aan liet verzoek van liet voorloopig bestuur voldoen wij gaarne om nog eens de aandacht te vestigen op de drank'beslrijdingsmeeting op Ven Paaschdag te Heiloo. St. Pa.ulus. Deze week vergaderde in hel café van Benthem de afd. Gaslricum van den R. R. Bond van perceel in overheidsdienst St. Paulus. De vergadering was uitstekend Le- bczoclit, terwijl ook het hoofdbestuurslid., de heer Wijnhof aanwezig was. Rchandcid werden do nieuwe ioonsvoorstel- !en van het gesticlitspersoncel. Over het alge meen werden deze voorstellen gunstig ont vangen. Eenige hadden klachten omtrent ver keerde indeelingen la de verschillende loonta- luilen. Hel bestuur z.il alsnog trachten daarin verandering te doen aanbrengen De vergadering is uitstekend geslaagd en kenmerkte zich door een rustig en vlot ver loop. Te ongeveer half edf werd deze vergadering op de gewone wijze gesloten. Twist. Deze week werd op klachte van J. L. te Egmond verbaal opgemaakt tegen D'. de W1. die den eerste op den openbaren had neleedigd. De man heelt schijnbaar in een booze bui den klager alle moo-'e maar niet gunstig voor d'en beleedigde woorden naar het hoofd geslingerd. Het slot zal zich te Alkmaar wel voor den rechter afspelen. Ook een bof. Verleden zomer, verloor Mevr. R op den Rijksstraatweg een £oudr"v armband. Zoeken wcra ntet met guiistigcu uit slag bekroond. Evenwel 'liet blijkt wel dal het geluk nog niet de wereld uit is want heden werd liet ktestbaar stuk, hetwelk bovendien nog een souvenir was, bij haar terug bezorg t. Men ziet dus de wonderen zijn de we e!d nog niet uit Aanranding. Verleden week werd e 15-jarig meisje op klaar lichten dag in d« duinen door een vreemd persoon aangerand. Door liet komen opdagen van publiek moest dé onverlaat zijn boozen opzet laten vaien. De politie deed onderzoek, d Mi lot helen nog zonder resultaat. Het bewuste meisje meen de Dinsdag j.l. den onverlaat te herkennen ie het dorp Bakkuui., doch op de fiets ontkwam do dader. liet is zeker jammer du liet nog niof gelukt is den dader op te sporen Naar wij vernemen zet de politie hel onder zoek nauwlettend voort en Jiet is zeker Ij llopen, dat de dader alsnog wordt opgespoord HOORN. HOORN. Gemeenteraad. In de raads. vergadering van Dinsdagavond was een be richt ingekomen dal de aulodienst Hoont Enkhuizen Vrijdag 12 Maart zal worden ge opend. Het voorstel lot 't aangaan van twee gcld- leeningen1 groot f 430,090 en f 192.000, vindt, bestrijding bij den beer Wilson, die urte- gen opkomt, dat de eerste Leening moet wor den afgelost in 30 jaar, hoewel het gasbedrijf f 370,000 daarvan in 20 jaar moet aflossen Een door spr, ingediende motie tot aai mon ding wordt verworpen en liet voorstel van B. en W, wordt aangenomen Van Ged, Staten was een verzoek ingeko men, om te overwegen die vraag, of de aftrek voor het genot van vrije woning, zooals dia op de bezoldiging van den burgemeester wordt toegepast, nog in overeenstemming is mot de waarde van dal genot e:i in biUjjlce verhouding staat tot de nieuwe bezoldiging aan dien titularis. Het bedrag van vrije wo ningen wenschen B. en W. bepaald te hou den op 'f 550. De lieer Wilson wil de huurwaarde gelijk stellen met 15 pCt. van de jaarwedde, over eenkomstig het jongste salarjsbesluit en te brengen op f825. Een lager huur acht spr, een verkapte salarisverhooging. Wethouder Spaander wijst op de bepaling gemaakt door do erflaatster, dat de burge meester verplicht is in dat huis te wonen- Voor onderhoud liet ze f7000 na. De rente hiervan moest zoo noodig door huur wor den aangevuld. Daarnaiast moet de huurwaar de geregeld worden, meldt het „Hb.". Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Een voorstal van den heer Veldliuijsen tot intrekking der tarieven voor het gebruik aer gas-, water- en eleclriciteitsroeters wordt joor B. en W. bestreden Het voorstel werd' verworpen. Een voorstel om. zoolang een abnormaal hoossc gasprijs noodzakelijk blijkt, buiten wer king te stellen de bepaling, dat het gasbe drijf jaarlijks f18000 als „pijpengeld" aan de gemeente uitbetaald, w«rd door den Voorzit ter bestreden, o, m. met het oog op de mo gelijkheid, dat hel gasbedrijf provinciaal wordt. Het voorstel werd met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Do voorstellen lol verhooging van den gas prijs werden aangehouden, niet hot oog op tul indienen van een voorstel, om door do gasfabriek niet meer aan de gemeente ia toten betalen 5 pCt. van de fabriekswaard©. Een crediet van f2500 werd verleend voor het doen wijzigen der muntgaamaters. De heer Pasman hield een interpellatie over de malariabestrijding. Uit het antwoord van den Voorzitter bleek, dat B. en W. van den ernst van den toe stand overtuigd zijn en daaraan hun volle aandacht schenken. Het ligt in de bedoeling in deze gemeente een lezing le doen hou den over de malariabestrijding. Overleg zal gepleegd worden met de nialariacomniissic. Den gemeente-architect is opgedragen me) het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Ko ning, door welk bureau het rioleeringsplarr voor deze gemeente is ontworpen, de vraag te bespreken, welke de beste en goedkoop ste oplossing zou zijn van het rio'eerings- vraagsluk voor de lanen, indien tot slooldem- ping mocht worden overgegaan. Gewezen werd op den toestand der slooier» langs de lanen, die zéker bro-inerten \oor malaria zijn Men is echter afhankelijk van het bouwbestuur. Men zal nogmaals bespre kingen voeren met dit bestuur on baat dit niet, dan zal men zich wenden tot Ged. Staten. De Voorzitter deelt mede, dat liet in de bedoeling ligt een plaatselijke malaria-coni missie op te richten. EGMOND-BINNEN. EGMOND-BINNEN. Gemeentehuis. Zoo- als uit het verslag der jongste raadsver gadering bokend is, besloot de gemeente raad tot het touwen van een nieuw go- meentehuis. We waren heden in de gele genheid de plannen, ontworpen door don bekenden architect Kropholler, onder wiens leiding thans te Ursem de R. K. kerk gebouwd wordt, eens te bezichtigen doch moenen to.h één indruk te moeten geven. Als men het ontwerp beechouwc' heeft, en daarna een kijkje noemt in hef tegenwoordig® getouw, ontdekt men pas voor goed, hoeveel er thans ontbreekt. Een vertrekje, dat veel te klein is, is secretarie, men kan er zich ternau wernood in wenden cn met den besten wil kan hier van orde geen sprake zijn. Hier is een toestand, die dringend om ver betering schreeuwt,. Het tweede vertrek is de raadzaal, die verder tot alle moge lijke doeleinden gebruikt wordt. Van een kahier voor het archief is geen sprake, van een wachtkamertje vooïi het publiek evenmin, een burgemeesters kamer ontbreekt. Als we dat alles nagaaa en zien, hoe het nietuwe plan in al dia tekortkomingen voorziet, dan wordt het' des te meer duidelijk, dat hier veranda ring moet komen, Het bestuit van den raad is daarom ten zeerste toe te juiohem,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5