DERDE BLAD. %m\ u ilboer, MOLEH, sidersiet, leverbaar- MAART e.k., Februari 1920. Zaterda Jezus in den Hof van Olijven. Hl en EN" TUIN- ing Alkmaar, alkmaar -sche maat- rdbouw, znl r van cle Hol- Maatschappij lboouw, !0 uur, in Let ALKMAAR, lerwerp: ;x ïoï deze un lend aan de eischen de iehte Heiksliloa ,GIA", Arasterdam. 9015 )m zijn heerlijke h 15 ct. p. kop it Amstelbier en en. ie gebakjes, lend, iL, v.h. STOLK EBRUIKTE Steigerlit ren cheepsariikelen Takelblokken oor Fabrieken ïlen. ekkleetlen en en TE 11UUR. oor [olenzeilen. alkmaar. ibij de Ylotbrug) 686. HEEMliADEN van [JGOYVAAltD wen- te vorkoopen eon Stoomgonial. In - moeten vóór 9 diend bij genoemde ere inlichtingen zijn oornoemd, BOOTEN, Dijkgraaf, ir. Secretaris. easing- til heemraden st hazepolder" ter lip.nnis, dat op •an dc Zijpo", aan de gewone jaar- iminü zal worden rziening in de va ca» College van Hoofd- ontstaan door de ng van twee leden icncdag der maand n af de heeren: en I5?1 op de stembrief je* worden ingeleverd^ voormiddags 9, tot uren. zullen onmiddellijk inlevering verstn^ .i'deiï geopend, volstrekte meerder- i, zal 14 dagen daar» ning worden overge- 1 1920. a Heemraden vöorn., BOS Cr., Dijkgraaf. IRAK, Secretaris. 0®U> i. V Nooit, zegt de H. Bonaventura, mogen jvij moede worden, datgene te overwe gen, wat de Heer Jezus Zich niet ontzien Jieelt voor ons te verduren. Des te meer, voegt de H. Leo hieraan toe, omdat er onder al de werken Gods geen is, wat meer het hart van den Christen verkwikt en opbeurt, dan het lijden des Zaiigma- kers. Maar. zoo gaat diezelfde heilige voort, een bijzondere plicht, om de versmading en de verguizing- des Heeren te overden ken. rust op ons gedurende den heiligen tijd van de Vasten, waarin wij ons weer spannig1 vleesch kastijden, om meer en meer aan de verdiensten van Christus lijden deelachtig te worden. Laten wij daarom in dezen H. Vasten- tijd aandachtig' en eerbiedig getuigen zijn van het lijdensdrama in den Hof van Olij ven, in den tuin van Gethsemané. D.iar zullen wij getuigen zijn van 's Heeren droefheid; van Zijne onderwerping aan den hemelschen Vader; van Zijn vree- selijken doodstrijd; alsmede van het ver raad van judas en van de gevangenne ming des Zaligmakers. Maria. Moeder van Smarten, die meer dan eenig ander schepsel hebt deel ge had, i n het lijden van Uw Goddelijk Kind, bid en smeek voor ons, opdat wij dat lij den naar beboeren mogen overwegenzoo dat wij ten minste iets gevoelen van de jiaamlooze smart, die uw moederhart ver scheurd! „Zetel der wijsheid", verlicht ons verstand, opdat wij uit deze overweging- goede voornemens en heiizame besluiten mogen maken voor de toekomst. Lenige oogenblikken, voordat Jezus Je ruzalem ver.iet, richtte Hij Zijne oogen ten hemel en sprak Hij: „Venit hora, Vader, het uur is gekomen." Zie, als kind heeft Jezus Zich aan de vervolging van den wreedeni Koning He rodes onttrokken, omdat het uur nog niet gekomen was; eenmaal, toen men Hem wiide steenigen, en een andermaal, toen men beproefde Hem van het gebergte naar beneden te storten, heeft de Zaligmaker de aanslagen der Joden verijdekl, want Zijn lijdensuur was nog niet aangebroken. Maar thans, nu dat uur gekomen is, begeeft Jezus Zich naar den Olijvenhof, eerder bereid om den verraderlijken kus te ontvangen, dan Judas om het verraad te voltrekken. Judas! zoo luiden de laatste .woorden, welke de Heiland tot den verra- ,Ö-er sprak, .wat gij doet, doe dat spoe dig; als wilde Hij zeggen: Judas, Ik zal (daar eerder zijn dan gij. Zóó, dierbare Verlosser, snelt Gij uwe Vijanden vooruit, opdat wij weten mogen, Jdat Gij een grooter verlangen hebt te ster ven voor het heil der wereld, dan uwe Vijanden hebben om U te do oden. Geze gend Goddelijk Paaschlam! dat vrijwillig 'ter slachtbank ijlt, om door het vergieten Van Uw bloed voor onze zondenscluild te voldoenden den rechtvaardigen toorn yan Uwen hemelschen Vader te ontwape nen! Het lijden, het zieleleed, liet hevigste lij- tien, wat denkbaar is. zal spoediger aan hangen, dan wij vermoeden. in Gethsamané gekomen, nam de Mees ter Zijne drie bevoorrechte discipelen: Pe trus, Joannes en Jacobus met Zich; en Hij begon bedroefd en treurig te worden. Zijn gelaat werd bleek, Hij sidderde over al Zijne ledematen. Hij moet Zijn hart Uitstorten; Hij heeft behoefte aan troost. Daarom zegt Hij klagend tot Zijne drie Uitverkorene leerlingen: „Mijne ziel is be droefd, tot den dood1 toe." Hoe? de goede Jezus, die al weldoen de rondging en zoo vele bedroefde zie len vertroostte; Hij, de vreugde der En gelen, is bedroefd tot den dood toe? Nog .weinige oogenblikken tevoren was Hij vol maakt kalm en kloek en vastberaden; en nu doodsbedroefd, en wel in den letterlij ken zin des woords; want straks zal Hij in onmacht nederzijgen; Zijn gelaat zal ge purperd worden met een bloedig zweet, Zij ne ziel zal inderdaad een doodstrijd ingaan Wat dan zag de goede Meester? Wat ontstelde, wat benauwde en beangstigde zoozeer Zijn goddelijk Hart? Onze schuld, geachte lezer en lezeres, on ze zondenlast door den Onschuldige op Zich genomen. De Vader heeft ons aller boosheid op Zijnen Zoon gelegdHem, die geene zonde kende, heeft Hij als zonde voor ons gemaakt. Om onzentwille js Hij onder de boosdoeners gerekend. Om onze jonden is Hij gewond; verpletterd om on ze ongerechtigheid. Jezus staat als een schuldige, ais een misdadiger, tegenover Zijnen hemelschen Vader! Wel mag Hij met den Profeet uitroepen: „De smarten des doods hebben Mij omgeven; de beken Ider boosheid hebben Mij ontroerd; de pij nen der hel hebben Mij omringd, de strik ken des doods hebben Mij verrast!" Wat dan zag de goede Meester?' Wat ontstelde, wat benauwde enbeangstigde zoozeer Zijn goddelijk Hart?" Wat vreest pij toch mijn Verlosser en mijn Zaligma ker? Gij de Wonderbare, de Sterke God; de Vorst des vre-des, de Leeuw van Judu? Mijn .Jezus is niet alleen waarachtig God, gelijk de Vader, maar is ook waarlijk mensch, gelijk wij. Jezus is gevoelig zoo ials wij. Jezus vreest, wat alle menscheni jVreezen: de schande, het lijden en den Idood. Hij ziet één .voor één al die vol- tertuigien, welke Zijn lichaam zullen ver- Scheuren en vaneenrijteti: banden en boeien; roeden en zwaaiden; zweepen, doornen en nagelen, en bovenal dien ver vaarlijken, knoestigen kruisbalk. Zoude Hij daarvoor niet ontstellen, niet sidderen en piet beven? Zijne ziel, Zijne fijngevoelige Ziel. is bedroefd tot den dood toe, om het Verraad van Judas; om de vlucht der apostelen; om de verloochening van Pe trus; om de lastertaal; om de verguizingen 'en versmadiagen der Joden; om de be naiiwdheden en de zieltogingen des doods O. .goede Jezus, wat is 'mijn zonde u Iduur komen te staan. Wat heb ik u al niet ge kost. Wat hebt gij mij toch! oneindig lief gehad Wat dan zag de goede Meester? Wat ontstelde, wat benauwde en beangstigde zoozeer Zijn Goddellijk Hart? Wat Zijn Hart zoo doodsbedroefd maakt: het is de verblindheid der Joden; de dwaasheid der Heidenen; de ondankbaarheid der Chris tenen Wat Jezus' Hart doet ineenkrim pen is de verstoktheid der zondaren, de eeuwige ondergang van zoovele duizenden de wanhoopskreet der verworpelingen: Er- ra vimus: Wij hebben gedwaald! Nos insen- sati: Wij dwazen! Vandaar Zijn hartverscheurende jammer klacht: Quae utilitas in sanguine meo, d„i. welk heil is er in mijn bloed Geve de goede God, geachte lezer en lezeres, dat die klacht des Heeren op niemand onzer van toepassing: zij. Beklaag op dit oogenblik uwen lieven Jezus. Laat uw hart vol medelijden zijn met Zijne öoo- delijke droefheid. Hij lijdt en strijdt voor u; voor onze zonden is Hij bevreesd en beangstigd tot den dood toe. Laten ook wij bedacht zijn voor onze zonden. Wij weten niet, of wij haat of liefde waardig zijn. Beween in dezen H. Vastentijd uwe misdrijven in de bitterheid uws harten; verfoei ze oprecht ter liefde van uwen lijdenden Zaligmaker. Vlucht de naaste gelegenheden! Zeg met een welgemeend en oprecht gemoed: „Lieve Jezus, niet langer wil ik U bedroeven door mijne zonden; maar uw Goddellijk Hart steeds verblijden, door mij ijverig' op de deugd toe te leggen; vooral op de deugden van zachtmoedigheid en nederigheid, van gehoorzaamheid en zui verheid. Dan zal Jezus' Bloed voor ons niet vruchteloos vergoten zijn. Alkmaar, den 28e-n Feb-r. 1920. M. P. A. OOMS, D.-P. 10. BRIEVEN UIT BELGIE. (van onzen Correspondent.) CARNAVAL liN HEi PARLEMENT. NElE.vLAI.D BELE_DHD. - DZ HOL LANDERS TE BRUSSEL. Evenals in de bekende Nederlar.dsche Carnavalplaaxsen als Den Bosch, Breda en Maastricht dit jaar het vastenavondfeest door de hoogere autoriteiten aan banden werd gelegd, zoo waren dit jaar ook in de Belgische steden, waar Prins Carnaval vroeger zijn grillen bot vierde, de mas- karade verbouen. Dit belette niet dat in besloten kringen, feest- en balzalen het bekende „theatre de la IVionnaie" waar de „grand monde" haar dwaasueid telken jnre op luxueuss wijze ten toon komt spre den, niet uitgezonderd de dolle uil- spattingen van den vooravond van den heiiigen vastentijd in wellicht nog groo- tere mate dan vóór den oorlog tot uiting kwamen. Doch waar Prins Carnaval vroeger on bekend .was., en -dB „jaar-jact .uitbundig gc- joei werd binnengehaald, was hei Bcigisch Parlementsgebouw te Brussel, ik ben bij die piechtige inhaling tegenwoordig ge weest en ik Ihlerinner me niet ooit zulk eeii vermakelijken carnaval meegemaakt te hebben dan bij de hooge veriegenwqovdi gers van 's lands belangen. Daar moet het Oostenrijksche parlement in z.jii schitteren de periode, toen men er eikaar met inkt poiten en boeken naar de ooien smeet, niet ver ten achter bij gestaan hebben. Gp de tribune een man, buiten zichzelf van woede, bleek en oiivdaan, ine! woest roi- ende cogen en schuimbekkende!! mond, woorden en zinnen uitbrakende a.sof de ontzettende Sa.an was losgebroken uit de diepsve, de donkerste, de ondoorgroudbaar- ste krachten der hel er was vleeschgewor- den in de gemartelde ziel van een gek Beneden een huilende Dervischcn-betide in twee kampen gesplitst, elkaar scheldwoor den. verwijten en verwenschingen naar het hoofd smijtende, zooals dit op een visch markt niet kan overtroffen worden. Mannen, ziedende en kokende van woe de. met de vuisten op de lessenaars ha merende, zich de keel schor schreeuwen de en na afloop dorstig naar de koffieka mer snellende, dat er geen druppel koffie voor de journalisten meer overbleef. En dat alles rond de interpellatie van hei- dwaas Waalsch Kamerlid Hubin, die de regeering eens ter verantwoording roepen zal over de drijverijen van het activisme en het orangisme. Het Kameriid Hubin dat in de vorige zittingen telkens, wanneer er Vlaamsch gesproken werd, opstoof ais een brieschende leeuw „quaerem quem de voret" en wiens interpellatie, die gesleund was op eenige onbetrouwbare documen ten, hem aan de hand gedaan door de annexionis.ische en Vlamingenvreetetide kranten „Soir" en „Nation Beige" tot gruis ineenstortte nog vóór de spreker tot het einde van zijn rede gekomen was. Wat anders was er ook te verwachten van een interpellatie van iemand, die in een beschuldigingsakte tegen Nederland ,.De Maasbode" met „De Haagsche Post" verwart, niet weet wat dit laatste blad is en voortgaat op een tiental regelen, wel ke hem door een „Nation Beige" zijn in de hand gestopt en er die haastige en ge meene besluiten uittrekt, welke op hem het woord „perfidie" lieten toepassen. 't Zou me te ver voeren moest ik alle dwaasheden van den interpellant hier op sommen. Over het drijven dre Vlamingen om het land te verscheuren en een bur geroorlog te willen ontketenen, zooals hij beweerde heeft hij herhaald wat de fantasie van een paar Brusselsche journalisten dag aan dag herhalen. Geen enkel feit wert opgehaald, geen enkel bewijs tot staving aangebracht, en zijn argumenten waren zoo dwaas en onnauwkeurig dat de Vlaam sche Kamergroep hem vierkant in 't ge zicht uitlachte. Zijn gro-oten slag wilde Hubin toenth'uis- haien met zijn beschuldigingen tegen de orangistische drijverijen, zijn aanval op Ne derland. De zand- en grintkwestie werd uit de sloot gehaald, de Koningin had een tele gram aan von Bissing gezonden biji Ide vervlaamsching! der Gentsdie Hoogesch'ool, de Hollanders hadden op de kap der Bel gen en Fransdien door hun pseudo-tieu- traiiteit milliarden verdiend, enz. enz. De bewering van dit telegram is natuur lijk te dwaas om te weerleggen. De an dere punten zijn in Nederland dikwlijs ge noeg belicht geweest om er op terug te koinen. We willen alleen maar een paar beschouwingen ten beste geven over den aanval tegen Nederland In 't algemeen. Is het niet stotn dat door een derge lijk dwaas gedoe Nederland moet ontstemd worden op het oogenblik dat de laatste toebereidselen getroffen zijn om een ver drag te onderteekelen dat, naar de woor den van Minister-president Delaeroix, de goede trouw en de inschikkelijkheid van beide partijen bewijzen zal. Zoo begaat men hier stommiteit op stommiteit en krijgt men met den dag een slecfateren ïiaam in Het buitenland. De schuld van alles zijn natuurlijk weer de patriottards. Telkens wanneer er een beslissend feit op liet punt staat te gebeuren, komen zij den boel in de war schoppen, 't V/as zoo met de kwestie Luxemburg, niet de annexatieplan nen van Limburg en Zeeuwsch-VIaanderen, 't is thans weer met de kwestie van de Nederlandsch-Belgische overeenkomst. Zij die den Waalschen socialist de papiertjes in de hand hebben gestopt, waarmede hij ten slotte zelf in de klem is geraakt, we denken hier aan „Nation Beige" en „Soir" hebben hun misdadig ge stook op het meest ongepaste oogenblik herhaald. Of is het niet misdadig een naburige natie te beschimpen op het oogen blik dat ons eigen land een verdrag moet sluiten, waar onze levensbelangen op het spel staan? Minister-president Delacroix heeft natuur lijk geprotesteerd, toen Hubiu zijn aanval op Nederland deed. Doch men moet de Kamerzitting bijge woond hebben om te kunnen oordeelen op welke wijze dit protest geschiedde. 't Wil er bij ons niet in, dat dit protest iets anders was dan een protest „pro for- De pioertentaal tegen Ho God heeft te lang- mogen duren zonder dat er ge prctesteerd werd. En die ten slotte half onwillig protesteerde was niet de man daar voor aangewezen. Het bekende heerschap Paul Hijmans, de Minister van Bnitenlandsche Zaken, was daar de rechte man voor geweest. Doch dit heerschap hield zijn zoetsappig ver wijfd mondje potdicht.- Niettegenstaande er hem toegesnauwd werd door een. man der frontpartij: „Maar is er hier dan geen Minister van Buiienlaridsdie Zaken 0:11 te gen die schandelijke lastertaal op te ko men. Minister Hijmans, zult gij dan toe laten dat een edele naburige natie zoo voort beleedigd wordt?" De Nederlanders zien dat het dus nog allesbehalve koek en ei is tussciien hen en de Belgen. Zien dus ook voor de zoo- vcelste maal hoever ze er meekomen den Belgen goedgezind-te zijn en hen voort te helpen. Hank voorldank op heel dc linie. Maar ze zien oik voor de zooveelste maal dat de Vlammgcn weer de eer an Nederland hebben hooggehouden, tin hier willen wij den Nederlanders even op 'i hart drukken dat zij tegenover de Vlamingen riet altijd den daarvoor verschuïdigden dank brengen. Wel zijn er eenige intellec- tueeien en letterkundigen die hoog met de Vlamingen oploopen, maar de massa van het Ne'deriandsche volk voelt voor de Vlaamsche Beweging zeer weinig. Bij de massa wordt Vlaam cn Waal over één kam geschoren. En doi.r de Nederlanders, die in Brussel vertoeven, wordt de Vla ming eer bekauipt dan verdedigd, 't Is treurig om te hooren hoe die Hollanders hier in Brussel en er zijn op 't 01,gen- blik een hoop op straat, in café's, in den trein onder elkaar gezellig Hollandse!) zitten te spreken en van het oogenblik dat ze twee woorden tegen kellner of conduc teur hebben te zeggen^ Fransch beginnen te brabbelen van je we.ste. 'k Herinner me nog een avontuurtje uit Ter Kameren Bosch, waar men op den vijver rond liet eiland Robinson Crusoë bootjes kan hu ren In den zomer wordt dit gezellige eiland door ta,rijke Hollanders bezocht. Ik huuide me een bootje in 't Viaamsch. De bootjes verhuurder kon zijn ooren niet gekloven en zei op verbazenden toon: „Zie mijn heer, dat is nu de eerste maai sinds 5 iaar dat ik hier in dienst ben dat men mij in 't Vlaamsch aanspreekt, hier op dit eiiand. Ik kan u niet zeggen hoe 'n vreugd me dat doet en ik ga u dc schoonste boot geven die ik heb." Ik vroeg hem „En al die Hollanders die hier komen?" De man antwoordde: „Ja, mijnheer, die Oiianders zijn rare kaaskoppen. Vóór dat ze rue aanspreken klappen ze Ollamlsch, nadat ze me aangesproken hebben even eens, maar cle paar woorden die ze tegen mij zeggen, zijn in 't Fransch. Dit zijn maar kleinigheden. Erger wordt het, wanneer men bij dc grootere zaken mannen komt. Die sympathiseeren eenvou dig met de franskiljons en lachen eens mét de Vlamingen. Bij hen spelen de cen ten de hoofdrol. De Vlaamsche kranten moeten dan ook maar niet denken dat ze van die Nederlandsche firma's ooit van z'n leven een advertentie los krijgen, wat voor moeite ze er ook voor doen. Men moest hen eens verdenken van activisme of fla mingantisme! Ik ben op een zijspoor geraakt en keer terug tot de interpellatie Hubin. Uit het gehcele aaneenrijgsel van Hu bin's beweringen blijkt duidelijk dat de in terpeilant een dubbel doel had. Ten eerste liet hij zich leiden door een antiklerikale drijfveer om katholieke gees teiijken en katholieke mannen te lasteren Hij viel immers de meest verdienstvoile aalmoezeniers uit het leger aan, hen be schu'digende gebruik gemaakt te hebben van den Bond van liet H. Hart 0111 het activisme in het leger te kunnen versprei den. Priesters, die meestal vrijwillig ten oorlog waren gegaan en wegens hun hoo ge verdiensten ridder in de Leopoldsorde werden benoemd. Ten tweede wilde Hubin een duw ge ven in de richting: van aansluiting bij Frankrijk cn beletten dat de Vlaamsche Beweging door een goede verstan^n'o.uding met Nederland aan kracht vzou winnen. Zijn laatste zinnetje in verband hiermede is teekenend: „Op den dag van onze uit- eenbrokkeling weten wij, Walen, wel waar onze lotsbestemming ons heendrïjft." Kan het klaarder worden uitgedrukt waar de geheime verwachtingen van hem zelf en zijn omgeving aait laten drooinen? Reeds wordt in het vooruitzicht gesteld de versmelting met Frankrijk, reeds is de oplossing gevonden bij een crisis, waarvan zij beweren afkeerig te zijn. De voorbe dachtheid zal hier wel door niemand ge loochend worden. Deernstige persorganen, ook uit het anti- Vlaamsdte kamp, verooiüeelen als eenpa rig deze zotte interpellatie. „La Libre Belgique" noemt het een on gelukkige interpellatie en zegt: „Hubin heeft spoedig den indruk verwekt dat hij twist zoekt met de rechterzijde of ten mul ste met de meerderheid der rechterzijde. De flater tegen Holland was zoo grof, dat de regeering, bij monde van den Eer sten Minister onmiddellijk protest aantee- kende." De liberale „Dernière Heure" vindt dat de interpellatie een aaneenschakeling was van betreurenswaardige incidenten. „Laten wij den vreemde niet binnenbrengen in onze twisten", aidus het blad, „zulks is een vaderlandsche plicht, opgelegd dooi de hoogere belangen van het land. Het is een gelukkig feit dat M. Delaeroix de ge legenheid te baat heeft genomen protest aan te teekeuen tegen de betreurenswaar dige uitleggingen, waartoe eenige onge- .ukkige woorden konden aanleiding ge ven." En „De Volksgazet", het blad van KamieJ Huysmans, geestverwant van Hubin, zegt: „Als socialisten begrijpen wij heelemaal niet hoe Hubin met zooveel minachting spreken kan over een land, waar tiendui zenden socialisten wonen, die de grootste sympathie hebben voor het Belgische pro- .etariaat." Intusschen is deze iiiterpedatie niet teil einde. Er zijn nog een achttal sprekers daarvoor ingeschreven en de volgende week zaï hoogstwaarschijnlijk het spektakel voortgezet worden. Misschien is er dan wel stof voor een nieuwen brief uit Brussel. daartoe wordt geadviseerd, de .vergunning ingetrokken eveneens wanneer éénige b& smetfcelijke ziekte in een gemeente opidét misch wordt vjerkla rd. OVERNACHTEN BUITEN DE KAZERNE. Door den Min. v. Gor.og is b.paald: do Garniaoenen Arnliout, Breda, I11 Erajlle, Gorichem,, Heliovoeteluis, Leeu warden, Leiden, Utreahi-, en iJmu.deu kan, bij wijze van pio.f, door de compagnies, eskadrons, en batterijeommandauton, onder nadere goedkeuring van commandeerende officier, aan militairen vergund worden buiten de kazerne te overnachten op grond van onderstaande rog-ei.ng. lte toestemming toe overnachten buiten da kazerne is oen gunst, welke alleen gegeven wordt bij goed ged.ag ea goeue IHiohtsbeirachting na een verblijf onaer de wapenen van minstens één maand. Da vergunning woidfc alleen ver eend in 111 het huis van de ouders oi' vorgden te overnachten, toestemming van ouders of voogden is hiervoor vereisoht. De ver- unning ontheft van geen enkelen dienst. Do militair, die 200 ziek is gewenden, dat hij nies naar de kazerne kan komen, uraagt zorg, dat daarvan aoo- mogelijk vóór 9 uur voormiddags schriftelijk wordt ennis gegeven op hot compagnies- (eska drons- Dao.erij) bureau, Doöf dit bureau wordt onverwij id aan den o.f.eiu- van gezondneid, met hei. z.e kènrapport belast, schriftelijk de naa.m van den man en het adres, waar hij ver- totjfi opg-egeven, terwijl de sergeant (wacht meester,) va-n de week zorg draagt dat een en ander in liet ziekenregisrer op dien dag wordt ingeschreven. Indien de- ziek achtergeiuevene in be- garnizoen ver toeft, wordt hij aoo mogelijk vóór 12 uur voormiddag,s door een off. van Gez. bezocht en behandeld, deze beslist dan, of overbrenging naar een ziekeninriohiingi in het belang van den zieke js, waartoe hij in bevestigend geval maa.regeten neemt, Door bemiddeling van de nuisgenooten worden medicijnen enz. uit de militaire apotheek betrokken. Mocht 's mans toe stand zijn wegblijven -uil de kazaine net wettigen, dan wordt zu.ki schriftelijk via don Chef van den gen re .kund gen Dienst Lu 't garnizoen gerapporteerd aan den Co pagni-e3-00mmandant, Eskadrons- om mandant, of Ba..'oarij -ocnrmiandan Indien de ziek-achtergob.e.ene buiten hot garnizoen vertoeft, zal he, gcetlde tijdstip van 9 uur v.m. gesteld wo. den op 12 uur v.m. en zal bij de opgave, door of namens hem gedaan, moeten gevoegd zijn ©en verklaring van den behande- lenden burger-geneesheer, waardoor hot achterblijven wegens ziekte gewettigd wordt. Indien die verklaring niet wordt overgelegd kan dit aanleiding' zijn om de vergunning voor den vervolge in te tref kon. Voor het buiten de kazerne over nachten zal geen enkele vergoeding van het rijk kunnen worden gevorderd, dus ook niet ingeval van ziekte, voor geneeskun dige behandeling, medicijnen,, versterken de middelen of verpleging. Alvorens de toestemming tot overnach ten buiten de kazerne gegeven wordt, zal 'een echriflelijke verklaring van de oudera of voogd-en moeten worden overgelegd waarbij zij erkennen geen enkele aan spraak op vergoeding voor het bovenslaan <de te zuilen doen gelden. Bij het verleenen der vergunning hier')! bedoeld zal de commandant er den mili tair uitdrukkelijk op wijzen, van hoe groot belang het niet alleen voor hem zelf, maar ook voor de overige mili tairen is, dat hij bij vermoede op be smettelijke ziekte in dc woning, waar lij:' overnacht van de hé® verleende ver gunning gieen gebruik maakt. Bij het heersehen in een gemeente van cholera, vl-ektyphus, pokken of pest wordt, zoodra door den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht STILLE OMMEGANG. Zondag (morgen) des namiddag; ie 3 uur vergadering van liet bestuur met de afgevaardigden uit de omliggende plaat sen in het lokaal van den heer nu/c3k Luttik Oudorp te Alkmaar. LANGENDIJR. LANGENDIJK. „Het Witte Ki'uis." Onze Wittekruisafdeeling vergaderde Woensdagavond in het lokaal van den heef Been; te Zuid-Scha;\voudc. Onder enkele ingekomen stukken van, minder belangrijken aard was de mede- deeling van den Heer Hoekstra dat de cur sus voor de eerste hulp bij ongelukken wegens te geringe deelname niet is kunnen! doorgaan. Er waren woinig aanmeldingen en dan no-g wel van personen die daarvoor vol gens liet oordeel van den heor Iloeksta' het minst voor in aanmerking kwamen. Het jaarverslag sprak van een gunstige finantieele toestand .tengevolge van de nieuwe contributieregeling, waarvoor een eeresalnut werd gebracht aan de led-en. Afgegeven waren 321 artikelen. Aan 198 personen zijn 679 -porties ijs verstrekt waar voor 2900 kilo moest worden ingeslagen. 10 maal is oen iigtent geplaatst, 12 maal is de ontsmettingskjst gebruikt, 4 maal de brancard, 7 maal zijn de borden ge plaatst, en 4 maal moest zand worden ge strooid. Het ledental is m-et 27 vooruitgegaan, en bedraagt nu 1680. 3 ledenvergaderingen zijn gehouden cn de bakeroursus is door 23 dames bezocht. Da heer Kaan bracht namens de com- missio verslag uit van de rekening en deelt mee, dat de ontvangsten hebben be dragen 3649,38; de uitgaven 3025.59; alzo» een saldo van 623,79. Het saldo van het vorig jaar was 106,44 alzoo een vooruitgang van 517,13. Die nu weet dat de ontvangst aan contributie het vorig jaar was 1775.— en dit jaar 3158.— weet oiok hoe noodig h-et was dat de oo-ntri- butiën verhoogd werden. De uitgaven wa ren ruim 800.— hooger. De rekening werd goedgekeurd. De begrooting voor 1920 gaf aa'n een eindcijfer van 4200.— voor aankoop vaat materiaal is 1200.— uitgetrokken. De post onvoorzien is 663,—. Op voorstel van het bestuur werd hot salaris van den bode magazijnmeester met f 100.— verhoogd en gebracht op f 600.— én f300.duurtetoeslag. Emolumenten heeft hij slechts zeer. weinig, wat de heer Paar lb erg deed op merken, dat het salaris dan toch nog zeer laag te noemen is. Voorzitter merkte op, dat met de kas rekening dient te weiden gehouden. De begroeting werd goedgekeurd. In da plaats van den heer Lulling die zijn benoeming als bestuurslid niet heeft aangenomen werd nadat door der heer Hart op het wensehelijke van een katholiek in het bestuur werd gewezen met aigemeene stemmen gekozen 'de hoér O. Kramer te Zuidsoharwoude. Hierna kwam het bestuur met een voorn stel tot -uitbreiding van het magazijn Nu mogelijk geworden door de hoogere oontributieinko-msten. Do ligfceht-en staan reeds buiten omdat er binnen geen plaats is. Dat brengt het gevaar van groote onkosten. Boven dien is het desinfectiegebouwtje te klein Voorgesteld werd aan de oostzijde een aanhangsel te plaatsen het desinfectiego- ouwtjo te verplaatsen en te vergroe- ten en de scho-eiing te vernieuwen. Eteu voor een en ander gemaakte toe-keihng was ter tafel en kon volkomen de goed keu-ring van de vergadering wegdragen. Da benoodigde gelden zullen zoo moge lijk van een der boerenleenbanken worded opgenomen. Het werk zal partieel worden aanbe steed op voorstel van den heer Berkhout. De aanbesteding zal plaats hebben uit sluitend onder de leden. De vergadering meende dat nu de tijd gekomen was ont opnieuw m'et een can? didaat uit deze afdeeiing naar voren te k-omen. Met algem-eene stemmen werd daarvoor de hoer O. J. Staal aangewe zen, die zich deze benoeming liet wel ;evallen. De afdeelingen zullen met dit besluit in kennis worden gesteld en huunie. medewerking zal worden verzocht. Rondvraag. De heer Bonman vroeg of deze ver- eeniging niets kan doen voor de malaria bestrijding. Zou het geen aanbeveling! verdienen door een vergadering m-et licht» beelden de aandacht op deze zaak te vestigen. Voorzitter voelt hier veel voor, hoewel het oen zeer moeilijk vraagstuk is. Het is een zeer urgent vraagstuk hoewel ik al een3 de opmerking gemaakt het d,at zo er zeer laat mee aankomen. Besloten werd te trachten een vergade ring als bedoeld te beleggen. J)e heer Olthof sprak zijn leedwezen er over uit dat de cursus niet geslaagd is. Hij meent echter, dat de bekendma! king wel wat te wensch-en heeft over- gelaten. Hij heeft verschillende leiders in fa. brieken gesproken die gaarne dezen curt sus gevolgd hadden als ze er mee bekend waren geweest De heer Staal zegt nog enkele fabrie ken bezocht te hebben, doch daar reeds personen een cursus te Alkmaar bezócht- hadden. Na nog eenige bespreking werd be sloten voor het volgend seizoen de heer Hoekstra te verzoeken een nieuwe poging te wagen en dan de meest daarbij betrok», ken inrichtingen, schriftelijk tot deelname uit te noodigen. Hierna weid de vergadering met een woord van dank do-or den voorzitter ge sloten -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9