R..R. wmuws. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HÓLfA-Rfó BUITENLAND BINNENLAND Maandag 1 Maart ÏV^O. tferzoensrcg. FEUILLETON Het witte huis. (So. 50 14e Jaargang il BLAD Verschijnt dagelijks. Abonnementsprijs: Per kwartaalf 2,—, franco per poet f 2.50g Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer 0.25 j BureauHOF 6, &LKM&&&. - Telefoon; 433, Reckme9 per regel i0'76; Rubriek "Vraag en afln"> bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan oJio abonné's wordt op eenvr:=ag gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevailen iet een bedrag van f500,-, f400,-, f200,-, f'iOO,-, f60,-, f35,- f 15.- 't Is thans reeds meer dan vijftien maan den geleden, dat er een eind kwam aan den van beiden zijden „rücksichtlosen'» oorlog, dat de wapenstilstand gesloten werd en dat je menschheid. zich voorbereidde om weder- )in in milden, heilzamen vredestijd te le- yen En in den loop van het vorig jaar werd tok inderdaad een vrede geteekend Maar och Hoe weinig is de vrede waarin de volkeren thar^ leven, gelijk aan dien. Waarop wij geduiende vier bange en benau wende oorlosjaren vurig gehoopt hebben, —hoe weinig kunnen wij ons er van bewust Worden, dat wij thans in vrede leven! De wereld toch is nog zoo vol van haat Men maakt vrede, doch niet anders dan door middel van ofgeperste boetedoenin gen. afgedwongen vernederingen en slavernij Voor langen tijd- Aan de eene zijde staat de overwinnaar, jie in ziin egoisme en tn ziin vrees voor een wederopleving van den overwonnene niet tweet, op welke wijze hij zoo profijtelijk mo gelijk zijn overwinning zal benutten en de hegemonie behouden voor zoo lang moge- lijken tijd. Aan de andere zijde de overwonnene, die imet nauwelijks verholen woede en wraak zucht zich schikt in zijn verschrikkelijk lot, ycidat het moet, omdat de volkskracht fataal inéénzonk, omdat men onder hoege naamd geen omstandigheden zich nog zou kunnen verzetten tegen den overwinnaar, odat de rampen bij een eventueel verzet nóg verschrikkelijker zouden worden. Telkens en telkens moeten wij in deze tijden denken aan wat de literator en jour nalist Simon Gorter eens schreef in de maand Maart van het'jaar 1871 toen na tien grooten Fransch-Duitschen oorlog óók ten vrede gesloten was, „Er is vrede dat is: er wordt niet meer gevochten. Dorpen woaen niet meer in brand gestoken, steden niet meer gebrandschot, er worden geen requisitiën meer gedaan. Er wordt niet meer van achter heggen en muren .verraderlijk op den soldaat geschoten en deze mag zijn wilde wroakzucht den .teugel niet meer vieren. Vrede, dat is: geene verwoesting, plundering, soldaten-heerschappij, geen stroomen blocds, geen stapels lijken meer. Maar dat is voorloopig ook alles." Oothans Immersevenals na den oorlog van '70 zoo ontbreekt ook thans nog de eigenlijk- eenigste vredesfactr n.l. de onderlinge liefde. Nog viert de haat hoogtij, de haat, die niets vergeeft, niets vergoelijkt, niets ontziet, niets goeds wiltenzij voor zichzelf. Men maakt vrede, doch op papier onder hardvochtige voorwaarden, zonder liefde, bonder de werkelijk-gemcende bedoeling: voortaan in vrede en vriendschap met elkan der fe leven. In deze treurige omstandigheden is het ^an verblijdende en ver-strekkende beteekenis dat blijkens berichten in de bladen plannen worden uitgewerkt voor de ont- vasgst van kinderen uit Centraal-Europa. in Engeland. Vermeld wordt daarbij, dat het daartoe ge- orinde comité regeeringssteun zal ontvangen en dat het plan bestaat, de kinderen over de gezinnen te veideelen en kosteloos school te doen gaan; wel schijnen voorloopig de Duit sche kinderen nog uitgeschakeld te zullen .vorden, doch het feit, -dat men in Engeland vijanös-Kinderen zal gaan opnemen ts op zichzelf zeer gelukkig. Nu éérst zien wij eenig schijnsel van vre- des-dageraad gloren aan den van haat nog steeds diep-donkeren hemel!- Nu éérst zal er weer liefde komen, liefde voor den evenmensch, al behoorde hij voorbeen dan ook tot het viiandenvolk- Men moet immers wel een hart van steen hebben, als men niet ontroerd wordt 'bij den aanblik van de ellende, welke zich in de kin deren van Centraal-Europa. veeenigt en welke het gevolg is van den gruwzamen oorlog, waaraan die onnoozele kinderen, evenmin als de ouders, die hen met gebroken haft zagen vertrekken niet de minste schuld hebben- Ja, nu gelóóven wij, dat de dageraad van den vrede, van den waren vrede, zal komen gloren o Ja. de van ellende heenkwijnende kinderen zullen de volkeren tot heilzame verzoening brengen COMMUNISTEN IN DiüITSflfflAND. De politic-president van Karisrutie beeft Donderdag een geheime rijksconferentic der com-munistiscihe partij van Duitscbland ontbon den, waaraan ook vele vertegenwoordigers van Oostenrijk, Polen, Rusland en Zwitserland deel namen. De buitenllaiwiers worden voorloopig in hechtenis gehouden, tot hun identiteit is vastge steld. Omtrent deze communistische conferentie, meldt het „H. N.'' nadere bijzonderheden: De communistische propaganda staat onder leiding van Radek. Er zijn Russische koeriers me.t vliegtuigen in Opper-Silezië geland, terwijl an dere over Kopenhagen naar Duitschland komen. In Kopenhagen worden maatschappijen gesticht, die zich zoogenaamd met in- en uitvoer bezig houden en op grond daarvan directe verbinding met Berlijn hebben verkregen. Intussohen zen óen zij groote geldsommen voor hun politieke communistische propaganda naar Duitschland. Er bestaan twee centralen van -deze actie, een in Hamburg en de andere in Estland De laatst genoemde werkt speciaal onder de triijnarb iders en heeft bovendien agenten, die hun best doen bij het personeel' van de rijksweerbaarheid ziel tjes te winnen. Van bolsjewistischen kant wordt op het oogenblik als parool uitgegeven, dat het groot-e roode offensief in het aanslaande voor jaar zal beginnen. Aangaande dit offensief, kon uit vertrouwbare bron nog gemeld worden, dat de bofejewisten óoo.ooo! man gereed hebbpn. Ditmaal zullen wij, zoo wordt in de fabrieken versprei-de vliegende blaadjes gezegd, he-t vredesverdrag van-Versail les annuleeren en het Duitsche vol'k van de kete nen, waarmede het gebonden ligt, bevrijden. Uit de in beslag genomen papieren blijkt, dat de communisten zdoli met de werkelijke nood-en van Duitschland bezig hebben gehouden om daaruit politieke conclusies voor uieu-we onder nemingen te trekken. Maar niet alleen de uiterste linkerzijde werkt verontrusterad. Bijna oven onaangenaam doen de maatregelen aan, welke door de uiterste rechterzijde getroffen worden. Zoo werden op een Berlijnsche vergadering van den Duitschen volksbond knuppels verkocht, ongeveer 30 cM. l'ang, met een looden kogel ter groote van een duivenei aan het einde. Een tik met een dergelijk wapen is levensgevaar lijk. Zij werden voor 18 Mark verkocht, of schoon -de winkelprijs 32 Mark bedraagt. Op het riddergoed Ebcrstein in de nabijheid van Berlijn zijn groote -hoeveelheden wapenen gevonden, tot dusverre 4 groote machine-ge weren, 4 kisten infanterie-muni-tie en 150 kis ten machinegeweer-munitie. Men zoekt nog naar twee houwitsers en twee machine-geweren. Bo vendien moeten in het slot kleedingstukken en revolvers verborgen zijn. Ook in Ziethen werden op een riddergoed wapenen gevonden en wel 4 mijnwerpers, 80 infanterie-gevveren., no zware en lichte machine geweren, 20 kisten met elk 4 tot 6 mijnwerpers en groote hoeveelheden oorlogsmateriaal'. ERZBERGEiRVS "V AL. Volgens een draadloos telegram uit Berlijn, is het resultaat van he.t overleg, dat tot nu toe tussclïen de meerderheidspartij is gepleegd en van de particuliere coifferen ties tusstihen de leidende personen <5er m. rderlieidspartijcn, al-dus samen te vatten,.-dat van'een aanblijven 'van Erzbcrger als minister geelt sprake kan zijn, onverschillig hoe het ..-II1 UeVloh-proces verder verloopt en hoe de uitspraak in het proces zal zijn. De „B. Z. a. Mittag'' gelooft te kunnen Ver onderstellen, dat Erzberger, indien hij niet meer als minister van Financiën aan het ro.r konit, ook zijn mandaat als afgevaardigde voor de Nationale Vergadering zal neerleggen. Ook in de centrtunfractiis thans de vraag acuut geworden of de rechter dan vei de linker vleugel' in deze partij de öyc-rband zal behouden. Van deze vraag hangt volgens het oordeel der Duitsche politici het lot van de regeerings- eoalilic af. Indien in het centrum de rechtervleugel- zege viert, dan is een toenadering van het centrum tot dc rechtscli; partijen en daarmede een ver zwakking van de coalitie te wachten, terwijl in dien de linkervleugel de overhand behoudt, er versterking van de coalitie daarvan het gevolg zal zijn, ALGEMEENS SPOQR,WEGSTAKING IN FRANKRIJK. Zaterdag heeft de Nationale Federal'c van 'Spoorwegarbeiders bevel' gegeven lot de alge- mcene staking. Aan hef', besluit tot aigemeene staking ging vooraf een beraadslaging van de „Confederation Gcucral-e du Travail", met het Hoofdbestuur van den Nationale: Bond van spoorwegpersoneel. IIe.t Hoofdbestuur vond het voorste! van. scheids:" .-hterjijr uitspraak der Regeeriug anaami.mclijk, daar hierbij d-c voor waarde werd gesteld, dat het w-erk eerst hervat moet zijn, en dat 't hoofdbestuur derhalve aan alle aangesloten organisaties een bevel heeft gegeven tot aigemeene staking met verzoek daarop te antwoorden. Volgens de bladen hadden de extremistische vakvereenigingen de leiders van den bond be dreigd' om, indien de staking niet werd gelast, zelf de Jeiiding in hand-en te nemen. Door het gegven bevel van mobilisatie komen tien-duizend man van het personeel der P. L. M. onder militair gezag te staan. O-md-at de staking thans feitelijk algemeen is, loopt de verbinding tusschen Londen en Parijs gevaar. Z. II. DE PAUS EN DE OEKRAÏNE. Den 22sten Februari is voor d: Oekraïne -een goede dag geweest. Op dien dag werd Mgr. Bonne, zaakgelastigde „van de Oekrainschc Missie bij dien Heiligen Stool door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. Een Oekrainschc delegatie vergezelde hem. Haar doel was Z. H. te danken voor de git van 100.000 lire, die Deze aan Oekraine geschonken ■heeft voor de Oekrainschc zieken en gebrek- kigen, welke gift in geld en medicijnen door den Hoogeerw. I-'atcr Genocehi, den apostoiisehen Visitator voor Ockraine, persoonlijk naar Oikraine zal gebracht worden. Gedurende het onderhoud, dat allerhartelijkst was en 20 minuten duurde, stelde Z. H. veel belang in den poli treken en gadsdienstigen toe stand van Ockraine en herhaalde tot tweemaal toe, dat Zijn vaderhart, Zijn zonen in Ockraine niet vergeten had en dat Hij de bisschoppen, priesters en het gcheele Oskrainsche volk zegen de uit den grond van zijn hart. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, 1 Wrijving tusschen de Ver. Staten en En-Rand. Uk Washington wordt aan de Waden in Engeland gemeld, dat er gevaar beslaat tusschen de Unie en Engeland, Dit zal ont staan in verband met liet Engelsch prolec toraat over Egppte. Een beperkende bepa ling n.l. over dit protectoraat zal in het .program der reseves worden opgenomen- Deze 'ieserve zal luiden: Het protectoraat van Groót-Brittannië over Egypte worde al leen beschouwd als een middel, waardoor cie nominale souvereiniteit van Turkije over Egypte aan liet Egyptische volk zal worden ,dcn overgedragen. Het zal door de -Vercê- nigde Stalen niet aanvaard worden alsof hef Engeland eenige souvereine rechten over Egypte zou geven of alsof het liet Egyptisch,, volk van een enkele zijner rechten op zelf bestuur zou berooven. Brand op een scheepswerf. - Volgensc een telegram uit New-York liccF op liet Gity Island een ernstige brand ge woed op de Jacobs-werven, waar de jachten „Shaxiiock" en Vanity zijn ondergebracht. Deze jachten werden niet 'beschadigd, maar vele andere werden een prooi der vlammen o.a. de „Myslery" van William H. Far- rell met een waarde van 240.000 gu den en de ,,ueeu" ter waarde van 300-000 gulden. In het geheel waren er 65 jachten or de ze scheepswerf onderg'bracht. Bij door d:o Entente beschuldigden. Ondanks het feit. dat de Entente toege stemd heelt om de in den oorlog begane vergrijpen voor den Duitschen rechter te brengen, arresteert z toch personen in het bezette gebied, aldus een beicht uit Frank fort aan de Vorwarts. Tc Sorgeloch is de landeigenaar Heinrich Elli in .hechtenis ge nomen. beschuldigd van tapijten in Frank rijk gestolen le hebben. D Pans en Jde hinderen der oorlogs land!',n. Naar verluidt, is thans het totaal der inschrijvingen, welke onmiddellijk aan den Paus gezonden werden, voor de kinderen der oorlogslanden, meer dan 8 millioen. De laatste belangrijke inschrijving kwam van een Spanjaard, die een hoogen prijs in de oterii haalde en den Paus daarvan een bedrag van 500.000 pesetas zond. Dij ïiiuuieieele positie wan Noorwegen. Zaterdag heeft de minister-president van Noorwegen een mededeeling gedaan aan de journalisten over de aanstaande biniien- landsche leening. Het bedrag der leening zal 100 millioen kronen zijn iegen 6 pet. De minister zette uiteen, hoe Noorwegen zich in een zeer gunstigen toestand bevindt, zoo dat her een binnenlandsche leening kan sluiten, waarvan de opbrengst voor het aan leggen van spoorwegen zal gebruikt wor den. De helft van den vischvoorraad, welke de staat gevormd hal. is al reeds ver kocht; over den verkoop van het overige wordt onderhandeld, Voorloopig krijgen wij weliswaar, geen betaling daarvoor, maar men mag ar niet aan twfelen. dat een zoo krachtig volk als de Duifschers op den duur aan zijn verplichtingen eal voldoen. Onrust iii Noord-Italië, Uit Milaan wordt gemeld, dat vier per sonen zijn gedood in een gevecht tusschen vertegenwoordigers van het gezag en een ontevreden menigte in Piove di Soligo, aen dorp van 5000 inwoners, 18 mijl noord- jvestelijk van Treviso in de provincie Ve netien - Met heele district Treviso verkeert in wanorde wagens den strijd tusschen de coöperaties en de socialisten om het her stellingswerk in de verwoeste stieken vaa de Piave. In de stad Vittorio 20 mijlen noord oostelijk van Treviso. hebben socialisten het raadhuis aangevallen en verscheidene vil la's geplunderd, waarbij zij liet meubilair dn brand hebben gestoken. Er zijn meer dan 100 arrestaties gedaan in het district Treviso en als protest is een aigemeene sta king uitgeroepen. Men vreest, dat deze zal overslaan naar Krcili, waar het aantal wer- keloozen zeer groot is. In de provincie Fer- irara is een staking van laudbouwarbeiders .uitgebroken. Senator Jenouvrier neett nc-t voorstel gedaan de generaals Castelnau eu Fayollo tot maarschalk te benoemen. I11 overleg met den ambtenarenbond is bij de Beiersehe Staatsspoorwegen de diensttijd weder tot 48 uren per week uit gebreid. Do maatschappij Weser te Bremen heeft haar bedrijf wegens kolengebrek op nieuw moeten stopzetten. Het. bureauper soneel blijft nog aart het werk. Do correspondent der ,,N. R. Crt," te Brussel meldt, dat het gezworc-nenhoï van Brabant do leden van den raad van Vlaanderen, die gedurende d,en tijd der Duitselie-bezetting aan Duitschland steuu waren gaan vragen ten behoeve van Vla-an. deren, bij verstek ter dood veroordeeld, heeft, met name Pierxo Tack, Jacques Lambr-iehts, .Verhees, Eniilc Vernieuw©, Tolesplioro Vandenbroeck, Francois D'u- nion. De zevende is Borms, die reed» vroe ger veroordeeld is cu in tie gevangenis zit. Norz, do Oosteurijkscke journalist, uitgever van „lTnformation", i.s veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De commissie, die het bestuur ral voe ren over het Saart-gebied, hoeft Vrijdag haar intrede te Saarbruclcen gedaan. De „Matiin" verneemt uit Londen, dat Roemenië op de conferentie een uitgespro ken succes heeft behaald. Het zal de H011- gaarsche gebieden die het nog' bezet houdt niet ontruimen, voordat de militaire mis sie, uit een Franse-liman, een Engelschmau en een Italiaan beslaande, zich ter plaatse lieeft vergewist van de materieele en poli tieke moeilijkheden, die aan de ontruiming vastzitten. Enkele weken ge-leden hebben wij ge meld, dat een Duitse li vaandrig, Wednhold genaamd, in bet Steokholmscbe blad „Ta- gens Nyheter" semsationeel-e onthullingen betreffende den dood van Kax.l Liebknecht en Rosa Luxemburg had gepubliceerd. Weinhold zou op wacht hebben gestaan voor het Eden-hotel en het geheele drama liebheu bijgewoond. Hij noemde zelfs dien naam van don voornaamste schuldige, den vaandrig H-offma.nn. Uit het onderzoek, dat naar aanleiding van deze verklaring word ingesteld is gebleken, dat het -geheela verhaal onjuist is. Weinhold heeft op het bewuste uur geen dienst gedaan en de vaandrig Hoffmann, die hij de hoofd schuldige noemde, is bij het regiment, daf in het Eden-Hotel legerde, niet hekend. GEEN DUIDELIJKE VOORSTELLING VAN ZAKEN. Menigeen met ons heeft het getroffen, dat óp oen der vergaderingen der Katho lieke transportarbeiders door een der de baters werd gezegd: de vrees voer revolu tie begrijp ik nu niet; wij staan gereed om onzo tabernakels en onze priesters te be sehermen. Deze uiting bewijst, dat wij Ka tholieken dicht bij elkander staan, welke verschillen er o-o-k kunnen zijn; liet heilig ste in leven en sterven vindt ons bijeen 116.) helder genoeg om op te merken dat mijn aanbrekenden dageraad niemand in dan aanvaller dezelfde persoon 'was, die zicli omtrek (pintdeEte die zijn boozen aanslag -Toen ik bemerkte dat ik den Meutel niet bij mij bad, liep ik de stoep ■tf o-m in het rond voor onze deur te zoeken, daar ik thans zeker meende hem eprloren te hebben. Terwijl ik hiermede bezig was (gij kondt zeker noig geen vijf minuten van mij af zijn), werd ik on verwachte van achteren, aangegrepen, en toen ik om hulp wilde roepen, duwde mijn aanvaller mij met forseh geweld een prop in den mond, welke van zulk een buitengewone grootte was, dat ik dacht te stikken. De schrik welke mij op clat oogenbiik beving, zal ik u niet pogen Je beschrijven, mijn hart klopte mij in 'Jt lichaam of het breken wilde, hel bloed scheen mij in de aderen te stollen en alles wat mij omringde, dwarrelde als een *oe$te mengel'-: ómp o-m mijn oogen. ik gevoelde dat ik een onmacht nabij was ëoch overmande ik jnij zelf en verloor veen enkele seconde mijn bewustzijn en *1 .gevoelde in dat mijn denkvermogen fceej; verward w03, wijn' geest bleek nog op den avond te voien bij ons had welen in te dringen en na,- zulk een heftig too- neel te hebben aangericht op de zonder lingste wijze verdwenen was. Hij lichtte mij als een veer van den giond en ijlde als ©en razende met mij langs bco-m en kegge, heuvel op, heuvel af, jot hij op den grooten weg buiten het dorp was ge komen, waar zich aan weerszijden uitge strekte en onafzienbare weilanden bevin den en zich des nachts geen enkel men- schelijk wezen opdoet, dat zulk een snoode daad zou kunnen beletten. 1 „Dier stond een tilbury gereed. Met buitengewone kracht hief hij mij op plaats te mij op de bank van liet rijtuig nam, even vlug naast mij plaats, en zijn zweepring nog dost sidderen en "beven, en "her- ter hand nemende, dreef hij met een; nam: „Zeg mij, of gij wilt po-gen jn'ij lief wilden ruk- aan de leidsels het paard tot te hebben, wanneer ik u good behandel." -i nespieuen, tro-;c mj, na mij met een vjoeik bezworen te hébben dat bij mij uoorsnekeb zou, wanneer ia bet waagde 0111 hulp te schreeuwen., cie prop uit mjjn mond -en vervolgde; „Zoudt gij mij lief kunnen hebben, of bet ten minste willen trachten?" ,Ik gaf hem geeft antwoord op tl e onzin nige vraag maar wierp hemA zoo ik mij heijnner een blik van de diepste verach f.ing toe. To: 11 ik bleef zwijgen, herhaal de hij zijn vraag zoo hartstochtelijk moge lijk, en nu ik hem weder het antwoord schuldig bleef, trok hij mij tot zich en druk te, zonder dat ik dit kon verhoeden, een kus op mijne lippen, die mij bij de beriune den meesten spoed aan, terwijl hij het dier, tóen het reeds aan 't draven was, nog meier aanhitste do-or eon onophoudelijk „hub" dat mij in de opren klonk als kwam het uit den mond van 'Satan. „Wij hadden nauwelijks een klein kwar tier mét den meesten spoed gereden, of hij wierp -een ondersoek enden biik ju het ronde en toen, waarschijnlijk omdat hij bij den Ik wilde hem een antwoord geven zijn vraag waardig, maar toen ik poogde te spre ken, weigerde mijn tong haren dienst.... helaas, de schrik had mij mijn spraak ontnomen". i „Die ellendeling", onderbrak Èduard. „O, mocht, ik hem nog eenmaal in mijn leven ontmoeten, hoe duur zou hij mij dien en- kelen kus reeds betalen. Wat zou hij te lijden hebben voor zooveel smart -en angat u aangedaan. Gij hem be minnen. Het is ook wel. eene schoons ma nier' om de genegenheid van eene vrouw voor ons op te wekken de man moet krankzinnig geweest zijn." „Hij was dit zonder twijfel bij-Wijlen wan neer zijn hartstocht hem vervoerde. Nooit heb ik geweten dat er in ons beschaafd werelddeel zulke menschen bestaan, „Keurt gij mij gten antwoord waa'rdig" v-ervolgde de snoodaard, als kadde hij zich over de grofste miskenning van mijne zij de te beklagen, „hel zal u mets baten, gij zijt de mijne en zult boeten voor den smaad waarmee uwe moeder mij heeft overladen." j „Zeide liij dat?" vroeg Eduard, „wat mag dat betéekenen? En verklaarde hij zich niet verder? AVaarom had uwe moe der hem dus behandeld?" „Dit heeft hij mij, niet gezegd en spra keloos als ik was, kon ik er hem niet naar vragen", antwoordde Laura. „Is er nog altijd niets in het gedrag van mijne moeder opgehelderd? Heeft zij u in al dien tijd nooit iets van haat vroeger leven ver haald?" U 1 i„ „Helaas, zij js óp dat punt vopi' mij' altijd wri gesloten b,oek gebleyen," -riep Eduard klagend. „Ik geloof dat dj pastoor 't hi«rin met haar veel verder zul brengen. Er is in hare houding tegen over mij in .den laateien tijd iets wat zeer onaangenaam voor mij is, zij stclr niet het minste vertrouwen meer in mijn bekwaamheid als arts, verbiedt mij haar- recepten voor te schrijven, en zegt dat' baar kwaal niets anders dan een ziels ziekte is, waarvan hec geloof in haar ge< kruisten Zaligmaker liaar alleen herstel len kan. Zij heelt zich meermalen on- geveer in dezelfde bewoordingen uitge drukt, meestal zinspeelde zij in de verte op hetgeen zij beweerde haar medicijn te wezen. Eens zooals ik u heb verhaald ging deze vergezeld van een verheven blik op het kruisbeeld dat haar depastooi ten geschenke heeft gegeven". „Dit aiies moet ju niet verdrietig ma- kien", hernam Laura; „wanneer gij waarlijk ©en vriendenhart voor haar in uw boezem omdraagt, zult gij har© herstelling toftr juichen, ook al komt zij zonder uwe hulp tot stand. Ik heb het altijd wel gezegd da! zij aan ©en zielskwaul lijdende was, waarop -uw© medicijnen zonder uitwerking moasle» blijven, maar gij hebt mij nooit willen ge looven. 1 1 Intussch'e.ü, mu gij opnieuw, 'de gW

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1