TWEEDE BLAD Maandag 22 Maart 1920. BINNENLAND GEIEN6D NIEUWS Landbouw en VeeteeSt Kern en öciiooi KEUH C&ZAREfl. Provinciaal Nieuws DIENST HOEK VAN HOLLAND- HARWICH. Naar de ,,Tel." verneemt, aal in het be gin van Mei, de Great Eastern Railway we der een dagelijikschen dienst openen tus schen Hoek van Holland en Harwich. Het .voornemen bestaat, dat de booten dan des morgens te 5 uur te Hoek van Holland aan komen en des nacbts om 2 unr vertrekken zullen. HET VERKEER MET DUITSCHLAND. Wij vernemen, dat het spoorwegverkeer met Duitiscbland over Kleef en Goek. her steld is GEEN GOEDERENVERVOER NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, worden tot nader be richt geen zendingen meer ten vervoer naar Duitsehland aangenomen, uitgezon derd: 1. Zendingen aardappelen van Duit- sehe stations, geadresseerd aan de Reiehs- Kartoffelstelie te Dusseldorf; 2. zendingen verscke visch, vleesch, vet, vetstoffen, melk, margarine, versche groenten naar Duitsehe stations. De „Transportbeseheinungen", afgegeven door het Duitsehe gezantschap te Den Haag, zijn ongeldig. |r i n MOORD TE APELDOORN. Maandagavond omstreeks 7/4 cur heeft te Apeldoorn een afschuwelijke ntoord plaats ge had op de echtgenoote van den landbouwer D. Kikkert aan den Deventerweg even voorbij het landgoed Hohenheim. Op dat uur kreeg de verslagene een bezoek van een zekeren P. S., Mn jongen van 17 jaar, die haar vroeg of zij 'eieren te koop had. De vrouw ging in de ach terkamer en terwijl' zij zich voor de kast bukte om eieren te krijgen, schoot de onverlaat haar met een revolver in het achterhoofd, waarop <iê dood bijna onmiddellijk gevolgd moet zijn. Tïij heeft daarna het huis doorzocht, doch werd "gestoord door de komst van Kikkert die uit was geweest voor zaken. Ook op dezen werd door S. een schot gelost, dat hem aan de kin verwonde. Er ontstond een worsteling, waarbij 'de moordenaar nog drie schoten loste zonder te treffen en hij gelegenheid vond zich los te rukken en in het bosch achter het huis te ver- jftwijnen. Kikkert, die hevig bloedde, riep de hulp der buren in. De politie en marechaussee (werden gealarmeerd die ter plaatse een onder zoek instelden. De dader, wonende aan den Holthuizerweg, ■yverd gearresteerd en bekende zijn misdaad. Diefstal was de eendga drijfveer. Er wordt nog verteld, dat liij geld wou heb ben om naar Amerika te vertrekken. Hij be kende reeds eenige maten in het huis van Kik kert te zijn geweest met de bedoeling een roof moord te plegen. Het parket te Zutph'en is met het gebeurde in kennis gesteld. 1 EXPLOITATIE VAN VREEMDE- l LINGEN Van een reiziger, die een dezer dagen uit 'België kwam, vernam de „N. Crt." het vol gende ergerlijk feit: Aan het station te Roosendaal', welks wacht kamers langzamerhand weder het internationaal karakter van voor den oorlog gaan aannemen, wilde een uit België aangekomen Engelschman, die ge<en tijd had in Roosendaal' een wisselkan toor op te zoeken, met Fransche franken of ponden sterling een kleine consumptie betalen. Dat kón, doch de kellner scheen de waarheid dat all'e waar naar zijn geld is op eigenaardige Wijze uit te leggen. Voor den Franschen frank kreeg de Engelschman 15 cent, hoewel die frank 'dien dag 22% cent kostte; voor het pond ster ling kon de reiziger 8 krijgen, terwijl de (waarde dien dag 10.721^ bedroeg. De lcellner, gewezen op het bedenkelijke van feen dergelijk wisselbedrijf, deelde mede, dat zijn patroon, de pachter der buffetten, de door hem aangegeven „koers" had vastgesteld. Als motief IWerd opgegeven het feit, dat de koers van het vreemde geld dagelijks sterk wisselt en dat men niet eiken dag naar een wisselkantoor kan loopen. Wij hopen met het blad, waaraan wij deze aachter, die overigens het grootste deel van de stationsLuffetten in ons land exploiteert, zijn eigenmachtige koersbepaling van nu af zal •■aten varen en zal leeren beseffen dat hij het fatsoen in zijn bedrijf hoog heeft te houden. Ook voor onzen goeden naam in het buiten land en voor ons vreemdelingenverkeer. PAS OP VOOR DEN SLEUTEL. Verscheidene inwoners van het Gehler- eehe Hengelo kregen dezer dagen een ken nisgeving van aankomst van een aangetee- kend stuk. Er bleek bij het afhalen 0.65 rembours op te zijn, waarvoor men 't stuik waarin een bijzonder soort sleutel, in ont vangst kon nemen. Afzender is een zekere heer Schönberger te Zittau (Saksen), die ap deze wijze zijn inkomsten tracht te ver meerderen, EEN ZONDERLINGE SEKTE. Aan het Woerdensch Verlaat onder de gemeente Nieuwkoop is sedert een paar ja ren de zetel gevestigd van een godsdien stige sekte, waarvan men reeds veel zon derlings te hooren komt. r Zoogenaamd op gezag van den Bijbel .dicteert men er van allerlei en als uiter lijk kenmerk betracht men het vieren van den Sabbath en het laten groeien van den haard Het hoofd der sekte zoo wordt aan «De Tijd" geschreven is de 32-jarige Dirk van V., los werkman, ten wiens huize de aanhangers zeer vaak bijeenkomen en die aok eenige malen elders het woord ging voeren. Hij stelt zich voor, een nieuwe we reld te stichten waarin hij als profeet en eonig opperwezen zal optreden. liever dagen is hij geverbaliseerd omdat t. weigerde aangifte te doen van een te hu;-/e gehe.cn kind van een fami lielid, dat man en vier kinderen verliet om „vrede" te vinden bij haar zwager. Hij weigert de aangifte, waartoe het Burger lijk Wetboek hem verplicht, zoogenaamd uit gemoedsbezwaar. Het doen van aan gifte noemt luj strijdig met het gebod des Heeren. Alleen Gods wet erkent hij en niet die \an menschen. Hij gaat liever zijn ge heide leven in de gevangenis, dan dat hij bukt voor den vorst der duisternis! Klaarblijkelijk is hier een dier vele sek ten herrezen, welke in den eersten tijd van de wederdoopers uit den Bijbel allerlei in- d'ividueele opvattingen haalden welke tot de bekende historische excessen leidden. DE KWESTIE OLIVIER. Aan een nota van den Minister van Ma rine a. i- onlleenen we het volgende; Zooals bekend is, werd bij de behandeling van de Maiinebegrootiog in de Tweede Ka mer op 12 December 1919' door minister Bij level d, opkomende tegen de in een publi catie van den luitenant ter zee Olivier ge geven voorstelling, als zou hij binnen een zeer kort tijdsverloop eenige malen van mee ning veranderd zijn omtrent het al dan niet handhaven der kruisers, o. m. gezegd: „het geen in dit opzicht door den heer Olivier is medegedeeld, is inderdaad gelogen en ten dentieus voorgesteld." Genoemde officier, wiens plaatsing bij het departement sedert is ingetrokken en die voor zijn laakbaar gedrag weid gecorri geerd, heeft zich beklaagd over de hiervoor aangehaalde qualificatie. Op verzoek van zijn ambtsvoorganger heeft de minister een onderzoek ingesteld, waarbij hij tot de con clusie is gekomen. dat van een wisseling in de meaning van minister Bijleveld op de door den lieer Oli vier genoemde data 20, 22 en 24 November geen sprake is geweest, terwijl de beslissing inzake het pantsercontract op 11 November is geschied; dat de luitenant ter zee Olivier, niet ge heet op de hoogte zijn van de ware toe dracht der feiten en afgaande op onvolle dige gegevens, in zijn publicatie van den loop der zaak een onjuiste voorstelling heeft gegeven, die haar tendentieus maakte; dat de luitenant ter zee Olivier eerst staande het onderzoek gekomen is tot de juiste kennis der feilen en daardoor tot de conclusie in dit opzicht gedwaald te hebben; dat het gehouden onderzoek elk vermoeden, dat hij opzettelijk onwaarheid heeft gespro ken of bedoeld heeft door het onjuist voor stellen der feiten daaraan opzettelijk een tendentieuze beteekenis te geven, weggenomen heeft. EEN NIEUWE TRUC. Sinds eenigen tijd hebben de zakenlui tè Aken besloten hun waren en artikelen aan Hol- i'ar.dsche lcoopers veel duurder van de hand te doen dan aan de Duitschers zelven.Dit is oor zaak van een nieuw beroep. Aan de Duitsch- Hollandsche grenzen bij Kerkrade staan nu Duitschers de Hollandsche koopgragen op te wachten, en bieden aan voor han de waren in Aken te koopen. Van de diensten der gedien stige Duitschers wordt druk gebruik gemaakt. De winst wordt gedeeld, plus een fl'inke fooi. DE BEWAKING VAN DEN EX-KEiüER; Vanwege het ,,Hbld." is, naar aanieiuing van de ioopende geruchten in os biauen- en buitenlanosche pers over de bewaking van. den ex-keizer, een onderzoek naar ue bewaking ingesteld. Het resultaat ervan laten we hier volgen: Verleden Za-ternag heeft de ex-keizer per auto een bezoek gebracht aan het kasteel te Doorn, door hem aangekocht, dat voor zijn toekomstig verblijf wordt gerestau reerd. Ofschoon hein gea-egeld Duitschje nieuwsbladen woraen toegezonden, was de gewezen souverein nog slechts uoor de Ne- derlandsche ochtendbladen hekend met de strubbelingen tusschen de Ebert-Noske- regeering en de Baitische troepen uit het kamp te Döberitz. Die berichten vestigden toen nen indruk, dat het gevaar voor de Duitscne regeeriug was geweken. Eerst Zaterdagavond, na het te acht uur op het kasteel van graaf Bentinok begin nende diner, is den gewezen keizer uoor zijn tafelgenooten meegedeeld, wat in de inmiddels bezorgde Nederlandsehe bladen stond over den voorloopig geslaagoen staatsgreep. Toen waren reeos een dertig tal rijksveldwachters en maréchaussees ge arriveerd om de bewaking te verscherpen. Sedert Zaterdagavond heeft de ex-keizer zich niet meer buiten de muren van het landgoed vertoont en bepaalde hij er zich toe, te wandelen in het tuingedeelto achter het kasteel. Tot het kasteel en het tot het landgoed behoorend terrein worden slechts zij toege laten bij de bewakingspolitie als geëmplo yeerden van den ex-keizer of van graaf Bentinok bekend. Zij moeten in het bezit zijr. van een toegangskaart, door den rent meester van hot kasteel verstrekt. Het kasteel van Amerongen ligt in een reusachtig vierkant, waarvan de hoofdin gang zich bevindt aan de Drost-estraat; die zijde van het terrein is door een muur van omstreeks 214 M. hoog van den openbaren weg gescheiden, evenals de andere zijde van het vierkant, Ioopende van genoemde straat in de richting van den Neder-Rijn. De weg naar de rivier is open voor 't pu bliek verkeer, doch op beide wegen wordt zoowel 's nachts als overdag scherp gesur veilleerd. Dit betreft duts den vóórkant en die rechterzijde van het landgoed; tusschen deze laatste en den rivierweg bevindt zich de kasteelgraeht. Links van den hoofdin gang ligt een smalle weg, particulier ei gendom van den kasteelheer, het pad is voor het publiek niet toegankelijk, de ver bindingsweg tusschen de linker- en de rechterzijde van het landgoed evenmin. Op deze drie wegen surveilleeren dag en nacht rijksveldwachters met geladen karabijnen in den arm, er is een drie ploegenbewa- klngisdienst ingesteld en het lijkt onmoge lijk, tusschen deze postenketen door te glip pen. De bewaking bepaalt zich niet tot deze drie wegen: de beide zijpaden en het ach terpad. Rechts van den hoofdingang: poort met ijzeren hek, is een klein gebouwtje inge richt tot wachtlokaal der rijkspolitie, vóór die hoofdpoort staat een rijksveldwachter als ,,post vóór het geweer"- "Wanneer het iemand lukken zou onge hinderd door deze poort te komen, doem den nieuwe hinderpalen voor hem op, op zijn ongeoorloofden tocht naar het kasteel. Want honderd meter verder is weer een sterke poort, een golving van de breede op rijlaan voert er heen. Daar hebben goedgewapende marechaus- seé's de wacht betrokken, flinke mannen, die zich, zoomin trouwens als de man schappen der rijksveldwacht, niet om den tuin laten leiden. Wéér honderd meter verder, men kan bij den hoofdingang het drietal in zijn archi tectonisch schoon bewonderen, de dérde poort, bewaakt als de beide andere. Dan oen zwenking naar rechts, en ge bevindt u op het plein, vóór het prachtige kasteel, dat thans tot tijdelijk verblijf dient van den ex-keizer en zijne gemaliD. Ook op dat plein vóór, tusschen het geboomte naast en achter het kasteel, bevinden zich bewa- kingsmanschapp en, zo o dat, voor één 0 0- genblik aangenomen, dat de ex-heerseher zou willen vluchten, hem dit thans onmo gelijk zou zijn. En a-ls een ondernemende Duitsehe vlie ger zon willen probeeren op de weilanden buiten het landgoed, of binnen de muren ervan te landen, zou 't hem, zelfs in uen tijd, dat de bewaking minder streng was doorgevoerd slecht zijn vérgaan; de wei landen ziju met tal van slooten doorsne den het landgoed van graaf Bentinog is voor het neerstrijken te dicht met hoornen beplant. Zóó is thans de verscherpte bewakings toestand en toen de secretaris-generaal in algemeenen dienst, mr, J. B. Kan, Maan dagmiddag een dienstbezoek aan het kas teel bracht, werd hem door de hewakings- manschappen eveneens om zijn toegangsbe wijs gevraagd. Was men, tot vóór den jongsten Berlijn- echen staatsgreep, zéér karig met het ver- leenen van toegang tot landgoed en kas teel, nu komt er, zonder speciale reden, niemand in, diie niet tot het dienstpersoneel van den gastheer of tot het beperkte ge volg der beide gewezen majesteiten be hoort. Dat zal worden volgehouden, óók als de bijzondere bewaking niet meer noodig ge acht wordt. Want in die naaste omgeving van den ex-keizer is men ervan overtuigd, dat deze niets liever wil dan zijn levensavond te slijten in do kalmte, die het deel is van don vergeten burger. ACHTERUITGANG. Als een bewijs van Uen achteruitgang van en de verliezen gtieden in den tuin bouw over het geheele lana, laten we hier een, aan do „Veldpost" ontleend, staatje volgen. Do omzetten van alle tuinbouwveilingen in Nederland, verdeeld over de verschil lende groepen, bedroegen in 1919 en 1918 respectievelijk: Noord-Holland 26.598.965 33.041.163.) Zuid-Holland 28.734.204 49.777.221). Gelderland, Utrecht en Overijssel 8. 632.183 11.524.915.) Zeeland 3.901.899 4.103.974). Noord-Brabant 4.303.706 3.688.192). Limburg 2.174.768 6.046.476). Friesland 3.060.464 5.123.166). Groningen, Drente 978.012 3.696.840). In totaal dus. in 1919 78.284.201 tegen 116.986.947 in 1918. Commentaar overbodig....!! MISSIEHUIS TE TILBURG. Naar wij vernemen zal door de Missio narissen van het Onbevlekt Hart van Ma ria, die in ons land te Vught reeds een Missiehuis bezitten (Sparendaai) ook te Utrecht een Missiehuis worden opgericht. Retruiten voor niet-Katholiokon. Naar wij vernemen zal van 3 tot 10 April ut het St. Clcmens-Huis te Noordwijkerhout een Katholieke retraite worden gehouden voor ont wikkelde niet-katholieke heeren, van 17 tot 24 April een in het Retraitenhuis te Uden voor niet-lcal'hoi'ieke dames. Bij de eerste zullen dr. Jac. van Ginneken S.J. en dr. Al. Slijpen S.J, bij de tweede dr. Jac. van Ginneken S.J. en Willem Kcntper S.J. de leiding der geestelijke oefeningen op zich ne men. VERDUISTERING. Voor de Rechtbank te Utrecht stond terecht een procuratiehouder der Nationale Bankver- eeniging te Utrecht, die op 26 Januari j.l. zich door de beambten der kas dier instelling liet uitbetalen een bedrag van £30.000, die volgens ham door het kantoor te Woerden waren opge vraagd. Hij boekte dat bedrag op naam vau den cliënt „Zilverfahriek1 te Voorschoen", wier kredieten over langen termijn .oope-n, zoodat hel geval niet spoedig zou worden opgemerkt. Met da 30.000 ging bekl. naar Den Haag ex werd daar 's avonds nog in een hotel ge arresteerd. Beklaagde die 14 jaar in dienst der Na tionale Bankvereeniging is en steeds goed heelt ■opgepast, was aan net speculeeren gegaan, kwam daardoor in schuld bij de Nationale Bank vereeniging en had in verband daarmee zijn .ontslag aangevraagd. Hij verzekerde, wanneer men het niet tijdig aan de Bank' gemerkt had, d:e f30.000 den volgenden dag Leruggegeven ie zullen hebben. Het O. M., waargenomen door Mr. Stcen- berghe, hield' rekening met b&kïaagde's gunstig verleden en zijn getoond berouw en eischle 9 maanden gevangenisstraf De verdediger, mr. Oenier, pleitte vrijspraak, op grond dat hier geen verduistering heett plaats gehad. Gok verzocht hij bekiaagdca on middellijke invrijheidstelling. Op dit laatste besliste de Rechtbank' afwij zend. Uitspraak' 22 Maart a.at („Maas-I}'."). I" 1 itS» Ingezonden stukken ARBEIDSBEURZEN OVER HEEL HOLLAND. Een der moeilijkste problemen, 'die de crisisjaren ons op .te lossen geven, is wel dat van de werkloosheid. Te milde ondersteuning; werkt luiheid of arbeids- schnwheid in de hand, en in de gfroote steden mogen arbeidsbeurzen en steun- comité's al in elkanders lijn werken, de groote vraag js, of 't thans niet wen- schelijk zou zijn, dat h e t R ij k, de ar beidsbeurzen der gemeenten overneemt. M.i. behoort die vraag bevestigend be antwoord te worden. Immers, de kos ten worden door den Staat vergoed, daartoe door den belastingbetaler in de gelegenheid gesteld. Méér dan nu 't geval is, behoeft het niet te kosten. Financieel bezwaar is er dus niet. V/el groot practisch voordeel. Het Rijk zou als 't ware één groote arbeidsbeurs zijn, met afdeelingen in iedere provin cie. Deze houden elkander op de hoog te van vraag .en aanbod en slechts, wan neer er absoluut geen werk, van wat ook (iets wat practisch niet voor zal komen), is, dan pas geve men onder steuning. En per dag om de werkkans zoo groot mogelijk té doen zijn. De Rijksbeurzen moeten dan kansen'biéden, niet alleen voor den arbeider, maar voor allerlei betrekkingen voor beide geslach ten. ,voor den arbeider, zoowel als voor den winkelier, of voor den dokter. Het eenig menschwaardig bestaan is, dat van den mensch, die ernstig mee wil werken aan den wederopbouw der Maat schappij, ieder naar zijn aard en ont wikkeling. En de verdiensten en tijds duur maken beide, dat ieder voor zich zelf zorgen kan. Wie zal in dit licht bezien, ontkennen, dat werkverschaffing Staatszorg is? Méér nog dan gemeen- tezorg. vooral waar de Staat de gemeen ten geldelijk helpt. Wie wil er aan medewerken, deze zaak nu eens flink aan te pakken? J. L. (De geachte inzender ziet één ding voorbij, n.l. de weiischelijkheid van krachtige arbeidsbemiddeling door vak verenigingen, alzoo het particulier initiatief ten deze. Overheidszorg is goed, als er zoo lang het particulier initiatief ontoerei kend genoemd moet worden, doch het doel van ons streven moet zijnar beidsbemiddeling door vakverenigin gen, voor zoover noodig bijgestaan 'met raad en daad (subsidie door cle Over heid. Red.) - "1 1 1 UT «fn—1 I I i. 1» EEN AARDIG STAALTJE VAN TE GENWERKING OP 'T PLATTE LAND BIJ DE MALARIA BESTRIJDING. Bij een beschrijving over het werk der colonne schrijft „De Ort." het volgende Een minder welwillend onthaal vonden we in de boerderij „De Bijenkorf" in den Midden-Boernster. Toen de doktor op zijn kiorbe zakelijke manier uitlegde, wat het doel van onze komst was, antwoordde de boerin, achter de tralies van haar deur: Ik houd er niet van. De boerenbevolking beeft 'Benig re spect voor dokters, En toen dr Sieburgh zei, dat hij dokter was, veranderde dat de zaak een weinig. Toch durfde ze niemand in den stal te laten, daar liaar man niet thuis was. Maar de dokter hield vol en eindelijk konden we de stal binnen gaan. Het was een warme stal en de staarten der koeien waren met touwtjes aan den zolder bevestigd. We schreden langzaam tus schen die opgeheven staarten door, wat met het oog op de ongeneerdheid, kooien eigen, voor ons stedelingen een ge- gewaagd stukje was. Een verticale duik met een vliegmachine heeft mie niet dat wee gevoel bezorgd, dat ik da,ar in dien lauwen, gevaarlijken stal kreeg. Ik was dolblij, dat onze jonge en veelbelovend© vriend Beetstra eindelijk zijn zin had en een hoopje van ongeveer dertig Anophe les opgespoord had. Bij het verlaten van den stal kwam de boer met zijn wagentje het erf oprijden. Met een gelatenheid, die ik in den dokter bewonderde, legde hij het ge val uit. Muggen? vroeg de boer verbaasd. Als we hem hadden verteld dat er Brontosaurussen in zijn -eendenkooi aaln het dominospelen waren, had bij niet meer verwondering aan den dag kunneta leggen. Muggen, zei hij langzaam, o, ja, muggen, En wat zou dat? Er zijn muggen, die de malaria teweegbrengen, antwoordde de dokter met Jobsgeduld. Malaria Ja, Heeft u wel eens last gehad van koorts? Koorts? vroeg de eigenaar van „De Bijenkorf" Ons doel is nu, omdat di-e muggen de malariakoorts overbrengen, op alle boerderijen es na te gaan, of dia muggen er zijn.' Of ze er zijn? Ja. O. En de boer liet 0113 in delf steek en wijdde al z'ij'n aandacht aan het paard dat zijn wagentje liad getrokken. Beetstra kwam eindelijk naar buiten en we zagen een langó gro-anxj sifcroop op zijn blauwe jekker.. De houding van 'dezen boer was niet welwillend, sprak dr. Fdeburgh on verstoor- 'baar.- Het .vfcrtliënfc Sjahbeveliiig wat wt anders pok doen, den veldwachter mej te nemen, Dat boezemt den boepqn nicpr vertrouwen, in. t Op een andere boerderij beloofde! dia boer ons, dat hij de muggen zeil' zou vangen, Zieker at calendae Oraecas. ASSENDELFT. ASSENDELFT. R. K. V o 1 k s b 0 n d. Nadat de voorzitter de algemeene ver gadering had geopend met gebed en met een hartelijk welkomsvvoord, wer den de notulen door den Secretaris, den heer K. Stam voorgelezen en onder dankzegging door de vergadering goed gekeurd en vastgesteld. Kwam ter tafel een verzoek van de Onderafdeeiing Spaarkas „St. Anthonius van Padua" om uit de kas der afdeeling een voor schot ad f60 voor administratieonkos- ten. Bii de bespreking over dat voor stel werd nog eens nadrukkelijk gewe zen op het groote nut van sparen en werd geconstateerd, dat het jonge in stituut reeds vruchtbaar werkt. De spaar kas werd in de bijzondere aandacht der leden aanbevolen. Het voorschot werd natuurlijk niet algemeene stemmen verleend. In samenwerking met de besturen van de onderafdeeiingen zal worden me degewerkt aan het verzamelen van ge gevens voor arbeiders-budgetshet kan zijn nut hebben, de noodige gegevens en cijfers te bezitten ter beoordeeling! van den levensstandaard voor de arbei dersgezinnen. Bii het slot der vergadering hield de heer Th. Huipe een kort en krachtig referaat over de navolging van den H. Willibrordus, onzen patroonheilige, die ons in de vroegere eeuwen het H. Geloof heeft gebracht, hetwelk wij moe ten naleven en verdedigen, met alles wat in ons is, tegen het moderne hei dendom. De Voorzitter dankte den spre ker voor diens opwekkende woorden en sloot met gebed de bijeenkomst. Mond- en klauwzeer. In het zui delijk deel der gemeente heerscht deze ziekte op schrikbarende wijze; bijna geen boerderij blijft vrij, hier en daar is de ziekte zoo kwaadaardig, dat er oud en jong vee, vooral veel kalveren, aan, sterven. Naar men ons bericht komt de ziekte ook al voor in enkele stallen van veehouders in het Noord Einde. Velen hopen, als zij toch een beurt moeten hebben, dat de ziekte maar ge durende den staltijd komt. In de Mei maand zou de schade een ramp betee- kenen. Burgerwacht. De heer Barn- hoorn, voorzitter van de Assendelftsche Vrijwillige Burgerwacht, heeft als zoo danig ontslag genomen. Dat ontslag is onder dankzegging voor de bewezen diensten verleend en in de jongste be stuursvergadering is deze functie op gedragen aan den heer J. v. d. Laan, die reeds commandant der Burgerwacht was. Met deze verandering, welke een verbetering is, komen het voorzitter schap en het Commandantscbap en één hand, wat voor vlugge adfoeriing van zaken, zeer bevorderlijk zal zijn. Kerk schapen. Naar wij vernemen heeft de verkoop van kerkschapen een goed en bevredigend resultaat opgele verd. De prijs was vrij hoog, gemid deld f59 per dier. Drie' schapen zijn door den dood verloren gegaan. Dat verlies gaf echter geen schadepost, want de bouten brachten nog ruim de inkoop som der jonge dieren op. Voor het Kerkbestuur en de weiders is de to tale uitslag een succes en een groote voldoening. De Stille Ommegang. Ruim een honderdtal mannen en jongelingen van St. Odulphus' parochie waren Za terdagavond om half 12 in de kerk bij eengekomen. Onze ZeerEerw. heer Pastoor celebreerde een kort lof en hield een begeesterende toespraak tot zijn mannen, die den tocht naar Amster dam gingen ondernemen om daar door hun Sti.le Omgang der wereld te too- nen hun groot geloof in de H.H. Eu charistie. Deze middernachtelijke plech tigheid in onze majestueuzén Room- schen tempel, liet niet na bij de bede vaartgangers de goede devote stemming er in te brengen. Welgemoed en ver vuld van Roomsche blijdschap, trokken onze pelgrims er op uit en bereikten tegen 4 uur in den morgen de aloude Amstelstad, om daar de geestelijke oefe ningen ter eere van het H. Sacrament van Mirakel in eerbiedige stilte te vol brengen. Assendelft's mannen en jonge lingen hebben met dezen pelgrimstocht een schoone echt Katholieke daad ge steld. HEILOO. HEILOO. Desmaakervan we^r. Wederom heeft men ingebroken in de winkeletalage van G. Jongejan. Er wordt voor een bedrag van pl.m. f40 vermist aan chocolade enz. Ook bii den slager Pranger heeft men door openduwen van het bovenlicht met een stok getracht worsten uit de eta lage te lichten. Daar de stok echter naar binnen is geslagen werd daar niets vermist. Brand. Zondagmorgen ontstond, door onbekende oorzaak, brand in de schuur van Mej. de wed. Liefting aan de Oosterzijde. Toen men den brand gewaar werd viel aan redden der schuur ot inhoud niet meer te denken. Een handkar, een nieuw rijwiel en gereed schappen verbrandden. Een en ander was laag verzekerd. AKERSLOOT. AKERSLOOT. L. T. B. Dinsdagavond zal alhier eene vergadering .plaats heb ben tot het oprichten van een afd. van de L. T. B. Daar de heer Klaver, jWestdijk, Alk maar, deze vergadering zal leiden, en de heer Ruijter uit Leiden zal komen spre ken, verwachten wij, dat geen enkele: land- en tuinbouwer van hier op, dte vergadering zal ontbreken.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5