R..Ê. MIM.IWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORP-HÖLtANrB Wat de Fers zegt BUITENLAND HET WITTE HUIS. Mannen mn karakter! FEUILLETON No 8/ SJonderdag 15 April IVZl). 13e Jaargang Verschijnt dagelijks Bureau: HOF ALKMAAR. - Telefoon: JÊEKt™!™ 433' De ioesiaiid in Duiisehiand. lpu- ONS ML AD Abonnementsprijs: Per kwartaal s f 2,—, 'franco per post f 2.50} Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 booger. Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0,25j Reclames per regel 1 0.76; Rubriek „Vraag en aan- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.00. f f. fer Aan silo afecnné's wordt op Eer.vrAsg grstïs een polis verstrakt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van SSOO,-, f400-, f £00,-, flOO,-, «60,-, f 35,f IS.-» Als men de Communistische sprekers en sell lijvers wil en kan geleoven. dan zijn de belijders van het Communisme de edelste menschenvrienden, die er bestaan. Er wordt wel beweerd, dat de heeren hier en daar als ze er kans toe zien een beetje „raar" optreden, dat ze 'n niensch, (een bourgeois" wel te verstaan) vrij ge makkelijk naar de andere wereld helpen dat ze het met 't tndjn en dijn ook in com- munistischen zin (ailemaal evenveel!) niet zoo nauw nemen, dat zij de échtste commu nisten zijn. die in naam van het vertrapte proletariaat voor zichzelf het meest weten binnen te halen dat ze er tamelijk losse" begrippen van zedelijkheid op na houden (ge tuige de verontwaardiging van Wijnkoop en aonsorten bij de inbeslagname van een po-r- nographisch werk, getuige ook de behande ling en. handelwijze van vrouwen en meisjes in venbolsjewist gebied Maar dat is allemaal leugen en verdacht- Biakiïig- De Communisten zijn edele, idealistische menschen. mannen van karakter! 't Zijn juist de niet-communisten die zich •an al die leelijke dingen schuldig maken Lou'tje de Visser heeft het den menschen In een dezer dagen te Den lip door de com munisten belegde vergadering eens flink ge- aegd. „Als het waar is. wat in die burgerlijke bladen over de bolsjewiki gezegd wordt." zoo betoogde Lou'tje, ,,dan moeten het wel groote schurken zijn.Dochhet is anders," zeide hij: „De kapitalisten voelen wel, dat het met hen vericeerd zal gaan, als de ar beiders zooveel te zeggen krijgen en •- daarom is geen middel hun te smerig om de communisten er onder te houden. En dit moest voor de arbeiders al het bewijs zijn. dat zij op den goeden weg zijn," *t Is in de oogen van Lou'tje misschien wél een brutaliteit, waar ,,de kogel" op staat, maar wij kunnen' de verleiding niet weer staan op bovenstaande tirade een kleine va riant te leveren, en wel naar aanleiding van het pas bekend1 geworden feit dat de feeeren Communisten in het Roergebied zich ateï ontzien den Fraoschen. die tuk zijn op „motieven" om de wederrechtelijke bezetting van meerdere Duitsche steden goed te praten en als gemotiveerd vóór te stellen, aan het woelige leugen-materiaal te helpen, zoo doende land en volk verradend, enkel en al leen om schandelijk eigen voordeel. Van de Communisten in het Roergebied kunnen we zeggen: „Ze voelen wel. dat het met hen ver keerd zal gaan, als de Rijfcsregeering zooveel te zeggen houdt en daarom is geen middel hun te smerig om de macht 3er Rijksregeering te fnuiken. En dit moest voor de rijksregeering al het" be wijs zijn, dat zij zich op den goeden weg bevindt." Inderdaad! Géén middel is den Commu nisten daar tesmerig! Ze zijn er in het Roergebied! niet voor te- ruggeschrokkendoor staking, moord, roof, doodslag, plundering en door terrorisatie op alle mogelijke wijzen het volk in de treurig ste ellende te storten', zich in hun „leger" ge dragend als schandelijke kwajongens en bandieten En nu ze zien, dat er aan hun bandieterij een einde gemaakt wordt door de regeering. nu deinzen ze er niet voor terug, landver raad tie plegen door te heulen met den vijandi van land en volk, door dezen leugens mede te deelen, welke in de voor dezen geschapen precaire omstandigheden als troeven kunnen worden uitgespeeld. Zij het dan ook. dat het valsche spel aan stonds dóór een ieder doorzien wordt. Van uit Parijs dat spreekt, doch 't strekt niet tot eer, van zoo'n „smerig" middel al bij voorbaat gebruik te maken door het bericht over de wereld te verspreiden! wordt ge meld, dat vertegenwoordigers van de arbei derspartij in het Roergebied (van welke ar beiderspartij, dat wordt er maar niet bijge zegd: dat is voor ons ook duidelijk genoeg!) voor de intergeallieerde commissie te Coblenz verklaard hebben, dat het binnenrukken in het Roergebied door de Rijksweer niet ge rechtvaardigd is, daar het in de zone, waar zij niet binnengerukt is. volkomen rustig is en dat de miütairepartij de bedoeling heeft, om door de bezetting van het Roergebied' door de Rijksweer dit gebied onder haar con trole te brengen. De bezetting van Frankfort en Darmstadt door de Fransche troepen, had een gevoel van verlichting teweeggebracht in arbeiderskrin gen, zoo heette het verder, vooral te Dusseldorfde Rijksweer was daardoor belet, verder op te trekken Inmiddels fce-flikflooiden de heeren afge vaardigden, de landverraders, den vijand door te verklaren, dat de arbeiders och zoo graag rustig wilden werken en dat ze niets liever wilden doen dan medewerken tot ver hooging der kolenproductie Kan het schandelijker? Weet Lou'tje de Visser een smeriger mid del uit te denken? Als hij 't in een vergadering wéér eens heeft over mannen van karakter (of hoe hij zich anders uitdrukt), laat hij dan niet ver zuimen ook eens een karakterstudie.te geven van zijn kornuiten in liet Roergebied! BELACHELIJK EN GEVAARLIJK. Nog altijd poseert Troelstra. ais de bezon nen l-ievolntt'oniniaiir, die aan hot Nedetr- landsebe volk de lossen heeft te verstrek ken uit die rovolutionnaire beweging in Europa en die juist op tijd het sein tot re volutie in ons la,nd geven zal. Hij zal wei zorgen, dut het 'hier goed gaat. Waait hij is zoo wij® en stank. Hij heeft den wereldoor log voorspeld. Niemand herinnert er zich iets van en er zijn bewijzen voor het tegen deel, maar de bewusten gelooven het wel. spot -die „Standaard" in een driestar. ,,Hij h-eeft ook de Europeeeehe revolutie vooralen en geeft telkens den j misten kijk op de feitenals zij geschied zijn. Hij wijst dan de fouten aan en toont diaardoor dat hij die eenige is, die weet hoe het moet gaan zonder ongelukken." „Waarlijk, als de revolutie ons land eens in vuiur mocht zetten, en al de ver schrikkelijkheden, die het Duitsche volk troffen, ons overkomen, dan zal de hear Troelstra, inruiddöls zooveel mogelijk zorgend voor zijn veiligheid, omdat hij immers bouwen moet als alles afgebro ken is, ons precies voorrekenen waar de fout der mislukking zat. Hij heeft alles te voren geweten als het afgeloopen is. Over het geheel genomen, is het be lachelijke van deze pose niet te ontken nen. Maar het gevaarlijke 'heeft toch verre de overhand, omdat zoovelen ge reed staan dezen man te volgen op zijn kronkel-wek en. Hij doet, alsof hij sterk st-aat in zijn weten en kunnen. En het is slechts bope- looze zwakheid en vrees, dito zijn optre den kenmerken. Hij is verlogen met de zaak, maar traeht zijn. figuur te redden door zeer wijs den vinger aan het voorhoofd te brengen en te zeggen, ik studeer. Wacht op mijn woord. En die vrees kan hem elk ocgenblik tot allerlei dwaze dingen brengen. Want zelfs de gruwelen in Duitsehland keurt bij principieel niet af. In „Het Volk" zegt hij, dat die r-ooven- de en plunderende benden, die elementen, dito zelfs de communistische leiders tot wanhoop brengen, de impulsieve elemen ten vormen, die wol niet kunnen bouwen, maar die blijkbaar niet gemist kunnen worden. Het 'blijkt voor ons volk een uitorst gevaarlijk element. Uit het industriegebied. Over den toestand aan bet front is, be halve enkele op zichzelf staande aanval len op posten en wachten, niets bijzonders te vermelden. Om de ontwapening door te voeren zul len in de eerstvolgende dagen B-oobum en Wattenscheid door de troepen bezet wor den. Uit Barmen wordt öt. 14 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht beproefde een bende rcode gardisten het station on het hoofdpostkantoor te bezetten en te plun- 'tteren. Zij weiden dooi- de veiligheiido- dienst verdreven; eenige van ben werden gevangen genomen. Scheuring in de Centrumpartij? De meerderheidssccialisti&ehe „Rheini- se-he Volkszeitung" deelt mede, dat een scheuring in die. Centrumspartij in het Rijnland aanstaande is. Een aan invloed winnende strooiming meent, dat de oude oentrumspartij niet co.nservati&f genoeg gebleven i®. Haar wordt verweten, dat zij de grondbeginselen van liet centrum heeft laten varen voor haar coalitie-politiek. Na de scheuring- zal e-u een nieuw centrums- partij ontstaan, die „Katholieke Volkspar tij" of „Christelijke Volkspartij" zal boe ten. Onder de leiding van deze beweging zoudien ook vele geestelijken zijn, en het geheele streven naar afscheiding zo-u zich niet alleen bepalen tot het Rijnland, maar ook in Westfalen, Hossen, de Palts eu Bei eren bestaan, en vc-e-1 kans op succes bob ben. Met name in Zuid-Duitsche Cen- trumskring-en zou de antipathie tegen de Beiiijnsche leiding van de Centrumpartij, wegens haar slappe houding hij de ongere geldheden in het Ruhrgebied, voortdurend toenemen. Wij laten de-ze medede-eling natuurlijk voor-ïoopig voor rekening van het socialis tische orgaan. Algemeene staking van rechts? D© „Vorwarts" schrijft: Op de meest verschillende plaatsen zijn berichten inge komen, volgens welke de Kappianen voor bereidingen zoudien treffen voor een nieu we algemeene staking. Het gaat om een anlernemdng van misdadigers, tegen wie een verzoek tot aanhouding is ingediend, en die zich aan hun verdiende straf ont trekken willen, en andere onrustige ele menten, die niet kwaad zouden worden aangeduid met het woord „reohts-bolsje- wisten". Volgens verschillende berichten zou de staking reeds in de eerstvolgende dagen men spreekt van (heden) Don derdag geproclameerd wo-rdeu. Het resultaat van zulk een onderneming zou slechts hetzelfde kunnen zijn als dat van de eerste. Een militaire contra-revo lutie, zonder politieke leiding, is van te voren reeds tot mislukking veroordeeld. Dat er echter politici, van welke richting ook, zoudien zijn, bereid h-et h-o-of-d in de strop te steken, moet betwijfeld worden. Ook die zoudien een bankroet niet kunnen verhinderen en de ernstige gevolgen mede moeten dragon. Actie der spoorwegljeden. De vijf Duitsclie ver-eenigingen van spoorwegmannen te Essen, die zich tot- één bond vereenigd hebben, hebben de re- geeiing een verklaring gezonden, waarin zij zeggen, dat wanneer de regeering' weer aan den druk van links toegeeft en bet laat, de spcorwcgmaiuien daar voor bun eigen veiligheid zullen zorgen. De hond kreeg de opdracht, alios voor een nieu wen strijd in gereedheid te brengen, wan neer de gebeurtenissen van de laatste we ken zich mochten herhalen. Tegen iedere terreur, of die van rechts of van links komt, moet krachtig worden opgetreden. Troepenconcentratie aan dc Peolsche grens? Zooals aan de „Hauib. Naehriehton" ge meld wordt-, zal op bevel van het opper commando te Berlijn, de grenswacht in het Oo-sten aanzienlijk versterkt worden, daar de Polen aan de grens graole trae- penafdeelingen samentrekken om van den tegenwoord'igen ongunstigen toestand gebruik te maken voor een inval. Er is bevel gegeven, dat twee bataljons van de rijksweer brigade Seh-werin en de genie troepen uit Hamburg naar het Oosten moeten vertrekken. BE TOESTAND IN IERLAND. Gelijk reeds gemold, zijin de politieke gevangenen in Ierland een hongerstaking b-egonneu, wat over het geheele land werkstakingen uitlokt, uit sympathie voor de geva-n,genen. In Dublin is deze sympathie-staking al gemeen en voor onhepaalden tijd gepro clameerd. Er waren aangrijpende toon-ee-l-sn in de straten, dcc-h er wordt niets gemeld van ongeregeld'hed'en. Menschen-massa's ver zamelden ziok in de nabijheid der gevan genis; zongen liederen en zonden geboden op- De politieke medewerker dar „Daily Chronicle" verneemt, dat- de re-geering voornemens is concessies te doen, die er toe zullen leiden, dat de gevangenen zul len behandeld worden als politieke misda digers. Er hadden nog enkele incidenten plaats buiten de gevangenis, waarin, naar be weerd werd eenige hanger-stakers in kri tieken toestand verkeeren. Een hunner werd vandaar naar een ziekenhuis ver voerd. De heer Hugh Martin, correspondent van de „Daily News", geeft in zijn blad een levendig verhaal van zijn bezoek aan het tooneel der hongerstaking van de honderd Iersebe gevangenen in de Mount- joy-gevangenis te Dublin. ,.De gevangenisklok slaat zes uur. Over een afstand van driehonderd me ter wordt de weg langs de gevangenismu ren opengehouden en aam elk einde van bet vrijgehouden' weggedeelte staat een cordon Engelsehe soldaten opgesteld in frontkleeding. Ze hebben de beschikking over een gewapende auto en mitrailleuses. „Gewapende politie ondersteunt de mili tairen. Officieren loopen op het vrijgehouden gedeelte heen en weer. „Ik sta onder een menigte van 2000 mannen en vrouwen, dicht opeengepakt tegen de cordons aan, dicht bij den hoofd ingang der gevangenis. „Van hier kunnen we juist de vensters van de cellen zien van het blok honderd meter van den weg, waar de gevangen Ieren zijn opgesloten. „Even te voren wuifden honderden zak doeken en klonken Ie-isohe vrijheidsliede ren, om den gevangenen te toonen dat men hen niet vergat. „Maar te 6 uur beersobt doiodsek'e stilte. „Wij allen ontblooten het hoofd. „Het regent Het is koud. „Een jong meisje met greote donkere oogen en een doodsbleek gelaat klimt op een hek en begint de Rosary" te bidden. „Zij spreekt vloeiend en met mooie stem. „Zij spreekt Iersch. „De menigte antwoordt met de Latijia- seh-e antwoorden van de Mis. „Zij bidt haar rozenkrans en allen bid den mee. „En toen het gebed geëindigd was, be gon 'net gezang en gewuif opnieuw en het zal voortduren, gelijk het reeds dagen achtereen heeft geduurd." De gouverneur van de gevangenis deel de den correspondent moe, dat volgens den medicus de hongerstakers zeer zwak waren, maar dat ze niet in onmiddellijk levensgevaar verkeeren. Een bericht uit Edinburg aan de „Ti mes", maakt mei-ding van de aanhouding van t-wee schepen in Subotsebe havens. Een dezer schepen kwam uit 2/uid-Rns- land, het amdero uit Hamburg. En het heet, dat onder de kolen In de bunkers wapenen en munitie zijn gevonden en dat dieza verborgen wapens voor Ierland zou den zijn bestemd. OOK SCHOTLAND? De „Daily Chronicle" merkt op, dat En geland meer aandacht diende te scheuken aan hst feit, dat er ook in Schotland stem. men opgaan om meer zelfbestuur en dio tot uiting kwamen in de vergadering, on- lang-s gehouden door de „Scottish Homo Rule Association". „Men weet zeer goed", zegt het blad, „dat er niet de minste deloyanteit in Schotland bestaat, doch er is ze-er ernsti ge ontevredenheid die, zooals de voorzit ter der Association heeft opgemerkt, zou kunnen ontaarden in ernstiger toestanden, als niet op liberale wijze meer zelfbestuur wordt gegeven. Het is niet langer mogelijk den huldi gen stand van zaken langer te doen voort duren, voor Schotland evenmin als voor Engeland en Wales. Het rijksparlcineiit kan niet ter zelfder tijd volle aandacht wijden aan de kwesties van verdediging, belastingen, e. d. zonder zich ook ernstig bezig te houden met lokale aangelegenhe den. Daarom wordt de regeering er zoo vaak van beschuldigd, dat zij die lokale kwesties maar door het parlement jaagt". De tijden zijn rijp voor een stelsel van zelfbestuur, niet alleen voor Zuid-Ierlanö en Ulster, doch ook voor Schotland en Wales; zulks zou de behandeling dier ï'ijks-aaoagelegenhedien ten goede komen". BE SPOORWEGSTAKING IN DE UNIE, President .Wilson heeft Dinsdag voor de eers-in maal sinds zijn ziekte een zit ting van het kabinet bijeengeroepen en een Spoorwegarbeiders Raad benoemd. Deze Raad zal onmiddelijk bijeen ko men on de .eischen der arbeiders voor hoogere lo-onen ,en hun grieven tegen de spoor w eg-maatschappij en onderzoeken Het kabinet was door den president bij eengeroepen ter bespreking yan den al- gemeenen toe-stand. De Spoorwegarbeiders Raad bestaat uit negen leden, drie vertegenwoordigers van de werklieden, drie der directeuren en drie van het publiek. Uit Washington wordt d.d. 13 April gemeld: De hoofdstad was heden geïsoleerd van het overige gedeelte ya.n de Vereenigdc Staten, voor zoover betreft het vervoer van alle goederen, inbegrepen levensmid delen. Er is beslag gelegd op alle in- en uitgaande vrachten. Het passagiersverkeer is tengevolge van de moeilijkheden zeer beperkt. Op de Pensylvania-lijn rijden nog slechts vijf 158.) En daarop volgde jde ontheffing1 -van het verpletterend gewicht, dat zoo vele jaren mijne ziel bekneld hield. Hoe veel smart liad ik mij zelve kunnen besparen. Het is des monsohen plicht zien voor vallen te behoeden doch heeft Xij Let ongeluk gehad te struikelen, is hij! bezweken, dan moet hij weder opstaan j;n tot den liefderijken Vader terugkeer Ten, van wien hij zich lichtzinnig had afgewend. In zulke oogenblikken kan hot berouw alleen zijne redding wezen, geen ander geneesmiddel zuivert aüine ziel van 4e melaatschheid waardoor zij dreigt te 'Verteren. „Zoo ik Let eerder hadde begrepen, In- jus schen was het niet zoozeer een wan bedrijf door de herinnering waarvan ik aren lang gefolterd werd, neen, een sa- taemoop van omstandigheden waarvan de Coaze partij trok, veroorzaakte een gefcour- )»Hi* wei&a rnjj, pp dit jop-genblik oog- doet huiveren wanneer ik haar gedenk doch die ik geenszins heb uitgelokt, ja, waren het in mijne macht geweest, zeker had voorkomen" „Zoo ge door uw geheim aan ons te openbaren u in een te onaangename po sitie tegenover uw kinderen zoudt plaat sen, ware 't dan maar niet beter, lieve moeder van uw voornemen af -te zien?". „Ik heb er reeds op gezinspeeld mijn kind", sprak mevrouw Ttraumbach „dat mijn angst en benauwdheden voortsproten uit de herinnering aan zeker treurig voorval in mijn leven, dat door Re hoezo handeling den vaiscliaordigen "toeleg van een ander in het aanzijn werd geroepen Vrees niets, gij zult na haar verhaal uwe moeder evenzeer kunnen achten als vroe ger, doch haar des tie meer beklagen, dat zij1 het slachtoffer der omstandighe den was en voor eene kleine afwijking zoo zwaar heeft geboet.' „Het is ook beter dat uwe moeder op heden geheel bevrijd wordt van den last welke haar drukt, al werd deze ook door de herinnering aan de schrikbaars-te misdaad bezwaard", zeide Bduard, zich tot Laura wendende. Hij' had zijn eigen moe der in dien toestand voor zich gehad bijl nasi waarsahj^oljjR anders geredeneerd hebben, doch hij' dacht daar niet aan en kon zich de zienswijze van Laura niet geheel verklaren. „Het zal wel zoo erg niet wazen", sprak Clara goedig. De rijke erfenis had tiaar te zeer in esn goed humeur gebracht, om niet alles van de lichtste zijde in te zien. „Ik was van jo-ngs at aan een vroolijk en levenslustig meisje", begon de verhaal ster. „Mijn geboorte kostte mijn moeder het leven en veroorzaakte bij de droef heid over de ramp, mijn vader ean niet geringe teleurstelling, hij had een zoon ge- wenseht, terwijl een dochter hem nu in zijn geliefkoosde plannen voor de toe komst dwarsboomde. In hart en z'el een militair, sloot de woelige loopbaan weike hij' zich had gekozen, geenszins zijn boe zem voor edele gewaarwordingen hij liad mijne moeder onuitsprekelijk lief, en haar dood was vcor hem een onverwachte slag. die hem dreigde te pletteren. Het gemis der dierbare deed hem zich der te meer aan zijn eenig kind hechten, en hij ber minde mij' weldra met al de toegevende en opofferende liefde eens al 'te tee deren vadiers, niettegenstaande hij' het altijd bejammerde dat hij geen zoon had. woonden destijds te Berlijn. Mijn vader was kolonel der Pruisische infanterie en beroemd om zijn dapperheid en beleid bij menige gelegenheid getoond. Zijn in nig verlangen was het altijd een zoon te bezitten, dien hij als militair kon oplei den en het voetspoor zien drukken van den vader, met roem en eer overladen. Menige ridderorde versierde zijn borst en hij stond bij den koning zeer hoog aangeschreven, die aan zijn weergalooze dapperheid alle recht liet wedervaren. „Het bloed van den krijgsheld bruiste mij door de aderen, en nauwelijks was ik tot de laren van onderscheid gekomen, of ik betreurde het, evenzeer als mijn vader, dat hij in mij geen zoon mocht begroeten. O, hoe gevoelde ik dat, zoo de Hemel mij het lot had beschoren deel uit te maken van het krachtige geslacht, de militaire loopbaan mijne roe ping mijne bestemming was. Helaas er viel niet aan te veranderen. Er kwamen, zoo ik vermoed, soms oogenblikken voor, dat mijn goede vader droomde in mijn geboorte zdjn wensck vervuld te zien, althans het behoorde tot de eigenaardigheden van den moedjgen man, om mij', toen ik nog zeer jeugdig was, in de behandeling dei" wapens te oefenen Het was zijn gteptet© goaat ta& allerlei militaire manoeuvres te laten ma ken, en het duurde dan ook niet lang, daar ik zelf veei smaak in dje oefeningen had, of ik excerceerde als de beste sol daat Hoe zonderling het moge klinken dagelijks werd er een uur a-an besteed om mij in de behandeling van het go- weer te bekwamen, en die tijd van den dag behoorde altijd tot d; aangenaamste oogenblikken mijns vaders. D*e eerste handgrepen werden mijl met een gewonen stok geleerd, doch toen ik den ouderdom van tien jaren had bereikt, kreeg ik op mijn verjaardag een karabijn, en nog ben ik niet vergeten, hoe ik er mele in mijn schik was. Nooit heb ik eenig genoegen, gevonden om, zooals de meeste meisjes met een pop te spelen, en ik hoorde, nog zeer jong, liever het geroffel van de trom dan het zoetste wiegedeuntje. Geen grooter vermaak was er voor mij dan te luisteren naar verhalen uit het krijgsmans leven, en mijiu brave vader kon mij, watt neer ik soms wat omgezeglijk was, het best tot rede brengen, wanneer hij! mij beloofde iets van de veldslagen té ver tellen welke hij1 had bijgewoond en bij «en van welke hiji gevaarlijk gewond .wenl, (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1