or. NIEUWS. EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORD-HOLLANS Wat de Pers zegt HET WITTE HUIS. Het iocident gesloten? FEUILLETON Photo graphisch-Atelier, Abonnsnienleprtjsï Per kwartaali 2,—, franco por post f 2.&0-, Met Geiliustreerd Zondagsblad 1 0.45 bccgor. WersehIJnt dagelijks BureauHOF 8, ALKMAAR. Telefoon RËDAC!flER8S3^ 4S3' - Advertentieprijs) Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,25{ Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. A^oTfcö^"* wordt cp „nw.g gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag ven f 600,-, f 400,-, 200,-, HOP,-, 180,-, t36,- «15.- Wanneer men de redevoeringen in de Fian- vche en Engelsche parlementen de laatste da gen gehouden, oppervlakkig least, zou men -eneio-d zijn te zeggen, dat liet tusschen Al bion ën de Fransclie republiek weer botertje tot den boom is. Immers, dat Millerand uit naam der Fransclie regeering bevel gal Duitsche steden te bezetten buiten weten van de bondgénooten om, was een afschuwelijk misverstand. De bedoeling was slechts het vredesverdrag, dat immers voor allen geldt, ongerept te handhaven. En de Fransche troe pen worden dan ook dadelijk terug genomen, wanneer de rust in het Roergebied is her steld. uoyd George mocht naar den anderen vriend zijn gegaan, met vermijding van Fa- rijs, demonstratief den zee- inplaats van een landweg kiezend, geen nood: Millerand gaat hem nu onmiddellijk in St. Remo opzoe ken. Want de korte afgekeerd'heid was slechts een incident, een elkaar op een klein moment niet begrijpen. Maar de zaak is nu opgelost Ja wel; maar wie oppervlakkig leest, leest slecht geschiedenis. Er staan tusschen al de berichten, die een oplossing der Fransch-En- gelsoh-Duitsche crisis willen beduiden, toch nog wel enkele zinnen, die op iets meer dui den dan op louter misverstand. Toen Millerand ra de Kamer een uiteen zetting gaf van het standpunt der Fransclie Kegeering tegen het oprukken der Duitsche 'rijksweertroeipen in het bezette gebied en on der gejuich der chauvinistische Kamer tradit ie uit te leggen, hoe men er toe gekomen .was Frankfort te bezetten, toen zeide hij oneer meer ook hei volgende: Op 8 April maakt Thirard (die Fran sche commissaris in het bezette gebied) melding van verklaringen van een artoei i dersdelegatie uit het Ruhrgebied, die het verzoek lcwam doen hen niet aan de Rijks weer over ie leveren; zij zeidien, dat 'de zendin® van Rijksweertroepen niets 1 anders was dan een manoeuvre van de militaire partij om het Ruhrgebied in Siaar macht te krijgen en om op die wijze die macht weer te veroveren. De arbei- dersg-edelegeerden gaven de verzekering dat, indien de Rijksweer werd terugge stuurd, zii niets liever wilden dan te ar- béiden en kolen te pro-duceeren en op die wijze de verplichtingen van het vredes verdrag na te komen. Zij drongen er op aan, dat Duitschland binnen de vastge stelde termijnen zou worden ontwapend, aangezien dat het eenige middel was om een terugkeer van de reactibnnaire partij en te beletteen." Dat klinkt heel onschuldig, zelfs overtui gend. De Duitsche bevolking immers, de ar- »eiders nog wei, die moeien zorgen, dat frankrijk zijn kolcnleveringen krijgt, zouden aan den Franschen vertegenwoordiger hebben vezocht hen te beschermen tegen de wape nen van Berlijn! Maar Millerand vei gat er bij te zeggen, dat die onschuldige arbeiders de bolsjewiki waren, -die door hun leideis ge bruikt werden om te heipen de Duitsche re geering van liet paard ie tillen. En hoe onschuldig die conferentie tusschen de Fransche militaire autoriteiten en de ar- beidersafgevaardigdèi waren, hebben wij •gister nog eens uit de debatten in den Rijks dag vernomen, waarbij de Minister van Rijksweer den onafhankelijken socialist Brass aan de kaak stelde. Meneer Brass had een dossier vol gege vens over de plannen van Kapp en diens kornuiten. Doch in plaats van ze aan de wetiige regeering ter hand te stellen, gaat hij naar oe Fransche missie, naar Entente officieren en journalisten met zijn geheimen. Ja, per abuis zegt hij bij die gelegenheid, dat de Duitsche troepen in de „neutrale zo ne*' 130.000 man bedroegen, terwijl hij héél goed wist, dat het er maar 18.000 waren, En op zuike gegevens moest Frankrijk im mers wel Frankfort bezetten! Maar er zijn nog meer regels in de be- richten, waarover men goed doet niet opper vlakkig heen te loopen. Wij knippen dit telegrammetje van het Ned. Telegraaf-Agentschap te Parijs: „Millerand zal Vrijdagavond Parijs ver laten om naar San Remo te gaan. Hij zal vergezeld worden door Foch, die zich op de conferentie niet alleen met de militire clasu- les van het verdrag met Turkije 'bezig zal houden, maar ook met de maatregelen, die genomen- moeten worden om de ontwapening van Duitschland te verzekeren." Millerand gaat niet alleen, maar in gezel schap van Foch, de groofe generaal, die den laatsien tijd reeds zoo verschillende vrees wekkende uitspraken heeft ge-daan over de waardeloosheid van liet Vredesverdrag, de misgeboorte van tien Volkenbond, de nood zakelijkheid voor Fronkrijk om het zwaard scherp te slijpen, ten einde het straks weer opstaande Duitschland te kunnen neerslaan. Foch, aan wiens initiatief men ook wel de bezetting der Duitsche steden kan toeschrij ven. Foch is de belichaming van de militaire partij in Frankrijk. Hij zal in San Remo er voor waken, dat Millerand niet te veel offert aan de Engelsche vriendschap. Foch en zijn geestveiwanten en dat zijn er velen zijn sinds IVO4 nog niet veran derd. Wij vreezen. dat de overwinning hun gestijfd heeft in oude vcoroordeeien. In 1904 schreef Foch een werk over den toekomstigen oorlog, waarin o.a. deze pas sage vooikwam: Duitschland beslaat tegenwoordig uit een rijk, een federatie van staten, de eenen ten Noorden de anderen ten Zuiden van de Main noordelijk en - zuidelijk Duitschland hebben velschillende karakters; maar het hoofd ligt in het noorden,.Tpj-iiet. oude Pruisen, in Ber lijn. Daar zal de laatste slag moeien worden toegebtacht; maar aan de Main, te Ma-inz, kan men reeds de macht in twee deelen slaan Er bestaat dan een aannemelijk man om door Mainz naar Ber'ujn te gaan, niet omdat men daardoor den Rijn gemakkelijk bevrijdt, niet omdat de rechteroever der rivier den linker beheerscht of omgekeerd, maar omdat daar' het punt is, waar. de belangen van Noord en Zuid te zamen komen ea bijgevolg uiteenval len." Ziedaar het oordeel van Foch, de groote man achter de schennen der tegenwoordige Fiansche politiek. Dat oordeel kon men bil lijken in 1904 toen de revanche-gedachte le vendig, Duitschiand sterk en Frankrijk zwak was. Maar thans verlangen wij van Frankrijk (iets anders-.:lrWaatW0.:iide militaire commissa rissen in het bezette gebied beuien met de Duiische communisten en aldus de ruidige re- g-eering ondermijnen; wanneer zij de afschei- dinigsneigtngen der Zuid-Duitsche Staten aanwakkeren, dan doen zij niet anders dan de oude idee van Foch u-iiwerken: door Mainz naar Berlijn of wel: verdeel en heersch.Maar zij doen nog meer. Wanneer oe Duitsche re geering tracht door bevoi dering der eenheid en one erdiukking van het bolsjewisme het Duitsche volk weer op te heffen, dan houdt zij ée anarchie voor de poorten van Europa tegen. Dan beschermt zij alle beschaafde sta ten, ook Frankrijk. Het practiische Engeland ziet dat zeer goed in, En wanneer nu te San Remo mocht blij ken, dat Foch aan zijn beginselen van 1904 vasthoudt, dan kon tevens wel eens aan het licht komen.dat het Fransch-Engeisch ia cident toch nog niet is opgelost! DE DINGEN OP HUN KOP. Buitengewoon leerzaam is de lectuur die geboden wordt in het verslag van het Paasch- eomgies van het Nederlandsch Arbeidersse- cretariaat. Een, bloemlezing er uit zou aan zeer vele werkgevers, van welke politieke, godsdien stige of sociale kléur ze ook zouden zijn, een verrassenden kijk geven or wat er omgaat in onze hedendaagsolie samenleving, op de mentaliteit der 50.000 bij het N.A.S. aan gesloten arbeiders. Die leeruur zou heel wat oogen doen opengaan en heel wat redeneering uitlokken, waartoe men anders niet zoo ge makkelijk komt. Zij zou co-en beseffen, tot welke uitersten een groote groep onzer Ne- derlandsdiie arbeiders reeds kwam in -de theo, rie en tracht te kamen in de praktijk. „Radicale onzin is daar aan den man ge bracht, en met de gretigheid van een uitge hongerde en onverzadigbare geslikt," schrijft „Het Patroonsbla-d." Hoe vindt men volgende beweringen? „De revolutie is er nooit gekomen als er overvloed was en het proletariaat het goed had." „Het eenigie -deel de-'* arbeiders in deze kapitalistische maatschappij moet we zen: voor zoo hoog mogelijk loon zoo weinig mogelijk arbeid te praesteeren". Maar „Wij willen de kapitalistische maat schappij afbreken, en als dat gebeurd is, kunt ge ons krijgen, ais liet meet, voor desnoods een 18-urigen weikdag. Dan zullen wie werken, tot we er bij neervallen. Is dat duidelijk of niet? Het lijntrekken tot beginsel verheven. De ellende van hot proleaariaat als middel, om datzelfde proletariaat revofu- tion-nair te maken en tot bee-ldstormers af te richten Gevreten-loosheid gepaard aan duiv-el- sche sluwheid en takt-iek. Want. zoo ver kondigde er een. voör hun doel zou men ieders hulp aanvaarden, al was het van den duiwl zelf! Misleiders en uitsla-den bij elkaar. En de conclusies, welke iedereen daar uit trekken moet? Hoever men afdwaalt, wanneer niet de eenig deugdelijke grondslagen eener christelijke overtuiging worden aanvaard. Dan moet de groote; massa komen tot ver bijsterende dwaasheden en gevaarlijke dwalingen. Hoe noodig is: voorlichting ten goede van den hederndaagschen arbeider, ver sterking der kaiiioiteke en christelijke vak organisatie van arbeiders en werkgevers, en grille samenwerking tusschen deze twee Hoe voorzichtig onze katholieke vakor- samenwerking met menscben, die zulke opstandige bedoelingen hebben als het N. A. S. openlijk belijdt, en hoe weinig vertrouwen zij kan stellen m hunne be weringen en hunne goede (rouw. Inderdaad, dfe N. A. S'-ers zetten wel alle dingen op hun kop en zouden, in dien zii de macht ertoe hadden, die gehee- ie samenleving aan eenzelfde gymnastiek willen laten doen. Onze plicht a's katholieke patroons treedt hier duidelijk zichtbaar naar voren. Er kan voor ons geen twijfel meer be staan. Wij mogen niet langer werkloos blijven toezien, maar moeien het volle so ciale even binnentreden, het goede steu nen, ook al moeten wij daarvoor wellicht een of ander vooroordeel als oud roest van -de hand doen." Bij zóó algemeene belangen, welke op het spel staan, moeten persoonlijke overwegingen naar den achtergrond geschoven, en moeten wfij ailen, arbeldeis en werkgevere, boven alle divergentie van belangen, onze hoogere eenheid gevoelen als katholieken, als man nen van geloof-, van orde, die erkennen God delijk en menschelijk gezag, Goddelijke en menschelijike wetten. Wanneer wij ons weten op te werken tot dat hoogere plan en dat moeten wij vindien we elkander als brooders, eensgezind voor het goede en tegen het kwaad. Had men dat immer beseft, dan zou het Paasch-comgres van het N. A. S. niet hebben plaats gehad bij gebrek aan congressisten. L, S Hiermede heb ik de eer U te berichten dat het KOORSTRAAT 21, vanaf 17 April dagelijks geopend is van 10 uur'smorgens tot5 uur 's avonds: andere uren na voorafgaande afspraak- Beleefd tot een bezoek uiinoodigend Hoogachtend Uw Dw. dnr„ Alkmaar. W. BLOKKER De crisis in öuitschiand. Da conSia-revolationaire actie. De „Vorwarls"' schrijft: Volgens mede deel in gen van den politiepresidcnt te Stet tin zijn in Naugard een eerste luitenant, een luitenant en 15 man, die tot de tan den gewapend waren en "ijle van munitie voorzien, gevangen genomen. Zij belvoo- ren tot een in Prenzlau ontbonden af- deeling der Baltische troepen. Uit goede bron zijn verder een groot aantal berich ten ontvangen, die er op wijzen, dat de officiersfroride meent dat haar uur spoe dig gekomen zal zijn. Naar wij vernemen is het officierscorps van het 5de batalon Jagers uit- Hirschberg in Berlijn aange komen om daar instructies in ontvangst- te nemen omtrent zijn houding bij den nieuwen Putsch. Hot „Mnnsterlager," waar de ontwapening en ontbinding der marine origado Ehrliardt zou geschieden, schijnt meer cn meer een .verzamelplaats te worden van alle gestrafte cn ontslagen rijksweer- en Baltische tfOépfrn. Ja, er be staan zelfs aanwijzingen, dat liet „Miin- sterlager" sedert gisteren de officieele plaats van samenkomst voor alle ontevre den Putschlustige elementen js. Het centrumsorgaan „Germania" begint heden zijn hoofdartikel met de volgende nuchtere en zeer juiste, opmerking: „De politieke hemel staat op het oogeniblik weer in het teeken van kritieke dagen van den eersten rang. De lucht is vol ge ruchlen over nieuwe Putschgevaren, die ons uit verschillende deelen van bet rijk zouden bedreigen. Het schijnt voor hen, die met deze dingen niet direct te maken hebben, omnogelijk om vast te stellen, wat er van deze bericMWö^waar en wat geregen is. Zoo is ook de beteekenis, die de pers eraan toekent, buitengewoon verschillend. Rechts tracht men alles zoo onschuldig mogelijk voor te stellen; liefst zou men zich er van afmaken door de hcelo geschiede-nis een verkiezingsma noeuvre re ,,-o„ren, terwijl men links het gevaar zeer zwart afschildert en door op zichzel. s.a*„ue berichten, die echter ook niet te controleeren zijn, naar overtui gende bewijzen. zoekt. Wij, van ons standpunt van centrums partij uit, hebben er geeu belang bij, do zaak op te blazen of mooier voor te stel len dan ze is. Dat er echter wel iets van aan is, blijkt uit de houding van de autori teiten, die van een niet te miskennen ze nuwachtigheid blijk geven. Wij denken b.v. aan de pi-otse-linge bezetting van bot regeeringskwartier door de veiligheidspo litie, die Donderdagavond tijdelijk plaats had. Wij denken ook aan de eigenaardige verklaring uit militaire kringen, die men Donderdagmiddag in de rechtsche pers kon vinden en volgens welke alle berich ten over een nieuwen Putsch voorloopig zeer overdreven waren. Dat klonk niet be paald hoopvol. Vóór alles moet het eehter opvallen, dat zelfs de Duitsch-nationale volkspartij zich genoodzaakt heeft gezien in een oproep aan haar eigen partijvrien den in het land voor een herhaling vaci Putsch-pogingen te waarschuwen en hun te vragen deze met alle macht te bestrij den. Hiertoe zo-u zich zeker de uiterste partij van rechts niet leeneu, wanneer zij niet zelf in haar binnenste overtuigd was van de waarschijnlijkheid van een nieu wen Putsch. Inderdaad is de politieke si tuatie er maar al te zeer voor geschikt onverantwoordelijke kringen tot nieuws misdadige omwentelingspogingen te prik kelen. De Kapp-onl msten en hun gevolgen hebben de politieke ontwikkeling in ons vaderland zoo sterk geschokt, dat de kal- meering der gemoederen veel tiid zal kos ten. Wü kunnen ons zeer goed voorstel len, dat degenen, die niettegenstaande da ellende van de jaatste weken bij bun plan. zijn gebleven, de tegenwoordige regeering bij de eerstkomende gelegenheid ten val te breng-en, meenen dat een politieke situatie die daartoe zóó geschikt is als die van het oogenblik, niet zoo gauw zal terug komen. Boehuni bezet. De rijksweertroepen zijn gisterochtend Bocbum binnengetrokken. De Belgen in Frankfort Woensdagmiddag heeft het Belgische bataljon zijn intrede in Frankfort gedaan. Do generaals Mordacq en Demetz woon den van hot balkon der Opera liet défilé bij van de troepen, die tusschen twee ha gen van Senegaleescbe en Algerisch-e ti railleurs en een bataljon van het 37e re giment infanterie voortschreden, terwijl een vertegenwoordiger van den hoogen interge-allieerden commissaris en talrijke geallieerde officieereu de aankomst der troepen bijwoonden in het Kaiserhof, den zetel van het bezettingsbestuur. „BedrijfsradenP Het Wolffburcau verspreide Donderdag avond laat het volgende bericht. Do be drijf srad on van de fabriek Knorrbremso in Lichtenberg drongen gisteren in hot directiegebouw binnen en stelden de di rectie de volgende eischen: 1. betaling van .1(100 inniT. aan ieder der 3600 arbeiders; 2. geen stukloon meer, maar 6 mark lo-oa per uur; 3. u-itbelalriig van het loon voor de stakingsdagen in den Kapp-tjjd. De ar beiders gingen ook tot handtastelijkheden over cn dwingen ten slotte den directeur naar buiten te komnn en do beloften ,pj) schrift te geven, die he, geiten de drei gende houding der arbeiders, dan ook gaf: Betaling van 500 mark Ten aanzien van punt 2 m 3 verklaarde hij- zich thans nog niet ie kunnen hinden. Po directie erkende later echter do ver klaring van den directeur niet, daar zy hen., afgedrongen \vnr-. Pij weigert aan de eisi hon te voldoen en b'sknil ce t»Vniek :<■- «rotten en de arbei ders te o iteiaan Men vre-st dat do abol ders dientengevolge de fabriek zullen trachten te saooteeren. Er is echter voor voldoende bescherming van de veilig heidspolitie gezorgd. Hölz en zün aanhang. Eon Herlijn,s-"h persbureau bi-wrn-J» Donderdagavond u'; goede bron te heb ben vernomen, dat Hólz gevangen geno men is ep bet er-uenblik, dat bij over de grens <ri.de vluchicn. He! g'-eolsie gedeel te zijner aanhangers is in elk geval reeds gevat. De bladen beweren, dat Hölz, voordat hij Klingeuthnl verliet, nog- mei geve.:; in bet bezit van een valsche pas was geko men. Volgens dezen pas zon hy I'uehrf-r heet en, arbeider en in u'SO (c Borfurïli ge boren zijn. Te Plauen besloten de arbeiders van Se algemeene werkstaking ai' lo zien, aan gezien de militaire actie uitsluitend tegen Hölz en zijn aanhangers gericht is. Ook te Falkenstein zijn ecu aantal roede gardisten aangehouden, bij wie zich tal van jonge meisjes bevonden. Te Sch-onek kou men ook een aantal roodo gardisten vatten. Enkelen hunner pleegden verzet, Hierbij worden een roode soldaat gc-dood en twee zwaar gewond. De spoorweg tus schen Klingenthal en Zwoda, die door Hölz werd vernield, is weer hersteld. „Den 14 Ootobei' 1806 had ae veia- sjag van Jena plaats; mijn vader werd ïïiet roem en eer overladen en op liet ëlag'veld tot generaal benoemd Hoe za- Ag gevoelde ik miji door zooveel glorie. O, hoe kuste ik den brief, waarin Lud- wich mij deze heuglijke gebeurtenis meldde. De hoafdslag was voorafgegaan •door de gevechten van Aver.-ita.dtiScho- ilitz en Sealfeld, waarin mijn vader zich .even roemrijk onderscheidde. Maar, he laas, het Pruisische leger leed zoovel bij deze piaateen als naderhand bij* Jena teen- gevoelige nederlaag-, «n al de moed ieii het beleid dei* soldaten ging vcno- -Ten in den opmcrkelijEon voorspoed van tpcii Fransoben tiran. Den 16. Octo-bor èmoesfötii ro-osiica du-zend PruT-en de wa- a» Mfurt aedorleggeu en den 25on ■fiteed hel Pransch» loper zf/n zegevieran- "im inioobt tg Berlifn: Al de Pruisische ïisvffietui tert aan den f)der wanju in de macht der Franschen. Hoe verfoeide ik Napoleon, hoe haatbe ik zijn geheel geslacht Doch mijn zwaarste verdriet was nog niet geleden, kort daarna ontving ia van jjuuwïch Uericiit, dat mijn vader in de laatste pogingen wefke ons leger aan- (vSidde, om het carré van don vijand te verüreiiön, dij een hevigen uitval aan n iioofd zijner troepen was geauouvcM kanonkogel had zijn r-echtcrbc-cti ver „rijzeld, een uur daarna vond men hem naast zijn dood paard zieltogend neder- liggen, en weldra was hij- bezweken. ,.,Had ik hem met militaire oer mogen zien begraven, dit zou een verzachting voor mijne smart zijn gev.-eoet maar dit werd verhinderd door dó Fransoho bezet ting. Hoe ik dsoor het «tnoevig gemis mijns vaders ook moest lijden het ver zachtte mijne smart, dat hij roemvol ge vallen was, en ik kon er mij' boter mee troosten, hem op zulk eene wijze te hob ben verloren, dan hem gepenri*meerijt cn and op een natuurlijke wijze dwa dood in de armen te ziea geworpen. Wij aü»t: daolit ik, moeten stervca, en als hei toch moet gebeuren, was het maar het best door den kogel. Ik wes niet gods dienstig genoeg om de wasuda van een langwwm» muwwl^kea fopd te beseffen, en geen oogenblik dacht i-k er aan, hoe onvoorbereid een krijgsman, die in den oorlog valt, voor zijn God "verschijnt. Ludwich keerde ongedeerd terug; hij was slechts -eenmaal in het vuur geweest en zag zich den overigen tijd bij de ambu lanoe geplaatst. Ook hem deed do dood zijns ouden trouwen vriends, thans zijn schoonvader, hevig aan, en boo meer hij het verscheiden van don dierbare be treurde, des te meer won hij mijne ach ting en genegenheid en ten laatste kreeg ik hem (hoewel hij- nies het ideaal van dsn krijgsman was, dien ik mij droomde) hartelijk hef. „Kort na het eindigen van don oorlog kwam. er een vriend van hom opdagen, ciiea hij in vele jaren niet had gezien, doch over wien hij mij wel eens had gesproken daar hij 't altijd betreurde, dat hij' niets meer van hem hoorde. Oscar Freund- licli, vaa Duitsche ouders in Zweden geboren, bracht al dien tijd te Stockholm uoor, waar hij, zooals hij zeide, fortuin had gemaakt, althans hifi had niets om handen en scheen zich aeor gemakkelijk ;c bewegen. Spoedig was hij' ons een huisvriend geworden en ofschoon ik eerst »ija komst niet met vréugde begroette, h.ij mjj weidra nóó voor aieii in. dat ik altijd blijde was, a-ls hij ons me: een bezoek vereerde. Hij had een gunstig voorkomen, en goedo manieren was welbe spraakt en bezat die tot zekere hoogte beperkte stoutmoedigheid, welke de vrouw zoo gaarne in den man aantreft, al ge voelt zij zich ook gedwongen openlijk haar afkeuring daarover uit te brengen, Weldra bleek liet mij, dat mijn echtgenoot hem zeer genegen was, zelfs zoo, dat hij geen kwaad van Oscar kon hooren, ik verbruide het zelfs bij hem, toen ik zeide, dat zijn vriend in den laatsten tijd wei wat te druk bij ons aankwam, i De jonge vriend was echter altijd vol oplettendheden voor mij en wist Ludwich i in alles te vervangen, j „Zoo gingen er twee jaren voorbij*', in het eerste yan welke mij een dochter weed geboren, die, zooaLs gij denken kunt Laura, - gij waart,, gij werd door mij, volgens den wensch uws vaders, in den Katholieken godsdienst opgevoed, en Ik bleef ook na zijn dood in dit opricht I mijn woord getrouw. Uw vader waa jn dien tusschentijd zeer zwak geworden, en zekere gedienstige geesten fluisterden mij in 't oor, dat hij eene borstkwaal j lied. Spoedig werd hij genoodsaakt zijn ontelag uit den teriïj^Êieest te nemen, dit verergerde zijn toestand meer dar, hij er door verbeterde, want ai was hij zwak en teer evenals mijn vader, bierk hij militair in zijn hart, en het deed hem dus leed voor altijd het vooruitzicht te moeten missen eenmaal tot een aanzien lijken rang in het leger op te klimmen Intusschen had hij: zeer veel troost van zijn vriend Oscar. Deze had een praeh tige woning -in onze wijk gehuurd, en daar er in den lijdenden staat, waarin mijn echtgenoot verkeerde, periodes voorkwa men dat hem niets scheen te deren, brach ten wij ook dikwerf bezoeken bij onzen vriend, waar wij immer welkom varen. „Mijn echtgenoot was dikwijls in de gelegenheid met de zonderlinge gewoon ten mijns vaders, om mij dagelijks te laten exerceeren kennis te maken en wist dus, dat ik zeer bedreven was in den wapenhandel, en daar het klein geweer nog altijd in ons bezit was, kon ik de smart welke hij leed, doordien hij de mi litaire loopbaan vaarwel moest zeggen, niet beter verzachten dan door htm Se veroorlooven mij te commandeer*® en daarop als een goed soldaat de handgre pen en manoeuvres ton uitvoer te bretr gen. „j, l i.j {Wordt vervolgd^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1