TWEEDE BLAD KINDERCOURANT Kroniek van de Week. WIE WIL RUILEN. ZATERDAG 17 APRIL 1920 Paaschverlof. Kunst en Kennis ÜST BOEK EN BLAQ^ De drie Vriendinnetjes. Om den Haard. ONZE BRIEVENBUS HET TEKORT AAN KAMFER. De celiluloidindustrie, die in Europa en Amerika groote hoeveelheden kamfer ge- v bruikt, ondervindt moeilijkheden wegens de enorme prijsverhocging van d.n grondstof. Volgens de „Revue des produits öhimi- ques" is de prijs vam 4 frcs. vóór den oor log, thans tot 90 frcs. opgeloopen. Deze buitengewone stijging is niet, zooals men aanvankelijk onderstelde, een gevolg van 't vasthouden van den voorraad door Ja- pan, maar van een werkelijke schaarschte. -i>e bosschen van Formosa zijn bovenmatig aangesproken, zonder dat men voor nieuwe aanplanting heeft gezorgd. De kamferboom grcc.it .angzaatn sn een volwassen exem plaar levert slechts enkele kilogrammen 'lis echter noodig, dat de boom wordt om gehakt. Voor een vijftien-tal jaren is reeds ge poogd uit bladen en twijgen kamfer te be reiden, maar de resultaten waren gering, want oin ongeveer 1 ICO. en nog we! van minder goede kwaliteit te krijgen, had men «100 K.G( grondstof noodig. Proeven, in Florida genomen, verliepen even ongun stig. Vóór den oorlog was 't totale verbruik aan kamfer over de geheele wereld onge veer 700.000 K.G. Gedurende den oorlog zijn sr in japan twee celiuloid-fabrleken op gericht, die 100.000 K.G. gebruiken. De kamferproductie is in Japan gedaald tot "250.000 K.G. en dat gaat nog steeds ach- teru.t. China, waarop men zijn hoop ves tigde, kan niet meer dan ongeveer 100.000 K. G. leveren Zoowel in Europa ais in Amerika be stonden fabrieken tot het bereiden van kunstmatige kamfer, maar doordat het na tuurlijk produet goedkooper verkocht werd, dan. waarvoor zij konden leveren, zijn de meeste fabrieken weer opgehovon en hiér zien we een noodlottig gevolg van een anaers zoo héilzaam werkende concurrentie. Alteen in Parijs en in Berlijn bestaat thans nog zurk een fabriek. Ten gevolge van de groote prijsrijzing zal de kunstmatige aan maak weer loonend kunnen worden; 't ral echter minstens twee jaren duren yocrdat de nieuw in te richten fabrieken in volle gang zijn. Natuurlijk is men ook reeds met proeven bezig om een stof te fabriceeren, die de kamfer bij de bereiding van celluloid geheel kan vervangen; tot dusver is nog geen resuitaat verkregen. ZACHTE WINTER. De Engelsche weerkundige S. L. Bastin bespreekt het opmerkelijke feit, dat het kiimaat op onze planeet voortdurend zach ter wordt. Niet alleen in Europa komen zachte winters voor, ook in de andere wereiüdee.èn schijnt de toenemende bebou wing van den bodem een gunstigen invloed op het klimaat te hebben. In Canada is officieel geconstateerd, dat die bebouwing de s trengheid der winters vermindert. Bas tin tracht dit te verklaren door de ontwa tering van eten bodem. Vochtige aarde is kouder dan droge. Als groote moerassen drooggelegd worden, krijgt men een zach ter klimaat, dat over een grooten afstand merkbaar is. EIGENAARDIG GEBRUIK VAN ZEEWIER, Het is vrij algemeen bekend, dat vele ztewiersoorten eetbaar zijn en als groente genuttigd worden. In Cormvallis (Enge land), waar veei zwart zeewier aanspoel!, aa.t den plaatse,ijken naam van „laver" diaagt, wordt het in groote massa's opge- vischt en naar Wales gezonden, waar het _n de jamfabrieken gebruikt wordt, waar schijnlijk ais geiei-achtig bindmiddel. Mo gelijk wordt het ook door de wonderen der techniek en der chemie gemolamorto- seerd ,n appelstroop! Waarden Moeder. Ik neem de pen op om uw te laaten weete, alsdat ik met paaszaterdag met drie dage verlof kom. Tis allang gelee je alsdat wei me- kander heben gezien. Ik zit ook zcon ent van uw vandaan zoo helegaar an de andre kant van het lant en dan fait et niet mee vnweges t rijs geit. Ik hoopt uw in gesonthijt aan te irefe en zoo noem ik mei u gelievde zoon KLAAS. Moeder van Deelseling h:d met veel moeite eni twee brillen de groote, onbehouwen let ters van de briefkaart ontcijferd en legde 'l jrapier met 'n blijde zucht voor zich neer. lteeds weken had ze in sliite gehoopt, dut met de Paasehdagen tiaar zoon zo a thuis komen Er op gerekend had ze niet, want hij was zoo'n eind van haar weg. heelemaal aan de grens overgeplaatst wegens 't geharrewar in Duitschland, met die revolutie. Én d'r was eerst al sprake van heelemaal geen verlui", had Klaas 'n jioosje g-leden geschreven. Maar nou kwam ie dan toch; haar eenige jongenDat zouden dus prettige Paaseh dagen wordenecht heerlijk, zoo knus met z'n tweetjes, 's Morgens samen naar de kerk en 's middags 'n wandeling langs de bloin- menvelden. Van louter genoegen wreef moe der van Deelseling de magere skelet-handjes over elkaar, bekeek nogmaals de briefkaart met de heugelijke lijding en ging met ver nieuwde lust verder aan haar breiwerk lekkere zware sokken voor Klaas - Nou zou zo eerst 'n extra'tje in huis halen. Met 'n tevreden plooi in 't goedige gelaal trip pelde ze naar den winkel van Jansen om 't hoekje van de volksbuurt-straat, „Geef mijn 's 'n ons ,ja, 's kijke, wal kost je rookvleesch?" „Zeven stuivers, buurvrouw." „Pfff nou-afijn. omdat Klaas komt." Én meteen uitte ze aan Jansen haar blijd schap Twee ons speculaas nam ze ook nog meeZóó druk raakte ze aan 't vertellen over haar Klaas, dat ze bijna d'r pakje nog vergat Den anderen dag was moeder van Deelseling al vroeg op van blijdschap had ze wei nig geslapen en was telkens geplaagd door leelijke droomen Maar ze wist met haa;r eigen geen weg alles was op orde Zc zon maar vast aan 't eten beginnendaar moest nu ook wat meer werk van gemaakt worden. Maar toen alles klaar was zat ze alweer met haar handen in elkaar. Wat duurde die dag toch lang hoe wordl 't nog avond, dacht ze, en keek ver wijlend naar de oude klok. die maar niet opschoot Weet je wat? Ze zou haar eigen maai vast gaan opknappen eigenlijk wel gek.,,, nou al.op Paasch-Zaterdag Maar waar om ook eigenlijk nietV Paschen was toch begonnen En Klaas kwam... Voorzichtig ontdeed ze 't zwarte japonnetje van T slof-beschermende wille laken, schikte de plooien nog wat op en hing 't kleedingsluk over een stoel. O, ja, nou eerst nog de boel klaarzetten. 'I Mooie servies met blauwe vergeet-mij- nieljes nog van haar huwelijksfeest werd mot veel zorg voor den dig gehiald en op lafel uitgestald. En 'n extra sterk bakkie zou ze zettendat zou smaken na zoo'n. ver velende reis met spoor. Nou óók maar vast de boterhammetjes ge sneden.dan hoefde dal straks niet. Vlugger dan straks nog rikketikten de brei naalden en glinsterden zilverig in 't schijn sel van 't theelichtje Op haar schoot komt de oude zwarte poes haar middagdutje afsnor- ren „Ja, poes, morgen komt de baas weer, hoor met z'n mooie pakkie an, waar jij eerst zoo bang voor was .zal je nou wet wegloopen voor 'ai'V Maar ze moet voortmaken, want nou moet 'r nog iets extra's gebeuren voor haar alloen zou ze geen drukte gemaakt hebben Maar Klaas moet merken, dat ze blij is mei z'n komst. Aan '1 kamertje lieeft niet veel meer te ge beuren dat had ze vanmorgen- ni Hink opgeMschl tie gordijntjes waren wee» schoon en de vloer geboend .en 't koper gepoetst, 't Ziet 'r dus neijes uit als ie thuiskomt Maar wacht, nou moet z'n eigen kamertje nog 'n beurt hebben 't Eed wordt extra ^glad opgemaakt 't tafeltje en de stoelen gewrevenen 'ij glas van de schilderijtjes Daar hing z'n aanneemsplaat nog 't pa pier werd al geel „Nicolaas Johannes van Deelseling heeft zijn Eerste H. Communla gedaan^ Hij was braaf gebleven ja, dat was ia. Maar even stond ze stil met 'n lichte huivering Die dienst de kazernes. je las 'r zoo veel vanAls Klaas maar niet meedoet aan die misbruiken en zoo... veel goeds leerden de jongens daar niet dit hid ze. al lang begrepen, al was ze 'n doodeenvou dig menschje. Neenea zoo was Klaas nieten ze bad toch zeker alle dagen, dat ze :m terug mocht krijgen, zooals ie was weg gegaan'? Notu dan? Nee, dat was wel in orde hoor. Weg, nare gedachten! 't Zou toch wel prettig zijn als Klaas weer voor goed thuis was. .zoo altijd alleen, dan haalde 'n niensch allerlei rare dingan in z'n. hoofd. Eindelijk is ze zoover, dat ze nu heelemaal niet meer weet, wat ze nou méér moet doen alleen nog d'r beste goed aantrekken Dat deed ze straks wel tegen den avond anders kwam er misschien nog wat an. Nee, toch nou meteen maar misschien kwam ie wel met 'n vroegere trein net al laatst Ze werkt niet ordelijk; telkens staat ze stil in gedachten, ais heelt ze nog iets vergeten. 'n Half uur later ziet ze er inderdaad uit oj) z'n Paaschbest en gaat voorzichtig, lang zaam de krakende rok optippend, in haar leunstoel zitten^, .poes mag nu niet op haar schoot en gaat zich ontevreden aohlcr den stoel neer-krullen 't Koffielichije staal gezellig te sputLeren. 't Wordt stilaan schemerigde voorwer pen in 'i ouderweLsche kamertje krijgen on bestemde vormen Moeder van Deelseling dut zoetjes in 'I ongewone beredder heeft haar moe gemaakt., de vriendelijke oogen luiken knipperend omlaag en bljj'ven dan gesloten 't Hoofd met 't heldere, witte mutsje, waaruit nieuwsgierig de peper-en-zout-haren komen gluren, neigl met lichte schokjes en rust even later met 't puntige kinnetje van tnndeloozen mond op de borst. Dit duurt heel lang. Dan wordt moedertje ineens opgeschrikt door 'n luid rumoer in de straatlawaai van screeuw-zingendhe stemmen 't Is pik-donker in 't kamertje en laat de oude klok tien schoone siagen hooren. Ili- wordt zóó h.ird op de voordeur gebonkt, dal de kleine ruitjes er van trillen. 'n Gloeiende angst knijpt haar naar de keel. Tastend, draal-voetend gaat ze naar de deur Builen slaan drie waggelende gedaanten in soldatenpakken en blerren afschuwelijke klin ken uit de schorre keien Vrouw van Deel seling krimpt ineen van schrik i.ze her kent haar jongen. Met verdwaasde blikken kijkt ie haar aan „Ha. hik. zo., is. toch thuis., kijk, jonges dat is. hik., dat is nou mijn ouwe vrouw. Zóó, oudje, hoe gaat 't? Hei je nog 'n spatje in huis gehaald,. hik., voor de Paasch „Kom Klaas" grinnikte een der kame raads, eveneens stom-dronken „kom Klaas we gaan d'r nog eentje neme... 'n af-, zakkcrlje 't is nog. vr.. vroeg mtima wacht nog wel effies op je „Nee, jonges, 't is hikl, ,'t is nou genoeg ik ga d'r in, hoor. ajuus.." y :,Hè hè hè, mag je uiet van je moede?" „Wat zeg jé... hik... wal zeg je .laar leelyke.,.1 Half bewusteloos is moeder van Deelseling naderbij gekomen en legt de li3uii op den lomp-slooterigen arm van Klaas Deze kijkt suf om en in 't lijk-witte gezicht van z'nv moeder waarin de cogen zielloos verstard zijn. v Do dronken kameraads zijn al verder ge scharreld waarschijnlijk hadden ze ook 't witte geiaat gezien. De vrouw wankelt naar binnen de zoon volgt haar op dezelfde manier, onverstaanbare klanken uitstootend In '1 nauwe gangetje hoort ie 'n lichten plof... en struikelt over iets zachts., met 'n vloek smakt ie neerhij heeft geen kracht om op te staan en blijft ronkend liggen. in T kamertje hangt de geur van verschs koffie, die pruttelt op 't aardige transpa- ranl-lichtje, dat 'n zachten schijn werpt op de smakelijke rose-rookvleeseh-boterhamme- tjes en 't glazen schaaltje met speculaas jes. en de porceleinen kopjes met da blauwe vergeet-mij-nietjes. In do gang liggen de twee bevvustelooze lichamen Totdat late voorbijgangers die in de stille straat 'n deur zien openstaan, ze vinden., 1 De oude klok in 't huiskamertje laat twaalf schorre slagen hooren. 't Is Paschen G. Nl De „Katholieke Illustratie" bevat deze week het volgende: PLATEN: Christus' Koningschap (2 pla ten); Torpedisten der lananiacht aan het werk (8 foto's); De afbraak van de vesting werken op Helgoland (2 foto's); Voetbal wedstrijd Holland—Denemarken (6 foto's); De rollen omgekeerd; Jhr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland; Zoekers en dwalen de (2 foto's); Iets nieuws op rijwielgebied; De toren van het raadhuis te Duisburg; De troebelen in het Duitsche industrie-gebied; Vliegen te Leeuwarden; De heer H. W. Wa terreus; De commissie van geleerde heeren (2 foto's). TEKST: Een schitterende partij, door Mevr. J. R. v. d. Lans; Bij de platen; Avondstemming, door Daaf Sutove; Torpe disten onzer landmacht aan het werk; Een overwinning, door M. H. R.Hoe Mieps ze heeft laaten uitpakken. (vervolg) Emy kreeg weêr spijt dat ze niet gaan kon en zeide :„Ik ben wel gevraagd, maar mama heeft neen gezegd, dat vind ik natuurlijk heel naar." ,,Hé, hoe jammer riep Gonne en ze trok een bedrukt gezichtje, „maar als je nu eens erg lief er om vroeg, zou je dan niet mogen „Neen, heusch niet," zichtte Emy, „moesje zei dat 't haar te duur was om mij te laten gaan, want dan moest mama mij een nieuw jurkje en nieuwe schoentjes geven en dat zou te veel kosten." Voortzuchtend ging ze aan haarwerk, en 't was haar te vergeven dat ze dien dag lang zoo oplettend niet was als anders. De geheele klasse was gevraagd, allen stelden zich bergen pleizier voor, alleen kleine Emy zou niet mee mogen genoeten. Daarom dacht ze maar zoo min mogelijk aan de danspartij, maar des te meer aan haar lieve moeder, hoe die aan haar tafeltje voor 't raam zat te werken, te werken den geheelen dag door, hoe bleek ze dan avonds zag, en dit alles ter .liefde van haar dochtertje.En als ze dan bezon dat haar moes je nu 's avonds vroeg naar bed kon gaan cn voor haar niet hoefde op te blijven, was ze bijna getroost. De school was uit en Betsy en Gonne wan delden, nadat ze Emy hadden t'huis gebracht arm in arm verder. Eerst zeiden ze geen woord toen eindelijk Gonne schuchter begon :„IToor eens, Bep, ik heb je wat te zeggen." „Nu, wat dan, Gon vroeg Betsy. Toen begon Gonne wat te vertellen en Betsy hoorde 't aan en sprak nu en dan een woordje mee en zoo kwa men ze t'huis. Nu. zijt zij zeker nieuwsgierig te weten wat die twee daar samen verhandelden, maar dat zeg ik nu nog niet, dat zal zoo straks wel uit komen. Dit is zeker, dat 't twee lieve blond kopjes waren, en ik ieder meisje een paar vriendinnetjes of zusjes tocwensch als die twee krullebollen. De heer en mevrouw van den Berg woonden in een mooi huis in 't nieuwe gedeelte der stad. Ze hadden een tuintje voor 't huis, en een grooten tuin er achter met bloemen en vrucht boomen. De vensters van 't huis waren van spiegelglas uit één stuk, en alles had 't aan zien dat mijnheer en mevrouw rijke menschen waren. Toch Betsy cn Gonne t'huis kwamen zeide mr.ma haar, dat ze van plan was straks met haar naar den modewinkel te-gaan, om nieuwe ba'japonnetjes voor aanstaanden Zaterdag öit te zoeken. X:: dacht mama dat de twee meisjes daar ye: rukt over zouden zijn, maar onze zu3jes &iv. i verlegen voor zich en zeiden geen Vó ,rd, -"•'a - lelijk stootc Gonne Betsy eens aan, en 5» als ré? oudste ging naar hare moeder en ,,Xi. t ti, moes. Emy van Tol is ook ge-J vraagd, maar die mag niet gaan, omdat haar mama geen geld heeft om een nieuwe jurk voor haar te koopen. Dat vindt ze naar en wij ook, want als Emy er niet is hebben wij maar half pleizier. Laten wij maar in onze oude ja- innen gaan en, lieve moes, geef u dan aan _,my een nieuwe jurk en schoenen. Dat zou den Gonne cn ik graag willen „Hé ja ma, toe doe dat," zeide Gonne nu ook, „als u 't doet zullen wij u lief vinden." Moeder kuste haar dochtertjes en zeide „Gij zijt beiden moeders beste kinderen. Vrien den moeten elkaar altijd helpen als zc kun nen. Ilc zal naar mevrouw van Tol gaan, en haar vragen of ze er in toestemt dat ik Emy Zaterdag voor mijn rekening neem." Wat waren Betsy en Gonne gelukkig Ze dansten en sprongen, en hadden reeds bij voorbaat schik als ze aan 't verbaasde en ge lukkige gezicht dachten, dat Emy zetten zou als ze 't groote nieuws hoorde. Nog dien zelfden middag lueld het rijtuig van mevrouw van den Berg voor de deur der kleine bovenwoning stil. Eerst had de weduwe wel wat tegen het voorstel der viendelijke be zoekster, maar toen deze haar onder 't oog bracht dat zij door neen te zeggen niet alleen haar eigen dochtertje maar ook de twee vrien dinnetjes een groot verdriet zou doen, be sloot mevrouw van Tol toe te geven, en dank te de rijke dame hartelijk voor 't genoegen dat deze haar kind deed. Niemand meer ver rast dan Einy, en niemand neer verheugd dan onze drie meisjees Nu kwamen zij keer op keer bij elkaar en dansten dan naar hartelust in de lange gang van 't groote huis, of in 't kleine kamertje waar Emy's moeder zat te naaien. Mevrouw van Tol's huisje had voor Betsy en Gonne groote aantrekkelijkheid. Zooals gij reeds weet, was Emy's vader dokter bij de marine geweest. Daardoor had hij veel vreem de landen bezocht en was tot heel in Oost- Indië en Japan geweest. Hij bracht toen altijd bij zijn thuiskomst allerhande aardigheden van die landen voor zijn vrouw en dochter tje mee. Maar helaas, nu was hij dood, en Emy en haar moeder bewaarden in eene glazen kast al de geschenken die ze van hem gekregen hadden, als een aandenken aan den vroeg gestorven vader. Van de week komt de wedstrijd nog niet, maar ik .wil vast zeggen, wat 't ar voor .een is. In de meeste brieven namelijk die ik out vangen heb, werd op een rebus-wed strijd aangedrongen en daarom heb ik het dan ook maar gedaan. Ik heb 20 mooie prijzen, waai'bij 10 prachtige boeken. Ik hoop, dat ik' "t jullie naai- den zin gemaakt heb en dat jullie tevreden zullen zijn Met hartelijke groeten. OOM BffiENARjD. Aafjo B., Zijdewind. Ik geloof, dat de wedsvrijd zoo wel naar je zin ia. Ik heb in je brief geen enkele taalfout gevon den, dus je kan loeit wel wat, he? Nu Aatje, doe ja best' maar, hoor, Dag! Martha D. Den Helder- De vorige keer heb ik je niet geantwoord, méén ik, maar dat komt, jebnef kwam Donderdag aan en 's Woensdags wordt de Kmöerkraiüal gezet.En zoodoende was 't te laat. Zooals je gelezen zult hebben, is 't een rebus-wedstnjd gewor den. je hebt dus je zin, hè En nu maar ge probeerd of je weer wat winnen kunt.he. Dag ook de groeten aan Annie en Marie. Simon 1J. te Alkmaar, 't Is nu wel eeu re buswedstrijd geworden, maar dat kan je toch net zoo goed als teekenen dat geloof ik vast. 'n Aardige zuster heb jij zeg, die zoo haar best voor je doet. Je moet naar maar veel groeten van me doen en veel succes, hoor. Om van ons ruil- en vcrzamelhoekje gebruk te maken, zendt men rmj maar 'n bnetje waar in duidelijk geschreven staat, wat men wenscht, rnet verledigen naam en adres. Dan zet rk dal m de Kinderkrant en de verzameiaartjes weten dan waar ze elkaar kunnen vinden. De briefjes moeten u. enveioppe gezonden worden AAN DE REDACTIE VAN DE KINDERKRANT N A S SA LA A N' 49. HAARLEM. Ik heb 38 plaatjes van de Veeüt; 33 plaat jes Bosch en Heide; 22 plaatjes Friesland en 4D0 blauwe bonnen, alles van Verkade. Deze wil ik ruiien voor vreemde postze gels. Mijn adres is: Ant. van Deutekom Hzn., Laagzijde B 79, Sehagen. Ik heb 8 plaaijes van de Vadcrlandsche Geschiedenis, de nummers van 37, 44, 46, 50, 78, 83, 87 en 91, en 4 Keg's thee-plaatjes de num mers van 41 46 67 68 69 74 86 96 102 104 107 112 116 en 131 en 19 plaatjes van Koorn's koffie en thee de nummers van 2 3 4 5 7 10 19 26 27 32 39 42 45 4b 47 54 58 59 en 81 en ik heb 27 Honig's Maizena plaatjes, de nummers 4 6 13 16 17 26 27 29 32 33 38 39 45 50 5b 58 59 67 69 70 iio 186 268 292 303 316 en 317, die ik wil ruilen voor Kwatta-soldaatjcs, 1 om één. Mijn adres is Alfra Duin, Molenweg. Heer'nugowaard, Noord. Ik wil Kwatta-soldaatjes geven voor Wapens van Oïdenkott, één om één. TJiéo Verheggen, Egmond-Binnen, Ik wil deze plaatjes ruilen. Plaatjes van de Vecht, No. 64 65 18 36 91 42 86 39 79 45 48 40 21 41 20 2 141 126 71 49 77 34 67 57. Naardermeerplaatjes No. 89 38 40 28 102 4 93 121 103 6 19 4 64, daarvoor wil ilc hebben Vechtpiaatjes Np. 134567 10 11 15 17 23 28 33 35 38 39 43 46 51 52 53 55 56 59 60 61 62 63 66 70 72 73 74 78 82 84 90 92 94 95 en 97. Theo Spronk, Ridderstraat 7, Haarlem. Ik heb 140 Kwatta-SoJdaatjes, 14 Mono- polthee-plaatjes. 30 Sunlichtzeepslrookjes en 31 Verkade-bons, welke ik wii ruilen voor van Dijk's-bonnan, ik geef 1 soldaatje of 1 phatje voor I bon. Wim Goemans, Rijksstraatweg 16, Schoten bij Hoariena. Ik wil ruilen No. 2 9 21 26 29 33 27 3U 32 38 44 70 73 77 78 82 8)8 91 92 109 111 118 122 115 124 143 132 139 en 144 van de Vecht. Adres: M. .Witte, Bergen. Ik heb 7 postzegels van Zwitserland, 24 van Duitschland, 20 van Oostenrijk, 14 van Engeland, 12 van Italië, 11 van N. Indië, tl van Frankrijk. 10 van Amerika, 10 van Beieren, 12 van België, 4 van Wurtemburg, 1 van Straat- stetei'etns, 2 van Hongarije, 9 van Zweden, 6 van Denemarken, 4 van Japan, 3 van Noorwegen, 2 van Brazilië, 5 van Kusiand, 5 van Canada, 5 van Egypte, 2 van Saxsen, 2 van Luxemburg, 2 van I ortugal, 1 van Slovenska, 1 vau Trans vaal, 2 van Eng. indië, 1 van Bulgarijë 3 vau Spanje en 1 van Roemennië, die ,k ruiien wi' voor andere vreemde postzegels. Jan I-las, Poyglop 5, Alkmaar. Ik heb 10 plaatjes van Langa de Zuider zee, No. 7 13 28 79 84 89 108 92 122 125 en 139. 17 van Bosch en Heide, No. 12 14 22 31 35 37 52 03 79 81 88 105 110 120 125 130 142. 10 Maizenaplaatjes, No. 72 217 218 224 240 245 280 207 277 en 288. 2 plaatjes van da Bonte Wei, No. 82 en 07. Deze wil ik ruilen voor vreemde postzegels. Marinus van Emmerik, Station, Den Helder. Ilc heb geschiedenisplaatjes, 2c deel, No. 1 10 13 19 25 29 37 38 39 46 54 95 én 96. Die ik ruilen wil voor 50 Delta-plaatjes. Mijn Adres is Willem Bakker, No. 110 te Obdam. j Ik zou willen ruilen Vechtpiaatjes, de Nos. 48 128 54 86 132 44 38 49 57 100 16 123 138 129 143 IOI 114. IJselplaatj-s Nos. 126, 63 131 113 104 71 134 56 141 97 124 137 139 132 140 53 84 136 107 142 138 2 122 41 20 61. Naardermeer- piaatjes No. 138 105 n6 27 142 70 94 22 121 96 66 112 in 3 8 05 1 Bonte VVei-piaaijes No. 16 97 46 60 38 67 92 68 80 81 99. Friesland- plaatjes No. 16 17 61 85. Blonde duinen, No. 134. Winter No. 77. Zomer No. 84, 141. Lente 51, 77. 't Maanmannetje No 121 en 156 en 12 strookjes van zulke plaatjes. Dat ali'es wil ik ruilen voor Kwatta-soldaatjes of Watersnood-plaatjes, 1 om i. Mijn adres ts Mina de Haan, Ged. Turfhaven 76, Hoorn. Ik wii Wgtersnoodplaattes van 1910 uit ee Terwee's Thee ruilen voor postzegels van Ned. Ind. Nos. 18, 23, 24 41 en 66. Ook vreemde postzegels voor vreemde postzegels, ik heb dubbele: I van Amerika, I van Beieren, 1 van Duitschland en 1 van België, 1 om i. Mijn adres is J. Jansen, Zwaiteveld', Zandvoort. Ik heb 60 vreemde postzegels, die ik wil wisselen voor 100 KwaUa-soIdaatjes. Mijn adres is: Calo Nieuwenhoven, Ged, Oude Gracht 126. Haarlem. Ik heb in mijn bezit Vechtpiaat jes tie nos; 5 10 15 2 4 26 28x 30x 34 48x 45 124 68 32x 141 lOlx 107x 37 51 91 42 58 88 132x 86 135 105 102x 128x 54 127 44 38 49x 121x 57x 16 100 138 119 129 143 114 90 94 03 118 106 99 83 53 103 104x 128 29 71 50 134 64 112 43. Ik heb ook IJseipiaatjes uos. 29 ©B SS 58 128 113 61 113 181 2ö 115 41 109 2 122 86 138 107 142 136 84 53 170 40 132 139 36 28 137 97 56 124 141 134 7 71 92 69 104. Naardermeer nos. 1 3 22 27 66 70 94 105 110 111 112 65 138 142. Bonte Wei uos. 16 46 38 60 07 68 80 81 92 97 99 Bosch en Heide nos. 36 37 38 54 71. Langs de Zui derzee nos. 11 15 46 90 132. Lente nos. 51 77 Zomer nos. 84 en 141. Winter no. 77. Deze weusch ik te ruilen voor Kwalla-soldaat- jes of Watersnood-plaatjes van Ter Wee. Eén voor één. Mijn adres is: Mina de Haan Ged. Turfhaven 76, Hoorn. Ik heb 40 platen van de Jong's vogels die ik wil ruilen voor Kwatta-soldaatjes (1 plaat voor 2 soldaatjes; ook heb ik nog 24 Honmg's- Maizena-plaates, 2e serie, de nun-.meis 209, 207, 200 197 195 194 193 188 187 18Ó 182 174 172 171 169 165 164 161 160 144 123 119 115, die ik wil ruilen (2 plaatjes tegen 1 Kwatta-soldaatjc. Biet Jol, Eendrachtstraat 8, Alkmaar. Ik lieb vreende postzegels 80 van Duitschland 9 van Amerika 21 ra., Italië8 van Engeland 24 van België 39 van Frankrijk die ik ruilen wil voor kwattasoldaatjes, 1 te gen 1. Mijn adres is Annie Kuyper, Voorzorgstr. 15 rood, Haarlem. Ik heb 10 Delta-plaates. Die wil ik ruilen tegen 15 IJs.l-plaatjes no. 1, 28, 71, 104, 107, S7. De Vecht 68, 2 123. Willem Bakker, p/a. 11. Bak ker, Obdam, No. 110. iste, 2de en 3de album van Hoen in gs Maizena, alle drie compleet. 2de en ,?de nieutv, voor 300 Kwatta-soldaatjes, iste iets beschadigd voor 200 Kvvatta-soldaatjes. M. Witte, Stationstraat 409, Bergen No. H, bij Alkmaar. Ik heb 20 plaatjes van de Vecht, 30 plaatjes van het Naardermeer en 27 plaatjes van Bosch en Heide, die ik gaarne, zou willen ruilen voor plaatjes van Langs de Zuiderzee, No. 268 12 15 18 20 23 27 30 37 39 42 45 48 52 54 57 60 64 66 73 78 81 86 90 93 96 100 102 106 10S 103, 119 121 126 132 135 138 144, 1 plaatje voor i plaatje of 1 Kwatta-soldaatje voor r plaatje. Adres: Amnie Beijk, Oost-indische Kade 32. Haarlem. Ik heb 2 Vadcrlandsche Geschiedenisplaatjes, 2e deel, nos. 66 en 71 en. acht Koorn's thee plaatjes, nos. 5 18 21 36 4i 48 54 en 56 en negentien Verkade's bonnen, nos. 4 9 19 20 42 64 66 72 82 104 to6 107 109 112 114 119 120 130 en 140. Die ik wil ruilen voor Keg's thee nos. 14 34 36 37 58 en 71 heb ik al. Cornells Ytet Basseweg A 30. Heerhugowaard'. Ik heb in mijn bezit 32 verschil lende mooie Terwee's plaatjes; 3 plaatjes van do Verkade's album, nos. H, 16 en 61 en 1 plaatje met een strookje van de Su- eadekoek; 2 plaatjes van Herman Oïden kott Zonen, nes. 36 en 44 en 2 plaatjes van de Plantenfabriek Dordrecht, die ik wil ruilen voor 50 kwatta-soldaatjes. MJjn adres is Berta van Rijn, Kerkelaan 28, ts Sasservheim. ik heb 12 achterzijden van Cou vetóooejes, 18 plaatjes van Golden tbee, en eenige Yerka- de's-bonueti, die ik wil ruilen voor KwuttasoL daatjes. Nader overeea te komen. Cor Zuurbier, 1 café „de Landbouw/' Drsum.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5