TWEEDE BLAD. Huis m Hof. 6EHIENGD NIEUWS Provinciaal Nieuws Maandag 19 Maart 1920. V III. r in ons vorige opstel is het een en ander gezegd over de gebreken en de oorzaken daarvan, benevens de bestrii- riing dier gebreken bij de Clivia, en ik hoor dat onze geachte lezers en leze ressen, vooral de laatste eenig nut uit ons schriiven hebben geput. Terecht zeide ik, (ik zal mii verder maar van het enkelvoud bedienen) dat de verzor ging onzer kamerplanten heel wat zor gen en hoofdbreken kost. Dit komt voornameliik hiervan dat onze kamer planten oorspronkelijk uit heel verschil lende streken komen. Daar zijn er uit de koude luchtstreken, maar ook int de warme landen. Vele onzer kamer planten komen uit het Zuiden van Airi- ka, de z.g. Kaapsche planten. Andere komen uit Amerika, China en Japan. En al deze planten vinden bii den een meer dan bii den ander een plaatsje in de huizen, en ge begrijpt nu wekwaar de lezer, dat waar zulke verschillende nationaliteiten samen 'komen, de eigen aardigheden tot uiting komen en ons de meeste last veroorzaken. ,Wie nu verschillende kamers tot zijn beschik king heeft kan zijn planten, al naar hater geaardheid, daar plaatsen, waar ze het best gedijen. Maar niet ieder is zoo gélukkig en daarom moet men met het aanschaffen van planten wel be dacht zijn of zijn ruimte geschikt is .voor de aan te schaffen plant. In het algemeen is een hooge luch tige kamer die regelmatig, verwarmd .wordt, de geschikste. Onze huiskamers leenen daarom zich in den winter het best voor het plaat sen der planten, want daar wordt re gelmatig gestookt, althans zoo behoort het'te zijn; niet alleen in het belang van de planten, maar meer nog in het belang van de menschen. Onze gezond heid wordt veelal het meest bedreigd, als we vertoeven in ruimten, waar nu eens de kachel snikheet staat, dan weer half uit is. Vooral dat overma tig heete stoken bezorgt ons verkoud heden en de gevolgen ervan, zoodra >ve uit de kamer buiten komen. Voor de meeste planten nu is een temperatuur van 16 tot 20 graden Cel sius of wil men liever een andere warm- teaanduiding van 60 tot 6S graden Fa- renheit de meest geschikste en behoort: ook de normale kamertemperatuur te zijn. Planten echter, die 's winters in den rusttoestand zijn, hebben het daar ech ter veel te warm. Dit wordt door som mige liefhebbers nog al eens over het hoofd gezien. Planten toch, die 's zo mers bloeien, en groeien, hebben 's win ters behoefte aan ritst. Zoo ook is het in de vrije natuur. Zie slechts onze vruchtboomen. legen het najaar laten ze haar bladeren vallen, en vertoonen ren dood en kaal beeld. Toch zijn ze niet dood. In de lente toch, als de zon de aarde behagelijk verwarmt, ontwa ken de hoornen, de knoppen zwellen, en allom vertoonen ze frisch groen. Datzelfde ziet men ook bii de ge kweekte planten, en als men er niet op nit is, om zijn planten te forceeren, dat is kunstmatig tot bloeien te vervroe gen, dan behoort men aan die natuur drang mede te werken. Zulke planten nu behooren koel te staan. Maar nu vervallen sommigen weer in een ander uiterste. Ze zetten hun planten in don kere, vochtige kelders, waar geen licht of versche iucht kan toetreden. Toch hebben deze rustende planten evengoed lucht en licht noodig als wanneer ze in vollen bloei zijn. Daarom geachte lezer, doe niet zoo als ik meermalen zag en zet uw geraniums uiet in een duisteren kelder. Een luchtige, lichte zolder is meer aan te bevelen. Een beroepskweeker zet ze in een z.g. koude kas, dat is een onverwarmd glazen huis, zooais u zeker wel meermalen hebt gezien. Heeft men echter planten, die 's win ters kunnen blijven, in de gewone ka mer. dan is het toch een vereischte, dat de kamer behoorlijk wordt gelucht. Maar, en dat kan niet genoeg her haald worden, zet uw planten toch nooit in de tocht. Dat deugt voor u niet maar ook niet voor uw plant. U wordt verkouden, en uw plant gaat meestal dood. In de eerste plaats heeft uw plant dus licht noodig. Het waarom zal ik u besparen. U zult zonder dit wel over tuigd zijn van deze waarheid. Ik zou anders een verhandeling moeten geven over het vormen van zetmeel in de groene plantendeelen, en dit is voor deze verhandelingen niet noodig. Zet daarom uw planten zooveel mogelijk bn het raam. Nu zijn er wel planten, die in. een duis teren hoek het wel uithouden, zooals de tk'X3' Waar°ver ik het zoo aanstonds zal nebben, maar het meerendeel hbudt volle licht. Toch! moet bij felle middagzon of geschermd worden, of uw planten wat achteruit. Een zeer ge schikte plaats voor uw planten is een z.g. erker, omdat het lucht hier van alle zijden intreedt. Deftige huizen hebben vaak 8 1 rarnen. Nu is de ruimte daartusscben, als ze wijd genoeg is, ook een zeer geschikte kweekplaats. Doch in gewone li ui zen is altijd wel een plekje te Vinden, om zijn planten voordeelig te zetten Een vensterbank op het Zuiden of Oosten fo een goede plaats. Thans wil ik het eens hebben over een War pjanten, die onder de meest voorkó mende. gemakkelijkst to fcweeken planten •Wji nemen dan eerst Aspedisïra. ^Deze bladplant is zeker aan U a®en Ee- De ziet haar in de uitstalkasten on zer moderne confectie-magazijnen eii an dere winkels. Geen melksalbn is er haast, of in de vensterbank of op een standaard prijkt deze groote bladplant. Meestal is ze in gezélschap van nog .zoo'n plant, de Aucuba met haar wit gespikkelde bla deren, dezelfde die in vergroote editie, de tuinen van heerenhuizen, zoowel als de tuintjes der burgers als bladheester ver sieren. De Aspedistra elatior, zooals de weten schappelijke naam luidt, ziet men veelal in twee soorten: een bont en een groep bla- dige. Het is 'een sterke plant, die piet oauW ontevreden is mét Wet haar toe bé deelde plaatsje. Daarom is ze zoo aan te bevelen voor onvakkundige liefhebbers van mooi groen ,'iij huis. In den Koek van de kamer op eén zuil, of "tusschën de béide kamers en suite, maakt ze door haar forscli uiteilijk een mooi effect. In de volle zon, geplaatst, voldoet ze niet goed. De bladen verliezen dan hare friscKhéid. Ook is ze niet bang voor een beetje kou, zoodat uw koude voorkamer geschikt ge noeg voor haar. is. Hebt ge een balcon o1 tuintje, dan is zij zomers daar ook goed op baar plaats. Dit allés geldt voor de groenbladigie variëteit. De bontbiadige moet echter lichter staan, en kan zoo goed niett egen de kou. Zoo'n. bontbiadige is eigenlijk gedoemd om honger te lijden. Wordt zij goed gevoed en heeft zij' zwaren grond, dan verloopt de bonte kleur in green. Nil wordt over het algemeen de bontbia dige liet meest gezocht. Ze is dan pok be paald mooi. Ook in donkere en koude vertrekken, waar de groenblabigc- goed gedijt, is de bonte spoedig zijn bonte kleur kwijt, en wordt groen. Om derhalve een bonte, bont te houden, moet ze warm en licht staan en behoort de grond niet te zwaar te zijn. Veel wordt aangeraden den grond inet fijn geklopt kalkpuin te vermengen. Ook grof rivierzand is een uitstekend middel. Zcoals met alle bladplanten, hoort men goede zorg te hebben, dat de bladeren niet onder het stof raken. Eens per week de bladeren met een natte spons afnemen en vooral den onderkant niet vergeten, is noodzakelijk om flinke exemplaren te kweeken, en dat kan met geringe moeite. Bladeren van een halven meter zijn heusch' geen zeldzaamhei.d En wat bij dit soort planten zoo mcoi is, is wel, dat ajs men er eerst een heeft, men gemakkelijk meerdere exemplaren kan verkrijgen. Dé Aspedistra toch heeft onder den grond een zoogenaamde wortelstok, d. i. eén plantendeel, dat in staat is om op verschillende plaatsen uitloopers te vor men. Hier verschilt het met een wortel. Van een stuk wortelstuk krijgt men een nieuw exemplaar, van een stuk wortel niet. Bij het verpotten, 'tvvelk eens in de twee a drie jaar behoort te geschieden, kan men een deel der Wortelstok afsnijden en dit cppotten. Men krijgt dan een nieuwe plant De verdere verzorging: komt overeen met de Clivia en ik beu dan ook zoo vrij daar naar te verwijzen. -Ik zeidaar straks, dat de bontbiadige gedoemd is, om 'honger te lijden, maar nn moet men dit niet zoo opvatten, alsof de armoedigste grond goed genoeg voor haar is. Neen, zoo "is het niet bedoeld, maar in vergelijking met haar groenbladigo zus ter moet zij slechts schraaltjes gevoel! wor den. 's Zomers geve men echter aati bei den wat mestwater (zie artikel No. 2). Veel onderhevig aan ziekte is deze plant gelukkig niet, zo-odai opzettelijk verzorging ri.'et zoozeer noodig is. Men behoeft de al- gemeene regelen maar in acht te nemen, om succes te hebben, zooals geen overtollig natte aardkluit, niet te scherp zonlicht, todht, vorst, enz. Voor heden zal ik mijn opstel afbreken, cin de volgende keer een andere plant aan een bespreking fe onderwerpen. 'FAGUS. NEDERLANDERS IN RUSLAND. Onze lezers zullen met veroniv/aardiging en afschuw kennis hebben genomen van de mishandelingen die een Nederlander in Rus land van de Bolsjewisten de geestverwan ten en vrienden van David Wijnkoop en zijn volgelingen heeft ondergaan, welke mis handelingen wij uit den mond zelf van onzen landgenoot opteekenden. Dat deze landgenoot de eenige niet is, die de ..zegeningen" der Bolsjewisten moest ondervinnen, wordt bevestigd in het j.Hbl-ddat van een zijner lezers het af schrift van een brief van een Nederlander ontving, die eveneens in het land, dat vol gens de Nederlandsche Bolsjewisten van „melk en honing" overvloeit" werd gevan gen genomen. De brief is gedagteek end: Moscou, 26 Ja nuari 1920. Wij onileenen er het volgende aan: Zooals je weet, werd ik 2 Juni gearres teerd en na 2 weken verblijf in de gevange nis te Petrograd naar Moskou gevoerd, waar wij 14 dagen in verschillende concentratie kampen verbleven. Bij deze arrestatie is mij letterlijk alles afgenomen, zoodat nifij alleen de kleeren overbleven, die ik aan had. Na ons ontslag werd ons gezegd, dat wij met 14 dagen naar Nederland zouden vertrekken, de trein was reeds gereed, maar nog steeds wachten wij op verlof om te mogen vertrekken. Wij, 7 Nederlanders en 2 dames, werden opgenomen bij de familie S. Korten tijd daarna kreeg ik verlof om mij voor het rege len mijner zaken naar Petrograd te begeven. Daar werd ik echter opnieuw gearresteerd. Gelukkig werd ik spoedig vrijgelaten, maar bij mijn terugkomst te Moscou werd ik 23 September wederom gearresteerd en wel met ds. Schim van der Loeff en de heeren Hoek en Schaper. Men hield ons 52 dagen in de gevangenis, waar wij veel geleden hebben. Een onzer kreeg wegens ziekte verlof naar Nederland te gaan; of hij vertrokken is of in Nederland aangekomen, is mij onbekend. Mijn zenuwen zijn dermate geschokt, dat het mij onverschillig is, of ik in de gevange nis ben of niet. Ben ik in de gevangenis, dan loop ik althans geen gevaar gearresteerd te worden, want men is geen oogenblik ze ker. Ons vertrek hangt uitsluitend af van de Nederlandsche Regeering. Het eenige middel om ons naar Nederland te krijgen, is dat men de Russen, in Neder land geinterneerd tegen ons inwisselt. Maar de Nederlandsche regeering moet niet dralen, want anders zullen er geen Ne derlanders meer hier ter uitwisseling over zijnDan zullen wij allen zijn gestorven van uitputting en gebrek. Eenigen zijn reeds krankzinnig geworden. Komt niet zéér snel hulp, dan zijn we in elk geval allen voor ons leven geknakt. De onderdanen van alle an dere landen die hier zijn, ontvangen voed sel uit hun land, alleen wij Nederlanders diets. DE STREEK. DE STREEK. RabaHber. Het jaar zet voor de bouwers slecht in. De ra barber brengt aan de veilingen zoo wei nig op, dat de arbeid van den bouwer niet ioonend is. Op sommige dagen wordt er dan ook geen rabarber aan de veiling aangevoerd. WOE.M0RVEER. WORMEJRVEER. Kruisverband Het Kruisverband Wormerveer en Omstreken hield Woensdag' j.l. zijn jaarvergadering Nadat de voorzitter, de heer F. J, Olaessen de vergadering met den Christe- lijken groet had geopend, las de secreta ris het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat het ledental met 5 vermeerderd was De penning-meester, de hoor J. Nooij' deed verantwoording van het beheer der kaj, wel kc sloot met een batig saldo van f 18.58 Vfegen3 bedanken van de heeren A. de Groen en J. Breeuwe, werden tot bestuurs leden gekozen de heeren B. Tlol en J. Heilig, terwijl de aftredende penningmees ter. de heer J. Nooij', als zoodanig met algemeeno stemiuon werd herkozen. Na eenige besprekingen werd het besluit gsno men om in de naasie toekomst huisbezoe ken af te leggen, ten einde nieuwe leden voor de. vereeniging aan te winnen Be voorzitter richtte eenigo waardearen de woorden tot het scheidende bestuurs lid. den heer A. do Groen, die ruim 13 jaar een bestuursfunctie had bekleed,., waarna de vergadering met den Ghristelij- ken groet werd gesloten. Or is i s-OoTBinrsde. De crisis coin'iTiiifs- sie WormerveerKrommenie, ingesteld door de R. K. Middenstandvereenlging „De Hanze" te KrommenieWbrtnerveer, de Wormerveerscho Middenstandsvoreeniging „Krommenie" nam deze week in verga dering bijeen een motie aan, waarin zij zegt, het te betreuren dat haar pogingen om een E.aad van Beroep voor verbrui kers in Wormerveer op te riekten ter bestrijding van ongeoorloofde prijsopdrij ving en onrechtmatige winsten, schip breuk hebben geleden. Be.crisisoonimi&sie trekt daaruit de conclusie dat da daartoe aangezochte arbeid c-rs ve resni gingen van meening zijn, dat de middenstand in Wcr merveer en Krommenie zich niet aan prijs opdrijzing en onrechtmatige winst schul dig maakt. Burg. Stand. Geboren: Neeltje d van "W. Lutlik en N. Sint - Arie, z. van J. Swart en G. Velthuis Jams je, d. van P. Bois en G. Best Oornelis, z van K. Vonk en G. Museh AJbert, z. van J. Smit en A. van der Hout Pieter Hen drik, z. van S. J van der Ivaaij en H. O. van Vliet. Gezina Maria,, d. van J Bnisohe en T. Oudejans. Ondertrouwd: O. Mijlhoff, van "Warmen huizen, en K. Har tog J, M Nijkamp en J. M. van Voorst Gehuwd: H. de Boer en J, H Cornel van Amsterdam. N. Preïjer, van Baem ster, en A. Veenis. Overleden: Aafjo Graftdijk 56 j. aohtgen. van G. Kool. Neeltje de Groot 22 jaar ongehuwd. -- Antje Lu ij ting 63 jaar wed. van D. Dekker (over), te Krommenie LANGENDIfK. LANGEND1JK. L. T. B. De Dioc. Land- en Tuinbouwbond vergaderde Donderdagavond. De Voorz. opent met gebed. Na lezing der notulen, welke werden goedgekeurd, worden eenige be spreking&n gehouden naar aanleiding- eener in de vorige vergadering bespro ken quaestie inzake kopervitriool. Waarna behandeld wordt de Beschrij vingsbrief der Alg. Vergadering van den L. T. B. te Haarlem op 27 April a s. De heer C. Kramer kan zich bii de Balans en Begrooting niet vereenigen met het feit dat de panden, in gebruik bii den Handeisraad in andere afdeelin gen, eigendom zijn van den L. T. B.. omdat niet alle leden profiteeren van de afdeelingen, maar toch mede verant woordelijk zijn voor de genoemde eigen dornmen. De heer D. Bruin zegt, dat de af deelingen worden opgericht tot nut van alle leden, hij vindt het wel op z'n plaats als dezen door de hoofdvereeniging ge steund worden. De heer M. Zijp zegt dat het hier be schouwd kan worden als een vader, die zijn huizen verhuurt aan de kinderen. De Secr. acht deze opmerking zeer juist, maar daarbii is het ook een feit, dat de vader het voor een zeer groot deel' van de kinderen moet hebben, om dat de Bond zonder de winstuitkee- ring.der instellingen zich niet zou kun nen bedruipen. Bii de behandeling der Statutenwijzi ging, slaande in hoofdzaak op het aan- koopen van panden komt de heer Kra mer nogmaals op deze zaak terug. Waar de Bond niet alle winsten der bedrijven geniet, -acht spr. het ge- wenscht, dat dezen ook zelf voor hun ne panden zorgen. De Secretaris merkt op dat de som voor aankoop panden slechts een klein deel _is van het kapitaal, den omzet der instellingen. De risico van winst en verlies der bedrijven komt uitslui tend voor rekening dier bedrijven zelf De heer D. van Kleef betoogt, dat al is het niet direct, de werkzaamheid der bedrijven toch indirect alle leden ten goede komt. Spr. wijst hierbii op den. L. T. B.-export, die als concurrent op de veiling ook voordeelig is voor dege nen, die niet direct hierbii zijn betrok ken. Na nog eenige discussie wordt én Balans, Begrooting èn de voorgestelde Statutenwijziging .goedgekeurd. De heer L. Schrijver en andere afge vaardigden brengen hierna verslag uit van het gisteren behandelde in de Alg. vergadering v. d. Noordermarktbond. Bii de gelegenheid tot het doen van voorstellen, informeert de heer A. v. Diepen naar de actie inzake het ze- gelplakken. De Secretaris antwoordt op een vra genlijst in' deze van het Hoofdbestuur te hebben ingevuld de bezwaren die hier tegen 'de Inv.-wet naar voren zijn gebracht, en alles wat ter deze zake in onze jaarvergadering is besloten. De heer G. Bekker vraagt, of het niet gewenscht zou zijn bij het Hoofdbe stuur aan te dringen op verkrijging van RegeeringscréHiet voor de aardappelen. De Voorzitter zegt .dat er in deze ge regeld in deze richting op tzoo tactisch mogelijke wijze gewerkt wordt. De Secretaris merkt op dat we, als crediet gegeven wordt, weer vaste prii- zen zullen worden gesteld. Spr. moet zeggen, dat, gezien het beloop op de veiling in den laatsten tijd, hij hier voor nu juist niet zoo geestdriftig voelt. Na eenige discussie draagt de verga dering het Bestuur op een schriftelijke vraag in deze bii het Hoofdbestuur in te dienen. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren G. Duijves en J. Groen Az. Volgt een bespreking tot aansluiting bii het zeer spoedig op te richten plaat selijk Comité der K.S.A. Na toelichting door den Secretaris en eenige .gedach- tenwisseiing wordt hiertoe besloten. Op een vraag van den heer I. Bram- mer wordt medegedeeld, dat van de in gehouden 5 pCt. 3Va pCt. zal worden uitbetaald en ook 1e verwachten is uit betaling van de opbrengst der in consig natie gezonden gele kool, zoodra de gelden hiervoor zijn binnengekomen, waartoe een tamelijke goede kans be slaat. De heer D. van Kleef zou vooral in den winter op een vroeger uur willen vergaderen, wat de Voorz. belooft in overweging te zuilen nemen. Hierna volgt sluiting met gebed. Door het Bestuur werden nog als bestuursleden voor de K.S.A. benoemd de heeren J. Groen Az. en D. Bruin. HOORN. 11CORN. Politiebond. Op de alhier gehouden vergadering van de onderafdee- ling Arrondissement Alkmaar van den Alg. Ncd. Politiebond werd tot bestuurslid her kozen de heer J. v. d. Berg te Enkhuizen. In de vacatures ontstaan door bedanken van de heeren J. H. van den Berg te Alk maar en Langendijk te Kóihorn werden gekozen de heeren Eizenga en O. J. v. d. irorg te Hoorn. Het bestuur bestaat thans uit de heeren D. T. Beekhoven, Enkhuizen, Voorzitter; j. Kok, Avenhbrn, Viee-Vóorzitter; A Eizenga, Hoorn, Secretaris; IC Molenaar, Hoorn, 2e secretaris; G. v. d. Berg, Hoorn, Penningmeester. Boerenleenbank". In café van Big- num werd de vergadering gehouden van den kring Hoogkarspel van Boerenleen banken. Vertegenwoordigd waren 11 ban ken, door 17 afgevaardigden. De vergade ring was belegd ter behandeling van de hoogst gewichtige reorganisatie-voorstel len der Centr. Bank. Daarom waren ook de banken te Wér- vershoof, Oudendijk en Avenhorn, die niet aangesloten waren, uitgenoodigd. Gehoopt werd, dat zij tot den ring zouden toetreden De lieer K. Water van "W-Blokker opende de besprekingen, waaruit een aangename r.n breedvoerige gedachten-wisseling ont stond, die leidde tot de conclusie dat een naamipoze Vennootschap als handels- of landbbuwbafk naast en in verband met de Centrale niet aanbevelenswaardig was, om dat aan zulk een instelling geen beho'efte besiond en men met recht vreesde, dat zij kapitaal zou onttrekken aan de Centrale Bank en aan de lokale banken. Men achtte uitbreiding van het hypotheek-bedrijf ge wenscht en mogelijk door yermeerderde uit gifte van deposito-obligaties, te verkrijgen door veilioogde rente. Verhooging der de posito-rente werct in dit verband noodzake lijk geacht. Renteverh'ooging over de ge lieele lijn is noodig om het wegvloeien van een groot deel der spaargelden te /oor- komen. Eenigen kloppen bij de leenbank aan om een voorschot, doch brongen hun deposito's bij andere instellingen, onder om de hoogste rente. De voorgestelde ring-organisatie werd algemeen goedgekeurd. Den secretaris werd opgedragen de wensohén van den ring ter kennis van hét bestuur der Centrale Bank 'te brengen. De salaiieering der kassiers gaf aanlei ding tot een levendige gedachten-wisseling. Hieraan .bleek nog al wat te ontbreken. De Voorzitter verklaarde zich' bereid dit punt in dp volgende vergadering in te leiden en verzocht den aangesloten banken aan deii secretaris op te geven hét aantal nummers van het dagboek over 1919, id. der spaar boekjes, loopende rekening, voorschotten leden en hét salaris van den kassier. De vergadering was als immer langzaam daar men putte uit elkanders ervaringen. HOOGKARSPEL. HOOGKARSPEL. Bedankt De liëer H. v. d. Wetering bedankte als secretaris van de Marktvereeniging „De Eendracht." ABBEKERK. ABBEKERK. Bran d. Door een gebrek aan de slang van hét gas-theeliehije' ont stond in het stationskoffiehurk alhier een begin van brand. Gelukkig' werd hét bij- rtijds ontdekt, zq.edat blu,ssching mogelijk was. it (j MEDEMBLIK. MEDEMBLIK. Installatie. Naar aanleiding van de a.s. installatie van den heer P. Schoutsen als Burgemees ter, werd Donderdagavond een druk bezochte vergadering gehouden in 't Wapen van Medemblik. De Weth. Kooij heette allen welkom deze bijeenkomst was een gevolg van een de vorige avond gehouden verg. van heeren raadsleden, waarin eenparig werd besloten den stoot te geven tot een waardige ontvangst van den nieu wen Burgemeester. Spreker geeft nü de leiding dezer vergadering aan 'den heer Joh. Vermeulen. Deze wijst er op, dat het de bedoeling' is, uit ett door de gemeentenaren te doen vor men een commissie om de feestelijkhe den te organiseeren, buiten den Raad. welke voor het officieele gedeelte zal zorgen. Spreker twijfelt er niet aan, of allen zullen medewerken. Spreker vraagt tevens financiëele me dewerking. Algemeene instemming volg de en spoedig was een Commissie ge vormd als volgt. J. T. Teunis, Q. Schouten, C. Ruige- waard, D. H. Blok, B. Boll, R. H. Kik kert, C. Entius, 1Bokma, W. van Leeu wen, D. Berkhout, G. Groen, J. Uilen berg, P. Kramer, K. Molenaar, C. Bra- keboer, P. H. Moeskops, A. de Vries, Th. de Jong, Joh. Wennubst Iiz., j. H. Kramer, M. Veen, K. Bos, Q. dé Git, J. Franzen Jr., B. Poggeman en Joh. Vermeulen. De heer Vermeulen sprak een woord van dank tot de aanwezigen en sloot de vergadering, waarna de Commissie direkt vergaderde ter bespreking. Ver schillende afdeelingen werden gevormd welke ieder haar* leden hebben. Als Voorzitter werd gekozen K. Molenaar, Secr. J. Uilenberg, Penn. D. H. Blok. Eere-Voorz. P. Kooij. Als eere-leden Pastoor v. d. Laan en Ds. Smit. Na eenige besprekingen volgde vast stelling van een voorloopig programma, waarvan we vermelden, ontvangst op de grens der gemeente, deze zal door vlaggen worden aangegeven. Com missie. Eerewacht te paard. Op stelling schoolkinderen bii St. Pieter. Uitnoodiging van alle bestaande veree- nigiiigen, om aan de huldiging deel te nemen. Versierde fietsen. Klok gelui. Muziek. Eerepoorten. Zang schoolkinderen. Idem door ver- eer.igingen en hetgeen nog meer geor ganiseerd zal v/orden. Het geheel zal zoo feestelijk mogelijk worden gemaakt. De Burgemeester zal arriveeren per auto van de heeren Kooij. OUDENDIJK. OUDENDIJK. Benoemd. De heer K. Bosnia, directeur van dc Coöp Sloom- zuivelfabriek „Concordia" alhier is be noemd tot assistent-aidminislrateur aan do Kon. Ned. Mij van kaas. en roomboter fabrieken te Sneek. BERKHOUT. BERKHOUT. Te water Een kind van den heer P. K. raakte in eon nog al vrij diepe sloot. Gelukkig werd het on geval opgemerkt door den werkman van den heer J. L., die zich torste na te water begaf en den kleine van een wissen dood redde. Uitvoering. Het fanfarecorps „Volharding" directeur de heer J. Kisten maker, gaf een openbare uitvoering in de zaal van den heer Rol. Het program ma werd goed afgewerkt en blijk gege ven van ernstige studio. Do voordrachten ter ai f wisseling vielen in goede aarde. SPANBROEK—OPMEER. SPANBROEK—OPMEER. Patrouille loop en. Dcor de burgerwacht wordt iedere nae'at met 4 personen 'patrouille geloopen. van 's avonds 11 uur tot 'smor gens 4 uur. Ongeveer 230 man heeft zich voor dit doel beschikbaar gesteld. Hulde aan die mannen van recht en orde. Benoemd. Tot directeur der Goop. Zuivelfabriek „Aurora" is benoemd de heer Vcldstra uit Groningen. ZIJDEWIND. ZIJDEWIND. Overleden. Do bijna in geheel Noord-Holland bekende G. Boij', die met zijii harmonica laags de straat zijn brood verdiende is na een korte ongesteldheid in zijn kosthuis, waar Lij ruim 30 jaren gelegeerd heeft, overleden. Hij' heeft niet lang genoten van zijn ouder domsrente Hij beroikrc den ouderdom van 67 jaar. SCHAGEN. SOHAGEN. —Jubilé. Het behoort ze ker tegenwoordig wel tot de zeldzaamhe den in de timmerwereld, dat een knecht 25 achtereen volgende jaren bij een zelfden patroon werkzaam is. Men maakte ons alhier op deze merkwaardigheid alient, waar de heer R. Boersen, op 22 April a.s zijn 25-jarig jubileum bij den heer J. M„ Vlaming hoopt te herdenken. Naar Frankrijk. De trek van jonge lui voor landbouw en veeteelt naar Noord- Frankrijk heeft zich reeds tot in Hol lands Noorden een weg gebaand. Hier vandaan vertrok een flinke borst van IS jaar naar ;h et verwoeste Noorden. Vólgens een ontvangen brief is hij goed tevreden, en kan hij' met de bevolking best op schieten. Gekozen. In eenc vergadering: ouder voorzitterschap van den heer A. Visser, Nieuwe Nicctorp, werd Donderdag tot lid van het Hoofdbestuur van den Noorobc iundschen Bond van Ziekenfond: sen gekozen do heer G. Metzelaar alhier. Sollicitant Voor de betrekking van onderwijzer aan de Roomsche school alhier, gaf zich één sollicitant aan. Daar deze ondertusscken te Hoorn werd be noemd trok hij zich terug. OUDE—NIEDOBP. OUDE—NIEDORP. Miond- en klauwzeer, Weicrom is hier Mond- en Klauwzeer. 1 onder het vee uitgebroken.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5