Bsnoeofaodsch Nieuws. örde en Arbeid Kérk en School Zuinig zijn. Luchtverkeer. Gemengd Nieuws. Ijs staking in de havens TIEEEgrammI^ l 423e Staatslbterif. Het wc,teoutiwerp voorziet inderdaad in' een „drjngenldle" behoefte. Het verschijnt nog op tijd om te voor komen, dlat wij als „Chiaeezen in Eu opa bekend komen te staan." Onze kiiaehtiigie r|eg)eeoring wil teredh-t venhindleiren, dat betaalde boeven-com mandanten hier misdadigers komen hu ren, organiseeren en wapenen, om te trachten door een revolutie de staats macht in handen te krijgen. Daartegen is o.m. het wetsontwerp van den Minister van Justitie bedoeld. Wc twijfelen er- niet aan, of het zal .aiiet een flinke meerderheid in de Tweede Kamer worden aangenomen. Een voorbeeld, dat navolging verdient, gaven Burgemeester en Wethouders van Enschedé, toen zij dezer dagen een circu laire aan alle takken vau dienst der ge- «roeenie zonden, waarin op zuinigheid aan gedrongen wordt. Hoewel de oorlogstoestand geëindigd is, zoo staat o.m. in diie circulaire te lezen, is de finaacioole positie, waarin 'de ge- meunée verteert, van dien aard, dat moer dan cioiit met den moesten ernst, waar eenigszins mogelijk, naar bezuiniging en vereenvoudiging in hot beheer dor ver schillende bedrijven en inrichtingen moet worden gestreefd. Nint alleen wordt, vaal allen, ölc in ge meentedienst werkzaam zijn, verwacht, dat ieder zich met volle kracht aan de hem opgedragen taak zal wijden, doch te vens wordt verlangd, dat door ieder in het gebruik van materialen de grootst mo gelijke zuinigheid wordt betracht. Voorte zal het zeer cp prijs worden ge steld, indien door bevoegde autoriteit aan wijzingen worden gegeven, welke tot be sparing van materialen en tot voorkomen van overtollige arbeid en van tijdis ver spilling kunnen leiden. Tot zoover de circulaire. Er zal wed nauwelijks een gemeente in ons land zijn,, wier finaneieele positie niet slecht, zoo niet hachelijk is. Een circulaire vain B. en W. in bovenstaande-u zin, zou voor tal va,11 gemeenten goen overbodige weelde wezen. We zijn er van overtuigd, dat alleen reeds door ernstige medewer king van bet in gemeentedienst zijnde personeel, honderden, zoo niet duizenden guldens bespaard konden worden. Waarom hij aftrad, In „Het Volk'' schrijft deafgetreden hoofdredacteur J. J. d© Roode, dat hij zelf verandering van werkkring zocht, omdat hij tegenover de nieuwe problemen van onzen tijd! niet zoo geharnast staat, als dat voor een leider van een partij-orgaan noodig is. Men behoefde geen lynx- of Argus-oogen te hebben om dat niet te zien. Roods spoedig na zijn aftreden als hoofd redacteur van het dagblad voor d.e arbei derspartij, wezen wij op de „onbenulligheid" die do hoofdredactie in haar polemieken uitstalde. WEEKLOOZEN TE ZAANDAM. Het aantal werkloozen te Zaandam be draagt volgens ean mededeeling van den burgemeester in den raad, thans nog ver over de duizend. HET CONFLICT AAN DE HAAGSCHE GASFABRIEK, Maandagmorgen 7Va uur js men aan. de gasfabriek in de Residentie begonnen met bet lossen van de z.g. „besmette" kolen onder toezicht van bereden politie en agenten te voet. Zoowel voor den ingang van de fabriek ala op de kade aan den overkant waar gelost wordt, patrouilleer de bereden politie, terwijl ook op de ter reinen der fabriek politie aanwezig was. Het lossen, dat verricht werd door men- schen, die gewoonlijk met anderen ar beid belast zijn, geschiedde echter zon der eenig incident. Deze week arriveeren nog enkele schepen met „besmette" ko len, zoodat het lossen nog wel de ge- heele week duren zal. Naar aanleiding van de mededeeling der Federatie omtrent het stopzetten van het bedrijf, deelde (ie drreetie mcUe, dat dit absoluut uitgesloten is. Indien andere groepen van arbeiders mochten weigeren de kolen te verwerken, zullen zij onmiddellijk ontslagen worden. Dit zou hoogstens .tot ecnige stagnatie in het bedrijf aanleiding kunnen geven, maar voor een stopzetting; behoeft niet gevreesd te worden. PEINS HENDRIKS VERJAARDAG. Vooral in de binnenstad hadden de stra- cen in de Residentie, gisteren een feeste lijk aanzien. Van den I-Iaagschen toren en van de openbare gebouwen, van Rijk, provincie en gemeente alsook van de ge- zantschapsgeb ouwen en van particuliere woningen, werd ter gelegenheid van den verjaardig van den Prins der Nederlanden gevlagd, üok de tramrijtuigen waren we der met vlaggetjes versierd. De school jeugd had een vrijen dag. Het Voorhout, waar vanwege de gemeente versieringen waren aangebracht on muziekuitvoeringen werden gegeven, trok uit den aard der zaak daardoor nog al wat feestgangers tot zich. Voor het genieten van de kerk- concerien en andere uitvoeringen door liet Haagsch comité voor Volksfeesten ge organiseerd, hadden zich yele gegadigd.en aangemeld. In de paleizen werd door vele autori teiten. hun handteekeninig geplaatst op de felicitatie-registerg. EERSTE NEDERLANDSCHE WEGEN CONGRES. De indeeling van de werkzaamheden van het eerste Ned. Wcgencongres is als volgt vastgesteld: Maandag 20 September, opening eerste volledige zitting; Dinsdag 21 September, zitting der drie secties; Woensdag 22 Sep tember, zitting der drie sectiesbezichtiging jan tentoonstelling en proef vakkenDon- Ierdag 23 September, excursie naar Leiden, ^keincndaal ea Zantvoort; Vrijdag 24 Sep tember, zitting der drie secties; Zaterdag 25 September, sluiting tweede volledige zitting. „ST. RAPHAëL" NAAR ROME. Naar wij vernemen, zal een groep leden van den R.-K. Bond van Spoor- en Tram personeel, dit jaar een reis naar Rome maken, om een bezoek te» brengen bij Z. H. den Paus. Het aantal deelnemers bedraagt reeds ruim 300, waaronder ook eenig© dames zijn. UITKEERING TOT 1 MEX Door den Minister van Arbeid te aan de gemeentebesturen bericht, dat ongeveer half April verschillende leden vam werkloozen- kassen uitgetrokken waren en het hem ge- wenscht voorkomt, dat die leden nog gehol pen worden, omdat niet allen in de gelegen heid zullen zijn, binnen dien tijd werk te vinden. Hij heeft daarom het oordeel van den werkloosheiidraad ingewonnen en nader bepaald, dat tot 1 Mof aan deze persionen nog steun kan verleend worden en wel tot 00 procent van Ihet thans dioor ben per week voor loon in aanmerkende komende bedrag en voor ongehuwden verschillende bedragen toch niet meer dan 70 procent van hun ge middeld loon. De helft dier uitkeering komt voor rekening van het rijk d© andere helft voor rekening van de gemeente. DE POSTDIENST EN DE ZONDAG. Wanneer minister König zijn p-lan, om den postdienst op Zondag nog moei' te be perken doorzet en alleen correspondentie Zaterdag vóór 12 uur bezorgd in de eer ste bestelling 's Maandags wordt opgeno men, zal de bevolking in de provincie zich enk het genot moeten ontzeggen van con- raaiten-lectunr op Zondag', zoo schrijft men aan dc ,,N. Ort-'" Velen hebben juist op dien dag' alleen vijd om hun eourcait aandachtig te lc-zeu en zij staan, wat inrellecitn&el voedsel be treft, op allerlei gebied toch al achter bij de 'bewoners der groote steden. Waarom verhoogt men het tarief vcor brieven, die men op Zondag bested wil zien, Jan maar niet liever. Als men bijv. 5 cent voor een strook op Zondag bestellen laat betalen en do strook wat lastiger na te maken laat vervaardi gen. is ca- een aannemelijke oplossing mo- gielijik. Ook de mandor beduidde betaalt gaarne 5 cent om een belangrijke brief op Zondag te laten bestellen. j VERKEER EN POSTERUEN INSPECTIE PCST- EN TELEGRAFIE. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen, binnenkort cle inspectie der Pos terijen en Telegrafie, afdeciing üroote Kantoren, op te heften en in verband daarmede dea inspecteur, ,den heer J. M. van der Pee!, te belasten met de waar neming v-sin de functie van Hoofdinspec teur. 1 -■ NEERGESCHOTEN DOOK INBOOR LINGEN. Volgens een telegram uit Bagdad, zoo lezen we in de „Times", wor.u de S. V. A. vlieger, kapitein Ranza. dia op weg was maar Bagdad, docir een bende Koerdische rebellen neergeschoten, op 30 mijlen van Aleppo. De vlieger werd niet gewond, doch gevangen genomen. Hij werd echter, na een gevecht van drie dagen, door Ara bische ticepen bevrijd. Dezen heroverden ook dis machine, die slechts weinig be schadigd bleek te zijn ■-ic.'i' i int i-.-rr -■-•■gr- LOON EN IN HET BOUWBEDRIJF. Volgens het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waren de gemiddelde loonen van de bouwvakarbeiders te Amsterdam, die in dienst waren van de leden der Algemeene Patroonsvereeniging tot vaststelling en handhaving van arbeids voor waarden in do bouwbedrijven h Fe- bruari, als volgt: voor een metselaar en een vlechter in het betonvak 1.02 per uur (een jaar tevoren resp. 63 en 53 ets.), een opper man 1.(58V2 ets.), oen cementwerker 93 et., (55 et.) een timmerman. 91 et. (G9 c.), een sjouwer in het betonvak 80 ets. (524/2 cis-), een sjouwer 85 ets. (55 ets.) ARBEIDSOVEREENKOMST METAAL BEWERKERS. Door do „K. C. N." of de samenwerkende Metaaibewerkersbo-ndenden Nederl. R.-K. Metaalbewerkersbond, den Christ. Metaalbe werkers-hond in Nederland en den Nedorl. Neutralen Bond van Metaalbewerkers, zijn, naar vanwege doze bonden gemeld wordt, dezer dagen aan den „Metaalbo-nd" een reeks voorstellen ingediend ,tot verbetering van vorige jaar afgesloten collectieve arbeids overeenkomst in do Metaalindustrie- Aan deze voorstellen ontleenen wij het vol gende; De persoonlijk© minima voor de werklie den hoven 25 jaar Lii do 48-urige, werkweek zijn als volgt: le gemeenteklasse: 80 cent laaggeschoolden, 75 cent geoefenden, 70 cent ongeoefenden2e gemeenteklasse: 77 eent langgesehoolden, 72 cent geoefende®, 67 et. ongeoefenden3e gemeenteklasse74 et. laaggeschoolden, 69 et. Beoefenden, 64 et. ongeoefenden.; 4e gemeenteklasse: 71 ct. laaggeschoolden, 68 ct. geoefenden, 61 ct. ongeoefenden. D© vierhooging der overeen te komen Ko nen zullen ingaan op 1 Juni 1920, zijnde (bet tijdstip waarop de eventueel hernieuwde col lectieve overeenkomst behoort aan te van gen. De minimum uurlioonen voor de jongeren worden voorgesteld voor de le gemeente- klass© opj 13 jaar 8 ct., 14 jaar 11 et-, 15 jaar 15 ct„ 16 jaar 20 ct., 17 jaar 25 et., 18 jaar 30 ct., 19 jaar 36 ct.. 20 jaar 42 ct., 21 jaar 54 ct., 23 jaar 61 et., 24 jaar 68 et. Voor de andere 3 gemeeneklassen is dit minimuanuurloon. evenredig lager naar ver houding van hot loon der werklieden van 25 jaar en. daarboven, in die gemeenteklas- sen. Op aiterlijk 1 Augustus a.s. invoering van de 45-urige arbeidsweek of zooveel eerder als-, de wet deze vastelt. Hiermede in verband zullen de uurloonen evenredig worden ver hoogd. Invoering van den vriien Zaterdag middag, aanvangende uiterlijk lZVz uur 's middags. RECTOR F. X v. d. DONK t In 't St. Lidwina-pension te Purmerend is de .WeLEerw. heer F. J. v. d. Dcmjk overleden. Als jong' onderwijzer ging de overledene naar ."West-Indië, waar hij vele jaren als priester .werkzaam was en o.a. Vector is geweest yan het Pensionaat en Weeshuis te Welgelegen op Curacao. Voor een in de tropen opgedane kwaal kwam Z.Eerw. in het moetderland gene zing zoeken. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn. Vooral den laatsten tijd deed een ge vaarlijke hartaandoening 't ergste vree zen en reeds meerdere malen werd de lijder van de JI.H, Sacramenten voorzien. EEN POLITIE-AGENT GEDOOD." Omtrent den moord op een politie-agent in den nacht van Zón-dag op Maandag te Amsterdam gepleegd, vernemen we nader, dat de inval d;er politie plaats had in het huis van zekeren van Putten op de O. Z. Achterbuigwal. Hoewe-l de houder van dat huis geen vergunning heeft en cok geen verlof om muzik te maken was 't bekend, dat daar eiken nacht gelegenheid tot drinken, spelen en feestvieren gegeven werd. Toen de politie er omstreeks half drie bin nenkwam waren er verschillende personen aanwezig. Zij werden om hun verklaringen af te leggen allen mede naar het bureau ge nomen. Aangezien men echter vermoedde dat er neg enkelen waren achtergebleven, wer den vij'f agenten naar het perceel gezonden om het te dooizo-eken. Toen zij. in het be nedengedeelte, in een nauwe gang waren, kwam plots-King van Putten hen met oen re volver in de hand tegemoet en schoot het wapen a tout portent o-p de agenten af. Hij schoot wel vijf of zes keerer. achter elkaar. De 27-jarige a-gent F. J. Draad werd in het hoofd getroffen en zonk op den grond-, een tweede, P. j. J. Breaker, ontving een schot in de dij. De overige agenten scholen terug, maar van Puiten bleek, onmiddellijk na de daad gepleegd te hebben, te zijn ge vlucht, waartoe een uiigang in het achter huis hem gelegenheid bood. De gewonde agenten werden onmiddellijk naar het Binnengasthuis vervoerd. Draad is oeni-ge uren na zijn aankomst aldaar over reden. Dit 27-jarige slachtoffer van zijn be roep, laat een vrouw met een kindje na. De toestand van Breaker bleek niet levensge vaarlijk. 't Spreekt van zelf dat onmiddellijk in den omtrek van het beruchte huis naar d-en moor denaar werd gezocht. Huis aan huis werd een onderzoek ingesteld, fo-tdat het den in specteur Pcs-t'huma gelukte hem aan te tref fen op den zolder van een aangrenzend per ceel. waar hij, zender dat de bewoner 't wist, na een tocht over het dak, was binnengevlucht. Hij is onmiddellijk aan de Justitie overge leverd. EEN AARDIG TOONEELTJE. In deHeulstraat te 'slïage speelde zich Maau-dagvoormiddag; een aardig to-oneeltje ai'. Toen namelijk Z. K. H. de Prins op zijn wandeling' van het Paleis naar het ge bouw van het Ronde Kruis, die straat pas seerde, werd hij door een verkoopster van Oranjestrikjes aangesproken. De haar onbekende heer kocht het hem aange boden strikje dat hem do-oi' de verkoop ster in het knoopsgat werd gehecht. Eerst toen de Prins, die royaal betaald had, zijn weg had vervolgd, vernam de verkoopster wie die heer was geweest. ZELFS DE KLOK TEGEN DEN „NIEëN TIED." Te Voortliuyzen bij Barneveld, werd de laatste dagen nog al met het torenuur werk gesukkeld. Nu eens liep de klok aanzienlijk achter en dan weer ging zij geheel stilstaan, zonder dat een gebrek aan bet raderwerk kon worden ontdekt. Eindelijk is bet echter den klokkenist gelukt de oorzaak hiervan op te sporen. Het bleek namelijk, dat vooral tusschen de halve en de heele uren, wanneer de minuutwijzer dus stijgen moet, zich hier op zóóveel... spreeuwen plaatsten, dat hij den,last niet dragen kon en het werk dus stop zette. Eenvoudige zieltjes zien hierin een dui delijk heivijs dat: „zelfs de voegeis tegen den nieën tied bin." ESN ONTDEKT TEKOBjT. De vorige week bleek in de kas van bet postkantoor te Harderwijk een tekort van. f 1000, nadat .een onderofficier van het garnizoen met een burger een bedrag van f 36,000 had geïnd. Het vermoeden was. dat bij de uitbetaling f 10O0 te veel was gegeven. Bij navraag verklaarden echter de ontvangers, dat hun het juiste bedrag was uitbetaald. Volgens een vischhande- laar, die toevallig aan het loket aanwezig was, zou f 37,COO inplaats van het juiste bedrag zijn. ontvangen. Een uitgebreid po- litie-verhoor had geen resultaat. Maandagmorgen ontving de betrokken postambtenaar per spoor- een margarine- doos, afgegeven door Jansen, Leidseheweg Utrecht. In die doos bevond zich bet be drag van f 1000 met een getypt briefje van den volgenden inhoud: „Ten einde een onschuldige nipt in een verkeerd licht te zetten en een postman niet in moeiLijkheid te brengen, zend ik hierbij het geld terug dat nooit te veel is uitbetaald geworden, .doch op een andere manier verkregen js. ,Was dit geld van den staat Nederland, dan kwam d,at geld nooit terug." ZE WORDEN ALS PRINSESJES Iu een der Haagsclie bladen lezen .we de. .volgende Advert.entiei vraagt voor terstond Strijksters. Elk ver langd salaris wordt gegeven. Vervoer per spoor vrij. 's Morgens om 8 uur ontbijt, 's middags 12 uur warme lunch, 's middags 3 uur koffie met koek. Per week 2 dagen vacantie. Bij lichte ongesteldheid vrij, waarbij bet salaris wordt uitbetaald. Al wat meer verlangd wordt is bij voorbaat reeds toegestaan." Den Haag is ontegenzeggelijk een „El Dorado" voor strijksters. ROUTE BERICHTEN» Maandag is, terwijl de bewoners tijdelijk afwezig waren, ingebroken Hee- renweg 25. De dief of dieven, die langs de achterzijde waren binnengedrongen, haalden alles pverhoop, doch toen zij nog- bezig waren, keerden de bewoners terug. De bezoekers namen ijlings de vlucht, echter met medeneming van een etui met zilveren tafelgerei. Zondagochtend vroeg werd 'n po- ging tot inbraak gepleegd in dé woning van een melkhandehar in de Kritzinger- straat te 's Gravenhage. De dader, zich door den bewoner ontdekt Jende,' nam de vlucht en trachtte z-eh per rijwiel te verwijderen. Hij werd echter door de politie gegrepen en in verzekerde bewa ring gesteld. Uit de Maashaven te Rotterdam is het lijk opgehaald van een 11-jarig meis je. Het is naar Crooswijk gebracht. Juffrouw M. B. te Rotterdam, is Za terdagavond uit het zolderraam geval len van haar woning in de Bethlehem- straat. Zij kwam op de straat terecht, brak beide beene1 en bekwam inwendige kneu zingen. Zij is gisteren aan de gevolgen overleden. Te Hapert (N.-Br.) zijn drie boer derijen geheel afgebrand. Er stond een hevige wind, zoodat van de inboedels slechts weinig in veiligheid kon worden gebracht. De oorzaak is onbekend. Als een zeldzaamheid kan gemeld v/orden, dat er in den tuin van den heer B. te Hilvarenbeek (N.-Br.) aan een abri- kozenboom reeds vruchten staan ter grootte van flinke knikkers. De laatste dagen is weer een le vendige smokkelhandel in gouden en zil veren munt uit België naar Nederland aan den gang. Door de douanen werden belangrijke bedragen in bes.ag genomen o.a. sommen van veertigduizend en van vijftigduizend fres. Te Oudewater is brand uitgebro ken in de verffabriek van de firma Quée en Maurik. Eenige perceelen brnntldén geheel uit. Alen vermoedt dat de brand is ontstaan door het broeien der afvalproducten der veifwaren, die in groote tonnen verzame.d liggen. Verzekering dekt de schade. Besprekingen. Omtrent de besprekingen, die tusschen de organisaties en de Scbeepvaartvereeniging aan den gang zijn. verneemt bet „Hbl-" uit Rot tea dam het volgende: Dinsdag heeft een commissie, waarin Gos lings, de voorzitter der Engelsehe Federatie zitting had, geconfereerd met IbetJ bestuur der Schcepvaartvereeniging. Behalve Gos lings namen Eimmen en de Duitscher Döring daaraan deel. Na deze conferentie ver scheen het bekende communiqué. In eigen boezem zijn de Scheepvaartver- eenigingen het nu eens geworden over de voorstellen, die zü aan de organisaties zul len voorleggen. Over deze voorwaarden is gesproken in vergaderingen in Den Haag- en in Amsterdam. Aan Fimmen is daarop een nitnoodiging gezonden voor een voor bespreking. Deze voorbespreking is gehou den. Met de voorwaarden, die hem daar zijn voorgelegd, heeft Fimmen zich thans tot de organisaties gewend, welker bestu ren tlhans in overleg met Fimmen zich er over zullen uitspreken. Uit Rotterdam. De Graanelevator Maatschappij heeft gelost van 23 Maart tot 17 April de na volgende schepen s- Moerdijk 4190 ton tarwe. s. Dubhé 4954 ton tarwe, s. Java 5217 ton mais, s. Thuban 5262 ton mais, s. Beukelsdijk 8854 ton tarwe, s. Chile Moru 5712 ton tarwe en mais, s. Merwede 2537 ton tarwe. s. Brunswijk 303 ton tarwe. Ingezameld geld. Op de vergadering van «hm Centralen Raad van den R.-K. Volksbond, te Rotter dam gehouden, is voor de Katholieke haven arbeiders 109.05 ingezameld. Uit Amsterdam. Maandagmorgen kwamen te Amsterdam 2400 werkwilligen aan, terwijl er j.l. Zater dag 2000 waren heengegaan. Voor de meer dere 400 was er niet onmiddellijk werk te vinden, zoodat er 200 werden aangenomen en d© overigen huiswaarts gezonden. DE TOESTAND IN IERLAND. LONDEN, 18 April. Een troep gewapen de mannen schoot op drie politiebeambten die van Kilmihil (graafschap Clare) terug keerden. Een der politiebeambten werd go. dood, een tweede gewond. De derde beant woord© bet vuren, doodde een der aanvallers en verwondde er drie. LONDEN. 18 April. (Reuter.) De Sun day-evening Telegram" meldt, dat een brigade cavalerie naar Ierland wordt gezon den. ONLUSTEN IN MEXICO. MEXICO, 18 April. Generaal Rubio, gouverneur van den staat Michoacan is in opstand gekomen. Hij sluit zidh, aan bjj den revolutionairen leider ObrftEon. o DERDE KLASSE Trekking van 19 AprfiJ Nó. 6021 f 150O. Nos. 12646 13234 ieder flOOQ-j Nes. 74 6117 ieder f400. No. 15269 f200. No. 13877 ieder f100. Prijzen van 145. 6 48 125 157 168 169 214 230 241 519 528 576 622 666 669 704 741 758 833 834 851 868 898 950 1070 1221 1227 1315 1332 1393 1403 1404 1461 1523 1539 1711 175S 1764 1861 2048 2140 2241 2254 2257 2301 2435 2482 2525 2565 2633 2oJi 2660 2689 2745 2749 2788 2838 2872 2910 2963 2975 3004 3034 3063 3072 3091 3097 3115 3128 3139 3288 3322 3377 3454 3474 3532 3601 3627 3630 3649 36C0 3738 3740 3762 3771 3810 3812 3862 3940 3945 3962 3973 4043 4046 4061 4307 4525 4550 4584 4601 4072 4729 4739 4788 4827 4985 5189 5336 5442 5467 5547 ö&OO 5627 5688 5710 5753 5726 5759 5888 5899 5920 5950 5975 5996 6016 G023 6027 6202 6228 6332 6335 6438 6453 6464 6516 6596 6649 6376 6678 6715 6719 6912 6982 7173 7176 7205 7234 7333 7335 7513 7523 7588 7593 7716 7753 7758 7767 7815 7823 7841 7911 7914 7948 7973 8031 8199 8201 8274 8283 8313 8314 8424 8440 8490 8571 8579 8640 8647 8659 8711 8822 8990 9071 9082 9142 9206 9301 9302 9341 9363 9382 9416 9465 9474 9487 9575 9580 9600 9622 9650 9764 9775 9777 9837 9846 9853 9860 9863 9876 9378 9016 9052 9986 10230 10426 10431 10442 10453 10529 106S9 10704 10732 10747 10777 lüS2? 10839 10968 11012 11080 1108411108 11265 11406 11438 11508 115101152411552 11638 11640 11642 11658 11663 11736 11813 11821- 11850 11906 11915 11951 11976 12114 12157 12278 12314 12341 12367 12520 12 i2S 12766 12772 12810 12899 12367 13017 13074 13090 13268 13301 13315 13322 13344 13347 13426 13481 13527 13575 13587 13606 1S6S1 13631 13731 13763 11,765 13798 1SG28 13931 13966 14043 14057 14096 14106 141S8 14202 14203 14239 14267 14295 14323 14346 14423 14-2! 14603 14618 11623 11693 1473S' 14744 14767 14810 14818 14826 14846 14907 14935 15065 15066 15072 15131 15137 1522S 15230 15261 15303 15409 15597 15621 15793 15806 15836 15839 15890 15937 16021 16027 16079 16089 10110 16177 1620116218 16236 16250 16334 16384 16396 16409 16458 165911 16599 16613 16620 16671 16701 16721 16731' 16739 16838 16853 16830 16S82 16920 16937,1 L6964 17005 17036 17240 17219 17316 17371; L7379 17411 17462 17474 17583 17604 177101 17727 17801 17884 18040 18051 18089 18096, LS10G 18158 18203 18223 18259 18285 18402- L8525 18567 18578 18648 18683 18687 18710- 18780 1880S 18824 18827 18'85 18925 18958 18387 19017 19071 18206 19392 19436 19440 19142 19457 19504 19530 19553 19583 19635 L9351 1973G 19793 19865 19900 19942 20077: 20101 20233 20239 20241 20268 20323 20351 20371 20390 20447 20460 20490 20508 2055®' 20665 20677 20681 20690 20724 20S29 2083?' 20983 21038 21043 21051 21181 21186 21198 21210 21276 21322 21393 21481 21484 21505 21506 21596 21620 21731 21759 21843 21871' 21933 22001 22091 22093 22120 22207 22318 22450 S2463 22465 22472 22480 22547 22568: 22388 22777 22778 22781 22862 22913 2297l! 22990 22999. Volgens een Radio-bericht hebben 5000 man troepen uit Sonora Culiacan. de hoofd stad van den nabnrigen staat Sinaloa, inge nomen. EEN SAMENZWERING IN BEIEREN. BERLIJN. 18 April. Het Beiersche ge zantschap alhier deelt mede: In den laat sten tüd waren er aanwijzingen, dat in d» „Festunghaftanstalt" NiederachoenenfetR (Beieren) een wijdvertakte samenzwering werd gesmeed ten einde de regeerin-g ten viaè te brengen en de Radenrepubliek in te voe ren. Het plan, dat in bijzonderheden waf uitgewerkt, zou wo-rden uitgevoerd na ont wapening der burgerwachten. De fouillea. ring der gevangenen heeft de verdenking-et. bevestigd. DE QUALÖTIE VAN SLEES,WIJK. SLEESWTJK, 17 April. Onder deelne ming- van vertegenwoordigers van 34 Slceswijk-Ho'sleinsche steden begonnen heden de besprekingen van den Sle-eswijk!- Holsteir.sshen stedendag. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, die aan den Oppersten Raad zal worden toe gezonden. Hierin wordt o.a. gezegd, dat de bewoners der tweede zone bet als van zelf sprekend beschouwen, dat de tweede zone definitief bij Duitschland blijft. Nadrukkelijk protesteert Je steden- dag tegen bet streven, om met miskenning van den uitslag yan de stemming en in strijd met de bepalingen van bet vredes verdrag, de tweede zone tocb bij Dene marken te voegen of te internationalisee- ren Voor.ts verwacht de stedendag be slist, dat met bet resultaat der stemming in de .eerste zone in dien zin rekening wordt gehouden, .dat bet land tot aan d,e Tiedje-linie. bij Duitschlaud blijft. AANSLAG OP, QELMANIS. RIGA, 17 April. .Vrijdagavond, toen dé minister-president O e lm an is een auto tocht maakte door bet district "Walk, ten einde een verkiezingsrede te houden voor de constituante, werd er een aanslag op hem gepleegd. Door middel van een ont plofbare s-tof bad men een den geveld, die den weg versperde, doch de auto niet trof. Het overtuig hield stil, de da ders van den aanslag openden geweer vuur op de auto, dat beantwoord werd. Daarop vluchttten .de (daders het bosch in. De aanslag was op touw gezet doolt communisten, die met Rusland in verjbia-. ding staan en daarvan geld ontvangen Dit js reeds de derde aanslag op. (Jg|« manis yan de. zijde der bosjewiki, STAKING IN OPPER-SILEZIQ I VOORKOMEN. HEUTHEN, 18 ApriL De staking) yjgjf da mijnwerkers ©n de mijn-beambten, diti dan 19en zou beginnen, is afgelast, ooi dat inmiddels de werkgevers en weflkk nemers bet &e,ns zijn gewordeft-j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2