SsTWrWÊm eEiEüeö nmm Enchusiana. BINNENLAND ALKMAAR WEDEMBLIK, MEDEMBUK. V or ga de ring Badliuis. Da Voorzitter, ilc heer Ozinga, opent da ver gadering. De Secretaris leest de notulen, welke worden goedgekeurd Periodiek aftredend is de heef Radccker, die herkozen wordt, in de 2 dautes-vaculu- res worden gekozen: de dames Buis en Vijn, deze laatste te Twisk Rekening en verantwoording Ontvangsten f 1782,05, uilgaven f 177S,T2i/2, in kas f 8,321/2, plus hel badhuis, wat heeft gebost f1550, n waarvan nog I 810 betaald moet worden. De Voorzitter gcett nu een uitvoerig jaar verslag, waaruit o. ui. blijkt, dat er veel belangstelling is voor de z emsport. Tevens bespreekt de Voorzitter de wensehelijkheid om een cursus te geven voor ongcoaf-eudefl Uit hel verslag van den Commissaris blijkt, dat ecnigc klachten zijn ingekomen, welk© hersteld zullen worden. Vaststelling ba duren. Het bestuur stelt voor voor de dames alle werkdagen voormiddags van 0—11 uur, bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 3—5,30 namiddags. Woensdags cn Zaterdags 3,305,30, Zondags van 810 uur voormiildags, namiddags van 221 uur. Alle overige uren voor de heeren. Goedgevonden Eenige financieele voorstellen worden goed gevonden Inzake zwemlessen worden bezwaren ge opperd, zoodal dit punt wordt aangehouden. De rondvraag leverde niets belangrijks op; waarna de Voorzitter de vergadering sluit. BROEK. OP LANGEND1JK BROEK OP LANGENDIJK Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergaderde Donder dagmiddag ie twee uur voltallig De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna hij de notulen las, welke on veranderd goedgekeurd werden. De Voorzitter deelde mede, dat waren inge komen de volgende stukken: Verschillende goedgekeurde raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten teruggezonden. De gemeente wordt verdeeld in twee stero- stemd'istricten Ged Staten stellen voor eenige wijzigingen aan te brengen in de verordening, betref fende de uitbetaling der jaarwedden van ite onderwijzers cn bij verlof tot afwezigheid. Aldus wordt besloten Een voorstel van de Gascommissie om het salaris van den directeur der lichlbedrijvem in zijn geheel op f3900 te brengen. In de vorige vergadering staakten de stemmen. Nu werd het voorstel aangenomen met i tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren: Vlug, R. Slot, Glas en Kostelijk; en tegen de hen ren: G. Slot, Ooijevaar en Bakker. Een verordening te maken tegen het slee oen van motorvaartuigen wordt verzocht aan den Raad door het Bannebestuur. De VoorziLter geeft in overweging de poti- tie-verordening in dien zin aan te vullen. De heer Vlug voelt er niet veel voor. De heer R Slot gelooft niet, dat het slee pen gevaar oplevert, als de snelheid maar niet overschreden wordt De heer C. Slot wil het sleepen verbieden van de Zuiderbrug tot het spoor en dit in de politie-verordening opnemen De Voorzitter stelt voor aan ,Schuttevaer" te schrijven, dat de snelheid niet overschra- den mag worden, en zoo dit toch gebeurt, dan zal de Raad een verordening, als door het Bannebestuur bedoeld, in het leven roepen, Het verzoek van het Bannebestuur wordt verworpen met o tegen 4 stemman. Suppletoire begrooting wordt den RaadaaD- geboden Ontvangsten en uitgaven bedragen 1 3392,141/2. De begrooting wordt vastgesteld. Een verzoek van de Woningbouwvereeni- ging „Broek op Langendijk" om zoo, spoedig mogelijk besluiten te nemen inzake dan wo ningbouw. De vereeniging is bereid da borg stelling te storten. De heer C. Slot wil het contract voor persoonlijke borgstelling door een deskundige, laten maken, ri.I. door een rechtskundigs. De heer Kostelijk voelt er ook wel iets voor. Het voorstel van den heer G. Slot wordt aangenomen met algenieene stemmen. liet verslag van den toestand der geirvonte zal bij de raadsleden elrculeeren. Rondvraag De heer Kostelijk vraagt, of het niet mo gelijk is, dat de sluisgclden-verordening her zien wordt, als er groote schuiten komenf Spreker wil een heffing per ton. Aangen ouden Hierna ging de raad in comité-generaal ter behandeling van de aanslagen in den II O EGMO-ND-BINNEN. BGMOND-iI ;NEN. Hanze. Woensdag avond vergaderde do pas opgerichte af- deeling voor Egmond a. d. Hoef on Eg- mond aan Zee van den IE K. Handel drijven» len Middenstand to Binnegom. ten einde ook de betrokkenen van Egrr.oiid- binnen in de gelegenheid te stellen zich op de hoogte te stellen van deze nuttige vereeniging, en zich daarbij aan te sluiten om zoo de afdeeling over de drie Jïlgmonden uit te strekken. De opkomst was, jam mer genoeg, zeer gering. Uit Elgmondbin- nen waren slechts twee belanghebbenden aanwezig. De heer Garretsen, hoofd der B. Kj. School te Egmond aan Zee, hield een bespreking, waarin hij wees op het nut der Hanze en het nemen van aandeelen. Hij bepaalde zich voor dezen avond hoofdzakelijk tot de Hanaebank als ge- tegenheid om spaargelden te beleggen. Uit. voerig wees spreker er op, hoe door het systeem van spaarzegels reeds bij' kinderen de geest tot sparen kan opgewekt worden. Ook deposito's en rekening-courant wer den behandeld. De voorzitter, de heer Oudt, dankte den spreker voor zijn inlichtingen en stelde de vraag of er aanwezigen waren, die zSch nu wenschen aan te sluiten. De Z.Ecrw. heer Pastoor betreurde de geringe opkomst, die hj,j toe schreef aan de plaats van bijeenkomst., Z.Eerw. achtte het wenscihelïjk e,er9t in Egrnondbinnen zelf een vergadering te be leggen, om de belanghebbenden daar op de hoogte te stellen, evenals dat te Eg mond aan den Hoef gebeurd was. De secretaris, de heer Mannes zette uit een, waarom juist Binnegom gekozen was. Nu konden de achterblijvers van Egmond aan den Hoef en Egmond aan Zee ook nog profiteeren van doze propaganda-bijeen komst. Ook andere aanwezigen stelden voor als- nog ecu vergadering te Egrnondbinnen te beleggen. Het bestuur kon daaromtrent echter geen toezegging doen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten, zonder dat een resul taat bereikt werd, wat to betreuren is. XIII. Men schrijft ons uit Enkhuizen: De kortstondige, maar schandelijke ra zernij, die in deze landen na de aanbie ding van het verzoekschrift aan de land voogdes woedde, de beeldenstorm 'ge noemd, hebben wii als indirect gevolg leeren kennen van het optreden door het Verbond der edelen of Compromis- sum. De tijdelijke schorsing der plak katen deed allerwegen de hervorming het hoofd opsteken, in 't geheim wer den Calvinistische gemeenten gevormd, die zich stelden onder de leiding van een kerkeraad of consistorie, welke ker keraden zich onderwierpen aan het ge zag eener synode, die te Antwerpen zetelde. Ais men nu nagaat, dat weldra de hagepreeken weder verboden wer den, zoodat het voor de nieuwgezinden noodzakelijk werd zich gewapend daar heen te begeven, waar door de predi kers heftig tekeer gegaaii werd tegen den paus en den Katholieken gods dienst, wien men door de aanwezigheid van beelden en schilderingen in hun kerken beeldendienst en afgoderij ver weet, zal men licht begrijpen, hoe èn deze dwaalbegrippen èn de afgunst hei- mindere voik verleidden tot de gruwe lijke heiligschennis en kunstvernietiging, die men den beeldenstorm noemt. Gezegd moet worden, dat de Katho lieken, hoewel sterk door hun getal in de overmacht, doch door vrees voor net oproerig grauw bevangen, bijna overal lijdelijk toezagen, hoe hun heilig dommen verwoest werden. Vooral in de zuidelijke gewesten woedde deze storm het hevigst. Reeds in 's-Hertogenbosch wist men den Sint- Jan voor hun vandalenwoede te bevei ligen. Ook te Enkhuizen, werd dooi den Magistraat, hoewel voor een deel en in 't geheim Calvinistisch gezind, gewaakt, dat men de beide schoone kerken niet aantastte. Trouwens de meer kalme elementen onder de nieuw gezinden zagen eerder een schandvlek- Icing dan een bevordering hunner be ginselen in deze razernij. Gepoogd werd ook om zich gewapciw derhand tegen de handhaving der plak katen te verzetten. De consistoriën brach ten een legertje samen, dat zii stekten onder bevél van Jan van Marnix, doch dat na eenige schermutselingen te Aus- truweel bij Antwerpen geheel vernie tigd werd. Door al deze troebelen was aan Filips' geduld een eind gekomen. Hij zond don Alvarez de 1 oledo, hertog van Alva, met een leger van 10.000 man ervaren troepen naar de Nederlanden. Hoewel eigenlijk niet als landvoogd aangesteld. ,was toch Alva met zoodani ge macht bekleed, dat Margaretha wel inzag, dat zii overbodig was geworden. Zii yroeg en verkreeg weldra haar ont slag en de „IJzeren hertog" trad in haar plaats. Groot was de vrees van velen in de Nederlanden, die zich bewust waren op een of andere manier, hetzii door di recte deelname, hetzij door niet krachtig beletten, tot de onlusten te hebben me degewerkt, ofwel door den overgang tot de nieuwe religie de plakkaten te hebben overtreden. Reeds vóór Alva's komst weken zii uit o.a. naar Enge land en naar Duitschland, inzonderheid naar Embden in Oost-Friesland, dat de „herberg der hervormden" werd ge noemd. Ook Willem van Oranje achtte zich niet langer veilig en trok naai de bakermat van zijn geslacht Dillen burg in Nassau, waar hi' weidra op middelen zon, om den krijg tegen Span je te beginnen. Allerstrengst was het optreden van Alva in deze landen. In 't kort kun nen we slechts zijn opdracht, dien hi» van den Koning ontving vermelden. De ze was le. het straffen van de deelne mers aan de troebelen; 2e. handhaving der plakkaten en van de besluiten, op het Concilie van Trente genomen;. 3e. het zoeken van middelen, om 's Konings schatkist te stijven, teneinde een onbe perkte monarchie te kunnen grondves ten. Aangaande punt 1, richtte Alva den Raad van Beroerten op, die wegens de vele vonnissen en het kort recht door het volk weldra Bloedraad werd ge noemd. Bij de uitbreiding, die het op roer reeds had .genomen", kan het niet verwonderen, dat in de eerste 3 maan den reeds 1800 vonnissen werden ge veld, doch wel, dat in één zitting we! eens 84, ja zelfs 95 zaken werden be recht. Dit getuigt niet van een nauw gezet onderzoek, trouwens Alva behield de eindbeslissing altijd aan zich. Het doel van den hertog werd dan ook aan vankelijk volkomen bereikt. Heel Ne derland sidderde voor zijn gestrengheid, vooral nadat hij jn 1568 de graven van Egmond en Hoorn, die als rid ders van het Gulden Vlies tot de aan- zienlijksten in den lande behoorden, te Brussel' in het openbaar had laten ont hoofden. Wel treffend was de profetie van Willem van Oranje uitgekomen, die toen Egmond hem wilde weerhouden om de vlucht te nemen en hem toe voegde „Vaarwel, prins zonder land" (Oranje liet namelijk ai zijn rijke bezit tingen hier in den steek), deze groet beantwoordde met het zeggen. „Vaar wel, graaf zonder hoofd." Ten opzichte van punt 3 zijner last geving wilde Alva het belastingwezen in deze landen meer eenheid geven. De oude beden toch droegen een meer vrij willig .en 'in ieder geval een meer ge- westelijk karakter. Hij wilde dus in voeren een honderdste penning, d.vv.z. 1 percent van alle bezittingen, doch die slechts één keer geheven zou worden, den lOen penning, dus 10 pCt. van de roerende goederen bij verkoop daar van en den 20en penning, d.w.z. 25 pCt. bit verkoop van onroerende goe deren. Hoewel deze belastingen bii de tegenwoordige vergelijken slechts ge ring waren te noemen, deden zii toch een heftigen tegenstand ontstaan en Al va liet zich in zoo verre verbidden, dat hii den lOen penning voor den tijd van 2 jaar liet afkoopen voor "de som' van 2 millioen 's jaars. Een Geuzenlied dier dagen zegt, spre kend van het Nederlandsche volk, dat zoo lang Alvo vreezen bleef: ,,'t Bederven haers lants hadden sit geen acht, So lang ick haer bii den vleespot liet blijven, Maer nu ick haer Mammon aenroer met cracht, Willen sii mij ut die landen verdrijven". Inmiddels had de prins van Oranje reeds een poging gewaagd, om Alva met wapengeweld te bestrijden. Een met veel opoffering bijeengebracht leger viel op 4 verschillende punten het land binnen. Wel behaalde hii door de over winning bii Heiligerlee, waar echter zijn broeder Adolf sneuvelde, maar de ne derlaag hem bii lemmingen toegebracht was beslissend. Bovendien beschikte de prins niet over de middelen om zijn leger op de been te houden en zag daarbii al spoedig in, dat het volk dezer landen zich niet in beweging liet brengen tegen Spanje. Voor de groote meerderheid was de godsdiensthaat o.a. gebleken bii den beeldenstorm daarvoor te leerzaam geweest en bovendien zat de vrees voor Alva er te diep in om rebellie te plegen. Toch werd er wel nog ander verzet gepleegd, namelijk door degenen, die Alva's straf vreezend, hadden weten te vluchten >en nu als Watergeuzen door zeerooverii den kost poogden te winnen of als Boschgeuzen Kerken en kloosters plunderden en de geestelijkheid, die hun in handen viel, vermoordden. Ook in de Enkhuizer kroniek lezen we eenige gevallen van straf over de nieuwgezinden uitgesproken, dus wel een bewijs, dat men tot op dezen tijd ook daar den Katholieken godsdienst kon handhaven. Meestal is het verban ning na het opleggen van boete. Ook -zegt Brandt, dat wel een 350 lieden naar Emden uitgeweken zijn. Toch werd ook hier de overgang naar 's Prinsen partii jn 't geheim voorbereid. Men begrijpt, dat de aanwinst/van zulk een welgelegen en welvarende plaats den Prins wel ter harte ging en gaf hii daarom den door hem als s/jdhou der van het Noorderkwartier benoem den Diederik Sonoy last, om zich met eenige der inwoners in verbinding te stellen. In 't voorbijgaan zii .gezegd, dat deze jonkheer Sonoy een der voor ons minst sympathieke aanhangers van Oranie is geweest. Vooral het platte land van Noord-Holland is als 't ware vervuld van gruweldaden door hem te gen de priesters en kloosterlingen en in 't algemeen tegen de Katholieken gepleegd. Degenen, die zich tot dat overleg vin den lieten dragen namen, die in Enk- huizens geschiedenis niet onbekend zijn, weshalve wii ze 'hier zullen noemen. Het waren Pieter Buijskes, Pieter Se- meijits, IJsbrandt Jacobsz, Gerrit Evertsz, Cornells Brouwer, Pie ter Heijnsz, e.a. Ook wist men Pieter Cornelisz. en Jacob Pietersz. Maek- schoon, burgemeester, in 't complot te betrekken, alsmede Leendert Claas Jansz. en Sijmen Baars in Hoogkarspel Als boden tusschen al dezen en So- nov deden dienst de predikant Richard Ciaasz. en Jan Sloot, die later burge meester van Edam is geworden. Deze beide laatsten hielden zich ook bezig met de inzameling van gelden zoowel in West-Friesland als in Water land, om daarmee de onderneming van den Prins te steunen. Om alle mogelijke uitlekken van de zaak te voorkomen, tenminste .zooveel mogelijk, hadden de Hervormden een cijferschrift voor hun correspondentie aangenomen en nieuwe namen bedacht voor de verschillende plaatsen. Zoo spraken zij van Koper, ais zii Holland bedoelden; Enkhuizen heette Triton, Hoorn Pollux, Medem- blik Castor, Edam, Hercules, Monniken dam Radamantus, Alkmaar Pluto, Am sterdam, Saturnus enz. Door zeer stormachtig weer, waar door .o.a. de in 1567 van zeewier op geworpen Wierdijk doorbrak, werd vooreerst de aanslag van den Prins ver hinderd en later in 1570 kon de jonk heer van Bréderode, die met een vloot, bemand met 500 a 600 koppen in aan tocht was, door den strengen vorst, die hem bii Texel bijna had ingesloten, niet verder komen. Men bleef hier even wel steeds plannen koesteren om de stad te gelegenertijd den Prins in han den te spelen en koesterde groote vrees dat Alva, het groote belang van Enk huizen inziende, de stad met krijgsvolk zou bezetten. Deze had het echter zoo druk met het innen der belastingen, hetwelk overal een 'lijdelijken tegenstand ontmoette, dat hii,de zeesteden verwaar loosde om de bitinenlandsche steden tot het opgeven van haar weerstand te dwingen. Ook de Prins bleef hechten aan het bezit van Enkhuizen en schreef in 1571. dat hij alle middelen daartoe zou aan wenden. Hii zou volk uit Engeland en Frankrijk ontbieden, ingeval men hier geen genoegzaam aantal soldaten bii- een kon krijgen en voorts alle andere aanslagen uitstellen, totdat Enkhuizea en Hoorn aan zijne zijde zouden staan. Alweder echter was de Prins niet ge lukkig, want de .vloot, die hij eindelijk met groote moeite uitgerust had, raakte op de Eems slaags met Alva's admiraal Boshuizen, die tiaar belangrijke schade toebracht. Zoo stonden aus de zaken nog kort voor het ook voor Enkhuizen zoo belangrijke jaar 1672, toen de over gang naar de Prinsenpartij plaals vond, doelt vóór we dezen kunnen beschrij ven, moeten we eerst een en ander over de gedragingen der Watergeuzen bespreken. DE INVALIDITEITSWET EN HET PLAKKEN VAN ZEGELS. Oude de grieven, die speciaal van. werkge verszijde tegen de Invaliditeitswet plegen te worden aangevoerd, treedt wel het meest naar voren de klacht over een administratieven ontslag dien de wet op den werkgever legt. Uit de vele adressen, welke den minister van Arbeid bereikten en de verslagen der ver gaderingen. waarin ce Invaliditeitswet werd ter sprake gebracht blijkt» dat met dien ad- ken van rentezeg'dls. In ruimen kring wordt de verplichting van den werkgever tot het plak ken van eniezegc'.s. In ruimen kring wordt de wensch gekoesterd bevrijd te worden van de „zegeltjes plakkerij'' en wordt aangedrongen, hetzij om de gelegenheid open te stellen voor de betaling van premie in geld, hetzij om de gelegenheid open te,stellen voor aansluiting bij onderlinge organisaties, welke zich dan met de uitvoering der verzekering zouden be lasten. In het ,»Kath. Soc. Weekbl.'' van 20 Maart j.l. stelde de directie van de vereeniging „Pen sioenrisico" de bevrijding van den administra tieven omslag als het voornaamste voordeel van de mogelijkheid van risico-overdracht op den voorgrond. De werkgevers zouden door de risico-overdacht op een instelling als „Pen- sioenisico'' niet mindere lasten voor de ver zekering hunner arbeiders behoeven op te brengen, maar zij zouden wel, aldus luidde het betoog dier directie, bevrijd worden van al den omslag, - die aan de uitvoering der wet door de openbare organen verbonden blijkt. De 'bezwaren verbonden aan het plakken van zegels schijnen echter door de betrokken werkgevers te worden overschat, terwijl daar tegenover niet voldoende rekening ermede ge houden wordt, dat ook betaling der premie op andere wijze dan door het plakken van zegels van de werkgevrs zekere bemoeiingen eischt. In den grond der zaak is de betaling dei- premie in den vorm van het plakken van ze gels de meest eenvoudige wijze van betaling. De zaak staat niet anders, wanneer de werk gever zou zijn aangesloten bij eene vereeni ging als „Pensioenrisico". SOCIALISATIE EN 1ste MEI-VIERING. Op de, don 8, 9 en 19 April j.l. te Am sterdam gehouden vergadering van het volledig bestuur van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen, is o.m. besloten, dat de aangesloten centralen zul len worden intgenoodógd tc bevorderen, dat in verschillende landen den lsten Mei liet werk zal worden neergelegd, en (of) betoogingen zullen worden gehouden voor de invoering van den 8-urendag en de doorvoering der overige In Washington aangenomen conventies en daarnaast te propageeren de socialisatie der produc tiemiddelen. Te dien einde zal een mani fest door het Internationaal Bureau wor den uitgegeven, en ter beschikking der aangesloten centralen worden gesteld. RUSSEN DIE OVER DE GRENS KOMEN. In den nacht van Zaterdag o-p Zondag te half twee zijn door de kommiezen te Hazeldocik, aan d»e Belgisch-Noord-Bra- bantsehe grens» aangehouden 9, te Baarle Nassau Zaterdagnacht 50 en Zondagnacht 12 Bussen, terwijl er te Minderhout een troep van ongeveer 150 Kussen vertoeft, die op een gunstige gelegenheid wachten om natir Nederland over te komen. Ook te Strijbeek zijn er in den vorigen nacht over de grens gekomen. De Bussen zagen er goed uit, zij hadden slechts weinig bagage bij zich en waren allen ongewapend, schrijft het „Dagflbl. v. N. Br." Te Kijsbergen zijn deze lieden tot Zon dagmorgen half 3 in het schoolgebouw op gesloten, waarna zij op transport zijn ge steld naar de marechaussee te Strijbeek, om vandaar naar Baarle-Nassau te wor den overgebracht. Door de burgerwacht wea-d de bewaking uitgeoefend, wegens tekort aam politie. De Bussen, die te Baarlo-Naesau over die grens zijn gekomen, werden door kom miezen ontdekt tussohen Baarle-Nassau en Gasteire. Terstond werden patrouilles van de Burgerwacht uitgezonden, die erin slaag den de menschen aan te houden en naar Baarle-Nassau over te nemen. Zij zijn aldaar in het schoolgebow on dergebracht en Zondag wederom over de grens gezet. Uit verschillende plaatsen zijn mare- ehausse-é's, personeel der militaire politie eu huzaren naar de grensgemeenten ter aesistentie der kommiezen en aldaar ge- stationneerde maréehausseé's en militai ren vertrokken. Maandagmorgen vertrokken ongeveer 30 huzaren naar Zundert om aldaar de grensstrook af te zetten. Onder de Bussen, die zijn aangehouden waren manuien, dS© reedis neg-en jaar iu militairen dienst zijn, waarvan vele jaren als krijgsgevangenen. Zij bekooren tot de krijgsgevangenen cfio door dc Duitsehcjs bij hel venniet vaat België in i?19 daar zij:1, achtergelaten en toen door dc Belgen in kampen sija nu/V'rgvbra eb t. Dt-.a rc-.tcccn- vluchten nu uit iLza kun.pen v»eg met tte le-Jtrllng ie trach ten vin Nederland hut» va I "-'-er to bereiken, cl' wordea do- r bh/-,-n vrijheid gctsleld, z.-tI? y} .•-.-'.i. ,.n. Zij worden echter vew - aar iteirsë te rug gezond en. liet spreekt vanzelf, dat deze Kussen» invasie in de grenstvoicc:rt<*a 'o.idag 'n höelo opschudding beef; teweeggebracht, vooral te Baarle-Nassau o.t Eiisberge» waar de burgerwachten gemobiliseerd werden, welke zich op kranige wijze var haar taak hebben gekweten, DE HANZE. Donderdagavond vergadeide d - E. K„ Middenstands vereeniging „De Hanze" café Bos, aan het Waagpleui. De voorzitter opent te ongeveer half 9 de vergadering ©n zegt, dat tlac verga dering bijeen geroepen is, omdat het honds- bestuur zulks wensehte in verband met de Hanzedag op 29 April a.s. Hierna worden de no l uien gelezen er» ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat er een groot aantal Hanze-insignes voor de af- deeling zijn aangekomen. Bespreking programma Hanml; g. De voorzitter licht het reeds d or ons gepubliceerd© programma toe. Meer speci. aal blijft hij stilstaan bij de inspectie vergadering. Het doel dier vergadering is, te vernemen welke klachten er zijn over het werken van D-e Hanze. Deze kladt ten zullen onderzocht worden en zoo mogelijk direct beantwoord. Spr. hoopt, dat alle leden met hun dames iro-uw op de vergaderingen dien dag tegenwoordig zullen zijn. De heer Weiling merkt o-p, dat het vooi de afdeeling hier noodzakelijk had gé- weest-, dat na de eerste spreker o-p do middagvergadering een gewijde spreker hier het woord had gevoerd. Hij vindt, dat Alkmaar wel een beetje stiefmoeder lijk bedeeld is in vergelijking met de andere plaatsen. De voorzitter deelt mede, dat de afde© ling zelf niets heeft kunnen doen in de keuze van sprekers, Het was echter niet mogelijk na bekendmaking van het pro gram, hierin nog verandering te krijgen. De heer Engeln gelooft,, dat de dag geen suooes zal hebben, omdat het een bezwaar is tusschen Pasehen en Pinksteren een heele dag uit het werk te breken. De voorzitter gelooft, dat dit geen be- zwaar is. Waar een wil is, is een weg De heer de Munk voelt veel voor hef bezwaar van den heer Engeln Een and-ei" jaargetijde was beter. Hij dringt er op aan dit aan de propaganda^coimmissie kenbaar te maken. Hierna was het woord aan den geestelijk adviseur, -den Eerw. kapelaan Hos man. Ook spr. heeft zich reeds afgevraagd -of 'deze dag zal slagen. Hij' is overtuigd, dat het succes verzekerd is. Hieruit is veel te leeren. Als er ean pretje is, is de zaal -te klein, doch als het giaat om de zaken in het algemeen, dan komen er slechts weinigen. Velen begrijpen het gewicht niet van de algemeene zaken. Velen zijn lid van De Hanze om meer te verdienen. Het lidmaatschap wordt veel te „Kauffmainniscih" beschouwd. Het is niet alleen te do-en o-m een feestavond of om het stoffelijk belang, doch het doel is de groote Katholieke sociale actie. Op dit punt mo-et nog meer gewerkt woixleni Wij' moeten ook werken en wol voorname lijk voor ons geestelijk leven. Wij' moeten werken om de Xathqlieke ideeën te verbreiden en vaster bijl ons zelfin t e prenten. Daarvoor is deze Hanzedag zoo mooi, Wij moeten onze stoffelijke belangen be hartigen aan de hand van de geestelijke Onze plicht 'is het ook te werken voor de grootmaking van de Katholieke actie. Spr. ziet in het niet plaatsen van wel bekende sprekers op het programma van Alkmaav voor de afdeeling hier een com pliment. Want 't is .to-ch zeker, dat op de plaatsen, die het zwaktst zijn de beste sprekers geplaatst worden. Spr. hoopt, dat ajlen op zullen komen naar de vergaderingen o-p den Hanzedag vooral op de trorgenvergadering. Daar kan ieder4 zijn ideeën uiteenzetten. Sp-r. spoort ■echter ook aan om zeker de H. Mis 's morgens bij' te wonen. Moge die Hanzedag mede werken aan de blo-ei van de afdeeling. Onderlinge» samenwerking moet er konten dan eerst zal men resultaten bereiken. Een applaus dankte den Eerw. spreker voor zijn opwekkende woorden. De heer de Munk doet enkele medede-elin- gen betreffende de Stille Ommegang o-p 1 Mei as. Er is nu een vereeniging voor dia Stfille Ommegang opgericht. Dezer dagen zul len circulaires verspreid worden bij alle Ka tholieken in het Dekenaat Alkmaar. Hij hoopit, dat velen Zich op zullen geven als lid. Spr gelooft niet nogmaals te moeten aanspo-reui deel te nemen aan do Stille Ommegang. De Geestelijk Ad; jseur dringt er op aan, deel te nemen aan de Stills Ommegang; ver der tot deelname aan de congregaties d©r II. Familie en tot deelname aan een retraite.» De Voorzitter dankt hierna den Geestelijk .Adviseur voor hetgeen hij den leden heden avond heeft voorgehouden. Hij wijst er pp, dat een groote en voorname factor is voor de vereeniging de saamhoorigheid. Wij moef lon meer collegiaal met elkaar omgaan, daü zal het werkelijk in vele zaken beter gaai» Daarvoor js noodig de vereeniging en e-e» Hanzedag. Hij uit den wensch, dat allen trouw de vergaderingen zullen bezoeken enf in groote getale op zullen komen naar det£ Hanzedag Ook de heer Weijling wijst op bet groote nut van de Aarisnroedersdhap der H. Fam'ilie en dringt er bij de leden en de voorman-n ;Ti, op Katholiek gebied op aan lid te wordeflr van de congregatie Hierna sluiting.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 6