HET WITTE HUIS. X NÏE1JWS. EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORP-HOLLANTB Door Centraal Europa. Wat de Pers zegt BUITENLAND No 103 Dinsdag 4 Mei 1920. 13e Jaargang FEUILLETON Per levensmiddelentrein naar Weenen- De l Meidag. De stakinren In Frankrijk. OMS Abonnementsprijs: Per krc.rtaal s f 2,—, franco pel post f 2.50; Mat Geillnetreerd Zondagsblad f 0.45 booger. Verschijnt dagelijks Bureau: S4@F ALKMAAR. - Telefoon: mSS 43a' Ad verien tieprijsi Van 15 regels f 1.26 elke regel meer f 0,26; Reclames per regel 1 0.75; Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aas» all© afcestné's wordt op aar.vrssg gratis eau polis verstrakt, weiko hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f500,-, t 400,-, f 200,-, f!OOt-, 160,-, f35,- HS-- VII. (In den trein van Sitnbach via Linz tiaar Weenen.) 24/25 April, 1920. Te ruim elf uur (Oostenrijk heeft zomertijd, Duitschland niet, zoodat we onverhoopt nog een uur inhaalden") vertrokken we met het t eerste treindeel het tweede deel zou om p tien minuten afstand volgen van het sta dions Simbach, en reed onze trein over de monumenteel gebouwde brug, welke hier de Sterk stroomende, schoone rivier de Inn over spant, de grens oyer,het lang verbeide Oostenrijk in 1 Even voorbij het Oostenrijksche grens station Braunau vertraagde de trein aan merkelijk zijn vaart en zagen wijtwee Oosten rijksche gendarmen op onzen trein springen. 't Waren twee nette, kwieke, jonge kerels ijl nog keurig uniform, gewapend met ver vaarlijke revolvers en een welgevulde groote jpatroontasch. .1 Zij moesten op hoog bevel met onzen trein medereizen tot Sankt VaLntin eenige stations voorbij Linz alwaar zij door twee andere gendarmen afgewisseld zouden wor den, zoo vertelden zij. 7 Is de toestand in Oostenrijk dan zóó, dat onze trein met wapenen bewaakt moet wor den informeerden wij. De nette kerels waren met het antwoord iblijkbaar wat verlegen „Men kan nooit weten 1 De nood heeft in (Oostenrijk zooveel slechte menschen gemaakt t Zou niet de eerste keer zijn, als een bende een trein met levensmiddelen kwam over vallen zelfs als de trein rijdt, bestaat er nog (gevaar. Wij moeten uiterst voorzichtig zijn 't is (goed, dat 't nooit te voren bekend gemaakt 'Wordt, als er een levensmiddelentrein komt (en toen van morgen een man aan 't station Iran Braunau vroeg, waarheen deze trein ging, hebben wij een heel andere stad als Weenen genoemd Aan meerdere kleine stations werd gestopt <.van welke gelegenheid de gendarmen gere geld gebruik maakten, alle wagens van onzen trein te inspecteeren en met de lijst der wagens in de hand te controleeren. Waar ze halt hielden, daar was 't op de lan delijke stations waar de Oostenrijksche kleeding en de Tyroler gepluimde en geve derde hoeden den vreemdeling zoo schilder achtig aandeden aanstonds één cn al leven en bewegingde dorpelingen kwamen hit alle richtingen aanloopen en vóór de ver- Velooze, verwaarloosde, vervallen station petjes groepten zij zich, onzen trein en ons als waren we menschen uit een wonderland- aanstarend, druk babbelend en gesticulee- leerend onder elkander. Hoe verder wij vorderden op onzen tocht, hoe dieper wij in het land doordrongen, des te sprekender beeld kregen wij van uit den trein reeds van het arme en verwonde Oostenrijk te aanschouwen. Liepen ook voorheen in Oostenrijk hier en daar sommige kinderen wel blootsvoets, thans zagen wij welhaast geen enkel kind met kousen en schoenen aan aan flarden hingen den meesten de kleeren dingen, die vroeger eens kleeren gewéést waren om het lijf, en kregen zij maar éven gelegenheid, dan kwamen zij met bleeke, groezelige gezicht jes, de magere handjes uitgestrekt, bedelen aan onzen trein. Hoe kunnen zulke kinderen gezond blijven vroegen wij ons afkinderen, die, slecht- gevoed ze krijgen niet eens éénmaal per dag een behoorlijke portie te eten in dit kille weer met bloote voeten en geheel onvol doende gekleed loopen moeten over den van regen-doorweekten, doordringend kouden grond Van uit den treinwezendebeidegendarmen ons op troepen en enkelingen van mannen, vrouwen en kinderen, die met vervaarlijk groote pakken op den rug, op de schouders en op het hoofd moeizaam en zenuwachtig ge jaagd voortsjouwden over de landwegen langs de spoorbaan. Ziet u, dat zijn nou onze „verhapte Schie- ber", de „Grauner", die op het platteland bij de boeren en in de kleine steden alles en alles opkoopen, om er mee te woekeren in de groote steden. Met letterlijk alles wordt woekerhandel gedreven, zelfs met ons armelijk geld. Aan de eerst-volgende halte konden wij dc waarheid van dit laatste constateeren toen we ons even aan het portier bevonden, kwam een jong joodje op ons afgeschoten, met de vraag, of we geen ongestempelde banknoten van 1000 Kronen bij ons hadden. „Ziet u, in Weenen zijn die banknoten bijna niets meer waard; ze geven er daar mis schien nog 400 kronen voor en van mij kunt u er nog 500 voor krijgen!" We lieten ons tot geen koop verleiden, we waren gewaarschuwd. Te ongeveer 5 uur arriveerden wij in Linz, bij onze aankomst aanstonds omzwerfd van een troep bandieten en bandictjcs. meisjes en jongens, die naar wij van de gendarmen vernamen de stations in Oostenrijk onvei lig maken, en 't duurde dan ook niet lang, of we zagen een gendarm van Linz een bijzon der hardnekkig' bandietja mpt de bajonet op het geweer rondom onzen trein achterna zetten. Onze gendarmen hielden trouw de wacht, en toen na eenige uren oponthoud te Linz, nadat ook de tweede trein voor het ver trek van daar gereed was gekomen onze trein zich in beweging zette, toen kwamen zij de coupé niet binnen, dan nadat zij gedurende den rit over het uitgestrekte remplacement van Linz van af de treeplank hadden gecon stateerd, dat er aan geen van beide zijden van den trein iets gebeurde. Te Sankt-Valentin kregen we yoof deji verderen uacht 't was inmiddels half twee geworden twee versche gendarmen, en voort ging de tocht over Amslettenjiaar Wee nen.... WIBAUT IN EEN LASTIG PARKET. Wethouder Wibaut to Amsterdam, dien Troelstra ter meerdere glorie van de S. D. A. P., wei van zijn zetel zou willen trappen, begint in te zien. dat het met do financiën der Gemeente spaak loopt. Daardoor komt kii in een zeer lastig par ket. Als financier zon hij in het Gemeentebe stuur een rem moeten ziin tegen de onzin nige opdrijving van allerlei uitgaven, die de stad op den duur niet kan -blijven betalen. Als Sociaal-Democraat acht hij zich ver plicht mede te werken en aan te sporen tot allerlei maatregelen, die schatten verslin den. Wat nu te dloen? vraagt „Do Stand." „Hij grjjpt het middel aan. dat bij de S.D.A.P. zoo geliefd ia: Hij schuift de schuld op de Regeering. Hij kan dit te gereeder doen. omdat inderdaad, gelijk we al meermalen hebben betoogd, de Rogeering reeds lang geleden met een afgerond plan had moeten komen, dat definitief de exhouding van Rijik en Gemeenten aangaf. Maar Wibaut liet het daar niet bij. Voordat nog het gewijzigd wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de inkomstenbelasting 1914 verschenen was, riep hij vertegen woordigers van de elf groote Gemeen ten onzes lands bijeen. En toen die bij eenkomst op Donderdag 22 April ten stadhuize te Amsterdam plaats had, was inmiddels het gewijzigd wetsont werp versohenen. Het spreekt vanzelf, dat meer dan de helft dergenen, die deze bijeenkomst bijwoonden, het wetsontwerp, óf nog niet hadden gezien, óf het slechts op pervlakkig hadden kunnen zien. Des te gemakkelijker kon het den heer Wibaut gelukken de heer en voor zijn wagen te spangen. Immers een uit komst zou liet voor liem zijn, indien do drpeve resultaten van jarenlang wanbe leid en jarenlang leven boven eigen krachten, aan de Regeering konden worden geweten. En zoo loopt het dan nu ook precies. Het moet nu worden een strijd tus- schen de groote Gemeenten en do Re geering. Van eenig schuldbewustzijn bij do Ge meentebesturen nog geen sprake." Een waarschuwend woord, om tocli niet op den weg des verderfs voort te hollen, mag niet worden vernomen. Als Wibaut zulk een woord met kracht liet hooren, dan was hij weg. In de Vereenïgde Staten. Blijkens een Reitter-teleg-ram uit New- York is de 1 Mei-dag overal voorbijge gaan zonder ernstige ongeregeldheden. Ondanks de onthullingen van den attor- ney-generaal over ropde complotten om diaidsau van geweld te plegen, heeft de New-Yorksehe politie van geen enkele ex tremistische gewelddaad melding ge maakt, Politiebeambten en particuliere detectives bewaakten den gebeelen dag- de openbare gehouwen en de woningen van ambtenaren en millionaire. In Italië. Uit Rome wordt gemeld: De 1 Mei-dag verliep 'hier rustig. De berichten uit de provincie wijzen ook op een kalm verloop behalve te Turijn, waar ten gevolge van een botsing tusschen politie en een klei ne anarchistische bende door de ontplof fing van een bom bij de politie twee ge wonden vielen. Deze schoot op de betoo- gens, van wie er 30 gewond werden en twee gedood. Te Pola vielen betoogers op de troepen aan, die ook vuur gaven. Een officier is gedoodi; een beto-oger werd doodgescho ten; terwijl 30 personen gewond werden. In Zwitserland. In de voornaamste steden van Zwitser land! werd betoogd. Alles liep zonder in cidenten af. Men krijgt den indruk, dat de staking- der spoorweg-mannen een mislukking is. De leiders zijn ontslagen. De voor giste ren aangekondigde stakingen vonden de regeering niet onvoorbereid. Thans be schikken de spoorwegen over 535.000 ton steenkool, genoeg om zeventien dagen lang een onbeperkten dienst te onderhou den of vijf en twintig dagen beperkten dienst. Drie maanden geleden beschikten zij slechts over 185.000 ton. De groote meerderheid der spoorweg- werkers, nog- onder den indruk van het laatste échec, gevoelt niets voor de nieuwe beweging. Op alle netten is al thans een beperkte dienst verzekerd kun nen worden. Op Noord 011 Oost is de dienst zelfs absolu-ut normaal. In de spoorwegwerkplaalsen te Parijs en Dijon, do revolutioniiairo centra bij uitnemend heid, was zelfs de stalling verre van al gemeen. Men krijgt dan ook beslist den indruk, dat de beweging een nieuwe ne derlaag tegemoet gaat. Omtrent die ongeregeldheden van Za terdag wordt nog gemeld, dat te Parijs op de Place de la République en de bou levards do menigte trams en autobussen aanviel, die studenten bestuurden. De politie kwain tusschen bel de, doodde con man en wondde er twintig. Vele lie den werden in hechtenis genomen. De Matin meldt, dat van 45.900 spoor- wegrnannen in en bij Parijs 13,500 't werk neergelegd hebben. Het aantal do-oden ten gevolge van do wanordelijkheden van Za terdag wordt op 2 of 4 berekend. Een vijftig menschen waren Zaterdagavond nog- in hechtenis. (Zie verder onder de Telegrammen.) EEN WERE LD-HANDKUS CO NFE- RENTIE. Van 4 tot 7 Mei wordt hier de inter parlementaire han-dclsconferentie gehou den Er zijn reeds tweehonderd gedelegeer den aangekomen: anderen zijn oog on derweg. Er zullen vertegenwoordigers zijn van België, Brazilië, China, Finland, G root-Brit annië, Griekenland, Italië, Ja pan, Polen, Portugal, Roemenië, Tsj echo- Slow aldje en Zuid-Slavië. De, gezant der V. S. Wallace, heeft den handclsattacké Howard Webster aange wezen om de vergaderingen als waarne mer" bij ta wonen. Dc V. S. zijn officieel •uitgemooddgd, doch hebben deze niet aanvaard. Er zijn rapporten opgesteld over ver schillende onderwerpen met conclusies betreffende de wijze van uitvoering, deze conclusies kunnen nog op de aanstaande bijeenkomst gewijzigd worden. Verwacht wordt dat zij zullen worden besproken op de financieel© conferentie, te Brussel en als grondslag zullen dienen voor verdere discussies. 'J Deze interparlementaire conferentie word-- -voor. den- oorlog gesticht op aan stichting van de commissie voor de han delszaken uit de Britscke Kamer van Koophandel en kwam voor het eerst in Juni 1914 te Brussel bijeen onder be- sehermschap van koning Albert. Er is sedert behalve in 1915 elk jaar vergaderd; n.l. te Parijs, Rome. Lon den en Brussel. Dit is de zesde bijeen komst. In dc conclusie der rapporten komt o.a. het voorstel voor om een internationaal comité te stichten, waarin de V. S., NE DERLAND, Noorwegen, Spanje, Zweden, zullen vertegenwoordigd zijn om de kwesties betreffende den wisselkoers, het ere diet, het transportwezen en den arbeid in alle landen te overwegen. Ten aan zien van de duurte wordt voorgesteld in ternationale overeenkomsten te sluiten, ten doel hebbend alle krachten in te spannen ter vermindering van verkwis ting en vermeerdering der productie en verschillende plaatselijke middelen tot verbetering aan te brengen zoowel als het voeren van een gezamentlijke actie ter verbetering van den wisselkoers door zwakke landen, die tengevolge van den oorlog lijden, te helpen. De luchtvaart wordt in de rapporten beschouwd als van groot belang ter ver betering der commercieele en politiek© verhoudingen en voorgesteld wordt dat de regeeringen steun zullen verleenen ter ontwikkeling van den luchbvaartdienist. Ten aanzien van het transportwezen wordt erop aangedrongen, dat de regee ringen de wenschelijkheid overwegen van een grooter gebruik van ferry-booten om geladen g.oederenwaggons te vervoeren, maar tevoren dient er ©en normaliseeren te zijn van spoorwegmateriaal en epoor- wijdte, teneinde een onbelemmerd ver keer der g-oederenwag-ens in de verschil lende landen te bevorderen. Als beginsel wordt vooropges told, dat er geen betere prikkel is voor Je voort brenging van rijkdommen dan ©en op heffing van den afstand en van de slag boom en voor het vrije ruilverkeer. Dc levering van beperkte hoeveelheden grondstoffen aan do centrale mogendhe den, zocdat zij weer in staat zijn den eco- nomiscben strijd te voeren, wordt aanbe volen alle landen dienen hiertoe naar de mate hunner hulpbronnen bij te dragen. Teneinde de prijzen te stabiliseereri) wordt voorgesteld de loonen en arbeids tijden te normaliseeren, rekening hondend met plaatselijke omstandigheden. SCHEURING IN I)E CENTRUMS- PARTIJ. Uit Dusseldorf wordt aan het „HU.' gemeld: De scheuring in de centrumspartij jn het Rijnland is Zondag door de oprich ting van de Christelijke volkspartij ju Keulen een feit geworden. De nieuwe partij zal bij de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag .en den Rruisischen Landdag eigen candidate» stellen. Zij j.s voornemens haar werkzaamheid niet al teen tot het Rijnland en West/alen te beperken, waai- liet centrum domineert, maar in geheel Duitschland propaganda te maken voor haar doeleinden. De Chris telijke Volkspartij zal gevormd worden door al degenen, .die aan do meer en meer naar links zwenkende politiek van het Uen.trüm niet meer willen deelnemen. Deze afscheiding lag reeds lang jn het voornemen. liet taaie vasthouden der par tij aan Erzberger ook nog, toen hij zich als politicus reeds geheel onmogelijk had gemaakt, haar twijfelachtige houding ten opzichte van het streven naar afschei ding van het Rijnland, en niet in het minslli et toegeven van het .Centrum aan de cisehen. van de Berlijnsclie vakver- ecnig'ingcn, hebben in het Rijnland ook hen tegen de partij ingenomen, die tot nu toe altijd het Centrum trouw gebleven waren. GEMENGDS BU1TENL. BERICHTEN, Admiraal Orsini gekwcKt. Do auto van admiraal Orsini, yocnil- ter der Ententecommissie van Toezicht op de Duiische marine, is tengevolge van het breken van een as omgeslagen. De inzit tenden werden er rif geslingerd; admiraal Orsini is vrij zwaar, zijn adjudant wat lichter gekwetst. Dc vrouw van ,dcn ad miraal is ongedeerd gebleven, de dochter licht gekwetst. Het Eransche Journal OffL'icl be vat een besluit, krachtens hetwelk Mille- rand lot minister van oorlog ad interim benoemd is. De Matin zegt dat Andró Lefcvre de portefeuille van oorlog om gezondheids redenen neerlegt. Lloyd George, die op Je terugreis van San Rerno, gelijk men weet, bron chitis heeft opgeloopen, herleeft in zijn 173). W-. D"e kerk, welk© voor een dorp nogal groot mocht heeben, was te klein om de menigte te bevatten, en vela nieuwsgierigen bewogen zich huiten den tempel in afwachting dat zij' de gelukkig sten te zien zouden krijgen, dit ko-n niet lang meer duren, daar de rijtuigen voor de pastorie stonden te wachten Niemand ■was opgeruimder dan mevrouw Traum' hacü, noodt had zij zich kunnen ver- beelden nog zulke zonnige dagen in haar leven Je zullen ontmoeten en op bijna vorstelijke wijze had zij alles voor dit feest in gereedheid laten brengen. Een van haar meest overwegende zorgen w,as het geweest om de familie Ohantil gois naar Jlarrelhoef te doen kamén. Over en weer was er geschreven cn allerlei -.bezwaren werden er van der. kant der jPranschen gemaakt, en of do gastvrije vrouw oolc zooveel mogelijk' alle moei lijkheden trachtte weg te redeneeten, en ^dokter GhnnÜIgoia en zijn mouw en ook den advocaat had aangetoond dat haar huis ten allen tijde voor hen openstand, en zij1 haar zeer gelukkig zouden maken met de invitatie aan te nemen, dat de goede lieden het eindelijk in twijfel trok ken of zij1 komen zouden ..Toen echter de plechtigheden in de kerk waren afgeloo- pen en de familie nog niet was aangeko men, had mevrouw Traumbaoh de* hoop opgegeven, en het was niet zonder teleur stelling, dat zij', in de koets metden burgemeester en diens vrouw gezeten, welke de rijtuigen der twea bruidsparen volgoe naar huis reed. Ho© aangenaam was zij verrast, toen zij bij haar tehuis komst' nauwelijks den stoqp opgetreden, aan het gedruisch en het in vollen gang zija van een zeer wild Fransoh gesprek bemerkte dat de met zooveel hoop ver- waefaten toch nog gekomen waren. Zjj! haastte zich naar binnen, daar vond zij de twee in een levendig onderhoud mot drie genoodigden, en de blijde verwachting welke haar bezielde werd niet beschaamd, toen hare geliefde dochter, op het drietal wijzende, sprak: „Mama wij hebben waar lijk nog het geluk de familie Ghantalgois onder onze gasten te mogen rekenen. Mag ik u mijne weldoeners den dokter en zijn muw soorsteHen. „En aan mij de eer u in kennis te brengen met mijn advocaat, die mij door zijn veelomvattende bemoeiingen met zujk een heerlijken overvloed heeft be giftigd", zeide Clara, den Franschen rechts geleerde aan hare hand naar mevrouw Traumbach leidende. De vreemde familie betuigde in de meest beleefde bewoor dingen hare ingenomenheid met de gele genheid welke zich aanbood de kennis van Laura's moeder te maken, bewoog haar tong vreeselijk rad, en gaf zich daarbij somwijlen de moeite om' een Hollandsch woord te spreken, dat zeer kreupel was, waardoor haar taal voor mevrouw Traum bach toenemend onverstaanbaar werd, zoo- dat Laura en hare vriendin beurtelings genoodzaakt waren voor tolk te spelen. Dokter Roiestel en Charles Lindscheer begroetten de nieuwaangekomenen na tuurlijk als oude bekenden, en spoedig was er weder tusschen dokter Ohantligois en zijn collega een wetenschappelijk ge sprek in vo-Ilen gang, dat echter door de twee bruiden werd afgebroken, daar men een onderwerp verlangde te behan delen, waaraan het geheele gezelschap kon deelnemen. Eduard, zijn vergrijp te gen de wellevendheid inziende, koos ean meer beaienbare stof tot onderhoud, en weldra was het een leven e n beweging, welke voor den gene die dit alles 'zwijgend had aangehoord, iets lachverwekkends moest hebben, omdat zich nu en dan tusschen de welbekende Hollandsche klan ken, het sissend aceent van de Franschen deed hooren. Men was alzoo gezellig bij een. Tot de gasten behoorden, buiten den burgemeester en zaj'n wederhelft, die wij reeds genoemd hébben, de notaris, de ontvanger en vele andore genoodigden, allen met hun echtgenootenbuitendien waren er nog een menigte belangstel lenden verschenen die het bont gewoel dat zich altijd bij zulke gelegenheden voordoet, zooveel mogelijk vermeerderden Tegen den middag verscheen de pastoor, en nu bleek het opnieuw, dat de waardige priester geenszins de vroo-lijkheid ver smaadde. Na zijn hartelijke wensohenaan net dubbel bruidspaar overgebracht en ook mevrouw Traumbaoh van zijne deel neming te hebben doen blijken, schaarde hij' zich in den kring, en toonde zich een dier gezellige lieden die, e igenlijk on misbaar in een groot gezelschap, over alles kunnen medepraten, en wat meer zegt, over vele wetenswaardige zaken een gezond oordeel weten uit te brengen. De geschiedenis van Laura werd opnieuw ter sprake gebracht, en met dc meeste aandacht luisterde hij naar de bijzonder heden, welke dokter Chantiigels i.ctnzect welwillend mededeelde. A! wal d Eran sche arts van deze ijzingwekkende ge beurtenis niet wist cn ook niet kon w.-tcu daar Laura indertijd hem zeer onvolle dig en dan nog inderhaast ver'c'd had wat er haar van bekend was, werd dooi het meisje, zoover als hare herinnering strekte, aangevuld, zoodat de pastoor ein delijk geheel en al op de hoogte der zaak kwam „Nu wij- moeten toch dankbaar aan God zijn,, dat alles door Hem zóó ten beste is gekeerd, geen onzer had zulk een gelukkigen afloop kunnen verwachten.' „Neen, pastoor", sprak mevrouw Traum bach, „nimmer had ik kunnen denken dat er nog zooveel geluk voor iniji was weggelegd, en dankbaar erken lk hier de hand der Voorzienigheid". „Hij schikt alles ten beste", zeide Lau ra, „op het oogenblik dat wij ons vernie tigd wanen, wordt de redding geboren, en het leven dat ean aaneenschakeling van rampen scheen, wordt pna eensklaps een bron, va» geluk". .(Wordt verroJ*Aj

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1