SLECHTS EEN DROOM fimm wiss* Donderdag 27 Mei 1920 13e Jaargang KIBUWS- EN A.DVERTENT1E BLAD VOOR NOORD-HÓLLA-NB BUITENLAND BINNENLAND FEUILLETON. ,No. 12. Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: Kdmto.2Ï 4S3' Een fel bestreden wetsontwerp. BLAB Abonnementsprijs: Pet kwartaalf 2—, franoo per post 1 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentleprijsi Van 16 regels f 1.25 elke regel mee? t 0.2&; Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aw* bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aai» alle abcnné's wordt op aenvrssag gratis een polis verstrekt, welke heri verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van fSOO,—f 400,—f 2©0,—fSOO,—160,—, f38,SIS.— t De Memorie van Antwoord op bet yetscmtwerp inzake bestrijding van revo outionnaire woelingen, is een antwoord, 'dat klinkt als waarschuwend klokgebrom in de ooren van ben, die om allerlei ge zochte en dwaze redenen, zich tegen het wetsontwerp meenen te moeten verzetten De noodzakelijkheid der indiening' yan .dit wetsontwerp, waartegen de Socialis ten en Communisten vooral, zóó hevig te koer gaan, dat ze er groen en blauw van aien, blijkt alleen reecLs uit bet feit, dat geen mindere dan de procureur-generaal bij den Hoogen Baad van meaning is, dat .Jen aanslag, die ondernomen wordt met het oogmerk om den grondwettigen re gieeringsvorm of de orde van troonop volging te vernietigen of op onwettige wijze te veranderen, bier te lande straf feloos kan gepleegd worden. En al is nu de Minister van Justitie in dezen een opvatting toegedaan, welke van. die van den procureur-generaal af- Jijkt, zeker is bet. dat de bewerkers van Ben aanslag als hier boven bedoeld, een niet geringe kans op straffeloosheid zou den hebben. Terecht, zegt de, Minister, dat zoo iets niet geduld kan worden. Alle kans op straffeloosheid tegen >en aanslag op den wettigen regeerings- yorm, dient uit de wet te worden gelicht. Wij richten hier tot de vrijzinnige pen voerders, die zich tegenstanders ver klaarden van het wetsontwerp, de nuch tere vraag: Is het dan werkelijk uwe be doeling, dat aanslagen op de inwendige veiligheid van den staat, "hier in Neder land straffeloos mogen geschieden? Zoo nie.t: wat belet u dan, om u met de .strekkingen van het wetsontwerp te ver- eenigenï Een spoedige behandeling van het Wetsontwerp is te meer wenschelijk, nu gebleken is, dat de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht, welke strekken om aanslagen op de inwendige veilig heid van den Staat te betengelen, de meest ernstige leemten vertoonen; dat de meest bedenkelijke vormen van voorbe reiding van zoodanige aanslagen in 't al gemeen straffeloos zijn, samenspanning alleen uitgesloten; dat de strafbare ver- Standhouding met het buitenland zich be perkt tot die, welke de oorlog wil bevor- deren, d. w. z. die welke burgeroorlog wil voorbereiden, uitsluit en dat de op ruiing tot omwenteling feitelijk door de strafwet niet wordt getroffen. Waar dit vast staat, meenen wij dan tolk met den Minister, dat allen, die ■maatschappelijke hervormingen enkel langs ordelijken weg willen zien tot 'stand gebracht, met de strekking van dit wetsontwerp hun instemming zullen be tuigen. De Communisten, die natuurlijk heel goed inzien, dat door het ingediende ■Wetsontwerp een leelijke streep door hun pogingen gehaald wordt om door daden Revolutie te verwekken, trachten het ontwerp in miserediet te brengen door p.m. te beweren, dat de vrijheid van ge- 1 lachte er door aangerand wordt. Ze weten natuurlijk wel heter. Niet hen dan ook, maar allen, die zich ti-eze bewuste leugen van Wijnkoop, Van itavestejjn Co. op de mouw hebben la ten spelden, wensehen we hier even uit den droom te helpen: De voorgestelde regeling van Minister Heemskerk laat de vriiheid van gedachte geheel onaangetast. Eerst bjj hem of haar, waar de ge dachte zich omzet in handelingen, wier misdadig karakter hierboven geschetst werd, ontstaat strafsehuldigheid. Dat is duidelijk en logisch. Er is nog iets, dat toelichting behoeft. Alweer om de algemeene opinie tegen het heilzame wetsontwerp in 't harnas te jagen, trachten de Socialisten en Commu nisten de menschen wijs te maken, dat bij aanneming der door den heer Heemskerk ingediende wetsvoordracht, geen publieke debatten over staatkundige overtuigingen meer gehouden mogen worden. Deze voorstelling van zaken is mislei dend. dus valsch. Bedoelde debatten mogen gerust wor den gehouden, mits men zich daarbij van opruiing onthoudt. Terecht betoogt de Minister in zijn Me morie van Antwoord, dat hij zich op het feitelijk 'bestaan van een democratisch staatsbestel mag beroepen, dat geheel valt binnen het kader eener constitutio- neele monarchie. Daaruit volgt, dat het bevorderen van omwenteling niet slechts verzet is tegen het wettig gezag, een verzet, dat door geen enkele regeering wordt geduld, maar ook lijnrecht ingaat tegen een op demo- cratischen voet ingericht staatkundig le ven. Omwenteling is in een democratisch geregeerd land niet noodig en niet het middel om de gewenschte politieke en so ciale hervormingen, waarvoor in het volk een meerderheid wordt gevonden, in het leven te roepen. Met den indiener van het wetsontwerp, zal geen verstandige man of vrouw van recht en orde dan ook een beweerd recht erkennen, om zich hier te lande op om wenteling voor te bereiden, voor zoover die voorbereiding althans bestaat in han delingen, welke bij dit wetsontwerp wor den gewraakt. Aan het bevorderen van noodzakelijk gebleken hervormingen op politiek en sociaal gebied, staat deze wetsvoordracht niet in den weg, wel aan het met geweld opdringen aan ons volk van veranderin gen, waarvan het in zijn meerderheid niet gediend is. Wanneer we ten slotte er nog op wij zen, dat het gewijzigd ministerieel ont werp, op allerlei punten rekening hondt met da in het Voorloopig Verslag ge maakte opmerkingen, dan meenen wij van allen, die een geleidelijke, ordelijke ontwikkeling der maatschappelijke toe standen wensehen, te mogen verwachten, dat zij de pogingen onzer Begeering, om de rcvolutionnaire woelingen in ons land krachtdadig te breidelen, in woord en geschrifte, moe dig en beleidvol zullen steunen. CARRANZA'S DOOD. De omstandigheden van den dood van Carranza zijn nog niet volkomen opge helderd. Volgens een telegram van den New-Yorksehen correspondent van de „Times", zijn er aanwijzingen, dat een van de aanhangers van. fiarranza in op stand is gekomen en den president heeft vermoord. Met Carranza ziin ook zes van zijn volgelingen gedood. Namen van deze worden niet gegeven, maar daar men wist dat de president vergezeld was door eeni- ge van zijn ministers en door den chef van zijn staf, ligt het vermoeden voor de hand, dat deze medeslachtoffers zijn. Ge neraal Obregon en de andere revolutionai re leiders hadden nadrukkelijk den wensch te kennen gegeven dat Carranza onge deerd zou blijven en dit versterkt de mee ning, dat Carranza het slachtoffer ge worden is van een verrader in zijn omge ving. Carranza, die ongeveer 60 jaren oud is geworden, was afkomstig uit Coahuila, waar hij groot grondbezitter was. Carran za nam in 1911 deel aan de revolutie van Madero en vormde op eigen kosten een afdeeliag cavalerie ter ondersteuning van de omwenteling. Toeu Madero had gewonnen, werd Carranza gouverneur van Coahuila. Niet lang bleef Carranza den leider trouw, maar het kwam nog niet tot een openlijko breuk, daar Huerta alle andere revolutionnaire leiders voor was en Madero ten val wist te brengen. Carranza, die zelf een bod wilde doen naar de heerschappij, verklaarde zich te gen Huerta en veroverde den staat Du- rango Zoo vestigde hij in het noorden een tegenbewind tegen de regeering van Huerta, die, zocals men zich zal herin neren, wegens den moord op Madero door president Wilson in den ban werd gedaan Voor Carranza gingen de zaken echter ook al niet voorspoedig; hij raakte in strijd met den „generaal" Villa en later ook met Zapata, die eveneens neiging ge voelden om eens president te spelen. Eerst in 1915 had Carranza het zoover gebracht dat hij erkend werd door de Vereenigde Staten. Volgens door den Mexicaansehen con sul te Amsterdam: ontvangen berichten, zou de moordenaar van Carranza reeds bekend zijn. Het zou een zekeren Rodolfo Henen zijn, die de: daad uit persoonlijke wraakzucht bedresê. omdat zijn vader in dertijd op hevel van Carranza werd ge fusilleerd. De nlc-'.'yc regeering heeft last gegeven den moordenaar te arresteeren en gerechtelijk te vervolgen. LIT)YD GEORGE EN DE VOLKEN BOND. Op een bijeenkomst van de vereeniging ter propagandeering yan de beginselen van den Volkenbond, gisteren gehcuden to LIandrinod Wells in Wales is een schrijven voorgelezen van Lloyd George, waarin deze mededeelt dat het hem leed doet niet op de bijeenkomst tegenwoordig te kunnen zijn. Lloyd George wijst op de ontzettende gevolgen die .een mislukking van den Vol kenbond met zich zcu slepen. Verder zegt hij dat de oorlog met zijn middelen tot vernieling en vernietiging zich zoo heeft ontwikkeld, dat de be schaving een nieuwen oorlog niet zou kunnen overleven. Deze mogelijkheid mag niet geriskeerd worden. DE TOESTAND IN IERLAND. Volgens de „Daily Mail" worden nog acht bataillons meer in gereedheid gehou den om zoo noodig naar Ierland te wor den gezonden. In het parlement is onlangs medegedeeld, dat het aantaL aanwezige troepen in Ierland 40.000 bedroeg, doch sedert zijn pr meer heen gezonden. Een nieuwe leger-order bepaalt, dat elk der 30 regimenten bestemd voor den dienst in het .Vereenigd Koninkrijk met honderd man wordt versterkt. Een officieel rapport betreffende den toestand in Ierland, bevat een lijst van honderd nieuwe misdaden, waaronder, de verwoesting van politiebureaux, plunde ringen van particuliere woningen, weg drijven van yee. PRESIDENT DESCHANEL. Volgens de „Echo do Paris" is het vol strekt zeker, dat president Deschanel ge durende onbepaalden tijd, wellicht een groot gedeelte van den zomer zelfs, vol komen rust zal moeten nemen. CLEMENOEAU AAN 'T WOORD. De „Gaulois" publiceert een interview van Capus met Clemenceau. De ex-pre mier van Frankrijk zeide, dat Engeland en Amerika altijd reeds een globale af koopsom hebben gewild en dat hij daar tegen was, vooral cok, omdat de som, die de allies wildon, veel te gering was, slechts 75 milliard in totaal. Veel beter was volgens Clemenceau het systeem door de conferentie uitgewerkt, namelijk de geheele afdoening van al wat Duitsch- lland wegens verwoestingen moet beta len in termijnen door de co-mmissio voor de schadevergoeding vastgesteld. Daarom gaf hij Poincaré gelijk, toen deze het presidium van de commissie aanvaardde, omdat deze dezelfde opinie had over de Duitsche schuld, waarvoor de bezetting van het Rijngebied als waarborg moest dienst doen, en daarom geeft hij hem ook weer gelijk, dat hij als voorzitter der commissie j.s afgetreden, nu men dit systeem heeft opgegeven. GEMENGDE BUITENL. BERICHTE!*, De prijzen-verlaging. Een nieuwe stap in de richting van redelijker prijzen voor leveits-behoeften is in Engeland het plan van den voedsel- eontroleur tot oprichting van handelsra den dat plan is nu od den weg van verwezenlijking. Raadgevende lichamen zijn opgericht met betrekking tot den handel in jams, groenten en fruit. De voedsel-coiitroleur Mc. Curdy hoopt dat ten slotte de handelaars zelf de prijzen laag zullen ho-uden. zonder wettelijken dwang. Tengevolge van het niet-rendeeren der industrieele bdrijven zijn in de laat ste dagen in Mannheim arbeiders in g-roote massa's ontslagen. Hun -aantal mcec ongeveer 9000 bedragen. De minister van Justitie van Tsjecho Slowakije heeft verklaard, dat Hölz niet aan de Saksische regeering zal worden uitgeleverd. De minister motiveerde deze beslissing hierdoor, dat de daden van Hölz politieke misdrijven waren, en dat de Duitsche regeering Kapp, Liittwitz en Ehrhardt ook naar het buitenland heeft laten vluchten. Volgens de „Etoile Beige" hebben de Belgische autoriteiten in het district Eupen een samenzwering ontdekt, welke door verdachte personen uit Aken was ge smeed met het doel het station van Her- besthal, alsmede het spoorwegviaduct in de lucht te laten vliegen. De hooge commissarissen voor België onderwerpt alle aanvragen om paspoor ten van do inwoners van Aken aan een bijzonder onderzoek. Een uit Klagenfni't te Weenen ont vangen bericht meldt, dat maarschalk Boroevic, voormalig aanvoerder van het Isonzó-leger, tijdens het nemen van een bad, door een beroerte werd getroffen en aanstonds overleed. Mahmoed Moekhtar, lid van de Turksche vredesdelegatie, is afgetreden om gezondheidsredenen. De vredesconferentie heeft aan Duitseh laad verzocht generaal von Xylander uil de commissie voor het Saarbekkeu, ont slag te doen nemen. EEN STEM UIT DE PRAKTIJK. De Socialisatie, waarmee docr de So cialisten als met een tooverwooi'd in do lucht geschermd wordt, om hun tegen standers als 't ware te belezen, blijkt lang zoo mooi niet, als ze door hen, die er mee te koop loopen, wordt voorgesteld. Van nabij beschouwd, valt ze zelfs aan haar bewonderaars uit de verte, de socia listen, volstrekt niet mee. Evenals in enkele andere plaatsen van ons land, zijn ook in Schiedam socialisa- tie-proefballonnetjes opgelaten, die het tot geen noemenswaardige hoogte in het luchtruim konden brengen. De roode Schiedamsche wethouder, do Bruin, ontlast ziin bedrukt gemoed er over in „Het Volk". Hij schrijft: „Ln Schiedam is pp forsche wijze een gemeentelijke winkel in de rijkskleeding opgericht, er was niets te doen. Was de bovenkleeding niet aanlokkelijk, de on dergoederen, die zeer goedkoop waren en goed van kwaliteit, werden evenmin ge kocht. Een klein partijtje der hoog-geroemde Amerikaansche schoenen van zeer goede kwaliteit en laag van prijs, werd zeer sleepend verkocht. Ze waren niet luxueus genoeg. Een gemeentelijke wassehei'ij zal op 't oogenblik een ontzaglijk bedrijfskapitaal vorderen als straks een vrij hoog ta rief zal moeten worden gevraagd voor de wasch, zal er door de arbeidersvrouwen m.i. geen gebruik van worden gemaakt. En dan ligt het verschooningsmotief vooi- de hand: de arbeiders kunnen geen 5 of 6 voor hun wasch betalen!" Kregel geworden door de mislukking van al dat gemeentelijk gedoe, verzoekt wethouder de Bruin, hem voortaaa met al die soort eisohen van het lijf te blij ven. Voor de gemeenten worden ze bijna altijd een financieels strop en de arbei ders hebben er niets aan. In Schiedam wordt nog van gemeente wege visch verkocht tegen prijzen, waar legen geen enkele particuliere handelaar coneuireeren kan en de omzet.is bela chelijk klein. De heer de Bruin komt dan tot de mis troostige conclusie: „In Schiedam is het gemeentelijk land- bf drijf opgeheven, zonder dat een der verwoede socialisatie-kampioenen er eeni- ge belangstelling voor had. Roemlooze dood. De gemeentelijke varkensmesterij is ten grave gedaald. Niemand treurt er om maar ook bii haar leven had niemand er belangstelling voor want de Schie damsche burgerij had er geen cent voor deel van." Daar komt nog dit bij. Nagenoeg al de gemeentebesturen zit ten op zwart zaad. En voor de verwezen lijking dier avontuurlijke socialisatie- plannen is veel geld noodig. Dat mogen onze socialistische gemeen teraadsleden wel eens bedenken. vpaar het 1 taiiaatns^li \door IVO, dK -t. ik 1 In welk een andere slemtning zag zij ze rug, kalm en tevreden had ze Rome verlaten, had' ook de scheiding van haar zuster Char lotte een 'kloof in haa,r leven nagelaten, maar haar gemoedsrust en opgewektheid hadden er Joch niet door geleden. En nu na. één maand Veerde ze als een geheel apder wézén térug. *£ic was thans verloofd. Vroeger had da,t woord voor haar een leege ilank gehad, nu kende ze de zoetheid ervan; Ju kende ze de vreugde en smart der liefde En wederom rezen twijfel en die onbewuste on zekerheid in haar op. Eu weer stelde ze jich haar toekomst voor met een man die el jonger was dan zij, en wikte en woog ze i kbnsen Van geluk. Bij haar ouderen leeftijd nog, dat zij leelijk, en zonder eenige was. Ett toch had ze geen gpült van haar stap. Beminde hij haar niet? En hoe zoet was het bemind' te worden, juist als andere meisjes. Het gillend gefluit der locomotief wekte haar uit beur droomerijen op. Ze pakte haastig haar bagage bijeen, terwijl de trein het station binnenreed. Toen hij stilstond steeg ze uit de coupé, en volgde den stoet reizigers, die het perron verliet. Nauwelijks had ze het perron verlaten of een welbekende stem hoorde ze naast zien: „Juffrouw Jeannette". Op het zelfde oogenblik werd ze van haar koffer en plaid ontlast, en drukte een hand krachtig de hare. Ze zag op, ze Voelde,, wie dat alleen zijn kon. Een krachtige matn van flinke gestalte met energieke trekken, gitzwart haar en baard boog zien naar haar over, en begroette haar hartelijk. Alleen bij zijn slapen waren eenige grijze haren te zien, die 'hem een ernstig voorkomen gaven. Bij het zien van Jeannette had de vreugde als een zonneglans zijn gezicht overtogen „Dokter Anavanti", zei Jeannette jiarlelijk. „Welkom te Rome," antwoordde hij met sympathieke stem. „Ik heb al een rijtuig besteld, ga maar mee." „Ge denkt toch altijd aan alles", zei ze ge roerd. Hoe wist ge, dat ik1 met dezen trein zou meekomen?" „Ik ben even bij Sabina aapgeloopeu. Ze ver telde het mij toen; je trouwe, oude huishoud ster verheugt zich reeds op je komst." Ze stegen nu in het rijtuig, dat Dr. Ana vanti besteld had. Jeannette keek onder het rijden meermalen om. Alles leek haar zoo vreemd. Ze zag de Via, Quatro Fontane af, die af en opgaand naar de Piazza Barberini veert. Het paliazzo Barberini scheen Jeannette heden zoo grootsch en nieuw toe; de fontein op de Piazza had nog nooit zoo machtig ruisehend in haar boren geklonken. En toen ze van het plein de drukke Via delf Angelo Cu» lede doorreden, om vandaar de Barbuino in te slaan, de straat waar de kunsthandelaars van Rome wonen, en waar het huis en de winkel van Jeannette gelegen waren, drukten haar dai levendig beweeg in de straten, het dooreenge- woel en geschreeuw in de Stralen, het ratelen der rijtuigen. „Alles komt me zoo vreemd voor, alsof ik jaren ben weg geweest", zei ze. Dr. Anavanti had haar stilzwijgend gade geslagen, nu antwoordde hij: „Het is ook oen eeuwigheid' geleden, sedert gij' weggégaan zijt, en het werd hoog tijd, da't ge weer terug kWaaml". Ze bemerkte niet de leedsrheid, die in dén klank va,n zijn slem lag, en luchthartig lachte rij: „En toch was het maar een maand". „En is het je goed bevallen?" vroeg hij be zorgd. „Je ziet er een weinig bleek1 uit. Da zeelucht schijnt je niet erg opgeknapt te hebben." Jeannette werd rood. „Vraag me niets, ik za\ je tater wel alles vertellen als we thuis zijn." Hij keek haar weer aan, maar zei niets. Jeannette zag weer de bekende winkels, toen ze in de Via Babuino kwamen. Daar had je liet atelier v. den fabrikant in kunstbrons Signor Fabiani. Voor hel raam' stonden de sierlijk gedreven lampen naar Pompeiaanschen stijl nog op dezelfde plaats als voor een maand ge leden. Eenige huizen verder bevond zich hel huis van den beeldhouwer Perelli. Perelii stond in de deur van zijn atelier, hij droeg een zwart mutsje, en op zijn haar zag men nog do stof van gips en marmer. Hij nam zijn muts af en riep zijn vrouw toe, die in het atelier zat, daar heb je Signora Jeannette weer." De kleine vrouw kwam' naar de deur loo pen en knikte. „Wal een aardig paar Oreste", zei 2e tot haar man". „Het is alsof ze voor elkaar gescha pen zijn. Waarom zouden ze zoo lang waeh ten?" „Jo bent een kind, Piccina", zei hijteedeij ze zullen zelf wel het beste weten, waarom' ze wachten. Misschien wel om Signora Gharlottq die nu weg is v „Ik begrijp niet, hoe men zoo dom kon zijn", meende de kleine vrouw. „Ze konden beiden reeds lang gelukkig zijn". „Dat komt omdat de Signorina met weet hoe aardig het is een ouden, boozen man te hebben", en met deze woorden gaf ze haar maan een ondeugend tikje op zijn wanj. Intusschen was Jeannette thuisgekomen, en met gejubel «Hoor de oude Sabina ontvangen gewerden. Deze was reeds huishoudster bij den ouden heer la Fleur, toen Jeannetle nog klein, en haar moeder gestorven was. Ze had de beide meisjes zien opgroeien, en als een tweédé moeder voor hen gezorgd. Doch van Jeannette hield ze toch het meest, daar ze deze geheel al leen had opgevoed, en Charlotte meer ondet de leiding en de zorgen van de oudere zuster graot geworden was. Dr. Avanti kende z® eveneens van jong af, en was daarom1 vertrou welijker tegen hem, dan men anders zou ver wacht hebben. Zie had voor deze gelegenheid een heerlü- ken macronitaart klaar gemaakt, en na de eerste begroeting zei ze: „U moet hier vandaag blijven eten", wel wetende, dat z» In vol-" ping mót haar meeste^i komen qvi handelde,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1