BINNENLAND Korie Berichten Sport en Spel Gemengd Nieuws Telegrammen deren uit Engeland. De Russische goud reserve is het eigendom van liet Russische volk, da:t dringend behoefte heeft aan spoar- wogmateriocl. voor het mot handel.dvi.ivcn kan beginnen, en het is duidieliik, dat het ten voordcele moet strekken van zijn econo misch herstel, indien het. in eerste instantie een deel van zijn goudreserve kan afstaan. Dit zou slechts een voo'rloopige maatregel zijn. want op den langen duur moet de han del bestaan in het ruilen van goederen. Wat betreft leeningen der verbondenen aan Rus land, dit vraagstuk komt pas aan de orde als Rusland nieuwe credieten vraagt. Hot is zeker, dat de goudreserve alleen niet vol doende zal zün om deze schulden te betalen zij moeten steunen op de nijverheid en de natuurlijke hulpbronnen van Rusland. In dien de nijverheid in elkaar mocht' storten, zullen do leeningen geheel moeten worden afgeschreven als een verliespost. De Londensehe correspondent van de Manchester Guardian zegt, dat Krasein de rest van de week. die achter ons ligt. tijd heeft gekregen om van zijn regeering de noodzakelijke waarborgen to krijgen. Zijn volgend onderhoud met Lloyd George zal Maandagmiddag om half vijf plaats vinden. Men verwacht, dat hij dan n staat, zal zijn de door Lloyd George geëischte waarborgen in te willigen. Intusschen heeft de regee ring hom allen moge'ijken steun gegeven om maatregelen te nemen voor het hervat ten van den handel met Rusland. Hij heeft een kantoor in Bondstreet geopend en er is allo reden om te verwachten, dat de handel met Rusland, die voor Europa een levensbe lang is, dan toch ten slotte hervat zal wor den. De zucht naar het Russische goud schijnt aanstekelijk te werken. De „Times" verneemt uit Stockholm*: Het Zweedsche stoomschip Gauthiod is hier uit Revalaangekomen, en heeft 146 kisten gelost, die naar men zegt 17 millioen kronen waarde aan goud in baren bevatten. De Sowjet-regeering heeft dat gezonden in verband met de contracten, die zij kortgele den met Zweedsche kooplui gesloten heeft. Uit Parijs wordt in dit verband gemeld: De Fransohe gezant heeft bij den Zweed- sehen minister van buitenlandsche zaken geprotesteerd tegen do zending goud. door do sowjetregecring overeenkomstig een on lange met Zweedsche kooplieden gesloten overeenkomst. Ook Italië wil ziin deel hebben. Te Stockholm is een Itaiiaansche commis sie aangehouden, die on reis is naar Rus land, waar ze met do Sowjat-reaeering moest onderhandelen over het openen van handels betrekkingen tusscben Italië en Rusland. ITALIë EN DE CONFERENTIE TE SPA. De Populo Romano sluit een hoofdartikel mot deizo woorden: Eigenlijk zouden wij aan Nitti den raad willen geven in het ge heel niet naar Spa te gaan en er ook Scia- loja niet heen te sturen. Onze tegenwoordig heid te Spa zal alleen kunnen dienen om de schending van onze belangen en van ons prestige te sanctioneeren. Do Rom-einsehe correspondent van l'ïnfor- mation verneemt dat graaf Sforza, de onder staatssecretaris van buitenlandseho zaken, die vandaag naar Londen vertrekt, Lloyd George onder het oog moet brengen, dat wegens de openbare meening in Italië, do regeering met weerzin naar Spa zou gaan, indien ze niet hoopte de beslissingen van Hvth© gewijzigd to krijgen. Tevens zal Siorza zich met de onderhandelingen met Krassin inlaten. Italië wil. wat de houding tegenover bolsjewistisch Rusland aangaat steeds met Engeland een lijn trekken. Ten filiott© zal Sforza elke gelegenheid aangrij pen om dc Engelsche ministers te onder houden over alle kwesties, waarbij Italië betrokken is en die direct of indirect het Iingelsch ministerie van buitenlandsche zaken belang kunnen inboezemen. Sforza is een diplomaat aan wien men blanco vol macht kan geven. DE VREDE MET HONGARIJE. Naar aanleiding van de onderteekening van het verdrag met Hongarije merken de Fransohe bladen op, dat het 5 millioen Slc- waken. 3 millioen Zuid-Slaven en een half millioen Rocmeniërs „bevrijdt." Van 24 wordt het aantal bewoners van Hongarije tot 8 millioen ingekrompen, het staatsgc- biéd van 325.GOO tot ongeveer 100.000 vler kante K.M. Reuter meldt uit Boedapest, dat op het oogenblik van de onderteekening van het vredesverdrag van nongariie met de geal lieerden allo winkels te Boedapest gesloten waren. De tiams en treinen stonden stil. Do Llokken luiden in «He kerken. Er hebben zich geen incidenten voorge daan. fiEHENQBE BUITLNL. BERICHTEN, Onlusten in Italië, in de Itaiiaansche plaats Spinazola hej)- V>n de arbeiders van alle vakken gemeene zaak met de 'boeren gemaakt en de alge- meene staking afgekondigd. De stakers heb ben een werkgever, Luzza genaamd, aan gevallen. omdat het gerucht ging. dat hij op een boer had gescholen. De karabiniers moes ten op de menigte schieten. Daarbij werd de correspondent van de Giornale tf Italia doodgeschoten door oproerkraaiers, die hem verweten tot de partij van de orde te behooren De voorvallen te Spinazola hebben een algenieene staking in verschillende beFang- rijke centra uitgelokt. Verder hebben te Castellana gewapende boeren de kazerne de karabiniers aangeval len. Zij werden teruggedreven. Te Bizonto hebben de boeren getracht ver scheidene landgoederen in brand te steken. Dje karabilniers moesten tussohentoeide ko men. De Messagero meldt, dat anarchisten heb ben getracht zich meesier te maken van het kruithuis te Vallegrando. Zij werden door matrozen teruggedreven. Er had' een arre- atatie plaats- De Fransche gezant te Berm heeft dien Zwiteerschen Bondspresident een nota van de Fransche regeering overhandigd, waarin deze verzekert dat er nooit sprake is geweest van verplaatsing van den zetel van den Volkenbond uit Genève. Bij den tot de Duitsch-Hannoveraan- sche partij (Welfen) behoorenden boer Nies- lack te Hannover-Wiilfel heelt de politie een wapendepot ontdekt, dat 197 geweren, 190 sabels en 10.000 schoten munitie bevatte. Uit de Metiopolitankerk te Oelmütz zijn 138 kostbare, in zilver gevatte edelge steenten gestolen, waarvan een aanneme ling. die 's nachts de kerk is binnengeslopen en gevlucht is. verdacht wordt. De commissie der geallieerden voor Rijnland te Koblenz heeft bepaald, dat alle Duitsche militairen, politie-, douane-, bosch- en brandweerbeambten, als ze in uniform zijn. de vlaggen der verbonden machten moe ten groeten. Officieren moeten de officie ren in gelijken en hoogeren rang der ver bonden mogendheden groeien, alle andere Duitschers in uniform moeten alle officieren groeten. Hermans, secretaris van een vakver- eeniging, te Aken. die van het vonnis van den Belgischen Krijgsraad, waarbij hij we gens het houden eener toespraak bij gelegen heid van de afkondiging der proclamatie aan de burgers van Fupen en Malmedy tot een jaar gevangenisstraf was veroor deeld, in hooger beroep was gegaan, is niet alteen tot dezelfde vrijheidsstraf, maar bo vendien tot 5000 mark boem veroordeeld. De Lokal Anzeiger meldt dat Kautsky er aan denkt zich geheel uit het politieke leven .terug te trekken en Duitschland ie ver laten. De Itaiiaansche vlieger- Ferrari treft voorbereidingen om binnenkort per vlieg tuig den Stillen Oceaan over te vliegen. Een brochure van het Engelsch-Spaan- sche gezantschap deelt mede dat het onder wijs in liet Spaansch hoe langer hoe meer belangstelliflg ia Engeland wekt. Op het oogenblik hebben veertien Britsche universi teiten professoren of lectoren voor het Spaansch aangesteld, o.a. Londen, Edin- burg, Oxford. Cambridge, Dublin en Bel fast. De plaatselijke bladen te Ccnstantino- pel publiceeren uitvoerige bijzondei heden omtrent de ontdekking van een samenzwe ring tegen den grootvizier, op touw gezet door nationalistische agenten. Voor een buitengewonen krijgsraad is Za terdag het pTOoes tegen de beschuldigden begonnen. Addison, de Engelsche minister voor volksgezondheid, heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat er tot 1 Mei van dit jaar 1922 nieuwchuizen voltooid waren en dat hij hoopte, dat dit aantal aan het einde van het jaar 100.000 zou bedragen. De subsi die van de regeering is ook betaald voor 45 huizen, die door particuliere bouwers zijn gebouwd. De Piuisisdhe minister van Landbouw zeide, dat de vooruitzichten voor den oogs! goed1 waren en dat de beperkende bepalin gen daardoor spoedig zouden kunnen worden afgeschaft. Alleen zou het brood voorloopig nog moe ten worden gerantsoeneerd. De Iersche opperbevelhebber deelt me de, dat er gisteravnd geschoten is op een militaire patrouille te Ventownsondes (Ker ry). De militairen beantwoordden het vuu:- en namen drie man gevangen. „Is dat nu 200 erg?' In de April-levering van Mannenadel en Vrou weneer bespreekt de Weleerwaarde Pater H. Ivi, onder den titel „Is dat nu zoo erg de actie dit allerwege over de wereld gevoerd wordt tegen at onzedige klesding, en antwoordt het volgende aan die Katholieke Dames, >3ie zich van het min of meer meedoen met de verkeerde mod afmaker, met een nietszeggend „Is dat nu zoo erg V' U zoudt natuurlijk gaarne hebben, dat ik ir, uw bijzonder geval zou zeggen „'t Is niet zoo erg,' niet waar Veronderstellen ws eens, dat ik in waarneic aldus zou kunnen sprekendat „zoo'n beetjt coeur", gelijk u dat noemt, op zich genomen noj niet de taxatie verdient van „erg" aanstootelijk, erg wuft, erg immodest, erg onwelvoegelijk, ii. één woord van „ergerlijk" dan inoet ik evenwe. nog zeggen, dat uw „beetje coeur' toch nog „erg is om andere redenen. Is uw beetje coeur niet erg onzedig, (laten wi, het aannemen( dan is het toch erg ontstichtend, erg eigenzinnig, erg onkatholiek. Vooreerst erg ontstichtend. Daar is in de tegenwoordige mode een fatek strekking dat staat vast. Daartegen dient iedere christenvrouw en meisje zich schrap te zetten. Maar U, met uw beetje coeur, doet dat niet. U huilt met de wolven, waarmee U in het bosci, zijt. U animeert aldus de toonaangevers derslechu mode zij zien in U een medestandster, die nog we- niet door dik en dun met hen meegaat, maar hei, toch ook niet verloochent. U vergiftigt, zooal nieL met ten groote, dan toch met een kleine dosis, mede de publieke opinieU is immers medt schuld, dat anderen, die aan geen jak-halzerij zouden denken of er zich andei's niet aan zouden wagen, het nu ook zoo erg niet gaan vinden. G verlamt de actie, die tegen de anti-christelijkc mode gevoerd moet worden U is in den noodze- kelijken strijd tegen de mode minstens een nor.- combattant, en U weet, wat Christus zegt„L ie geen medestrijder is, is een tegenstrijder Door uw z.g. een beetje coeur is u daarbij erg eigenzinnig. Zoo'n beetje coeur is toch niet noodzakelijk niet onontbeerlijk. Ge kunt U toch best anders kleeden. Waarom doet ge het dan niet? En waarom eigenzinnig u verzet tegen uw geestelijke overheid die toch waarachtig niet zonder gegronde, ernstige, dringende redenen zich met blousjes en kousen zal gaan bemoeien En als nu de geestelijke over heid van U het onmogelijke of het onaesthetische vroeg! Maar gij kunt U anders kleeden en gij kunt smaakvol u anders kleeden. Waarom, nog eens, doet gij het dan niet, als uw geestelijke over heid dringend en herhaaldelijk, en om ernstige haar bekende redenen het van u vraagt? Eigenzinnigheid 1 Door uw z.g. een beetje coeur is u erg onkatho liek. Is het katholiek, aan anderen aanleiding te ge ven om de Kerk te bespotten als een machtelooze als een moeder zonder gezag, als een pruttelaarster, om wie men zich niet druk maakt? En toch, dat doet u. U, dis misschien nog vaak .communi ceert, u. die nog denkt een vroom meisje te zijn. u zijt door dat onschuldig(?) zoo'n beetje coeur aanleiding, dat, om met Paulus te spreken „de naam (der Kerk) om uwentwil gelasterd word onder de Heidenen". (Rom. 11 24). Ja, dat doet U, vrome juffer: u maakt door het meedoen van wufte of althans lichte mode de Kerk tot een risée voor andersdenkenden en afvalligen. Hoor slechts. In de N. Rotterd. Crt. laat men vaak een indi vidu, „de Katholieke zijde", katholieke toestan den bespreken. Als Bismarck nog leefde 't zij tusschen haakjes gezegd zou dat individu bepaald in aanmerking komen voor een flink Judas loon uit het Reptilien-fonds. Dat individu glundert, dat de Roomsche Kerk toch zoo'n bedroefd beetje gezag en invloed heeft dat haar eigen kinderen hun geestelijke moeder maar laten praten, zoo ongeveer als men een oud besje laat mopperen. Dn gij, katholieke vrouw en meisje met uw beetje coeur, gij zijt de schuld, dat ongeloovtgen en afval ligen Yan de Roomsche Kerk zeggen„Zoo'n stumperd, die niets meer te commandeeren heeft I" Is U dat beetje coeur zóóveel waard, dat ge daar door uw moeder met slijk laat gooien Al zou uw kleederdracht uit en op zich nog niet „erg" zijn van zedelijkheids-oogpunt beschouwd, dan is zij toch nog „erg" om andere redenen Gij vergiftigt de publieke opinie inzake kleeding of doet althans niet, wat gij, katholieke, doen moest om de publieke opinie te hervormen en vopr ver- aer afdwalen te behoeden. Gij verzet u zonder doorslaande redenen tegen een duidelijk uitgesproken en gegronden wensch van uw geestelijke overheid. Gij zijt schuld, dat uw glorieuze Moederkerk door andersdenkenden veracht wordt als een prut telaarster, naar wie zelfs de eigen kinderen niet eens meer luisteren. is dat nu zoo erg?.... „Ja." PUBLICATIE DER GEWISSELDE NOTA'S GEWE^SUn i In ons nummer van 2 dezer schreven wij, naar aanleiding der Wielingen-kwestie: „Inmiddels waohten wij met zeker en, naar wij meenen gemotiveerd ongeduld op de inlichtingen, die het ou.e Regeering zal behagen aan net Nedeilandsche volk te ver strekken inzake de houding harer afgevaar digden, en het door haar ingenomen stand punt ten aanzien dezer onverkwikkelijke his torie. Dienaangaande tasten we wel wait lang Ln 't duister." Die inlichtingen ziin inmiddels afgeko men. De uitvoerige verklaring van Minister Van Karnebeek heeft klaar als de dag in 't ldeht gesteld: 1 dat onze Regeering in zak© het plot seling afbreken der Nedierlondsch-Beigiscne onderhandelingen volkomen vrij uitgaat. 2o. Dat van Belgische zijde daarentegen gehandeld is op een wüze. die voor ons hoogst onaangenaam voor haar onverant woordelijk verdient ganocnid' te worden. Inmiddels heeft de annexionistische groep (de Belgische regeering) gebruik gemaakt van den gerrngen spoed, waarmee Minister tlijmans' voorstelling door onze Regeering is weerlegd, door, naar hei schijnt weer een nieuw „handigheidje" to bedenken. De „Tel." verneemt namelijk ui.t Brussel, dat la voorstelling, als bad onze regeering het Wielingen-geschil voor het Hof van Arbi trage willen brengen, onjuist is; de Belgi sche regeering nou nop een nieuwe nota af wachten, na da Ncderlandsche van 3 Mei. Aan dit handigheidje en de misschien nog komende streekjps, kan do Regeering een einde maken, door zoo spoedig mogelijik de gewisselde nota's volledig te publiceeren. Het betrachten van geheimzinnigheid llarmee. zou gevaarlijk kunnen worden. Binnenlaaüsch Nieuws HET STEENKOLEN VRAAG STUK. Het „Hbld." weet meo te deelen, dat in ten loop dezer week, te Amsterdam, waar- -cjiijnlijtk een bijeenkomst plaats zal hebben van Engelsche en Duitsche mijn a r beide rs- 'Ciders, ter bespreking dei plannen, die de rijkscommissaris voor het Roergebied. Hue. ter organisatie van productie en distributie van kolen heeft ontworpen. ONTBONDEN COMMISSIE. De Commissie voor de erediet-hehoefte van den kleinen middenstand is ontbonden. DE SXJIKERKAART. Van Maandag- 7 tot eu met Zondag 23 luni zijn van de suikertaart geldig de oonts nos. 35 en 36 van de Suikerkaart. RIJKSKANTOOR VOOR ANSJOVIS. Opgericht is een Rijkskantoor voor An sjovis, dat tot taak zal hebben het voor bereiden en treffen van maatregelen tot set voorkomen van werkloosheid in het .nis j ovisbedr jjf. HOE VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. De eerste bijeenkomst in het vredes paleis van de internationale commissie lot het voorbereiden van een ontwerp voor een Hof van Internationale Justitie, lie aanvankelijk op 11 dezer was bepaald, is, naar de „Msb." verneemt, eenige dagen uitgesteld, vermoedelijk tot den 16en d.a.v. IMPORT VAN ENGELSCHE KOLEN. De Rijkskolendistributie deelt mede, d,at tot nader bericht de import van Engelsche kolen, gelijk reeds voor Amerikaansche kalen met vrije tonnage aangevoerd het geval was, geheel buiten haar om kan geschieden. Elkeen, die zulks wenscht, kan dos voorloopig in Engeland gekochte kolen hier te lande vrij aanvoeren en daaraan de bestemming geven die hij wenscht. De bestemming dient echter aan de Rijks-kalendislribulie ,t© worden opge geven, terwijl jn verband met het be staande vervoerverbod van cokes enz. de vereisebte ver'voerverrunningen tijdig zijn aan te .vragen. STAKINGEN DOOR HET N. V. V. GEPRCCLA MEERD. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van het Ned'erlandseh Vakverbond mot de hoofdbe sturen van de bii het N. V. V. aangesloten bonden te Amsterdam, langdurig© bespre kingen gevoerd over die mogelijkheid van een demonstratieve staking op a.s. Dinsdag, als protest tegen de indiening/van de anti revolutie-wet Besloten werd de arbeiders werkzaam in d© industrie-, handels-, tran sport- en bouwbedrijven in Amsterdam. Rot terdam en Den Haag uit te moodigen Dins dag 8 Juni den arbeid neer "te leggen. Deze uitnoodiging geldt echter niet voor het spoorwegpersoneel en het gemeemteper- soneel, voor zoover dit werkzaam is in de gasthuizen, waterleiding en bii dë brand weer. Het N.A.S., heeft behalve voor de 3 groote steden, ook de demonstratieve staking geproclameerd voor Haarlem. Lei den en de Zaanstreek, waartoe dte actie van het N. V. V. aich niet uitstrekt. DE INVALLD1TE1TS- WET Dezer dagen werden aan den Minister van Arbeid een vierde 10.000 tal handtee- keningen toegezonden, verzameld odr het be kende verzoekschrift, uitgaande van de Cen trale Landbouw-onderlinge en de Tuinbotyv- Onderlinge. waarin aan den Minister wordt gevraagd, dat spoedig wijzigingen in de Invaliditeitswet zullen worden aangebracht. Verder werden daarbij toegezonden de handteekeningen uit industrieele-, hauels- en scheepvaartkringen, waarmede instemming is betuigd met den inhoud van bedoeld ver zoekschrift. Dat deze laatste een aanmerkelijk groot deel van het Ncderlandsche bedrijfsleven vertegenwoordigen, blijkt uit de roededee- ring, dat een jaarloon van pl.m. 100 mil lioen gulden in hunne ondernemingen uit gekeerd wordt. Daarbij hebben nog een groot aantal Ka mera van Koophandel. Patronaatvereeni- gingerii, Middenstaendsvereenigingen, enz.„ den Minister van Arbeid een aefhaesie-be- tuiging doen toekomen. Dr. E. B. KIELSTRA f. Te 's-Hage is aan een beroerte overleden Dr. E. B. Kielstra, Staatsraad in buitenge wonen dienst en oud-lid der Tweede Kamer. De hear Kielstra bereikte den leef Lij d van 76 jaar. BEZOEK VAN VREEMDE ARCHI TECTEN. In den loop van deze maand zal een ge zelschap Engelsche en Noorsche architecten ons land bezoeken. De bedoeling van de 5-daagsche reis is kennis te nemen van wat op het gebied der volkshuisvesting in Nederland is tot stand gekomen en wordt voorbereid. V1SCH-UITVOER NAAR ENGELAND. Naar de „Visscrerij-Cour." verneemt, zal de Engelsche regeering binnenkort het aan brengen van visch door niet-engelsehe Vis- schere in Enrcsche visschershaven. geheel verbieden. DE „MONT-CENIS" NAAR SPITSBERGEN. Zaterdagmiddag half vier, is de „Mont Cenis", liet schip, dat ui,gerust is voor een expeditie naar Spitsbergen, uit Rotterdam vertrokken. Doel van deze expeditie is, zoo als onze lezers bereids weten, een nauwge zet geologisch onderzoek in te stellen naar de concessies der „Isefjord Coal Company" en vrvoigens de ontginning ter hand te ne men van de kolenbeddingén op het Koop, Bohman-schiereiland. De „Mont Gemis" zal eerst Christiania aandoen, om er houten barakken en wonin gen te laden voor de overwintering op Spitsbergen. Vandaar gaat de reis naar Tromso, waar nog enkele Noorsche survey ors aan boord worden genomen, die het land kennen. Hier wordt ook de springstof voor het miinbedküf geladen. Dan gaat de todht recht door naar de Zuid-Westkust van Spitsbergen. De expeditie staat onder persoonlijke lei ding van den heer H. Dresselhuvs. directeur van Dress.'lhups' Scheepvaart Mij. Ouijs' partijgenoofen in Duitschland In Duitschland zitten de Sociaal-Demo craten aan 't roer van Staat. In de Duitsche Volksvertegenwoordiging zei onlangs de Duitsche rijkskanselier, na tuurlijk ook een sociaal-democtaat: „Het is mogelijk, dat ontslagen officieren aan een Putsch denken". „Inrekenen," riepen daarop de sociaal-de mocraten en communisten van den Rijksdag. „Zeker, ieder, dien we te pakken kunnen krijgen, zullen we inrekenen....' antwoord de Rijkskanselier, des ociaal-democraat Mul ler. Minister Heemskerk wil niet doen „inre kenen", wie aan een Putsch in ons goede land „denkt", maar wie een Putsch „voorbe reid". er een blegin van uitvoering aan geeft. En hfe praten communisten en sociaal democraten van een „Worgwet". die de „re- volutionnaire arbeiders neertrapt', lacht het „Htbld." 1 Ulie van de spoorwegcoupé moet geschie den van de windzijde en niet van de lijzijde, omdat aan dezen kant door de wieling van den windstroom stof en vuil naar binnen wordt gevoerd door liet open raampje. Is de wind te sterk of het wedei te guur om het raam zelfs op een kier ge opend te hebben, dan moet de ventilator in den zijwand worden opengezet. De pla fond-ventilatoren zijn ondeugdelijk, zij zuigen het vuil van de locomotief naar binnen, gelijk elk reiziger gcmakkelijlk heeft kunnen constateer, u. Wie den heer Snuiif niet gelooft, kan zich van do juistheid van zijn opmerkin gen gemakkelijk overtuigen door een stuk wit papier rechtop te houden in de coupé waarin het raam aafa. de lijzijde open staat. De uitslag zal overtuigend zijn, in een oogwenk is het papier aan de lijzijde vuil. Het is hoog noodig dat de spoorwegdi recties aan deze zaak eens haai' aandacht wijden. f 11009 VERMIST. Zaterdagmorgen ontdekte men, dat uit een kluis in de parochiekerk van den H. Dominieus aan het Steiger te Rotter dam een ijzeren geldkist was verdwenen, waarin een bedrag van f 14000 aan effec ten geborgen was. Nadere aanwijzingen omtrent den persoon of personen die bij deze vermissing betrokken kunnen zijn geweest, outbroken. IntuSjChen zijn ver schillende mensehen in verhoor genomen door de politie, o.a. twee bedienden, die Vrijdag bezig waren met het poetsen van zilverwerk in de kerk. TE VEEL ZORGEN OM 'T BESTAAN. Aan „Onze Crt." wordt uit een wel varend dorp uit Overïjsel geschreven, dat de predikant der Ned. Herv. Kerk al daar, Zondag, voor 8 dagen, de gemeente mededeelde, dat zijn hoofd zoo vervuld was met de zorgen van zijn huishouding dat hij geen preek klaar- kon krijgen. Zijn tractement was van dien aard, dat hij zich er onmogelijk van kon redden, zonder zich in schulden te steken. DE VUILE WASCH TE AMSTERDAM Eenigen tijd geleden verscheen een me- dedeeling van de Gemeentelijke Wasehin- richting der Hoofdstad, waarin de klacht voorkwam, dat aan genoemde inrichting een groote voorraad goederen aanwezig was, die achtergebleven zijnde, door de rechtmatige eigenaars niet Werd opge- eiseht. De heer J. Goudeket verklaart in een ingezonden stuk in het „Volk" dat hem dit „begrijpelijk" voorkomt. „Ruim een half jaar wordt ons linnen goed door de G.W.I. gereinigd. In dien tijd is het reeds vier of vijf keeren voor gekomen, dat een of meerdere stuks ont broken hebben. Aan den achterkant der waschlij.st staat de mededeeling, dat re clames omtrent ontbrekende goederen on der toevoeging der waschljjst moeten wor den ingediend ten kantore der inrichting Sarphatiestraat 92, binnen vier dagen na ontvangst der goederen. Aan deze bepa ling is door ons stipt de hand gehouden. Doch alle reclames zijn zonder gevolg ge bleven. Er werd ons niet geantwoord dat de reclame behandeld zou worden, doah de ontbrekende goederen zijn tot op he den nog niet doer ons ontvangen. Om streeks hall' Januari werd de eerste re clame verzonden, nadien nog enkele doch ook van deze eerste reclame is taal noch toeken vernomen." Inderdaad, zoo wordt 't begrijpelijk, dat de G.W.I. wel eens een uitzetje over houdt. Maar ook blijkt er uit, dat dit ge meentelijk zaakje vrij slordig beheerd, wordt. Op de Korte Hoogstraat te Rotterdam heeft de politie een achtjarigen jongen aan gehouden. terwijl hij bezig was geld te <li stribueeren onder enkele andere jongelui. Het bleek, dat hei ventje, uit de jas van zijn va der een bedrag van f 34.70 had weggem> men; hij was nog in het bezit van f 7.50 en verschillende snuisterijen, die hij zich voor het gel'd had aangeschaft. De smedenstaking (e Apeldoorn is opj geheven. Het aanbod van de patroons om een uurloon vast te stellen van 70 .cent is door de gezellen aanvaard. Hun eisch was 75 cent per uur. Heden zal het werk weer algemeen worden hervat. VOETBAL. De uitstagen. De uitslagen van dc Zondag gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Kampioenschap van Nederland. Groningen: Be-QuickV. O. O, 40 Westelijke Afdeeling. Kampioenschap reserve le klasse. Amsterdam: BI.-Wit IIQuick H 12 Eindstrijd Beker. Dordrecht: O. V. V.V. U. ,0. 21 Buiten de Competitie. Seriewedstrijden „Vlissingen." VlisMngen: Vlissingen I—Middelburg I 0—2 Kampioenseompetitiet Eindstand. Be Quick 8 6 1 19U .10 V. O. P. 6 3 12 18-10 7 Go Ahead 6 2 1 3 1014 6 M. V. V. 6 2 4 10-20 2 LUCHTVEL VERSPRING IN DEN TREIN In het „Tijdschrift voor Spoor- en Tramwegtechniek" maakt de ingenieur S. Snuiff eenige opmerkingen die ook voor 't. publiek van belang zijn. Zoo is 't rei zend publiek hier te lande nog geenszins doordrongen van de waajrh.eid, dat yenti- DE CONFERENTIE TE SPA. PARIJS, 6 Juni. Volgens de „Matin" zal d© conferentie van Spa waarschijnlijk tot uiterlijk 5 Juli worden uitgesteld. DE GRAVEN VAN GOETHE EN SCHILLER GESCHONDEN. BERLIJN. 6 Juni, In den afgeloopcn nacht hebben inbrekers de sarcophagen van Goethe, Schiller en groothertogin Sophia van Saksen Weimar geplunderd. Van het graf vain Goethe stalen z-ii den gouden krrns, door de Duitsche vrouwen in Praag geschonken; van het graf vaar Schil ler een zilveren krans, geschenk van da Harnburgsehe vrouwen, en van het graf vami groothertogin Sophia een zilveren krans, die door de Hollaaidscke vrouwen geschon ken was. EEN DOODELIJKE VAL. 5 BERLIJN. 6 Juni. Hedenmiddag is, bij' gelegenheid van een vlucht, welke onder na-') men werd voor filmdoeleinden. een vlieg tuig naar beneden gestort. De bestuurder en een passagiert waren ep slag doodt, een ank dere passagier is dood olijk gewand. NOORWEGEN WIL DE BETREKKIN-* GEN MET RUSLAND HERVATTEN. KOPENHAGEN, ft JunL Het No Starting heeft met 192 tegen 0 een moitae aangenomen, strekkende hort v aitting dor handelsbetrekkingen me* f Rusland. X

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2