P,.&. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOL? ANB SLECHTS EEN DROOM No. 130 Hg Ouitsciie verkiezingen. FEUILLETON. Dinsdag 8 Juni 1920 13e Jaargang Verschijnt dagelijks BureauHOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: "l Door Centraal Europa BUITENLAND Abonnementsprijs: Per kwartaal i f 2,—, franco per post f 2.50} Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. A d v r tan tS e p r Ej s Van 15 regels f 1.25 elke Reclames per regel t 0.75; Rubriek „Vraag bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. regel meer f 0.26: en aas- Aai» alle abcnr.é's wordt cp wnvrrag gratis ®en polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f600,—, 1400,—, (200,—, (500,—, (60,--, (SS, f 18.— BRIEVEN UIT WEENEN. XII. DE TOESTAND iN HONGARIJE. .WAT WAAR IS VAN DE „WITTE TERREUR". Nu wij ons op onze Weensclïe reis zoo vlak bij Hongarije wisten (de Hon gaarsche grens ligt op niet meer dan 41 K. M. afsiand van dc stad Weenen), heb ben wij de gelegenheid niet onbenut ge laten, ons tevens te oriënieeren in dc huidige Hongaarsc'.e kwestie, zóó vol ledig, als het in betrekkelijk korten tijd mogelijk was, doch in icdre geval mééi dan volledig genoeg om ons een oordee te vormen Dat achtten wij van belang. Van meerdere zijden toch vooral var. socialistische en communistische zijde beijvert men zich, in West-Europa omtren de in Hongarije heden ten dage pn-de: rechtsch régime heerschende toestanden meeningen te vestigen, welke voor links-, vooral voor rorxl-po-Iitiek streven bevor derlijk zouden kunnen zijn, zonder da er bij de schildering dier toestanden oo'. maar in 't minst rekening gehouden woid metde waarheid en met de omstan digheden! Een brutaliteit, waarover men verstèkl staat, als men zich meer van nabij op de hoogte gesteld heeft van de toestanden, welke er geheerscht hebben tijdens de on zalige raden-regeering van B-ela Kun, èn van de toestanden, welke onder rechtsch regime daarna zijn ontstaan. Als wij spreken over de toestanden in Hongarije, moeten wij onderscheid maken, in le: toestanden, die rechtsstreeks verband Kcuden met of het gevolg zijn van de politieke richting, waarin op zekeren tijd het iand wordt of werd bestuurd, en 2e: toestanden, d.e bestaan of zich ont wikkeien geheel of vrijwel geheel buiten binncnjandsch-poiitiek verband, welke geschapen worden o.a. door de meerdere of mindere vruchtbaarheid van den grond, doer den grooteren of kleineren mineralen rijkdom van den bodem, door den staat van exploitatie, door de „behandeling", gedurende en na den oorlog van het vijan dige Duiienland ondervonden. Om ons eerst even tot deze laatste toestanden te bepalen: Al heeft Hongarije gedurende en na den oorlog ontzettend 'geleden, al heeft liet verschillende deelen van zijn gebied door binnenvallende vijanden vooral in het be gin van den oorlog zien verwoesten en arm ro-oven, al -heeft het na den eigenlij ken oorlog een inderdaad ergerlijke roof- overheersching van de Roemeniërs gekend over 't algemeen zijn de economische toestanden in Hongarije een ietsje beter dan in Oostenrijk, en wèl, omdat de Hon- gaarsche bodem nu eenmaal méér bevat en méér oplevert dan de Oostenrijksche. Men bemerkt het, als men de Hongaar- sche grens zij 't ook maar éven passeert, en hier of daar in een dorp of stadje wat te eten vraagt: er is wat méér kwantiteit en wat betere kwaliteit van le vensmiddelen. Nu trekke men hieruit niet de conclu sie, dat Hongarije niet zoo zeer behoeft te deelen in de liefdadigheid, welke het buitenland aan noodvjdemd Centraal-Euro- pa doet te beurt vallen; - - geenszins! Ook in Hongarije zijn streken, waar het gebrek aan levensmiddelen catastrophale verwoestingen onder., de bevolking heeft aangericht, en nog aanricht, ook 'n Hongarije zijn de meeste menschen, de meeste kinderen jammerlijk ondervoed, en wij kunnen het daarom slechts van harte toejuichen, dat het R. K. Huisvestings comité te 's-Hertogenbosch besloot, ook aan noodlijdend Hongarije levensmiddelen re zenden, ook uit Hongarije kinderen in Holland onder te brengen, aan welk oesluit op loffelijke yvijze alreeds uitvoe ring- werd gegeven. Wat nu betreft de sub' 1 bedoelde toe standen: We zeiden hierboven, dat men versteld noet staan over de brutaliteit van hen, lie de heden ten dage onder rechtsch régime in Hongarije heerschende toestan- zóodanig durven voorstellen, dat zij bevor derlijk geacht zouden kunnen worclen voor inks- en vooral voor rood-poliriek streven, looidat zij van rechtsch bewind afkeerig -:ouden maken. Brutaliteit! Werkelijk, dat is het uiste woord! Brutaliteit, waarmee gespeculeerd wordt op de eenzijdige, onvolledige, onjuiste of .eugenachtige inlichting van hét go-edge- o-ovige volk door een partijdige pers. Brutaliteit, waarmee Icenme;kende en uhes-verklarende omstandigheden worden weggedoezeld. Brutaliteit tenslotte, waarmede op erger- .ijlce, tergende wijze gemeten woidt met wee maten. Alles in het voordeel van heeren socia listen en communisten, we.ke laatsien aan nun bloedig terreur-bewind een einde za gen gesteld en nu ze zelf hun haat niet koelen kunnen op de regee.ring, die heil gelukkig! verving en Jicn als doodgewone mi.dadigers aan het gerecht overleverde, door middel van buiten- la ndsche vrienden en vriendjes toch hun haat gekceid trachten te krijgen. Wie in Holland verkondigt, dat in Hon garije vanwege de rechtscne regeering een schrikbewind wordt uitgeoefend oï getole reerd ten opzichte van communisten, so cialisten en Israëlieten, die liegt, be wust of onbewust. We hebben erover gesproken met Hon garen, die waarlijk niet van rechtsci.e par tijdigheid vcid.ioit behoeven te worden, en al.cn waren hét erover ééns, dat er van een „witte terreur" in tegenstelling met de historische „roede terreur" der communisten geen sprake kan zijn, evenmin als van ste.s-etma.i^e programs. Feit is het, dat het vo.k z.cii hier en daar zonder vorm van proces gewro ken heeft op gehate communisten en jodenen al valt een dergelijke recht-ver- ..chaiting niet goed te praten, psycho .ogisch iv erklaarbaar is zij wèl. Men moet er de Hongaarsche luidjes maar eens over hooien: wat zij aan weinig- edele Israëlieten, wat zij sinds de revolu.ie vooral sinds 18 Maart 1919 aan de terroriseerende communisten te „danken" nebben, om te ervaren hoe diép de haat ouder hen ingeworteld is, om te begrijpen, dat een, zij het ook ietwat vérgaande, reactie van het lang en wreed gemarte.de volk menschelijkerwijze gesproken .liet uitblijven kon. Men verwarre deze uit impulsie voort gekomen, niettemin betreurenswaardige da den van een door marteling getergd voik echter niet met de wei-bezonnen, wei-over wogen daden der rechtsche regeering in Hongarije, die per slot van rekening aan geen andere mi-daad sein aar, dan dat zij in deze chaotische tijden het zede lijk bewustzijn behouden heeft, zóó, dat zij doodslag doodslag, moord moord, diefstal... diefstal noemen blijft, en hen, die deze en dergelijke dingen begingen of alsnog begaan, de gerechte straf niet wil laten ontgaan. Uit zuiver christelijk plichtsgevoel, in het besef, dat bij straffeloosheid van misdaden, een volk niet welvarend, niet rustig, niet gelukkig leven kan. De misdaad moet misdaad blijven hèe- ten, en als zoodanig gestraft worden, cok al wordt zij bedreven door commu nisten uit communistisch „princiep". Zoo redeneert de huld.ge Hongaarsche icgeering, en vandaar, d.t er terechtstel- .i.igen van communistische boosdoeners plaats hebben, vanddar, dat er militair sterk cn gestreng wordt opgetreden, vanddar, dat er in veidachte woningen huiszoekin gen worden verricht, vandaar, dat er ar- restatie's voorkomen. Up sommige tijdstippen op groote schaal, de misd-^d werd toch óok op groote schaal beoefend!? Het krachtige optreden der rechtsche Hon gaarsche regeering uit Chi isteiijke over wegingen begen de mi-daad in èlken vorm is niet zonder uitwe.king gebleven; we hebben het niet zonder verwon dering ze.f uit Hongaarschen mond ver nomen: Hongarije is thans na dat de rechtsche regeering nog s,echts tien maanden aan het bewind is het ééni ge Land in Centrau.-curopa, waar men z ij n leven en goed veilig; weet! Nergens in Centraa.-Euiopa wordt tie openbare veilighe.d zuó goed verze kerd, nergens heerscht zóó'n voo.bee_d.ge orde, zóó'n volkomen rust als juist in Hongarije. Kan men der huidige rechtsche regeering ren schooner testimonium toekennen? Is het geen geweldige praestaüe, in een .and, dat door den oor.og zóó geschokt werd en dat zóó veie en zóó gevaarlijke gedemoraliseerden onder zijn bewoners telt, zóó geregelde toesta..dar: te scheppen als .bans in Hongarije bestaan blijkens de meest hoogstaande, de meest onverdachte getuigen? - Het ergerlijkste in heel de ve.dachfnia- kings- en bescbuldiglngs-campagne tegen de rechtsche Hongaarsche regeering is, uat ze gevoerd wordt door hen, die ten deze ook al zou de huidige regeering lerioriseerend optreden, wat wij bes,1st ont kennen absoluut geen recht van spreken hebben. Zij toch zijn het, die in 132 dagen tijds al terioriseerend zóó ve.e en zóó groote gruw rijkheden bedreven hebben, ais waartoe anderen wié dan ook in geen 13. jaren in staat zijn! Zij, die in een medemensch het chtiste rijke, het burgerlijke, het fatsoenlijke eer. genoegzaam ernstig misdrijf achtten, oir. .rem in de gevangenis te werpen, om her., te mishandelen, te folteren en te dooden zij, die een ieder tenzij d.in de partij genooten van alle vrijheid, niet hei minst ook van de godsdienstvrijheid, be roofden, zij, d.e een huiszoeking niet anders beschouwden dan a.s een wc.komc gelegenheid tot vernieling, tot plundering er. roof, zij, die gaarne een anarchisti sche, bloedige terreur aan de arme be- vo.king zagen vo.trekken door iedere com munisten-bende, die daartoe fust gevoelde, zóó, dat er niemand en niets meer veilig en vrij was, ZIJ ju.st zijn het, die moord en brand durven schreeuwen, nu het Hon gaarsche vo.k uit wel verklaarbare ween wraak op eigen gelegenheid afreker.de met cenige veroorzakers van zijn smart en el lende, en nu de regeering, gerechte straf fen toepast, dadr waar straf dubbel en dwars verd.end is en waar stratieloosheid een misdaad-vair-verzuim tegenover hef Hongaarsche volk zou beteekenen! Het is niet waar dat de 'huidige Hom gaarsche regeering terroriseerend oplrecdl, doch al was dit zoo-, wat Jjad.len de communisten en dergelijke luidjes zrch dan nog te beklagen? Mogen zij moord cn brand schreeuwen als een ander hunvoorbee.d volgt Het voorbeeid, dat 2e met zo-oveel „over tuiging" gaven? En moeien de communistische en socia listische benden van de heek were.d eraan te pas komen, nu de communisten, en socia.isten van Hongarije liegen, dat zij op deze.fde wijze behandeld worden, als zij zelf tot voor korten tijd hun mede burgers behande.den De verkiezingen, welke Zondag in Dui.sch- land zijn gehouden, zijn van buitengewoon belang. De beteekenis van den uitslag strekt zich veel verder uit dan de bmmenlandsche jwliiieke constellatie bij onze oosterburen; bij dien uitslag is geheel Europa geïnte resseerd. Immers rust in Duitschland be.ee- kent terugkeer tot normaler toestanden voor heel .Europa; enkele led.ema.en nrogen dan nog ziek blijven, wanneer het hart weer ge zond is en levenskrachtig slaat, is de hoop op algeheel herstel niet iitd-el meer. Helaas komen ons de benchfcen over den uitslag der eerste verkiezingen voor de nieu we „Kepubliek-Durtschland" zulke gunstige tijdingen niet brengen. Veeleer wordt men er door versterkt m de meening. dat Europa nog altüd ziek 'is en de beterschap nog verre is. Het beeld immers, dat de voorloopige uit slag der vierkiezingen geeft, is dit, dat uit de pa. rijg roepeeringen geen regeering, laaL Siaan e>en s.evige regeering ie vonmen lijkt. Gelijk bekend, bestaat de tegenwoordige regeering uit en coalitie van meerderheids- (gematigde) socialisten, deoiociaten en het Kaïholieke Centrum. Men weet hoeveel moei te het heeft gekost deze drie paruien op cén program te vereenigen. Ieder voor zich moest telkens concessies doen, die tegenover de kiezers feitelijk niet te verantwoorden wa ren. Maar men had althans zoodoende een meerderheid in de Nationale Vergadeiing en een zeer sterke. V.an de ruim 30 millioen stemmen in Ja nuari 1919 uitgebracht verkregen de meer. ierheidssocialislen er toentertijd bijna 11% millioen of 163 zetels; de democraten 5% millioen met 74 zeieis en het Centrum bijna millioen stemmen met 92 zetels. De coa- .i.ie-rageeiing beschikte alus over 329 van de 421 zetels. Men wist de regeering gaande te houden door het voeren van een soort democratische politiek. Telkens echter -leek. hoe deze middenpai tijen niemand kon den bevredigen. De sociaal-democraten, die In de regeermg den boventoon voerden, er gerden de onafhankelijke, meer vooiuLstre- vende socialisien doordat zij niet radicaal- sodalis asch genoeg waren, maar anderdeels ontstemden zij niet minder de behoudende elemenien dco-r hun politiek, die anti-Duiisch. anti-nationaal weid geacht. De democraten bevonden zich eerst recht in de positie van: „zoo'n midden-man, wat heb je eran." Voor den één waren zij te de mocratisch, voor den ander niet democra tisch genoeg. En het Katholieke Centrum, dat zich laat het dan zijn uit vaderlands lievende redenen tot de coalitie had la ten verleiden, moest telkens de ongunst en den toorn ondervinden van eigen parüjge- nooten, die niet ten onrechte in hun verte genwoordigers een te slappe houding tegen over de sociaal-democraten constateerden, waardoor zoowel de vaderlandsche als de godsdienstige belangen schade led-en. De uitslag dei' verkiezingen heeft de ont stemming over deze schipper-politiek op scherpe wijze aan het licht gebiacht. Er heeft een algemeene stormloop naar reciils en een sterke verschuiving naar links plaats gehad. Helaas heeft men onder ..rechts" in Duitschland niet te verstaan, wat wij daar mee in onze binner.landsche politiek bedoe len. „Rechts'' in Duitschland noemen zich de conservatieven, de nationaal-liheraien. de mannen van. het „Deutschland uber alles.' Het zijn de rumoerige elementen, uie, evenals de Spaitacisien door geweld-daden het communisme wilien invoeren, door het uitbroeien van Putscliplann-en een chaos willen bewerken oor op de puinen der ver waring een reactionnair bewind te vestigen. Teekenend werden zij den laatsten tijd. die „rech-ts-'bolsjewiki" genoemd. Daarom is hei zoo betreurenswaardig voor het arme Duitschland en her zieke Eu ropa, dat millioenen ki-ezers. moede van de sociaal-demociatische willekeur, de commu nistische troebelen, de uitputting en ellende, de hooge belastingen, en niet het minst de slappe houding der coalitie-regeering tegen over den buiter.landschen overweldiger, ge. vlucht zijn naai dien uitersten rechtervleugel om daar redding en steun te vinden. Niet minder onrustbarend is. dat in hel sociiael-dcmocratische kamp een sterke ver schuiving van de gematigde naar de onaf hankelijke socialisten heeft pi-aa.s gehad. Teekenend b.v. is. dal in het industriegebied' de democraten en m-eerderbeidssocialislen de helf-t van hun stemmen verloren en de con servatieven en onafhankeliiken in dezelfde mate vooruit gingen. Het volk komt dus in zijn vertegenwoordiging nog veel scherper man tegenover man te staan: de klassen strijd woidt verbitterder en heftiger wiat meer onrust, meer achteruitgang beteekent. De eenige lichtzit den in den voorloopfgen ■uitslag zijn, dat hel kath-olek-e centrum tamelijk ongeschokt uit den strijd komt. Het heeft wel eenige veeren moeten laten, vooral doordat een gioep ontevreden-en zich af scheidde; maar veel van zijn macht zal df oude partij toch niet inboeten. Moge de crisis haar geleerd hebben, dat zich zelve te zijn een eerste eiseh is voor de levens kracht eener politieke partij. De christelijke overtuiging der kiezers die der vrouwen vooral niet te vergeten! heeft de partij der Katholieken nu nog van een uiteenvallen gered. Een tweede crisis zou gevaarlijk zijn. E-en ander lichtpunt is, dat het volk zich begint af te wenden van de uiterste linker zijde, de communistische. Deze politieke rooversbende schimt gelukkig geen zuig kracht op de massa te bezitten. Alles bij-een genomen rijst nu de vraag: welk een iegc-ering zal er n-u zulk een verkie zingsuitslag t-e vorm-en zijn. Het lijkt bijna onmogelijk, dat het huidige coalitie-bewind zich handhaaft en zeker niet zonder ernstige reorganisatie. N-a den definitieven uitslag zal de bin-nenlandsche strijd over de vorming der Regeering eerst recht beginnen. En wij vree- zen, dat zij even heftig en stormachtig zijn zal, als de verkiezingsdag zelf kalin en zon der de minste ordeverstoring voorbijging. De kalmte van Zondag was de stilte, die den storm voorafging! DE TURKEN KRIJGEN triTSTEL. De Hooge Commissarissen der enten te hebben de Turksche regeering mee gedeeld, dat de vrettesCön-ei entie baar 14 dagen uitstel heeft verleend. Turkije had een maand gevraagd. De Turksche regeering zal liaar ant woord dus den 26 Juni ter kennis van de vredesconferentie moeten brengen. «aar bet Italiaanse!» door IVO, 17. De cutle huishoudster, die slechts zelden uitging, was zeer verheugd, en zoo oud ze was, deed ze al haar sieraden aan en deed de zwarte, mooie mantille om. Op het af gesproken uur kwam Felix, die in de buurt op kamers woonde, het drietal afhalen. Sabina en Charlotte liepen voor; daarachter volgde Felix met Jeannette aan zijn arm. De oude huishoudster liep met een jeug digen tred, die haar jonge begeleidster ver wonderde en deze deed vragen: „Waarom loopt u zoo hard, het Coloseum topt niet weg." „Weet ik wel," zei het oude menschj-e goe dig, „maar jongelui moet je niet te veel in de wielen rijden," een wenkje gevend naar Jeannette en Felix, die achter haar liepen. Charlotte keek droomerig voor zich uit en zei niets. Ze was zoo langen tijd afwezig ge- pieesl en het reusachtige amphitheater der Ro meinen, sedert tiaar jeugd niet meer- gezien en nog nooit bij manneschijn, zoodat het een geweldigen indruk op haar maakte. Reeds hei Forum scheen haar bij maneschijn betoo- verender toe dan ooit. De drie zu.len van Vfcspiatms teekenden zich in het zilverachtig maanlicht scliarj) tegen de avondlucht af. En als Charlotte voorbij d!e militaire wacht schreed, die de ruïne bewaakte en de geweldige groote cirkelvormige ruimte binnen trad, waar de ruïnen met een tooverachtrg licht overgo-ten schenen, werd ze door de schoonheid ten zeerste aangegrepen ©n stondi een oogenblik als stom bij den uilgang. Boven haar glinsterden de sterren in ongeëvenaarde schoonheid, dezelfde sterren, die eenmaal bo ven de hoofden van de toeschouwers alhier gestaan hadden. Sabine was de eerste, die het stilzwijgen verbrak. „Hoe oud zijn die ruinen wel?' vroeg ze aan Jeannette. Deze legde haar een en ander uit, terwijl Felix en Charlotte onder de booggangen door liepen. Met het instinct der liefde, voelde ze, wat de beweegreden van liaar verloofde was. Hij voelde er niets voor de triviale vragen van de oude en naïeve huishoudster aan te hoeren, maar wilde zich geheel aan de betoovering van de omgeving overgeven, evpji- als Charlotte. Wat wist de goede, oude vrouw echter van poëtische stemmingen af. Zoo beproefde Jeannette Sabine duidelijk te maken, hoe het hier eens geweest was. Deze hoorde haar meesteres aandachtig aan Terwijl ze beiden in gesprek waren, kwa men nieuwe bezoekers aanloopsn. Sabina er kende tot haar vreugde in dezen oude ken nissen uit Trasleverc cn ging met toestem ming van haar meesteres naar de Italianen toe. Jeannette wilde nu de beide anderen op zoeken. Ze schreed de booggangen door, waaraan de tand des tijds geknaagd had. Ze liep zeer langzaam en was in gedachten verzonken. Ze droeg vanwege den koelen avond een donker kleed, dat slechts zwak op de grauwe muren afstak. Peinzend zette zij zich neer op een steen in eo-u der nissen Waar zouden Felix cn Charlotte nu blijven'/ Jeannette wilde hen niet roepen, daar ze de heerlijkheid van den avond niet jvrofaneeren wilde. Daar hoorde zij bij den muur links een stil gefluister. Ze wilde reeds roenen: „Char lotte Felix!", maar een woord drong tot haar ooren, die haar de woorden op de tong deden besterven, nog vóór ze d©n mond ver laten hadden. „Waarom haat gij mij fluisterde Felix zoo hartstochtelijk als ze hero nog nooit Le voren had hooren spreken. Het antwoord verstond Jeannette niet. Dan zei hij weer: „O, ik weet het, 't is onrecht, bitter onrecht, maar ik kan niet anders. Het was een vergissing en strijdt tegen de natuur. Wat ik in haar be minde, was uw beeld. Ik weet het echter, de eer bindt me aan haar, de plicht. Ik zal dien plicht vervullen, zij is zoo koel als deze. Zij vermoedt niets van mijn strijd. Zeg me tot troost minstens, dat ge mij niet baat, laat me niet in die waan." „O, Felix, ik bemin je en sterf daaraan." Verder vernam Jeannette niets meer. Het bruiste in haar ooren, het bloed steeg haar naar het hoofd, het schemer, de voor haar oogen. Krampachtig greep ze met de hand om zich heen en waggelde. Ze sloeg met het hoofd op een kouden steen, en dat bracht haar weer tot bezinning. Langzaam streek ze meL haar klemme hand ovjr haar verhit voorhoofd. Ze moest dapper zijn, want die twee mochten van haar strijd niets merken. Den volgenden voormiddag zagen Jean nette en Charlotte elkaar weinig en spra ken slechts eenige vluchtige woorden met elkaar. De oudste zusier beschouwde ech ter heimelijk de bleeke wangen eu rood geschreide oogen van het jonge meisje. Felix kwam niet; hij had beloofd 's mid. nags te komen. De zusters gebruikten als gewoonlijk ge. zamenlijk het middagmaal. Het meest werd het woord gevoerd door de oude Sabina, die nog over het bczo-ek aan het Coiosoum van gisterenavond sprak, en over de aan. staande bruiloft van haar meesteres in Mei. Ieder woord van haar sneed Jean nette door het hart. Ook zij had evenals dit met Charlotte het geval scheen geweest te zijn, den nachl slapeloos doorgebracht. Jeannette had met zichzelf e©n bitteren strijd gestreden en had een besluit geno. men. Daardoor was ze rustiger geworden cn had wederom haar geheels zelfbeheer, sching teruggekregen. „Charlotte, doe me een pleizier, zei z« na tafel tot haar zuster, en ga eens naar de Perillis. Vandaag is dg kleine Manrico jarig, neem dit als een geschenkje voor hem mee". Jeannette reikte haar een klein etui over, „En doe de hartelijke groeten aat| onze buurvrouw, als ge wilt? Blijf vandaag bij haar en houd liaargezelschap, want ik heb vandaag geen gelegenheid", (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1