ft .R NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOL?A NO *No. 136 Dinsdag 15 Juni 1920 13e Jaargang Het nieuwe Evangelie. BUITENLAND BINNENLAND De crisis in Ouitschiand. BLA AbonnementaprlJ»! Per kwartaalf 8,—, franco per post f 2.50j Met Geïllustreerd Zc-ndagsblad t 0.45 booger. Verschijnt dagelijks Ujkr£* n a ayae a a n T&IaIaam a ADMINISTRATIE 433» Bureaus HOF 0, ALICIsiAAR. Telefoon, redactie esa. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.26 Reclames per regel f 0.75Rubriek „V raag en &3»* bod" by vooruitbetaling per plaatsing i 0.60. Aaa .11» ebcnnéT vccrclê cp aanvraag gratis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van 500,-, 400,- f 200,-, noo,-, f60,>35,f 18.- De Engelsehe arbeiderspartij had een delegatie afgevaardigd om zelf eens met eigen oogen in Rus.and te gaan kijken, hoe net er nu wel uitziet in dat land, waarvan tegenwoordig zooveel kwaad verteld worat. Wil kunnen ons dat begrijpen. In Rusland toen is nu voor het eerst eens een proef genomen met een zuivere arbeiaersregeering en wanneer nu eens alles waar was. wat er omtrent de regeering van. die sovjetrepu bliek werd verteld, dan zou daaruit volgen, dat zoo'n radendictatuur erger was dan het bewind van een Romeinschen Nero of een Csaar van het vroegere Russische knoet- systeem. Het bezoek is bliikbaar erg tegengevallen. De delegatie is terugkeerd en heeft een rapport over haar bevindingen gepubli ceerd. een rapport, dat teekenend is niet zoo zeer om wat ©r in vermeld staat als wel om den toon. waarin bet is opgesteld en om hetgeen, waarover angstvallig gezwegen wordt. W ie maar een weinig tussohen de regels kan doorlezen, bemerkt aanstonds, hoe zeer die Engeiscjie arbeiders teleurgesteld wer den door hetgeen zij te aanschouwen kregen. Als eenig lichtpunt wordt vermeld, dat de regeering van Eeniri en Trotsky veel werk maken van den gezondheidstoestandbesmet telijke ziekten worden met kracht bestreden. Maar er is gebrek aan zeep en geneesmid delen. gevolg van de blokkade. En hierin vond de arbeiders-delegatie een goed mid del om da Engelsehe Regeering een on zachte vingerwijzing te geven. Veel meer greds viel er echter niet te vermelden. De commissie schrok bij het zien van de schrikkelijke gevolgen van den hongersnood en dat in een land met een zoo rijken bodem als Rusland, eens. de graanschuur van Europa. Het zou dan ook voor de hand hebben gelegen, wanneer de afgevaardigden van de Engelsehe arbeiderspartij ronduit aan hun kameraden gezegd hadden: het Rus sische systeem is een gruweiü-ke mislukking; late wil ons wachten voor zooveel ellende. Nu echter doen zij niets anders dan be- dekteRjk te kennen te geven, dat zii maar weinig met de sovjetrepubliek sympathi- seeren en verdiepen zich in hun rapport en internationaal-politieke beschouwingen, welke het overgroote deel der arbeiders wel koud zullen laten. Maar, zwiigt ue delegatie zelf over het slavenjuk, hei welk de leiders der sovjet republiek aan de bevolking nebben opgelegd de Russiscae oppergod Lenin heeft er in zijn blinden machtswaan wel voor gezorgd, dat de arbeiderswereld van West-Europa te hooren kreeg, dat er tusschen zijn opvattin gen en die van de Engelsehe delegatie nog een hemelsbreed verschil bestaat en mocht d© Engelsehe commissie haar teleurstelling om politieke redenen verzwijgen. Lenin zou er wel voor zorgen, dat het meeningsver- schil wereldkundig werd. Hij overhan digde aan de delegatie, vlak voor haar ver trek een brief, zoodat verdere discussie uit gesloten was. En die brief is een teekenend staaltje van de brutaliteit en den verblin den hoogmoed, waarvan dat Russische heer schap bezield schijnt. De W'est-Europeesche arbeiders worden daarin uitgescholden als de slaven van de bourgeoisie, die in den oorlog de „piunderaarsbelangen" van twee groepen wereldbandieten nebben gediend. Er loepen er onder hen wel naar het com munisme over. maar de Russische republiek aan ze missen. Want dat ziin toch maar slappelingen, die slechts congressen houden en tamme resoluties aannemen, zonder revo lutie te durven maken. (Adres Wijnkoop en Troelstra l) Enkele leden der delegatie aldus staat er in den brief hebben met verbazing vragen gesteld omtrent do roode terreur, het ontbreken van vrijheid van drukpers, vrijheid van vergaaering. dwang voor de arbeidersklasse om te werken in een bepaald bedrijf, verbod van staking en dergelijke W elnu, onze Toode terreur, antwoordt Lenin daarop, is een verdediging der arbeiders klasse tegen de uitzuigers. Vrijheid van drukpers en vergadering, wordt toen maar misbruikt door de rijken, die op zulke bijeenkomsten samenspannen en die de couranten omkoonenll Wii zijn blii. dat Lenin dat eens duidelijk gezegd heeft. Hij erkent dus openlijk, dat in Rusland de arbeidersregeering niets anders ia dan een schrikbewind van enkele volksmenners; dat de arbeiders daar alle rechten missen, die zij in onze beschaafde maatschappij na zoovele moeilijke jaren loor hun vakorgani satie hebben verkregen, of wel reeds lang bezitten als rechten, die den vrijen mensch natuurlijkerwijze toekomen. Aan die arbei ders zelf kunnen wij het overlaten de motie- veh te waardeeren. welke de heer Lenin aangeeft, om zijn dwangsysteem goed te lukten.' Wanneer er morgen bier te lande of Jn Engeland waar het overgroote deel der arbeiders toch nog een nuchter oordeel heeft iemand opstond en verkondigde: mannen, laten wii een actie gaan voeren tegen de vrijheid van vergaderen en tegen de vrijheid van drukpers: laat ons arbeids plicht eischen. zonder vrije keuze van be roep en wettelijk verbod van staken!".... men zou zoo iemand den grootsten reaction. nair noemen, die in de laatste twee eeuwen is opgestaan Of liever neen. men zou hem voor gek verklaren en laten praten. En zoo iets geeft do opperste macht in de „arbei- dersrepubliek" Rusland aan een arbeiders- delegatie als hoogste wilsheid, zwart op wit mee, als de heilboodsehap aan de werklieden van West-Europa! Gelijk wij reeds in een deel onzer vo rige oplaag meldden, hebben rijkskanse lier Mueller en de afgevaardigde Lo>ebe den afgevaardigde Heinze of.ici el mede gedeeld, dat de meerderheids,socialisten zich niet jn staat achten, deel te nemen aan de met de Duitsche volkspartij ver- groote coalitie. Dr. Heinze heeft daarop zijn opdracht tot vorming van een ministerie aan den rijkspresident terruggegevcn. In een gemeenschappelijke zitting van partijbestuur en rij ksdaggi'öep der meer- derheidssocia'is'ten bleek eenstemmig de opvatting te heerschen, dat het voor de- partij onmoge ijk was deel te nemen aan een regeering, -die ook elementen van rechts omvatte. Nadat de onafhankelijken geweigerd hadden, deel te nomen aan een regeering, die de bescherming van de re publiek en van de door de revolutie ver worven rechten der arbeiders en onderge schikten, tot taak nam, moesten de onaf hankelijken de verantwoordelijkheid dra gen voor een situatie, waarin s.echts het vormen van een zuiver burgerlijke re geering mogelijk was. DE BESPREKINGEN MET KRAÊSIN. De correspondent van {Ie Temps te Lon den meldt, dat er aanleiding is om te geiooveu dat, wanneer het antwoord van de regeering te Moskou op de door lie Engelsehe kabinet aan Kras in gesteld* vragen niet spoedig komt, de positie van de missie van Krassin moeilijk zou kun nen worden, daar de vertegenwoordigers van de bondgenooten van Krassin wen schen te weien of a le invoer en uiivoci in 't vervolg moet geschieden dooi bemid deling van de sovjet; of Moskou volledi ge bevoegdheid heeft voor a le handels transacties; welke de waarborgen zijn voor uitvopring van contracten, de exploita tie van concessies; weike de waarborgen zijn voor de persoon, ij See veiligheid en de bescherming van de indivioueeie en eommercieeie eigendom der vreemdelin gen in Rusland; welke wetten en regle menten er op het oogenbdk in Rusland van kracht zijn ten opzichte van den handel. Indien de regeering te Moskou niet de noodige maatregelen zou nemen om het oprukken van de bolsjewistische troepen in Perzië tegen te houden, zou de missie van Krassin verzocht worden Engeland te verlaten. DE GEBEURTENISSEN IN ALBANIë. De „Temps" verneemt uit Rome: De openbare meening houdt zich erg met de gebeurtenissen in Albanië bezig. Men schat het aantal gevangenen door de op- handelingen gemaakt, op ongeveer dui zend, onder wie 00 officieren met een generaal, Cavallo genaamd. De garnizoe nen landinwaarts moesten zich overge ven; a le materieel is den opstandelingen in handen gevallen. De socialistische par tij en h et algemeen verbond van den ar beid dreigen met anti-militairstsch ver zet in het heeie land als protest tegen de zending van versterkingen. De bloedige muiterij van de Arditi te Triest, die zich naar Albanië moesten inschepen, acht men een op zich zeif staand feit. Om strategi sche redenen zal Italië Walona, da.t de sleutel van de Adriatische Zee is, nooit opgeven. Gi-olitti zal wegens het anti-mi- litairistische verzet, yan meet af met ern stige binnen!,andsche moeilijkheden te ma ken hebben. In den nacht van 10 Juni vielen de rebellen Walona aan met op de Italianen veroverde kanonnen. Zo naderden tot 800 meter maar werden in een tegenaanval teruggeworpen en lieten 200 do,oden ach- ,ter. Lenige Albaansclie bewoners schoten in den rug der Italianen. Een duizendtal Mohammedaaiische Albaniërs is gearres teerd ön ,de Mohammedaansche wijk ont ruimd. Vijf groote -oorlogsschepen ver trokken naar jWalona met vele torpedo jagers. In heel Albanië zou opstand uitgebro ken zijn om de regeering te Tirana omver te werpen, die door Italië wordt gesteund DE ENTENTE EN D ÜITSCHLAND). D-e Londensche correspondent van de Pe tit Parisien verneemt, dat de samenkomst van Milleraad eu Lloyd üeor#e, die op 21 Juni was bepaald, vermoedelijk eenige dagen wordt uitgesteld, om meer helderheid te hebben ten opzich.e Van de ondiiriiandelin- gen met Krassin en de llaliaansche crisis. Natuurlijk zal in de eeiste nlaais de Duit sche vergoedmg besproken women. Al maan den lang werken Fransciie en Engelsehe deskundigen aan de opstelling van een ont werp, dat. rekening houdend meL de heian- gen -der bondgenoo.en en met de noodzake lijkheid Duiiscnland ie helpen, zoo ruim mo gelijk de rechtsu-eeksche behoeften van Frankrijk bevredigt. Er is een soort tegen spraak tusschen die behoeften en de manier, waarop Duiischland zijn verp-Lchungen kan en moet inlossen. Frankrijk heeft aanstonds en voor de volgende 1 of 3 jaren hei drin gendst behoefte aan geld, om het verwoeste eoied ie herstellen. Als diL geschied is, kar; iet zich niet verminderde aflossingen tevre en stellen. Daarentegen voorziet liet stelsel van ai- lossingen een veimeerder.ng der annuitenen naar mate de draagkracht van Duitschla-nu oeneemit. Men zoekt nu naar een regeling, die de tegenstrijdigheden oplost, namelij» uoor de ve.goeding door D-uitschiand u oetalen. als onderpand te stellen voor inter nationale leenrngen. die a-oor 'bemiddeling van de commissie ivoor de vergoedingen zouden worden uitgegeven en waarvan he. grootste deel aan Erankiiik wordt toegewe zen, als voorschot op zijn aandeel in de Dui, sche vergoeding, opdat Frankrijk zijn verwoeste gebieden dadeiijk cp de been kan nelpen. E-en gedeehe dier leeningen zoa Duiischland ten goede konten, om het in staa. ,e stellen, daarna uit eigen middelen zijn dnancieele verplichtingen tegenover de geal lieerden na ie komen. VRIENDELIJKE GASTE EE R 1 Het Italiaansche blad Idea Nazionale schrijft: Bij het bezoek an het Italiaansche oorlogsschip Etna ian Noworossisk werd de gezagvoerder door de sowjetautorueiten goeo ontvangen, maar de sowjet-agent wilde aan noord van de Etna blijven en drong er op san dat liet schip vrak aan de kade were gemeerd. Dat wekte argwaan en de gezag voerder deelde de sowjet-auloriieiten mede dat hij den 28en April weer ging vertrek ken. Daarop dreigde de sowjet het schip in den grond te boren als het waagde weg te gaan. Ondanks die 'bedreiging en een be sohieting met kanonnen, slaagde de Eina ei in uit de haven te komen en r.aar Batoem ,e stevenen. Een officier is door het vuur van de Bolsjewiki gewond. De Etna beantwoordde het vuur niet, daar die regeering last had gegeven elk con flict te vermijden. De bemanning van de Etna heeft onderscheidingen gekregen. HET éCHEC DER POLEN. Naar gemeld wo-rdk heeft de ruiterij on der generaal Bordiertny de PoOlsche verbin dingslijnen tot vele mijlen achter het front afgesneden. Te Londen is het volgende Russische staf- bericht draad-loos ontvangen: De roode .roepen zijn Kief binnengerukt. De Polen bliezen, alvorens de stad te ontruimen, de Wladimir-kathediaal, het station, de electri- sche centrale en de waterlei-ding op. Dit laatste veroordeelt 700.000 menschen tot epidemieën. De Fransch en Engelschen ver schaften het daarvoor nood-ige dynamiet. De aangerichte schade werd vols-rekt niet door militaire noodzaak ingegeven. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Essad pasja vermoord. Essad pasja kwam uit het Hotel Continen tal, toen de moordenaar twee revolverscho ten op hem loste, die hem in de borst trof fen. Essad werd naar ziin kamer gedragen, waar hij stierf. De dader, Bustem Aveni, is een 25-iarig student, die den 31en Mei te Parijs was aangekomen. Hii verklaarde dat hij, Essad herkennende, -de daad heeft ge pleegd in een opwellinp van haat over het lijden dat Essad de Albaneezen heeft be rokkend. De Echo Paris verneemt uit Stock holm: Het nieuwsagentschap Roota ver spreidt berichten over de toenemende bol- sjewisatie van Britsch Ind-ië. Het nieuws komt van Kaboel, waar de leider der pro paganda Retel heet. Alle fabrieken van Bengalen staan stil. Te Salapow staken 15,000 arbeiders; de spoormannen van het net van Bombay dreigen met staking. Ver der meldt de bolsjewistische propagandist dat in Beloedijistan bloedige oproeren zijn uitgebroken en Engelsehe troepen meer dan 5000 dooden hadeten. De Ganadeèsche regeering heeft aan den Poolreiziger Stefanson voor dertig jaar de Zuidelijk© helft van het Baffin-eiland verpacht, voor het weiden van Muskusossen en kariboes. Over de eerste viiftien jaar be hoeft geen pacht betaald te worden, over de volgende vijftien 12.000 dollars 's jaars. Een dreigende staking van de boot werkers in de Tyne-havens, het grootste koleneentrum aan de Noordoostkust in En geland. is afgewend. De North Eastern Railway Company heeft beloofd .voor hare vaste bootwerkers een beweeglijke loonschaal voor kolensjouwen toe te passen. Ten einde aan het ni.ipende gebrek aan krantenpapier tegemoet te komen, heeft de Hongaarsehe regeering de verkruiksvereenL ging Hangya het uitsluitend recht tot aan schaffing van rotatiepapier verleend. Een commissie, besaande uit vertegenwoordigers van de regeering en van de uitgevers van bladen zal de verdeeling van het papiei regelen -en den omvang van de bladen vast stellen. De priis van het papier mag ten hoogste 30 kronen per K.G. bedragen. De uitgifte van nieuwe bladen is verbo den. vVolgens berichten uit Sebastopol heb ben de bolsjewiki te Bakoe de generaals Roednef. Allief -en Grosny vermoord. Er ziin te Bakoe 50.000 roode gardes. In Georgië voeren de bolsjewiki een rachtig revolutionnaire propaganda G-rieksche troepen ziin bij Adrianope! de Maritsa overgetrokken doch ziin door de lurken teruggeslagen. Dezen hebben, naar verluidt, op den westelijken oever van de ivier stellingen betrokken. Bijzonderheden over het gevecht en het aantal verliezen ziin tot dusver onbekend. De Daily Te-legraph meldt, dat vele ioopers de aankomst van mooie Holland- seh-e kersen Zaterdag aan de Londensche markt met vreugde begroet hebben. Zii deden 16 tot 18 sh. per halve bushel. De 'rnndel was blii over den aanvoer van deze betrekkelijk goedkoope kersen. Zondag heeft Rouaan met. veel praal, 'n tegenwoordigheid van onder-staatssecre- 'aris Bignon. kardinaal Dubois, benevens "en Engelsehe en een Belgische delegatie de nagedachtenis van Jeanne d'Arc gevierd. - In 't gebied van Rijssel is do priis van de te Parijs gekaarde wol van 95 tot 65 frank gezakt, Een officieus bericht maakt gewag van een botsing tusschen een Ohineesehe '-anonneerboot en het Japansehe garnizoen van Niko1ajes-k. Biizonderhedrn ontbreken. 0F HET 00K TIJD WORDT. Natuurlijk gelooft geen verstandig ster veling den revolutioniiair-coüiimninst Van Tavesteyn, als hij, om met een schijn van goed fatsoen zich tegeu de Anti-Revolutie- vet te kunnen verzotten, verzekert, dat lij en zijn partijgenooten er niet aan den ben, om hier een gewelddadige revolutie :e ontketenen. Zijn Russische vriend Lenin moge al praten over de „zwakke reactie" hier te lande, de on w en tel i ngs gezin de doctor, die beter op de hoogte is van den toestand hier te lande dan de Rus, weet heel goed Jat onze Regeering uiterst waakzaam is, en vast besloten om elke poging om de Communistische terreur in ons land te vestigen, in haar kiem te smoren. Er is, dank zij de paraatheid der Regee ring en de goedgezindheid van ons volk in 't algemeen, op 't oogenblik, weinig of geen kans, dat d-e wensch van Van Rave- sleyn: gewelddadige omverwerping van de gevestigde staatsorde in vervulling zal gaan. Hij wacht alleen op een geschikte gele genheid daartoe, die hemi o.m. door het Anti-Revol'U-tie-ontwerp, eenmaal tot wet verheven, dreigt ontnomen te worden. Intusschen is op die goedkoope bewering van Van Raveeteyn: wij Communisten willen geen revolutie door geweld, op bet Zondag te Haarlem gehouden Communis tisch Congres een merkwaardig licht gevallen. Wij stellen er prijs op, dat onze lezers weten, welk een bandieten er ouder de Communisten huizen. Behalve de staking, aldus de afd. Gro ningen, moet ook gepropageerd worden, dat de arbeiders met wapengeweld de straat m-o-eten veroveren. De Anarclio-Communisten uit Utreeht spoorden aan, tot propaganda onder de militairen, om hen tot staking op te wek ken. Een Communistisch schildersgezel uit Amsterdam verklaarde: „er moet anders opgetreden worden." Toen hij nog in Zwit serland werkte, heeft hij met zijn mak kers ijverig voor de revolutionnairen in Rusland gewerkt. Er werd toen in het geheim gewerkt. Wij hebben daar Chris tus-beeldjes gegoten, maar daarin zaten dynamietbommen. Ieder hartje van Jezus Christus had daar in Rusland een reuze uitwerking." Wij verzoeken verschooning voor deze godslasterlijke taal. maar zooals gezegd, onze lezers moeten weten, meit welke planalen een aantal Nederlandsche schur ken en bandieten, hier in 't land rond loop en. Dit alles werd met applaus, ja met „da verend" en „donderend" applaus, zooals de geijkte term luidt, begroet. Een Communistisch spreker vn het Handelspersoneel uit Amsterdam, wilde in een resolutie vastleggen* dat tegen over de dictatuur van d-e bourgeoisie die a:n het proletariaat moest gesteld wor den. Als wij de macht in handen hebben, zijn we niet voor vrije m-eeningsuiting. We erkennen g-cen vrijheid voor d-e bour geoisie. Of het ook tijd wordt, dat wettelijke be palingen tegen openlijke propaganda voor .en gewelddadige revolutie worden vast gesteld en toegepast! De eerste Communistische spreker op het Congres, Kitsz, voorzitter d-er Land Federatie van Sociaal-Anarchisten juieli- e de verbroedering toe me-t de modernen die JJinsdag ji. heeft plaats gehad. 't Moet wel prettig zijn voor de heerer Troelstra, Schaper, Vliegen, Duys enz., om zich m-e.t dat volkje „verbroederd" te welen. VOOR BETER INZICHT VATBAAR. Al doende leert men en ondervinding maakt wijs. De gemeente Amsterdam schijnt, na de jammerlijke mislukking van haar Wascb- bedrijf, voorzichtiger en practiscber ge worden te zijn. Va een voor d-e gemeente te exploitee- ren groentebedrijf, als nieuw, kostbaar proefkonijn voor socialisatie, zal vermoe delijk niets komen. Twee jaren geleden hadden B. en W. 600 H.A. grond beschikbaar gesteld voor dat proefkonijn. In een dezer dagen ver schenen voordracht deelen ze mee, dat dik 600 H.A. tot 200 zijn geslonken. Dat is voor een eigen bedrijf ten dienste een-er gemeente als Amsterdam, lang niet voldoende; ergo, geen gemeentelijk groen tebedrijf. De voorstandiers a tort et a travers van het plan, zullen wel hebben ingezien, dat de arbeidexs-partijgenooten van wethou der Wibaut er zich niet warm voor maakten. Als het nu nog om looensverhooging ging! Maar groenten, maar tuinbouw, neen hoor. Om ons daar druk voor te maken, daar is het te heet voor. Het tuinbouw- of te wel groentebedrijf levert precies een matig bestaan op voor den arbeider, die, liefst met oen groot ge zin, van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat op het veld zwoegt en zweet en ploe tert. Stel je. voor, wat een productie-kosten dat zou geven als een reuzen-staf van ge meente-ambtenaren zich op het groente bedrijf ging werpen! Om van te rillen en te heven. Het fiasco van het gemeentelijk wasch- bedrijf zou er een succes bij zijn. Hopeloos onvatbaar voor verbetering is de gemeente Amsterdam toch niet. CG&IMEfiTAAR OVERBODIG. Aan Minister Heemskerk is door do Socialisten en den Communist Van Rave- steyn verweten, dat hij in zijn rede ter verdediging van de Anti-Revolutiewet, de Russische Sovjet-Republiek in het debat bracht. Volgens hen stond wat men in Rusland deed, in geen verband met de gebeurtenissen hier. Nauwelijks was die rede uitgesproken, of een bericht uit Moskou, via de „Mor ning Post", komt vertellen, dat de groote Sovjet-commissie over het verkiezen van zoo weinig communisten in den Duitseken Rijksdag zoo ontevreden is, dat de Sov jet-vertegenwoordiger te Berlijn zal te ruggeroepen worden en zich zal hebben te verantwoorden over de besteding dei den toevertrouwde 50 millioen roebel voor propaganda. O zoo. Commentaar overbodig TOCH „REACTIONNAIR". De jongste agitatie d-er s-ocialisten tegen de regeering heeft ongewild en onbe doeld deze goede zijde gehad, dat zij aan de katholieke en christelijke organi saties gelegenheid gaf, nog- eens duidelijk te doen uitkomen, hoe flink en hoe door tastend deze zoogezegd „re-actionnaire" re geering- werkt. In het manifest, dat het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie, do Federatie van Dioc. R.-K. Volks- en Werkliedenbonden en het Christelijk Na tionaal Vakverbond tot de arbeiders richtten, is er terecht de nadruk op ge legd, hoeveel van d-e zijde der Regeering en met name door den minister van Ar beid in korten tijd vootr de werkende klassen werd tot stand gebracht. Het „Centr." brengt nog eens de feiten naar voren, zooals die in bedoeld manifest zijn opgesomd: le. Hij (minister Aalberse) bracht de nieuwe arbeidswet met den achturendag; 2e. Hij bracht verhooging der loongren zen in de Ongevallenwet; 3e. Hij bracht verbeteringen in de Inva liditeitswet; 4e. Hij bracht de Ouderdomsrente van 2 op 3 en 5 gulden per week voor alle be* hoeftigen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1