~B i N N E N L A N D OOK 9E OPENBARE ONDERWIJZERS GEDUPEERD Binnenlandsch Nieuws Het Aiïü-Hevojuti8-ontwerp aangenomen. Nederland en België Vei keer en Posieriien Orde en Arbeid Gemengd Nieuws- Korte Berichten, Landbouw en Visscherij Telegrammen undien later de noodzak elij kheidi mocht Hlijken, maar gaf te kennen, dat het wen- 'sclielijk was .eerst het antwoord van 'kou af te wachten. Na deze mededeelingen gaf Prins Fi- rouz zijn tevredenheid te kennen over de houding van den Bond en dankte hij den Baad voor den verleenden steun. Te voren had dc Raad het beroep van Herzie op den Volkenbond ter handha ving van de integriteit van zijn grondge bied reeds gegrond verklaard. GEMENGDE BU1TEKL. BEG1GHTEH. Een interpellatie, welke Lloyd George niet beantwoordde. Een rijwielhersteller te Oxschott had on langs den premier Lloyd George, toen deze een huwelijksplechtigheid biiwoonde, lastig gevallen en diende c-en aanklacht in tegen den politieagent, die hem pp hardhandige wijze op een afstand had gehouden. Zijn lezing was deze: ïïii interesseerde zich vcor de ltussische kwestie en achtte het een goede gelegenheid om er eens met den minister-president over te praten. Toen deze «Le kerk wilde binnengaan, had hij heel netjes en eerbiedig tot hem gezegd: „Han sen van Rusland af, alstublieft, meneer Lloyd George." ïïii zou hetzelfde tot den Koning in eigen persoon hebben gezegd, want de kwestie ging hem bijzonder ter harte. Toen hü gezegd had .Handen van Rusland af" antwoordde de premier: „Be moei je met je eigen zaken." (Gelach). Toen de stoet uit de kerk kwam. had de mecanicien gezegd: „Heft u nu alstublieft de blokkade op, meneer Lloyd George", want ook voor deze kwestie gevoelde hij veel. Het is heel moeilijk, zulk soort menschen te naderen, vervolgde hü in ziin relaas voor hot gerecht en als burger eiscii ik het recht op, die vïaag te stellen. Ten slotte was hü door de politie met «Mtöehten drang yerwüdeid. „Tel." De Spaanscke matador Laritz had de vorige week een diepe borstwonde eekregen, gedurende ©en stierengevecht te Aranques. Hoewel deze wond nog open was. vocht hij tech den Donderdag daarop wederom in de arena van Vista Alegra. waar hem de wang werd opengereten van den mondnoak tot het ©•g. Onmiddellük begaf hii zich per motor- «Swiel naar Madrid, om de wond te laten iohandelen door een specialist, waarna hii Woe do uzelf den dag naar het eiland Mal'.o a vertrok. Zondag bond hü den striid aan tegen een zestal stieren, omdat ziin collega- Matador de hoot had gemist. Reeds had hij vier beesten afgemaakt, toen zün helper por vliegmachine kwam opdagen en de over. Babieven twee stieren voor zün rekening aam. Landru heeft weer een verhoor onder gaan. De rechter van instructie toonde op grond van Landrn's eigen aanteekeningen »an. dat hii, na vü'f advertenties te hebben geplaatst, aan 283 vrouwen beloofd had met haar te zullen trouwen, en met 169 in cor respondentie was geweest. Al deze vrouwen zijn thans opgespoord, voorzoover zii nog in leven zün, want ook de tien verdwenen Vrouwen zijn hierbij. Landru volhardde in zijn gewone tactiek en antwoordde niet. Volgens de ..Libro Belgique" hoeft de Belgische Minister van Buitenlandsehe Zaken verklaard, dat de ex-keizer van Duitsehland hij verstek zal worden veroor deeld. Voor de eerste maal is thans in de Fransche Kamer een minister van openbare gezondheid opgetreden, en voor het eerst Ss de begrooting van zulk een departement lehandeld. De minister. Breton, deelde Maandag p.m. mede, dat binnenkort van hem een wetsontwerp te verwachten is ten hohoeve van de groote gezinnen. Op voorstel van het kamerlid Botkschild werd een crediet van drie millioen aange nomen voor de bestriiding van tuberculose. In Gorey. in het gTaafschap Wexford Js gisteren een inspecteur van politie dood geschoten. Maandag had te Mechelen een dooae- tjjk ongeluk plaats. Een werkman werd iaor een zwaren ketel verpletterd en twee tndc-re zwaar gewond. Een vierde werd iii het zien van het ongeval plotseling krankzinnig. Met hun in de Tweede Kamer gevoerde obstructie hebben de Socialisten en Com ma risten ook de Openbare onderwijzers s e Lij k gedupeerd. „Het Schoolblad," orgaan van het „Ne der!. Onderwijzers Genootschap," schrijft sr, verbolgen, het volgende over „Soc.-dcrnocraten en communisten heb- >cn voor het besluit der Kamer, om op Dinsdag 8 Juni met de behandeling der revoiuïï.wet aan te vangen, de rechter zijde, die de aanneming der Onderwijswet gaarne spoedig ziet geschieden met het oog op het verkrijgen der gelijkstelling gestraft, doch daarmede tevens de open bare onderwijzers gedupeerd. Want niet alleen het bijzonder onderwijs, ook de open bare onderwijzers hebben belang bij een poedige afdoening der Onderwijswet met het oog op de totstandkoming der nieuwe sa- lariëering. Was de behandeling der lager onder wijswet op 4 Juni in de Kamer beëindigd, dan zou de tweede lezing allicht na of tij dens de behandeling der antirevolutiewet hebben kunnen plaats vinden en de Wet naar de Eerste Kamer kunnen zijn door gezonden. Met hun obstructie van 24 Juni hebben sociaal-democraten en commu nisten niets bereikt tegen de anti-revolutie- wet. Alleen iets tegen de lager onderwijswet Zij hebben verzuimd te bedenken, dat de totstandkoming der nieuwe lager onderwijs wet niet enkel van belang is voor het bijzon der onderwijs, maar ook voor de verbetering van de materieele positie der openbare mderwijzers. Dat daaraan klaarblijkelijk niet is gedacht, moeten Wij den vertegen-' woordigers van deze linkerpartijen ernstig kwalijk nemen. Moeten de openbare onderwijzers, die zooveel malen gedupeerd zijn door den strijd der andere politieke partijen, thans en volmaakt onnoodig geschaad worden door de politieke actie van sociaal democraten en communisten EEN VREEMDE MAGISTRAAT. We lezen in de anti-rev. „Rotterdammer" De Rottcrdamsche (Socialistische) wethou der De Zeeuw heeft zijn ongenoegen te ken nen gegeven over de Rotterdamsche ge meentewerklieden. In een publieke rede, op den mislukten rooden Dinsdag heeft hij hun een geduchten uitbrander toegediend. Omdat zij niet trouw hun werk hadden ver richt lief argeloos gemoed zoü dat licht vermoe den. Maar dc vreemde werkelijkheid doet zich hier voor dat een wethouder zijn onderge schikten openlijk berispte omdat zij.... werkten, hun pliclrt deden. Willen zij zich in de wethouderlijke gunst en recommandatie verheugen, dan moeten zij staken, als de machtige S. I). A. P. dit beveelt. Wij twijfelen niet, of in den Raad zal dezen vreemden magistraat verklaring over deze singuliere gedraging gevraagd Worden." Een vreemde magistraat inderdaad, die Socialistische wethouder De Zeeuw. EEN OORDEEL OVER MINISTER DE VISSER. In de „Middenstandsbond" wijdt D. Hans een artikel aan Minister-Dé Visser, waarin wij o. a. lezen „De wet-De Visser zal een monument wor den m de onderwijs-historie van ons vader land. „Met stijgende bewondering hebben we dezen bewindsman tijdens de behandeling gevolgd. Om twee redenen. In de eerste plaats om de wijze, waarop hij de stof be- heerschte. Hij zat er heelemaal „in". Wie- denkt, üat dit vanzelf spreekt voor een mi nister, die z'n eigen wet verdedigt, vergist zich. Maar dr. De Visser behecrschte het in gewikkelde ontwerp volkomen en wist door het labyrinth van artikelen met gesloten oogen den weg. E11 dan de manier, waarop hij zijn werk verdedigde. Vrijwel doorloopend improviseerend, zich nooit vergissend, altijd ad rem en altijd panuu, immer friscli en immer opgewekt, beantwoordde hij de spre kers volledig, zonder eenige aanteckening te raadplegen. Het was knap werk, en We hebben iets dergelijks in de vele jaren, dat we op de pers-tribune van het parlement zitten, zelden of nooit meegemaakt. Wij, journalisten, die van boven af op het gewoel neerzien, hebben den Misnister bewonderd." De schrijver vat zijn oordeel als volg: samen „Een bewindsman van den eersten rang. Een bekwaam man, wiens bekwaamheid geadeld is door karakter, en die deswege de achting heeft ook van zijn tegenstanden." DE NAWEEÉS DER STAKiïSG. Eenige dagen geleden hebben wii meege deeld dat de gemeente-geemploveerden ie Amsterdam, die op S Juni j.l. aan de sta king tegen de jongste strafwet-novelle heb ben deelgenomen, door B. en W. zuilen ge straft worden. Door Burgemeester en. wethouders. D.w.z., volgens de uitlegging van het Han delsblad. dat de meerderheid van het college, weihouder Wibaut is veerden dagen ge leden naar Engeland vertrokken waar hij een maand hoopte te blijven tot hei snaf- len der stakers heeft beslo-en. Wanneer den stakers straf wordt opgelegd de directeuren zullen daarioe. na het me: B. en W. gepleegd overleg, overgaan heb ben de gestraften baioep op het Scheidsge recht. Als dit bii de straf blijft, hebben de delin- cjuen.en wederom beroep op het co.lege van B. en W., dat in hoogsie ressort de straf handhaaft, of amnestie verleend. Dit laatste is reeds gebeuid voor de sta kers van 26 Augustus. Volgens onze jongste informaties ziin B. en W. niet voornemens de spons ook over het voorgevallene van 8 Juni te halen indien hun de eindbeslissing wondt gelaten. Het duurt zeker nog eenige maanden al vorens de eventueele straf aan het eindoor deel van hei college kan worden onderwor pen. De heer Wibaut is dan terug, doch zal, zooals bet er thans voorstaat, de meerderheid in hei college die voor de bestraffing is, niet in een minderheid kunnen omzetten. Dat de heer Wibaut echter tegen de be straffing zal ziin is zeker: de staking is mede een gevolg van een besluit van de S. D. A. P. Het manifest van de S. D. A. P., dat tot de staking opwekte, droeg de hand- teekeniiïg van den heer Wibaut. IN TE SN ELECTRICITEIT-TEN TOON- STELLING. Dit Leeuwarden wordt bericht, dat de verschillende commissies met de voorberei dende werkzaamheden s oor de van 14 Augustus tot 15 September a.s. aldaar te houden internationale eleetriciteitstentoon- stelling, gereed züu. De inzendingen over treffen de verwachtingen. De voornaamste industrieelen op elec- trisch gebied nemen aan de tentoonstelling deel, terwiil het bestuur tevens een gebouw zal inrichten voor inzendingen op elk ge bied. De bouw zal eerstdaags beginnen. UITVOER VAN BROOD. Het Tweede Kamerlid, de heer Henri G. M. Hermans, heeft aan den minister van L., N. en H. gevraagd of het Z.Exc. bekend ia, dat uit onze grensplaatsen dagelijks groote hoeveelheden brood worden uitgevoerd naar Duitsehland. Is, vraagt de heer Hermans de minister bereid dezen uitvoer, alsmede den uitvoer van meel, in het belang van onze eigen broodvoorziening, te verbieden? DE BELASTIN G ON X W EHP EN Naar aanleiding van het bericht dat de Minister van Financiën overweegt iu hoe ver het wetsontwerp betreffende wijziging van de gemeentewet en de wet op de in komstenbelasting alsnog zou kunnen wor den gewüzigd, heeft het dagelijksck bestuur van bet Verbond van Nederlandsehe Fabri- kantenvereenigingen in een adres dien Mi nister te kennen gegeven, dat bü die ver- eenigingen zeer grondige bezwaren bestaan tegen een speciaal onderdeel van het be doelde ontwerp, n.l. dat, hetwelk de moge lijkheid opent, dat de gemeenten een zake- lü'ke industriebelasting in het leven roepen. Verzocht wordt de industriebelasting uit het ontwerp te nemen. PROF. DR. R. LIGTENBERG O. F. 31. De zeereerw. hooggel. pater prof. dr. R- Ligtenberg, benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis der kerkelijke kunst aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, zal op Vrijdag den 25en Juni te 2 uur in het groot-audito rium der Universiteit ziin ambt aanvaarden met het houden eener redevoering in de Ne derlandsehe taal. WAAROM HET AMSTERDAMSCHE COMMUNISTISCH SECRETARIAAT ONTBODEN WERD. Dat wordt uit Berlijn aan de „N. R. Cf." geseind: In eeu briei uit Moskou van 3 de zer schrijft de secretaris van de Communis tische Internationale, dat de bewering van 't Nederlandsehe blad „Het Volk", als zouden financieele onregelmatigheden aanleiding tot dezen maauegel hebben gegeven, uit de lucht gegrepen is. Het bureau werd opgehe ven. omdat het een sectarische politiek voer de. die in tegenstelling was met de politiek van het Uitvoerend Comité ai de Commu nistische Internationale. Het Amslerdamsche bureau had in Mei een verklaiing gedaan, waaruit bleek, dat het de Duhsche communisten Wolffheim en Laufenberg in de fjpoinmunisMsche rijen duidde, hoewel deze beiden tegen-ievolution- naire en nationalistischs manifesten in naam van hun organisaties hadden openbaar ge maakt. Dit feit bewees, dat het Amsterdam, sch bureau niet in Siaat was de taak te ver vullen, die men het had opgedragen. Toen het bureau in Mei circulaires vertond. was het reeds door Moskou ombonden, zonder dat 'dit bet echter scheen te weten. Het Arn. sterdamsch bureau heeft dus geen recht meer in naam van de communistische Inter nationale op te ireden. DE NAWKEjN LES STAKING. De „Haagsche Ct." meldt, dat een 25- tal losse werklieden, werkzaam bij de aideedng Openbare .Werken der gemeente Den liaag, wagens verbreicing hunner ar beidsovereenkomst, (door dee.neming aan de demonstratieve staking van Dinsdag j.l.) zijn ontslagen. Van de vaste werklieden hadden bij Openb. Werken enke.en verlof of wettig verzuim gevraagd, doch ten aanzien van hen is geen veroreking van overeenkomst geschied of vastgesteld kunnen worden. Bij de overige bedrijven kwam in 't ge heel geen verzuim voor. In dc- Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer, is het A-uti-revolutie-ont- werp aangenomen met 52 stegen 4 stemmen, die van de heeren L. Hermans (S. D. A. P.) Marchant en Teenstra (V. D.) en v. d. Laai (Ch. S. P.). DUITSCHE SCHEPEN IN NEDERLAND. Uit Brussel wordt aan de „Maasb." ge- sein, dat de Belgische Senaat een motie heeft aangenomen van den senator Lejeune, waarin er op aangedrongen wordt, dat de Duitsche schepen bij den aanvang van den oorlog door het Belgisea prïisbof tot goeden prfis verklaard en waarvan er op het ©ogen blik nog 33 door Nederland of geallieerden geëxploiteerd worden, onmiddellijk gullen torugggeven worden. De minister van Buitenlandsohe Zaken sloot zich bii deze motie aan. VERPLAATSING VAN CONDUCTEURS EN ASSS. ENTEN. Door de postadministratie is bepaald, dat verzoeken van conducteurs en assi stenten om verplaatsing, ingediend bi; neD een termijn van 3 jaren, waarin de be trokken ambtenaar op zijn standplaats is werkzaam geweest en gedaan op grond van den gezondheidstoestand van den ambtenaar óf van een der leden van diens gezin, voor laan alleen in overweging zul len worden genomen, na overlegging van een attest van eert door de administratie aangewezen geneesheer. De kosten van het ingastelde genees kundig onderzoek, waarbij overleg zal worden gepleegd met den behandelenden geneesheer, zu len voor rekening van de administratie komen, indien de aangewe zen dokter tot verplaatsing adviseert. In het tegenovergestelde geval zullen de kos tten ten laste van den betrokken ambte naren. worden gebracht. TWEEÜE KAË5E8. Vergadering van 16 Juni. De Anti -Re vo 1 u tóe wet. De heer DUYMAER VAN TWIST A. R. vraagt verlof tot een interpellatie over het tijdstip van indiening der militare pensioenwetten. De heer KOLTHEK S. P. vraagt ver lof tot een interpellatie over d® uitslui ting inde bouwbedrijven. Op deze verzoeken zal morgen worden beslist. De heer BEUMER A. R. acht het amen- dement-Dresselhuys om niet strafbaar te steilen de voorbereiding van een staat kundige verandering jn den algemeenen zin overbodig,, daar het verlangde z.i. reeds in het artikel ligt opgesloten. Wil men het amendement, dan dient de re dactie verbeterd te worden. Spr. dient daartoe een sub-amendement in. De heen TROICLSTiiA (S.D.A.P.) noemt het amendement een illusoir wijzigings voorstel waar men niets aan heeft De heer VAN RAVESTEIJN (O. P.) betoogt dat .we, reeds onder het regime van den politiestaat, inplaais van dat van den rechtstaat leven. De heeren REYMIiR, VAN SASSE v. IJSSELT en VAN SCHAIK (R. K.) achten 't amendement overbodig, daar het re- geeringsartikel niet gericht is tegen de voorbereiding van een staatkundige ver andering in algemeenen zin. MINISTER HEEMSKERK is hetzelfde gevoelen toegedaan, wil men het amende ment toch, dan is de redactie van den heer Bruiner beter. De heer DEiLSSELHUYS (V. L.) zal gaarne voor het amendement-Beumer stemmen, als dit het eerst in stemming komt. De MINISTER neemt het amendement- Beumer over, waarna de heer DE1LSSEL- HLYS zijn amendement intrekt. Artikel 4 .wordt aangenomen met 55 tegen 23 stemmen. De heer MARCHANT V. D. ontwikkelt bezwaren legen art. 5. dat strafbaar stelt „verstandhouding met het bunenland met re- volutionnaire oogmerken." De heer KLEEREKOPER S. D. A. P. ziet in het artikel een aanslag op de inter nationale arbeidersorganisatie. E>e heer VAN RAVESTEIJN betoogt dat het artikel is voorgesteld op instigatie van de pers hier te lande en van het buiienlandsche groot-kapitaal. Minister HEEMSKERK houdt de Kamer voor, dat de vakvereenigingen alleen worden getroffen als zij langs onwetiigen weg wil len optreden en dus de geopperde bezwaren zeer overdreven zün. Het artikel wordt aangenomen met 53 te gen 11 stemmen. De heer DRESSELHUIJS licht zijn amen dement toe om in het artikel dat gericht is legen het opruien tot gewelddadig optreden tegen de openbare orde, de woorden „open bare orde" te vervangen door „wettig gezag" De heer KLEEREKOPER meent dat het voorgestelde artikel aanleiding zal geven tot willekeur ten aanzien van de vrije meenings- uiting. 1 De MINISTER neemt het amendement- Dresselhuijs over nadat ..wettig gezag" is veranderd in „openbaar gezag". De heer BEUMER trekt ziin amendement in. Artikel 6 wordt aangenomen met 52 te gen 7 stemmen.. Het wetsontwerp wordt aan genomen met 52 tegen 4 stemmen. DE STAKING TE ZAANDAM. In zake de staking aan de Ned. Meubel en Houlwarenfabriek, naar aanleiding van het ontslag van een bestuurslid van de afdeeühg Zaanstreek van den Algemeenen Bond van Meubelmakers, die, niettegen staande hem verlof was geweigerd, als afgevaardigde het congres te Utrecht had bijgewoond, hebben thans ook de katho lieke en christelijke arbeiders van be doelde fabriek hun houding bepaald. Zij besloten, vooraf nog een schrijven tot den directeur te richten, met het verzoek, het ontslag in te trekken, doch dan, indien daaraan geen gevolg wordt gegeven, Maandag eveneens het werk neer te leg gen. Tegenover de modernen, die reeds in staking zijn gegaan, hebben zij echter de voorwaarde gesteld, dat tot Maandag aan de clmstelijke en katholieke arbei ders niets jn den weg mag worden ge legd. ZWARE BRAND TE ROTTERDAM- Dinsdagavond ontstond een groote brand op de werf van de N. V. Burgerhouts Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotter dam. Daar staat een nieuw vrachtschip, de Maasdijk, op de helling en er werd nog druk gewerkt jn den avond. Omstreeks 9 uur is een gloeiende kop van een nagel, die afgehakt werd van eén der platen aan het voorschip, in Licht brandbare stoffen onder het schip terecht gekomen. Dit brandbare goedje vatte vLam. De werklieden poogden het vuur le dooven, doch dit lukte niet en in een ommezien stond nu de helling onder het voorschip in brand. De brand liet zich ernstig aan zien en bedreigde de omliggende werk plaatsen. Met vereende krachten slaagde men er evenwel in de zijstukken van de helling om te halen, op deze wijze uitbreiding van den brand voorkomend. Dank zij dit optreden kon een groot deel van de hel ding behouden worden. Met een groot aantal waterstralen werd het vuur bestreden en de omgeving be schermd. De schade aan het voorschjp van de Maasdijk, dat bijna afgewerkt was en over 14 dagen zou af loepen, js noga] belangrijk. Aan de buitenzijde van de be lendende gebouwen, een nagelloods, ke telmakerij, bankwerkerjj en andere werk plaatsen, is brandschade toegebracht. AFSCHUWELIJKE MOORD TE BARGBR-CÜMPASCUM. In den nacht van Zondag op Maandag is te Barger-Compascum (Drente) een af schuwelijke moord gepleegd. Ia een stille kroeg bevonden zich eenige personen, waaronder de 30-jarige Albert Emming. Deze kreeg twist met eenige andere per sonen. Twee hunner de 25-jarige A. R. en de 25-jarige D. M. begaven zich naar een andere kroeg waar met den 27-jarigen Joh. R., bijgenaamd „de duivel van Com- pas," werd afgesproken wraak op Em ming te nemen. Met een klompenboor en een schop gewapend werden E. en anderen opgewacht. Bij den strijd die toen ont stond, werd E. zoo mishandeld, dat hij terstond overleed. Na lang zoeken vond men het lijk drijvende in het kanaal. Vermoedelijk hebben de daders het slacht offer in het kanaal geworpen. Het onder zoek zal uitmaken of E. nog leefde of al gestorven was, toen hij. te water. ,wer,d geworpen. De justitie uit Assen heeft ter plaats®, een onderzoek ingesteld. De verdachten.' zijn zwaar geboeid naar Assen getrans-v porteerd. VAN .WATERTOREN TiR' fjTEBREN- WACHT. 1' Direct nadat bekend werd, dat de dienst van Publieke Wei-ken te AmsterJ dam voornemens was den bekenden wa tertoren aan den Amstel te sloopen, gin gen ér stemmen op 0:11 aan den toren een andere bestemming te geven. Het ge meentebestuur heeft nu een plan in voor bereiding om den toren, na verbouwing, dienstbaar te maken aan 't universiteits onderwijs. De benedenvertrekken zullen tot stu dielokalen worden ingericht, het geheel zal onder leiding komen van dr. A. Pan- nekoek, lector in de astronomie aan de gemeentelijke universiteit. Het bovenste deel wordt tot een kleine sterrenwacht verbouwd. Voor zoover de belangen van bet onderwijs dit toelaten, zal de ster renwacht ten gebruike gegeven worden aan den Amsterd. Weer- en Sterrenkun digen Kring, afdeeling der Ned. Veree- niging voor Weer- en Sterrenkunde. AL WEER EEN DOODELJJK MOTOR ONGEVAL. De heer Strijbos, rij ieihaadelaar le As ten, reed Zondagavond bij Someren in volle vaart met oen „Harley Davidson," tegen een vrachtauto aan. De achterop- zittende person N v.ot bij'ijds van den motor springen. Ernstig gewond weru S. opgenomen en na een eerste verband per auto naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar Dr. van de Loo direct na aankomst van het slachtoffer aanwezig was. Deze had he vige verwondingen aan het onderlijf be komen en is Maandagnacht aan de ge volgen overleden. De overledene was gehuwd en laat eeno weduwe na met 4 kinderen. ONTPLOFBARE STOFFEN. Eenige dagen geleden vischten eenige jongens uit de Kolk te Rotterdam daar een soort van plat schoensméerdoosje op, dat was dichtgesoldeerd. Zij legden het op de rails van de tram, waardoor een slag ontstond als een kanonschot. He* doosje bevatte dus een ontplofbare stof. Toen het water lager werd kon men tegen een van de spoorwegpijlers minstens 25 van die doosjes zien liggen. Hoe zij daar kwamen begreep niemand. De jongens "wa ren er spoedig bij en de rest liet de po litie opvisschen. Sedert hoorde men er niets meer van. Maandagochtend visehte pen jongen uit den Oostkant bij Delftshaven een kist op, welke gevuld bleek met ontplofbare stof fen. Zij werd op het politiebureau in de Voorhout gedeponeerd. Of beide vondsten met eikander in ver'., band staan en of aan eenig opzet, van welken aard dan ook, gedacht moet .wor den, is nog niet uitgemaakt. Dinsdagavond geraakte op het Jaag pad nabii Delft een motorrijwiel in bran4 waarop een heer en een dame waren geze ten. De dame liet zioh vallen en toekwam eenige ontvellingen, de bestuurder eenige brandwonden. De motorfiets moest ia de Haagvaart worden gereden om het vuur te blusschen. ONZE LANDBOUW TEN VOORBEELD GESTELD. "Wij lezen in de „Zw. Crt.": In hedi' Fransche tijdschrift „Foi et Vie" komt een artikel voor van Emile Doumergue:- waarin hij de Fransche landbouwers aan raadt een voorbeeld te nemen aan do Hollandsche en hen op verschillende din gen wijst, .die men in Frankrijk nog niet schijnt te kennen; het rundveestamboek, waarover hij jn 't bijzonder opgetogen is, de administratie, die een goede boer er op na houdt, betreffende de bemesting en de opbrengst van zijn Land en verschillen de inrichtingen jn de veestallen, dis Hh bedrijf verge makke jjkon pn verbeteren,"' Vooral een automatische drinkbak heeft, hem getroffen. DE TERUGREED DER ENGELSCHE - KRIJGSGEVANGENEN. LONDEN, 16 Juni. Dr. Nansen heeft den Raad voor den Volkenbond een be langrijk rapport aangeboden, houdende den uitslag van zün onderzoekingen het vraagstuk van den terugkeer der krijgs gevangenen betreffende. Hij geeft daarin als zijn meening te kennen, dat in heit gebied van het voormalige Russisch© Rijk Het minder dan een kwart millioen krijgsgevangenen zijn en dat het aantal Russische en andere krijgsgevangenen in Duitsehland en andere landen van Europa even groot is. De uitwisseling deT krijgsgevangenen vond plaats door Narva, terwijl Bjokke, en andere havens eveneens voor dit doel zullen wosden gebruikt. Een motie werd aangenomen, waarin den regeering*en van Estland en Finland; dank wordt gebracht voor den van haan bij de repatrieering der krijgsgevang-enert1 ontvangen steun. UIT DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 16 Juni. De minister van oor log heeft ia de commissie voor legerzaken' verklaard, dat het met het oog op dep- nog niet voldoende bevestigden buiten», landsehen toestand, onmogelijk is than# eon diensttijd van minder dan twee jaai^ ia overweging te nemen. De Kamer heeft mot 500 tegen 72 st. hei gekeele wetsontwerp betreffende de invoke ring van nieuwe belastingen aangciw^ men,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2