i. enz. •fabriek. E.-1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOL» AND Alkmaar, Ene. oquette er, Iran, DEN KELDER No. 142 Dinsdag 22 Juni 1920 1G V. Gasthuis Beukenplein s tot een id genot; geld en isf. JEN 5 pCt. LALKADE 44, Alkmaar ',R Az., Kassier. (KOUDHEID, INFLUENZA, Door Centraal Europa Wat de Pers zegt heelemaal niet tegen ben gods dienst. BUITENLAND De Diusehe kabinetscrisis opgelost. pet bemalen var ie windmolen, van 2 en 5 P.K. cte kap, 2 LAND- voor Boot en [F. ue Jaargang ember 1904. ïzorgd. Laat ;ma of andere roemde komst is voor a, f 1.90van 6.—. Eischt L. I. AKKER, voor nieuwe en 2o uche, gobelin en mo- modellen. Salon en meubels o.a.Thee- alon- en Huiskamer- n Schilderijen. Oud- Ie modellen, Schoor- elen, Schrijfbureaus. Vloerkleeden en ver en spotkoopjes, tot 1 uur geopend. DIETEN, afwerking, richten aan R, VAN dasstraat75, Arnhem W0©s® Abonnementsprijs! Per kwartaal t f 2,—, franco per post f 2.50j Met Geillnstreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Verschijnt d agIj k s Bureaus HOF 6, ALKMAAR. - Telefcons r1o1üI™3S 43s' Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f Reclames per regel I 0.75Rubriek „Vraag en a&> j bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan* allo Ebcrsné'o wtorcG cp eenvrpsg grafts een polis verstrekt, welke hert verzekert tegen ongevallen f®l een bedrag van SSOO,1 400, <200,—, f300, t @0, S3S, f!S. on Ml, - cn -.„LJ- "u BRIEVEN UIT DUITSCHLAND. III Om de ondervinding I Van Munchen via Frank fort naar het Noorden. Wil men met gezag over toestanden in den vreem de kunnen oordeelen en schrijven dan moet men die toestanden zoo'n beetje maar liefst zoo Intens mogelijk, mede-beleven, dan moet men ondervinden Om met gezag over Oostenrijksche, Hongaarsche on Duitsche toestanden te kunnen oordeelen en schrijven zijn wij door Centraal Europa op reis ge gaan. Om de ondervinding dus 1 Vóór wij onze reis aanvingen, hadden wij reeds veel ongelooflijks en phantastisch hooren vertellen over de onveiligheid, over de rooveren dief-ach- tiglieid in het huidige Duitschland, zóó, dat we om maar eens een voorbeeld te noemen nooit onze schoenen voor onze logeerkamer deur zetten, wanneer we in een hotel overnachtten Nu zou't een journalistieke tegenvaller geweest zijn, wanneer we van die kenmerkende toestanden in Centraal-Europa niets ondervonden hadden. Dan hadden we dêérover immers niet met „ge zag" kunnen schrijven 1 En dat zou jammer geweest zijn, want de onvei ligheid in Duitschland is tot op zekere hoogte een graadmeter voor de schaarschte aan levens- er. gebruiksmiddelen, voör de duurte, voor den alge- meenen nood. Tot op zekere hoogte, niet absoluutde oor log immers heeft een geweldig groot deel van hel Duitsche volk jammerlijk gedemoraliseerd, gedege nereerd, en wie zich vroeger nog wel eens beden ken zou, alvorens hij een sigaar gapte, die gapt nu met niet den minsten schroom en met het groot ste „gemak" een stel kleeren uit de kast van een hotel-logeerkamer, terwijl de eigenaar van het stel kleeren in de onmiddellijke nabijheid te slapen ligt. De gap-manie komt derhalve niet alleen voort uit nood, doch tevens uit demoralisatie, uit degene ratie. Wij zijn journalistiek zoo „gelukkig geweest, ook het een en ander van de hedendaagsche onvei ligheid in Duitschland te ondervinden. En nu praten wij er niet van, dat men ons hier en daar in een winkel, zonder dat wij 't zoo gauw bemerkten, afzette,nóch ook, dat wij op een ge geven oogenblik tot de ontdekking kwamen, dat men ons in verschillende hotels successievelijk al onze Hollandsche sigaren gestolen had 't Was op een mooien, vroegen morgen, dat wij ons per hotel-auto met onze drie koffers naar het station te München spoedden om aldaar nog een uur vóór den vertrektijd v A den trein naar Frank fort te arriveeren en zoodoende vrijwel zeker ervan te zijn, dat wij ons een zitplaatsje zouden kunnen bemachtigen. Alles liep naar wensoh we vonden een nog geheel onbezetten coupé en lieten onze drie koffers boven de door ons uitgekozen zitplaats door een „Gepacktrager" in het bagage-net piaatsen. We waren erop gedresseerd, dat we aan stations en in treinen met bagage voorzichtig moesten wezen, oppassen voor oieven, en terwijl we in den coupé wat omwandelden, verloren we onze bagage hoe kinderachtig, hoe onnoozel eigenlijlt 1 -we waren toch alléén geen oogenbiut uit het oog. Daar kwam dë kranten-verkooper zich voor het venster van onzen coupé posteeren; jal eemge kranten moesten we toch even koopen en we morrelden aan het venster om het omlaag gescho ven te krijgen. 't Was echter eenDuitsche v/agon, een crisis-wagon 1 Het (natuurlijk-kapotte) venster liet zioh niet verwrikken,en we móesten, wilden wij eenige kranten bemachtigen, wel een omloopje zij het dan ook van niet meer dan vier of vijf secon den- maken. We maakten het omloopje, en posteerden ons, al kranten koopend, zóó, aat we onze koffers door het venster van buiten geregeld honden gadeslaan. We kochten wat kranten, telkens kinaerachtig- angstvaliig naar onze koffers omziende,betaal den, wipten, de v/agon-treepiank weer op, snelden onzen coupé weer Dinnen en vonden.,, één van onze koffers gestolen 1 1 Juist de meest kostbare We konden het natuurlijk eerst niet gelóóven, ws dachten aan een vergissing, aan een grapje, en we speurden naar onzen verdwenen koiier in de malste hoekjes van den coupé,kortom,we deden mal, net zoo rnal als ieder ander in onze situatie pleegt te doen,maar spoedig móesten wij toch wel tot de ontdekking komen, dat 't bloedige ernst was. Nadat een vertrouwbaar medereiziger de wacht over onze nog overige koffers welwillend op zioh had genomen doorzochten wij, héél den D. trein 'Joorloopend, alle compartimenten, om ons na natuurlijk tevergeefs gezocht te hebben te wenden tot den perronchef Hij zou z'n best doen, om ons den koffer terug te bezorgen,.... kon echter niets beloven...., er kwam welhaast nooit iets terecht 1 We kiampten een conducteur aan, die den trein- conir óleerend- langs liep „Zeg, afs je misschien een koffer, zoo en zoo, zie: liggen hier of daar onder of naast den trein, dan is ie van mij, dan is ie van mij". ,,'n Koffer van u gestolen Hoe kunt u ook zoo onvoorzichtig zijn 1" „Onvoorzichtig 17 1 7 En ik stond er met m'n neus bij 1 ik hield 'm geregeld in 't oog 1" „Als u zich in Duitschland iets niet af wil laten gappen, dan moet u er op gaan zitten 111" 7 7 7 7 1 1 1 I Ja, ziet u, dat wisten we niet, We dachten, dat we onze oogen genoeg vertrou wen kondjn De conducteur was dóórgelocpen kwam echter nog ^.ven terug „óch en als u er op gaat zitten dan.gappen ie 't nóg „Neem me niet kwalijk,maar dan valt er ook niets tegen te doen 1" „Kan u wel gelijk in hebben 1" Toen de trein vertrokken was, hebben wij ge ducht spijt gevoeld over ons verlies,doch, dat we „onzoorzichtig" geweest waren,néén.dat wou er bij ons niet in, dat hebben we niet kunnen begrij pen In den vooravond aan het einde van den zoo noodlottig aangevangen dag, arriveerden wij in Frankfort, de stad, die van wege de Fransche bezetting den laatsten tijd zooveel van zich had doen spreken. We waren, er op gespitst, de Fransohen eens in actie te zien te midden van liun gezworen vijanden 1 inderdaad want hoe mild in Duitschland ook de stemming geworden is ten opzicht van Amerikanen, Engelschen, Italianen, enz. de Fransohen hebben zich in Duitschland na den oorlog nog steeds érger gehaat gemaakt. Tijdens de bezetting kregen 1200 kinderen en ouderen te Frankfort van de Fransohen nu en dan een maaltijd~ doch 't was met weerzin, dat men de spijzen gebruikte, hoè zeer de honger ook kwelde ,.Op die manier denken ze zeker de sympathie als heerschers te winnen werd er minachtend ge zegd. Wij behoefden op de eerste kennismaking niet iang te wachten zoodra stopte onze trein niet een vóór station van Frankfort of een Fransch officier en een Fransch soldaat sprongen op den trein om stuk voor stuk de passen der reizigers na te zien ;- wee, wie geen pas had 1 De Fransohen konden echter zóó streng en zóó secuur niet optreden, of ze werden nog wel in het ootje genomeneen Duitsche dame, die eenige stations vóór Frankfort ingestapt was en de voor Frankfortonontbeerlijke pas miste,wist zich in een zeker oord zóó lang schuil te houden, tot de Fran sche officier met een napoleontisch heerschersge- oaar den machinist beduid had, dat de trein kon dóórrijden 1 V/e besloten in Frankfort te overnachten. Dat was in die dagen echter gemakkelijker ge zégd dan gedéün vanwege de jaarbeurs was er geen hotel, geen kamer te krijgen, Frankfort zat volgepropt, al was de jaarbeurs ditmaal ook nie t zoo druk bezocht als het vorig jaar, toen men om gedurende den nacht ergens binnenshuis op een stoel te mogen zitten met alle pleizier 60 mark betaalde 1 i oèn hebben we geprofiteerd van het feit, dat onze Kerk..katholiek, over alle landen verspreid en geiijlc is V/e beiden aar. de eerste de beste pastorie en maakten ons bekend aan twee heeren kapelaans, die wij daar bijéén vonden, 't duurde niet lang of we zaten genoegelijk te praten, en wat, meer zegt, na eenige telephonische onderhandeling be zorgde men ons een nette slaapgelegenheid bij eqn der bevriende parochianen. Ook in Frankfort kregen wij treurige staaltjes van den nood te hooren in hun priesterleven der laatste jaren hadden de eerwaarde kapelaans vele kinderen in meerdere familie's, ook in midden stands iamilie's van honger en van zwakte letter lijk zien omkomen men beleefde momenten, dat men voor een klein stukje brood graag een hee- le mark betaald had om den honger van dergelii- lijke arme wezentjes te stillen Toen v/ij des avonds door Frankfort wandelden- op iedere twee Frankforters telkens welhaast drie Fransche soldaten in paars-blauvv uniform en met slappe muts o, drie officieren, dandyend met fijne stokjes, de neus in de lucht, de monocle in het o°g, passeerend hebben wij in de ellende van Frankfort baast niet kunnen gelooven Frankfort scheen uiterlijk van de oorlogstoestanden weinig of niets geleden te hebben alles (zelfs de tram 1) zag er keurig verzorgd uit; de stad was in volle glorie, rijkelijk electrisch licht spreidde zich over de monumentaal -- sc'noonc pleinen, tegen de waarlijk goed onderhouden gevels der met heer lijk beeldhouwwerk pralende huis-paleizen, en feest en vreugde scheen te heerschen overal vroolijk althans klomcen allerwegen in de restau rants de strijkjes, zóó, dat wij r en muziek-loos plekje konden vinden orn rustig een artikel te schrijven. Groote, breede banieren, dwars over do straten gespannen en aangebracht op zuilen cn monu menten v/aarop in groote bloedroods letters de noodkreet„Rettet Lnsere Kinder dit allecrr herinnerde aan den Duitschen nood. Den volgenden morgen echter, toen men ons in de welhaast deftige familie, waar wij logeerden, als ontbijt niets anders kon vóórzei ten, dan 'n kop onsmakelijke „Ersatz." koffie zonder melk, een stmeje hard, zuur, vies brood en als boterwat groene-zeep-achtige marmelade,toen was 't ons veer treffend duidelijk, dat ook Frankfort ligt. n het hongerende Duitschland. Een van tie populairste kopstukken in de S. D. A. P. is de Joodscbe demagoog Kleerekooper, de man die dagelijks de lezers van „Het Volk" verheugt met zijn „Oproerige Krabbels". „Wilt gij dezen man zoowel als broeder Duys gelooven, dan wordt hij verteera door eerbied yoor al wat religie is. en het Christendom in het bijzonder, schrijft de „Maasb.": „Maar van de honderd Krabbels die hij in „Het Volk" schrijft, druipen er negen- en negentig van spot en hoon met de heiligste gevoelens van. het jOhris-telijk deel van het volk. Hij, die er groeit op gaat zich litterair gevormd te hebben op deen Jcodschen aartsspotter Heiurich Heine. In dezelfde .week der obstructie, dat Duys .in de Kamer een man als dr. No- lens hoonenri feliciteerde met de heilig verklaring van Jeanne d'Arc, deed jgleerekooper, het in «Het Volk" nog Int], Krassin. de veel besproken agent der Russische Regeering te Londen. eens op de volgende oorspronkelijke wij ze over: „Neen, wij mogen geen kwaad spre ken van onze Katholieke iandgenooten. De ijver, waarmede zij werken aan ons aller redding .uit de verschrikkingen der hiernamaalsche, zeer langdurige ere matie, verdient waardeering. „En als ik bedenk, hoe de Maagd van Orleans thans door de Kerk is heilig verklaard, vijf eeuwen nadat zij door hare Katholieke vereerders in levende lijve verbrand werd (zondal het vage vuur haar mogelijk nog 'n.betrekkelijke afkoeling bracht) dan verlevendigt zich zelfs de hoop, dat cok li els .ra in No vember 2418 de canonisatie erlangen en als een andere St. Pieter van de doo- dea herrijzen ;.a jVVaarntodj ik tevens gezegd wil heboen, dat ook voor hem reeds tha s de houtmijt, welke de voor hof blijkt ter heiligverklaring, temet moet worden ontstoken." Toen Duys zijn historische nonsens over Jeanne d'Arc in de Kamfer luchtte, werd hij zelfs door den liberalen! hoofdredacteur van „Het Vaderland" daarop (terecht gewezen Het doet er niet toe, oen paar dagen later komt de Jood Klec-rekoper in „Het Volk" met hetzelfde oneerlijke grapje .ut. En nu zijn het juist deze twee sociaal-de mocratisehe hoeren, die te hooi en te gias aan de Roomsche arbeiders getuigen, dat zij verteerd worden van eenheid voor al wat re ligie is. en dat zij liee.emaal niet tegen den godsdienst zijn. Integendeel zij achten het van het grootste belang om de Katholieke en Ghrisielijke arbeiders naar zich toe te trekken en daareni passen zij braaf op om hen niet door anti-christelijke beginselen van zich af te sloolen. O, zij zijn heelemaal niet tegen den gods dienst. brave Katholieke arbeiders. ONDER BONDGENOOTEN. Gisteren is to Boulogne, de vergade ring begonnen, waarop vertegenwoordi gers van alle geallieerde landen tegen woordig waren, die ook aan d'e conferen tie van Spa zullen deelnemen. liet geldt een bespreking vooraf, om tegenover Duitschland tot een g-eiijk-ge- zinde houdisg te komen. Vooraf echter Nebben Millerand en Lloyd George plotseling' besloten om j.l. Zondag nogmaals te Hythe samen te ko men en de gedragslijn van Frankrijk en Engeland reeds te bepalen, vóórdat de overige bondgenooten samen komen. Op die geheimzinnige bijeenkomst ach ter de heuvelen van Hythe is alleen de Grieksche leider Venizedos toegelaten. Omtrent de samenspreking tusschen Lloyd George en Millerand lekte, het vol gende uit: Een communiqué over de conferentie te Hythe behelst het volgende: De Fran sche regeering heeft zich vereenigd met de opvatting van de Engelsehe regeering dat het tempo waarin de Duitsche re geering de bepalingen van het tractaat van Versailles nopens de ontwapening uitvoerd hoogst onbevredigend is. De twe regeeringen zijn daarom overeengekomen aan de conferentie der geallieerden te. Boulogne aan te hevelen, dat hun mili taire raadslieden last zullen ontvangen, zich onmiddellijk te verstaan over de be spoediging van de uitvoering van de be palingen van het vredes tractaat, die de Duitsche wapening zoowel in manschap pen als materieel betreffen. In de Eeho de Paris schrijft Hutin, na gewaagd te hebben van het optimisme, dat Millerand bij zijn vertrek aan den dag legde, dat de conferentie te Hythe ook ten doel heeft zekere finaaeieele vraagstukken te regelen, waarbij alleen Engeland en Frankrijk belang hebben. Het is deze kwestie: tijdens den oorlog hebben Engeland en Frankrijk tegenover de Vereenigde Staten een schuld op zich genomen, waarvan Frankrijk's aandeel 12 milliard is. Het zou er au om te doen zijn, het beginsel vast te stellen dat En geland erin zou toestemmen op do stor tingen te wachten, die Duitschland aan Frankrijk zal doen, om weer in het be zit te komen van het bedrag van zijn ei gen vordering op Frankrijk. Wat de Duitsche schuld betreft, die te Boulogne ter sprake komt, zegt de Ma- tin, dat de Fransche en Engelsehe des kundigen een stelsel in elkaar hebben ge zet betreffende de. uitvoering van de fi nancieele bepalingen van bet tractaat waarvan de groote lijnen deze zijn: De geallieerde schuldeischers verstaan er zich over van Duitschland een jaarlijk- sche storting te verlangen van ten min ste 5 milliard gouden marken en geven vervolgens een reeks van groote interna tionale leuningen uit, waarvoor de jaar- liiksehe stortingen van Duitschland als onderpand dienen. Van het bedrag van die leeningen zullen de geallieerden een zeker percentage aan Duitschland af staan, om het aan te moedigen tot arbeid en het te helpen zijn schuld te betalen. De door Duitschland uitgegeven obliga ties krijgen dan een zekere waarde. Bovendien heeft Duitschland er in de eerste plaats belang bij om te werken en zich geen wanbetaler te toonen. Zijn lot is verbonden aan dat van zijn schuldei schers. De 'Tinnes zegt nog, dat de conferentie to Hythe besloten heeft, dat Duitschland de schadevergoeding zal moeten voldoen in den vorm van jaarlijksche stortingen, welke grooter kunnen gemaakt worden volgens zijn betalingsvermogen. Het mi nimum van de jaarlijksehe storting zal drie milliard gouden marken zijn. Volgens, de Temps heeft de gezanten conferentie besloten, dat, indien een le ger van 100.000 man voor Duitschland niet voldoende is om de. binnenlandsche orde te verzekeren, Duitschland zijn toe vlucht zal mogen nemen tot het instellen van districts-politie-troepen. Uit onderstaande berichten volgt voorts wat Venizelos te Hythe heeft bereikt: HET TURKSCHE VREDESVERDRAG. De correspondent van Reuter te Hythe verneemt uit Grieksche bron, dat de con ferentie, na Venizelos, maarschalk Foch en generaal Wilson te hebben gehoord, de militaire maatregelen tot verzekering van de uitvoering van het Turksehe vre desverdrag heeft besproken. Naar verluidt heeft de conferentie de voorstellen van Venizelos aangenomen. Een bataljon infanterie is in allerijl naar Konstantinopel vertrokken. Een kruiser en alle beschikbare torpedojagers gaam ook naar het Oosten. De Daily Telegraph schrijft, dat de ministers te Hythe berichten ontvangen hadden, die volkomen overeenkwamen met de. rapporten van admiraal De Ro beek en zijn mede-hooge-commissarissen te Konstantinopel en kennis hebben ge nomen van de uiteenzetting van den mi litairen toestand door Sir Henry Wilson en Maarschalk Foch die het volkomen eens zijn over den aard van de noodige maatregelen. Beide zijn overtuigd dat het noodzake lijk is den opmarsch van Moestafa Keinal pasja naar de Oostkust van de Zee van Marmora (waar Inrnid ligt) en naar de zee-engten te doen mislukken en de Tur ken zoowel in Europa ais in Klein-Azië duidelijk te maken, dat de Entente-regee ringen niet van plan zijn zich door be dreigingen of daden van geweld van hun stuk te laten brengen. Alle Engelsehe schepen van het eerste en vierde eskader zijn reeds in het oos telijk deel van de MiddèHancteohe Zee, behalve de Centurion en het slagschip Ce res, die bevel hebben gekregen zich ook daarheen te begeven. Blijkbaar wordt de geheele Middellandsche zeevloot in den Levant samengetrokken. DE BIJEENKOMST TE BOULOGNE. (Havas). De bijeenkomst is gisteren om half twaalf begonnen, en is om half twee geëindigd. Het communiqué zegt: De con ferentie. waaraan do gedelegeerden van En geland, Italië, Japan. België en Frankrijk deelgenomen hebben, heeft haar program al dus vastgesteld: finaaeieele kwesties en schadeloosstelling van Duitschland, mili taire kwesties in zake de ontwapening van Duitschland, de Oostersche kwestie, de Russische kwestie. De beraadslagingen des ochtends gingen over de financieel© en de militaire kwesties. De financieel© deskundigen, die belast zijn met het onderzoek van de vroegere ontwer pen, zouden gisteravond aan <Je conferentie een gemeensohappeliiken tekst voorleggen. Foch en Wilson zouden eveneens voor gis terenavond een ontwerp klaar maken voor een nota aan Duitschland in zake de ont wapening zoowel wat betreft de effectieven als het materiaal. De Rijkspresident heeft den president van de Nationale Vergadering, Dr. Febrenbach, benoemd tot rijkskanselier. Deze heeft da benoeming aangenomen. Men verwacht, dat de voorloopige onderhandelingen over het vormen van een ministerie nu wel spoedig tot een resultaat zullen leiden, en dat Febrenbach Donderdag bh het bijeenkomen van den rijksdag net nieuwe kabinet zal kunnen voorstellen. De formule, waarover de 3 partijen Oen* trum. democraten en Duitsche volkspartij, het gisteren eens werden, luidt als vo-lgt: „De eerste- zorg van de regeering is de her opbouw van Duitschland en de regeering wil deze op den grondslag va.n den be- staanden republikeinscben staatsvorm ten, uitvoer brengen. Het zal moeilijk zijm een formule te denken, die meer ruimte voor verschil van opvattingen toelaat. Het kabinet- zal waarscniinlijik bestaan, uit Febrenbach, rijkskanselierKocth. (demo craat) bmnenlandsche zaken; Gessier (democraat) verdediging, dr. Wirth (Cen trum) financiën: Giesberts (Centrum) post en telegraaf; Hermes (Centrum) levensmid delen voorziening. Dit zijn allemaal oude be kenden. De Pruisische minister van sociale werken, Stegerwald. van de Centrumpartij wordt minister van verkeer, terwiil van de Duitsche Volikspartii dr. Heinze de porte feuille van justitie krijgt cn dr. Becker uit Hessen de leiding van het rijksdepartement van de schatkist op zich neemt. Streseman en vou Kardorff wensehen niet in aanmer king te komen. Een minister voor economi sche zaken was gisterenmiddag nog niet gevonden. Geheimraad Simons wordt minister van ubitenlandsche zaken. Simons had eerst ge weigerd. maar heeft zich laten bepraten. Hij: was een van de medewerkers van graaf Brockdorf-Rantaau te Berliin en te Ver sailles. DE BOYCOT IN HONGARIJE. Uit berichten uit Boedapest blijkt, dat Hongarije eveneens gereed en besloten is, krachtige weder vergeldingsmaatregelen tegen Oostenrijk te treffen. Er worden reeds tweehonderd wagons tarwe en tweehonderd! waggons mais uit Jugoslavië en ook een groote hoeveelheid petroleum, die Oosten rijk van Roemenië gekocht heeft, door Hon garije opgehouden. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De staking; van de Marconisten heeft een ernstige wending- genomentoen het pas sagiersschip Belgie van. de White Star en het passagiersschip Haverford van de American Line op het punt waren om naar Amerika te vertrekken, gelastten gemachtigden van de Unie van matrozen en stokers de bemanning aan den wal te komen en het werk te wei geren aan boord van schepen, waar „onder kruipers" het werk der marconisten doen. B;i de gisteren gehouden gemeente raadsverkiezingen te Berliin. bleek weer een sterk aangroeien van de onafhankelijken en ■der burgerlijke partijen. Bij alle partijen was de opikomst gering. Te Teheran is in den nacht van 15 op 16 Juni een Kaukasische samenzwering ont dekt tegen den Sjah en de ministère. Mili taire voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De toestand in de Palts is weder nor maal. De Italiaansche regeering maakt be kend dat het onlangs te Napels van stapel geloop en slagschip Caracciolo, dat reeds a'ls verouderd wordt beschouwd, aan den hoog- sten bieder zal worden verkocht. Drie gegadigden hebben zich al aange meld. Een ervan wil het schip tot transat lantische mailboot inrichten, een ander wil er een vrachtschip van maken. Te Osnabrück is het Zaterdag op ae markt tot verzet tegen de hooge prijzen ge komen. De koopers weigerden de verlangde prijzen te betalen en stelden ten slotte saH lagere prijzen vast. Zoo werd fruit en groen ten in plaats van voor 4 mark voor 50 pf. verkocht, vleesch en boter in plaats van voor 26 voor 12 mark. De verkoopers schikten zich na eenig tegen spartelen in het onvermijdeliike, 's Middags kwam het tusschen de burger. wacht en een menigte die wilde plunderen, tot een Moedige botsing. Een kunsthonigfabrikant te Keulen kocht een partij vijgen voor 300.000 mark. Hij maakte er evenwel geer. honig van. maar ver kocht de partij voor het dubbele bedrag aan een koffiesurrogaatfahriek De rechtbank ver* oordeelde hem tot 3 maanden gevangenis-" straf en 100.000 ank boete en de vijgen wer- den in beslag genomen- De eisch van het O, M. luidde slechts 30.000 M. boete, maar de woekerrechtbank achtte bovengenoemd vonnis meer in overeenstemming tot de overtreding, Te Cranenburg. aan den weg Nijmegen Kleef, is een automobiel, volgeladen met' sigaretten, die men wilde binnensmokkelen!,': door d? douane in beslag gonomea ■rij

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1