BINNENLAND Binneniandsch Nieuws Luchtverkeer Orde en Arbeid De crisis m as Bouwvakken. Gemengd Nieuws Korte Berichten Kunst en Kennis Kerk en Schooi Rechtszaken. Landbouw en Visscherij. EEN ONTHULLING? Op het voetspooi' van ..Het Handelsblad", dat onthullingen deed over communistische geheime vergaderingen hier te lande, welke onthullingen insloegen en het gevaar voor ons land. dat dreigt van communistische woe lingen. aantoonden, komt de „Tribune" met veel vertoon van gewicht, óók met 'n onthul ling aanzetten. Het revolutionnair-socialistisdh dagblad is in 't bezit gekomen van een circulaire der Nat. Landstorm-Commissie afd. „De Meijc- rij" te Eindhoven, gelicht aan de R-K. en Christ. geestelijken in het gebied van het Landstormcorps van dien naam, waarin van hooger hand verzocht wordt, mede te hel pen waken, dat geen enkel onbetrouwbaar element het keurkorps 'binnendringt. De „Tribune" valt op dezen eenvoudigen en natuurlijken oproep aan. alsof het de ont hulling geldt van een ongehoord iets. van een halsmisdaad, en laat er dan op volgen: >,Dat het met de toebereidselen voor den bur geroorlog aan dezen kant ernst is. blijkt uit onderstaande wel heel duidelijk. Eilieve. zoo zeggen we in gemoede: de „Tribune", in dit opzicht eerlijker en oprech ter dan „Het Volk", schrijft voor wie het le zen wil, herhaaldelijk, dat de Communisten daadwerkelijk propaganda voeren voor de omverwerping der maatschappelijke orde; hei spoort in bijna e'k no. daartoe aan. De Nat. Landstorm (heeft tot taak te zor gen, dat diit door d'e Communisten nage streefde doel voorkomen wordt. Dit heeft absoluut niets te maken met liet maken van toebereidselen van „dez enkant" voor den burgeroorlog. Van groot belang is bet echter, dat geen oiivertrouwbare elementen, waaronder de communisten 'behooren. de gelederen van den Landstorm als spionnen b.v. binnensluipen. Dat is 'heel iets anders. Daarom doet het lichte'ijk belachelijk aan, als de .Tribune" den inhoud van bovenbe doelde circulaire als een on.hulling van zwaar gewicht, zijnen lezers tracht aan te smeren en er uit distilleert, dat er van „deze kant" toebereidselen voor den ..burgeroorlog" gemaald worden. Och. of er van Communistischen ..kant" op even onschuldige wijze, toebereidselen voor den burgeroorlog gemaakt werden! ZE HEBBEN ER GENOEG VAN. Te Deventer zon Zondag j.I. een pro test-meeting tegen de Anti-Eevolutie-Wet worden gehouden. Er was een comité van actie opgericht; de werklieden waien met veel bombastische reclame opgeroe pen, en als sprekers zonden optreden de bekende, revolnlionnaire raddraaiers Lansink Jr., voorzitter van het N. A. S. en Spanjer, voorzitter van het P. A. S. De keele vertooning is op een jammer lijke mislukking uitgedraaid. Nauwelijks 200 personen waren opgekomen. De op tocht door de stad leverde een armzalig gezicht op. De voorzitter, het soeialistisc.li raadslid Roebers, constateerde, dat de meeting een fiasco was „door de lande rige houding der revolutionaaire arbei ders". Meer en meer blijkt, dat ook de niet- Katholieke en met-Christelijke werklie den, van al dat opgeschroefd lawaai, hun bekomst hebben. Ze beginnen in te zien, dat het bun leiders alleen maar te doen is, om dooi 't voortdurende agite'eren in troebel wa ter te vissehen. Ea ze bedanken er feestelijk voor, zicli daartoe te laten gebruiken. Van al dat gerei hebben ze meer dan genoeg'! HET CONGRES VAN DEN R. K CENTRA LEM RAAD VA,* BitRUVEN. Het Tweede Congres van den R.-K. Cen- t.ralen Raad van Bedrijven te 'e-IIage, werd voorafgegaan door een H. Mis in de St. Jacobuskerk, die door een aantal con gressisten werd bijgewoond. Te ruim half 11 uur hadden de congres sisten zich vereeuigd in het Gebouw voor Knus, en en Wetenschappen, waar het Congres gehouden worui. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m.de oud-minister van Justitie. Mr. Loeft', do Tweede Kamer.eden Kooien, v. Dijk, Henri Hermans, Dr. Deckers, En gels, het Eerste Kamerlid jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, de burge meester van 's-Lravenkage mr. J. A. N. Patiju, Prof. J. D. J. Aengenent, Prof. v. Aken, de WelEerw. Heer Rector v. Adri- chem, algemeen-pTaeses der Ste Jozefs- Gezellen-Vereenigin.gen, mgr. dr. Poels, de heer G. J. Strnyeken, voorzitter van ue Haarlemsibe Hanze en verschillende buiteniandsche dames en keeren, die de vorige week het Internationaal Congres der Christelijke Vakbeweging hadden bij gewoond. Professor Mr. J. A. Veraart, voorzitter van den R.-K. Centralen Raad vaa Be drijven, hield cie openingsrede, waarin hij er aan herinnerde, dat. kort na 't eer ste congres een polemiek plaats had tus schen de keeren Henri Hermans en Eerd Wierdels over de vraag, of het noodzake lijk zou zijn, dat de organisaties geraad pleegd zouden worden over de bedrijfspo- litiek. De gebeurtenissen hebben den eersten in het gelijk gesteld. De aanvallen zijn ons niet gespaard. Vooral werd ons verweten, dat wij (de consumentenbelangen over het hoofd ge zien hadden. Wij weten, dat geen behoor lijke samenleving te ordenen is, als niet allereerst gedacht wordt aan de pro ducenten. Maar wij ontkennen geenszins dat daarom zou mogen worden aangetast het -consumentenbelang. Wij meeuen een begin te hebben ge maakt met de bescherming van het con sumentenbelang, door de instelling va., een consuiuentenraud. Wij hopen daarbij »p de medewerking van deu Staat. Mr. Veraart deelde mede, dat Minister Ruys heden, en de ministers Aalberse en Honig morgen hot congres zullen bezoe ken. Berichten van verhindering waren ingekomen van den Commissaris der Ko ningin en van den HoogEerw. Heer De ken van Den Haag. Spr. heet vervolgens de vele buitenlan ders welkom, die het congres bezoeken, n.l. uit België, Duitschland en Honga rije, onder wie de heer Huszar, oud-mi- ndster-president van Hongarije. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. „Het is om er niets van te begrijpen, schrijft het „Over. DgbkL" In een zaak van zooveel gewicht als de orichting van een katholieke universiteit en bij den overigens eervollen strijd tusschen enkele plaateen oim haar te 'bezitten, lanceert de „Tijd" daar een bericht, dat door het doorluchtig Episcopaat ever de vestigings plaats zou zijn beslist. De Gelderland", op informatie uitge weest. spreekt het bericht weer tegen. Derwijs kunnen verwarring en vertroebe ling niet uitblijven. Tot zoover bovengenoemd dagblad. Verwarring en vertroebeling, die natuur lijk te betreuren zijn. zouden voorkomen kun nen worden, a's de Katholieke bladen van officiëele zijde in de gelegenheid werden ge- sleld om gelijktijdig berichten van belang, als de vestigingsplaats der Katholieke Uni versiteit, in hun. kolommenii op te nemen. KEN CUIUS.ELI.JKB INTERNATIO NALE van het verkeerswijzen. Naar wij vernemen, hebben ge'ijktijdig met het Internationaal 'Congres in Den Haag do afgevaardigden der buitenland- sche christelijke spoorwegorganisaties daar ter stede een vergadering gehad met liet doel om te komen tot de oprichting van een internationale organisatie van meergenoemde vereenigingen. Behalve het hoofdbestuur van den R- K. Bond „St. Raphaël en den secretaris den lieer J. Eykeiboom, van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel als HoUand-clie delegaties, waren aanwezig de Gewerksehaft Deu scher Ei- senbahner und Staatsbedienstster met 225.000 leden, de Associazione Sindical Ferrovien (Italië) met 15000 leden: Syndi at Prolessionnel des Ohemi :ota de Franco met 7000 leden, Ghristen Sindicat van IJzeren wegen (België) met 7000 le- jden, Christen Social Eisenbahner Un- garns (Hongarije) met 60.000 leden, en Reichsverband der .C'hrisU. Eisenbahner Deulseh-Oosterreichs (Oostenrijk) met 7000 leden, terwijl het' Verband des Christl. Sozialen Verkehrspersonale (Zwitserland), dat 7000 leden telt, kennis had gegeven eveneons tot de nieuwe inter nationale beweging te zullen toetreden. In totaal waren dus 3-19.500 leden (inbe grepen de beide Hollandsche organisaties) vertegenwoordigd. De conferentie, die onder leiding stond van den heer Heilemons, voorzitter van „St. Raphael," besloot in beginsel tct de oprichting van een Christelijke Interna tionale van het Verkeerswezen en droeg de verdere rege'ing voor een vclgend con gres, dat op verzoek der Fransche en Bel gische delegatie jn een neutrale slaat, n.l. Zwitserland zal worden gehouden, aan de vertegenwoordigers der beide Hollamische organisaties op, die tevens concept-statu ten zu'len ontwerpen en een advies zul len uitbrengen omtrent het vre...en van een interna ionaal bureau, de contriouLe- regeling enz., waarbij men zich voorstelt, in afwachting van de besluiten der groo te a'gemeeue chris.elijke- internationale, op de vervolg-vergadering lot het kiezen van een definitief bestuur over te gaan en de nieuwe organisatie officieel te con- stlueeren. BEVORDERING DER PRODUCTIE. Door een 14-ta-l dcpaitemen.en van de Maatschappij van Nijverheid, zijn rapporten uitgebracht over de „Bevordering der Pro ductie". De iesultaten dezer rapporten zijn nu door het 'hesiuur der Maatschappij in 11 punten vastgelegd. Wanneer de algemeene vergadering van 25 en 26 Juni. zich mei deze conclusies kan versenigen, dan is het hoofdbestuur voorne mens de noodige slappen te doen om de ver wezen ijking van deze wenschen te bevoide- renX le. Het is gewenscht, dat door de indu strie worde opgericht een Centraal Advies bureau voor Fabrieksbeheer. 2e, Het is gewenscht, dat, waar mogelijk, de loonregeling berust op stukloon, met waar borgen zoowel tegen te geringe belooaing als tegen overmatige krachtsinspanning. 3e. Het is gewenscht om met beambten en arbeiders geregeld overleg te plegen omtrent aangelegenheden van intern fabrieksbeheer. 4e. Het is gewenscht den arbeiders meer gelegenheid te geven om, bij gebleken ge schiktheid. een leidende positie bij de produc tie te bc-kleeden. 5e. Het is gewenscht om. waar dit moge lijk is. een meer logische winstverdeeling ie maken tusschen alle factoren, die tot de winst hebben bijgedragen. 6e. Het is gewenscht de 'belasting op de successie zoodanig te wijzigen, dat zij, meer baten brengend aan de schatkist, toch den spaarzin niet doodt. 7e. Het is gewenscht om bij het ontwerpen van nieuwe belastingen dit beginsel voor oogen te houden, dat sparen ter versterking van het be'drijf noodzakelijk is om de Pro ductie op peil te houden. 8e. Het is gewenscht, dat daarbij ook re kening wordt gehouden met het feit. dat ten gevolge van de groote onzekerheid in het be drijfsleven een hoogere belooning. dan de normale in de periode voor den oorlog voor het initiatief en het risico van het kapitaal gerechtvaardigd, is. 9e. Het is gewenscht dat de voorlichting bij, de beroepskeuze worde bevorderd. 10e. Het is gewenscht om door goede tech nische opleiding te bevorderen, dat er meer krachten zich beschikbaar stellen voor de productie. - - - lie. Bet is gewenscht dat in huisgezin, school en werkplaats het gemeenschapsgevoel en het daarmede samenhangende gevoel voor orde worde aangekweekt en versterkt. DE ltOOMSCHE MEETING IN HET STADION. De groote meeting in het Stadion te Amsterdam, georganiseerd door 't R.-K. Kieskring-bestuur de Algem. R.-K. Pro- pagandaolub en de R.-K. Propaganda- Centrale die op 23 Juni a.s. des avonds te 8 uur zul plaats hebben, belooft schit terend te worden. Het onderwerp „Trouw aan de Regee ring", zal worden, behandeld door de hee- ren: Mr. A. Baron van Wijnbergen, Dr. L. N. Dekkers, Mr. J. B. Bomans, Mr. Dr. Jan van Best, Mr. Dr. J. W. Schneider, J. von Freitag Drab be, B. Th. de Wolf en J. A. de Lobel. Het doel der betooging is, dank en hulde te brengen aan de Regeering voor datgene, wat zij, in 's lands belang, tot dusver tot stand bracht en tevens ver trouwen uit te spreken in de verdere plannen dezer Regeering. VLIEGDAG BIJ MOOK. De Zondag gehouden Vliegdag, georgani seerd door de Nederl. Automobielen en Vliegtuigen Onderneming te Cuijk op baar landingsterrein te Heumen bi] Mooie, is uit stekend geslaagd. De Duitsche voormalige gevechts- en postvliegers Wende en Alard, thans verbonden aan de N. A. V. O. brach ten liet talrijke publiek, dat de schroeiende heihitte trotseerde, in verrukking door hun evoluties met de parasoleendelckers. systeem Reihel. welke d'e N. A. V. O. houwia Later deedook Vos wonderen met het elegante en toch forsche vliegtoestel. Voorts werd heel den middag in tweedekkers met passagieis druk gevlogen. Zondag a.s. herhaling der demons.ratie met parachutesprong. De toestand te Amsterdam. Zooals we reeds meldden, heeft de Fede ratie van Bouwarbeiders zich tot de bestu ren der woningbouwvereenigingen gewend ten einde met ui .schakeling der patroons, den woningbouw voort te zetten, welke dooi de uitsluiting stil zal komen te s.aan. Ook is m den haad besproken het plan. om in eigen beheer te gaan bouwen. Wethouder Wibaut zegde overweging van dit denkbeeld toe. Hoewel nog geen definiiief 'besluit genomen is. kan worden medegedeeld, dat bij de be sprekingen te Amsterdam tusschen de Pa- iroonsvereenigingen in het bouwvak en de vereeniging van leveranciers in bouwmate rialen. in verband met deze uitsluiting reeds ver sprake is gekomen het voornamen, om dan geen materialen te leveren. De stand van zaken in Den Haag. Uit Den Haag wordt aan „Ons Eigendom" geschreven, dat het nu gaat om de kwestie wie bras zullen zijn, de pauoons of de werk lieden. „Hel is heel mooi en goed. dat het bestuur van den Bouwvakaibeideisbond nog steeds bereid is besprekingen te voeren, welke de gewenschte rust kunnen 'bevorderen, maar eerst moet nu de machtskwestie worden uit gemaakt. We moeten niet meer het paskwillige geval hebben, dat de leden op advies van het bondsbeatuur 't arbtidsconiract teekenen ze brach.en een protestschrift van den secre taris van den Haagschen Bestuurdershond mee, dat na uurlijk geen cent waarde had maar dat ze van een werk tot de patroons zeggen: 't contract zegt 9'0 cent per uur, maar ik moet een gulden hebben, anders ga ik weg. 'k Heb maling aan het contract. Daar doet niets aan af of toe. dat het besluur van den Bouwvakarbeidersbond later zijn advies om (e teekenen herriep (wat op zich zelf ook al fraai is). Geteelcend blijft eeteekend, con- tiact blijft contract. De gezellen moeten dat eindelijk ook maai' eens leeren. Als een pa- ,roon zich er niet aan hield, zou je eens wat hooren. Enfin, de strijd is nu begonnen. Zooals gezegd, zijn er 3000 arbeiders uit gesloten. Een 700. die tot de Christ, en R.K. orga nisaties behooren, ziin aan het werk geble ven ,maar om 't politietoezicht te vergemak kelijken en allerlei moeilijkheden zooveel mo gelijk te voorkomen, zijn ze geconcentreerd op een achttal belangrijke wrrken." Nieuws uit Rotterdam. Ook te Rotterdam zal met ingang van Dnn- derdag a.s. de Bond van Palroonsveieeni- gingen in de bouwvakken de leden van den Centralen Bouwvakarbeidersbond en die van de Plaatselijke Federatie van Bouwvakarbei ders uitsluiten. Tot deze corporaties behoo ren: Timmerlieden, metselaars, opperlieden, stukadoors, grondwerkers en betonwerkers. Niet uitgesloten worden de Christelijken, de R.K. en de ongeorganiseerden. RIJKSOOMMKSI® VOOR DE ONT WATERING. Zaterdagmiddag heeft Minister Vaiï IJsseLsteijn in zijn departement de boven* genoemde staatscommissie geïnstalleerd. De rede van den Minister werd beant woord door den voorzitter, den heer P. van Hoek, directeur-generaal van den Landbouw. WERKSTAKING TE GRONINGEN. Aan de Friesch-Groningsehe coöperatie* ve beetwortelsuikerfabriek to Groningen is een werkstaking uitgebroken. Zij om vat ruim 200 menschen; 1000 zijn aan den arbeid gebleven, voor het meerendeel' christelijke en katholieke arbeiders. De stakers behooren tot de modernen of com munisten. De etech is verhooging van het loon van 65 op 75 cent per uur. In de fabriek werken ook een aantal bouwvak arbeiders, die zijn blijven doorwerken. WEER AAN 'T "WERK GEGAAN. Op advies van het hoofdbestuur van deu Alg. Ned, Metaulbe/werkersbond zijn, 'de ongeve r zeshonderd s: al tonde metaal bewerkers met jngang van lieden weer aan het werk gegaan bij de Rotterdam - sche Droogdok Maatschappij. RUST, DIE ONRUSTIG MAAKT. In „De School met den Bijbel" 6chiijft G. M. te Groningen onder hel opschrift: Taet? ,,'t Was op de Normaallessen in de klas van mijnheer X die gewoonlijk nog ai rumoerig, zelfs in die mate, dat de jongelui er tweinig leerden. Ze begon nen, dat "zelf te begrijpen en spraken met elkaar af, dat ze zich voortaan rus tiger zouden gedragen. Mijnheer X herademde de eerste les toen de klantjes zoo rustig binnenkwa men, ordelijk gingen zitten en aandachtig luisterden. Al gauw begon hij echter te vreezen, dat er wat achter stak en dat ook nu weer de stilte aan den storm voorafging. Eindelijk vraagt hij in zijn ongerustheid: „Wat is er toch, dat jullie zoo stil zijn? Jullie behoeft niet te den ken, dat je mij er tusschen kebti "Neen, mijnheer, wij willen rustig we- zenl" „Hou jij je mond, jij bent altijd de raddraaier." Algemeen gelach. ,Weg was de rust ep de les werd maar weer voortgezet in het gebruikelijke geroezemoes. Daarin gevoel de mijnheer X zicli beter op zijn gemak dan in de stilte, die hem angstig maakte. In die klas kreeg mijnheer X geei: kans meer. Hij had daarvoor het juiste oogen- blik laten voorbijgaan. Met een klein beetje toet had hij het anders onder die jonge mensehen klaar gespeeld." DE DIEFSTAL. VAN f 14.000. Nader wordt vernomen omtrent den diefstal van een kistje met f 14000 uit de brandkast van de locomotievenloods der Staatsspoor te Amsterdam dat Vrijdag een stoker van d eze maatschappij is gear resteerd die jn den nacht van den diefstal gewaakt heeft in de loods. Het is echter gebleken, dat de man van de inbraak niets af weet. Hij is weer op vrije voeten ge steld. Het ledige kistje is Vrijdag op het dak? van de loods teruggevonden. De politie zet haar onderzoek voort. DE „HERCULES"' GELICHT. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat de sleepboot „Hercules" van het bureau Wijsmuller, die jn den vreeselijken storm van 19 December van het vorig jaar voor- gaats van IJmuiden met man en muis was vergaan, Zondagmorgen met behulp van twee groote bokken gelicht en onder water biunen de pieren is gebracht. Bij hoog water zal de boot op den grond gelaten worden om bij laag water zand en water uit te pompen. Van den kapitein van der Wiele en den matroos Bijl zijn de lijken nog niet teruggevonden. EEN GEWICHTIGE DAG. Voor vele ingezetenen onzer plaats, zoo schrijft men nit Ter Apel aan de ,(Piov. Gron. Gt.", was liet Dinsdag een gewich tige dag. De gemeente Groningen hield namelijk de gewone zesjaarlijksche verhuring van haar boerderijen en plaatsen. Nu wil elks boer zoo mogelijk graag ziin land. houden, maar dat gaat niet altijd, daar er zich telkens menschen komen vestigen, die ook een klei ner of grooter deel land willen of moeten hebben. De grond wordt alzoo zeer duur verhuurd. Voor slechten zandgrond, maar gunstig gelegen, werd tot 200 gulden per H.A. huur geboden. De boerderijen die de vorige zes jaar 900 tot 1200 gulden huur deden brachten bet nu tot 2100 en 3500 gulden. Door de vele liefhebbers ziin eenige landgebi'uikers boer af geworden. Zij zagen geen kans er de buur van te kunnen maken en verkiezen dan het minder zorgzame le ven van den arbeider. DE TOESTAND DIER EX-KEhZERIN VAN DUITSCHLAND. Een Duitsch radiotelegram van 15 dezer zegt dat de leden van de Duitsche keizer lijke familie er van in kennis zijn gesteld, dat de voormalige keizerin te Doorn ge- vare.ijk ziek is. Zij lijdt weder aan haar oude hartkwaal; een telegram, ontvangen door prins Oscar, wijst er op, dat de ziekte van dien aard is, dat men den dood elk oogenblik kan verwachten. Het is waarschijn ijk, dat de leden der familie zich onmiddeJijk naar Doorn zullen be geven. Naar aanleiding van dit bericht, bren gen wij in herinnering, dat enkele maan den geleden, een soortgelijk bericht in de pers verspreid werd. Het bleek toen niet op .waarheid te berusten. Te Wedderveer (Gron.) verdronk Zon dag bij het zwemmen de 21-jarige Roelof H„ kappersbediende uit Winschoten. Te Bark urn bii Zwolle ontstond brand in een hooiberg van de boerderij van J. Beis. Het vuur sloeg over op een woning en op een tweede hooiberg er legde alles in asdi. De levende have, behaive een rund, werd gered. Alles was laag verzekerd. Men denkt aan onvoorzichtigheid met vuur van een paar vreemdelingen, die in de omgeving zouden zijn gezien. i i Te Lwoioc te Vn]dag. vermoedelijk door Amsterdammers ingebroken bij de firma Heij- mans en Zonen. Uit een kleine brandkast is het slot geboord; hierin werd slechts zilver en kristal bewaard. Een poging om de groote brandkast open le knippen, mislukte. In. deze kast wt/d een aanzienlijk bedrag bewaard De firma Beusdorp heeft aan haar arw' beiders van de cacaofabriek te Bussum een gratificatie verstrekt gelijkstaande ;aaa viermaal het weekloon, als tegemoetkoming in den duren tiid. Het 7-jarig zoontje van Moers te Maas. tricht is bij het spelen aldaar in het bassin geraakt en verdronken. Te Roermond werd het lU-jarig zoontje van den heer Florin, uit Voerendaal. door een zwaar beladen kar overreden. Tenge- volge van de bekomen wonden is de kleine overleden. Zaterdagnacht kampeerde een aantal padvinders in den polder Ploinport. Door den aanleg van een spaaidijk in d'e omgeving was ter plaatse een put ontstaan, die met water gevuld was. De 13-jarige G. v. O., ging in deze put zwemmen en verdween na eenigen tiid in de diepte. In 'bewusteloozen toestand werd hij uit de put gehaald, waarna het gelukte de leversgeesten weer on te wek ken. Op geneeskundig advies is de ongeluk kige zwemmer naai' zijn woning vervoerd. JAC. URLUS. Gedurende het seizoen 192D-21 zal de heer Jac. Uilus in een groot aantal voor stellingen der Nationale Opera optreden. Urlus zal o.a., voor het eerst in de Ne- derlandsche (aal de tol van Samson in „Sam son Dalila" van Saint-Saens. vervullen. EEN KLHNKENB PROTEST. Door 't Uitv. Comité van Je voor d© salaris-actie samenwerkende R.-K. Ver- eeniging'en van Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland, is namens vel© duizenden Katholieke onderwijzers eai onderwijzeressen een protest ingediend tegen „het onwaardige, en laakbare be drijf dor obstructie in de Tweede Kamer. Het keurt in 't bijzonder ten sterkste af," dat kamerleden-onderwijzers hebben medegewerkt, om de salaris verbetering, dat groote belang van het onderwijs, de onderwijzers en ons geheele volk, op lichtzinnige wijze in de waagschaal te stellen, ondergeschikt te maken aan poli tieke oogmerken, en voor 't minst, door de vertraging op schromelijke wijze te schaden. Het uitvoerend Comité bestaat nit de heeren; A, Baron, G. A. Damen, J. Th, van Lent en F. A. Moerel. TAAIE STUDIEZIN. Een voorbeeld van volharding in de studie is de heer Mr. Dr. J. S. Baibas. die op 2 Juli a.s. aan de universiteit ie Utrecht hoopt te promoveeren tot doctor in de wijsbegeerte op pioefschi'ift: Wijsgeerige beschouwingen over de verhouding tusschen staatkunde en zedeieer. Deze kaïpitein werd in Juli 1904 van de Kon. Mil. Academie tot 2e-luit. benoemd, studeerde daarna eerst Latijn en Grieksch en was na 5 jaar reeds meester in de rechten; vervolgens doctor in het staatsrecht. Hij was gedurende zijn ge heel en diensttijd te Arnhem ia garnizoen, waar hij ook gedurende de mobilisatie-jaren een drukken werkkring vervulde. MOLEST VERZEKERIN G. Vrijdag j.1. heeft de Rechtbank te Rotten dam. vonnis gewezen in onderstaande zaak: In 1917 had een reeder van een logger dit schip verzeuerd o.a. tegen molest: in Octo ber had' het schip in een storm een deel van ziin vleet moeten ooofferen; 2 dagen later had men de vleet weer gevonden, vastge maakt en opgehaald; bii het oplialen, bleken er mijnen in te zitten, waarom men een deel (36 nettenl had gekapt, wat volgens den reeder was geschied tot gemeen behoud, weshalve hii aan assuradeuren vergoeding vroeg op grond van de polis-clausule, waarin stond, dat schade aan vischtuig ten volle vergoed zou worden, indien het tot gemeen behoud zou worden opgeofferd, volgens assu radeuren was de vleet reeds verloren-, die verloren vleet was in een mijnenveld gedre ven en in de mijnen verward geraakt en was dus verloren; van eenige „opoffering" was geen sprake meer geweest, men had slechts ziin pogingen bii een redding ge staakt: eiseher had hiertegen aangevoerd!, dat er van een mijnenveld geen sprake was geweest; de vleet was losgelaten en later weer opgehaald en vanaf dat oogenblik had de logger weer de normale beschikking over Ziin vleet herkregen. De Rechtbank overwoog, d* vaststond, dat bet schip zich bad betonden op een plaats, waar het verzekerd was; de vleet was verder wel verloren gegaan door een storm, maar, daiar het schip de vleet weer had ge vonden, vastgemaakt en zelfs een groot gedeelte binnengehaald had. was op de nor male wijze dé beschikking over de vleet herkregen en bleef de storm verder buiten spel; het priisgeven daarop van een deel dor vleet, vormde wel degeliik een opoffering, gedaan tot gemeen behoud. Op deze gronden werd de vordering toe gewezen. DE DUITSCHE VISCHIMPORT SPOEDIG VRIJ. Wii lezen in de Yissebérii Courant: De reis die eenige bestuursleden van c Reedersvereenigine en IJmuider Yischhau,- delvereeniging Zaterdag naar Berlijn i -w den ondernemen om een beteren afzet var. visch naar Duitschland te bewarkstelliigen, is op telegrafisch verzoek van de Ausï&nd- fische eenige dagen uitgesteld. Dit uitstel houdt verband met de menig vuldige protestvergaderingen, die ia Duitschland gehouden worden tegen bot niet-vrüigeven van den vischhande; eu den vdschimpwt in Duitschland. Het bericht dat de visclihgndol <H> DuitscKLi. land binnenkort geheel vrij zial zijn. neemt; meer en meer vasten vorm aian, en van dch voorgenomen reis naar Duitsohland actl hei6; uitstel .wel geheel afstel worden 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2