R. NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLfAND SCHUlD en boete -No. 14/ Vrijdag 25 Jani 1920 13e Jaargang Ter sociale verzoening, BUITENLAND FEUILLETON. Verschijnt dage!ijks Bureau: HOF B, ALKMAAR. - Teiefccn: 433' „Het Volk" en liet Intern. Congres der Christelijke Vakfeefeging. Êbonnsmentsprijs: Per kwartaal s f 2,franco per post f 2.50} Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advert«ntlepriiei regels f 1.25elke regel Van 16 regels f 1.25 elke regel meer f 0.251 Reclames per regel i 0.75; Rubriek „Vraag en aas» bod" bg vooruitbetaling per plaatsing 1 0.60. Aan ello abcnné's wordt cp senvroeg gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot sen bedrag van f600,-, f400,—, f200,-, S100,—160,f 35,— !S.— "3 ni De tweede Congresdag was er een van stoeren en voortvarenden socialen arbeid. Stoer en voortvarend moest de arbeid dien dag ook wel zijn, als men bedenkt, dat het con gres den middag te voren door de inmiddels 'dankbaar en blijde aanvaarde rede van den Hongaarschen oud-minister-president Karl Hus- zar met de afwerking van-het program danig ten achter was geraakt. Dinsdagmorgen moest de heer A. H. J. Engels nog aan de verdediging van zijn stellingen betref fende „Arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouw-bedrijf" beginnen, terwijl erop ge rekend was, dat deze materie den middag te voren geheel afgewerkt zou zijn. De voortvarendheid, waarmee en de druk. waaronder thans onvermijdelijk gewerkt moest worden, hebben de degelijkheid der behandeling echter geenszins geschaadde heer Engels heeft aan de arbeidsvoorwaarden in het Land- en Tuinbouw-bedrijf een beschouwing gewijd, wel ke wèl in staat was, den congressisten een in zicht te geven in dit hoogst belangrijk onder deel van de sociale kwestie in Nederland, zóó, dat alle toehoorders er wel innig van overtuigd geworden moeten zijn (indien ze daarvan nog niet overtuigd waren), dat ook op het platteland betere arbeidsverhoudingen geschapen dienen te worden. AI plegen de eenvoudige landarbeiders ook niet te koop te loopen, al beleggen ze ook geen stadsche propaganda of, protestmeetings, al zou het derhalve kunnen schijnen, dat de land. arbeiders aan nieuwe, aan betere arbeidsvoor, waarden zoozeer geen behoefte hebben. Die schijn is het gevolg van de gemoedelijke, christelijk-solidaire zeden, van den ietwat ar- chaïschen geest, welke over 't algemeen ten plat- teiande nog heerschen, doch, waar die schijn geen werkelijkheid is, daar dient ook hier de be- drijfsraad haar heilzamen invloed te doen gel den. Er is in latere jaren ten plattelande veel ver anderd aan de katholieke organisatie's, zoo als zij zich in den bedrijfsraad in wederzijdsohe welwillendheid en waardeering samen treffen, de belangrijkste taak. die nieuw ontstane of nieuw ontstaande verhoudingen zoo spoedig mogelijk ten goede te regelen, tot genoegen van alle par tijen, in den geest van solidariteit, van recht vaardigheid en liefde. Slechte arbeidsvoorwaarden, welke alleen door het katholiek-zijn van den werkgever reeds uit gesloten moesten wezen, zij maken de geesten en harten van hen, die er van het slachtoffer zijn, en die in hun maatschappelijke verongelij king niet geestkrachtig genoeg zijn om pil te blijven staan in hun Roomsche overtuiging ook op sociaal gebied, die slechte arbeidsvoorwaar den maken geesten en harten ontvankelijk voor het socialismeniets is er, dat het socialisme zóózeer bevordert als de maatschappelijke ver ongelijking. En nu moge het gelukkig te constateeren zijn, dat het socialisme op het platteland juist van wege het boven omschreven karakter van het zelve nog niet die verspreiding gevonden heeft als in de meer bevolkte centra, in de grootere en kleinere steden, welnu, des te beter, dan mogen de betere verhoudingen, welke de Roomsche solidariteitsgedachte ook tussohen werkgever en werknemer op het platteland wil scheppen, pre ventief werken. Voorkomen is beter dan genezen. 't Is echter ook ten plattelande alweer niet al leen en niet allereerst de bedoelingdoor het scheppen van betere sociale verhoudingen het socialisme te weren vóórop sta en blijve staan, dat wij positieven, opbouwenden socialen ar beid willen verrichten, dat wij de sociale ver houdingen in den door God gewilden, christelijken geest willen herscheppen. De wering of de terugdringing van het in èlle ontevredenheid voo, twoekerend socialisme zal van een en ander slechts als een gelukkig gevolg be schouwd behooren te worden. Evenals in het groot- en middenstandsbedrijf, zoo zullen ook in het plattelandsbedrijf de betere arbeidsverhoudingen getroffen en verzekerd moe ten worden door middel van het Collectieve Ar beidscontract, al zal het voorzeker met het oog op de eigenaardige en bijzondere toestanden en opvattingen onder land- en tuinbouwers-werk gevers en -werknemers geen sinecure zijn, een mo del voor een dergelijke collectieve arbeidsover eenkomst samen te stellen. De arbeisregeling voor het platteland per col lectief contract is op zichzelf een zeer moeilijke kwestie, veel moeilijker nog dan die voor deS gewone industrieele bedrijven (ten plattelande heeft men b. v. heel bijzondere werktijden), er zal véél vooroordeel tegen de „nieuwigheid" te overwinnen zijn. Zeer terecht maande de heer Engels er in zijn rede toe aan, dat reeds gedurende dezen winter allerwegen voorlichting gegeven zou worden aan de Land- en Tuinbouwers op het gebied der col lectieve arbeidsovereenkomsthij voegde er echter aanstonds aan toe, dat men bij goede voorlichting spoedig ervaren zou, dat de Land en tuinbouwers over 't algemeen gaarne willen medewerken aan de verwezenlijking der Roomsche solidariteitsgedachte. Een gelukkige voorspelling Waaraan wij grif geloofd hebben.Wij kennen onze Roomsche plattelanders, wij weten, dat zij over het algemeen hun heilig geloof ongedeerd bewaarden, dat zij, voor wie dieper te speuren weet, een hart van goud in zich omdragen. Welnu, zouden zij dan niet aanstonds bewil ligen in een betering der sociale verhoudingen ten plattelande door middel van het collectief arbeidscontract, als zij er van overtuigd gewor den zijn, dat zulks hun heilige plicht is in dienst en tot heil van héél de samenleving in 't algemeen, en van den land- en tuinbouwersstand in het bij zonder Ook de Middenstand heeft thans zijn model collectief-arbeidscontract. Uiteraard en om van meer waarde te zijn voor de praktijk moest dit model-contract eenigszins afwijken van dat voor het groot-bedrijfde mid denstand tooh verkeert economisch over 't alge meen in Andere conditie dan het groot-bedrijf, en werd er met de hieruit voortvloeiende ver schillen in de praktijk van het economisch le ven geen rekening gehouden bij de samenstelling en aanvaarding van een model-collectief-arbeids contract voor middenstandsbedrijven, dan zou t den middenstands-organisatie's zeer moeilijk vallen, dat ééne model met succes als leiddraad te bezigen. 't Was zeer goed gezien van den inleider der be sprekingen over het middenstands-collectief-ar beidsoontraot, den heer J. A. F. wi. riubar, dat hij vooropstelde, dat de verschillende deelen van den middenstand niet in gelijke omstandigheden verkëeren ten aanzien eener collectieve arbeids overeenkomst, en dat bovendien in 't algemeen oen collectief arbeidscontract voor den middenstanden van minder invloed is op de te voeren bedrijfspoli- tiek, dan voor den industrieel, omdat bij den mid denstander de factor arbeid bij den eerste van niet zóóveel belang is als bij den tweede. Mocht daarom een model-collectief-arbeids con tract voor den middenstand achterwege blijven Geenszins 1 Over héél de linie van ons economisch samen-le ven tooh moeten de best-mogeiijke sociale verhou dingen gesticht wordenviel de middenstand daarbuiten, dan zou er een gevaarlijk hiaat in de solidariteitsverwezenlijking komen te ontstaan, dan zou een bepaalde ongeordendheid in net mid denstandsbedrijfsleven wel eens tot weinig ge lukkige gevolgen voor de middenstandswerkers en Voor den middenstand in zijn geheel kunnen leiden, juist door het feit, dat in overige bedrijven de soli dariteitsgedachte op den basis van Collectieve ar beidscontracten wèl verwezenlijkt is of wordt. De verwezenlijking van die schoone gedachte is voor den middenstand gemakkelijker dan voor het groot-bedrijfde afstanden van werkgever en werknemer in de meeste middenstandsbedrijven zijn niet zoo groot als die in de grootbedrijven, de middenstand heeft minder rekening te houden met het buitenland, de middenstand kan om 't zóó eens uit te drukken gemakkelijker volgens den i letter der „Rerum norarum" gaan levenen zie I daarvan moet geprofiteerd worden. Door het te doen snel en goed 1 Groot-bedrijf en middenstandsbedrijfzij kunnen thans vooruit op den weg ter sociale verzoe ning. De beide model-oolleotieve-arbeidscontraoten toch werden ten oongresse met overweldigende meer derheid aangenomen, terwijl nog een meer ze kerheid verschaffende conclusie van het bestuur werd aanvaarddat werkgevers en werknemersver eenigingen van de vastgestelde contracten niet mogen afwijken, dan nadat omtrent een en ander overleg gepleegd is met den R. K. Centralen Raad van Bedrijven. Iets goeds oï iets in waardeerenden zin wil Liet Volk" niet zeggen van het Con gres der Internationale Vakorganisatie; dat Congres doodzwijgen kan het niet; daarom er maar op afgegeven, als van een ..work van duisterlingen". Dat is heel gemakkelijk en iniaakt- mis schien indruk op de „bewuisten". die na tuurlijk in de wandeling ook goede noten hebben hooren kraken over bovengenoemd Cong-res, waarop inderdaad een werk van meer dan gewone be teek en is is tot stand gebracht. Dit laatste weet ..Het Volt" even goed als wii. Het weet. dat de invloed der Sociii listiische leiders op de arbeiders aan 't tanen is; dat veed arbeiders sullohaantje spelen, op de gladde helling die naar net Communisme voert, aan welker einde Wijn. koop en Van Eavesteijn klaar staan, om ze in hun armen op te vangen. De Socialistische, beginselen en daarmee de invl-oed der leiders, verliezen langzaam maar gestadig en zc-ker hun aantrekkings kracht op de groote "massa der arbeiders. Een dagen lang volgehouden ophitsende propaganla in het (lagblad voor de arbei derspartij voor de 'algemeens werkstaking op 8 Juni, bad tot f resultaat.zoo good als een lekker nier>- .ndalletje. De- revolutionair Koltbek die zoo te keer gegaan is in d.e Tweede Kamer tegen hot wetsontwerp ter beteugeing van rc-volu- tionnaire woelingen, schrijft -droefgeesig te moede in „Reek voor Alten." >,Laat ons het maar gerust erken nen. dat die arbeidersbeweging er niets voor gevoelt, om tegen de wet op te treden. Door de obstructie in de Ka mer is er een klein -vleugje geest drift gekomen in de apathische massa was die obstructie uitgebleven. d.an zouden de arbeiders de wet bobben geslikt zonder een kik te geven. D© striidlust is weg. De nederlaag der transportarbeiders beeft do geesten neergeslagen en de eeuwige berrie in die vakbeweging staat de geestdrift als 6en onoverkomelijke hinderpaal in den weg. De taktische geschillen tussohen .jnodernen" en onafbankelijken, welke in den praktiscben striid to-t allerlei exeessen voeren. slaan eJke -aktie neer, verlammen alle energie, dooven alle geestdrift," Hat zegt royaal weg een revolutionnair van de daad als Koltbek, in zoover ons min der antipathiek dan „Het Volk." dat h;i ronduit voor zijn meening uitkomt en geen doekjes wind om feiten die zoo klaar zijn ak de dag. ook al rijn ze voor menigeen niet aangenaam ons te hooren. 'Mislukking van de staking der transport arbeiders; mislukking der obstructie in de Kamer tegen bet anti-revblutie-ontwerp, die eindigde mat de comistfhe vertooning, dat al de Socialistische Kamerleden op één na, bij de stemming er over op de vlucht sloegen; mislukking der herhaalde pogin gen van „Het Volk" om in hrallend-ophit- sende artikelen de arbeiders warm te maken voor een actief optreden tegen Minister Heemsberk's wet; dit alles beeft hot van nature al chagrijnige „Volk" in de stem ming van een Izegrim gedreven. En nu komt een grootseh opgezet en welgeslaagd Congres der Internationale Christelijke Vakorganisatie, die izegrim- rnige stemming nog verhoogen. Daarom zegt „Het Volk." dat het inter nationaal congres der christelijke vakbe weging ..de dood in de pot is." Daarom heeten de openbare zittingen van bet congres „saaie, officieels vertoo ningen, waarbij nu en dan oen minister op visite komt en met handgeklap, strijkages en redevoeringen wordt begroet". daa.rom richt be-t er naar reactie"; daarom is dat congres „werk van duisterlingen." Wanneer „Het Volk" baar overkropt ge moed door deze en dergelijke slagen in de lucht tegen de Internationale Christelijke Vakbeweging wenscht te luchten, dan ga ui gerust haar gang. De heerlijke, chriisteliike solidariteits gedachte als principie-ële tegenstelling van het door de Katholieke Kerk veroordeelde beginsel van den klassenstrijd, beeft baar belichaming gevonden in ht Congres dei Internationale Christelijke Vakorganisatie, als directe voorbereiding, om het groote einddoelde hervorming der maatschappij in-Christus, to bevorderen. En al het geraas en godaas van „Het Vork" tegen het internationaal Christelijk Vakvereenigingsooegres. zal niet kunnen verhinderen, dait dit doel. met Qodis hulp, zal bereikt worden. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Het spoorwegverkeer met Hongarije is volkomen stop gezet, eveneens het goe derentransport op den Donau. De gevol gen van deze stremming doen zieh in Oostenrijk en vooral te We,enen zeer ernstiggevoelen. De prijzen der goederen gaan snel de hoogte in. De Oostenrijksche nijverheid is zeer in ge vaar gebracht. De derde dag van de afkondiging van den boycot is volkomen rustig voorbij gegaan. De voorziening der hoofdstad en der andere steden met levensmiddelen is overvloedig. DE REGEERINGSKRISIS IN HONGARIJE. De christelijk nationale bond heeft in zijn gister gehouden vergadering kennis genomen van het besluit der regeering die reeds bij haar optreden heeft ver klaard» dat zij na d'e verkiezingen i,n het gebied over de Tbeiss zon aftreden om Zondag of Maandag haar ontslag te nemen, ten einde den rijksbestuurder en de nationale vergadering in staat te stel len een regeering te vormen, die met de huidige politieke constellatie strookt. DE REGEEDINGSKRISIS IN OOSTENRIJK. De krisis loopt ten einde. Zaterdag zal het nieuwe kabinet wel zijn gevormd. Het aantal ministers zal worden ver minderd tot 12. De socialisten zullen daar- ten zullen daarvan 5 aanwijzen, de chr. socialisten eveneens 5, de groot-Duit- schers 1 en dan komt er een ambtenaar- minister. Staatskanselier wordt vermoedelijk de 'socialist Hanuseh, vice-kanselicr de chr.- soc. Mayer. Renner treedt uit de regee- ring en zal zich uitsluitend met de voor bereiding- der verkiezingen bezig houden. MESOPOTAMIE. Officieel wordt medegedeeld, dat onder het Britsehe mandaat in Mesopotamië 'n organisatiewet zal ontworpen worden om in overleg met het volk van Mesopota mië de ontwikkeling van het land als zelf-be,sturende slaat gemakkelijk te ma ken, tot het in staat zal zijn op eigen beeuen te staan, als wanneer het man daat zal eindigen. Een voorloopige raad van state, zal gevormd worden onder 'n arabiseh voorzitter en onder een vrij ge kozen volksvertegenwoordiging. DE VOLKENBOND. Montagu, de minister voor Indië, heeft verklaaud, dat Britsch-Indië vertegen woordigd zal zijn op de eerstkomende ar beiders-conferentie. Het lidmaatschap van den Volkenbond zal naar de minister zeide voor Indië van groote waarde zijn. De Spaan,sche minister van buiten lands,che zaken heeft meegedeeld, dat de eerstkomende bijeenkomst van den Vol kenbond zal worden gehouden te St. Se- bastiaan in de tweede helft van Juli. Er is een commissie uit het Engelsche kabinet gevormd, om alle kwesties raken de den Volkenbond, te behandelen. De commissie bestaat uit Balfour, voor zitter, en Lord Curzon, Austen Chamber lain en Fisher, den minister van onder wijs. I De algemeene secretaris van dten Vol kenbond heeft schriftelijk aan de leden meegedeeld, dat het bureau voor de re gistratie en openbaarmaking van verdra gen thans volgens de statuten van den Volkenbond is opgericht. Da geregistreerde verdragen zullen in het officieel orgaan van den Bond gepu bliceerd worden. De Raad van den Volkenbond heeft den algemeenen secretaris voorts ge machtigd, ook de verdragen tnsschen lan den, die geen lid zijn van den bond, te rogistreeren en openbaar te maken, als do betrokken landen zulks verlangen. DE CRISIS IN DUITSCHLANDi. Naar de Vorwlirts meedeelt heeft de- sociaal-democratische Rijksdagfractie be sloten aanspraak te maken op het voor zitterschap van den Rijksdag en daartoe den gewezen vice-voorzitter, Losbe, aan gewezen. De Vorwlirts spreekt het gerucht tegen, dat Fehrenbacli de hem gegeven op dracht tot kabinetsformatie weer zcu heb ben teruggegeven. Fehrenbach zoo legt het blad uit is door benoeming rijks kanselier geworden en kan dus alleen weer zijn ontslag aanbieden. Hij lieeft dat niet gedaan. Hij is, integendeel, bereid een regeering te vormen. Hij zet dè be sprekingen voort in de overtuiging, dat toch en wel zeer spoedig een regeering moet worden tot stand gebracht. Dat hij die opvatting koestert is bevorderlijk voor het verloop der onderhandelingen. Hot "Wblffbureau meldt: De besprekingen, die door den Rijks kanselier gevoerd worden over de samen stelling van het kabinet, zijn voortgezet zonder dat er een spaak in het wiel kwam. Men mag met beslistheid verwachten, dat binnen zeer korten tijd tenminste de voor naamste portefeuilles zuilen zijn vergeven. jCVrij naar het Engelsch van A. S. Swan; Geautoriseerde vertaling 9 Men las de hartelijkheid op zijn gelaat en tiij was dan ook in heel het doip bemind en populair. Als de menschen ergens mee in de war zaten Clara's vader wist overal naad op, en de bezwaren verdwenen dik wijls als bij tooverslag voor zijn helderen blik en voor de eenvoudige redeneering van zijn gezond versLand. Hij was weduwnaar en vader van drie bovenbeste kinderen Clara en liaar Lweo broers, die te 'Oxford studeer den. Geldzorgen kendo hij niet en daardoor viel bet hem des te gemakkelijker, zich aan de groote en kleine belangen zijner m'eda- (Inenschen te wijden. ..Morgen, besle meid, heerlijk weertje voor \de jacht," sprak hij, en hij gaf haar een 'harlelijken kus. .,Je ziet er een beetje bleek uit. Jammer toch eigenlijk, dat je het jacht vermaak er aan gegeven hebt. Zou je mij /niet hel g#ooeg£n willen doen er weer aan deel te nemen? Ik zal je het mooiste paardje koopen dat er mijlen in den omlrek maar te vinden is. Ik stuur er Dawkins op uit en binnen een week is de zaak in orde." Clara schudde hel hoofd. De jacht was altijd een soort van twistpunt tusschen hen geweest. Clara deugde er eigenlijk heelemaal niet voor. Ze gaf ér niets om, en hoe aardig ze het ook vond op een snellen rit haar liaren in den wind te voelen fladderen na den dood van haar moeder had ze haar vader welen te overtuigen dat ze er noch lijd noch lust voor had. Hij had liaar haar zin gegeven, maar het speet hem nog altijd, want zij was een uitstekende rijdster en maak te in den zadel een uitstekend figuur. De heer Averley was met zijn correspon dentie gauw klaar en zijn dochter begon thee in te schenken. „Dit is allemaal niets bijzonders, kind," sprak hij. „Er is zelfs niets bij waar op ge antwoord behoeft te worden. Wij zullen een lcostelijken dag hebben: het weer is schit terend." „Papa," sprak Clara aarzelend, „als u loch den heel en dag wegblijrt, vindt u dan goed dat ik naar Branethorpe ga? Vóór zes uur bent u toch niet thuis." „Dat wel niet, maar ik ben er toch niet org op gesteld dat je naar Branethoroe gaat, kind. Ik zeg niet graag neen als jo wat vraagt, maar toch zou ik veel liever hebben dat je de Fau-ssits wat uit den weg blijft. Je kent nu eenmaal mijn meening over Geof frey." Clara's gelaat werd even bleaker. Haar vader had eigenlijk met grooten tegenzin zijn toestemming gegeven tot haar verloving met Geoffrey en al geruimen tijd geleden had hij, toen de geruchten omtrent het slechte ge drag van den jongen man vasteren vorm begonnen aan te nemen, verklaart dat hij van Geoffrey als schoonzoon niets meer wilde weten. „Heb je een brief gekregen?" vroeg hij. En toen ze toestemmend, antwoordde, vroeg hij verder: „Toch niet van het jongemensch z-eïf?" i „Neen papa, van lady Eleanor." j „Mag ik hem lezen?" Even aarzelde Clara een oogenblik, toen haalde ze den brief te voorschijn en reikte hem haar vader over. Be oude heer doorliep hem en sprak toen: „Hum1, dus alweer nieuwen last om dal heerschap. Het spijt me voor zijn moeder. Die verdiende beter dan zooveel verdriet van liaar kinderen te hebben. Nu, 't is goed, ik zei je ialen gaan, maar je zult je toch niet tot hel een of ander laten overhalen, kind?" „Tot wal, vader?" „Wel, omi je weer met Geoffrey te verloven. Denk er om, dat hij niet waard is je schoen veters los te maken. Nu en dan zou ik ge neigd zijn hem een flink pak slaag te geven. Hel zou beter voor hem geweest zijn als hij in zijn jeugd behandeld was zooals je broers. Zeg zelf eens, ik ben streng voor ze geweest, maar zijn er nü ook aardiger, welopgevoegde en flinker kerels dan Denis en Frank?" „Stellig niet," antwoordde Clara met de meeste overtuiging. „En als het dan ten minste Bryan nog maar geweest was in plaats van Geoffrey. Hoe komt het toch, dat jullie vrouwen altijd een soort zwakte hebt voor lui die den verkeer- detn weg opgaan. Ze hebben al menigejn zon daar door hun buitengewone lankmoedigheid nog meer bedorven, vrees ik. Maar ik hoop, dat gij nu met Geoffrey verstandiger zult han delen. Je verdient een beteren ma)n en ik hoop te "zorgen, dat je een beteren krijgt ook. Is er geen te vinden, dan houd ik je o zoo graag bij mij. Licht dat je het hier beter hebL dan bij een iichtzinnigem man." Hij liet zijn hand teeder op haar hoofd rusten, ter wijl hij dit zei. „Toch vind ik dat ik naar die arme lady Eleanor toe moet," sprak Clara, „sa als het u niet lastig is zou ik graag tot morgen ochtend wegblijven." „Beste kind, maar je bent morgenochtend weer aan het ontbijt, of ik kom je zelf halent. hoor," sprak de vader op hai-telijk-waarschu- wenden toon. De heele zaak was hem eigen lijk zeer onsympathiek hij had een wols van droefheid op het voorhoofd van zijn kind gezien en hij was een liefhebbend vader. Maar het volgende oogenblik zette hij toch die vervelende gedachte op zij bij de herinne ring aan de heerlijke jacht die hem wachtte, Clara zag en begreep dit en ze verheugde er zich over. Ook was ze allesbehalve in een stemming om kalm aan te hooren al wat haar vader tegen Geoffrey Faussit had. Ze kende zijn gebreken, misschien beter dan oen ander ze haar ooit zou kunnen beschrijven. Maar hoe goed ze ook ingezien had, dat hij geen echtgenoot voor haar was, kwaad kon zp nog altijd niet van hem hooren. Toen haar vader vertrokken was, bleor ze nog een paar uren met huishoudelijke zor gen bezig. Ze maakte een heel lekker dineetjè voor haar vader zoo ver mogelijk klaar, dronk zoo vroeg mogelijk koffie en liet toen het elegante rijtuigje inspannen, dat ze zelf bestuurde en dat een der vele bewijzen van haar vaders hartelijke liefde was, jaf ajsi (Wordt vervolsrd.J

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1