nen? nes, DE, rapa. k.88. eponeerd. ON, orken, Iers. It-It. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOM,AR3 SCHULD EN BOETE Ikmaar* 17.50. Dijk. dij f 11.50 f 2,50. Parlementaire Kroniek BINNENLAND FEUILLETON. kaaskoppen s. men en !*zen. IETEN, No. 149 Maandag 28 Juni 1920 13e Jaargang Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: iSSESVfJ? 4SS- BUITENLAND Dinnenlandsch Nieuws. J VERKEER m POSTERIJEN Orde en Arbeid. De crisis in de bouvwakken L. KOSTERIJ. OOP vlug bij den weg ir, een Witkap, assen, zoo goed beste Iloeren- gebruikt, bij Heerhugowaard gevraagd oeds riek „Op Hoor Wijfie Wormer. erking. htenaan R, VAN straat 75, Arnhem OlViS BLAB Abonnementsprijs: Per kwartaal j f 2,~, franco per post f 2.50} Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentieprijs: Van 16 regels f 1.25 j eika regel meer f 0,25} Reclames per regel f 0.76Rubriek „Vraag en asa- bod" by vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aae slis sbcnné's wordt cp aenvrpag gratis een polis skt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag ven SEOO,-, «400,—, «200,-, «500,—(80,—, «38,— 813.— DEN BLAAG, 26 JUNI 1920. Een minder ingewikkeld spel dan de Klucht dier Vergissingen van. Enge- iaad's grooten tooaieelschrij ver, maar toch een klucht van Vergissing, heeft Vrijdag de Kamer een oogenblik in be roering gebracht. De geachte afgevaardigde die zieh vergiste, was iemand, van wien men dfit niet licht zou verwachten. Het was na melijk dte heer Schaper, anderis een man die alle» nauwlettend gadeslaat, overal met zijn. gedachten bij is, dlie „voor" riep, terwijl hij „tegen" bedoelde. Het niet onvermakelijk geval droeg zieh volgender wijs voor. De vrij-liberalu heer Dresselhuys had een voorstel inge diend, om pas na het reces, d.w.z. na de vacantie der Kamer, over te gaan tot be handeling van het wetsontwerp tot ver ruiming van het gemeentelijk belasting gebied. Pas nadat twee andere namen opgeroe pen waren, bemerkte de heer Schaper zijn vergissing, hij heastaldls die toen en de commies-griffier veranderde aan stonds het verkeerd uitgeroepen „voor'' ill het waarlijk bedoelde woordje „tegen". Bij den uitslag bleek dit echter pas. Die scheen aan te wijzen, dat het voor- etel-Dresselhuys met 33 tegen 32 stem men was verworpen. Nu kwamen de hoeren Van Berasteyn en Ketelaar er tegen op, dat die. heer Schaper zijn. stem had mogen wijzigen, terwijl het vaste regel is, dat een- miaal gestemd, blijft en dat het lid, dat zich vergist heeft, bij het uitbrengen van zijn stem, na de stemming daarvan me- diedeeling kan dioen, zoodat de vergissing in die Handelingen vermeldt wordt. De heer Ketelaar stelde nu voor, om Je stem van den heer Schaper als een stem vóór te beschouwen de heer Schaper hield zich bij het rumoerig diebat onzijdig en stil en sloop weg bij de stemniing iver die vraag hoe zijn stem zou wobttën uitgelegd en dit voorstel werd, niette genstaande id© critiek daarop van den heer Lobman, met 39 tegen 25 stemmen aangenomen. Hiermee was 'uitgemaakt, dat die heer Schaper vóór had gestemd en het voor-s tal-Dreeselkuys tot uitstel was dus niét met 33 tegen 32 stemmen verworpen, maar miat 33 tegen 32 stem men aangenomen. Met dlit al blijft het een curieus geval, dat zich, naar wij meenen, nog niet in ons Parlement heeft voorgedaan. Het is intussehen te hepen voer dten goeden gang van zaken in ons Parlement, diat het bij een unicum blijft. De stemming over het vooBstel-Dres- selbuys was zeer gemengd. Dat die motie-Ter Laan. betreffende den aftrek der pensiioenkortiug van de Rijksambtenaren zon verworpen worden, was te verwachten. Alleen de hoeren Bakker, Van die Laar, en A. P. Staal man. stemdten van de Rechterzijde voor; van Links stemden tegen die vrdj-überale heeren Visser van IJzendoern en Ni-er- strasz. Geheel in d» lijn, die de Communist Van Ravesieyn in die Kamer pleegt te volgen, was zijn interpellatie oven het ontslag van een paai' ambtenaren dioor de Directie der Staatsspoor wegens poli tieke redenen, zcoals hij beweende. De. Minister nam het op voor de Directie. Na zijn verdediging en motiveering van dit ontslag miet aandacht gelezen te hebben, wil het ons voorkomen, dat de heer König het er neg niet zoo kwaad afbracht. Misschien echter was zijn mon delinge uiteenzetting in de vergadering der Honderd, niet zoo duidelijk als wel gewenscht was. En hieraan mag het allicht zijn toé te schrijven, dat die ehristelijk-historische heer Schokking eu de katholieke afge vaardigdHermaas, ziieh niet geheel overtuigd verklaarden door het betoog vau den bewindsman. En toen de heer Kleerekoper de wenschelijkbeid uitsprak om die verdere behandeling dier interpel latie-Van Ravesteyn te verdagen, totdat de Regeering schriftelijk de resultaten van een nadler onderzoek had meege deeld, berustte de heer Köniig daarin. Het voorstel tot uitstel kon dus zon dier hoofdelijke stemming worden aange- nmen. Wij zullen dus eerlang met de nadere behandeling dezer opgewarmde ontslag kwestie worden blij(?) gemaakt. DE VERKIEZING VAN DEN DUIT- SCIIEN RIJKSPRESIDENT. Rijkspresident Ebert heeft aan rijks kanselier Fehrenbach een brief geschre ven, met het verzoek door den rijksdag weldra den dag te doen bepalen, waarop de nieuwe president meet worden geko zen. Enkele bladen bespreken den brief. Het Tageblatt zegt, dat de handeling vau Ebert geheel in overeenstemming met de grondwet is. Daarom kan men er ook niet de conclusie uit te trekken, dat Ebert zoo spoedig mogelijk zijn functie kwijt wil zijn, maar het is zeer waarschijnlijk, dat die wenseh bij Ebert bestaat. Personen, die geregeld met den president jn aan raking komen, hebben dit bevestigd. Kort na de verkiezingen en tijdens d© regee- ringscrisis heeft Ebert er herhaaldelijk op gewezen, dat een. spoedige presidente verkiezing niet alleen door de grondwet maar ook door hem wenschelijk wordt geacht. Aan anbslag indienen heeft Ebert echter nooit gedacht. Ook de Vos sische Zeitung meent, dat het op zijn minst twijfelachtig is of Ebert bereid zal zijn het ambt van rijkspresident yoor den tweeden keer te bekleed-en. Hij zelf schijnt het nauwelijks te willen en slechts den druk van den kant van zijn partij genooten zou er hem toe kunnen brengen zich nogmaals candidaat te stellen. DE VREDE MET TURKIJE. De Turksche delegatie heeft Zaterdag te Versailles haar antwoord op het ont werp-vredesverdrag ingedierd. Men meent te weten dat de Turken onder protest de voorwaarden der geallieerden aanvaarden. De nota is omvangrijk. HET GRIEKSCHE OFFENSIEF TEGEN DE TURKEN. Het Grieksche legercommuniqué van den 24sten luidt: Onze troepen rukken in vier richtingen op en hebben Soma, Derekivi, Mandahors en Tschau-Basarkoi genomen, ondanks den tegenstand van den vijand, die in wanorde terugtrok. Drie stukken zwaar geschut, drie stuk ken veldgeschut, vele mitrailleurs en ge weren, een trein van tien wagens, vele gevangenen, en de vlag van het 135ste Turksche regiment zijn in onze handen gevallen. Onze verliezen zijn tien offi cieren, die buiten gevecht gesteld zijn, waaronder een kapitein, die gedood werd. Twintig man zijn gedood en honderd gewond. De verliezen van den yijand zijn aanzienlijk. Het succes van de Grieksche troepen in de streek van Theodotia, en de ver nietiging van het1 derde Turksche leger corps, worden bevestigd. DE ELBE-COMMISSIE. In tegenwoordigheid van de vertegen woordigers van de Ententelanden en van Saksen, Pruisen en Hamburg hebben te Praag de beraadslagingen van de inter nationale E-lbe-commissie plaats gehad. De minister van buiienLandsche zaken van Tsjecho-Slowakije heeft verklaard, dat Tsjechië bereid is alle waarborgen voor vrije doorvaart te geven in over eenstemming met de bepalingen van den volkenbond. Hamburg wordt aangewezen als eind punt van de internationale Elbe-linie. De commissie zal in November opnieuw bijeenkomen, te Dresden. Duitschland en Tsjechië zullen dan een ontwerp-regeling voor de inrichting en werkwijze aan de commissie voorleggen. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Heden zal te Y/eenen, onder voorzitter schap van Renner, een vergadering plaats hebben, waarbij tegenwoordig zullen zijn: een vertegenwoordiger uit Amsterdam van het bestuur van het Internationaal Vak verbond, afgevaardigden van de Oosten- rijksche vakvereenigingen en van de En- gelsche trade-unions, en drie Hongaarsche gedelegeerden. KRASSEN: De permanente commissie van den op persten economisch en raad heelt met Krassin en diens collega's! cen bespreking gehad, die twee en esn half uur geduiurd beeft. MESOPOTAMIA In het Emgel-s-c-lie Hoog-erhuis heeft Lord Gurzion in zake het toekomstig bestuur van Mesopo-tamië verklaard, dat al bet mogeliilke gedaan werd -om bet volk van Mes-opotamië tot belangstelling in het bes-tuur op te wak ken. Engeland is in het geheel niet van plan die periode van tijdelijk bestuur te ver lengen. Wanneer bet ontw-erp-mandaait v-oor de nieuwe staatsinrichting opgesteld zal zijn, zal het ©er-si. aan de geallieerden, daarna aan den Volkenbond worden voorgelegd. De vorm van die toekomstige inrichting is nog in beraad. Wat betreft het voorstel, diat d-e Engelschein z-ieh uit Mesopotamië terug zou den trekken, moet opgemerkt, dat Mes-opota- miië nog omringd is door een ware zee- van anarchie en beroering en dat het krankzin nig zou zijn en in strijd mat plicht en eer het te verlaten. YAN HET OUDE OOSTENRIJKSCHE HOF. Verscheidene Rerlijnscbe ochtendbladen maken uittreksels openbaar uit een brochure v-ain Graaf Demblin, getiteld ..Czernin und Sixtus-affaine." in die brochure wordt onder meer gezegd, dait op 4 April 1618 op het Baden&r Schloss bij Weenen ondier voorzitterschap van Keizer Kar&l ©en ministerraad pl-aats had. Keizerin Zita was er bii tegenwoordig. Czernin had voorgesteld, dat keizer Karei zich „om, ge- zondsheidsredenen" uit de regeering zou terugtrekken, omdat die keizer hem. sehrifte- lijk een valsoh eerewoord gegeven had en door zijn gevaarlijke politieke streken Oos- tenrijk-Hongariie.overal en in het bijzonder in Duitschlamd gediscrediteerd hal. Keizer Karei zou bereid geweest zijn zich terug te trekken, maar keizerin Zita en haar moeder zouden hiertegen ogpekomon zijn. Daarop had Czernin ziin ontslag geno men. GEMEitGDE BUITENL. BERICHTEN, De Perzische minister van bnitenlandsehe zaken vermoord. Volgens telegrammen uit Tiflis is de Per zische minister van buitenlandsche zaken Khan Khoiski in den nacht van 21 Juni te Aberbeidsjan vermoord. De bolsjewistische propaganda te Tiflis neemt krachtig toe on der leiding van den agent Kyrof met een uitgebreid-en staf. In verscheidene Duilsche steden zijn weer beloogingen tegen de duurte voorgeko men. Te Berlijn heeft de menigte de fruit handelaars gedwongen hun prijzen tot een ongekend laag pril te Verlagen. Ook op .de gro-entenmarkt moesten de prijzen onder be dreiging der koopeis verlaagd worden. Te Oldenburg trok een uit duizenden be staande menigte door de straten .en stelde aan den winkelieie den eisch de prijzen voor levensmiddelen, schoenen en gemaakte klee- ren met een derde te verminderen. Een com missie zou toezicht houden op de winkels als de winkeliers den eisch niet mochien inwil ligen. Er wordt met 't gemeentebestuur en de betrokkenen onderhandeld over een ver laging der priizen. Heeft deze voor morgen niet plaats gehad, dan zal in alle bedrij ven het werk worden gestaakt. Te Bremen zijn gisteren in de voorsteden tal van winkels geplunderd. Bij gevechten tusschen de menigte en de burgerwacht zijn 50 menschen ingerekend. Te Koblenz heerscht een rallen-plaag. Zelfs overdag vertoonen de dieren zich in de huizen en straten. In een villa te Dahlhausen bii Bochum vond >de politie voor 110.000 mark aan goud- en zilverwerk. -De villa bleek bewoond te zijn door een oplichlersbende. De hooioogst in Rijnland ,en Westfalen is tot nu toe bijzonder overvloedig geweest, doch thans verlangt men hapd naar regen. Vele weilanden beginnen te verdorren. Een officteele mededeeliag van de Zweedsche regeering zegt. dat Zweden be reid is de kwestie van de Alands-eilanden aan den Volkenbond te onderwerpen. De stad Heidenheim in Wurtemberg, waar in den laatsten tiid voortdurend troe belen heerschten vanwege de levensduurte, is door de politie-weerbaarheid bezet. Rad draaiers weiden in hechtenis genomen. De staat van beleg is afgekondigd. Te Maagdenburg is het op den we- kelijkschen marktdag tot ernstige troebelen gekomen vanwege de duurte der levensmid delen. Bereden politie heeft de orde hersteld. Teneinde de door de beperking van vele bedrijven en het stopzetten van andere ontstane werkeloosheid eentgszins te vermin deren. zal men te Elberfeld in de loonover- eenkomsten de bepaling opnemen, -dat niet man en vrouw uit een gezin beide werk zaam gesteld mogen worden, waardoor het eene gezin dubbel verdient en een ander huishouden geen inkomsten heeft. Voor de gemeentearbeiders aldaar bestaat die bepa ling reeds. Tengevolge van de prijsdaling lijdt de stad Berlijn op de ingeslagen buiten landsche levensmiddelen gedurende het eer ste halfjaar 1920 een verlies van ongeveer milliard. CONGRES TYPOGRAFENBOND. Het congres van den Algemeenen Ne der; a ndsch en Typografenbond, dat zou plaats hebben op 16 en 17 Juli, is uitge steld tot 20 en 21 Augustus. ACTIE VAN HET LPOORWEG- PERSONEEL. Vanwege de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den B. A. N. S. en den Neutralen Bond, werd Zon dag in de zalen en den tuin van het Park Tivoli te Utrecht een demonstratief congres van spoervvegper oueel gehouden over de dienst- en rusttijden en vermeer dering van inkomsten. CONTROLFJERENDE GENEES- HEEREN. Uit Amsterdam wordt aan de „Maasb." gemeld: Zooals waarschijnlijk bekend zal zijn, is door de postadministratie escigen tijd geleden besloten tot aanstelling van con- troleerende geneesheeren voor die plaat sen, alwaar veel personeel gevestigd js. Tot dezen maatregel werd overgegaan, aangezien het aantal ziektegevallen bui tengewoon hcog was. Hoewel zulks niet' vast stond, werd ernstig gevreesd .voor simulatie enz. Nu in Amsterdam het instituut ©enigen tijd werkt, kan gerust gezegd worden, dat het een uitnemende uitwerking heeft. Het aantal ziektegevallen is niet allee» afgenomen, zoowel voor den post- als tele graafdienst, doch het is opvallend, dat in den regel de duur van het wegblijven wegens ziekte ook korter is clan voor heen, natuurlijk gemiddeld genomen. On getwijfeld zal dan ook het nieuwe con trole-systeem, dat bij andere lichamen reeds bestond, voor de post', althans hier ter plaatse, voldoen. DE GEMEENTE 's-HAGE EN DE UITGE. SLOTEN ARBEIDERS. Naar het „Viad." verneemt-, is de iremeente 's-Hage van plan, om 0© uitgesloten arbaL ders in dienst te nemen voor den bouw van. d© telefooncentrale aan het Bezu-idenhout. De O. B. V. zal daarbij als leverancier van bouwmaterialen optreden. Indertijd schijnt men vergeten te hebben om dii't werk aan te besteden. Nu zal bet ge bouwd worden op de percent voorwaard», d. w. z.. dat de ondernemer 5 percent van d» bestede bouwkosten ontvangt. Men voelt een en ander in patrooinskrin- gen als ondermijning van de contracten door de overheid zelf en als inmenging in hot conflict, w-elke inmenging aan de belasting betaler natuurlijk weer schatten kost. Gaat het zoo door, tüau zal de bouwarbeider spoe dig een loon van 2 per uur krijgen. Men vraagt zich verder af, of een afdeelingschef ten slotte boven dén gemeenteraad staat en of de gemeente over onuitputteliik credieit beschikt. Dat de gemeente eindelijk hier ©on stap doet in de richting van socialisatie, ia meent men. mede duideliik en men vraagt zich af. of dergelijke ingrijpende maatrege len buiten den Raad om genomen kunnen worden. (Vrij naar het Engelsch van A S. Swan Geautoriseerde vertaling „Lieveling-, wat dio© ja mij' «en gehoegen met dadelijk te komen, ©n Ito© go-ed van je vader dat hij' je heeft laten gaan. Mijln man zei al dat ik maar in het ge heel niet op j© komst moest rekenen,, waialtt diat je vader het stellig niet goed vinden zou". „„Och, op een mooien morgen möt den geschikben wind voor de jacht kan men van vader veel gedaan krijgen," lachte Olara, ,„Als u het goedvindt blijf ik tot morgenochtend, ik heb h©t noodige- maar vast meegebracht". „Heerlijk sprak de lady „Rigys", riep ze doo-r de halfgeopende deur, „wil je over een half uur de the© laten brengen, en zeg dat ik van middag voor niemand rne-er ee spreken ben". ,.tleel goed, m-avrouw", antwoordde de botteLi-er, en m©t haast teere voorzichtig heid sloot hij' de deur. Olara ging zitten, en ©enige- ©ogenblikken keken die beid© vrouwen elkaar zonder een woord te zeggen, maar in een zwijgen dat welsprekend was,, aan. Toen begonnen. Lady Eleanor's tranen Langzaam te vloeien. Olara schrikte, want z© kende Ge offrey's moeder als jjen vrouw van gnoobe geestkracht en zolfbeiheersehing, er ze kon zich niet herinneren dat ae Lady Eleanor nog ooit had zien schreien. D© meeste menschen noemden d© Lady wat koud en ongevoelig, maar Clara- wist wel beter, en ze Iiaid al lang ervaren, dat in etil-t© gedragen le©d meestal heel wat dieper gaat en pijnlijker is dan luidruchtige klachten en opzienbarend schreien en weenen. „Heb je er nog niets van ge-hoordi", vroeg Lady Eleanor opeens. üla-ra schudde het hoofd. „Is er iets met Geoffrey", vroeg ze. „Iedereen vermijdt zorgvuldig mij over hem te spreken. Als er dus niet iets heel erg is, hoor ik er niets van." i(Er is een heftige scène geweest tusschen Geoffrey en zijn vader gisteren, op het kantoor. Geoffrey is weggegoopen en heeft vannacht niet eens thuis geslapen." - j Clara werd bleek. - - -ry -. „Hoe is dat zoo gekomen?" vroeg ze. Lady Eleanor scheen een oogenblik te aar zelen. „Precies kan ik liet je niet vertellen," ant woordde ze toen. „Arthur heeft mij de bij zonderheden niet gezegd. Maar het is om een meisje uit Casley, de dochter van een der voorlieden beneden in de mijn. Je weet wat een hekel mijn man aan zulke dingen heeft. Hij kan en wil zooiets eenvoudig niet verdra gen. En ik geloof, dat hij Geoffrey nu vier- en-twintig uren gegeven heeft om het huis e ruimen." Clara werd nog bleeker, en het gevoel van een diepe vernedering kwam over haar. Ze was diep gekwetst door de gedachte, dat de man aan wien ze al de schatten van haar jonkvrouwelijke liefde geschonken had, oor zaak was geworden dat men zijn naam noem de in verband met die van. een dorpsmeisje. Lqdy Eleappr, die geheel in beslag genomen werd door eigen leed en misschien nog een weinigje verbitterd was dat Clara zich van Geoffrey losgewerkt had, dacht er niet aan hoe pijnlijk dit oogenblik voor het jonge meisje zijn moest. Het verdriet kan wel eens zelfzuchtig en soms zelfs wreed maken- En zoo, zonder te vermoeden wat er in het hart van haar bezoekster omging, sprak ze verder: „Ik heb mijn man gezegd, dat hij te overijld handelde en overdreven streng was, maar hij liet mij haast geen gelegenheid om een woord ten gunste van Geoffrey te spre ken Hij is zelf. zoo edel van karakter en zoo hooghartig, dat hij geen geduld of toegevend heid heeft voor afdwalingen als deze. Het spijt me dat ik het zeggen moet, Clara," ging ze voort, „maar zoo iets was Geoffrey ook nog nooit overkomen voor jij je verloving met hem verbrak!" Clara sloot een oogenblik de lippen vast opeen. „Daar moeten we liever niet over spre ken, lady Eleanor," klonk het toen met kalme fierheid c-n op een toon, die hoe vriende lijk ook de gastvrouw toch wel moest waarschuwen dat ze op een verkeerden weg was. „Kan ik iels voor u doen?" vroeg Clara. „Waarom hebt u mij laten roepen?" „Ik wou je vragen bij Arthur de voor spraak van mijn jongen te zijn. Ik heb mijn man nog nooit zoo boos gezien als gisteren avond. Hij werd zelfs bijna onbeleefd tegen mij, en je zou medelijden gekregen hebben met den armen Bryan, die niet wist hoe hij zich houden moest. Maar ik kan het nlei helpen, Clara, mijn hart gaat uit naar Ge offrey. Een vrouw schijnt nu eenmaal liet meest te houden van haar eerstgeborene." „Dat begrijp ik wel," antwoorde Clara met nog bevende lippen. „Maar wat zal ik er aan kunnen doen ,lady? Als meneer Faussit zelfs naar uw woorden niet meer luistert, dan is het toch al heel onwaarschijnlijk, dat wat ik zeggen kan nog eenigen indruk op hem maken zalf' „Ja- ja, toch wel. Ik kan er niet aan den ken, dat mijn arme jongen zóó de wij da wereld ingezonden wordt. Je mag niet wei geren mij nog een laatste kans te geven." „Maar zei u niet, dat hij al weg is," sprak Clara eeuigszins in verwarring. „Is liet dan al niet te laat?" „O, heel ver kan hij niet weg zijn," sprak de arme moeder met de op zoo "droeve en pijn lijke wijze verkregen kennis van de gewoon ten eens verloren zoons. „Hoe kan hij ver weg gaan zonder geld? Hij heeft alleen het huis verlaten, omdat zijn trots hem verbood te blijven. En zou je niet denken, dat men alle hoop nog niet behoeft op te geven bij een jongen man, die nog gevoel van eigen waarde toont te bezitten, Clara?" Het jonge meisje vroeg zich af of Ge offrey's trots en eergevoel wel van het echte soort waren. Ze had den jongen man harte lijk liefgehad, doch haar genegenheid had haar inplaats van blind zeer helderziende gemaakt ten opzichte van zijn groote j^ebre-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1