TWEEDE BLAD. ALMAAR, RECHTSZAKEN. Woensdag 30 M 1920. Liturgische dag, 22 Juli. Ingezonden stukken Provinciaal Niauws DE BESTANDDEELEN VAN HET, VESPEROFFiCIE. D-e .Vespers evenals de Lauden be ste an uit vijf psalmen, 'n hymne, 'n can dek, geheel volgens de aanduiding- van St. Pauius: „onderhoud elkander met psalmen, hymnen en geestelijke cantleken." In den loop der tijden wer den bii 'de psalmen en cantieken anti phonen gevoegd, tusschen de psalmen en hymnen werd ingevoegd het kapittel, bii de hymne kwam 'n vers. Achter de Magnificat (de cantiek) de oratie. Aan het begin de aanroeping tpt God om zijne hulp. (Deus in adjutorium) en aan het einde de Antiphoon van Maria vol gens den tijd van het jaar (in dezen tijd het bekende Salve Regina). Over elk deel 'n kort woord. Het hoofdbestanddeel der kerkelijke getijden vormen de psalmen. Dc psal men (Is harpzangen) .reeds door de Is- jaëiieten in het O. V. gezongen zijn ouder ingeving des H. Geestes voor het meeresdee! door Koning David ge dicht en 15U in getal. In die psalmen, aldus de H. Au- gtistinus. prilst God zich zeiven om ons +c- leeren, hoe wii Hem waardig moe ten lofprijzen. Die psalmen heeft de Kerk van haar begin af van den loodschen eeredienst overgenomen en daarin 'n volmaakten vorm gevonden waarin ze zich uitdrukt Wanneer zii Gode lof gaat toezingen. In die gezangen wordt God gepre zen als de schepper der wereld, wordt de toekomstige Verlosser bezongen, wordt God geprezen om de weldaden aan zijn volk (eertijds het Joodsche, |nu het Christen volk) enz. In die psalmen vinden al de verheven- ste aandoeningen der ziel, opgetogen in de beschouwing van haar God, de heerlijkste verklankingen in de hoog- dichterlijke verzen eeher rijk uitgebeel de Oostersche poëzie. Zii zijn dus uiter mate geschikt om de geest onder gebed en zang hoog op te voeren tot God en het gemoed te vervullen met 'n heiligen geestdrift. Iedere psalm wordt onmiddellijk voor afgegaan 'en gevolgd door eene anti phoon. Antiphoon beteekent letterlijk te genzangven was oorspronkelijk een ge zang dat bii .beurtwisseling door twee koren werd afgezongen. "Nii dient ze tot inleiding en afsluiting van de psal men. Bii ,de oude Grieken en Romei nen werd ieder zangstuk ingeleid door een voorspel van muziekinstrumenten teneinde de uitvoerders van den zang vertrouwd te maken met het toonka- cakter van de te zingen melodie en hun den aanvangstoon aan te geven. Toen de kerk de psalmen als gemecn- schapszang overnam' was zulk een in leidend voorspel eveneens onontbeer lijk. maar wijl de toenmalige muziek instrumenten uit de kerk geweerd wer den. .werd dit instrumentenspel vervan gen door de stem van den voorzanger^ en zoo werd het voorspel vervangen door een antiphoon, welke nu eens be stond uit het enkele woord „alleluja" op een reeks noten getoonzet, dan weer uit een vers van den bijbel. In 't alge meen wordt voor de antiphoon een vers genomen uit den psalm, waarbii ze be hoort en in verband met het feest van den dag. Dikwijls ook een tekst uit het Evangelie van den dag of uit de akten der heiligen waarvan het feest Wordt gevierd, ls het feest halfdubbel dan worden slechts de aanvangswoor den der antiphoon gezongen en gaat men onmiddellijk tot den psalm over. Is het feest dubbel, dan wordt voor den psalm eerst de geheele antiphoon gezongen. Is de psalm afgezongen dan wordt in beide gevallen steeds de ge heele antiphoon herhaald. Insgelijks ge schiedt ook bii het JVLagnifa'cat. Zijn de vijf psalmen met hunne anti phonen afgezongen dan volgt het capi- tulum (kapittel, klein hoofdstuk), ge woonlijk genomen uit de Epistel van den dag. In de nachtelijke godsdienst oefeningen der eerste tijden werden lange lessen uit het N. i. genomen, maar in de dagoefeningen, waar im mers de arbeid het gebed moet afwisse len, werden die lessen bekort en zoo ontstond het korte kapittel. Deze be vat dus het woord Gods, daarom gaan de geloovigen uit eerbied staan, en worden bii de plechtige Vespers lichten aan weersziiden van den officeerenden priester aangebracht, gelijk ook ge schiedt bii het Evangelie in de H. Mis Aldus blijft het woord Gods 's mor gens gehoord als, 'n weldoende echo doorklinken tot den avond. Is de verheven korte les van Gods .woord in het Kapittel vernomen dan antwoordt het volk Deo gratias, Gode zii dank en volgt de Hymne. Dit woord aan het Grieksch ontleend beteekent letterlijk gezang. Het is 'n lied dat uit meerdere strofen (coupletten) bestaat ten iedere strofe uit vier of meerdere versregels welke dikwijls op elkaar rii- jmen. De inhoud bezingt in 't algemeen het feestgeheim van den dag. De laatste strooi geeft altijd eer aan de drie God delijke Personen. De oudste dichters dezer lofzangen zijn de H. Hiiarius biss v. Portiers (4e eeuw), de H. Ambrosius aartsbiss. v. Milaan, de eerste grond legger van den Greg. zang. (4e eeinv) en de H. Greg. d. Gr. de hervormer .van den kerkzang maar hem' genoemd (6e eeuw). Na de hymne zingen .de voorzangers liet vers, gewoonlijk getrokken uit de H. Schrift in verbatiu m'et het feestgeheim, waarop allen het responsorium' (ant woord) zingen. Dit vers met antwoord kan men' beschouwen als 'n Liturgisch schietgebed of als 'n geestelijke bloem ruiker. waarover St. Franciscus v. Sales zoo bevallig Jieeft geschreven. Dan volgt de cantiek (is gezang). Al dus worden de lofzangen genoemd wel ke genomen zijn uit het Evangelie, en welke zijn Benedictus (Gezegend zii .de Heer de God van Israël van Zacharias) voor de Lauden: Nunc dimittis (Nu laat Heer uw dienaar gaan in vrede van den grijzen Sim'eon in den tempel) voor de completen en het onnavolgbare Magni ficat gedicht door de Koningin der pro feten en evangelisten, gezongen door de Koningin van alle dichtere en. godge wijde zangers. Telkens als iets uit liet Evangelie wordt gezongen gaat het volk' uit eer bied staan, zoo ook hier bii het Mag nificat. Bii .de plechtige Vespers worden als dan het altaar en het volk bewierookt, waarbir.dus de zinnebeeldige beteeke- nis der 'Vespers tot uiting Jcomt. Im mers deze zijn het avondoffer der kerk dat als een aangename wierookgeur mo ge opstijgen tot God. Na "de Magnificat wordt de antiphoon herhaald en daarna gezongen de oratie (gebed), hetzelfde ars van de li. Mis. Het gemeenschappelijk karakter van dit gebed, komt ook uit in het daaraan voorafgaande Dominus vobiscum. De Iieer zii met u, wat de priester altijd aan het collectief gebed (vandaar ge noemd in de H. Mis collecte d.w.z. dat de kerk alle wenschen der geloovi gen in 'n beknopt gebed te zamen vat) Iaat voorafgaan als 'n wenk dat priester en volk in het bed steeds te zamen innig ^vereend dienen te blijven met God. Dan volgen de commemoraties of ge dachtenissen der heiligen die de kerk behalve de feestheilige van den dag nog bizonder gedenkt. Die gedachtenis geschiedt door het zingen van de Mag- nificat-Antiphoon met het vers uit de Vespers en de oratie of collectief ge ien van 'den profanen zang poE de grondbeginselen van den Gregoriaan- schen zang plet onderwezen? Is dat niet 'n tekort op ons R. K. onderwijspro- gram? Past. CH. DE MEULDER Hugowaard, (Zuid). bed. lederen dag vereenigt de kerk op aarde zich met die des Hemels. Om den triomf te vieren van 'n groot aantal heiligen, die natuurlijk niet allen door een afzonderlijk volledig office kunnen gevierd worden. Voor verreweg de meest en moeten we ons tevreden stellen hen in de offi cies te gedenken door een enkele anti phoon met vers en oratie. Trouwens allen worden herdacht in de glorievolle lijst van het Martyro logium (lof der martelaren) hetwelk iederen morgen in de Prime wordt ge zongen. De Vespers sluiten met een laatste meer plechtige aanroeping eter Moeder Gods in de Antiphoon van "Maria, wel ke naar het jaargetijde verandert. Ave Regina, Alma Redemptoris, Regina Coe- li. .Salve Regina. Deze antiphonen dra gen 'n bizonder karakter welke ze on derscheidt van alle andere antiphonen. Het is opmerkingswaardig hoe, naar mate ons de verschillende tijden des jaars de natuur 'n anderen aanblik op levert en ons telkens afwisselende rijk dommen en bekoorlijkheden aanbiedt, ook de liturgie, om sleur en verslapping te ondervangen, ons telkens afwisselend, wijst op steeds andere genaden en gees telijke vreugde. Dit komt ook alweer uit in deze Mariaansche antiphonen, wisselend volgens de wisselende tijden des jaars. Deze antiphonen danken hun ontstaan aan het volgende. In vorige tijden, van de elfde eeuw tot de zestiende bestond de verplichting dagelijks 'n dubbel officie te bidden een van den dag, een van Maria, het kleine officie van Maria genaamd. Zoo bad men bii de Metten en Lau den van den dag pok die van het officie van Maria bii de kleine uren. Priem, Terts. Sext en Noon, ook de Priem enz. v. Maria. Toen in de 16e eeuw Paus Pius V die verplichting .ophief (alleen in sommige kloosterorden is deze blij ven voortbestaan) werd van dit officie v. Maria alleen een commemoratie, 'n gedachtenis gehouden, zóoa.'s boven van de heiligen is vermeld, en deze ge dachtenis bestaat gelijk die der heili gen ook weer uit antiphoon, vers en oratie, zooals we die nu hebben in de Salve Regina enz. Het geheel sluit met Divenum auxili- um, Gods hulp blijve altijd met ons, (d.i. ook 'nadat we uit het koorgebed en de kerk ons verwijderd hebben. Is er uitstelling, .volgt nog Tantum' er go met den zegen. Ziedaar het avond offer der lippen van de H. Kerk, waar aan in vorige tijden de geloovigen een werkzaam aandeel namen. Toen in de 10e en verdere eeuwen het Greg, in verval kwam en vooral toen de meer stemmige muziek in zwang kwam, raak te- dat gemeenschappelijk meezingen van het volk langzamerhand in onbruik, totdat eerst weer in de laatste tijden nieuwe pogingen daartoe zijn aange wend. Wanneer zal ons Christenvolk weer den Liturgischen zang meezingen, tot éigen stichting en grootere opluis tering van onzen heerlijken eeredienst? De kerkvaders en kerkleeraars roemen om strijd het groote nut daarvan. De H. Augustinus m'eende dat het volk niets beiers doen kan dan actief deel nemen aan den kerkzang. „Wat heb ik geweend, zoo sprak hii tot God in zijne Belijdenissen, als ik in uw kerk uwe lofzangen en liederen beluister de, .ho-e ontroerden die zoete geluiden mijn gemoed en terwijl die tonen zacht- kens in mijne ooren drongen, ontsluier de zich uwe waarheid voor mijn ziel. Alsdan deed de aandoening der gods vrucht mijn hart opspringen van jbo- venaardsche vreugde. Een nuchtere maar practische opmer king tot slot. Waarom' worden in onze scholen tegelijk met de orouübeginse- Heiloo, 28 Juni 1920. Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd eenige ruimte voor onder staande. i 24 Juni vierde de I;. T. B. in de oude Bisschopstad zijn eerste lustrum Gewichtig moment. In do zaal van St. Bavo zetelde op het podium, keurig met bloemen en schilden versierd, het Hoofdbestuur en in zijn midden Mgr. Callier, onzen beminden Bisschop. Een grcote schare van Geestelijken en afgevaardig den vuloen de zaal, eminente ma ruien als Engels en Van Best werden het woora. Wat gedaan is door de L, T. B .-leiders staat boven allen lol verheven. Doch het glanspunt vair de vergadering was do toespraak van Mgr. Callier. Met heldere duidelijke stem zettq hij' uiteen, dat hij niet enkel was gekomen om aan dit feest luister bij te zdU'en, doch uit dankbaarheid. Dankbaar dat de L. T. B. en zijn premier,de hoer Engels, hadden gehoor gegeven aan de roepstem van de Hotoge Geestelijkheid en zich Katholiek hadden ge- oganiscerrd. Hel Bisdom Haarlem was do eerste en dit stemde Mgr. tot voldoening, te meer daar zijn ovorbeeld navolging vond. Hoe wel Mgr. dankbaar was, was hij niet tevreden)* wel over hen dia waren toegetreden, doch die nog buiten den L. T. B. staan. Bij Z. D: H. vormreizen door zijn Bisdom, bracht hijj menigmaal de vraag naar voren, waarom yr nog zooveel buiten den Boud stonden. En het antwoord luidde: omdat ze er geen nut en voorcJeelen van zien. Dit begreep Mgr. htclemaal niet en nader motiveerda hij dit. Vvanneer oen pacht afgesloten wordt is men altijd geneiga dit over oen langen termijn te deen, omreden men verwacht, da(t men eerst in later jaren da vruchten van zijn afbjfcfc ziet Zoo is het mtet hot organisaltieleven gelijl: En de roepstem van den Opperher der, aan wien wij de hoogste macht op aarde toekennon, wil, dat wij ons op Katho liek gebied zullen, vereenigen. Wij, die een; kinderlijken eerbied en liefde voar Hem heb- ben, geven wij gehoor aan Zijii roepstem? De lijden zijn nog ernstig. Niet alleen in de organisatie, doch in het aantal is onze kracht gelegen. Dat Z. H. do Paus het werken en streven van den land- en tuinbouw waar deert, heeft Hij bewezen door uw voorziller in uw aller naam te decoregren. En met oen orde, die genoemd mag worden, de Gregorius- orde. En teen volgden cenige emotievolle oogenblikken toen Mgr. onzen hooggeachien bondsvoorzitter de ridderorde op de borst hechtte. Mgr. besluit: Uw voorzitter zegt 't is een feestvergadering. 11: geef het toe, er is alle •eden voor, doch tevens een propagandai- vergadering. Doch altijd:is een preek voor hen, die er geen behoèfie aan hebben in dezen zin. Laat ieder afgevaardigde als een trompet zijn, die verkondigt, dat nitlt ik, doch Z IJ. wil dat allo boeren, tuinders en kweekers in dezen hond vereenigd worden. Dit Bisschoppelijk woord heeft op last van Z. H. lot u geklonken buitenstaanders van den L. T. B. Door een of ander voor wendsel heeft u er zich altijd afgemaakt. Dit moet en kan anders worden. Gij die er, en met recht, trotsch op gaat, gehoorzaam heid te. betuigen aan uw Geestelijke Overheid en in Z. II. "den Paus het hoogste kerke lij to gezag erkent, toon in dere roepstem uw ge hoorzaamheid. In den Land- en Tuinbouw- bondls uw plaats Heiloo, 28 Juni 1920 G vSMITS. AllR.-RE TE ALKMAAR, Zitting van Dinsdag 29 Itini. UITSPRAKEN. C. v. B., los werkman, ged., (gebe deld). Eisch: 3 dagen hechtenis en 3 ia.ar opsluiting in de Rijkswerkinrich ting:. Uitspraak: conform eisen. G. K„ koopman, ged. Eisch: 4 maanden gev. straf. Üitspraal 3 maanden gev. straf. P. M. K.. smid-bankwerker, ged. (diefstal). Eisch: 5 maand. gev. straf. Uitspraak: nader onderzoek gelast op 13 juli e.k. A. Z„ ged. (gebedeld). Eisch dagen hechtenis en 3 jaar opsluiting in de Rijkswerkinrichting. Uitspraak: 3 dagen hechtenis en 10 maanden opsluiting in de Rijkswerk inrichting J. L„ melkventer, Den Helder, (he lingL Eisch: f30 boete subs. 30 dagen hechtenis. Uitspraak: conform' eisch. S. d. H„ broodbezorger, Helder, (diefstal) f 30 boete subs. 30 dagen hech tenis. Uitspraak: conform eisch. S. P. B„ landbouwer Obdam (stroo peri; Eisch; f10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. M. L. V., z. b. Kolhorn (diefstal' Eisch: 14 dagen gev: straf. Uitspraak f20 bo-ete subs. 20 dagen hechtenis O. C„ werkman Ursem (mishan deling). Eisch: f25 boete subs. 25 da gen hechtenis. Uitspraak: f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. J. K.. arbeider, Ursem', (mishande ling). Eisch: 2 maand. gev. straf. Uitspraak: 1 maand gev. straf en een schadevergoeding van 153.60 aan den .mishandelde. J. H„ landbouwer .Wijdenes (dief- Eiscff: f 100 boete s,ubs. 60 dagen ti. Uitspraak': f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. t H. K. .dienstbode Oudkarspel (dief stal). Eisch: 3 maand. gev. straf voor waardelijk. jntet een proeftijd van 3 jaar, Uitspraak: Conform eisch. J. C. B„ boerenknecht Harencar- spel: (bëleediging). Eisch: f10 boete subs. 10 dagen h. Uitspraak: conform eisch. E. J. C„ z. b. Limïnen minderjarig (plukken van bloemen op ^particulier eigendom). Uitspraak: f10 boete subs. 3 maand tuchtschool. M- R. z. ber. zwervend (diefstal) Eisch: 1 maand gev. straf. Uitspraak conform' eisch. H. I. G„ bakker te Alkmaar (We- derspannigheid, appèlzaak destijds aan gehouden tot nader onderzoek). Eisch: 1 maand gev. straf voorwaardelijk: Uit spraak: 2 maand gev. straf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van 25 Juni 1920. C. P. K„ te Krommenie, S. M„ J. v. 0.- C. H. B„ J. de H. te Alkmaar, dronkenschap, de le, 2e„ 3e en 4e ieder f2 boete of 1 dag hechtenis, dé 5e f7 boete- of 4 dagen hechtenis. - K. S. H. te Amsterdam, overtre ding Spoorwegreglement f5 boete of 3 dagen hechtenis. A. V. Jz. te Eg- mond aan Zee, strooperii f10 boete of dagen hechtenis. A. J. L„ P. P. Alkmaar, overtreding Arbeidswet, niet ontvankelijk verklaring H. B. Kz„ H. D„ C. P., M. P. en A. P. te Egr mond aan Zee, overtreding Vogelwet, de le en 2e ontslagen van rechtsver volging, de 3e en 4e ieder 1 maand tuchtschool voorwaardelijk met proeftijd van één jaar; de 5e f6 boete of 4 da gen hechtenis. C. J„ J. B.. G. A. ien P. A'. A. te Alkmaar. C. w'. W'. te Limmen, L. S. te Schermerhorn, T. L. B.'te Zuidschar- woude, C. M. te Bergen en T. B. te Heiloo, overtreding .Politieverordening, de le, 3e, 4e, 7e, 8e en 9e ieder f3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e f25 boete of 15 dagen hechtenis, de 5e f7 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e f2 boete of 1 dag hechtenis. W. Z. Tz„ A. G. ]z„ J. G. Lz„ P. Z. Cz„ P. G. Dz., V., J. G., A. G. )z.._A. P. Jz„ J. Z. Jz. ien C. D. Tz. te Egmond aan Zee, overtreding,Jacht wet. de le en 2e ieder f25 boete of 15 dagen hechtenis, de 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 10e ieder f8 boete of 4 dagen hechte nis. de 8e en 11e ieder,f 12 boete pf dagen hechtenis, de '9e f 20 boete ot 1 'maand tuchtschool. G. J. S„ C. K„ J. K. te Heemskerk, U. N. G„ te Allernaar, Th. M., J. B. te Heiloo, J. D.. S. G. G. te Alkmaar, E. 1. B. te IJmuiden, L. J. D. te Alkmaar, f. S. te Beverwijk*, P. B. aldaar, E. G. Dz.. C. B. te Egmond aan Zee, H. L. C. C. M. te I Imuiaen1, J. B., C. Z., en C. de W. 'te Castricu-m', ioopen over verboden grond, de le, 2e, en 3e ieder fl boete of 7 dagen tuchtschool, de 4e, 5e en 6e ieder f3 boete of 2 dagen hechtenis, de 7e 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 15e, 16e, 17e en 18e ieder f2 boete of 1 dag .hechte nis. de 13e, 'en 14e ieder f4 boete of dagen hechtenis. N. N. te Alkmaar, loopen over ver boden grond en een valschen naam op geven. f 1 en f8 boete of 1 en 8 dagen hechtenis. J. dc- R.„ K. T., J. de R., C. v. D„ J. B„ I. K., B. M. H. A., H. K„ H. C, T. B„ te Alkmaar, A. H. en A. K. te Ca s tri cum, "A. P., C. V. te Broek' op Langendijk, M. v. D„ W. W. te Zuid- Scharwoude, D. B. te Nieuwe Niedorp, I. N. S. en J. C. M. te Uitgeest, W. C. D. te Limmen, K. K. te Sint Pan- cras, v. S. te Kocdjik, C. v. T. te Warmenhuizen, Ch. J. W. I. te Haar lem I. S. te Zuid-Scharwoude, J. G. te Heemskerk, G. B. te Winkel, N. J. D. te Wijk aan Zee en Duin, overtreding motor- en rijwielreglement, de lo., 2è, 3e. .4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, 10e, 11e 12e 13e. 14e, 16e, 17e, 18e, 19e, 21e, 25e ieder f4 boete of 4 dagen hechtenis, de 15e 22e. 23e en 24e ieder fl.50 of 1 dag heentenis, de 20e f7 boete of 5 dagen hechtenis, de 26e f3 boete of 3 dagen hechtenis, de 27e f 4 en f 1 boete of 4 en 1 dag "hechtenis. stal). Eisch: f30 boete sub's. 30 dagen :h' DE RIJP. DE RIJP. Raads ve rgaderinlgt Vrijidiagavond 8 uur vergiaiderds de Raad deaer gemeente. De voorzitter, de Edelachtb. heer P. A. Romein, opende de vergadering'. Door ongesteldheid van den secretaris sbeifc de voorzitter voor het lezen der notulen, van do vorige vergadering pit te stellen tot de volgende. "Wordt goedgevonden. Op 21 Juniheeft de bas-verificatie plaats gehad bijl den gem:-ontvanger waar alles in de beste orde was bevonden, In kas was en moest zijin f 3739.7iy2. Het verslag over de toestand der ge meente ligt voor de leden ter inzage. Is ingekomen de goedkeuring op het ge nomen raadsbesluit om den heer v. d. Meu len eervol ontslag te verleenen als on derwijzer aan de openbare school en ge noemde hoer in het genot <te stelten van wachtgeld. Is ingekomen een schrijven Van het bestuur van de afd. N.-HolLanJd v. dl. Nederlandscken Rond van Gemeenten, be treffende malaria-bestrijding, inhoudende verzoek gedurende 4 5 jaar bij! te dra gen in de kosten voor bovengenoemd doel de kosten zullen bedragen 5 cent van elk burger. De heer Schouten Ziet niet veel heil hechtenis. in die bestrijding spr. kan niet geloven dat ais Uitspraak': f20 boete sijbs. 20 dagen er eenige groote hoeren in dan paar hechtenis. i 'auto's rijden en zioo hier en daar een W- W'. bioscoophouder te Alkmaar, j stal inspuiten daar de malaria-mug (beleediging). t van dopd gaat, Als men wil bestrijden aan mag mea op deze manier wel 25 auto's aanschaf fen met nog moer groote heeren. tri men ook eens een slal kan inspuiten i:i de Rijp. De heer Siejrwerda zegt den heter Schou ten dat hij op een dwafllsppor is; do be sfcrij'ding moet nog beginnen wat er is gebeurd wais maar een voorproef maar wegens het vergevorderd seizoen heeft inen daar mee opgehouden, doch het doel is deze winter de bestrijding aan te pakken en daarvoor vofk aaii te nemen. Het verzoek van het adres wordt toege staan met den heer Schouten alleen tegen Een adres is ingekomen van verschil lende veroenigingon het daarheen te 1©\ den het sluitingsuur tijdens de vergaderin gen te verlengen. Dit adres is niet op zijn plaats dit hoort niet bij den na,ad de bevoegdheid om het sluitingsuur te vei lengen berust alleen bij' den burgemeester!. De heer de Moes stelt voor, alleen bij zomermaanden verlenging toe te staan: De lieer Schouten herinnerd den voor zitter aan het gesprokene bij* het be raadslagen van deze verordening. De voorzitter herinnerd dit zeer goed hij' heeft ook altijd overeenkomstig de wet gehandeld, Aanvankelijk is de voor zitter nooit van' 10-uursiuiting geweest maar nu de wet er is handelt hij' .ook volgens de wet en permissie wordt noodf zake lijk 'dan gegeven wanne er een spreker van buiten komt. Een lange discus sie volgt hier op, waarna de voorzitter een voorsteL doet den raad te laten uitspreken of zij' accoord gaan met den werkwijze van den voorzitter. Alle loden spreken zich uit, dat zij zich met den voorzitter kunnen vereeni gen. Als do voorzitter met de agenda doorgaat, komt den heer de Moes op het adres terug, en wil dat ook zijn voorstel in stemming komt. De voorzitter zegt, dat dit overbodig is geworden door het uitspreken van den Raad Dan zegt de heer de Moes dat hij1 wil' hebben dat zlijn stem veranderd wordt in tegpn. Behandeld wordt nu oen adres van den spoorweg-commissie Hoorn-Uitgeest om een bijdrage in de kosten van onderzoek welke kosten zijn berekend op f 12.000 B. en W. stellen voor, hiervoor f 1000 beschikbaar te stollen, doeh de voorzitter meent van deze overeenkomst te mogen afwijken, en het voorstel te formuleero dat aldus f 500 beschikbaar wordt ge steld en hiervan niet eerder gebruik wordt gemaakt dan in een hoogst noodig geval. Da hoer ds Moes vraagt of het waar is, dat verscnillende voreenigingen een bijdrage hebben verleend van f800 Do Voorzilter bevestigd dit Waarop Se heer de Moes voorstelt, daar alreeds zooveel gedaan wordt door parti-, culiere bijdragen, uit de gemeentekas f400 bij te dragen. Het voorstel van B. en W. wordt aan ge-, nomen met de stam van den heer de Moes alleen legen. Van Ged. Stalen is ingekomen d© goedkeu ring op het genomen raadsbesluit aangaandei het verkoopen van het stuk land „do Meel zak" aan de li ouw verrem'gi ng. Request van Oud-Beierland om adhaesie te betuigen aan de motie, dat gemeentepolitie) Rijkspolitie wordt_ Wordt voor kennisgeving aangenomen. Request van de Commissi© van Actie tegen de woningbouw is te laat ingekomen en aan gezien liet onderwerp (woningbouw) nu niet aan de orde is, wordt het adre(s terzijde gelegd tot een volgends vergadering. Wordt besloten een lsening te sluiten graat f 800 len behoeve van het levensmiddelen- bedrijf, af te lossen in dris jaren. Request van den Ned. Bond van Ambte naren om liet pensioenfonds ta verhoogen met 40 pCt. voor diagenen, die nog op d© ou<ie loonstandoard pensioen ontvangen. Voor deze gemeente komt alleen in aanmerking de heter Braak als oude nachtwacht Do heer Sier wc r da is er tegen, omdat door het adres wordt gesproken van nood en iu dit geval hier ter plaats© niet kan gespro. ken worden van nood Do heer Rot houdt een warm pleidooi voor den heirokken persoon. Do s lemming brengt uit, dat ds hoeren SlubeniJsky, Schouten en Rot er vóór zijn, de heeren Blokdijk, de Moes, Kaaij' en Sier- werda er legen; alzoo verworpen. Komt in behandeling een schrijven van den Chrislelijkcn Bond van Politieambtenaren, met verzoek het salaris van L. Houtman, gemeente-veldwachter, te verhoogen tot 1185(> met behoud van bodeloon f80, havenmeester, saalris f70; het tegenwoordig salaris is f1500 enz. B. en W. stellen voor het salaris met f300 te verhoogen. De heer de Moes verheft zijn stem tegen de verhooging. Volgens spreker komt er geen einde; het moet maar eens uit zijn mat a-sf verhoogingen. De heer Blokdijk is het m'et den heer do Moes eens. De lieer Rot zegt, dat uit de woorden van den lieer de Moes direct is te merken, dat hij geen ambtenaar is, als een zakenman niet toe kan verhoogd hij de prijzen van verkoop, de anib'.enaar moet afwachten wat men hem toebedeeld. De lieer de Moes was van plan zijn vuur. pijlen op den heer Rot al ta steken, maar de Voorzitter kwam tusschen beiden. De heer Stubenitsky stolt voor het adres in stemming te brengen. De uilslag was de heeren Stubenitsky en Schouten vóór, de. ove rige liearcn togen. De hoer d© Moes stelt voor salarisverhooM gingen niet anders te behandelen dan met de begrooting. De heer Kaaij ondersteund het voorstel de Moes De heer Rot stemt tegen, omdat wij zulko abnormale toestanden hébben. De heer do Moes begrijpt den heer R' niet, de abnormale toestand geldt alleen Hr- man niet, dan moeten alt© ambtenare' hooging hebben. tegen, Do heer Siorworda (weth) sf in hel waarop de Voorzitter, vraagt: Sierwerda huidigp geval? Waarop de te Voorzitter: antwoordt: dan stem ik hlan/amen. De lieer i «leeft niet, dan staken d©

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5