#..f, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOL»,4NB SCHULD EN BOETE Versohlfnt dagelijks Bureau: HOF ALKMAAR. Telefoon: Sij?Ic?™ês3* 4S3' Electrisch Siloenreparatie-en iaatwerkbedrsjf fN o. 157 Donderdag 8 Juli 1920 13e Jaargang Bij de opheffing der Broodkaarten. Wat de Pers zegt BUITENLAND De Conferentie te Spa. FEUILLETON^ i CfTT""""™1l——l Abonnementsprijss Per kwartaal i f franco per post f 2.5Q; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentieprijs* Van 1—6 regels f 1.26 elke regel weer f 0,2-5j Reclames per regel t 0.75; Rubriek „Vraag en aea- bod" bjj vooruitbetaling per plaatsing f 0.60, Aai* alle ebonite's wordt op eenvrnag gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van iSOO, 8^00, Ï2©0,~, 8100,880,--, I3S, 91S. SET* Met vmeugide zal allerwegen de minis- teirieele mededeel mg vernomen zijn, dat •met ingang vaia 12 Juli a.s. de broodkaar ten van diverse waarden en kleuren wor den opgeheven. Niet omdat we dien laatsten tijd van die broodkaarten zooveel last -hadden, niet omdat we naar kleiner of groot-er brood ifraarten-bezit onze spijziging moesten re gelen, niet omdat we van de broodkaart moesten aflezen, hoeveel eetlust we door gaans mochten hebben; oeh neen! de broodkaarten hadden reeds sindis gerui- jnen tijd niets meer te beteekenen, ze wa ren niet prettig, ze waren niet vervelend sneer, zo lieten ons koud: we aten brood, zoo-veel we beliefden, zonder ook nog maar aan het bestaan van de brood- uantsoeneeringiskaart te denken. Op com mando in de krant lieten we de brood kaarten nog afhalen, non ja, omdat 't eenmaal zoo boorde en omdat je daar nu eenmaal op gedresseerd was, en ais de bakker het brood bezorgde en je dacht ar aan, dan gaf je hem zoo nu en dan ook wel eens een bundeltje broodkaarten, allemaal, omdat 't zoo hóórde, maar ove rigens Broodkaarten-misère hebben we den laatsten tijd niet meer gekend, om de dood-eenvoudige reden, dat er geen brood-misère meer was. Waarom we dan tóch zoo blij zijn met de opheffing der broodkaarten? Onrdat die opheffing d'e beteekenis heeft, dat we betere tijden ingetreden zijn met onze levensmididelenvoorziening en dat we ons dientengevolge spoedig ge heel ontworsteld znllen hebben aan de diiiizend-en-één crisismaatregelen, welke „wij gedurende en na d'en oorlog, te „ver duren" kregen. Nu de suikerkaart en nog weg! en we leven weer normaal, weer vrij, zonder afgepaste appetijt, zonder wettelijk: voor geschreven smaakl Wie zou zich over de geleidelijke mor- inaliseerin-g van het leven niet verheu gen? We hebben echter tè lang vertrouwelijk omgegaan met dó broodkaart, we hebben tè veel met baar meegemaakt in tijden van nood -de broodkaart en wij, we heb ben aan elkaar tè intieme, tè knusse en tè gemoedelijke herinneringen, dan dat we in di-en langen tijd aan mekaar niet aoo'n beetje „gehecht" zonden zijn ge raakt, dan dat we op dit moment niet wat „weemoed" zonden voelen en niet afscheid van haar nemen, zonden met een gevoelig saluut! De broodkaart heeft ons go-ed gediend; Wat was er van ons volk terecht ge komen, als de broodkaart in tijden van dreigenden hongersnood het aanwezige brood laat het dan weinig en slecht geweest zijn niet zo-o gelijkelijk moge lijk had do-en verdoelen o-ver alle ma gen in Nederland'! De broodkaart heeft het Nederlandsche volk een ons-ehatbarien dienst bewezen, en haar laatste editie verd-ient gevat in een keurig lijstje in lengte van da gen te prijken aan d'en wand in iedere huiskamer! Broodkaart! a-Is wij vreugde betoonen bij uwe verdwijning, d-an is bet niet; om dat wij jegens u ondankbaar of omharte- •telijk willen zijn, dan is het alléén, om dat wij in uw verdwijning zien die afslui ting van een naar erisistijdpertk en den overgang tot heter© tijden! Het zij zoo! luidt onze oprechte wensch. Onze wensch! Immers: zoo heel zéker zijn we daar n-oig niet van. Laat dan de levens middelenkwestie op gelost wezen, misschien zijn we mo menteel in andere economische opzichten (mien denke eens aan de arbeids-, de loo- nen- en d-e dunrte-kwestie!) nog vérder van huis, dan toen de broodkaart alom oppermachtig heerschte, en misschien zal er nog heel veel beleid en heel veel eensgezindheid noo-dig zijn om te voor komen, dat er eenmaal getuigd zal wor den „Och, hadden wij de tijden der brood kaarten maar weer terug! We klaagden toen wel véél, doch d-e tijden waren tóén nog niet zoo slecht!" KORTE ARBEIDSDAG. Van verschillende zijden lezen we in de „Tijd" wordt pp Minister Aal- berse en op den Boog'en Raad van Ar beid aandrang uitgeoefend om met het invoeren van de 45-urige arbeidsweek bij verschillende bedrijven groot© omzichtig heid in acht te nemen. .OnverkLaarbaar is zulks niet. Daar, waar de 8-urige arbeidsdag reeds eenigen tijd is ingevoerd, heeft men niet de ervaring opgedaan, dat er evenveel wordt afgeleverd. Men moet daarvoor overwerken en over-betalen. Op verschil lende inrichtingen had de 8-urige arbeids dag geen ander gevolg, dan dat er als vroeger 9 en 9Va uur gewerkt en voor de iy3 uur overwerk hooger loon betaald wordt. „In de textielnijverheid, bij de bouw vakken, op machinefabrieken en scheepswerven zien de alï „V.L.fèo -dö 'gö- dwnogen 45-urige werkweek met zorg tegemo-et, omdat er dan, welk loon men ook geven wil, van slechts enkele- uren overwerk in liet jaar sprake js. Minister Aalberse heeft bij zijn wets voorstel daarop gerekend en verwacht mag worden, -dat ook de Roo-g-e Raad van Arbeid de no-o-dige soepelheid zal aanwenden om de Arbeidswet niet te doen uitloopen op een nadeel voor den arbeider, wiens gezin dheot en indirect het meeste belang heeft bij een grooter productie. „Het Volk" ziet in die verwachting niet anders dan een „reactie" en doet zijn best om weer „de arbeiders en hun organisaties'" uit te spelen tegen elke poging om bij de uitvoering der Ar beidswet rekening te houden met de werkelijkheid en de allerdringendste be hoefte der bevolking." De ondervinding leert echter, dat de S. D. A. P. niet ov-er „d-e" arbeiders be schikken kan. Haar eigen sommiteiten hebben dat nu al meermalen erkend. Het slechte begin. Zooals gemeld, werd de zitting van Dins dag vrijwel een mislukking, doordat de Duitschers geen voldoende mededeelingen konden doen over den militairen toestand. Over het verloop dier iweede bijeenkomst meldt -d-e vertegenwoordiger van het .Jilbld." nog: VKOOWEIÏSÏKA&T A 2. AL&H3AAK. Speciaal ingericht p. voor het maken van Isie S2LAS MAATWERK, zoswe! in de moderne als gewone mraasSaSleii. REPAKATIEPKOS H££RE^-Z92.EM en HAKKEN f 3.00—8 3.25 groote modellen tot f 3.60 DAGSEka-ZOLEH en HKXKëH f 2.50-tf 2.75 zeer groot model v 3.00 Beleefd aanbevelend, Fïr>snia L. Ik ©s>. Wanneer men het verloop der gebeurte nissen niet van ééne zijde hoort, maar het zoowel in Duitsche als in Ententeklingen laat toelichten, dan moet men we-1 tot de conclusie komen, dat de Duitschers weer eens voor de zooveelste maal een fout ge maakt hebben door niet voldoende op de wenken van de Entente en speciaal van Lloyd George in te gaan. Toegegeven moet worden, dat het oorspronkelijk geen slech ten indruk maakte, dat zij niet de onnoodige en onwaardige rol van boodscliaploopeis wilden spelen en eerst wilden afwachten of er met hen onderhandeld zou worden, al vorens zij hun deskundigen lieten overko men. Maar dat was dan natuurlijk voor het geval, dat zij inderdaad volkomen onwetend naar Spa gekomen waren. En het schijnt nu. dat dit niet het geval is geweest. Zaterdag middag nog moet de Engelsche gezant in Berlijn Fehrenbach opgezocht hebben om hem namens Lloyd George den ernstigen raad te geven, zijn militaire deskundigen mede te brengen, aangezien op den eersten dag reeds de militaire kwesties ter sprake zouden komen. En toen de Duitschers Zon dag in Spa waren aangekomen, werden zij opnieuw gewaarschuwd en werd hun ver zocht Gessier onmiddellijk te laten komen. Gelijk ik ir't- het .onderhoud dat Fehren bach den volgende dag. Maandag, met ons had, reeds seinde, verklaarde de rijkskanse lier. dat -de Duitsche regeering niets van de urgentie der militaire zaken geweten heeft, het eerst Zondag vernam en toen van haar kwartier uit nog geen eigen verbinding met Berlijn had. Als-of ze voor een zoo dringend geval niet van de lijnen dèr Entente had kunnen gebruik maken. Het blijkt nu, dat de Duitschers Dinsdag in de tweede zitting inderdaad allesbehalve weibeslagen ten ijs kwamen. Lloyd George wilde in de eerste plaats de kwestie der in levering van de wapens ter sprake brengen. Men kon hem daaromtrent van Duitsche zijde niet het minste materiaal verstrekken, iiii vroeg naar besliste data van ontwape ning. De Duitschers konden er geene op noemen. Gessier sprak 1-ang en verward. Men wi-1 het daaruit verklaren, dat hij ver moeid was van de reis. Het 'blijkt in elk geval, dat hii zich niet voorbereid had en voor de vuist sprak. Zelfs de toch zeer han dige en in ententekringen reeds gewaar deerde minister van buitenlandsche zaken di'. Simons kon met zijn aanvullende rede niets goed maken. Ll-oyd George was zicht baar verstoord en sprak met groote scherp te, terwijl de Franschen als steenen beelden dezen strijd zwijgend meemaakten. Maar de groote „Schlappe" van de Duitschers was daarop de rede van Fehrenbach. Een echte Fehrenbachspeech. De op rederijkerseffect berekende toespraak van een eerlijk ontroerd man, die het goed met zijn volk meent, een rede. die met breed armgebaar, met snikken in de stem en m-et gebalde vuisten zoo noo- dig wordt uitgesproken, maar die in deze stemming natuurlijk een falikant verkeerden indruk maakte. Het schijnt dat de Duitschers steeds het verkeerde woord op de goede plaats moeten hebben. Het verloop van Woensdag. De Duitsche ministers zijn gisterenoch tend om 11 uur met Fehrenbach samenge komen om het ontwerp voor de ontwapening vast te stellen, dat zij aan de goedkeuring der geallieerden moeten onderwerpen. Ook Heintz, de Duitsche minister van ju stitie en de afgevaardigden voor de waar borgen en de steenkolenleveringen kwamen te Spa aan. I-lavas meldt omtrent het voorbereiden de werk der Duitschers nog: Na tot laat in den nacht gewerkt te hebben aan de voorstellen nopens de ont wapening, hebben de Duitschers ook weer don he-elen ochtend vergaderd. De Duit sche deskundigen moesten een rapport op stellen voor Fehrenbach, teneinde ©en be slissing voor de bijeenkomst met de geal lieerden van vanmiddag mogelijk te ma ken. De Duitschers geven voor, dat het hun uiterst moeilijk valt ooi zoo snel een plan voor d-e vermindering van het leger in el kaar te zetten. Wij (Havas) weten echte) uit vertrouwbare bron, dat Zaterdag' al de Enge-lsehe gezant te Berlijn namens Lloyd George een bezoek aan den rijks kanselier heeft gebracht om hem aan te raden militaire de-skundigen naar Spa t-c laten kom-en. De Duitschers wisten dus voor hun vertrek naar Spa reeds, dat de kwestie van de ontwapening te berde zou worden gebracht. De derde zitting Op d-e conferentie van gisteren nam dr. Simons voor de Duitschers d'e leiding De Rijkskanselier heeft no-g een paar in leidende woorden woorden gesproken maar Gessier, de minister van oorlog heeft nn geheel gezwegen. Het technische gedeelte is door generaal von Seeckt be handeld. D© minister van buitenlandseh-e zaken heeft met bijzonderen nadruk er op ge wezen dat de Duitschers voorstellen be treffend© de verdere ontwapening heb ben gc-daan, omdat zij anders de conferen tie zouden hebben doen mislukken. Voor dit d'ilema zijn ze gezwicht. Hun voorstel len blijven echter heel ver van d-e eisehon der Entente af. Zij willen een beperking van het leger tot 100.000 man tot stand brengen in 15 maanden en ze willen daar bij in den beginne uiterst langzaam te werk gaan. Eerst in het laatst© gedeelte van dezen termijn zou dan snel gedemo biliseerd worden. Zij bedoelen hiermede dus een specula tie op een verbetering van den binnen- landsclien toestand in den loop van het volgend jaar. Daartegenover staat de eisch van de Entente, die heuon een laatste concessie wordt genoemd, namelijk een verlenging van den termijn der ontwapening met 3 maanden. De Duitschers beschouwen dit als onmogelijk. Morgen om 12 uur zullen zijde definitieve beslissing"der Entente in ontvangst nemen. Ten opzichte van de ze beslissing heerschte in de Duitsche de legatie groote zenuwachtigheid. Naar alle kanten werd gelamenteerd, dat de crisis nog niet overwonnen was en dat de be slissing der Entente do conferentie nog zou kunnen deen mislukken. Het lijkt echter niet zeer waarschijnlijk, dat do Duitschers het hierop over deze kwestie zullen laten aankomen, hoe dc beslissing dei' Entente ook uitvalt. Tot conflicten is het gisteren niet meer gekomen. Lloyd George sfeld-o- zijn vra gen weer met zijn gewone zakelijkheid en nauwkeurigheid. Hij verklaarde dat de cijfers, die generaal von Seeckt hem op gaf over de bewapening van Duitschland niet klopten met die van de commissi? der geallieerden, maar bij hot cón-statee- ren van dit verschil kwam geen wan trouwen of beschuldiging van misleidende voorstelJ^ig tot uiting. Men besloot dit) eenvoudig door cle deskundigen van beide kanten te laten uitmaken. Lloyd George verklaarde o.a. dat hij1 niet begreep, hoe de Buitsclie regeering een toestand kon duiden waarbij nog mii- lioenon geweren ouder het volle verdeeld waren. Hij zelf zou geen 3 dagen vrede daarmee nemen, zeide hij, aangezien hij het veel te gevaarlijk vond. Simons antwoordde daarop met er op te wijzen, dat ook in andere landen wa pens in omloop waren, die de regeering niet vermocht in handen te krijgen. Hij bedoelde daarmede natuurlijk Ierland,, zonder dat hij het ech|ter noemde. Deze opmerking verwekte veel vro-olijkheid en vooral de Fransehen schenen h(aar te waardeeren. Na de conferentie bleef men in den in druk, dat men aan Engelsche zijde er niet aan twijfelt of de kwestie der ont wapening zal in der minne worden ge schikt. Millerand heeft gisteren toespelingen er op gemaakt, dat de conferentie te Spa geen slotconferentie zou zijn, doch slechts, inleiding tot de vredesonderhandelingen die dan zouden uitloopen in een defini tieve conferentie. Als plaats voor deze definitieve conferentie is reeds Ostende genoemd. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. Minister-president Simo-nyi Semadan heeft aan verslaggevers van blad-en ver- kLaard, dat de regeering besloten was om buitenLandsclie goederen, die in sche pen op den Don,au liggen, niet van hun bestemming af te houden. Waren uit het Hongaars-olie platteland m-ogen op denDor nau niet vervoerd worden, voorzoover de plaats van hun bestemming ligt in een Land, waartegen door den Hoiigaarschen staat dwangmaatregelen tengevolge van het uitspreken van den boycot zijn ge nomen. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Stakingen in Duitschland. S-edert Dinsdagavond is in het gobeéle bruin,k,olenige-biod van Midden-Diiitschlaiid een al-gemeene staking uitgebroken; 80 to-t 90.000 arbeiders hebben het werk neerge legd, nadat de werkgevers met algemeens stemmen haddeD besloten den eisch van een loonsverhooging van 15 Mk. per dag niet in te willigen. prjj naar het Engelsch van A gwftnj Geautoriseerde vertaling 15.) Ze was de eerste aan de ontbijttafel ,met bleek en met eenigszins zwaar hoofd, inaar toch kalm en in de meest volkomen zelfbeheersching. Zoodra de gangklok' Haat zware slagen deed hooren trad de heer Faussit de ontbijtkamer binnen. „Goeden morgen, beste kind", klonk het hartelijk, „Mijn vrouw komt liever niet beneden. Zij heeft natuurlijk' een zeer slech ten nacht gehad. Hoe hebt gij geslapen?" „Dat gaat nog al", antwoordde Clara, terwijl zij; op de tafel toetrad om' thee 'fe zetten. „Het is een prachtige morgen. Bryan aeide dat Hij den vroegtrein wilde nemien ign voor het ontbijt nog, thuis te zijn Ha, daar is Hij al". fj" klonk inderdaad eet» geratel yajn wielen voor het huis, en een oogen- blik later trad Bryan binnen. „Zoo, je bent wel duchtig vroeg op moeten staan om voor negenen al uit New-Castle hier te zijn, sprak Clara zelfs eenigszins vroolijk' het was een op lichting dat Bryan nu hier was. Nu zou het gesprek' vanzelf in veiliger banen komen. „Er Heeft mij' iemand ingefluisterd dat ik' jou hier zou vinden", was het ant woord, „Ik kon net nog den trein van 6.50 halen. Met Coutanehe is Het in orde, vader, ik' sprak hem- gisterenavond in zijn hotel de zaken zullen op den ouden voet voortgezet worden". De heer Faussit keek' verlicht op hij was er niet zoo gemakkelijk toe ge komen om Bryan uit te zenden op moei lijke onderhandelingen met een betrekkelijk nog jonge handelsrelatie, en de zekerheid dat de jonge man de zaak tot een goed einde gebracht had was Hem' bijzonder aangenaam, „Hoe is Bet met moeder", vroeg; Bryan bezorgd. „Ja, ze heeft natuurlijk een slechten nacht gehad", antwoordde de Beer faus sit. i Rigys, ga jje gang inaar, We zulten ons zelf wel bedienen. Is er koffie voor mr. Bryan „ïk zal dadelijk versche brengen, me neer, antwoordde de bottelier en verliet de kamer. „Heb je misschien Geoffrey, fe New- Castle gezien," vroeg de heer Faussit zoodra de deur achter den dienaar dicht gevallen was. „Neen, papa, Ik ben bijna voortdurend in het hotel gebleven omdat ik niet wist hoe laat de heer CoutancHe thuis zou komen, en ik' wilde hem tot geen prijs missen. Is Geoffrey, niet teruggekomen?" „Neen, we hebben niets meer van hem gehoord. Uw: moeder heeft aan Miss Clara geschreven daardoor hebben wij' Bet genoegen haar hier bij ons te zien". Met vaderlijke goedheid !zag hij' Baar aan zonder te Bemerken dat zij zijü bli'k ont week Bryan echter bemerkte het zeer goed en vroeg trouwens naar weinig dingen; Clara oetreffende, die hem' ontgingen. Zoo had hij aanstonds gezien Boe bleek en ontdaan zij er uitzag, alsof zij' heel den nacht niet geslapen had. Het ontbijt duurde langer dan giewoon lijk. Toen het algeloopen was ging Bryan eerst even naar koven om zijn moeder" te begroeten, waarna de beide heer en zich naar de kantoren begaven. Ze namen har telijk afscheid van Clara, die zeide dat ze voor den lunch naar huis moest. „Papa wilde mij slechts toestaan te gaan als ik beloofde vandaag voor twaalf uur weer thuis te zijn", sprak ze. Ze vergezelde de heeren tot op het terras en wuifde ze hartelijk na. „Het is tocH een goed kind, Bryan", sprak de heer Faussit, terwijl hij de teu gels in de handen nam: „Wat zou ik 'toch gaarne willen dat het mijn dochter was." „Ik niet minder", had Bryan bijna ge zegd, doch hij slaagde er in zich' te be heerschen. Nooit was het bij den Heer Faussit op gekomen dat zijn tweede zoon meer dan gewone belangstelling voor Clara Anerley kon koesteren, ''t Is waarlijk verbazingwek- met welk 7n blindheid yvijl soms geslagen zijn ten opzichte der innerlijke gevoe lens van hen met wie wij dagelijks omgaan hoe weinig wij eigenlijk van hun leven weten. Toen Clara in huis terugkeerde, trad Rigys op haar toe met de mededeeling dat Lady Eleanor opgestaan was en haar gaarne bij zich" boven zou zien. Een ocgenbHk bleef Het jonge meisje in ge dachten staan om ziel; voor te bereiden op een natuurlijk onvermijdelijk lang ge sprek over Geoffrey. en voor ze de trap op ging verzocht ze Rigys te willen zor gen dat haar rijtuigje over een uur voor stond. Lady Eleanor wachtte haar geheel ge kleed in haar boudoir en begroette haar als ware Clara haar eigen kind. „Arthur is nog even hardvochtig ais gisteren, Clara", sprak ze. „Hij wil let terlijk niets voor Geoffrey, doen. Ik heh heel den nacht over den armen jongen liggen denken, en mij afgevraagd waar hij toch wel zijn zou. Als hij zoo héelemaal zonder geld is en meer dan eenige 'shillings kan hij niet hebben waar moet hij dan wel geslapen hebben"? „Beste Lady Eleanor, maakt u toch niet al te ongerust." sprak Clara met hooggekleurd gelaat. „Ik ben er van over tuigd dat het met Geoffrey niet zoo erg. is als gij u in uw moederlijke bezorgd heid voorstelt. Hij weet zich' te redden en zich door moeilijkë omstandigheden heen te slaan. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1