mi 1 HIEÖWE Mi IE EGMOHD i 0. HOEF ALKMAAR SPORT EN SPEL Inge^officlen stukken RECHTSZAAK Tehgrammeii lanfcsw en Veeteelt KUNST EN KENNIS Telegrafisch Weerbericht Handel en Markt AGENDA. Voor het Weensche Kinder ziekenhuis. Voer de R. K Priesters in Weenen. HAND OP DEN ZAK. R. K. VEREENIGINGSGEBOUW „ST. W1LLIBRORD". Donderdag !5 Juh: 7 uur Bestuursraadver- gadering, over t, Ledenvergadering R. K. Bond v. Groole Gezinnen. Vrijdag 16 Juli: 8 uur Bestuur R. K. Fa brieksarbeiders, Zaleriag 17 Juli: 7—8 uur Bureau v Advies. 6—8 uur Zitting Winterzorg. 8— tl uur opgaaf voor lid Ziekenfonds', Wed,-steun, alsook R. IC. Arbeiders Coöpe- rrri-ve Levehsverz. „O-r-ordia". 89 uur contributiebet::. ,V. A. F. C.". Vorig .bedrag f489.10 iToi zekere uitentte f 1.— N. N. ,s f yf 2, M. K. te A. f 3 Totaal f496.10 Vorig bedrag S. te Alkmaar N. N. te Rijp M. K. te A. f10. f 3- iTota'al f37.-— Vorig bedrag V JA. K. te A. voor plant het was, niet langer wilde behouden. De heer Swager plaatste ze in een hoekje van heft terras en ver zorgde ze als alle andere planten. Plotseling kwami er boven op de stam een stengel te voorschijn en het is nu ongeveer 14 dagen geleden, dat deze zeer zeldzame prachtige plant begon te bloeien. Naar onZe meening zal de plant hoog stens nog een week bloeien, zoodat de plantenliefhebbers, die deze plant be zichtigen willen, zich zullen moeten haasten. GEZIN HOFMAN. Onder de Ietter V. ontvingen we be den voor het gezin Hofman f 1.on der de letters M. K. te A. fl. RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. Na gehouden examen is tot de 3e klasse toegelaten G. A. ter Hall ten tot de eerste klasse, de volgende per sonen: V. Blankman. K. A. I. Bol. A. Englander. L. J. Ewald. A. Eijssen. D. Kr. Olijnis. M. J. de Groot. P. de Jong. I. I. Kroon®. J. F. Kuijper. H. J. Rijks. G. Rijpma. v. d. Schinkel. P. .W. Schipper. Schuift. D. G. Smit. M. C. Velthuijs. D. Ven. M. de Vink. W. Kui per. P. Overeem. P. Termaat. J. H. Ver hoeve. A. Vos. J. Zandbergen, la. Ha. Groot. C. V. Jacob se. J. J. A. M. Vla ming. Anna Groot. Hoekstra. M. A. Oly.' 7 C. A. Rovers, Ja. Stins. A. P. *--• Spaans. W. A. A. Overtoom. P. J. Hoe- 1,2—je-siiaker. \V. O. Schaap. J. Regter. N. Geertkema. T. F. Molenaar. P. Lakker. R. C. Blaauboer. .W. Kistema- kèr. J. Wester. R. Freidtmann. La. P. Hekma. C. J. Nap. Jne. M. Wolff. A. Antonysen. ja. A.- Rosbergen. Ha. ia. Peeck. j. Caro. J. L. H. Hazeloop. S. H. G. Hazeloop. A. Schenk. G. J. Schrö- dèf. J. W. Groenenwald. J. Bruin. f38.50 f 2.— f 3 Totaal f43.50 Langs de huizen colporteert een zeker heer met een boekske genaamd: „Wat brengt de toekomst?" Indien de toekomst niets anders bracht dan dit geschenk der goden, zou mien liever tot den onvolmaakt verleden tijd behooren. 't Pamflet verwerkt een nieuwen .proef van een ouden foef: een bestek van de wereldgeschiedenis en een voorspelling omtrent haar naderend einde voigens de duistere voorzeggingen van den pro feet Daniël. Ondanks het belang van die zaak, schijnt de uitgaaf zoo schitterend niet te loopen, vandaar colportage langs de achterdeur, 't Geschrift is overigens van vo'slageu ongevaarlijkheid, geen Katho liek met bijbehoorende hersens leest het uit. Maar de inhoud en opzet is toch van dien aard, dat we het edel pogen van schrijver noch uitgever te steunen hebben. „Nu, geliefde lezer, staat op BI. 22 sedert meer dan vijftien eeuwen teven we onder deze pauselijke macht, welke door haar macht en list bijna alle menschen tot haar aanbidders heeft ge maakt. Op. 13—8. Door haar verbin ding met de wereldsche koninkrijken heeft zii op alle menschen een merk- teeken gedrukt (den Zondag) en door den wijn barer valsche leeringen alle volken dronken gemaakt. Op. 17:35. En nog veel meer liefelijks in de tale Kanaans, waar we maar een speldje bii steken. Waarom dit fraais hier onder uw oogen, gebracht? Omdat de sloomerd, die er mee den boer opgaat, zijn Roomsche klanten in de maling .neemt met ze wijs te maken, dat deze waar.... de echte, onvervalseh- te Roomsche Missielectuur is, waarvan de opbrengst strektu weet de -rest. Wie oogen in zijn hoofd heeft en geen krenten, ziet bii zulk aanbod altijd naar het Kerkelijk Imprimatur, dat daar niet voor niets staat. En houdt zijn blinkenden gulden in den zak en een stergernis uit zijn huis. P. v. d. SANDEN. DETACHEERING. De dienstplichtigen P. Koopmans, P. Schotsman en I. Commandeur, van het 21e reg. infanterie, zijn gedetacheerd bii de Cadettenschool te Alkmaar, ERNSTIG ONGELUK. Gisterenavond ongeveer half 6 ge beurde er op den Bergerweg een ern stig ongeluk. Een voerman viel van zijn wagen en kwam ongelukkigerwijze juist onder een passeerenden wagen terecht. Zwaar gewond kwam bii onder den wagen vandaan.Zijn gezicht was ge heel bebloed, terwijl verscheidene tee lten van een zijner voeten waren ver brijzeld. In plaats van den man bijbeen der aan den weg wonende menschen binnen te dragen, liet men hem op fte berm der weg liggen en spreidde men een kleed over hem uit. Onderwijl was men den dokter gaan halen. De man is naar het Ziekenhuis over gebracht. EEN ZELDZAME PLANT. Op het terras van café „Brittanje", aan de Wilhelminalaan, is een zeer zeld zame plant te zien. De plant, vermoe delijk een Dracaena, gelijkt veel op een Palmboom. Boven aan de stam staan lancetvormige bladen. Midden uit deze bladen rijst een stengel omhoog, waar aan prachtige witte bloemen in trasvorm bloeien. jpeze Indische plant bloeit slechts een maal in de 25 jaar. m Da tegenwoordige eigenaar de heer svvager kocht deze plant een zeer gewone palm, naar hii dacht, van iemand, die ze omdat hit niet wist wat PROPAGANDA VOETBALWED STRIJD TE MEDEMBLIK. Te Medemblik werd een voetbalwed strijd gespeeld door Alcmaria Victrix en Sport I Hoorn. Door de Club te Medemblik M. F. C. was veel werk gedaan, om dezen len wedstrijd zoo eestelijk mogelijk 'te maken. In optocht ging het naar het terrein voorafgegaan door het Harmoniecorps „Crescendo". De Voorz. der afd. M. F. C. de heer J. Gettzebroek Jnz., sprak een woord van welkom tot het publiek, voorname lijk een bijzonder woord aan den E. A. Heer Burgemeester en den Secretaris. Spr. stelde hun tegenwoordigheid op hoogen prijs. Ook richtte hii aan den heer Ridderikhof, van Hoorn een spe ciaal dankwoord, daar deze belangloos dezen wedstrijd heeft georganiseerd, verder een welkomstwoord tot Alcmaria en Sport I. De heer Zeegers de Haan (Alkmaar), die den wedstrijd zal leiden, verzocht den E.A. Heer Burgem. straks den aftrap te geven. De heer Botteman van Alcmaria Vic trix dankt voor de feestelijke ontvangst en zegt. dat het doel isjde Voetbalsport op te voeren, daar deze in Noord-Holl. kwijnende is. De heer Ridderikhof spreekt namens den N. Holi. Voetbalbond en hoopt, dat ook M. F. C. te Medemblik een kranige flinke club mag worden. Hier na trapt de E.A. Heer Schoutsen on der hoerageroep den bal af, waarna de strijd begint. Reeds spoedig kon men opmerken, dat Alcmaria sterker was, wat vooral bleek uit het keurig combineeren. Er werd vlug spel gegeven. Al spoe dig kon een der sgelers van Alcmaria den bal bemachtigen, welken hii na een flinken ren, in een doelpunt wist ptn te zetten. Door Sport I werd flink opgezet, doch zii kon geen succes behalen, wat vooral kwam door de hechte verdedi ging van Alcmaria. Aan Sport I werd voor de rust nog pen vrije schop toe gekend. doch door den speler werd de bal buiten het doel geschopt, als blijk van vriendschappelijkheid. Hierna werd gepauzeerd. Eenige da mes offreerden de spelers een kop thee. Om 5 uur kwamen de spelers we der in 't veld. Direct begon Sport I met eenige goede aanvallen, doch de voorhoede was niet voldoende actief. Opeens verwachtte men, dat de gelijk maker zou komen, 'toen een der spelers van Sport den bal scherp op het doel afschoot, welke jammer genoeg naast ging. Nu kwam Alcmaria opzetten, en wist na eenigen tijd een tweede punt te maken. Om kwart voor zes floot de scheids rechter. de heer Zeegers de Haan, wel ke den wedstrijd uitstekend leidde het einde. Hierna verzamelden de spelers en het bestuur van M. F. C. zich in het clublokaal. Een talrijk publiek heeft van deze «tooien wedstrijd genoten. Heeft men zich niet als toeschouwer, ter- leden iaar bij de groole staking der bouw vakarbeiders in onze stad, dikwijls zeer ge prikkeld gevoeld, als men zag waartoe het afhalen van Buis en het weder afhalen van het werk, van cle werkwilligen, (en dat waren patroons of bazen) door sarren eh mole steeren ontaardde? En dat was dan nog eene eerlijke staking. Toen diedein de werk lieden het gezamenlijk.. En nu...... nu ziet! men het juist anders gebeuren. En zijn het nu toch ook weder de patroons niet, die hen zonder werk doen komen, (zij zijn het eigenlijk zelf wel) en inplaats van hen ook nu weder te molesteeren, doen zij het hun cdllega's, onder het devies: „als wii hen kunnen dwingen om het werken na te laten, dan moeten de patroons wel toe geven". Eilieve, wat een valsche theorie,, want wat zouden de patroons, althans som mige, gaarne wenschen dat het werk geneel stil lag. Neen, dit is hun ware leuze niet,, althans niet van hun heeren-hoofdbestuurders En gaarne g]eef ilc toe, dat duizenden nu door die valsche leuze in armoede worden gedompeld, schoon ik mij niet begrijpen kan, dat zij, 'erlicht als zij zijn hun hoofd bestuurders niet doorschouwd hebben. De ware leuze is deze: „Baas te zijn over de Christelijke arbeiders". Maar heeren dat is geweest. Gij zult wel voor de onbuig1- zaamheid der Christelijke arbeiders moeten zwichten In de laatst gehouden zitting van den Alk- maarschen Gemeenteraad werd geklaagd bij monde van de sociaal-democratische gemeen teraadsleden over de hooge huurprijzen der woningen. Maar aan wie de schuld als tie z.g.n. modernen him zin nu eens krijgen? Immers aan hen! En op wie druipt het dan per slot van rekening? Op ons, hoofdzake lijk op ons hoofden van Groote Gezinnen Dit kunnen en mogen wij niet toelaten, en wij moeten trachten te verhinderen, door front Ie maken tegen de tlians gevoerde adtie en nog te voeren molestatie, van hen, dief niet alleen werkwillig zijn ten bate vani hun gezin, maar die tevens de gesloten over eenkomst nakomen ën dus geen contract brekers willen zijn, en medewerken onze toch al hooge uitgaven niet noodeloos te verhoogen. Dezen verdienen ons aller sympathie en zoo noodig ons aller steun. Dan zullen de heeren bet wel spoedig inzien, wat zij trouwens toch altijd doen. Daarom lieelen zij ook „de bewusten" dat het met hun grrrooten be..vpardon, „mond" bedoel ik, uit is, Vat trouwens hier in Alkmaar al het geval schijnt te zijn, wiant een hunner voormannen is zoo bewust van „eerlijken" strijd, dat hij de laatste dagen van de verschenen week stiekum is gaan werken, inplaats van te blijven molesteeren wat hij steeds deed als... bet hinkende paard dad héél achteraan kwam. Voor hen trouwens een vinger wijziging om van meening te gaan veranderen, wat wij van harte voor hun eigen bestwil, zouden toejuichen. Want voorzeker het zijn steeds de groote gezinnen, fvelke door hunne han delwijze het meest worden getroffen. Niet alleen nu weder met deze uitsluiting, maar steeds zijn het de gezinnen die door hun handelwijze schade lijden Eerst bij liet afstemmen in den Alkmaar- schen Gemeenteraad van den zoo noodigen kindertoeslag, nu weder in de zitting der Prov. Staten van Noord-Holland van liet zelfde doel, en zoo gaat het steeds door. Daar moei en daar kaïn ook een einde aan komen. Dit hebt gij, en gij vooral R. K. vaders van jrezinnen voor een groot deel ill uwe hand. Wordt lid van de R. K. Yeir- eenigingen waarvan, gij nog geen lid zij t. En zijt gij lid, bezoekt dan toch vooral de vergaderingen. Maar ook vooral, wordL lid, gij vaders van groole gezinneu van den R. K.. Bond voor Groote Gezinnen^ waarvan een G. A.. getuigde: „dit is de mooiste R. IC. sociale vereéniging, die ik kan, eene vereeni- ging, die moet groeien en bloeien!" Eene ver eeniging, waaraan verbonden is eene steun- kas, welke al prachtig werkt, maar nog veel meer kon doen, wanneer elke R. IC. huisvader zich aansloot Wilt gij iets weten omtrent het werken der steunkas, komt dan Donderdagavond a.s. op de algemeene leden vergadering in „St. Willibrord".. Wanneer gij nog geen lid rijt, dan ben ik ex z^kec van dat gij het dan wordt. Steunt deze nuttige vereenig'ing, welkfëi ui wederkeerig sleun verleent, zoo schrijft de Algem. Ned. Politiebode over 'hare stichting, wat ik ook van onze vereeniging tot mijn devies maak Dus allen op, vooral gij leden, naar de vergadering op Donderdagavond 81// uur. G-. A. K., secr.i (Buiien verantwoordelijkheid der Redactie.) ROOD OF GEEN BROOD! ZWART... EN ZOO MEN DENICT.... GESARD". Het eerste, een spreekwoord, dat al meer malen bewaarheid is geworden, het 2e wat men in onze dagen, ja iederen dag zelfs tracht in toepassing te brengen. Geen dag gaat er voorbij, of men leest in de bladen, van het herhaaldelijk sarren en molesteeren van Christelijke arbeiders, wel ke het Landelijk Collectief contract heli- hen aanvaard en geteekendd en dus ook werkzaam zijn gebleven door de roode arbeiders in de bouwvakken En dit behoeft men juist niet te verne men uil andere plaatsen; men kan het dar gelijks aanschouwen in onze eigen stad. die der overige koeien had -!S minuten noodig Behalve de onvoldoende strem- baariieid kwamen geen abnormale eigen schappen der mejk aan den dag. De toestand veranderde onmiddellijk, toen er aan de melk wat chloorcalciuntop- lossing werd toegevoegd (sterkte 43 gram chloorcaicium in 100 c.c.) Op 1 kaas werd 5 C.O. gebruikt. De streintemperatiiur en de hoeveelheTd stremsel werden weer vér laagd en. toch was de stremtijd normaal en ook was de wrongel een uur gauwer goed bewerkt. In plaats van 10 kazen kreeg men er nu 7.1 en de kwaliteit liet niet te wenschen over. LABORATORIUMWERKZAAM HEDEN. Door 9 zuivelfabrieken werden één of meermalen, en door 2 zuivelfabrieken en 1 melkinrichting geregeld iedere week monsters melk ingezonden ter onderzoek op vetgehalte en S.G. om de uitkomsten te vergelijken met de cijfers door den con troleur gevonden. Verder zond een fabriek een monster wei en een andere een monster karnemelk voor vergelijkend on derzoek op vetgehalte. In Het algemeen liet de overeenkomst der resultaten weinig of niets te wen schen over, in een paar gevallen waren de verschillen te groot en werd ter plaatse nl„ aan de zuivelfabriek' een onderzoek ingesteld naar de oorzaak". Tot leering en waarschuwing van an dere melkcontroleurs en ter overweging door besturen van zuivelfabrieken ver meld ik' hieromtrent het volgenae: Een controleur werkte met een onge- controleerden melkweger met een dikken steel, waarop het S.G. niet in tiende dee len kon werden afgelezen. Ook de melk- pipet en de butyrometers waren niet ge controleerd, evenmin het gerberzuur en de amylalcohol Verschillende der geconser veerde monsters melk waren geschift; al Ierlei kleine fouten werden gemaakt door dat de controleur zich' niet hield aan verschillende voorschriften; b.v. hij meng de de melk onvoldoende, de butyrometers plaatste hij na het schudden dadelijk 'ia de niet verwarmte centrifugeer werd éénmaal gecentrifugeerd, tijdens het af lezen van het vetgehalte was er gevaar 'an te vlugge afkoeling der butyrometers, terwijl het vet niet vóór het centrifugee ren in de meetbuis was gebracht, tempe ratuur van het waterbad 59o C. Boven dien was de inventaris slecht onderhou den, b.v. de stoppen waren ruw en dus voor het gebruik niet meer geschikt, Bet schudtoestel was defect en niet bruik baar, en de centrifuge schudde bij volle snelheid in erge mate door onvoldoende bevestiging aan de vyerktafel. Het gevofg van een en ander was, dat de controleur 0.2 pCt. vet te weinig vond. Een andere zuivelfabriek verzocht mijn medewerking, om de oorzaak na te gaan van een verschil van 0.10 pCt. vet tus- schen haar uitkomsten en die van een anderen melk-onderzoeker het bleek, dat aan de fabriek bij hét aflezen steeds naar beneden werd afgerond, terwijl de andere controleur wat aan den hoogen kant aflas, bovendien veroorzaakte de amyjaicohol van den laatste een fout van 0.02Ï/2 pCt. naar boven. Sinds de Bond van Zuivelfabrieken voor zijne leden en voor den Bond van Rund veefokvereenigingen de controle van de benocdigdheden voor melkooderzoek zelf ter hand genomen heeft, is dit deel der laboratorium-werkzaamheden minder om vangrijk geworden. Van de 14 melkpipetten moesten 2 worden gecorrigeerd, 2 van de 16 butyro meters zijn afgekeurd, met 2 van de 6 monsters amylalcohol werd een iets te hoog vetgehalte gevonden. Verschillende fabrieken zonden tezamen 50 monsters kaaspekel in ter onderzoek op den zuurheidsgraad, de aanleiding daartoe was voornamelijk een vraag daar omtrent door de commissie voor de kaas- keuringen gesteld. Het bleek, dat de zuurheidsgraad hier in 't algemeen hooger is dan men in Friesland gewenscht acht. n.l. hoogstens 20—30o D. Van 43 monsters, voor de eerste maal door de fabriek ingezonden en dus ge schikt om den toestand te Jeeren kennen, hadden 5 een lageren zuurheidsgraad dan 30o D., 16 van 3135o. D. 8 van 36 tot 40o D, 7 van 4145o D; de overige titreerden 46, 46, 50, 52, 54, 57 en 63o D Wanneer de pekel zuurder dan 30o D titreerde, gaf 'ik' den raad ze met wat kalk minder zuur te maken. KANTONGERECHT E ALKMAAR. Uiüsprakeu dd. 9 Jali 1920 C. D., P. .V, J. W y IA ta BergenF. G. la Schoorl; N S. Czn, J. G bit; W G. Dzn, i. B Ru, N. *v. C. W„ K. Z. Rzn., W. K. AimMi P. 'Jin., E G. Dir., L. G., J G. Dzn., W, IV. Kzn, J. de G. Jzn., C. V., If. P. Jzn. te Egmond a:::t Zee; wegens overtrediP.g dei: .Vogetwet, de le en 20o f5 boete ot il dg. thcLlsciiooJ, de 2e, 3e, 4. 5e, 6e, 7o, 8e, 9c, 10e, 12e, 13e, 14c, 15q 16e, 17e en 19e ieder f j boete of 5 dg_ hech tenis, de 11e, 18e en 21e ontslagen van rechts vervolging. P. G. Dzn., D. G. DznJ. Z Ezn., G. Z. Ezn„ P. D„ E. G„ P. G. Dzn., P. D„ J. G. Lzn., J. V. Jzn. te Egmond aan Zee; overtre ding Jachtwet; de le, 2e, 3e, 6e en 7e rider f 12 boete of 8 dg. hechtenis, de 4e f5 boete of 2 dg. hechtenis, de 5e, 8e en 9e f 10 boeri of 6 dg. hechtenis. N. H„ C W S, II. E; le Alkmaar; P. C. M. te Scha genJ.'D. B., A. P., M. S., T. Z. (e Zuid- en Noord-Schermer; L. W. H. te Bloemendaal; C. D. Z. te Assendellt; J. W., W. J. S., C. D. le Heemskerk; J. C. M.„ J. N. S., Mi. S. fe Uitgeest; C. P. M. ie Bergen; J. G„ C. d. G le Egmondbiflncn J. K. le Stompeloren; I'. B,. te Oudkarspcl; L. A. M. V., J. Z te de Rijp; D, S. te; Hoog woud; J. K. te Wieringcrwaard; M. M. te Koedijk; E. de L., P. O. de L. te Wormer; K. IC., A. v. K„ D. 1>. le Zuid-S char wonde; J. K. te Akersloot; C. J., N O. te Beemster; I5. C, K. to Ileiloo; do le, 2c, 3e, 4e, 6e, 7a, 8e, lCe, He, 12, 13e, 11e, 15e, 16e, 17e, 18.* 19e, 22e, 23e, 24e, 26e, 27e, 28e, 29e, 30*, 3le, 32e, 33c, 34e en 35e ieder f 4 boete of 4 dg. hechtenis, de 5c, 9e, 20e en 25e iedci; 12 boete of dag hechtenis, de 24e f21 boete of 11 dg. hechtenis; allen wegens overtreding der Motr- en Rijwielwct J. v. d. M., te Alkmaar; overtreding arankwet vrijgesproken. (Wordt vervolgd.) JAARVERSLAG VAN DEN RIJKS- ZUIVELCONSULENT. IV Toen op die boerderij in het voorjaar weer met de botermakerij begonnen werd, werden er volstrekt geen moeilijkheden ondervonden. Misschien is de melk eener koe wel de oorzaak geweest. Een kaasbereider kwatn om hulp in Eet volgende geval. Hij moest de wrongel heel lang be werken en had ze dan nog rttet naar zijn zin. De gewone middelen ter verbete^ng had hij toegepastverhooging. van de stremtemperatuur van 81.5 gr. F. op 84 gr. van de navvarmingstemp. van 90 op 91 gr. van de hoeveelheid stremsel van 5 op 7 gram per Edammerkaas, doelt blijkbaar kon de wrongel 'nog niet vol doende van de wei ontdaan worden. De gevolgen waren: le. verlies van wron gel door de langdurige bewerking; 2e. de kaas werd kort en rimpelig van korst. Blijkbaar lag de oorzaak in de eigen schappen van de meik der 19 koeien. Het onderzoek bevestigde dit. Zooals ik de stremproef uitvoer, heeft de normale melk van de koeien afzonder lijk; 4 a 5 minuten noodig om te stremmen Bij deze 19 koeien waren er 4, waar van de melk na Va uur nog niet gestremd was; de melk van 5 koeien stremde resp. ,na 21.1/2, 141/s, 13%,' 121/3 en 1254. minuut. DE EGMONDSCIIE KUNSTKRING CONCERT GROOTE KERK TE ALKMAAR. Alex de Jong, orgel. Hendrik C. van Oort, bas-zanger. Suze Lnger, alt-zangeres. J. H. Oushoorn, alt-viool. Wij leefden gisterenavond voor een oogen- blik in een muzikale duisternis. Stemmen met diep-donkere tonen hebben een wijle den zo- merschen dag doen "vergeten en door nun groote macht ons geplaatst in een stilte, waar smartgeloof en vrede over ons kwamen. ».L.„Geloof" van A. van Tetterode is een mooi lied, evenals „Smart" van den zelfden componist. Beide wei-den prachtvol door onzen eminenten bas-zanger voorgedra gen. De alt-zangeres zong onder meer: „Die mijns herte vrede zij" van Theo van der Bijl. Hierin kwamen de bijzondere eigenschappen, van deze zangeres uit. Glanzend in de discant en donker getimbreerd in liet lagere register zong zij met zuivere tonaliteit: „O Hecr^ die dnereii „lieere, keei.e van ons af' van Valerius en twee lieaeren van Hugo Wolf. Voor alt-viool hoorden wij zeer correct ge speeld: „Air" van Bach en „Larghetto" van Mozart. In „Eiegie" van Ernst was duidelijk merkbaar, dat de fdt-vioot niet tot het dage- lijkscli-bespeelde-instrumcnt behoort. De or gelist was in zijn begeleiding voortreffelijk en in rijn solo's (Fantasie C-dur van J. S. Baoli en twee werken van Max Reger) toonde hij zich een artistieik-musicus. H. A. MAAS;; -DE CRISIS IN SPA. SPA', 15 Juli; Gemeld wordt, dat dc conferentie tusscben Lloyd George en Si mons, welke gisterennamiddag heeft plaats gehad, tot geen resultaat heeft geleld, lusschen de Duitsche deskundigen en de Duitsche kabinetsleden zou -verschil van meening bestaan. Simons schijnt geneigd toe te geven aan de eischeii der Entente, teiwijl Stinnes het afbreken der onderhan delingen vraagt. De conferentie der geallieerden duurde van 6 tot 8 uur. De commandant van liét geallieerde bezettingsleger generaal Dc- goutte, is naar Spa entboden, Hij wordr hedenmorgen alhier verwacht. De Opperste Raad heeft in zijn zitting besprekingen gevoerd over de te nemen maatregelen ter bezetting van hét Roergo- bied, indien Duitschland mocht blijven wei geren. Heden zullen de Duitsche godele geerden op de hoogte gesteld worden van- de besluiten der Entente. De Duitschers zullen waarschijnlijk' vier en twintig uur tijd krij'gen om te ant woorden. Algemeen is men van gevoelen, dat dö Duitschers zuilen toegeven onder mededee- ling, dat zij alle verantwoordelijkheid vair zich zullen afschuiven. SPA. Duitschland heeft de voorstellen van de geallieerden inzake de kolenloverin gen ender zekere voorwaarden aanvaard AMSTERDAM. 15 Juli 1920. De aard- appelenprijzen waren heden: Andijk'er mui zen groot f5.75—7.; Andijker blauwe:; t 9.8010; Langendijker muizen f8.75; Zeeuw, blauwen f8.509; Zeeuw, eigen heimers f7.50; Andijker muizen klein f 1.753; Andij'ker boniten f9.8010; Schoolmeesters f7.208; Zeeuw. bl. eigen heimers f8; Zeeuw. Schocjm. f3.25—4; Aanvoer 11 ladingen. Verwachting~M...7ge w'osij.ijkc tot Zuidweste.ijken wind, meest zwaarbewolkt weinig of geen regen, zelfde temperatuur Zon onder: 915. Zou op; 4.57. Ma:an op: 4.41 v.m. Maan ornder: 8.30 11.m N. M. 8.45 n.ni. ALKMAAR, 15 Tuli-' Aikm. Exp Jrtvèiling Aardappelen: Schollen 18 36ö.'Jj, Kokken f6—8.50, Duke* i'8.1U—8.50, Graafjes f8.90, Gladblaadjes 1" lu, Schoolmeesters 1 75 70 per 100 K.G. ALKMAAR, 14 Juli. Alkm. Exportveiling, Bloemkool le soort f 116016, 2e soort i 7.40 10.80 per 100 sluksroode kooi f 15.80 W3.5Ó per 100 K.G.wortelen f 6—10.10, ra barber f3,40—(6.20, uien f68.10 per 100 bosslaboonen 34—40 ct. per K.G.aardbeien 6880 ct. per K.G.andijvie fl.20180 per 100 stuks; doperwlen 1127 cl. per K.G. kropsla f 1—2.40 per 100 stuks; komkommers f 10,50--12.60 per 100 stuks; pieterselie f4 5.10 per 100 bos; pelden 1827 ct. per K.G.; postelein 2440 ct. per ben; snijboanen 62— '68 per K.G.; selderie f 1—5.1Ü per 100 bosj luiuboonen 13 20—5.20 per 100 K.G,; rooiè bessen 27—37 ct., zwarte bessen f 1.08*.25, tomaten 26 ct. ter K.G. HOORN, 15 Juli. Kaasmarkt. Kleine f 76. Commissie f 87.50, Fabriek f 76.—. Aangevoerd 74 stapels. BROEK ÜP. LANG KNO UK, 14 Juli. Lan- gedijker Groenlenvejling, Bloemkool ie soort f 8 40—13.50, 2e soort 14.806.60 per 100 st. roode kool t' 9.60—11.80 per 100 K.G.wortelen f2.30—4.1Ü pér 100 bos: Bardap[«tenülad- blaadjes ft) 80, Schotsehe muizen f 10—13.80. Schoolmeesters t 9—10 80, Eigenheimers f lü.üfl drielingen f 4—5, kleine f22.10 per 100 IC.G, Aanvoer 29 200 sluks bloemkool, 63.900 K.G; roode koolj 35.200 bos wolrelen en 63.40^ K.G. aardappelen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 3