binnenland: Nederland en België EEN TENDENTIEUS ARTIKEL. Dinnenlandsch Nieuws. Luchtverkeer Kunst en Kennis Orde en Arbeid Gemengd Nieuws Korie Berichten ,-V 1^—--A-A - •taan, diat da troepen ran generaal Wxangel Uit da Krimi moetan. verdwijnen. Züue troe pen hebben reeds een groot gedeelte van de Klim bezat en door dan terugtocht -valn. deze groepen zou de bevolking opnieuw aan de ^gewelddadige heerschappij. van de bolsjawiki wordeü. overgeleverd. Wrangel zou echter toch nog bereid zijn hot Etngeüsche voorstel r te 'ondersteunen, indien zijne re gee ring spoe dig werd erkend. De stand van den strijd. Volgens een telegram uit Breslau aan da Berliner Zeitung am Mittasr. hebben alle Eransche officieren, die ziehdn Polen bevin- den> bevel ontvangen zich ter beschikking van do Poolschc militaire autoriteiten te stellen. Da correspondent van do Vo-ssiaehe Zei- - tung te Warschau seint aan zijn blad, dat de Poolsch© regecring met de organisatie van een vrijwilligersleger zal beginnen zoo- dra do wapenstilstandsonderhandelingen worden geopend, waint de Poolscke regee- ring is van meening. dat de wapenstilstand en do vredesonderhandelingen het tegen woordige vaderlandlievende bewustzijn van het Poolsehe volk niet mogen dooden. De staat van beleg wordt in Polen voort durend uitgebreid. Do communistische orga nisaties worden door de autoriteten ontbon den. Té Lodz ziju zeven communieten aange houden. In een bericht uit Kopenhagen aan de Na tional Zei tung wordt bevestigd, dat de Polen aan het Zuidelijke, front erin geslaagd zijn, na wanhopige gevochten, de stal Doebno te heroveren. Maar in hot centrum en in het Noorden zetten do bolsjcwiki hun opmarseh voort. In do buurt van Kaidnof, tusschen Minsk en Barunowitsj. alsook bij Sltizk en ten Oo-sten va,n Pinak zijn de Polen gedwou gen verder terug te trokken. Ten Oosten van Loeuinjot. is eene Poolscke brigade ge heel verslagen. De bolsjewiki veroverden hare gansehe artillerie. Ook in de Oekra-i.no en aan de Roemeen- echo grens wordt do strijd voortgezet. De troepen van Peljocra zijn van eiken muni tietoevoer afgesneden en bevinden zich daardoor in een zeer moeilijke positie. De Russische cavalere valt deze troep voortdu rend aan. Uit de Krim wordt gemeld, dat do bolsje wiki tot een nieuwen aanval tegen de troe pen van generaal Wrangel zijp overgegaan, NA DE CONFERENTIE VAN SPA. De commissie voer buitenlandsche za ken uit den Duitschen rijksdag is Dins dag1, onder voorzitterschap van den af gevaardigde Stresemann, bijeengekomen. Nadat aangenomen waren ce voorstellen tot het -zoo spoedig mogelijk bijeenroe- pen van den rijksda,g en tot liet open baar maken van alle zittingen, behou dens die waarin zeer vertrouwelijke aan gelegenheden behandeld moeten worden, kwam d e minister van buitenlandsoLe za ken, dr. Simons, aan het woord, om ver slag- uit te brengen over de- .onderhande lingen te Spa. De socialistische afgevaardigde Ed. Bernstein leverde critiek op de behande ling der militaire aangelegenheden. Hij ■wen,sekte een onmiddellijke hervorming van de rijkweer, waardoor em herleving van het militairisme onmogelijk gemaakt tou kunnen worden. Hij heeft den in druk gekregen, dat de delegatie in de kolenquacatie onmogelijk meer had kun nen bereiken. De kolenmijnen inbeten zco snel mogelijk gesocialise rd worden. Het geen onze vertegenwoordigers te Sra heb ben gedaan, moet principieel gewaardeerd worden, al is er op verschillende punten ook critiek te leveren. Het ontbieden van Stinnes is een fout geweest. Daarente gen waren de arbeiders uitnemend .ver tegenwoordigd. De onafhankelijk-socialistische afge vaardigde Ledebcur verklaarde, dat hij Jn vele punten den minister kon gelijk geven. De Lezetting van het RuhrgeMed onder een of ander voorwendsel meet verhinderd werden. Eet weigeren om jde bedreiging met bezetting te onderteeke- nen is voldoende om ons recktsstand- punt duidelijk te maken. Ook Ledebeur gaf zijn verbazing te kennen, dat d|© re geering Stinnes naar Spa had laten ko men. En ook hij drong aan op socialisatie van de mijnen. De rijksweer meet, krachtens het ver drag van Spa, vóór 1 October terugge bracht zijn tot 15O.CO0 man, verdeeld over tien rijksweerbrigaden en dyi© cavalerie divisies. Voor 1 Januari 1921 mag d,e sterkte nog slechts 100.000 man ledragen, verdeeld over zeven infanterie en drie cavaleriedivisies. Ee vorming vaar de drie cavaleriedivisies is thans ieedjS gereed. De zeven infanteriedivisies zullen, gefor meerd ï.a-'.r de bepalingen van het ver drag, reeds den len October klaar zijn. He 50,000 man, die van 1 October tot '11 December blijven mogen, zullen ver deeld werden in drie rijksweerbrigadpn of in -kleinere formaties, toegevoegd aan ie divisies. Voer 31 December zullen deze met de beslaande blijvende divisies sa mengesmolten worden. Doch deze divisies zullen clan allengs en ge'ijkmatig in troe- pcntal verminderd worden. Er wopdt nog onderhandeld over de .wijze waarop men de rijksweerscldafea, eh(officieren, die ont slagen mceten worden, zat schadeloos 'stellen. ,1 GEKEriSOE BUiTEML. BERICHTEN, Bela Kun terecht. Volgens de Stettin er General Amzei- ger' is Bela Kun Dinsdagmiddag om 3 uur met bet stoomschip „Lisboa" van Stettin naar Rusland vertrokken. Miet hem waren aan boord vele communisten uit Hongarije en Oostenrijk. Hij was reeds Zoiidigniorg'eii met den trein in den na- uuxige stad Altdamm aangekomen, waar hij tot vanmorgen bleef, om dan naai- Stettin aan boord van het schip gebracht te worden. Met de „Lisboa" zijn ook 830 Russische; krijgsgevangenen vertrokken, Een ernstige typliue-süidemie hteff in Boma (Hongarije) gewoedi en onder de I Europeesehe bevolking vele slachtoffers I gemaakt. Behalve de directeur en de hoofdcommies van. het burgerlijk bestuur I" de® kolonie, is tevens de directeur der Maycmbe-spoorwcgmaatechappu overle den. Ondbr de dieaknndigien op de lucht vaar tt en t o onstolling In de Olympia-haJ. t Londen is groote belangsteilHng gewekt door de mededbellng van de Blaokburn.- Company over de nieuwe ..torpedovltey- tuigen", voor de marine, die haar teeke- naarts ontwoi-pen hebben. Deze vliegtuigen hebben een nieuwen vorm van vleugels, waardoor het vliegtuig een veel girooter licht vermorgen krijgt. De uitvinder heeft er negen paar aan gewerkt De nieuwe vleugel lijkt treffend veel op dien van een vogel met een dik midden en een spits toeloopend uiteinde. Uit zorgvuldige proe ven is gebleken, dat hett nieuwe vliegtuig 35 pet. meer kan lichten dan een gewoon. Dit nieuwe type zal ook gebruikt worden voor 't vervoer van goederen in een ruim, met een snelheid van 72 mijl in het uur voor gewone kruistochten. Er zal nu een grootte eendekker gebouwd worden!, die den naam zal krijgen van JFourlon's vliegende vrachtzoeker". Het vliegtuig heeft een ruimen romp en de beweeg kracht wordt geleverd door twee motoren van 450 P.K., waarvan er reeds een vol doende is om te kunnen vliegen. Bij de onthulling van een monument te Matsous-Alfort, gewijd aan. de voor het vaderland gesneuvelde Fianschen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, Steeg, een rede gehouden, waarin hjj o.a. zeidie, dat „de overwinning een hefboom is, waarmede Frankrijk de wereld kan op heffen, op voorwaarde echter, dat alle Franschen tegelijkertijd hun krachten in spannen, in een doelbewuste en solidaire actie". Het ,i Journal dies Débas", dat de rede bespreekt, is het volkomen eens met die woorden, maar wijst er op, dat voor de toepassing ervan correctie n-ooclig is van enkele aangeboren gebreken. Het doel, door minister Steeg aangeduid veneiselit een grondige morieele hervor ming, welke slechts te bereiken is in mocizamen en langdurigen arbeid. Het groote gebrek toch van die, Fran- scbe natie is, dat zij de gave mist die schitterende en uitnemende eigenschap pen van de individuen te coordineeren en te organiseeren. Overgelaten aan hun in stinct, bezigen de Franschen gaarne hun groote gaven om elkaar te bestrijden en afbreuk te doen. Tot elkaar gebracht d'oor geweldige gebeurtenissen of een alles overheerischend sentiment zoo-als in de tijden der kruistochten, van Jeanne d'Arc van de Fransche revolutie of in 1914 of wel geleid door de hand van een Lodi. wijk XIV of Napoleon, verricht het Fransche volk wonderen en doet de we reld verbaasd staan. Maar meer nog ver wondert die wereld zich over de chroni sche wanorde en verdeeldheid, welke de natie schijnen te doemen tot verval en den ondergang. Barlingsk-e Tidienklle meldt uit Stock holm,, dlat daar in een dier voorsteden Dinsdag een groote brand uitbrak. Twin tig- gezinnen zijn daardoor dakloos gewor den, Destree, de Belgische minister van onderwijs heeft in de Kamer een wets voorstel ingediend ter verhooging van de trac tementen der hooglecraren. Volgens dit voorstel zullen de buitengewone hcog- leerareu eau vast traktement krijgen van 12.300 frank, dat na vijf jaren op 13.000 frank kan gebracht worden. Het traete ment der gewone hcogleeraren zal tot 14.900 frank gebracht worden. Bij het eindigen van het academisch' jaar zullen de professoren eene toelage ontvangen in verhouding tot de lessen, die -zij boven de 80 zullen gegeven heb ben. Deze toelage- bedraagt 40 frank per uur voor de buitengewone en 50 frank per uur voor de gewone hoogl-eeraren. Het draadlooze station La Fayette nabij Bordeaux is het krachtigste ter we reld de werkingsfeer is ongeveer 23.000 K.M. Het station, waarvan de bouw door de Amerikanen tijdens den oorlog is be gonnen, is aan Frankrijk overgedragen. Het bestaat uit acht torens van 240 M. hoogte; het luchtnet is anderhalve K.M. lang- en 400 M. breed. 'Volgens de bladen is te Berlijn 'de communist Leo Werner, die tijdens de ra- denheerschappij t e Muffchpn zich tot bur gemeester van deze stad liet uitroepen, gevangen genomen. Blijkens een Havas-Reutertelegram heeft het ministerie te Belgrado ontslag! gevraagd, omdat cle regeering in de Ka mer een nederlaag heeft geleden bij1 de behandeling van d.e kieswet. Een artikel betreffende ,cLe niet verkiesbaarheid van onderwijzers werd, mot '68 tegen 64 stem men verworpen, niettegenstaande de re- geering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Heel duidelijk is het niet hoe deze kwestie d.ie van zoo ondergeschikt belang lijkt, tot een ministerieele crisis kon leiden. En nadere berichten zullen dus moeten leeren, wat eigenlijk achter het gevraagde ontslag schuilt. .Zooals de laatste uit Siberië terug gekeerde krijgsgevangenen mededealen, heeft de Kamer van Koophandel te Tokio het verzoek van ongeveer 700 Duitsche krijgsgevangenen uit Siberië, grootendeetol technici en geschoolde arbeiders, in de elcctriciteitsindustrie, om in Japan te Imo gen blijven, bij de regeering zoodanig ge steund, dat het verzoek ia toegestaan en deze Duitechers in Japan werk puilen krijgen. ZÜj zullen bij die spoorwegen en electrieiteitswerken worden aangesteld. Ook een aantal Duitschers, vroeger werk zaam in de textielindustrie, die zich onder xde krijgsgevangenen hevomjen, zullen jn Jap«a P.WS Uit Londen wordt aan de ,JST. R. Orfc." gemeld!, dat de JPall Mall Gazette" een artikel heeft met in 't oog vallende op schriften van zijn correspondent te Brus sel, waarin wordt verzekerd; dat Neder land! een centrum van intensieve anti- Belgische propaganda ie. Duitschers en activisten, oftewel Belgische Sinn Fed- n-ers zegt het boosaardig artikel heb ben in Nederland hun hoofdkwartier en bladen en genieten er een bijna overdre- en gastvrijheid!. Bewezen is, dat bij die jongste verkiezingen groote sommen uit bxoinnen in Holland vloeiden ten be hoeve van de pro-Duitsehe defaitistische camdidlaten. De correspondent geeft dan, naar hij zegt, voorbeelden hoe de Duitschers pro paganda voeren in Nederlandsch Limburg, dat vroeger Belgisch was. De belangstel ling die de Duitschers toonen voor dit gebied, bewijst, volgens den correspon dent, dat de geallieerden bij die besprekin gen in Parijs verkeerd deden door het Belgische standpunt te veronachtzamen, dat o. a. pleitte voor de voortgezette ver dediging van de Maas. De ooi-respondent geeft dan uittreksels van instructies, uit gegeven door den Daiteehen consul te Maastricht. Wat nieuwsbladen betreft, heet het in de instructie o.a.: Zeker Hol- landlsch dagblad moet gesteund worden tot eiken prijs, het mo-et zooveel geld ont vangen, als het verlangt en zijn invloed moet gehandhaafd worden doer intensie ve propaganda. Het moet een zeer voorname plaats in nemen in de openbare meendng in Lim burg, in het bijzonder in Maastricht. Doe al het mogelijke tegen 't nieuwe dagblad, dat geprononceerde annexionisttsche ten- dlenzen vertoont. Vermeerder de Duitsche bladen in Limburg en doe al het moge lijke om die, Fransche en Belgische bla den uit Limburg te wenen. Uit dezelfde bron haalt de correspon dent nog de volgende instructies aan: zend Duitsche families naar Limburg, vooral met het doel handen te binden tus schen dte tweie naties, zoodat een fusie van Limburg met D'uitschland vergemak kelijkt wordt. Verder bevatten de instructies waar schuwingen tegen zekere piensoonlijikhec dlen, aangeduid met letter M en MME, die verdacht zijn van pro-geallieerde meegin gen ,en wier gangen moeten worden na gegaan. In de instructies wordt er1 op ge wezen dat elke Belgische invloed hoe ge ring ook, in Limburg moet worden ge werd. Ik denk zoo besluit de correspondent zijn fantastisch verhaal dat het boven staande voldoende is om de bedreiging aan te duiden, waaronder niet alleen Bel gië, maar ook Europa leeft. De Duits,eh- Hollandsche politiek in België steunt het activisme eu die verdeeldheid. Het is tijd, dat het duidelijk begrepen wordt aan de Engelsche zijde van het Kanaal, dat En golamd's voerspoed zeer sterk afhangt van dle> handhaving van een sterk en bloeiend België in Europa. FRANSCH-ENGELSCHE HULP AAN BELGIË Het bericht van Fransche Maden, dat Frankrijk en Engeland België steun hadden toegezegd! in het geschil met Nederland en dat dte Opperste Raad der Geallieerden zich met de zaak bezig gehouden had. wordt door de „Etoilo Beige" als volgt tegengesproken; De Raad heeft zich niet met deize kwestie te bemoeien gehad. Waar is. dat eenige maanden geleden <fe Belgische regeering baar eoaehen ten aanzien van de herziening der verdragen van 1839 heeft voorgelegd aan onze beide verbondenen, die aan België ontvangst van dit schriiven bericht hebben in zeer sympathieke bewoordingen: >,Uwe zaak", zeiden Frankrijk en Engeland, „boe zemt ons belangstelling in en wij ziin bereid haar te steunen, voor zoover zii beantwoordt aan <Je belangen der veiligheid van de Bomd- genooten." KWETSENDE FILMS. De minister van binneiiLandsche zaken heeft de burgemeasteris roet aandrang dio-en uiinoodigeii er op toe to zien, dat geen btoseo'Cpvooa-BtelliBigien gegeven worden, kwetsend voor staatshoofden of gewezen staatshoofden. Met het oog op die moeilijkheden van in tea-national en aard, die uit zulke ver- toondmgen zouden kunnen voortvloeien, doet de minister dte aandacht vestigen op de hooge noodzakelijkheid dat in dezen bij voortduring een nauwlettend toezicht gehouden wordt. HET MïDDENSTANDSCONGRES. De morgenvergadering van het Mid- denstasdseongres te 'e-Hage, werd', behal ve door Minister Aai'berse, bijgewoond door Minister Van IJsselstein, de Tweede Kamerleden Jhr. Mr. Die Savomin Lob man en Snoeck Henkemans, Mr. Everwijm, referendaris, chef der afdee'ling Handel van het departement van Landbouw, enz. Van H. M. de Koningin werd een tele gram van dankbetuiging ontvangen^ ten antwoord op het H. M. gisteren gezonden telegram. DUITSCHE MACHINE GEDAALD. Te Breedervoort ia Dinsdagmorgen een vliegmachine gedaald wegens gebrek aan benzine. De twee inzttendeni bleken een Duitaoher en een Hollander te rijn. Dee mor gene 5 uur waren ze opgestegen te (Not- hausen in de Harz, om tegen 12 uur in Rot terdam te rijn. De Duitsche vlieger zei, pjam- neu. te hebben, om in Rotterdam, een vlieg kamp op te richten. De machina lijkt wel een oorlogevHegtuig. De zwarte strepen op da vleugels zijn met wit overschilderd en de bekomen seüietgaten zijn met papier overgs- plakt. Het vertrek ie nog niet bepaald. LANDING BIJ DELDEN. Op de Mora bij Delden is Dinsdag een mi litair Spijkertoeatel gdand1. Door de gering© snelheid kwam het toestel in een boom te recht en werd, ibeechadigd. De inzittenden ontvingen geen letsel. ZONDAGSWET. Het Verbond van Nederiiandselie Kunste naar» vereen igingen heeft aan de Eerste en Tweedie Kamer een adre» gericht, waarin het verzoekt het daarheen, te leiden, dat art. 9 van de Zondagswet zoodanig worde gere digeerd. dat het mogelijk blijve op tZomdag te genieten van uitingen van kunst, subsi diair den aanvang van de in art. 9 toege stane uitzonderingen op elf uur te stellen. BOND VAN KATH. MANUFAC- TURIERS. De Ned. R.-K. Bond van Handelaren in Manufacturen en aanverwante vakken „St. Willibrordus" houdt haar jaarvergadering op Dinsdag 27 Juli in Hotel Noord-Brabant te Utrecht. De aanvang der vergadering ia bepaald op 10 uur. Uit de agenda stippen wij aan, installatie nieuwe bondsvoorzitter aanbieding en behandeling concept-loonre geling voor winkel- en tramsportpersoeel in de mannfacturenbranche; bestuursverkie zing enz. AANVARING OP DE IJSSEL. Tc Kampen, is Maandagavond tegen half negen op de IJsisel een ernstige aan varing voorgevallen. Een schip, dat juist het val van de brug gepasseerd was, zoo vertelt de „Zw. Grt."' zwenkte om (waarschijnlijk met het doel naar de kade te varen om aan te leggen) en kwam aldus dwars te liggen beneden de ope ning der brug. Dat vaartuig werd echter op betrekkelijk korten afstand gevolgd door een sleepbootje hetwelk een groo te sleepaak voorttrok. De kapitein van de sleepboot zag onmiddellijk in dat de positie van het dwarsliggende schip het onmogelijk maakte met zijn zwaren, slecht bestuurbaren sleep te passeeren en sein de aan den aakechipper het anker uit te werpen. Aan dezen last werd onmid dellijk voldaan maar het anker vatte niet voldoende en werd meegesleept. Zco ging eerst de .sleepboot door de brug eu kwam zonder ongeval langs het versperrende schip, maar erger was het, dat zij ge volgd werd door de aak, waarvoor geen mogelijkheid bestond op die korte af stand uit te wijken. Het gevolg was dan ook, dat ze op het andere vaartuig liep, dat onder hevig gekraak werd ingedrukt. Door de onmiddellijk verleende hulp yan de sleepboot gelukte het echter nog h^t zinkende vaartuig aan den rechteroever met den voorsteven aan den grond te zetten. Tot overmaat van ramp had het_ slee*-, pende anker van de aak de gasbuis ge grepen, welke even beneden de brug op den bodem der rivier ligt, en deze stuk getrokken, zoodat aan de overzijde alle verlichting werd uitgedoofd. Onmiddellijk werden echter maatregelen genomen om leen moodleiding aan te leggen. MISLUKTE POGING TOT INBRAAK. Dinsdag tegen middernacht, hebben 2 personen gepoogd binnen te dringen in tde kantoren van Adr. de Haas Jr.'s. Bor- stelfabriek, Oostzeedijk 15415G. te Rot terdam. Zij bedreigden den waker, maar op het noodsein van dezen werd de aan dacht van de. omwoners getrokken, die de politie waarschuwden. De twee in brekers zijn daarop waarschijnlijk aan de achterzijde aan het Boerengat wegge vlucht, want de politie, die het terrein afzette, heeft niemand kunnen ontdekken. UIT HET OUDE MANNEN- EN VROUWENHUIS GEZET. Zaterdag werd een 42-jarige vrouw door do diaken der Ned. Hciv. Diaconie uit het Oud© Mannen en Vrouwenhuis te Putten (Geld.) gezet. De vrouw was daar op schrif telijk contract indertijd opgenomen. De vader en moeder hadden geregeld last met haar en ook verzette zii zich gedurig tegen dte besturende diakenen. Dè uiteenzetting, zoo vertelt het „H'bld.' ging niet zonder verzet van de betrokkene1, die daarbij een gekneusd been opliep en niet meer kon loopen. Een geheelen Zaterdag middag! zat ze in den regen op het terras der stichting, met haar kastje en kleeren naast haar in het gras. Onderdak had ze niet meer en de familie wilde haar niet op nemen. Zaterdagnacht werd een bed1 ge spreid in een hooiberg en den geheelen Zon dag heeft de ongelukkige in regen en wind vóór het gesticht gezeten. Zondag werd behalve de hulp der gemeen tepolitie de Rijksiveldwaclit geren uireerd uit Putten-Nijkerk. Ermeio en Harderwijk, die in volle bewa.ping aanwezig was. daar men vreesde voor handtasteliikheden der familie der vrouw. Bij de inrichting was het Zondag zwart van het volk. Des avonds 9 uur werd de vrouw einde lijk op kosten der diaconie bij iemand on dergebracht. Over het algemeen i» de bavoL Irinig zeer ontevreden over het optreden der diaconie en over het feit, dat de gemeente- autoriteiten in <teze niet fwenschen in te grijpen. EEN KLAP DIE BAAK WAS. Vijf jonge mannen vielen te Nieuwer- Amsto] op k! aartickten dag) een alleen loo- pendi jongmensdh aan en wilden hem met meaeen te Rif. Eén hunner, dreigde inet een revolver. Da h n r> die zag het niet te kun nen uithouden tegen de overmacht, nam. dte beenen en vluchtte een boerenerf op, waar hR een stalbeaein haalde en den eerste rijmer vervolgers hiermede zulk een klap op hefc hoofd, teedmde, dat .deze bewusteloos neerviel. De anderen verdwenen hierna. De oorzaak van het gebeurde moet in miau, neniid gezoebt worden. De toestand van den getroffene is zorge». lijk. DE VERLOREN PAS TERUGGE VONDEN. Het Hlbld. meldt, dat substituut-officier van justitie te Amsterdam, mr. P. van Iieynsber- gen Maandagavond uit Duitschland is teruff- jjekeerd. Mr. van Heynsbergen deelde aan genoemd blad' mede. dat hij inderdaad' zijn pas ver loren had. doch deze is ten slotte ie Keulen teruggevonden. HE.T INCIDENT AAN DE GRENS. De Justitie te Arnhem heeft te Dinxpeilc een onderzoek ingesteld naar het zoogenaam de grensincident, dat zich aldaar Zaterdag nacht heeft afgespeeld en waarhii één per soon werd gedood en 2 gewond. Gehoord Werden o.a. de manschappen van de Duitsche Veiligheidspolitie, waarvan één paar de scho ten heeft gelost. Uit de verschillende verklaringen bleek, dat een achttal Hollanders, waaronder beruchte smokkelaars, allen uit Dinxperlo. den gehee. len avond de Duitsche politie had geplaagd en uitgescholden, terwijl een der wachtmees. ters werd gedreigd. De Duitsche politie, die zeer kalm is opgetreden, irok zich, toen de Hollanders steeds dreigender optraden, ver der op Duitsch gebied terug, alwaar zij e;<r dier belhamels, die hen tot daar was gevolgd, gevangen nam. Teen deze om hulp begon te roepen, drongen de Hollanders steeds oip, begaven zich op Duiisch gebied en begonnen daarna te schieten en niet leege bierfleschjes te gooien. Dit was voor de Veiligheidspolitie het sein om ook van de wapens gebruik te maken. Nadat een waarschuwingsschot was gelost, is op de, belhamels geschoten, met dit gevolg, s dat een 'hui.uer. n.l. Hendrik Geurink, werd doodgechoten, terwijl zijn broeder een schot in de beenen kreeg. Een andere, zekere Boes veld, die vluchtte, raakte in het prikkeldraad); verward en brak een been. J Zooals uit het vorenstaande blijkt, heeft het gevecht zich op Duitsch gebied afgespeeld. OM VIJF LINDEBOOMEN. Aan den nieuw aangelegden kunstweg van Haulerwijik naar Veenhuizen staat de woning- van den veehouder F. W. Voor deze woning staan of liever stonden vijf lindebomen, die het verkeer belemmerden, waarom de ge meente ze wenschle te verwijderen. Hiertegen werd door W. en z'n huisgenooten geprotes- teerd. Zij gaven te kennen dat zii niet goed- schiks zouden toelaten, dat deze boomen wer- den verwijderd, aldus meldt de ..Tel." Nadat ook door dein landmeter was uitge-1 maakt, dat de boomen in gemeentegrond, stonden werd door het gemeentebestuur aan arbeiders opdracht gegeyem de linden te vel len. Naar aanleiding van de dreigementen van de familie W. zou dit geschieden onder be scherming ,van twee marechaussees en drie veldwachters. Toen de arbeiders met de werkzaamheden wilden beginnen, werden ze aangevallen docÉ'. de heele familie, zijnde vader, moeder. dlr|c volwassen zoons en een dochter. De mannefci waren gewapend met schoppen en vorken, de vrouwen met eimmeis. waarin kokende vloei stoffen. De werklieden vonden de situatie te ge vaarlijk en ruimden het veld. De politie, sommeerde het verzet o,p té geven. Hieraan werd niet voldaan zoodat een formeele veld!.1 slag ontstond. Toen eindelijk een paar politie mannen het te kwaad kregen en die familie neg van geen toegeven wilde weten, werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. De oude W. werd' het eerst getroffen enk zakte in elkaar. Een der zoons moest tevens het veld ruimen daar hij in ziin been gescho- ten was. Een tweede zoon werd overmand en ifl hej arrestantenlokaal opgeborgen. De overgeble ven strijders trokken zich toen terug. Ónder de aanwezigheid' van een groote schare volks werden nu eindelijk de boomen geveld. De zoon is niet ernstig verwond'de wonc van den vader is echter ernstiger. Te Ede (Geld.) zijn twee Duitschers zon. der middelen van bestaan of geldige papiarer, aangehouden. Zij werden naar hun vader, land teruggeleid. Het 14-jarig zoontje van den heer Spieris te Spekholzerheide is door 'n auto van den heer Jolas- d'ie onbesuisd hard reed. over gereden en weggeslingerd. De knaap is in het) hospitaal te Heerlen- aan de bekomen wonden, overleden. Het jongste kind der familie R. te Ooken-- burgli werd Dinsdag, toen het op den strand weg te Loosduinen speelde, door een schel penwagen overreden en stierf spoedig daarna aan de gevolgen. In de fabriek der N. V. H. van Eyck en Zn. te Breedevoort is de machinist A. de Kruijf bij het leggen van een riem op een stilstaand-en schijf gevallen. De ongelukkige bleek den rug gebroken te hebben en is den volgenden dag overleden. Dinsdagmiddag stapte de heer A. Stein, dir. der Singer-Mpij., te 's Gravenhage uit lijn 3 bij de haite aan het Bazuidenhout bij d-e Paulinastraat. Juist kwam een auto aan rijden, van den kant van de stad. die den heer Stein ondersteboven reed. meldt de Haag^che sche Ct. Beide beenen brak hij, een zelfs op twee plaatsen, terwijl zijn aangezicht ook zeer beschadigd weid. De woning van P. Papjes aan de Hc- lomavaart (Fr.) is door den bliksem geheel afgebrand. Bijna niets kon gered, worden. Te Nijebeikoop (Fr is de boerderij van G. Akkerman door het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. A'lles verbrandde ook een paar kalveren en pluimvee. Ruim 45000 K.G. hooi ging verloren. Het woonhuis van deh landbouwer J. v. Grinsven te Geffen is geheel afgebrand. Het hoog dat pas binnengebracht was, werd eveneens een prcoi der vlammen. Een en ander was maar laag vera ener-. De brand is vermoedelijk cr.'.s.a.m d.::—g" kinderen mei lucifers sjeddai.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2