e.£. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NQQKD-HOL* \N© armen. Wat de Pers zegt BUITENLAND rNo 181 Donderdag 5 Augustus 1920 13e Jaargang Verschijnt dapSSjks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SSXSSTiJ? 1 1 - -- Ji or de „vermogende Jsaaaaa Oprciarsch van het roode leger. Be tegenwoordige grens van Poién. Abonnementeprijn Per kwartaal t f 8—, franco per poet f 2.50; Met Geillustreeril Zondagsblad f 0.45 tsooger. AdvertontSupriJo: Van 1—'6 regela f 1.25 elke regel meer OjKcj Reclames per regel 10.75; Rubriek „Vraag en aas- bod" by vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. &as» eile tsfcor.Ré's wordt op eenvrxse Eratis een poiie verstrekt, wetk© hen verzekert tegen ongevallen tot oen bedrag van fSOO,-, 1400,— f200,-.. {100,-, «60,—, «39,— Sla.— 99 Sinds de wereldoorlog radikaai een einde maakte aan alle (min ol meer) rustige en zekere iinantieele verhoudingen en toestan den, de nationale vermogens van gansche ivoiken uiipuüe. zooaat heeie staten hun gef- ideiffiie verplichnnfien niet na konden ko men, sinds door een nimmer gekeilde schommeling der linantien enkelingen iaoel- aciilig rijk weraen, ancerni daarentegen hun vermogen zagen vernietigen ot reduceeren tot een bedroevend overschot,sinas hei iieven ai maai duurder o£ zoo ge wilt liiet geld al maar minder waard is gewor- tdien, zijn er meerdere soorten van ni e u w e armen ontstaan. Allereerst weraen de totaal bezitloozen de aroeiders en ue intellectueele middenstan ders de dupe; het leven werd „ruck- isichtlos" üuuraer, de loonen stegen niet tzoo maar in de gauwte in gelijk tempo, en men had niets om bij te passen; men (moest zich dus wei (meer dan voorheen) bekrimpen; men was armer 01 arm Voor ne hanaen-,arbeiders heelt are nood- itoesiand niet zoo lang geduurd; meer uan de anaere burgers heöben zij (de W.erS buiten beschouwing gelaten) hunne in-kom- s»en zien vermeeraeren in verband met en lin venwuaing tot het duurder geworden Le iven en m sommige vakken hennen zekere (arbeiders zul'ke loonen weten los te krijgen i(vaak tengevolge van het legen elkaar op- tbieuen door de patroons), dat ze terecht ais O. W.ers betiteld kunnen worden. Daarenboven is en worat den arbeiders in Iveieriei vorm hulp en bijstanu .genoden, wel" fee ancieren caiegorieën van burgers onthou den worden, zoooat de hanoen-arbeider twèl geaent mag worden, zich te hebben ont worsteld aan ue crisis-armoeide. De intellectueele (bezitiooze) middenstan ders bi ach jen het over 't algemeen zoo ver oog niet; wei wordt er oen laatsten tijd dank zii de versterking hunner organi saties ook voor hen wat gedaan en bestaat er goede hoop, dat ook zii zich na verloop van tijd aan de ensis-armoede zullen weten te ontworstelen, doch tnomfènieel staan zij oog verre ten achter Wie er echter het naarst, liet meest troos teloos aan toe zijn, met wie weinig metre- ïijaen gevoeld wordt en voor wie niets, ao- soluut niets gedaan wordt, dat zijn ue „.vermogende"armen, de kleine ren ten, iers, die gaen arbeidskracht meer te ver- jkcopen hebben, die indertijd van een juis-t- toereikend kapitaaltje (noodgeawongen) sul igingen leven, doch door de tijdsomstandig heden zóózeer getroffen werden, oat zij van hun rente niet meer kunnen rondkomen. Oma/at die rente (denk eens aan de Rus sische papieren!) noodlottig verminderde, jdia.dt het leven ook voor hen zoo enorm .veel duutder werd, omdat zij nog steeds Ivoor „vol" aangezien en ais zoodanig ,ege- plukt' woruen en omdat zij als „vermogend" r— ais levend van kapitaal-opbrengst (boe (miniem die opbrengst ook zij) gespeend blijven van de voordeden weike zij genieten, die leven of geleefd hebben van arbeids-op- biengsi. De gezinnen of personen, die de kosten van het levensonderhoud moeten putten uit een inkomen uit vermogen van 'b.v. ló.UOO a f 25.000 en door ziekte, invali diteit of welke (van hun wil onafhankelijke) loorziaak ook niet in staat zijn. dat inkomen (tot hei hoogstinoodige op te voeren. zul ke gezinnen ,of personen zijn dien te be- jklagen. Van *t ophouden van stand, kan bij hen al sinds lang geen sprake meer zijn, in de hoop, dat binnenkort nog eenmaal betere tijden zouden aanbreken» hebben zij zich in alles bekrompen, en nu die hoop ijdel blijkt, zien velen den tijd nade ren, dat zij naar de mate van talrijk heid van hun gezin zieh zelfs het hoogst noodige voor hun 'onderhoud moe ten ontzeggen om zoolang mogelijk tenminste te verhoeden, dat het spook van volslagen armoede hun woningen binnensluipt. Zóó is de toestand van hen, die van een 1 inkomen nit klein vermogen moeten le ven en niet in staat zijn dooir het ver- 1 ko-open van arbeidskracht dat inkomen op te voeren tot wat voor hun levens- onderhoud minimaal noodig is. Wat nn dien toestand nog verergert? iWat deze allermeest beklagenswaardige mieuwe airmen in nog meer ongunstiger conditie plaatst? Dat van déze slachtoffers der wereld crisis nog bovendien vermogensbelasting göiriTea wordt (een belasting, waarvan de wei wat het minimum-vermogen be treft mot het 'oog op de zoo enorm ge wijzigde levensomstandigheden zooal niet Oud, dan toeh zeker verouderd moet hee- ,7sen) en dat hiermede met één slag een uitsluiting van zeer veie behoeft! ^Igen plaats heeft van het recht op Ouderdomsrente. Om niet te spreken van hen, die onge lukkigerwijze tijdens de inwerkingtre ding der wet den leeftijdsgrens tot vrij willige verzekering waren gepasseerd. Voorwaar een schrille tegenstelling met hen, die uit arbeid eventueel onaangezien uit een onbelastbaar inko men kunnen beschikken over een in komen tot minstens 1200 per jaar, be halve dat deze nog behoudens de hun toegekende staatsrente wat betreft onvoorziene uitgaven als daar zijn voor dokter» apotheker enz., steeds in betere conditie verkeeren dan de vermogensbe- lasting-plichtigen, voor zoover deze laatsten leven moeten nit inkomen uit kl e i n vermogen. Mag- deze onbillijkheid blijven voort bestaan? Och ja, we weten het wel: een vermo- gensbeiasting-pliobtige wordt over 't al gemeen als een man in bonis aange zien, 't is toch een rentenier, hij doet toch niets voor den kost» laat hij dan zijn kapitaal maar aanspreken, een ar beider (in den ruimsten zin) heeft veelal toch óók geen kapitaal Wie zóó redeneert, is, ten opzichte van ben, die niet meer werken kunnen, hoogst onbillijk» geeft blijk van dom vooroor deel; Immers: wie nog behoorlijk werken kan, bezit daarin een veel grooter en veel betrouwbaarder kapitaal dan de vermogensbelastingplicktige met b. v. 25.00Cde werker kan daarenbo ven van veel voordeelen genieten, de kleine rentenier beeft slechts verlies en nadeel te wachten, verongelij king door de tijdsomstandigheden, uit sluiting van alle wettelijke profijten ook al heeft hij jaarlijks veel minder te verteren dan de werker, ook a] kan hij tóch al reeds niet in zijn onderhoud voorzien. Zeiden wij te véél, toen wij hierboven gewaagden van een „onbillijkheid"? Moet de laatstbedoelde categorie van nieuwe armen in onze samenleving ver- stooten blijven, enkel en alleen omdat zij een kapitaaltje bezitten? Waarvan ze n.b.» tengevolge van de tijdsomstandigheden niet kunnen leven, en waaruit zij bet inkomen tengevolge van omstandigheden buiten bun wil door arbeid niet kunnen opvoeren tot het noodzakelijke? Gaarne hopen wij, dat ook voor déze slachtoffers van de groote crisis een»s iets zal worden gedaan. HET POOLSCH-RUSSISCHE FRONT. HET BOLSJEWISME. In de Nieuwe Courant wijdlt .„Veritas" eenige beschouwingen aan de gevaren van het bolsjewisme. Het volgende is er aan ont leend: De geestelijke dragers der propaganda zijn machts-f'anatici en voorts onder hun .lei ding voor indrukken vatbare lichtont vlambare, meest jonge lieden, die het mis schien goed meenen. doch die nog niet ge noeg levenswijsheid en ervaring .hebben om goed te overzien wat de gevio-lgen zijn, of (kunnen zijn, van .hun handelingen. Wellicht -ook wel enkele ouderen, die. idealistisch aaa- gelegd, te ver buiten het maciische leven staan 001 zich rekenschap te kunnen geven van wat de gevolgen zijn van hoogere be schouwingen top minder ontwikkelde geesten. Bij hen sluit zich dan weldra aan een leger van volslagen en halve misdadigers lieden zonder .eenige meening of eenig poli tiek inzicht; lieden slechts belust op vernie ling en buit, op voldoening aan de laagste hartstochten. Komt het gunstige oogenblik, da.n wordt, door de leiders, aan deze roofvogels de ruimste gelegenheid gegeven tot het bot vieren hunn'er lusten. Want die lied-en zijn niet alleen de baanbrekers der beweging; zij vormen ook het orgaan, hetwelk de lei ders behoeven tot het verkrijgen der groot ste macht tot 't behouden dier macht welke slechts op ruw geweld en willekeur geba seerd is. Men denke aan de „,Le-nin buben" van Szanmeliy in Hongarije, aan .de bende van- Hölz in Saksen, aan de „roode garden' Overal waar het bolsjewisme vasten voet kreeg, trachtten die benden van -onverschil lige kerels door het verwekken van 'angst en schrik, door ruw en meed-oogentoos optre den, elke poging van andersdenkenden om zich te .verzetten, of zelfs om zich te vereeni gen, te verijdelen. Eenvoudig, door die po gingen in bloed te smoren. Ctageloofeliik en onbegrijpelijk is de lafheid de laksheid, de halfheid, het gdbrek aan ge meenschapszin en dientengevolge het gebrek aan „fut", welke biina overal van de zijde der 'tegenstanders werden aan den. dag gelegd en waartoor het den -bolsjewistischen leideres mogelijk werd hun slag te slaan. Dat zulks geschiedde daar waar hst bol - sjewisme kon overvallen zou nog verklaard kunnen worden. Doch dat gebrek aan organisatie en aan de aaneensluiting van alle andersdenkenden legen het gemeenschappelijk gevaar dat ook te constateeren was daar waar het gevaar niet onverwacht opdook, is onvergeeflijk Musschen is het-een feit. En het nioge --tof waarschuwing dienen voor die landen, waar men nog tijd voor organisatie heeft. Allerlei drogredenen werden aangevoerd om zich te onthouden van datgene wat het verantwoordelijkheidsgevoel zou -moeten in geven: het zichzelf beschikbaar stollen Zichzelf, persoonlijk en geheel voor zijn eigen zaak. Ik zal niet al d-ie drogredenen opsommen Het zijn en blijven drogredenen, bestemd om te verontschuldigen of t-e verbloemen den angst, de bangheid om de eigen huid aan gevaar bloot te stellen. Dien angst wil men niet erkennen en ven- min de niet te quaiificeeren (och, laat ik het loch maar zeggen: de verachtelijke) egoïstische gedachte: wanneer een ander zich er voor spant, heit doet. en ik er builen blijf, ben i'k toch ook beschermd. Die lieden maken een breede borst en verklaren heel flink!?? „als het zoo ver komt, doe ik natuurlijk mee. Daar kan men op rekenen." Is dat echter wel zoo zeker? Ik geloof, d'at, als het zoover komt, er van die ldeden heel wat thuis blijven. Zij hebben dan o, zoo toevallig pijn .aan de pink, of elders. Of zij zijn uit de s-tad." Dat zijn lafaards, die een ander de kastanjes voor zich uit het vuur willen doen halen. Liefst zouden zii de zaak in hun vaderland in den steek laten, om zich elders stilletjes op te bergen, in afwachting van den loop der dingen. Evenals de émi- grés bij de groote Fransche revolutie. En evenals ook (hans weer geschiedde: Ja,pan is .overstroomd door Vluchtelingen uit Si berië, waar dientengevolge de bolsjewisten gemakkelijk spel kregen. Dat uitwijken (laat ons royaalwag zeg gen „vluchten") zal echterindien het in West-Europa zoover komt dat een daad werkelijke poging wordt gedaan om het bolsjewisme ie doen zegevieren niet zoo gemakkelijk gaan. Vooral hiet bii ons. Wlant waarheen zal men zich wenden? In de omliggende landen zal het er niet minder ernstig uitzien dan bii ons! En dan het vervoer! Dat zal wel „stop" staan onder die om standigheden. Men zal het drama moeten mêer-doo-rleven indien de omwenteling niet kan worden voorkomen of in de geboorte onderdrukt door eendrachtig en krachtig samenwerken van allen, zal men hei slachtoffer worden van den ommekeer. Wat dat bet-eekent kan men thans na al wat in de couranten daarover -is mede gedeeld toch wel weten! Zooals gezegd, men kan niet wegkomen men kan zijn dierbare huid niet in veilig heid brengen. Wanneer dat begrip in de uren van de gevaarlijke werkelijkheid eindelijk zal zijn doorgedrongen tot de traagwerkende htersens dergenen die ondanks al hetgeen gebeurt en (openlijk of in bet geheim) wordt voorbereid voor een wereld omwente ling, meenden in het jaar 1920 nog „op zien komen te kunnen spelen", dan zullen dezen zicih wel, noodgedwongen, willen aan sluiten 'bij hun lan-dgenooten d-ie zich tot verweer hadden voorbereid. Doch dan zal 't misschien zelfs waar schijnlijk te laat zijn In-dien die evenbedoel-de, landgenooten er niet in geslaagd ziin het on'heil af te weren door den eersten stoot te breken, dan zal de tegenpartij waarlijk wel zorgen dat er van die „aansluiting" niets meer terecht komt. Dan is het pleit verloren. Dan helpt de telaat komende goede wil der massa niet meer. Die massa wordt dan. met de meest krasse middelen, „er onder" gehouden, zoo danig d'a-t zii zich niet kan roeren. Wil men een voorbeeld? In een, lang niet kleine, stad in Duitsch- land wilde men een- Einw-ohneerwerfi vormen Twee generaals, een groot-grondbezitter en aog twee .heeren zetten de beweging op ton». Maar niemand, let wel: niemand, waagde het c-m te overtreden het verbod der terro risten om zich bij dezen aan ,te sluiten! Wa pens waren er ook niet, anders dan ,in .han den dier terroristen, die t-ot het laatste wapen der weidenkenden ha-dden in beslag geno men. 'Doch, neem aan zelfs dat het nog niet te laat ware, dat de slag nog niet gevallen ware. Wat beteekent dan nog de kracht, welke van die. in allerijl samenstroomen-de massa, van die ongeorganiseerde massa on" geo-efenden uitgaat? -is zii in staat om het „gevaar te keeren? Neen. In dergelijke mas sa's is geen verband te brengen in een tijd van snel opvolgende, ernstige, gebeurte nissen. Tegenover een tegenpartij, al is die vrreweg in de minderheid, welke goed geor ganiseerd is (daarvan kan men z-ich over tuigd houden), is zelfs een overgroote meer derheid van ongeorganiseerden niet bestand. En dan gebeurt, onverbiddelijk,het geen men had willen, had moeten, had kunnen voorkomen. Aan wie dan de schuld? DE POOLSCN-RUSSISCHE OORLOG. Het Lit. Tel. Ag-, meldt, dat na de in neming van Bialistok door d>e bolsje-wiki, een voorloopig Poolsch revolutionair co mité een manifest heeft gericht aan de Poolsch© arbeiders waarin wordt ver klaard, dat het rood® leger en de Rus sische „broeders" naar Polen komen niet om de vrijheid te onderdrukken, maar om Rusland en Polen duuzaam rust en vrijheid te geven. Een duurzame vrede zou alleen gesloten kunnen worden tus- sehen de socialistische arbeidersraden van Rusland en Polen. De „Bas-el-er National Ztg." verneemt uit Warschau: Het Poolsehe noordelijk front bij Ostrowo is weer teruggenomen. Daardoor is de frontlijn de stad War schau tot op 50 K.M. genaderd. Naar d-e „Baseier Anzeiger" meldt, heersebt se dert Zondag in Warschau een onmisken bare paniekstemming. De welgestelde kringen vluchten uit de stad naar Lodz en Petri k-au. Het Oekrajiensch Persbureau meldt: Het opperbevel van het Oekrajiensche leger besloot een wapenstistand met de bolsjewiki te weigeren. Allo troepenlei ders, met inbegrip van de regimentscom mandanten, verklaarden dat zij vredes onderhandelingen niet noodzakelijk acht ten. Het Oekrajiensche volk verwacht da voortzetting van den strijd. Wat de Kussen beoogen. De Berlijnscbe correspondent van de „Bader National Ze-itun-g" verneemt van welingelichte zijde, dat de sovjet- reg'-e-ering voornemens is, onafhankelijk van de overige vredesonderhan'd-elhrg'eu besprekingen te openen met de Duitsohe en Litausche regeeringen omtrent het sluiten van een bondgenootschap. Ook de Oekrajiensche sovjet-re-geering z-ou daar aan deelnemen. In overeenstemming met de zooge naamd pacifistische grondbeginselen dar r-eg-eering te Mcsko-u en met het oog op de buitenlandse!) e politiek van Duii-seh- land, zou dit verbond een zuiver verde digend karakter krijgen. Zijn hoofddoel zou zijn het waarborgen van den toestand, die thans met betrekking tot Duitscli- land zal ontstaan, daar Rusland zich ook bij h-et sluiten van den vrede tegen het Poclsche imperialisme besehermen moet. Van Frankrijk verwacht Ru»sland, dat- het met het oog op de verloren staatslee- ningen op den duur met den tegeuwjor- digen vrede niet tevreden kan zijn eni daarom de revan-eke-neigingen van Po len ondersteunen zal. Tus-sehen Rusland en Litauen is in elk geval reeds volledige overeenstemming omtrent de tegenwoor dige en toekomstige politiek tegenover Pelen bereikt. Ten opzichte van de hou ding van Duitschland bestaat- nog onze kerheid en naar de meeniag van d-en correspondent zou de Berlijnsche regee- ring dergelijke plannen met groote re serve beschouwen. Hetzelfde blad verne-emt uit Wars-ekau, dat in Polen een groote financieele crisis uitgebroken is, daar de beschikbare mid delen in de verste verte niet toereikend zijn om den oorlog voort te zetten en ook bij de toenemend© wan-orde, speciaal met het oog op d-e mogelijke ontruiming van Warschau, de bankb-ilj-ettenpers geen vol doend® uitkomst geeft. Paderewsky heeft zich tot zijn oude vrienden in Amerika gewend met verzoek om verdere voor schotten. Tegelijkertijd hoopt hij bij de Am-er ik aansche regeering belangstelling te wekken voor het lot van Polen, daar in geval- Polen mocht ten onder gaan, de vroegere voorschotten van Amerika, ter hoogte van 20 millioen pond, verloren zouden zijn. De „Daily Chronicle" zegt, dat omtrent de eisehen van de sovjetregeeriag jegens Polen uitgelekt is, dat de Poolsch-e legers moeten ontwapenen. Als die ontwapening is geschied, zal verdere ontwapening m-oct-en worden voortgezet onder toezicht der Poolsehe arbeidersorganisaties. Geen. oorlogsmunitie zal d-oor d-e geallieerden naar Polen mogen worden gezonden, zoolang d-e vredes-onder'uandelingen in gang zijn. Poolsch wantrouweji. Omtrent het opschorten der wapenstil- standsonderhandel-ingen door de Russen seint de persafdeeling van het Poob'-H Ministerie van buitenlan-dsche zaken: Het is klaarblijkelijk, dat de Sovjet-re- geering de wapensrilstandsond-erhanide- l'ingen wil vertragen in de hoop, dat de hulp onzer bondgen-ooten te laat zal ko men. De datum van 4 Aug. als dag voor het beginnen de-r vredesonderhandelin gen is onmogelijk, want een met zoo vér strekkende volmachten, als de Sovjct-re- geering verlangt, voorziene delegatie kan met haar voorbereidingen dien datum niet gereed zijn, noch zou zulk een dele gatie bij de gebrekkige verkeersmiddelen tijdig te Minsk kunnen zijn. Overigens zou de regeeriug vóór de zending van e-en nieuwe delegatie rapport van de te genwoordige delegatie m-o-eten hebben ontvangen. De Fransche hulp. Volgens de „Matia" heeft d-e Fransche regeering bevel.gegeven de hulp aan Po len nog te vermeerderen. HOE BISSCHOP MANNIT AAN BOORD KWAM. Aa.rtsbsseho'P Mannit var. Melbourne, die te New-York een an-ti-E-ngekche en pro-ler- scbe rede hield en wien bet verblijf in Ier land zal worden onmogelijk gemaakt, daar d-e ..Baltic," waar bii aan boord is, Quven a-town niet zal aandoen maar regelrecht naar Liverpool zal djoorstoomen, beeft voor zijn vertrek ongewild aanleiding gegeven tot het houden van heftige anti-Engelsch-e botoo- gingen. De „Baltic'' is Zaterdag 1.1. van Ncw-York vertrokken. Dc politie had onlusten, ver wacht. daar de koks en de kelhiers van ue „Baltic" met staking hadden gedreigd in dien de aartsbisschop aan boord zou komen, terwijl de stokers hadden gezegd te zullen r

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1