KTfEUWS. EN AJDVERTËNT!EBLAP VOOR NOORD-HOLLANTO Vrijdag 13 Augustus 1920 13e Jaargang BUITENLAND BINNENLAND No 188 Verschijnt dsgeiijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: SKSSSRJJJ Thijm-herdenking. Bond den Peolsch Russischen oorlog Een anti militairistlsche internationale BLAB AbonnemenSsprSJsts P«r kwartaalf 8,—, franco par post zr.50i. Met Geillustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Ad verten tl «prijst Van 1—6 regels f 1.86elke regel mesr f OUfej Reclames per regel t 0.76; Rubriek „Vraag en bod" bjj vooruitbetaling per plaatsing f 0.6(X \=- Aae alle abonné'e é's wordt op stsnvreag greBs een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van 1600,-, 1400,—, 1200,-, (100,—160,—, «36,— «16.— - li--ma—mrn^.. i iwsr i i ai——y. .--.T Joseph Al'bertds Alb ei-dingt Thijm werd den. 13den Augustus 1820 geboren. Dat. ig dus juist vandaag honderd jaar geleden. Dit eeuwfeest zal velen aanleiding zijn, op de eerste plaats wel den Katholie ken Amsterdammers, wien Thijm het naaste verwant is om in woorden van geestdrift of dichterlijke taal den grooten Roomsehen emancipator en verdienstelij ken dichter te huldigen. In het land hebben zich reeds vele Thijm vereerders opgemaakt, om aan dit eeuwfeest eenig relief te geven. Wij la zen reeds van tentoonstellingen, en van een meer luisterrijke viering in Septem ber an. in de hoofdstad. Wij willen met een enkel, eenvoudig woord dien grooten Katholieken Neder lander ten voorbeeld stellen, door te her inneren aan twee zijner beste eigen schappen, die voor onze tijdgen-ooten de kostbaarste erfenis zijn van dezen groo ten vaderlander: a.m. Thijm's werklust en zijn kinderlijk geloovigen godsdienst zin. Thijms familie behoorde tot den gegoe den burgerstand; zijn vader was kuiper, welk bedrijf erfelijk was in de familie. De oude heer Thijm verdiende daarenbo ven nog een aardig kapitaaltje met een bijzondere bereiding van patentolie naar eigen vinding en - stichtte in 1835 een voor dien tijd onbekende onderneming, n.m. een fabriek van verduurzaamde le vensmiddelen. Geheel in den geest van de oude Am- sterdamsche patriciërs, was Thijm's va der naast practised zakenman een min naar van muziek, schoon© letteren, tee- ken- en schilderkunst, daarbij gesteund door zijn zeer ontwikkelde, kunstzinnige vrouw en wat het voornaamste was: het echtpaar was door en door Katholiek. Joseph, de zoon uit dit voorbeeldig hu welijk werd in Amsterdam bij Miss Sames op school gedaan toen hij zes jaar oud was en op zijn .elfde jaar ging hij naar de Nutschool. In zijn eigen levensbericht geeft Thijm oen verontschuldiging aan voor zijn ouders, dat zij hem op die Nutsehool de den er was weinig andere keus. En in dat excuse leest men tevens, dat het in die dagen nog bijster slecht gesteld was met het onderwijs. Nog geen 15 jaar oud, nam zijn vader hem van school en plaatste hem op het kantoor van de ,,V erduurzaamde levensmiddelen". En, terwijl hij overdag zich in den handel be- swaam.de, en op zijn kantoor krak zat, kreeg hij 's-avo-n-ds privaatles in nieuwe alen, algebra en meetkunde en schilde- Ten. Deze korte opsomming is noodig, om ons vandaag even te herinneren, hoe veel kennis Thijm zich zelf meet hebben eigen gemaakt, zwoegend en onverpoosd wer kend tot wellicht laat in den na-cht, om als schrijver en dichter zulk een rijke geestelijke nalatenschap achter te laten. „Werken, werken, werken maar", schreef bij reeds als 23-jarige als zijn leus neer. En later nJg toen hij reeds grijs begon te worden: ,,Aan een rustigen ouden •lag- valt niet te. denken. Mijne ontemba re veerkracht wil altijd werken, weet van geen „rust nemen met waardigheid" (wat in mijn oog verbloemde traagheid is)" Hij had een bibliotheek verzameld van 60.000 deelen, een getal, waarop maar wei nig particuliere boekerijen zullen kunnen roemen. En zijn eigen geschriften zouden gedrukt, ongeveer zeven duizend bladzij den tellen, waarbij hij Bilderdijk te na komt en Vondel overtreft. En bedenk dan, dat deze dichter, kunstenaar, later hoogleeraar, gedurende 14 jaren, aan de Rijks-Akademie van Beeldend© Kunsten te Amsterdam, van zijn 15de tot zijn 43ste jaar, een flinke zaak dreef in blikjes met groenten; en toen gedurende 13 jaar het bestuur voerde jn de uitgeverszaak van de firma van Langenhuijsen. Hoe dan al dat werk tot stand is ge komen? Zijn zoon A. J. Alberdingk T'hijm heeft dit als volgt verklaard: „Thijm bo-n niet tegen wachten en betuigde dat tel kens ten nadrukkelijkste ais de gelegen heid zich er toe voordeed. In verband met de gewoonte, om niet te rook on, nooit te mijmeren of te dreomen en „te zitten denken", kon hij er volstrekt niet tegen om, zij 't maar voor eenige mi nuten, met zijn handen over elkaar"te zit ten om cp iemand of op iets te wachten. Ecu grdeelte van zijn .werk is ontstaan in de wachtkamers van stadhuizen, aanzien lijke personen, tandartsen en stations. De geii1 cle Tortuffe-vertaling b.y. is met pot lood o-l' met behulp van den opvouwbaren Bakinklkoker eu pen, die hij altijd bij zich had, geschreven, gemaakt in de wacht kamer van heit Centraal hulpstation te Amsterdam. Ziedaar een voorbeeld vaw verbazing wekkende werkzaamheid, waaraan wij nog liet onze plaatsruimte het toe zouden moeten toevoegen, hoe diezelfde arbeidzame mensch 'n gezellige huisvader was, die bij voorkeur in de huiskamer zat te werken, onder het gepraat zijner huisgenooten en een geroemd en gevierd gastheer. In onzen tijd van den 8-nrigen arbeidsdag komt dus het eeuwfeest van Joseph Alberdingk Thijm niet geheel ten onpas. Naast dezen illustren karaktertrek nog een enkel woerd ever Thijm als Katho liek. Doch slechts een enkel woord. Men behoeft nog zoo heel oud niet te zijn om zich te herinnereji, hoe den mees ten Roomsehen het bloed naar de wangen steeg, wanneer zij op den openbaren weg bij ongeluk hun rozenkrans uit den zak lieten vallen, hoe het een durf was zijn hoofd te ontblooten voor een Katholieke kerk of een Roomsche courant uit zijn zak te laten steken. Dat die tijd geheel voorbij is, dat Katholiek-zijn in Neder laag niet de minste moeite meer kost, is m danken aan Joseph Alberdingk tb' die door zijn groote talenten te scharde maakte de opvatting, die Nuyens zoo juist getypeerd heeft in deze woorden/ „De Katholieken werden beschuldigd, dat zij een bende waren van grootendeels ar me, kleine handwerkslieden en winke liers, uit Dnitschland en België overge waaid, zonder mannen van naam, van in vloed, van rijkdom en talent in hun mid den; een troep schooiers." Daaraan heeft de Katholieke Thijm, Roomsch strijder in zijn geschriften, een man van beschaving en eruditie, met zijn groote tijdgenooten, voor goed een einde gemaakt. Maar, waarop wij vandaag liever de aandacht willen vestigen, is iets, waaraan nog wel eens getwijik 1 werd: den kinder" lijk vromen godsdienstzin van Thijm zelf; getwijfeld, door hen, die den vader hoo- rende roemen, dachten aan den ongekio- vigen zoon, die onder den schuilnaam Lodewijk van Deysel de Katholieke kerk verre tot eere strekt. Waar de allerbesten van die dagen al- de liberale infectie en geheel de opvoed de iiberale infectie en geheel de opvoed kunde der 19de eeuw besmet was door het liberalisme, post ons in deze geen oordeel over de maat van Thijms vader lijke schuld. Liever haleu wij aan uit de Thijm-artikelen van pater Padberg S.J., indertijd in de „Studiën" gepubli ceerd, deze ontroerende passages, die op Thijms innerlijk zulk een schoonen glans werpen: „Onder de hand van God, die hem slaat, wordt hij nederig en gedwee, waar hij schrijft: „li voel nu dat ik niets anders ben dan een nietig, half versleten wieltjen van het groote werktuig; maar al ontbreken mij tien, twaalf spraken, ik zal toch maar toe laten, dat Gods hand mij al of niet in beweging brengt. Ik zal de zielsmart, die inderdaad een fysieke pijn in de hartstreek bij mij geworden is, gedul dig dragen." Maar een kreet van ver rassing en bewondering ontsnapte me bij het verder lezen van die passage: „Ik zal zelfs niet eens zoo dwaas meer zijn, boos op mijzelve te worden, als God mij geen heel fraaye, dichterlijke lyrische droefheid in het hart stort; als Hij mij de genade onthoudt vurig te kunnen bidden, en overvloedig te schreyen: dat is al te gader hoogmoed, en zijn dingen, die Gods en niet onzer zijn. Ik zal maar wachten, wachten, wachten en alles in Gods hand opge ven". En dan volgt een wensch, dien we herhaaldelijk als een gebed hoo.ren uitspreken: „De diepste kreet mijns harten stijgt echter tot Hem op, opdat Hij mij mijne beginselen late! opdat ik die dierbaarste mijner kinderen, geen prooi van het rationalismus "zie wor- enden! En verhoort Hij mij daarin, dan ben ik zeer 'ondankbaar als ik mij veel bedroef, over welke rampen ook!" Een man van arbeid, een man van diepen godsdienstzin; ziedaar een voor beeld, waaraan ons geslacht zich spiege len mag! De nderliaudelingen tï Minsk. Alle aandacht is thans ep de onderhan delingen te Minsk gevestigd. Wanneer de-, ze tot een bevredigend resultaat leiden, gelijk ia Lagelaehe" diplomatieke kringen wordt gehoopt, cijan zal er aanstonds een wisseling van nota's plaats vinden ten einde de voorgestelde conferentie te Lon den te doen houden waarbij de Russische De „Evening Standard" verneemt dat Len zijn. doch dat Roemenië zich bij de bijeenroe-, Miliutin en een andere Russische gedele geerde zich gisteravond aan boord van een grootss Britschen torpedojager hebben be geven met bestemming naar Kopenhagen Van daar gaan zij naar Beval, om zich dan, naar wordt verwacht, per vliegtuig naar Moskou te begeven. Miiuitin heeft een zeer gewichtige verklaring bij zich, welke Krassin en Kamenef aangaande de Russiseh-Poolsehe kwestie en de houding der 'geallieerden hebben opgesteld. Naar verluidt wordt Meskou door eigen agenten in Buitsehland, Parijs en elders overstelpt met berichten over de meeningen in de verschillende landen. Tezamen mei de verklaring van Kras sin en Kamenef wordt esn verklaring der Britsche regeering naar Moskou ge zonden. Een bLad verneemt dat de regeering te Moskou zich tot de Roemeensche regee ring heelt gewend ten. einde rechtstreek- sehe vredesonderhandelingen te openen, doch dat Roemenië zich bij dee bijeenroe ping eener confeventia heeft aangesloten. Van het oorlogstairein. De „Deutsche ALlg. Ztsg." meldt uit Ko ningsbergen: Van welingelichte zijde ver nemen wij het volgende: Gisteren Werd' ten oosten van Mtawa hardnekkig gevech ten. De stad zelf is in handen cler bol- sjewiki. De Polen 'zijn naar Soltau terug getrokken, waar ze loopgraven aanleggen Van de overige deelen van het front wor den voorwaartsche bewegingen der Rus sen gemeld. Aan .de grens is het verkeer van communisten e^ onafhankclljken sterk toegenomen. Dit Bazel wordt gemeld: De „Oorrierc deLLa Sera" verneemt vru haar bijzonderen correspondent te 'WaiVcJ.au; dat daar- ziek een koortsachtige opwinding van de be volking heelt meester gemaakt. De bol sjewistische cavalerie is genaderd tot de voorstad Praga.Een bolsjewistische le germacht van ongeveer 45.000 man heeft Dinsdagochtend de linie Ohiejhaii'ow-Po'ei- tiezli-ivaloes overschreden. Naar de „War- scliauer Kui'jer" meldt, zijn de voor War schau staande legers met aanzienlijke bolsjewistische infanterie- en cavalerie- massa's uit Petersuurg en Moskou ver sterkt. De roode troepen, die voor den aanval uit het westen ter beschikking staan, zijn vijfmaal zoo sterk als de Pool sclie verdedigingstrcepen. De „Berl. Lokal Anz." ontving van zijn bij zonderen correspondent aan de Oost- Pruisische grens d.d. 11 Aug. het volgende bericht: De vier bolsjewistische legers, welker leiding zich in Bialistok bevindt, schijnen gereorganiseerd te worden. De groote sterkte van dit leger, dat alleen 11 linfanterie divisies telt; toont aan, dat de Russen hier den beslissende®. sLag ver wachten. Heden wordt weer bevestigd, dat een deel van dezen no-ordervleugel, bestemd schijnt te zijn om in den BooLsehen corri dor binnen te rukken. De laatste Pcolsche voorposten bij Napierkan bij den ingang van den corridor zijn heden teruggetrok ken, zoodat de mededeeling van Russische officieren, dat het duel van hun opmarsch Thorn en Posen is, wel juist kan zijn. liet binnenrukken van Rusoiscke strijdkrach ten in het vroeger Duitsch© gebied is elk uur te verwachten. De stemming der bevolking in Posen, Graudenz en Tliorn is koortsachtig opgewonden. In Graudenz kwamen gisteren weer gewonden-transpor ten aan. De ernst van den toestand, die door het binnenrukken der Russen 'in dit gebied, dat van de Polen veel te lijden heeft gehad, ontstaan zal, valt niet te verbloemen. Ook aan de overige deelen van het front rukken de Russen, stelsel matig op. Ook in den sector ten westen van Brest-Litowsk schijnen de Russen hun leger te reorganisseren. -Geen der cava- lerie-divisies van Boedieny schijnt van het zuiden opgerukt te zijn. Ernstiger gevech ten ontwikkelden zich hij jWytzkow, maar deze hadden ook slechts hjet karakter van achterhoede gevechten. De Polen klagen, over gebrek aan munitie en in de eerste plaats over de Galicische officieren wegens hun slechte leiding. Naar Poolsclie bla den berichten zijn verschillend» Hongaar- schetroepenformaties, in liet geheel 15.000 man, op weg naai' Polen. De Poolsclie staatspresident heeft aan Horthy een tele gram van dankbetuiging hiervoor ge* •stuurd. Trotz-ky is te Bjielost-ok aangekomen, waar het hoofdkwartier gevestigd is. Uit Warschau verneemt de ,-D. Allg. Z'tjr.": De nood der bevolking te Warschau heeft het hoogtepunt bereikt, en de woeker eveneens. Alle levensmiddelen ziin in beslag genomen. De spoorkaartjes ziin in handen van opkoopers, die zich voor een biljet War schauDan-zig tot 4000 mark laten betalen. GESPANNEN VERHOUDING TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND. Het gisteren door ons vermelde belicht uit Parijs over de erkenning van de regee ring van generaal Wrangel door Frankrijk, heeft in het Engeische Lagerhuis veel op schudding gewekt. Reuter meldt dienaan gaande uit Londen: Met het oog op. de onzekerheid van den toestand en de verdere mogelijke ontwikke ling der gebeurtennissen zal het Huis in- plaa'ts van heden tot 19 October uiteen te gaan, slechts tot de volgende week zijn zit ting verdagen. De heer Macleon verzocht den eersten minister inlichtingen naar aanleiding van het bericht. Hij zeide dat als het bericht omtrent het besluit van de Fransche regee- ring juist is, er een nieuwe toestand zou zijn ontstaan en Frankrijk in elk geval al leen moeien gaan. Uit de „Times" van gisterenmorgen blijkt, dat de heer Maslian in het Lagerhuis voor lezing deed van een bericht van Reuter uit Parijs luidende als volgt: „De Fransche regeeting heeft, met het oog op de ontstane successen en de toene mende sterkte van de regeering"' van gene raal Wrangel. en op de verzekeringen die zijn ontvangen, betreffende den demccrati- schen vorm van zijn bestuur en betreflende den eerbied die zal worden betoond voor de vroegere regelingen van den Russischen staat, besloten om de regeeting van Zuid- Rusland als de facto-regeering te erkennen. Een Fransch diplomatiek agent zal naar S-ebastopol worden gezonden met den titel van hoogen commissaris. De Fransche regee,_ ring heeft den Franschen handelsattaché te Londen opgedragen geen betrekkingen te houden met Kamenef en Krasau. de ver tegenwoordigers der Sovjet-regeering. De minister van buitenlandsche zaken ver- klatt, dat het besluit'om de regeering van Wrangel te erkennen insluit liet verleenen van mateneelen steun aan Wrangel. Den lieer Lloyd George is gisteren rnede- dee.ing van dit 'besluit gedaan. De heer Maclean vroeg naar aanleiding van dit bericht waarvan de hoofdinhoud ons reeds bekend was inlichtingen, Lloyd George zei, in zijn reeds met een enkel woord vermeld, antwoord, dat hii het be ticht alleen in de bladen had gelezen en wel met verbazing en bezorgdheid. Hii had geen inlichtingen, offtcieele noch andere gekregen en ook het Ministerie van Buitenlandsche Zaken had niets gehoord, zoo min als de Fransche ambassade, aan weke onmiddel lijk inlichtingen waren gevraagd- De minister verklaatde dan ook. dat hij nauwelijks kon gelooven, dat het bericht juist is, daar hij Zondag nog den Franschen minister-president had gesproken en toen tot de erkenning van Wrangel geen enkel voor stel was gedaan. Maar de minister erkende, dat de houding van. de Fransche regeering ten aanzien van Wrangel, niet die was welke door de Britsche regeering was aangenomen. De Fransche tegeeri.ng acht zich vrij.Wran gel te steunen en te helpen. Zij is niet onder eenfge verplichting om dat niet te doen, maar in elk geval over Wrangei's etkenning is niet gesproken en a'.s Millerand plan had gehad Wrangel te erkennen, zou hii dat ze ker hebben meegedeeld. Er moet dus, meen de de minister, een misverstand zijn. De „Pali Mall Gazette" zegt. dat de ko ning zijn reis naar Schotland heeft uitgesteld wegens den ernst van den politieken toestand DE AMERIKAANSCHE POLITIEK TEN OPZICHTE VAN RESLAND. Voor het eerst sedert de Russische revo lutie van 1917 beeft de Amerikaan,sche re- geerimg ha-ar definitieve politiek ten op zichtte van Rusland uiteenffezet. waarvan de voorna ams'te punten zijtu: 1©. de volstrek te weigering- om de sovj-et-regeering te er kennen,. welke niet den vrii-en volkswil ver tegenwoordigt. en er naar streeft revolu tionaire bewegingen in andere landen te verwekken: 2e. het hes-luit niet in. R-us- land's bineenlandsohe aangelegenheden tus- seihenibeide te komen; 3e de diplomatieke bescherming van de integriteit van Rus land van voor den oorlog, echter zonder Finland. Polen en Armenië: 3e bereidwillig heid tot't -gebruiken vain alle beschikbare mi<b delen ten gunste yan een vrii etihnografi-soh Polen, zonder echter den aard d'ier middelen nader te omschrijven; 5e weigering een schending der Russische grenzen toe te staan "door Polen, Finland of een ah-dero mogendheid, (waarmede Japan in Siberië zou kunnen worden bedoeld.) De verklaring wordt mot terughoudend heid door do bladen goedgekeurd, die wij zen oip het gemis ©ener positieve politiek tot oplossing van het Russische probleem, dat meer gevaar dan de Poolsobe toestand oplevert. De bladen, die anti-Wilson zijn. herinneren aan de Mexieaansche politr k, wel'ke langs dezelfde lijnen van ..wait nd aee" loopt. Nergens worden evenwel b©£ ire raadgevingen aan de hand gedaan. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN, Uitwijzingen van mijnwerkers. Naar de „Vorwarts" meedeelt, kwamen er aan het station te Frankfort a. M. eenige dagen geleden een paar honderd arbeiders- families aan uit het mündistrict Diedten- hofen in Ekas-Lotharing. Zii moesten bin nen 2 X 24 uur met achterlating v<an al hun meubelen hun huis verlaten en moch ten slechts het allernoodzakelijkste meene men. Volgens medeleeling der uitgewezenen heeft de Fransche regeering in hun plaatA Itaiiaiansehe en Tsjccho-Slowakisch© arhef dors aangesteld, van wie <Je meesten van mijnbouw en metaalindustrie geen flauw begrip hebben. Op deze uitwijzingen zullen groote transporten volgen. Aan de verffabrieken Bayer en Co. te Leverkusen hadden de arbeiders door ge weld de directie gedwongen de belasting aftrek van het loon voor hare rekening te nemen, hetgeen in st.riid is met de arbeids contracten. De wexkigeversbond gelastte de directie derhal,ve deze in te trekken, wat aanleiding gaf tot nieuwe geschillen, waar op de directie besloot de fabriek te sluiten. Na wederzijd'soh overleg is ze eohter weer heropend. In Erkrath heeft oen groot bedrijf al zijn arbeiders om dezelfde red-en ontslagen. Als straf voor het woekeren met le vensmiddelen hebben inwoners van het dorp Brcitens-tein bij Dessau de hoeive van een landbouwer in brand gestoken. An d-ere boeren hebben schriftelijke waarschu wingen ontvangen, dat hun hetzelfde lot beschoren is als zij voortgingen hum waren te duur te vorkoop-en. Te Memel is ©en algem-eene staking uitgebroken, welke een gevolg is van een communistische actio der bedriifsraden. De vakve-r-eenigingen ziin vol-kom-on uitgeslo ten. Onderhandelingen oiver de Fr-ansche he^ zettings-autoriteiten hebben tot geen resul taat geleid. Memel is zonder gas, zonder water en eleotrici-teit. De couranten kunnen niet verschijnen. Het uitvoerend comité van de E-ngel- sche mijnwerkersfederati© heeft besloten aan de conferentie, die heden bijeenkomt, geen voorstel te doen tot het houden eener stemming over het al dam net beginnen een-er werkstaking. Do Engelsobe regeering heeft besloten liet brood-subsidie dat 45 millioen pond sterling bedraagt, hii het einde van het loopende fimantieele jaar te doem eindigen. EEN OORDEEL VAN DE „TRIBUNE". De Tribune" hoeft ook haar oordeel ovet de opheffing van den boycot tegen Hongarije gegeven. Het klinkt niet vriendelijk. De „Tribune" verzekert, dat het Interna tionale Vakverbond den boycot was begon nen op den wensch der entente. Thans, nu de entente de „Ho-ngaarsche beulen" noodig heeft om tegen sovjet-Rus land te strijden, hebben de leiders van het 1. V. V. ©en wenk gekregen en de ,,kneoli- t-en," de „soei-aalverraders'' gehoorzamen on middellijk. Alsof dit al niet fraai genoeg was. op pert de „Tribune op een andere plaats de veronderstelling, dat de leiders van het I. V. V. ziin omgekocht. ,.Is de heer Fimmen niu tevreden?" vraagt d-e „Volkskrant." „Wij denken niet. zooals de „Tribune", aan geheime, ond-ergi'ondsche krachten, d-ie hem tot het afkondigen van den boycot heb ben genoopt; veel minder veronderstellen wij, dat hij zich zou laten omikoo-pen oim aan den boycot een eindo te maken. Maar is het geen verdiende loon, dat het I. V. V.. hetwelk werk heeft verricht, dat, ware liet geslaagd, alleen aan de communis ten ten goede had kunnen komen, thans zóó dioor dezelfde communisten wordt go hoond? En wijst de woede, door do „Tribune'' over de opheffing en mislukking van den boycot aan den dag gelegd, er niet duidelij ker dan wat ook op, (fat het I. V. V. met die he-woginig in de kaart va.n het communis me speelde? Zullen het I. V. V. en de heer Fimmeu, door d-e ervaring geleerd, in de toekomst wijzer zijn en. indien redenen van menscbo 1-ijkh-eid hen niet kunnen weerhouden, er aL thans voor bedanken, bandlangersdiensteu voor bet communisme te verrichten, dat, naar d-o eigen erkentenis van het ,,Volk," tot de macht gekomen, d-en ondergang van een land beteeken t? Dezer dagen is een internationaal anti militaristisch bureau gesticht, waarvan de zetel in ons land gevestigd is. Het geschied de op een conferentie der commissie tot vw*

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1