SCHULD EN BOETE No 189 Zaterdag 14 Augustus 1920 13e J aargang p.„ft. W1EUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOOR P-Hó LfANTB Verschijnt dageiIjks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: Wat de Pers zegt BUITENLAND FEUILLETON. Abonnementsprijs» P« kwartaal t f 2,—, franco per post f 2L0j Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. - y Advertentieprljei Van 15 regels f 1.26 j elke regel meer t 0>26( Reclames per regel f 0.75Rubriek „Vraag en aa&> bod" bjj vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. ■a Aai» alle ebonsré's wordt op asnvrrsg gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen engevaiien iet een bedrag van f600,-, f 400,—, 1 200,-, flOO,-, 160,--, f 33,IS.— - htomi,..,. 1 1 - 1 VERKEERDE DEMOCRATIE. „Da Hoofdstad des Küks aldus de „Limb. Koerier" doet ia den laatsten tijd nojr al eens van zich spreken." „Nu weer ten aanzien van vacantie- ..voorstollen, waarbij het Dag. Bestuur van de stad een toeslag van 15 wilde toekennen aan de gemeente-werklieden gedurende dezer vaeanlie. Aleer," zegden de soehal-dsmocraten. „Heer," zegaen de Katholieken. Dertig gulden vragen ze voor die arbeiders. „Kan niet." antwoordde de socialis tische wethouder van Financiën, en de Katholieke wethouder Wierdels was 't met deze eens. Er ontstond alzoo een zeer eigen aardige toestand, waarover in de pers van verschillende richting heel wat wordt nagepraat. Er wordt gesproken van een wedstrijd tusschen de Katholieken en de S. D. A. P., een wedstrijd om de gunst wan den arbeider, die volgens het „Vad." daardoor in het dwaze denkbeeld (komt), dat hij do eenige is. van wien men niet zou mogen eisohen. dat iiij zich in iets bekrimpt, terwijl hij reeds lang in het verkeerde denkbeeld leefde, door de S. D. A. P. gevoed, en thans door de Katholieken versterkt, dat de andere standen zich niets behoeven te outzegigen en, om zoo te zeggen, voort durend brassen." Op de vraag: Wat moet men hierop zeg gen? geeft de „Limb. Koerier" het volgende antwoord: „De aanklacht draagt dit moet op de eerste plaats vastgesteld een te algemeen karakter. Het .geval van de Amsterdamsckfc Katholieke gemeente raadsleden moet al» toets voor dè gedra gingen van de Katholieken in 't alge meen beslist worden afgewezen. Maar dit neemt niet weg, dat bet verkeerde begrip van democratie, zooals '>t ge ïllustreerd worat door de aangewezen taktiek, inderdaad bier en daar in Ka tholieke kringen voorkomt en tot be treurenswaardige gevolgen leidt. Er wordt door méér gemeenteraden dan de Amsteraamaene dieper in de ge meentekas gegrabbeld, dan billijk is en met den bekennen eed uit de Gemeen tewet is overeen te brengen. Dat de gemeente een model werkgeef ster behoort te ziin. wordt te veel in dezen zin opgevat, dat naar de hoogst mogelijke 'loonen moet worden ge streefd, Is dit bereikt, dan denken som migen zich. dat aan de voornaamste ver e ingen vin de gemeente als ;er is voldaan, v „ijj het nic-t te veel gezegd is, wanneer men beweert, dat zulk een op- 'atting een groote dwaling is en abso luut in strijd met het algemeen be. lang." Kond een fooisch Hussischen ooiiog De onderhandelingen. De correspondent van de „Voss. Ztg." meldt cLd. 12 Aug. uit Warschau; In het ministerie van buitenlandsche zaken werd mij heden medegedeeld, dat de eer- .giste,macht naar het Russische front ver trokken Poolsehe parlementairen tegen verwachting in tot nu toe niet terugge keerd zijn. De minister van buitenland- sehe zaken Sapieka zond in den afgeloo- pen nacht een draadloos telegram naar Moskou, waarin hij zeide dat hij tenge volge van het uitblijven der parlemen tairs de vredesdelegatie naar Minsk nog niet kan laten vertrekken. Naar ik ver neem zijn de leden van de vredesdelega- tie reeds aangewezen. Behalve de mili taire deskundigen en het hulppersoneel zal ze uit zes leden bestaan, die de voor naamste fracties vertegenwoordigen. On der hen is ook de vroegere premier Grabski. Overigens is de toestand nog geheel on opgehelderd. Eergisteren, bij het vertrek van de Poolsehe parlementairs naar hot front, beschouwde men de situatie iets optimistischer en was men geneigd den militairen toestand van Warschau iets gunstiger te achten. Gisteravond echter werd de stemming veel zenuwach tiger en werd gezegd dat de nog in War schau gebleven chefs van de missies zou den vertrekken. Hedenochtend was het weer rustig, met name door het zooeven gepubliceerde officieele bericht, dat de trein, die hedenmiddag Poolsehe officie ren en beambten van Warschau naar Po sen zou vervoeren, voorloopig niet zal vertrekken. GEEN CAPIT ULAT1E VREDE VOOR POLEN. Dc Poolsehe minister van buitenlana- sehe zaken verklaarde gisteren aan de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers. dat Polen in geen geval zou ingaan op de capitulatievrede. De vredesvoorwaar den moesten voor Polen eervol zijn. Polen is bereid zich met zijn etknografiscOe gren zen tevreden te steken. Wel zou de vast stelling van deze grenzen op moeilijkheden stuiten. Als voorbeeld noemde Mi Wilna met ziin zekere Poolsehe meerderheid. In een telegram van Tjitsjerin aan de Britscbe regeering wordt medegedeeld, dat de Polen op 14 Augustus de frontlinie zul len passeeren om de bolsjewiki te ontmoe ten. EféSELArïD FRAKKRiJK Reuter meldt uit Londen, dat naar aanleiding van Wrang-el door de ambas sade te- Parijs een vertoog is gericht tot de Eracsehe regeering. Er is echter geen formeele nota afgezonden. De Britscbe regeering wil beslist vast houden aan de overeenkomst dat niet tot actie zal worden overgegaan jegens de Sovjet regeering, zoolang nog moet wor den afgewacht wat de houding van die rcgeerjng ten aanzien van wapenstilstand en vredesvoorwaarden zal zijn. De Britsche regeering zal doen alsof er geen afzonderlijk optreden van Frank rijk heeft plaats gehad. Volgens de „Gaz. de Lausanne" is de komst van Lloyd George in Zwitserland waar hij zijn vacantie zal doorbrengen, uitgesteld tot September. Eransche persstemmen. Het serieuse blad Journal des Dóbats" waarschuwt tegen een taktiek, welke uit moet loopen op een breuk met den toch onmisbaren bondgenoot Engeland. De „Action Erancaise" daarentegen juicht, dat de Franscbe regeering einde lijk een juiste en onafhankelijke positie inneemt, al moet het blad erkennen, hoezeer de erkenning van Wrangel's re geering de Britsche plannen moet door kruisen. Het blad zegt verder: Terwijl deze po litieke daad verwacht kon worden na de laatste rede van Millerand in de Kamer, kan men slechts de keuzo van het oogen- blik bewonderen van de erkenning van een „Russische regeering", onmiddellijk volgend op de redevoering van Lloyd George. De „Action Franeaise" meent, dat de Engelsehe premier deze verklaring van de Eransche regeering na de besluiten van Hythe wel bad kunnen verwachten, want een dergelijke politieke daad lag wel in den toon der Eransche verklarin gen. Maar niets daarentegen liet de ver klaringen van Lloyd George voorzien, welke volstrekt niet kloppen met de be sluiten van de laatste conferentie. De „Ternps" meent, dat de Franscbe regeering goed heeft gedaan om clen ge vaarlijken weg van Lloyd George, die onder den druk der Engelsehe arbeiders de bolsjewiki stijft in hun houding, niet mede te bewandelen, zi-cb daardoor flink toont, en in die lijn handelende, Wran- gel erkent. Het blad constateert met voldoening, dat Frankrijk in overeenstemming han delt met Amerika er; stelt in dat ver band vast, dat de regeering te Washing ton, wier opvatting men op zonderlinge wijze had verdraaid, in de nota aan Ita lië beslist anti-bolsjewistisch is. „L'Oeuvre" daarentegen keurt de er kenning zeer af. Na Koltsjak en Deni- kin Wrangel! Thans is het zeker, dat geen enkel land Frankrijk zal volgen in dit nieuwe avontuur. Het échec van ad miraal Koltsjak, herinnert het blad, heeft hem bet leven en Frankrijk 800 mill, gekost; de onderneming van Deni- kin is- Franrijk op ééh jaar munitie voor de bolsjewiki komen Te staan. Maar deze en andere avonturen zijn blijkbaar niet voldoende om de Eransche regeering ge noeg te doen krijgen van samenwerking met bendehoofden of chefs van „chou- ans", die men, ak 'Mj Russen zijn, chefs van een regeering noemt. Maar bet ge vaar bestaat, dat Wrange! alleen ons meer zal kosten als alle anderen te za- Jlien reeds kost bij ons hetgeen nog over was van het Engelsehe bondgenoot schap. Ten slotte merkt het blad op, dat liet contract met die prachtige democratische verplichtingen, welke de regeering van Wrangel op zich heeft- genomen, te Pa rijs geteekend is door Wrangel's verte genwoordiger, vou Giers, oud-minister ■\ru iJen Tsaar. Engelsehe persstemmen. De Daily Chronicle", het offieieuse or gaan van Lloyd Ge-orge, zegt omtrent de houding van Frankrijk ten opzichte van generaal Wrangel, dat Frankrijk dient, te begrijpen, dat het, als het voornemens is een politiek te blijven volgen, die de cene partij in Rusland tegen de andere steunt, door het helpen met ammunitie, raad en geld, zulks alleen zal moeten doen. Het volk van Engeland verlangt vrede en wil niet gesleept worden in eenigen oorlog v-oor een ander doel dan de bevestiging van de verdediging van de vrijheid van hen tegenover wie we die verplichtingen op ons namen. Het gerucht dat er een nieuwe conferentie te Boulogne zal plaats hebben, wordt niet bevestigd. Als onze politiek duidelijk be grepen wordt, zou zulk een conferentie, waaraan Lloyd George bereid zou zijn deel te nemen, niet te vergeefs zijn en alsnog kunnen bewaren en versterken 't verbond, waarvan het heil van beide lan den afhangt. DE AANSLAG OP VENIZELOS. Een. Havas-Reuter-bericht meldt nog. dat tijdens oen huiszoeking bij de moordenaars twee valiezen in beslag ziin genomen, be nevens een uitgebreide correspondentie in do Gricksclie en Duitsche talen. Bii een ver hoor van den oud-zeeoffieier verklaarde deze dat hij den aanslag ontworpen bad en dat men op Venizelos gebeten, was omdat hij het Grieks-che volk opofferde aan de Entente. Reeds in 1919 had hii het denkbeeld opge vat Venizelos te do-oden. waartoe naast va- deilandscke motieven ook persoonlijke over wegingen hem dreven, daar -Venizelos hem ziin rang had ontnomen en hem verbannen had. Hii betuigde ziju leedwezen, dat Mi de daad op Fransclien bodem had moeten volvoeren, daar hij Frankrijk ais ziin twee de vaderlands liefhad, maar hii had gezwo ren liem te do-oden en was diep teleurge steld, dat hii hem slechts gewond had. De toe-stand van Venizelos is zoo goed mogeüik. DE TOESTAND IN IERLAND. Te Gork is door o.e rechters een totaa-l aan boeten t-ot een bedrag van 7000 pnd. sterling opgelegd aan degenen, Oio niet aan hun verplichtingen ivoldaan hadden door op te komen a~s leden dei juries. De baboe-ten kwamen samen in oen vergadering en besloten eenstemmig geen geuoor te geven aan enigen verderen op roep om als jurielia op te komen en de op gelegde boeten niet °t-e betalen. ,,De repu bliek", dus zeide de voorzitter, bet Oork- sebe raaaslid Gooü .«ou degenen, die be boet werden, wel schadeloos weten te stel len." ZELFBESTUUR VAN WALES. Lloyd George ontving Woensdagochtend d-e parlementsleden voor Wales en van d.e unin ersiteitscolleges en besprak toen met ben do quaestie om een afzonderlijken mi nister voor Wales te benoemen. zooals die leeds bestaat voor Schotland en Ierland. De premier zeide dienaangaande dat de beste oplossing van het vraagstuk zou wezen te streven naar het scheppen van een fe deratie der verschillend© deeien van het land. Daarvoor bestond in het Lagerhuis zeaer wel een strooming. De moeilijkheid was echter dat men bang was dat men er een partij-quaestie van zou willen maken en dan verwachtte hii niet veel van een goede oplossing. Men mo-est dus Pogen tot de federatie en zelfbestuur voor lokale aan gelegenheden te komen zonder dat daarbij quaestie van partijstrijd zou wezen. DE VOEDSELVOORZIENING DER DUITSCHE MIJNWERKERS, Ia het Ruhrgebied werden dezer dagen conferenties gehouden door de christelij ke nijjuwerkersorganisaties, waarin een ïesolutie aangenomen werd, die opnieuw zoo krachtig mogelijk een betere voedsel voorziening eiseht. De mijnwerkers ver klaarden zich bereid, ook door het ver richten vaa overwerk het algemeen be lang' te dienen, maar slechts tot de grens van hun kracht en gezondheid. Deze greu-s is echter bereikt en misschien zelfs overschreden, en de arbeiders in veie mijnen, niet slechts daar waar de christelijk georgamiseerden de overhand hebben, hebben het overwerk, waarvan zij overigens de noodzakelijkheid heel goed inzien, gestaakt, daar het hun niet mogelijk is bij het ongezonde en gedeel telijke ongenietbare voedsel nog over-1 werk te verrichten. De mijnwerkers ver zoeken de regeering voor de laatste maal voor voldoende, gezonde en vethoudende levensmiddelen te zorgen. Er wordt een laatste termijn toegestaan, tot 28 Aug. Laat de regeering ook dezen voorbij gaan zonder voor een betere levensmid- delenvoorzienïng to zorgen, dan zal geen mijnwerker in gelieel Duitschland meer overwerk verrichten. DE TOESTAND IN HET SAARGEBIED Naar de,, „Pfaizisehe Posz" meldt, werd door het hoofdbestuur der stakende be ambten in het Saargebied een manifest uitgegeven, waarin o.m. staat: „In ver band met de poging om aan de beweeg redenen van onzen strijd, een verkeerde uitlegging te geven, verklaren wij in op dracht van alle aanvoerders in deze ac tie betrokken, nadrukkelijk, dat onze be weging geen politieke tendenz heeft. Wij voeren een zuiver za-keiijken strijd voor onze politieke en persoonlijke vrijheid en onze rechten." GèMUNGDE BUiTËNL. BERICHTE!*, JVIond- en klauwzeer in D-uitscliIaud. Het mond- en klauwzeer breidt zich in Duitsclilanu steeds ineer uit. De infectie, die van Zuid-Duiischland is gekomen, schijnt niet te stuiten. Voigens de jongste statistiek heeischte op 1 April van dit laar de ziekte in Pruisen in 328 gemeenien en on. 51 boer derijen; op 1 Juni bedroegen deze cijiers i-iyi en 8v21, op 15 Juii 4/58 en 5673. En den I5en juli werd de ziekte in de andere nondssiaien vastgesteld in 4830 gemeenten op 73.055 boerderijen. Met ieeggep.„iwrde munitie-depot te jFürstenfeld. Naar aanleiding van het leegplunderen van een munitie-aepöt te Fürstenield in Oos teniiik, aan de grens van Hongarije, waar van Hongaarsche onderdanen verdacht wer den, werd een nauwkeurig ondezoek inge- sic.d, waarbij bleek, dat de voornaamste schuldige Anton Baraorier, een Oosien- njksch kapitein is, wiens ontevredenheid over den tegenwoordigen toestand in Oos tenrijk hiertoe deed besluiten. Baruorfer, net ziin plan door Oostenrijksche en Hon gaarsche smokkelaars ten uitvoer brengen die, naoat zit hun taak volbracht hadden, op hongaarsch gebied de vlucht namen. Dooi de grenswacht werd op hen gescho len. maar doordat zij grooter in getal waren wisten zij te ontkomen. Naar de wapenen die op Hongaarsch terrein overgebrachi werden, wordt een onderzoek ingesteld Nadat de Franscbe gouverneur Odry, aan de stakenae arbeiders te Memel bad toe gezegd, aat hij den terugkeer der drie in juni uitgewezen agitatoren zal goedkeuren dat ei voorts een onderzoek zal worden inge sield tegen aen chef der politie Voigt en dat de leiders er stakingsbeweging niet ge- Sirait zulten worden, had er stemming door de vakvereenigingen plaats over het ophef fen der staking, waarbij 38 vereenigmgen zich voor en 6 zich tegen het opheffen van de staking verklaarden. Te kanturk is James Barry op 112-ja- rigen leeftijd overleden. Vijftig jaren was hij geheel-onthouder geweest, doch hii was een groot liefhebber van thee en was zijn leven lang een verstokt rooker geweest. Hij at nooit veel en vooral weinig vleesch. Tot zijn oood bleet hij volkomen helder van geest vermogens. De Pester Lloyd maakte kort geleden berichten openbaar omtrent de communisti sche beweging in Slowakiie. Er zouden aaar reeds eenige raden-regeeringen gevormd zijn Het ïsjecbo-Siowaksch persbureau te Praag zégt, dat deze berichten van allen grond ontbloot ziin. Volgens de Agenzia Nazionale zal Si mons. de Duitsche minister van buitenland sche zaken, deelnemen aan de samenkomst van Giolitti met Lloyd George te Luzern. naar het Engejsch van A S. Swan; Geautoriseerde vertaliag fVrij L 44.) Geoffrey begon dadelijk en zonder eenig'e aarzeling te vertollen. Hij verhaalde wat iangzaam^ en met een zekere terughou ding1, beginnend bij den toestand in het ouderlijk buis, en wat bij zeide klonk allerminst als een poging om zichzelf Belloon te wassehen niets klonk er in -door dan een ernstige bedoeling om alles IBJO duidelijk mogelijk voor te stellen. Hij vertelde aan dien man die hem met zijn vriendelijke oogen zoo onderzoekend aankeek «n wien de welwillende gezindheid op het ge laat te lezen stond, heel openhartig en rustig hoe moeilijk het hem reeds als knaap gevallen was om den rechten weg te bewandelen. Stuk voor stuk kwam heel de droevige levenshisto rie yan den jongen man er uit. en Wanneer het hem op sommige punten Wat al te moeilijk te pijnlijk viel om alles te vertellen Wist de fector met een gebaar van begrijpen en met een enkel woord van hartelijke deelneming hem over de lastigste punten heen te helpen. Het was in zijn soort een diep- treffend verhaal de geschiedenis van het langzaam bergaf gaan van een ongelukkige, totdat de cata strophe kwam. De heer Armstrong luisterde zwijgend tot het einde toe, en als de jonge man hem de droevige gebeurtenissen ook van de laatste maanden verhaald had, richtte hij zich op en vestigde opnieuw zijn vriendelijk-onder zoekenden blik op zijn bezoeker. „Het is een droeve geschiedenis, waarde vriend," spiak hij, „maar ik heb ze toch wel erger gehoord. De lichtpunren in uw leven zijn de heldhaftigheid en de zelfopoffèrende liefde van uw arme vrouw, en het feit dat gij dat blijkbaar zoo ten volle hebt weten te waardeerén. Ik ken menschen genoeg, Geof frey, die in uw toestand bezweken zouden zijn voor de verleiding hun vrouw te verlaten. Gij hebt mij in dit uur veel verteld dat u in eigen oog en in dat van anderen lager moet doen schatten, maar uw gedrag jegens uw vrouw wischt dat alles uit. Mijn hand er op lij' Dat irof den armen jongen diep. Met moeite zijn ontroering bedwingend, greep Geoffrey de hand die hem toegestoken Werd en drukte ze lang en ernstig. ,Dank u," was al wat hij in staat was te zeggen. 4 - - „Er valt niets te bedanken," was hst ant woord. „Ik meen wat ik zeg. En nu is de beele kwestie wat we zullen doen om deze zaak voor je in orde te biengen. Ik veronderstel dat gij tr'bezwaat tegen zult hebben om weer niet uw tamilie in betrekking te komen „Dat zou zcxer nergens toe dienen. Ik heb va der en moeder al te slecht behandeld, en ik zou liever met lot hen terugkeeren dan nadat ik getoond heb het te kunnen als die dag ten minste ooit komt 1'" „Die dag komt stellig. En hoe denk je over Canada Zou je nog altijd lust nebben darrgiods je geluk te beproeven „Stellig, maar hoe zal ik dat kunnen zonder geld „Zonder geld gaat hel niet, maai ik wil je heel graag het volle bediag voorschieten on der het gewone beding dat je mij binnen een bepaalden tijd alles terugbetaalt. Zoodra je vrouw dan hersteld is kun je vertrekken." „Zoudt u mij zooveel vertrouwen willen schenken U weet toch niet of u uw geld niet voorgoed kwijt zult zijn I" „Natuurlijk stel ik vertrouwen in je, en wat meer is ik weet stellig dat dat vertrouwen goed geplaatst is. God heeft door den tegen spoed tot je gesproken. Geoffrey, en ik weet zeker dat je het verdere gedeelte van je leven in genoorzaamheid aan zijn wetten zult door brengen. Dat is trouwens voor ons allen het eenige middel om gelukkig te zijn. Op het oogenbiik dat wij zelf de weg om ons leven willen gaan maken begint onze ellende." Ze spraken nog geruimen tijd met elkander, en al dien tijd lag Clara mei kloppend hait en brandend voorhoofd op haar bed, ten ptooi aan de meest tegenstrijdige gedachten..Het was niet gemakkelijk wat ze daar gedaan had en ofschoon het haar nu en dan wel in de ge dachten was gekomen dat haar weik haar te avond of te morgen met Geoftrey Faussit in aanraking kon brengen, had ze toch niet ver moedt dat die ontmoeting zoo pijnlijk en haast onverdraaglijk zou zijn. Ze had hem niet meer liet, maai wordt een vrouw wel ooit ge heel onverscxiillig voor den man cien ze he. eeist bemind heeftl Zelfs op middelbaren leef tijd, ja, nog in de jaren van den ouderdom is er iets in die droom van geluk uit de dagen der jeugd, dat in staat is om de diepste diepten van het gemoed te ontroeren en te schokken. En Geoffrey Faussit was inderdaad de eerste en de eenige geweest, voor wie Clara Anerley liefde had opgevat. Die lietde was altijd een gebeurtenis in haar leven geweest en zou dat ook blijven. Ze stond op cn trad op het vuur toe'daar werd aan de deur geklopt. i „Mag ik binnenkomen, Clara," klonk de stem van haar oom. „Natuurlijk, oom Claude Ze sprong op, deed de deur wijd open, en de heer Armstrong trad binnen en greep haar beide hdnden. „Dit is een mooie dag voor ons, kindlief," sprak hij. „Het gebeurt niet dikwijls dat ons gebed zoo dadelijk verhoord wordt. Geoffrey is zeker gered. Hoor maar eens wat we bespro ken hebben Maar toen de heer Aimstrong zag hoe bleek en uitgeput Clara er uitzag, sloot hij zachtjes de deur, biacht haar weer naar haar armstoel terug en vertelde, tegen den schoorsteenman tel leunende, alleen het noodzakelijkste om trent hetgeen daar beneden voorgevallen was „En is dat nu niet heerlijk, oom Clande," vroeg Claia geestdriftig, toen hij uitgespro ken was „Het schijnt mij toe out ik daarom alleen naar St Anne komen motst „Ik twijfel er in het mmst niet aan „Zullen we het goede nieuws naei Biene- thorpe berichten Het zou voor ladyEleanor een groote troost z ïjn. De lector schudde het hoofd. „Neen," sprak hij, „daarmee zullen we geduld moeten hebben tot ze aan deu anderen kont van den Oceaan zijn (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1